[9/10] ♫10/10♫ (Hawk, Peregrine) (Eastmancolor /// Produkce: Stanley Kubrick, Bernard Williams /// Scénář: Stanley Kubrick podle románu Williama Makepeace Thackeraye /// Kamera: John Alcott /// Hudba: Leonard Rosenman /// Nepůvodní hudba: The Chieftains, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Giovanni Paisiello, Franz Schubert, Frederick The Great, Antonio Vivaldi /// Oscar: Ken Adam, Roy Walker, Vernon Dixon (výprava), John Alcott (kamera), Ulla-Britt Söderlund, Milena Canonero (kostýmy), Leonard Rosenman (hudba) /// Nominace na Oscara: Stanley Kubrick (nejlepší film), Stanley Kubrick (režie), Stanley Kubrick (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](31.12.2009)

Čtyřoscarový snímek Stanleyho Kubricka vás pohltí do nádherné atmosféry lásky, cti a odvahy už od samého začátku. Zpracování hudby, kamery, střihu a samozřejmě režie je téměř bezchybné. Zkrátka takoví velcí režiséři, jakým byl Stanley Kubrick, se už dnes nerodí.(6.10.2006)

Další mimořádné Kubrickovo dílo, podle mého názoru je to jeho asi "nejnormálnější" film. Je zde ale velmi patrný Kubrickuv rukopis ve formě skvělých hereckých výkonů, parádní kamery (a to používal jen staré ruční kamery, které zakoupil těsně před natáčením), kostýmy a vůbec ma mne film působil hodně autenticky (asi díky kamerám, které navozují dojem 18. století. Rozhodě doporučuji a dávám 95 procent. (tech mínus 5 je za osezenej zadek behem těch napjatých tří hodin co jsem sledoval film :) )(8.10.2006)

Hostina o mnoha chodech.(21.2.2008)

Naivní mladíček hnán chtíčem klade sám sobě různé překážky avšak zvládá vše dostatečně. Jeho drzost a nadrženost není nestoudná nýbrž nekonečná. Dělat různé práce, bojovat za všechny strany a čuchat k hazardním hrám je pro panáčka Barry ukájení mládí ovšem nikoliv jeho vlastních ambicí. Nakonec všude přítomná láska prošpikovaná vrtochy a někdy hloupostí posouvá Lyndona do pozice miláčka publika(22.7.2008)

Ten nejlepší historický film. Navždy. Neskutečná krása obrazů a jeden velký příběh. Netřeba více slov.(18.11.2011)

Přesně na 3 hodiny jsem se ocitl v nefalšovaném 18. století. A to nejen díky fantastickému kamerovému zabírání, jak exteriérů, tak uvnitř v interiérech. Rovněž styl vypravěčův a hudební doprovod opírající se o díla Händela, Mozarta, Bacha, Vivaldiho, Schuberta a dalších, včetně použití starých anglických a irských lidovek společně vytváří stoprocentní autenticitu snímku, kterou jsem byl naprosto uchvácen. "THIS IS THE GREAT ART!"(5.12.2011)

Na Kubricka a jeho historický kousek jsem dlouho čekal, než se podívám. Zaprvé proto, že takhle moc dlouhé filmy nesleduji často a zadruhé proto, že o tomto hrdinovi jsem nikdy nic neslyšel. Teprve potom moje zvědavost a hledání na internetu o tomto filmu mě utvrdila, že se na ten film musím podívat už kvůli mistrovi. Pravdu má gouryella, že sledovani vyzaduje velkou davku trpelivosti.(6.5.2012)

Jen výjimečně se dívám na film dvakrát po sobě jako v tomhle případě. Oceňuju všechno: nevšední námět - chudý Ir, který se za sedmileté války stane pruským vojákem; sugestivní hudba; obrazy krajiny, kdy člověka napadne, že je tak krásná, že snad ani nemůže být skutečná; O´Nealův herecký výkon, který dal postavě přesně to, co měla mít; reálie a kostýmy jako odpozorované z rokokových obrazů; sarkastický a zároveň vtipný komentář; lineárně plynoucí děj. A bizarní napudrované postavy: reverend, účetní, Balibary. Jistě by nějaký chytrák z toho dokázal udělat pětidílný seriál, celé by to rozmělnil a zkazil. Takhle mě to uchvátilo.(23.5.2012)

Film, jenž dělí zrno od plev, filmové znalce od filmových fanoušků. Ti, kdož zde Barrymu vyčítají chladnost, zdlouhavost nebo dokonce absenci děje, jen neobratně sami před sebou obhajují své nepochopení, svou nezralost, svou nepřipravenost. Nejsou hodni absolutismu v Kubrickově podání. A žádné množství Expandables, Skyfallů, Inceptionů a Temných rytířů, jenž tito "znalci" uznávají div ne jako geniální, je na tento opus nepřipraví, ba naopak, budou je od něj dále vzdalovat. Pro ostatní požitkáře opravdového umění není třeba sáhodlouze vysvětlovat, proč stojí Barry Lyndon na nedobytném piedestalu.(11.11.2012)

Příliš rozvleklý příběh vzestupu a pádu chlapce se slaměnou postelí. Tak nevím, Kubrick v každém žánru nastavil laťku a strhl diváka. servíruje poměrně nezáživný děj, vypravěč, který prozradí další, už tak nezáživný děj. Jedna či dvě věci se Kubrickovi ale upřít nedají: práci se světlem má zmáknutou precizně. To měkké barokní světlo, šerohra a chlad masek opuletního evropského Baroka v paměti zůstane!(21.9.2013)

Na niektoré filmy je treba dozrieť a prijať ich také aké sú. Keď som Barryho Lyndona videl pred rokmi, prišiel mi k uzúfaniu nudný a v podstate bez dostačujúcej pointy. Keď si ale Barryho pustíte k telu, je príjemné ho sledovať a držíte mu palce.(1.12.2013)

Naprosto magická záležitost, zrealizovaná s neuvěřitelným perfekcionismem. Asi jedinej srdcovej Kubrick.(23.3.2014)

Předlouhé, až jsem si zpočátku myslela, že mě film utahá jako kotě. Nestalo se, je velmi dobrý, hluchých míst je zde minimum a je vyprávěn s jistým nadhledem. V neuvěření, které mě asi nikdy nepustí, dávám pět hvězd a 89%(15.3.2015)

Jedna ze Zajímavostí přesně vystihuje mé dojmy, překapivě je od jednoho ze spoluautorů - "Leonard Rosenman, autor hudby k filmu, povedal: Keď som ten neuveriteľne nudný film videl a počul som, ako všetka tá hudba, ktorú som vybral, hrá stále dookola, hovoril som si: ´Panebože, takto to pokaziť!´ Uvažoval som dokonca o tom, že Oscara odmietnem."(3.4.2015)

Všechny filmy Kubricka jsou originální a neotřelé. Mám se všemi stejný problém. Podle mě nebyl Kubrick dobrý režisér. Jistě, uměl si vybrat zajímavé náměty a dokázal je zrealizovat tak aby z toho vznikl "velký" film. Celkově se však zdají být ty filmy "o ničem" a Barry Lyndon dokonale zapadá.Nejsem si skutečně jistý jestli je to v důsledku nepochopení genia, který mezi řádky sděluje něco velmi důležitého co mě uniká. Souhlasil bych akorát s tím nepochopením, protože jak v rovině vizuální, tak v rovině dějové je mé duši Kubrick veeelmi vzdálený, tak nějak nekompatibilní, je to jak komunikace s mimozemšťanem a "oblibu" jeho děl opravdu, ale opravdu nechápu.(30.1.2016)

Opravdu to byla pastva pro oči, bylo to jako sledovat sérii mistrovských obrazů. Samotný příběh byl zvláštně odtažitý, přes všechny Barryho příhody jsem měla pocit, že nevím, kdo to vlastně je. To se vlastně týkalo skoro všech postav, jakoby ten styl vyprávění neumožňoval s postavami moc soucítit, byly spíš jako postavy z obrazu.. až na Lorda Bullingdona, který mi na rozdíl od ostatních připadal se svým prožíváním docela reálný.(8.5.2017)

Tomu říkám filmařina !! Film byl jako kniha-samo sebou dlouhý, aby zvládl obsáhnout Barryho příběh, skvěle se rozvíjející a v pozvolném tempu, které nikterak nenudilo. Prostě paráda, po dlouhé době zhlédnutí nových počinů často o ničem, jsem si napravil chuť dobře odvedenou prací se skvělým příběhem.(28.3.2020)

Mistrovsky mistrovský epos. TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=XjPSGuJskxM(9.10.2020)

Příběh irského flákače, který jde ke šlechtě. Mně se to hodně líbilo. A stopáž mi vůbec nevadila a film mi nepřišel nudný. Kubrick opět nezklamal.(3.11.2020)

Kubrick zde předvedl svůj nesmírný kreativní um, z čehož vytvořil dokonalé epické dílo, sledující antihrdinu s lehkou dávkou satiry, až po jeho společenský pád. Uplatňují se zde také motivy "zbytečného člověka". I přes svou dlouhou stopáž je film náramnou podívanou, který se může pyšnit svou přítomností v síni slávy Stanleyho nejlepších filmů.(6.11.2020)