Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Syn

Nejlepší film všech dob. Tvrdé a nekompromisní vystižení podstaty fungování mašinérie, která si říká lidská společnost... Pouze Kubrick uměl opravdu důsledně tnout do živého. Velmi nebezpečný a současně velmi potřebný film. ()

Mjunďa

Ani skvělé recenze mi nezabrání v poněkud rozpačitém hodnocení filmu. Jsem schopen pochopit styl i linii filmu, ale zpracování je pro mne totálně out. První co mne napadlo, že to jsou zfilmované sny nějakého sexuálně frustrovaného jedince, asi patologického agresora. Kdybych neznal jiné dílo génia Kubrika, vůbec bych se filmem nezabýval. Zapomněl bych velice snadno a rád. Jednoznačně nejhorší Kubrik kterého jsem viděl. ()

JAzzeURo

Celkový futuristický look filmu budí s odstupem času úsměv na rtech. Ale stejně to nic neubírá na nadčasovosti a atraktivitě tohoto filmu. Pro Malcolma McDowella to byla bezpochyby životní role. ()

Dispa

Jedna z mála věcí, kde jsem četl knihu a musím říct, že ten film je úplně perfektní. Přesně jako by to bylo z mé hlavy. Tak hrozně šílené a zamotané. Skvělá věc . M. McDowell sehrál perfektně. ()

sun.eagle

Pozoruhodný film, stejně jako všechna díla mistra Kubricka. Závěrečná pointa je velmi silná, ale celkově je to pro mě slabší mistrovo dílo. každopádně kdo to ještě neviděl tak to okamžitě napravte. ()

Enlight

Stanley Kubrick jednou poznamenal, že kdyby nebyl Malcolm McDowell k dispozici, film by se nikdy nenatáčel. Naprosto ho chápu. Opravdu si nedokážu představit, že by hlavní roli hrál někdo jiný než McDowell. Věřil jsem mu opravdu každé slovo. Mechanický pomeranč by se stejně dobře mohl jmenovat Zločin a Trest, protože tyto dva pojmy jsou hlavní náplní díla. Atmosféra je po celou dobu naprosto brilantní. Hodně tomu napomáhá pseudoruský dialekt se slovy typu děvočka, druzja či malčik. Scéna, ve které Alex ''zpívá v dešti'' je jednoduše nezapomenutelná. Po technické stránce je dílo téměř bezchybné, což je u Kubricka samozřejmostí. Film staví diváka před konflikt mezi svobodnou vůlí a všeobecným zájmem společnosti. Úplný závěr filmu je trošku kontroverzní a závěrečná Alexova slova (''I was cured!'') ve mně zanechala hluboký dojem. ()

FireFox

Tak z tohoto filmu mám husí kůži a... takovej divnej pocit, asi jako když jedete na horský dráze (máte strach), vylítnete z ní (zhnuseně si pomyslíte, že chcete bejt sakra někde jinde) a než dopadnete na zem, někdo vás vezme palicí mezi oči (a to jste si mysleli že už vás nic nepřekvapí). Nebo tak něco. Zkrátka divný. ()

MAKITA

nevědět o čem film bude, tak bych to asi po pár minutách bezdůvodného násilí vypnul.. Ale stejně bych to pak dokoukal kvůli zvučnému jménu režiséra S. Kubricka. Stálo to za to. Napsat jakej film je jedním slovem? ZVLÁŠTNÍ, myslim, že to dobře vystihuje ()

P/\/EL

spousta lidí to nikdy nepochopí...není to jen bizardní filmek či oslava násilí...ikdyž to v tom nalézá určitou estetiku...atd...blabla...jako, sorry, ale že by Kubrick neměl talent, tak tomu se musim smát nejen já, M. O. je dost originální záležitost, to se cenení, nechápu, svět kolem nás je taky takovej, horší, spousta nebo většina lidí neni ochotná to přijmout, tady je to přehnaně reflektované, ale je snad jasný, že to neni samoúčelnej brak - béčko, kde o samoúčelný násilí jde, to by asi Stanley netočil nic jinýho, jakože netočil, každej jeho projekt byl o něčem zcela jinym, každej projekt zcela vyjímečnej a inovativní v mnoha ohledech, inu, M. O. je silná káva a řeknu Vám, že sem to viděl prvně v 15ti a přivedlo mě to nejdřív ke Kubrickovi, pak dalším výjimečnejm autorům a dílům, abych se neomezoval jen na omezeneckou televizi apod., tak ono v 15ti chlapci stále ještě, teda oni vlastně od děství - naše generace a ty další, těm to teda zůstane, že budou ulítávat právě na samoúčelnejch stup..ditách, akcích, kde je všecko těžce unreal.....já sem problém s pomerančem neměl, bylo to jednak audiovizuálně dost neotřelé, avantgardný a vůbec mě to lehce vedlo k zamyšlení, politika - zlo, inu to je ideální spojení...o tom ten náš svět vždycky nějak byl.....samoúčelný násilí, no tak, to Schwarzennerovky jsou jako, co?! TO neni samoúčelný ?! - spíše stylizovaný násilí, ach jo........film tak nějak taky spadá do tý doby velkýho uvolnění všeho možnýho, film neheroizuje Alexe, teda, jako ono se to nezdá, ale skutečnej Alexů chodilo a chodí po světě a jsou nemorálnější...to prozření, to je jak nějaká bajka, já sem teda knížku nečetl, ta je prý význačnější.....prostě Kubrick netáhne, přitom to byl tvůrce dost nezávislej v podstatě, o kterýho měla zájem kritika i širší veřejnost, no, já bych řekl docela ideální umělec, trochu takovej Picasso filmu, né....nebo jiní, inu, když někdo ulítává na dojácích, blockbusterech a nic víc, no, tak to se nedá nic dělat, ty lidi jsou omezení, chtěj se i filmu bavit, dojmout, inu, u Kubricka to jde taky, néžené, o Kubrickovi se fakt nedá moc pochybovat (ikdyž já pochybnosti neodsuzuju, třeba Picasso by se dal taky kritizovat, ale jako jo, příklad s Picassem neni zavádějící, člověk, kterej přicházel neustále s něčim novym, možná teda Picasso byl asi vlivnější...u Kubricka to je těžší říct, koho ovlivnil, ale co sem tak čet, tak nikdy žádná přehnaně negativní kritika), patří prostě k nej americkejm a světovejm tvůrcům a zaslouženě, Kubrick, Coppola, hollywood postrádá tuze tyhle lidi....Cameron, Nolen (v čem je kur.a Nolan tak vyjímečnej? Memento je originální, dobře, Dokonalý trik je zajmavej, ale.....Batmanové noví, ježiši, modernizace, realističnost, bezva, ale jinak nevim....samoúčelný násilí, taky...taky.....), no, sorry, z těch zase uplně nestříkám já, pro mě to nejsou bozi, pobaví, ale nic moc navíc......když někdo pochybuje o vyjímečnosti, inu, porovnávejte, viděli jste něco podobného, co bylo natočeno dříve?! A nebylo to trapný céčko s nehercema?! () (méně) (více)

burg

Vlastně ani nevím, která pasáž se mi líbila víc - jestli ta, kdy Alex a jeho drugové působili všem jen bolest, přesun do nápravného zařízení, nebo další přesun zpět mezi lidi. Občas to bylo totálně zvrhlé, jindy mi film brnkal na melancholickou strunu.. I když ve filmu bylo násilí víc než dost, nepůsobilo na mě tak, že by tam nepatřilo. ()

sweps

Film je zbytečně moc násilnej, nudnej, zdlouhavej a v neposlední řadě má slabej příběh. Osvícení uvidím vždy rád ale todle radši už nikdy. ()

Simaaja66

Ani já nevím co k tomuto filmu dodat. Vypnul jsem ho zhruba v půlce, protože mě film nudil a nepochopil jsem jeho podstatu..prostě Kubrick není můj oblíbenec a z vyjímkou Osvícení mě jeho filmu zcela míjí...slabší 3 za slušný výkon Malcoma v první půlce filmu...nevím jestli někdy najdu odvahu dokoukat film celý. :-) ()

hedgi

Tenhle film nutí k zamyšlení. Násilí zde není jen jako laciný efekt, prolíná se celým filmem nejen ve fyzické, ale i psychické rovině. Postavy a jejich motivy jsou zde krásně vykresleny. Film není černobílý ve smyslu jasného dobra a zla a přesně tak to mám rád. Paráda! Kubrick válí! ()

herpesgajdos odpad!

Dlhé roky som mal tento film na muške vďaka jeho režisérovi, autorovi Vesmírnej Odisey. Počul som naň samé chvály, recenzie sa predbiehali v superlatívoch, kultové scifi... Ale po zhliadnutí filmu mám pocit Picassovho efektu t.j. všetci sú z toho unesení, až takmer božsky dotknutí, v orgazmickom vytržení z umeleckého zážitku, ale v skutočnosti je to úplná SR..ČKA. Herci hrajú ako na pervitíne, dej sa nedá ani len vytušiť, scifi ? no ani náhodou, sem-tam rozhojdané kozy / Radšej si pozrieť lacné erotické filmy z nemeckej TV produkcie 70 rokov. /, kamera ako z Matelka / Prepáč môj detský kamarát ! /. Natočil to skutočne Kubrick ? ()

JARDAHONDA

Dupající, úderný, plíživý, zpívající, stepující a násilnický chuligán Alex ( Malcolm MacDowell ) si užívá život po svém, ale vždy na účet druhých. Alexova cesta od nemorálního mizery ke spořádanému a bezduchému životu v mezích zákona, díky radikální odvykací kůře, kterou musí podstoupit, je nosným prvkem šokující vize blízké budoucnosti Stanleyho Kubricka, natočené podle novely Anthonyho Burgesse. Nezapomenutelné obrazy, překvapivé hudební kontrasty a fascinující jazyk, který používá Alex se svými kumpány... Kubrick mistrně formuje v jeden dokonalý celek. První uvedení filmu bylo kontroverzní, přesto mechanický pomeranč získal Newyorskou cenu filmové kritiky za nejlepší snímek a režii a další čtyři nominace na cenu akademie, včetně nejlepšího snímku. Síla, takového umění stále diváka šokuje, provokuje a drží ve svém sevření..***** ()

Traktorista

Úžasně přetočená kniha k tomu parádní práce Kubricka na zvucích, jak je od něj člověk zvyklej. Skvěle natočené a vůbec prostě bych tu mohl házet superlativy ještě několik řádků. Postavy v tomhle filmu jsou všechny dost dobré, skoro každá se nějakým tím svým způsobem dostane člověku pod kůži, což u mnoha a mnoha dalších filmů nefunguje. Dle mého asi nejlepší Kubrickův film. Osobně si cením i skvělého překladu a jistě dost tvrdé práce na titulcích. ()

A.J. Rimmer

V době vzniku film pravděpodobně šokoval, dnes však většina scén vyznívá spíše komicky, o nějaké nadčasovosti snímku nemůže být ani řeči.Všichni herci mimo Malcolma McDowella své role přehrávají. Dle mého soudu nejslabší film pana Kubricka. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse