Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

cheyene

Kubrickovy filmy mám rád, ale Dr. Divnoláska mi moc nesedl. Má sice mrazivou pointu, vlastně i námět je depresivní a strašlivý, avšak na Fail-Safe s Henry Fondem nemá naprosto v ničem. Peter Sellers tu byl ve své roli výborný. ()

paascha

A zase jeden vyhnilý film, respektive jeden, kterému záhadně vyfičelo hodnocení. Že by tam bylo nějaké sprosté, ošklivé a nepěkné slovíčko? Třeba prdel nebo kunda? Ale proč bych do hodnocení Kubrikovy nejlepší komedie s mým oblíbeným Sellersem v hlavní trojroli psal kunda, kurva? Možná jsem tam napsal hovno. Nebo debilní američan. Nebo jsem tam nenapsal nic, jen si to, já starej vůl, už nepamatuju:-) Ale já byl na vojně dva roky, tak na to mám nárok, heč. Jinak ovšem souhlasím se všemi, kdo hodnotí vyšším počtem hvězdiček. ()

Fiftis

Ja neviem, ten humor som asi moc nepochopil. Určite klobúk dole pred výkonom Petra Sellersa, ale celkovo vo mne ten film nezanechal tú hromadu otázok a nadšenie, ako u iných Kubrickových psycho filmov. Zaujímavá politická satira ma zaujala vynikajúcim Sellersom v hlavnej role, inak ale ničím iným. Asi nie som priaznivcom tohto druhu humoru, aký tento film prezentuje, ale očividne filmovým fanúšikom sa páči. Koniec bol samozrejme skvelý, respektívne posledná scéna Sellersa, zmeneného na nepoznanie. Aj mi trvalo, než som si uvedomil, že tu zahral viac postáv. Takže kvôli koncu "I Can Walk" dvíham o jednu hviezdičku. ()

lamps

Výborná Kubrickova satira, která zaujme především vynikajícími hereckými výkony a nápaditým scénářem. Peter Sellers ve svých rolích opravdu září, ovšem nejvíce mě pobavil George C. Scott coby paranoidní antikomunistický generál. Za dob Studené války to muselo být asi pěkně vyhrocené, ale Kubrick si ze všeho dělá legraci naprosto dokonalým způsobem. Rozhodně se u toho nebudete válet smíchy na podlaze, ale svým odlišným pohledem na hrozbu války vás tento snímek donutí k přemýšlení možná mnohem účinněji, než kdejaký vážný válečný film:) "Správně, mein Führer!" ()

Pepinec

Zaplať Kubrick to mělo dost humoru a rozumnou metráž, protože když se řekne "kult", znamená to pro mě většinou minimálně dvouhodinové trápení se u něčeho, na co bych potřeboval návod k použití. Film má mezi záběry skrytou určitou vážnost, ale naštěstí je to právě vtip, který mě držel nad vodou. Mimochodem nejzábavnější telefonáty, které jsem kdy v kině slyšel. ()

filmfanouch

Stanley Kubrick za svůj život „realizoval“ pouze 13 celovečerních filmů, na druhou stranu je mnoho jeho filmů legendární záležitostí. 2001: Vesmírná odysea patří mezi nejuznávanější sci-fi všech dob, Osvícení zase mezi nejuznávanější horory všech dob, stejného uznávání se poté dočkaly také Olověná vesta, Mechanický pomeranč nebo také Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Kubrick sice realizoval pouze 13 celovečerních filmů, za svou kariéru ovšem zvládl pokrýt prakticky každý stěžejní žánr. A v případě Dr. Divnolásky došlo na komedii. V případě Kubricka pochopitelně na krapet ambicióznější.  V roce 1964 už nějakou dobu probíhala studená válka mezi USA a Sovětským svazem, 2 roky nazpátek poté došlo ke kubánské krizi. I tentokrát Kubrick šáhl po předloze, v tomto případě po knize Red Alert od Petera George. Politická satira, která se i díky palčivému tématu nevyhýbá černému humoru, je dalším Kubrickovým zásadním milníkem a i tentokrát patří Dr. Divnoláska mezi nejuznávanější zástupce svého žánru.  Slavný komik Peter Sellers tu zazářil hned v trojroli, kromě titulního Dr. Divnolásky, bývalého nacisty a na invalidním vozíku, také jako prezident USA Muffley a kapitán královského letectva Mandrake. Sellers tu utvrdil pozici hereckého chameleona, kromě něj tu poté byl George C. Scott (který se tu jako generál Turgidson objevil pár let před tím, než mu titulní role v Generálu Pattonovi přinesla Oscara), Sterling Hayden jako paranoidní brigádní generál Ripper a nebo James Earl Jones, pro kterého byla role poručíka Zogga filmovým debutem. Film plný výrazný výkonů ovšem táhne především zmíněný Sellers. Ve třech rolích střídá přesvědčivě akcenty, úroveň serióznosti pojetí postav a snadno se mu daří až budovat dojem, že jeho tři charaktery vlastně nehraje stejný herec. Síla Kubrickovi satiry tkví v tom, že zůstává silná a strefuje se do černého i v dnešní době (téma strachu z atomových bomb a napjatých politických vztahů je nevyhnutelně příliš aktuální), film díky tomu zvládá být zábavný, přesto z něj též zvládá funkčně mrazit. Film úmyslně sleduje směšnost průměrného myšlení zelených mozků, které snadno implikuje nějakou nadsázku, přeci jen ovšem ve finále není tak daleko od pravdy. Základy filmu sice stojí na vážné knižní předloze, Kubrick ovšem v tehdejším kontextu film obohatil o nadsázku a nádech absurdní podívané, která jakoby se odehrávala ve zcela jiném světě. Přesto jde pořád o náš svět, který je snadné rozeznat i přes nějakou tu Kubrickovu fabulační přidanou hodnotu. Rodeo na bombě snadno patří mezi nejvíce ikonické momenty komediálního žánru. Stejně tak spousty momentů tak funguje, protože jsou přehnané a působí skutečně jak z jiného světa (jen si zkuste představit, že by v roce 1964 volal Lyndon Johnson Nikitovi Chruščovovi s tím, že omylem spadla jedna bomba).  Kubrickova vize i tentokrát působí zcela puntičkářsky dokonale, prim v tom hraje úžasná vizuální stránka, působivá výprava i spousta sofistikovaně promyšlených záběrů. Do velké míry komorní záležitostí její komornost bohatě stačí, především proto, že se i přes komornější prostředí tady pořád řeší důležitá téma jako je jaderná hrozba a s tím i hrozba 3. světové války. Jména postav mají skrytý podtext (Jack Ripper -Jack Rozparovač), stejně tak se i přes nadsázku a satiru Kubrick vyhýbá fraškovým momentům a pořád i přes uvolněný satirický nádech servíruje podívanou na úrovni, která dokáže i z pouhopouhého bunkru udělat vizuální orgie. Tvůrci jako Kubrick v dnešní době holt chybí. Silně ostatně působí i závěr, který ihned po výbušném rodeu nabídne plán Dr. Divnolásky na spasení lidské civilizace, která i díky Divnoláskově minulosti snadno svádí k naplnění ideálu Adolfa Hitlera a jeho „čisté rasy.“ Pak už jen chybí mrazivá pasáž zobrazující skutečné výbuchy atomových bomb a otevřený nádech tragédie. Pro Kubricka šlo jistě v mnoha ohledech o fascinující otevřená vrátka, možná proto se sám v roce 1995 rozhodl pro realizaci pokračování s názvem Syn Divnolásky, kdy chtěl, aby se režie filmu chopil Terry Gillam, tvůrce filmů jako Brazil, 12 opic nebo Strach a hnus v Las Vegas. Scénář nikdy nebyl dokončen a Gillam se i přes zaujetí námětem o filmu nedozvěděl až do Kubrickovi smrti v roce 1999. Těžko říct, jak by Kubrickem schválené pokračování jeho filmu v režii Gilliama dopadlo, odkaz Dr. Divnolásky bude nicméně alespoň žít v podobě chystané divadelní hry, kde si po vzoru Petera Sellerse na prknech Noël Coward Theatre zahraje několik rolí Steve Coogan.  Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu je i po 60 letech filmem, který zvládá být satirický rýpavý, v mnoha ohledech zábavný svou absurdností, stejně tak ovšem mrazivý a chtě nechtě aktuálnější, než se kdy vůbec mohlo zdát. Ať už nás nejvíce mrazí z potencionálních atomových výbuchů, žití v podzemí a nebo nevyhnutelný návrat totalitního nebo diktátorského režimu. Kubrick vážnou předlohu nerealizoval s tím nejvážnějším nádechem a spousty momentů svou zábavností funguje. Neznamená to ovšem, že by Kubrick přes to vše skutečně nezvládl v roce 1964 v mnoha ohledech trefit do černého. Zvláště kdy některé ústřední postavy svým myšlením snadno evokují Donalda Trumpa, svou zmateností poté Joea Bidena. Seznam filmů v Národním filmovém registru pro kulturně, historicky nebo esteticky důležité filmy se nevyhnutelně rozrůstá, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu je nicméně jedním z těch filmů, který na ně patří zcela právem.... () (méně) (více)

Big Bear

Já se moc nesmál. Spíše jsem sledoval, jak to nadělení hodlá vláda USA zastavit a v duchu si říkal -i přez počáteční důrazné ujištění USAAF na začátku filmu, že se něco takového nemůže stát - právě zda se něco takového nemůže skutečně stát.... Výstupy Dr. Divnolásky na vozíku na mne měly spíše rušivý efekt a připadaly mi i trapné. Sem tam jsem se pár vtipům a narážkám usmál. To když například ruský premiér vysvětluje proč ještě nikomu nesdělili informaci, že SSSR vlastní zbraň posledního soudu...Závěr filmu s krásnou písní Very Lynn - We'll Meet Again mi však přišel naprosto dokonalý. Vidět to v době kdy to šlo do kin, tak si na zahradě začnu betonovat hodně hluboký atomový kryt se zásobou potravin (dle doporučení Dr. Divnolásky) tak asi na sto let. ()

Aky

Svět dávno není rozdělený, předpoklady, ze ketrých film vychází, dávno neplatí, ale Dr. Divnovláska je pořád bezchybný geniální fim. Tohle se stává jenom géniům Kubrickova formátu. ()

misterz

Námetom dosť podobné Lumetovmu snímku Fail-Safe (1964). Oba snímky rozoberajú, čo by sa stalo, keby sa či už zlyhaním techniky alebo zlyhaním človeka, dostal svet na pokraj jadrovej vojny. Len zatiaľ čo Lumetov snímok viac dbá na psychológiu jednotlivých postáv a je vážnejší, Kubrick vsadil na satiru a humor. Je na divákovi, čo preferuje. Mne sa o malinkatý kúsok páčila viac Lumetova verzia. 75/100 ()

mchnk

Stanley Kubrick mě dostal svojí sci-fi, svým experimentálním, drsným dramatem, historickým filmem, hororem, válečným filmem a i trochu svým romanticko-erotickým výjevem. A jsem hrozně rád, že mě dostal i tentokrát. Komedií. Válečná komedie, ve které exceluje nejen Peter Sellers. Možná se může zdát, že slova komedie a válka nejdou dohromady, každopádně nekompromisní satira, která není vůbec daleko od pravdy, je zde precizně dotažená, jak je u Stanleyho zvykem. Jedinečný humorný pohled na atomovou válku. Kubrick je nekompromisní, jako vždy. Výborný vývoj děje, vytříbené dialogy i monology a klasické Kubrickovy záběry. ()

Javert

"Ale jestli se s prezidentem nespojíte, zodpovíte si to u firmy Coca-Cola!". Skvělý Kubrickův film, který paroduje události té doby, Studenou válku, ale zároveň varuje před nukleárním nebezpečím. Peter Sellers si svoji trojroličku opravdu užívá (Mein Führer) a George C.Scott je opravdovým prototypem amerického generála....Mein Führer! I can walk! ()

Snorlax

Výborná satira, kterou už nechci nikdy vidět. Ale naprosto povinně by se na ni měli dívat všichni generálové všech zemí světa. A spolu s nimi všechny hlavy států. Jenže ti by stejně nikdy nepochopili... ()

Rudovous

Jedna z nejlepsich komedii vsech dob. Od genialniho rezisera s genialnim Peterem Sellersem. Pokavad nejste militariste, republikani a nackove, budete se hodne bavit. A kdyz ne tak date dve hvezdy. ()

Goldbeater

Velmi dobře natočená válečná satira, která pojednává o tak vážných věcech, že si z nich lze jen utahovat. Vždypotěšující Peter Sellers, zde ve své pověstné trojroli, má navrch. Na paty mu šlape George C. Scott, který taky hraje z plných sil. Největší poklonu skládám závěrečným 10 minutám, obzvláště poslední větě, kterou pokládám za nejvtipnější moment celého filmu. ()

IQ Tiqe

Nic extra, jen ukecaná parodie. Uznávám, najde se tam nemálo vtipů, ale nudných scén je víc. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 5 | hudba 7/0 | humor 4 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 5 ()

Vodnářka

Rusko, Amerika, studená válka, atomová hrozba... Může být na tomhle něco vtipného? Pokud se do tohoto tématu pustí se svou obrovskou fantazií spisovatel Peter Georg a režisér s obrovským R Stanley Kubrick, může opravdu vzniknout výborná satira s dokonalou zápletkou. Opravdu vtipné jsou zejména porady významých politiků, kteří zjistí, že všechno je někde nebo telefonické rozhovory amerického prezidenta s ruským, když se ho snaží přemluvit, že všechno je vlastně 'ok':) Kubrick tento absurdní příběh zobrazuje velmi realisticky, díky čemuž si divák uvědomuje, že něco podobného nebylo zas tak nemožné, navíc použitím humoru často vyniknou problémy mnohem lépe než třeba dokumentaristickým ztvárněním. Jedna hvězdička patří určitě i dokonalým titulkům! ()

Anderton

Dr. Strangeloveje geniálny film, ako sme u Kubricka zvyknutí. Má jednu menšiu nevýhodu, že už nie je tak aktuálny. Ja viem, že filmy z druhej svetovej tiež nie, ibaže tie boli točené ako reflexia prežitého a snažili sa nás od podobných udalostí do budúcnosti varovať. Toľko k ušetrenej jednej hviezde. Ale kedykoľvek samozrejme sa môže niečo podobné stať a film bude znova aktuálny. Vtedy sem pridám tú chýbajúcu hviezdu. Dúfam, že sa tak nikdy nestane. ()

Frajer42

Stanley Kubrick tímto filmem zcela jistě přesvědčil svět, že si dokáže poradit s každým žánrem. Tento film je skutečně brilantní komedie, kde některé postavy prostě nemají chybu. Tím myslím zejména pana George C. Scotta, který nevypustil z úst nic jiného než hlášku. I kdyby ty 4* měly být jen za něj, tak s tím nebudu mít problém. Rozhodně však pouze za něj nejsou. Film je výborný po všech stránkách. Úžasná je opět hudba a úžasné jsou na svoji dobu samozřejmě i veškeré efekty. Zasloužené 4*. S odstupem času dávám plnou. Je to filmový skvost a dle mého názoru asi nejvydařenější dílo S. Kubricka. ()