Zloba: Královna všeho zlého

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Romantický / Rodinný

USA / Velká Británie, 2019, 118 min

Keď som sa prvýkrát dozvedel, že bude pokračovanie filmu "Maleficent", nevedel som čo od filmu očakávať. Mal som pocit, že Disney urobili svoj hraný remake a tam to stačilo. Nemal som vôbec odvahu ani hádať o čom by mohlo byť pokračovanie. A film sa neustále odsúval a odsúval a odsúval. A tak sme tu, 5 rokov neskôr s filmom. "Maleficent: MIstress Of Evil". Trošku viac nám ukazuje svet, z ktorého Maleficent prišla, ako pokračovanie to nepôsobí vysoko nasilu a myslím si, že je celkom funkčné. Každopádne si musím film pozrieť ešte raz v originálnom znení. Lebo všetky plusy, ktoré s filmom mám absolútne nejdú cez dabing. Slovenský dabing považujem za absolútne otrasný. Pôsobí tak neskutočne naučeno a strojene, že miestami film stráca tie potrebné emócie, ktoré potrebuje. Ale to nie je chyba filmu ako takého. A preto to nebudem zahŕňať do výsledného ratingu. Čo sa mi páči na filme? Vizuálna stránka. Myslím si, že efekty ma celkom presvedčili, mal som pocit, že sa týchto bytostí môžem dotknúť, a že tam skutočne sú. Angelina Jolie je opäť skvelá a myslím si, že aj Michelle Pfeiffer ako zloduch filmu je veľmi dobrá. Mimochodom, to nie je spoiler, to sa dozviete v momente, ako ju prvýkrát uvidíte. Elle Fanning tu toho moc nepredvedie, ale dáva filmu tú potrebnú nevinnosť. Myslím si, že som si ju ale užil oveľa viac minulý mesiac v inom filme. Tu nejako toho moc neukázala. Ale bola milá. O ostatných postavách toho moc nepoviem, lebo musím povedať, že je tu niekoľko celkom zaujímavých zvratov. Akčná časť filmu pri konci pôsobí skutočne silno. A je tu jedna vynikajúca momentka, kde ma na moment Disney skutočne prekvapili. Takýto ťah by som od nich nečakal. Film je predvídateľný, ale zase čo môžeme čakať od príbehu, ktorý je určený skôr mladším divákom? Myslím si, že ale nepôsobí až tak gýčovito. Problémy filmu by som povedal, že niektoré postavy moc času nedostanú. Napríklad víly. Napríklad princ. Napríklad kráľ. Dokonca mám pocit, že ani naši hrdinovia nemajú toľko času, koľko by sme možno chceli. Najviac tu sledujeme práve zlú kráľovnú. A mrzí ma, že niektoré obľúbené postavy tak nebudú mať dostatočný priestor. Záver je veľmi happyendový, ale to som asi aj čakal. Ale pôsobí to na mňa až ako moc veľký happy end. Neviem či by bol aj priestor na pokračovanie po tomto filme, no ja by som asi ďalej nešiel. Myslím si, že tieto dva filmy postačujú. Ja som si sledovanie užil, no rozhodne to nebude film roku. Hodnotenie: B(18.10.2019)

Druhá Maleficent je jedním z mnoha filmů, u nichž mě mrzí, že na ČSFD není pestřejší škála ve hvězdičkovém hodnocení. Snímek oplývá nádherným pohádkovým vizuálem, z něhož přechází zrak - místy působí možná až příliš vyumělkovaně, aby se to hodilo filmu a 3D formátu. Ocenil jsem obsazení Michelle Pfeiffer, kterou mám vážně rád, i když je fakt, že její postava působí poněkud ploše (a opravdu to není jejím korzetem). Místy mi vadila až příliš okatá předvídatelnost děje, což se sice na jednu stranu u pohádky očekává, v níž vždy dobro vítězí nad zlem, na druhou stranu jsou však případy, kdy se tvůrcům v rámci děje podařilo se povznést nad tento žánr (viz Hvězdný prach). Princ a král mi přišli spíše jen do počtu, Elle Fanning vnášela do filmu nevinnost, nicméně vesměs to bylo celé o handrkování mezi Pfeiffer a Jolie. Zaujalo mě budování jakési mytologie okolo původu Maleficent, přesto jsem měl pocit, že to působilo šablonovitě, a že se z toho dalo vytěžit trochu víc. Ve výsledku se na to sice pěkně kouká, ale celé to postrádá nějaký ten hlubší moment překvapení.(17.10.2019)

Je to už pět let co světlo světa spatřila první Zloba, která se v roce 2014 stala nejenom finančním hitem ale byla i povedeným, tak trochu jiným zpracováním známého příběhu o Šípkové růžence. Dodneška jsem ten film viděl mockrát a mám ho opravdu rád. A především Angelina Jolie byla parádním castingem do titulní Zloby. Pochopitelně jsme se vzhledem k výdělkům museli jednou dočkat pokračování a to je už tady. Stojí pokračování za to? Na rovinu odpovím, že ano. Za mně se ale jedná o jasný sešup oproti prvnímu dílu jehož existence je ve finále možná přece jen trochu zbytečná. Za mně se vlastně jedná o Alenku v říši divů: Za zrcadlem 2.0. Pokračování, které prvnímu dílu rozhodně nedělá ostudu, kdyby ale nevzniklo možná by to nějak zvlášť nevadilo. Jenže Zloba 2 je ve finále možná i zajímavějším filmem než Alenka v říši divů: Za zrcadlem. A to kvůli tomu, že zatím co se James Bobin snažil u druhé Alenky držet stylu nastaveném Timem Burtonem u prvního filmu, tady se na to jde trochu jinak. Režisér jedničky Robert Stromberg se nevrátil (Zloba 1 byla jeho režijní debut a od té doby žádný další celovečerák nenatočil), byl však nahrazen Joachinem Rønningem. Rønning už společně s Espenem Sandbergem režíroval Piráty z Karibiku 5 a už tehdy se mu podařilo vzít zajetou značku a pojat si jí po svém. Piráti 5 byli výrazně svoji oproti zbytku série a značná část lidí s tím měla problémy, já ovšem tuhle režisérskou dvojici ocenil a říkal jsem si, že bych od nich nejen rád viděl Piráty 6 ale viděl je rád i u jiného projektu. Zlobu 2 sice točí jen Rønning, stejně jako u Pirátů 5 je ale Zloba 2 výrazně svá. A to je ve finále důvod to proč Zloba 2 funguje. Po závěru jedničky bylo opravdu těžké navázat nějakou smysluplnou zápletku a ani ukázky na dvojku ne naznačovali, že někdo dokázal vymyslet zrovna dvakrát zajímavou zápletku. Oné náznaky o co v něm půjde (rivalita mezi královnou Ingrith a Zlobou, konflikt mezi Zlobou a Růženkou, objevení členů stejného druhu jako Zloba...) rozhodně nezněli špatně, ovšem ve finále se fakt dalo těžko odvodit jak moc to bude fungovat. Tady ale potěší fakt, že trailery si mnoho věci schovali. A ve finále je tak snadné si Zlobu 2 užít a vidět věci, které člověk jen tak nečeká. Neříkám, že je tu nějak velký počet dějových zvratů, které by diváka prostě nenapadli. Není! Rønning ale naštěstí dokáže dodat boží vizuál (úplně jiný než v jedničce a přesto nádherný) a zároveň mu stejně jako v případě Pirátů 5 nedělá problém akce, která je především v závěrečné akční pasáží parádní. Trailery jinak tohle všechno tají a tudíž je fajn vidět parádně zvládnutou akci, kterou trailery vůbec nenaznačí. Zároveň se fakt hezky kouká na vizuál a i když je oproti jedničce ve finále možná těch barev až moc (stejně jako Alenka v říši divů 2 se z temnějších barev z jedničky dostáváme do více barevných ve dvojce) rozhodně z toho nebolí oči. Spíš naopak. Zároveň se scénáristům povedlo aby měli postavy z jedničky funkční vývoj ve druhém díle a zároveň v rámci možností funkčně představit postavy nové. Zloba ve druhém díle dostává po událostech jedničky další zajímavý dějový oblouk, který se funkčně vyvíjí i Růženka dostává víc prostoru a Elle Fanning ve finále dostává více příležitostí se herecky vyřádit. Brentona Thwaitese z jedničky jako prince Filipa nahradil Harris Dickinson a i když si nejsou moc podobní tak Dickinson celkem jako náhrada za Thwaitese funguje a vlastně už se nebojím toho, že právě on bude protagonistou prequelu ke Kingsmanům. Parádní castingovou trefou je poté Michelle Pfeiffer jako královna Ingrith. Pfeiffer funguje jako hlavní záporačka velice dobře a i když to není člověk, který vypadá jako čisté zlo, Pfeiffer za celou kariéru hrála dost zlých charakterů a to zlo je ve finále vidět už jenom z očí. Z její záporačky nejde ani tak strach proto, že by z ní šel strach po fyzické stránce (Pfeiffer je pořád přece jen i po šedesátce pohledná) ale spíš proto čeho všeho je její záporačka schopná. Bavil mě i Chiwetel Ejiofor a především se Warwick Davis po dlouhé době dočkal trochu větší role, kterou si očividně užil. A i ty tři chůvy z prvního dílu mají ve finále ve dvojce smysl. Nebo minimálně jedna z nich..... Závěrečná bitva je jinak jedna z nejlepších bitev, kterou jsem za posledních let v rámci fantasy žánru viděl. Neříkám to proto, že by to byla totálně geniální bitva, spíše to vypovídá o tom jak bídně na tom fantasy žánr aktuálně je. Rozhodně jde ale o povedenou bitvu a minimálně pár jejich částí budu mít v paměti ještě hodně dlouho. A to mi ve finále k spokojenosti z ní stačí. Kouzlo jedničky je ve finále pořád přece jen pryč. Zlobu 2 ve finále opravdu cením a především se mi potvrdilo, že Rønning umí, ve finále to ale vždy bude ten slabší odvar z jedničky. A nedovedu si představit jak by se vlastně pokračovalo ve Zlobě 3. Zloba 2 ale dokázala fungovat se svými postavami, akcí i vizuálem velice povedeně a pokud tohle ve finále bude tečka za celým příběhem tak to bude rozhodně tečka důstojná....(20.10.2019)

V redakci kinoboxu musí jet na slušném matrošu (asi halušky nebo lsd), když o tomhle napíšou, že je to více fantasy než pohádka. Souhlas s názorem, že druhý díl byl zbytečný tak, že jediný důvod proč vznikl jsou nejspíše prachy (to samé platí i u Toy Story 4) a imigrační krize (ta paralela je až do očí bijící). Optimálně mezi 3 a 4 hvězdama , ale za ten sluníčkový konec hvězda dole. Točit to někdo jiný tak by zde mohla být parádní bitva ve stylu Pána Prstenů bohužel to točil Disney tak zde máme bitvu ve stylu barevného ohňostroje, která hýří převážně červenou . Spoiler plusové body za to, že chcípla jedna z těch víl škoda, že nechcíply všechny hned bych měl větší důvod k radosti.(19.10.2019)

• Homer.p

Snad se pan Fuka nebude zlobit, ale on přesně vystihl mé pocity a já bych to prostě lépe nenapsal: https://www.kinobox.cz/clanek/17302-recenze-2-zloba-kralovna-vseho-zleho?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu.(18.10.2019)

• - Premiéra filmu měla původně proběhnout 29. května 2020, ale nakonec byla přesunuta na 18. říjen 2019 kvůli tomu, že studio Disney bylo z práce režiséra Rønninga tak nadšeno, že nechtěli čekat do května 2020. (Varan)

• - Natáčelo se od 29. května do 24. srpna 2018 v Anglii (Londýn, Buckinghamshire) a v Illinois (Chicago). (Varan)