Zloba: Královna všeho zlého

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Romantický / Rodinný

USA / Velká Británie, 2019, 118 min

Rohatá a kozatá Angelina Jolie opět boduje u pánskými genitáliemi vybaveného publika. Nebývá tak úplně obvyklé, aby se notoricky známá pohádková postava Šípková Růženka, která je navíc v našich končinách řazena k pohádkové klasice, dočkala dvojího filmového příspěvku, co na sebe přímo navazuje. V podstatě se tenhle double vydává cestou podobně orientovaného snímku Sněhurka a lovec, který bohatě využíval fantasy aspektů. Stejně se děje i v tomto pokračování, které se nese ve znamení barvité fantasy podívané, co má za úkol vrátit Angelinu mezi herecké hvězdy. V ději jsme se posunuli o pět let kupředu, chystá se svatba Růženky s princem Filipem, ovšem Filipova zákeřná matka v klimakteriu žárlí na Růženčin pravidelný menstruační cyklus a chce veselku stůj vagino stůj překazit, což se jí i podaří. Jenže je tu ještě hodná kmotřička Zloba, která nedopustí, aby se její oblíbenkyni dělo nějaké příkoří, navíc si s úklady strojící královnou při neformálním pozvání na hrad nepadla do oka. A ke všemu zjistí, že není jediná svého druhu. A to už se začne schylovat k válečnému konfliktu, který eskaloval mezi lidmi a kouzelnými stvůrami ze dvou znepřátelených království, Blat a Ulsteadu, co spolu úzce sousedí. Pokračování hýří velmi štědrým rozpočtem, jeho navýšení je oproti jedničce více než znatelné. Takže je k dispozici opravdu bohatý digitální nášup triků, na diváka se valí neutuchající vizuální orgie a technická kvalita je oslnivá. Ovšem scenáristický tým, který se od minule vyztužil o další dvě jména, nebyl v oslnivé formě, tudíž se režisér Joachim Rønning jal zachránit mnohé, co psaná forma zvládnout nedokázala. Naštěstí je Rønning oproti svému předchůdci Robertu Strombergovi mnohem zdatnější a nepříliš exkluzivní scénář obrušuje v jeho stupidním bujení. Na pomoc mu přispěchal i herecký tým, jehož hlavní kvality tkví v jeho ženském triu - Angelina Jolie, Elle Fanning a Michelle Pfeiffer. I přesto, že je poslední jmenovaná pořádně stará rašple, tak nadešla doba, aby se přehrála do zahořklých zlých babizen, kterým dělá potěšení, když můžou konkurenci šlapat po klitorisu. Pánské osazenstvo je zredukováno na nezajímavou partu, kterou ze scenáristické nenápaditosti nevytáhli ani "okřídlení" Ed Skrein s Chiwetelem Ejioforem, a o strašném králi a ještě strašnějším princi Filipovi se ani nemá smysl rozepisovat. Přál bych stále charismatické Angelině, aby příště měla šťastnější ruku při výběru scénáristů, kdy jednu chvíli se dokonce nechali citelně ispirovat Pánem prstenů, a dohlédla přísněji i na dramaturgii. Ve výsledku se jedná o její důstojný comeback, který má své nevkusné prvky stran příběhové stránky, ovšem režisér tomu dal solidní fazonu, takže rozhodně je, na co se dívat. 7/10(21.3.2020)

Angelině ta role sedí na míru, proto je škoda, že se její postava dostává (částečně) do ústraní a hraje, jak se říká, až druhé housle. Každopádně opět zde máme moc hezký vizuál a nijak složitý příběh, prostě taková Disney klasika. Příjemné strávení rodinného večere, kde si něco najdou tatínci i malé ratolesti. Celkově asi slabší než jednička, ale rozhodně neurazí.(11.3.2020)

Keď som sa prvýkrát dozvedel, že bude pokračovanie filmu "Maleficent", nevedel som čo od filmu očakávať. Mal som pocit, že Disney urobili svoj hraný remake a tam to stačilo. Nemal som vôbec odvahu ani hádať o čom by mohlo byť pokračovanie. A film sa neustále odsúval a odsúval a odsúval. A tak sme tu, 5 rokov neskôr s filmom. "Maleficent: MIstress Of Evil". Trošku viac nám ukazuje svet, z ktorého Maleficent prišla, ako pokračovanie to nepôsobí vysoko nasilu a myslím si, že je celkom funkčné. Každopádne si musím film pozrieť ešte raz v originálnom znení. Lebo všetky plusy, ktoré s filmom mám absolútne nejdú cez dabing. Slovenský dabing považujem za absolútne otrasný. Pôsobí tak neskutočne naučeno a strojene, že miestami film stráca tie potrebné emócie, ktoré potrebuje. Ale to nie je chyba filmu ako takého. A preto to nebudem zahŕňať do výsledného ratingu. Čo sa mi páči na filme? Vizuálna stránka. Myslím si, že efekty ma celkom presvedčili, mal som pocit, že sa týchto bytostí môžem dotknúť, a že tam skutočne sú. Angelina Jolie je opäť skvelá a myslím si, že aj Michelle Pfeiffer ako zloduch filmu je veľmi dobrá. Mimochodom, to nie je spoiler, to sa dozviete v momente, ako ju prvýkrát uvidíte. Elle Fanning tu toho moc nepredvedie, ale dáva filmu tú potrebnú nevinnosť. Myslím si, že som si ju ale užil oveľa viac minulý mesiac v inom filme. Tu nejako toho moc neukázala. Ale bola milá. O ostatných postavách toho moc nepoviem, lebo musím povedať, že je tu niekoľko celkom zaujímavých zvratov. Akčná časť filmu pri konci pôsobí skutočne silno. A je tu jedna vynikajúca momentka, kde ma na moment Disney skutočne prekvapili. Takýto ťah by som od nich nečakal. Film je predvídateľný, ale zase čo môžeme čakať od príbehu, ktorý je určený skôr mladším divákom? Myslím si, že ale nepôsobí až tak gýčovito. Problémy filmu by som povedal, že niektoré postavy moc času nedostanú. Napríklad víly. Napríklad princ. Napríklad kráľ. Dokonca mám pocit, že ani naši hrdinovia nemajú toľko času, koľko by sme možno chceli. Najviac tu sledujeme práve zlú kráľovnú. A mrzí ma, že niektoré obľúbené postavy tak nebudú mať dostatočný priestor. Záver je veľmi happyendový, ale to som asi aj čakal. Ale pôsobí to na mňa až ako moc veľký happy end. Neviem či by bol aj priestor na pokračovanie po tomto filme, no ja by som asi ďalej nešiel. Myslím si, že tieto dva filmy postačujú. Ja som si sledovanie užil, no rozhodne to nebude film roku. Hodnotenie: B(18.10.2019)

Scénář plný poselství... oprava: scénář plný klišé je slabší. Někdy je méně více. Přes několik pěkných nápadů je to vycucávačka z prstu. Zjevně se chtělo posedět na několika židlích zároveň, být děsně poučný a doslovný, no a tak je výsledek v druhé půli přeplácán natolik, že mi obočí vyletělo na oběžnou dráhu. Ale budiž. Dívanda je to perfektní, nápaditá, pestrobarevně pestrobarevnou střídá temně temná, každá maličká hovadinka je výtvarně precizní a zábavná, Angelina v roli nádherné Zloby nemá absolutně chybu, Michelle Pfeiffer je jí trefnou soupeřkou, která mě, (přestože je stejná, jako ve Hvězdném prachu), vyloženě potěšila, obsazení je kompletně pěkné a vizuálně celé skvělé. Dětská duše se v dospělém těle možná zatetelí a nemusí až tak řešit, přijde si na svoje, já si ale kladu otázku, pro koho Druhá Zloba je? Pro dospělé a dospívající zajisté ano, jenomže: zpočátku je to pohádka vhodná i pro maličké diváky, kteří si užívali první film x krát dokola (já s nimi), ale postupně se dostáváme k pojetí natolik drsnému, že si nejsem jistá, zda bych to svému mladšímu, tomu pětiletému, zatím pustila... Uzamčení obyvatel Blat v kostele a jejich hromadná likvidace práškem..., okřídlené bytosti strádající v exilu na hraně existenčních podmínek, akční bitvy plné nenávisti, brutality a zkázy..., do toho samozřejmě zloba, lest, pomsta, to vše takto namícháno dohromady mi připadá pro dětičky docela za čáru a natolik vyčnívající, že závěrečné "honem rychle žijme v míru, teď se všichni obejmeme, někteří i vezmeme, a co bylo, bylo, už to více nebude", na mě zapůsobilo asi jako nádherně zlatý, plážový písek snově pohádkových Fidži nalepený do mé oblíbené, šťavnaté pomerančové žvýkačky. Viděno v originálním znění.(24.10.2019)

Druhá Zloba je pokračováním, na které se sice dobře kouká, ale nic víc už vám nenabídne. Největší potíž filmu spočívá v tom, že každému divákovi musí být od začátku jasné, kdo je ten zlý, co se tu děje, a jak to vlastně asi nakonec dopadne. Bohužel se ve filmu nenachází ani žádný překvapující prvek, nebo něco co by se tyčilo nad ostatní momenty. Je to zkrátka velmi průměrný fantasy film, který sice neurazí, ale nemá nic čím by vás nadchnul. Což je trošku škoda, protože potenciál tu byl více než slušný. 3* 58%(1.1.2020)

• - Natáčelo se od 29. května do 24. srpna 2018 v Anglii (Londýn, Buckinghamshire) a v Illinois (Chicago). (Varan)

• - Harris Dickinson prevzal rolu princa Phillipa od Brentona Thwaitesa, kvôli zaneprázdnenosti v seriáli Titans (od r. 2018). (Astonko)

• - Premiéra filmu měla původně proběhnout 29. května 2020, ale nakonec byla přesunuta na 18. říjen 2019 kvůli tomu, že studio Disney bylo z práce režiséra Rønninga tak nadšeno, že nechtěli čekat do května 2020. (Varan)