Mrkáček Čiko

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1982, 71 min

Další z příjemných dětských filmů v čele s mrkajícím trotlem. Je tu i Michal Nesvadba naštěstí bez "Františka" (ale ty svoje mim kouaky si neodpustí ani tady a ještě to učí děti). Parta pionýru co vypadají jak banda trampů co jede do doby kamený tábořit a k tomu pytlák Ivan Vyskočil a hajný Pavel Nový. Dobře se na to kouká.(2.1.2010)

Nerozumím nízekému hodnocení ostatních, protože tento film je klasikou mezi dětskými filmy 80. let. Kombinuje městský život s jeho touhou po dobrodružství, která je tu realizována onou akcí Doba kamenná. Film má tempo, pro děti pak úměrnou délku, prostě klasika. Nedávám plný počet jen proto, že nejlepším dětským filmem zasluhujícím pět hvězdiček je pro mne Pětka s hvězdičkou (nomen omen).(2.5.2009)

No tak tento film by urcite nemal klesnut pod 60% lebo ako podpriemerny mi rozhodne neprisiel. Nadherne horske exteriery, vyborna Hapkova hudba, poeticka kamera, prijemna oddychova atmosfera, kratka stopaz. Pribehovo to sice nie je ziadna slava ale prepracovany scenar od taboroveho rodinneho filmu ani necakam. 65%(4.12.2009)

Zneurotizovaný přecivilizovaným prostředím? No to mě podrž. Kam na ti distributoři chodí? Neurotika z něho udělal někdo úplně jiný. A to, že se Čiko nedokázal zařadit do běžného života, to s tím samozřejmě souvisí. Otec z něho chtěl mít preimianta a maminka by ho doma nejraději opečovávala jako vzácnou květinku. Kluci jeho věku potřebují něco úplně jiného. Vít Olmer mi přijde daleko příjemnější jako herec než režisér. Rukopis Petr Hapky je krásně rozpoznatelný. Při sledování titulků jsem si říkala, jestli jsem to uhádla správně.(31.8.2012)

Mám k tomuhle filmu mírně sentimentální vztah, protože jsem běhal v komparzu mezi dětmi, nadšeně vítajícími prázdniny, a za jedno odpoledne si tak vydělal 150 Kčs. Neskutečná suma pro desetiletého kluka. Nikdy jsem se ale v té scéně nenašel, asi mně vystřihli:-) No, jinak je to film pro děti, který značně zastaral.(30.11.2007)