Dětská komedie pojednává o partě podnikavých vesnických kluků a také o jednom obětavém otci, který chce vybudovat opravdové fotbalové družstvo, dokonce i na úkor rodiny. Spatříme však i odvrácenou stránku sportovního zaujetí mimo záři reflektorů: nejen předčasnou pýchu úspěšných hráčů, ale také chování podnapilých fanoušků, kteří porušují veškerá pravidla společenského soužití. (oficiální text distributora)

JARDAHONDA

Děj dětského filmu Vyhrávat ptichu se točí kolem nejmasovějšího sportu - fotbal. "Vypráví příběh party venkovských kluků a táty jednoho z nich, obětavého trenéra Šedivého, který se snaží se svých svěřenců vychovat oravdové fotbalisty. Žákovské jedenátce věnuje každou chvíli volného času, někdy i na úkor svého rodiného života. Vede malé fotbalisty k tomu, aby se z nich nestaly primadony, aby se halasně nechvástali skutečnými nebo fiktivními úspěchy, ale aby si zvykli " vyhrávat potichu." To jen ve stručnosti k tomuto sportovnímu příběhu z komunistické doby, který ovšem neztratil ani po letech, nic na své originalitě. ()

slunicko2

Hlavní dojem ze snímku je neustálý řev. Řvou děti doma, děti na hřišti a dospělí všude. 1) Organizované emoce, jak je předvádí film, mi připomínají raná léta budování socialismu._____ 2) Zaujali mě 11letý debutant Filip Blažek (starší bratr Honza Šedivý) a ještě více Filip Železný (mladší bratr Ondra)._____ 3) Film by nebyl špatný, ale hvězdičku odnímám za to neustálé hysterické řvaní. ()

Chandell

Byl jsem zvědavý, jak vypadá zfilmovaná verze knihy, kterou jsem dostal snad někdy ve 3.třídě za vzorné chování a kterou jsem měl hodně rád (Jan Krůta - Jeho veličenstvo míč, podle roku vydání byl ale zřejmě dřív scénář). Snímek o partičce vesnických (nejen) kluků, pro které fotbal znamená tolik, že založí tajné bratrstvo, jehož cílem je (nejen) pomstít potupu svého trenéra - tatínka hlavních dvou postav. No, kniha byla lepší, nicméně za maminku Lenku Termerovou (kterou jsem si přesně takhle představoval) a za nostalgii hodnotím tak, jak hodnotím … “… chlap góly do prázdné branky nedává …“ ()

Lischai

První půlka vypadala dobře. Mělo to - na dětský film z 80' - docela šmrnc, bylo to hezky zahrané a dokonce se i otevřelo zajímavé téma ztráty otce jako dětského idolu. Ale v půlce se to nějak rozklížilo, spousta prostoru byla věnována relativně nezajímavým věcem (past na Hrušínského, krávy, lov ryby...) a to skutečně zajímavé rodinné téma nějak zmizelo do vzduchoprázdna. ()

javlapippi

"Kdybych uměla bejt sprostá, tak by ste teď něco slyšeli!" Pavel Nový aj s dvomi školopovinnými synátormi žije pre futbal, hrá dedinskú ligu ako brankár, trénuje mužstvo žiakov, zvelebuje šatne na ihrisku, zatiaľ čo manželka Termerová sleduje pozvoľný rozklad ich vlastného domu, na ktorý športovcovi už akosi nezvyšuje čas. "Fotbal je klukovina, ten tě živit nebude!" Dietky s kamarátmi zakladajú futbalové bratstvo s cieľom brániť futbalovú česť proti nepriateľským živlom v podobe alkoholických fanúšikov, ich aktivity spočívajú prevažne v dočasnom oslobodzovaní domáceho zvieratstva ako sú včely, prasatá alebo kravy. "Ten kdo škodí fotbalu, ten musí bejt potrestanej!" Detské filmy mám rád, futbal je mi ukradnutý, ale čaro jeho dedinskej podoby som ochotný uznať, no toto sa fakt nepodarilo, okrem aj ostatnými spomínaného iritujúceho permanentného revu ma tiež neoslovuje humor v podobe ohadzovania sa hnojom a vajcami. "A vosol ho, burana!" Najzaujímavejšia mi prišla detská postavička zvaná Tesil, zapájajúca sa do detských aktivít v slušivom šedom obleku s vestičkou a kravatkou, ale rovnako ako veľa ďalších bol len zhruba načrtnutý a nedokreslený. Škoda, pamätám si, že ako dieťa ma to koncom osemdesiatych bavilo viac. Dva krvavé odtlačky na pozlátenú loptu. ()

• Film se točil v Krásné Hoře nad Vltavou, hrají tam i někteří místní obyvatelé. (LaDaCa)