Zkáza Světového obchodního centra (TV film)

• Francie

Hors de contrôle: World Trade Center

World Trade Center: Out of Control

Dokumentární

Francie, 2016, 52 min

"V komunikácii s konšpiračným teoretikom musí každý skôr či neskôr rezignovať. Tento okamih považuje konšpiračný teoretik za dôkaz, že pravdu má on a že oficiálna verzia je iba zastierací manéver." Je ľahké vypustiť blud, ale nájsť dôkazy, overené zdroje, vedecké štúdie trvá tak 10 násobne dlhšie. S takýmito ľuďmi sa nedá viesť debata, pretože oni majú svoju pravdu o svete a ako ide všetko proti nim, myslia si že za ich posrané, neúspešné životy môže vláda /USA /židia /korporácie/ atď.... Asi je príliš mainstream veriť svetovo uznávaným odborníkom, expertom na danú problematiku, a hlavne vede a faktom. Teraz je v móde veriť "alternatívnym pravdám" - nemám dôkazy, ale mohlo by to tak byť.. Moja obľúbená časť Southparku: Kyle: Každý kto tvrdí že 11 september bolo sprisahanie je retard. Cartman: Štvrtina Američanov tvrdí že 11 september bolo sprisahanie.. Tvrdíš že štvrtina Američanov sú retardi? Kyle: Jo, tvrdím že štvrtina Američanov sú retardi. Stan: Jo, najmenej štvrtina.(12.9.2017)

Těšila jsem se na zajímavý technický rozbor následku nárazů letadel do mrakodrapů. O tom tam bylo jen pár povrchních scén, zbytek tvořily obvyklé emoční výpovědi (nic proti nim v jiném dokumentu, ale tenhle měl odlišné zadání). A k tomu nablbý komentář, který několikrát zopakoval variaci na větu: "Když šel pan X. Y. 9. září do práce, tak vůbec netušil...." No, to netušil skoro nikdo, to nám říkat nemusíte.(29.10.2017)

• Autogram

A teraz tú o zbraniach hromadného ničenia u Saddáma a Kaddáfiho... Nezaraďujem sa k tvrdým zástancom konšpiračných teórií, ale keď ma niekto o niečom stále opakovane presviedča, tak o tom musím začať pochybovať. Kým pri reklamách na zubné pasty alebo na výhodné pôžičky je ľahké sa presvedčiť o opaku ich tvrdení, nie je v možnostiach bežného smrteľníka a možno vôbec nikoho v určitých veciach sa dopátrať pravdy. Udalosti 9/11 tam určite patria, a hoci dokument sľuboval technický a vedecký pohľad, bol to skôr pohľad laický a bulvárny. Nejaké jadrá, nosníky a vysoká teplota, čo neprospieva oceli, boli spomenuté aj animované, ale to je všetko. Zachránení ľudia, ktorí mali šťastie, vypovedali pravdivo a dojemne, ale z technického hľadiska do veci nemohli priniesť nič. Politike sa dokument vyhol radšej úplne, pritom na vec by som sa radšej pozrel z opačného konca, a s odstupom času by som sa spýtal: Cui bono?(11.9.2017)

• rejpal

Ta přemíra zoufalé snahy vysvětlit neobhajitelné, je opravdu trapná. Ohánějí se několika odborníky, kteří se snaží vysvětlt, jak mohla 2 letadla kompletně zrušit dva obří mrakodrapy, které byly konstruované tak, aby právě náraz takovýchto letadel a vše s tím související, v pohodě vydržely. Náraz pod různými úhly, v různé výšce a z jiné strany, ale složily se jak přes kopírák. Dokument nezmiňuje desítky inženýrů a architektů, kteří se angažovali ve výzvě, aby bylo obnoveno vyšetřování z 11/9 a aby se vše, co souvisí s pádem "dvojčat", odtajnilo (byl o tom natočen dokument). Dokument nezmiňuje snahu pozůstalých žen, které dlouho bezvýsledně bojovaly s vládní administrativou, aby se odtajnily výsledky oficiálního vyšetřování, jehož značná část byla tajná. A současně měly spousty otázek ohledně podivných okolností, které byly ignorovány (byl o tom natočen dokument). Hlavně, že se našly v troskách nepoškozené pasy únosců letadel, bez ohledu na ty výbuchy kerosinu po nárazech a bez ohledu na to, že se vůbec nenašlo v troskách DNA více než stovky lidí. Asi ty pasy byly nezničitelné. A co takový WTC7 ? Třetí nižší mrakodrap byl jen mírně poškozen pdajícími troskami z WTC1 a WTC2, přesto se kompletně složil během cca 10s. Prý kvůli požáru v budově. Každý, kdo viděl, jak doutnaly 2 nebo 3 patra ve WTC7, se tomu musí jen smát. A co útok na Pentagon ? Proč vláda USA nechala zveřejnit jen jednu šmouhu z kamery před Pentagonem ? Kolem Pentagonu musí být desítky a desítky bezpečnostních kamer ostrahy, které monitorují jeho okolí. Proč ?(11.9.2017)

• *CARNIFEX*

"Odpad" z princípu. Takmer každoročne, sa na výročie tragédie útokov z 11.9.2001, v televízii ČT odvysiela dokument, ktorý sa venuje samotnej udalosti. Doposiaľ som videl cca 23 rôznych dokumentov (+ - 1), ktoré sa zaoberajú pádom dvojičiek, plus jednej budovy WTC 7, "nárazu" do Pentagónu, či pádu lietadla niekde do poľa, v ktorom údajne statoční cestujúci bojovali do poslednej chvíle, aby ochránili svoju krajinu pred ešte väčšou skazou. No a ja som tak nejak dúfal, že sa konečne objaví aj dokument, ktorý ľudom odprezentuje aj odlišnú formu spracovania, údajne konšpiračnú teóriu, opierajúcu sa o množstvo "overených faktov" s komentárom odborníkov, staviteľov, konštruktérov, pozostalých, ktorých názory sa rapídne líšia od oficiálnej správy z vyšetrovania. Bohužiaľ, toto sa doposiaľ nestalo. 16.9.2002: Let 93 - Američtí novodobí hrdinové, 11.9.2003: Vykliďte vzdušný prostor!, 10.9.2003: Zpráva o zkáze Dvojčat, 6.9.2004: Piloti smrti, 11.9.2017: Zkáza Světového obchodního centra, dnes 12.9.2017 bude odvysielaný ďalší: 11. září 2001: Pravda, lži a konspirace, ktorý bude zrejme rovnako, ako všetky zmienené, jednostranne zameraný, pričom rovnako ako v tomto, počujete presne toto: bol tam oheň, veľa dymu, nič sme nevideli, budova sa triasla, jadro konštrukcie bolo narušené, a tak ďalej, a tak ďalej. Nuž ale bez urážky, toto sú fakty a dôkazy?? Aspoň že zachovali čiastočnú súdnosť a prestali do dokumentov tohto druhu, pchať informácie typu: nájdený nepoškodený pas únoscov na zemi pred budovami WTC a podobne, lebo toto už bolo ozaj na hrane :) Poslednú vec, ktorú by som rád dodal: Všimol si niekto niekedy, odkiaľ pochádzajú tieto dokumenty, ktoré zastávajú oficiálnu správu z vyšetrovania? No na podiv - z USA nie :) Vtipné, že práve z tejto krajiny, ktorá bola samotným útokom zasiahnutá, sa šíri najviac dokumentov, ktoré prezentujú nepodložené, konšpiračné teórie. Ale tak, možno Kennedyho ozaj zastrelil Oswald s tou vzduchovkou ...(12.9.2017)