Mrkáček Čiko

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1982, 71 min

Zneurotizovaný přecivilizovaným prostředím? No to mě podrž. Kam na ti distributoři chodí? Neurotika z něho udělal někdo úplně jiný. A to, že se Čiko nedokázal zařadit do běžného života, to s tím samozřejmě souvisí. Otec z něho chtěl mít preimianta a maminka by ho doma nejraději opečovávala jako vzácnou květinku. Kluci jeho věku potřebují něco úplně jiného. Vít Olmer mi přijde daleko příjemnější jako herec než režisér. Rukopis Petr Hapky je krásně rozpoznatelný. Při sledování titulků jsem si říkala, jestli jsem to uhádla správně.(31.8.2012)

Ztotožnuji se zcela s krátkým ale výstižným komentářem od Enšpígla. V té době jsem vyrůstala, jsou to moje vzpomínky na podobně strávené prázdniny v lese, u táboráků, s partou prima lidí, kdy jsme se nebáli klíšťat, odřených kolen a umazaných rukávů. Byli jsme součástí přírody, podnikali jsme podobné výlety, sázeli stromky v lesní školce, i po skalách v sedáku, na laně jsem lezla, život jsme si užívali bez počítačů, mobilů a ajpodů. Náš dětský svět byl bohatší a krásnější už jen proto, že jsme ho trávili venku s kamarády, nic virtuálního, ale opravdového. Já to chci vrátit !!!(6.4.2014)

Mám k tomuhle filmu mírně sentimentální vztah, protože jsem běhal v komparzu mezi dětmi, nadšeně vítajícími prázdniny, a za jedno odpoledne si tak vydělal 150 Kčs. Neskutečná suma pro desetiletého kluka. Nikdy jsem se ale v té scéně nenašel, asi mně vystřihli:-) No, jinak je to film pro děti, který značně zastaral.(30.11.2007)

Pekne ;-). Pre decka i pre dospelych - a ono doba je hadam jedno, kto sme tam zili a kto nie, ved dnes je to totalne to iste.. decka uspesnych managerov, mrkacikovia, ktore pri navsteve mamicky zacnu hladat kravatu a dostanu tik.. Ta message je i dnes velice aktualna a zlatokopky cakajuce na bicykel zavidiace decka sa dnes slepacia presne tak, ako vtedy. Ibaze my sme si uzlovali cervenu satku a dnes vypaplani mladi zeru hamburger s energy drinkom. Inak to zostale rovnake, len ta satka bola menej zdraviu skodliva akosi.(23.5.2015)

No tak tento film by urcite nemal klesnut pod 60% lebo ako podpriemerny mi rozhodne neprisiel. Nadherne horske exteriery, vyborna Hapkova hudba, poeticka kamera, prijemna oddychova atmosfera, kratka stopaz. Pribehovo to sice nie je ziadna slava ale prepracovany scenar od taboroveho rodinneho filmu ani necakam. 65%(4.12.2009)