Poslední dny Anny Frankové

(TV film)
  • USA Final Days of Anne Frank (více)

Uvidíte nemilosrdný, avšak podmanivý pohled na příběh, který všichni známe. Tentokrát se představí z nové perspektivy, z pohledu nacistů. (National Geographic)

Marze

Setkání vyhublé Anny třesoucí se zimou s její nejlepší kamarádkou před smrtí patří k nejsilnějším okamžikům dokumentu. ()

Volodimir2

Jediný preživší z osmičky schovávajúcich sa židov v Holandsku bol otec Anny Frankovej Otto, ktorého v Osvienčime oslobodila Červená armáda. Po príchode domov pomáhal zostaviť Annin denník a v roku 1947 vyšiel v Holandsku pod názvom Het Acheterhuis. Pre Američanov bol veľmi nudný, ale keďže sa v Európe predalo niekoľko miliónov, biznis vyhral a tak ho vydali až v roku 1952 ako Denník Anny Frankovej. Dokument nám nepriniesol nič nové, čo by sme nevedeli. Predpokladal som, že niektoré nové veci sa do filmu mohli dostať po otvorení archívov. Zaujímavý je spôsob vedenia tohto dokumentu, takmer s pozícii vinníkov celej tejto nie ojedinelej tragédie mladého dievčaťa a celej jej rodiny. Ale takýchto prípadov bolo v 2. svetovej vojne státisíce. Takže ohľadom jednotlivých úmrtí hlavných protagonistov tohto filmu sa ešte stále jedna len o dohady a predpoklady. ()

Arsenal83

Niektoré veci sa opakujú, no pre mňa sa táto téma nikdy neošúcha. Dokument je lepšie spracovaný ako film, vidíme presnú postupnosť deja a okolnosti, ktoré to všetko ovplyvňovali. Spomenie sa tu dôležitá informácia – osud Anny Frankovej nebol ničím výnimočným, toto všetko sa dialo bežne. Výnimočné snáď len bolo, že sa dokázala celá rodina skrývať dva roky. Výnimočné bolo, že sa nám len zachovali zápisky, ktoré nám približujú aspoň časť toho utrpenia detsko-pubertálnym pohľadom. Výnimočné bolo aj to, že otec rodiny prežil takmer do svojej deväťdesiatky. A v neposlednom výnimočné alebo skôr veľmi nešťastné bolo, že v koncentráku zahyniete na týfus len pár týždňov pred príchodom osloboditeľov. Ale inak je to len jeden osud z mnohých. Anna Franková je symbol toho, aby sme nezabudli na to, čoho je ľudstvo schopné. ()

Big Bear

Tento nově natočený dokument chronologicky mapuje život nejen Anny, ale i celé její rodiny a jejích přátel po čas války. V této rovině si člověk plně uvědomí to neštěstí, kdy Anna se sestrou umírá na tyfus pár měsíců předtím než do vrat koncentráku vstoupili první britské jednotky... Annu všichni známe díky jejím zápiskům a jejímu otci, který jediný válku přežil. Její deník jsem samozřejmě četl. Je nám líto té mladičké a hezké tmavovlasé dívenky, která zemřela kvůli odporné nenávisti a zvrácené ideologii nacistů. Nesmíme ale zapomínat, že v koncentračních táborech zemřely miliony dětí. Miliony Ann zemřely při transportech, na nemoci, v plynových komorách, hladem, vyčerpáním... Každé z těch dětí a každý z jejich rodičů, babiček, strýců a všech příbuzných mělo svoji rodinu, svůj příběh, svůj zmařený život. Každý si zasluhuje aby se na něj nezapomnělo stejně jako na Annu. Holocaust je třeba neustále připomínat! * * * * ()