Alternative Math

Krátkometrážní / Komedie
USA, 2017, 9 min

Co se stane, když žák v testu napíše, že 2 + 2 = 22? Dalo by se očekávat, že dostane vysvětlení, že 2 + 2 se opravdu rovná jen a jen čtyřem. Co když ale dítě s takovým výsledkem nesouhlasí? Dalo by se očekávat, že jeho rodiče zaujmou podobné stanovisko jako škola a přesvědčí ho o svém omylu. Vzápětí se však ukazuje, že smysl pro realitu, logiku a rozumné uvažování se ve společnosti začíná pomalu vytrácet. (C0r0ner)

honajz

Dokonalá pointa! Ale jinak přesně styl komunikace s některými sluníčky v internetových diskuzích, kteří nemají ani tuchu o věcech, o kterých diskutují, zato mají správné ideologické postoje. Vlastně je to hrozně smutné, i když se člověk směje, že tento krátký film je dnes vlastně pravdou. (A teď si zkouším představit, jestli by něco takového natočila ČT, třeba Prušinovský s Kolečkem). ()

easaque

-5* v tomto hraném kraťasu se dozvíte jak "funguje" demokracie v matematice na amerických školách. Kam až vede ustupování před fakty v rámci korektnosti a idealisticky alternativního přístupu ke vzdělání. Absurdní satira, která funguje v reálu a bohužel se rozšiřuje všude možně - viz obhájci ploché Země a jejich kongresy - tady už nejde o srandu. Důrazně doporučuji ke zhlédnutí tady na YouTube, kde si zapněte český překlad. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

boni

Kéž by takových kraťasů vznikalo více. Explicitní obžaloba vývoje (degenerace) naší společnosti, kde korektnost (v tomto případě metaforicky vyjádřena nutným přijímáním plurality názoru, jenž je fakticky chybný a logicky vyvratitelný, čili v podstatě normativní systém moderního světa) ve všech směrech dosáhla již maximální možné (ne)únosnosti, a otravuje nám život dnes a denně prakticky kdekoli a kdykoli, pojatá s nadhledem a úsměvem prostupujícím skrze obrazovku až do našich domovů. Takhle má vypadat satira. Nejsmutnější na tom je, že to není žádná přehnaná komedie, ale bohužel (téměř) realita našeho běžného dne. Já už opravdu jen čekám, kdy i takto exaktní věda, jakou matematika je, začne být vykládána přesně v duchu tohoto filmu. ()

Fifer

V několika předchozích dekádách byli filmaři spíš progresivní levičáci, kteří si často vtipně utahovali z konzervativních, většinou pravicových dogmat. Jako příklad uvedu třeba všechny ty komedie, kdy starý rasista zjistil, že jeho soused-imigrant není zas tak špatnej, jak si myslel. Bylo to tepání do zastaralých názorů a přežitých dogmat. Během několika let se však svět téměř převrátil naruby a po zákazech a regulaci dnes volá hlavně levice, která již dávno není liberální. Filmaři (a umělci obecně) by to měli reflektovat a měli by si dobírat i současnou rigidní "progresivní" levici. To ale vůbec není snadné, když uvážíte, že naprostá většina umělců třeba v Hollywoodu jsou levičáci (navíc mají oporu v nejsilnějších médiích), tudíž taková kritika se nemusí vůbec vyplatit. Chce to odvahu kousnout ruku, která tě živí (Will you bite the hand that feeds you?). Perfektní scénář. ()

Homer_Jay

Podle googlu se dva plus dva rovná čtyřem. Pokud vám však nějaký rozumbrada řekne, že daný problém může mít při nahlížení jinou optikou odlišné řešení, pak mu prostě řekněte, že je tupé hovado. Smějte se mu, ukazujte si na něj prstem. Hlavně ho nenechte odejít s tím, že má pravdu. Protože pokud tato stvoření neodkážeme zpátky na okraj společnosti, pak začnou samotnou společnost ovlivňovat čím dál tím víc. Budou chtít, co já vím, řídit firmy jako je třeba google. A až nám google na prostou otázku kolik je dva plus dva nedá jednoznačnou odpověď, pak naší civilizaci již nebude pomoci. ()