Mrkáček Čiko

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1982, 71 min

Mám k tomuhle filmu mírně sentimentální vztah, protože jsem běhal v komparzu mezi dětmi, nadšeně vítajícími prázdniny, a za jedno odpoledne si tak vydělal 150 Kčs. Neskutečná suma pro desetiletého kluka. Nikdy jsem se ale v té scéně nenašel, asi mně vystřihli:-) No, jinak je to film pro děti, který značně zastaral.(30.11.2007)

• hous.enka

Musím uznat, že mrkací panenka Chico mě ještě dlouho bude strašit ve snech. Mrkáček Čiko patří k jedněm ze slabších dětských filmů, ač nepostrádá prvky napětí i poučení a je doplněn výbornou hudbou Petra Hapky. Jenže něco v tomhle filmu nefunguje. Je to podivně kamarádský vztah mezi oběma kamarády? Anebo je to rozpustilý a nejchytřejší pionýrský vedoucí v podání Michala Nesvadby? Zápletka s pytlákem mi přijde vynucená a rozuzlení nakonec proběhne velmi rychle a mírně. Ne, Mrkáček Čiko šel úplně mimo mě.(6.4.2014)

No tak tento film by urcite nemal klesnut pod 60% lebo ako podpriemerny mi rozhodne neprisiel. Nadherne horske exteriery, vyborna Hapkova hudba, poeticka kamera, prijemna oddychova atmosfera, kratka stopaz. Pribehovo to sice nie je ziadna slava ale prepracovany scenar od taboroveho rodinneho filmu ani necakam. 65%(4.12.2009)

Nerozumím nízekému hodnocení ostatních, protože tento film je klasikou mezi dětskými filmy 80. let. Kombinuje městský život s jeho touhou po dobrodružství, která je tu realizována onou akcí Doba kamenná. Film má tempo, pro děti pak úměrnou délku, prostě klasika. Nedávám plný počet jen proto, že nejlepším dětským filmem zasluhujícím pět hvězdiček je pro mne Pětka s hvězdičkou (nomen omen).(2.5.2009)

Nebylo to špatné. Sympaticky na mě působil ten akční závěr, kdy Ivan Vyskočil v roli záškodníka měl něco do sebe. Filip Menzel se role mrkáčka Čika zhostil dobře, pár nápadů i hlášek se našlo a nenudilo mě to, ale nic světoborného to není. Ovšem líbilo se mně, že to nebylo až tak moc infantilní a pokusilo se to vnést nové prvky do filmů pro děti a mládež. 60%(3.12.2009)