Vražda v Orient expresu

• Austrálie

• Kanada

Mysteriózní / Krimi / Drama

USA / Malta, 2017, 114 min

(2-3*, dvojknír na tom zdaleka neni to nejsměšnější)(13.2.2018)

Škoda, že tam Johnny vydržel jen chvilku. Nicméně Michelle Pfeiffer opět oslnila svojí krásou a strčila všechny mladice do rukávu. A Hercules měl neotravný knírek, takže za mě v pořádku. Navíc celá detektivka mě bavila a donutilo mě to taky trochu přemýšlet.(3.2.2018)

Nadupanost hereckého obsazení je možná až moc zavazující, ale u příběhu, který byl zfilmován již více než mnohokrát a u příběhu, který se vyučoval jako povinná četba, jen těžko změníte něco tak, aby vás další nová filmová podoba nadchla, zvedla ze židle a nebo snad i šokovala a zároveň se držela předlohy. Vizuální podoba je skvělá, herecké výkony ( samozřejmě ) také, bohužel mi to ale nestačí na lepší hodnocení než 3*. Mimochodem, K.Branagh je jeden z nejhorších ztvárněných Poirotů vůbec a to mám jinak jeho filmy rád. Zklamání, i když vlastně očekávané.(24.2.2018)

Poirota nemám ani načítaného, ani napozeraného (vždy som bola skôr tím Sherlock, knihy som čítala už odmalička), takže pre mňa bol celý príbeh aj jeho rozuzlenie zahalené tajomstvom (áno, je možné nepoznať všetky zápletky sveta). A dobre. Spokojnosť. Mne sa páčil aj ten zádumčivý Poirot, lebo ho inak nepoznám. Hudba celkom rezonovala, obsadenie radosť pozerať, CGI nevadilo. (Cinema City Polus - 4.12.2017)(17.12.2017)

Existují lepší verze. A tomuhle já říkám extravagance, ať se na mě pan knírač nezlobí. Obsazení je vskutku hvězdné, ale nuda by se dala krájet, a to přesto že tvůrci se snaží ji rozlámat všemi prostředky (zajímavé nápady, především hudební efekty).(19.2.2018)

• Stoka

Jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů?? To má být doufám jen vtip ne.....nic podobného v sobě film nemá, jen nesympatické obsazení (hlavně teda Hercule Poirot a ten jeho ošklivý knír), který navíc všude byl, všechno zná a všechno hned rozluští a domyslí si. Velice rád soudí, atmosféra takřka nulová a především neskutečně nudné, bez kapky emocí a většího zájmu ukázat divákovi něco zajímavého. No, docela jsem u filmu trpěl! Orient Expres zkamal na plné čáře.(8.3.2018)

• BoPo

Vražda v Orient expresu je veľmi známy pojem, ale podobne ako väčšina ľudí, som vlastne nikdy nevedel, čo sa v tom vlaku presne stalo. Takže som nebol zaťažený nejakou predchádzajúcou verziou a mal som výhodu, byť prekvapený, kto je vo vlaku záhradníkom. Expres je narvaný známymi ksichtami, ale nejako im to spolu moc neladí. Každý si odrecituje svoje sólo a takto sa spoločne dopracujú k rozuzleniu. Kenneth Branagh mi nesedel najviac. Neviem ako kniha a ako predcházajúce sfilmovania, ale táto Vražda v Orient expresu vyznela moralisticky a nezáživno, bez náboja.(24.2.2018)

Detektivka kostýmově vymazlená, kamerově poutavá, velmi dobře herecky obsazená a zahraná. K exteriérovým záběrům bych měl jen malou výhradu: krajina byla snad až moc dokonalá, že jsem si nebyl vůbec jist, kde končí realita a začíná kvalitní práce počítačových grafiků nebo to snad je celé dílem kompjůtrů. Příběh pěkný, kdo je asi pachatel mne bavilo spekulovat (už jsem si rozuzlení z předchozích ztvárnění tohoto příběhu nepamatoval). Závěr byl dojemný až jsem musel vytáhnou kapesník :) a člověk by mu dal i pět hvězd.(8.4.2018)

I když je tahle detektivka notoricky známá, přece mě dokázal Branagh udržet v napětí. Luxusní záběry, špičkoví herci, dokonale vystižené povahy a vztahy mezi nimi. Není to jen detektivka, ale především psychologické drama a šalebná hra s nejlepším detektivem světa. Tak to napsala už Agatha a Branagh to skvěle podtrhnul. ___ Tentokrát se mi líbil i výlučností záběrů, kdy celý vlak zůstává uvězněný na křehce působícím viaduktu (vše visí jen na vlásku) a pohledy kamery ze shora (jsme v tom vlaku uvěznění jako myši v kleci). Malinko Branagh ustřelil jen ke konci, kdy neukočíroval svůj sklon k patetismu, ale přepjatá scéna s pistolí v tunelu byla naštěstí jen jedna.(1.4.2018)

Miluju detektivky, od malička jsem hltal obzvláště ty s Poirotem, nesmírně uznávám Kennetha Branagha a mám rád umně vykreslenou atmosféru, jež se může opřít o pěknou hudbu a vizuál. A nyní konkrétně - nebaví mě detektivky, u nichž předem vím, jak to dopadne. Vražda v Orient expresu, Vražda Rogera Ackroyda a Deset malých černoušků jsou svojí pointou nezapomenutelné, a proto i po dvaceti letech vím, jak končí. Takže mi nezbývalo než se zaměřit na zpracování a herecké výkony extraligového ansámblu. Výsledek je více než rozpačitý - Kenneth Branagh může být úžasným Jagem, famózním Heydrichem nebo charismatickým Wallanderem, ale nikdy nebude cupitajícím Poirotem s vejčitou hlavou. A Poirot v akčnějších scénách? Nikdy, bohužel příliš americké. Celá stopáž je dost sterilní a nudná, takže zbývá jen ta pěkná atmosféra, hudba, vizuál a pohled na některé oblíbené herce a herečky. Za mě tři hvězdičky, ale hodně, hodně slabé.(8.10.2018)

Průměrná detektivka, která rafinovanost pointy knižní předlohy nedokáže prodat a je směšně průhledná (i pro mě, jakožto neznalce). Branagh se očividně snaží o starosvětský přístup, ale v kombinaci s moderními prvky, které mají za úkol se zavděčit i normám dnešního diváka, působí místy úsměvně. To vše korunuje závěr, který završí celé to teatrální aranžmá rámující slabě vystavěnou detektivku. Jakoby Branagh skloubil povrchní podobnost filmů klasického hollywoodu s moderními postupy a proprietami a to okořenil trochou divadelního feelingu. Ne že by to bylo špatně, ale nejzajímavější a nejzábavnější je film ještě před samotnou vraždou, ke které se dostáváme skrze krásné záběry (především na Istanbul) a perfektní představení hlavního hrdiny. Možná by Branagh měl zvážit spíš remake Cesty kolem světa za 80 dní. Takhle z toho vychází jednoznačně zajímavý film, avšak nedůsledný ve své detektivní (té nejdůležitější!) rovině.(13.11.2017)

Branagh bavil. Ako Poirot, aj ako režisér. Úžasná jazda v temer divadelných aranžmánoch. Sa ostatne dalo čakať, nie? Tak hurá na plavbu po Níle, vôbec by som s tým neotáľal.(3.4.2018)

• honajz

Nevím, čím to je, ale jak se někdo talentovaný mimo USA dostane do USA, zblbne a ze svého talentu učiní pouťovou atrakci. Stalo se to mnohým, třeba Peteru Weirovi, který si ale aspoň udržel nějakou profesionalitu, a teď se stalo jinak mému oblíbenému Kennethovi. Začátek filmu v Jeruzalémě mne docela navnadil, vypadalo to, že půjde o jakési navázání na nové Sherlocky filmové a seriálové, kde se neberou postavy tolik vážně, ale pak nastoupily počítačové triky, další počítačové triky,. ubyly hlášky, a plejáda slavných herců tady hraje stafáž v protirasisticky zaměřeném snímku, na němž mne překvapivě, když jde o detektivku, ze všeho nejmíň zajímá, kdo je vrah. Je to užvaněné, zdlouhavé, místy zmateně podané, hlavně že máme efektní kameramanské záběry třeba shora v chodbičce vlaku, nebo efektní lavinu a průhledy do jídelního vozu, či záběry jakoby beze střihu. Zkrátka po skvělém úvodu přišel zmatek, rozplizlost, chybí nějaká hra s divákem, životnost postav, a vše je postavené jen na vizuálním efektu, jako kdyby Kenneth zapomněl, že už netočí komiks. A ten patetický a kýčovitý konec, ach jo!(26.8.2018)

Agatha Christie v dalším podání. Hlavně tedy její Hercule Poirot. Od začátku tu máme předkládanou další oblíbenou postavu knižních bestsellerů v novém hávu. Rychlost, dynamika a humor nechybí. Během chvíle už je detektiv Poirot (Kenneth Branagh) ve vlaku a užívá si výhled z okna. Jak už název napovídá, nastane vražda a slavný detektiv se přemluví, aby případ vyřešil. Všichni jsou podezřelí a všichni lžou. Námět je dobrý, navíc je to skvěle obsazený film. Depp, Ridley, Pfeiffer, Dench a další. Přestože se snaží být film vtipný a dynamický, tak na mě tohle moc nefunguje. Moderní hávy Sherlocka mě bavily oba. Ten s Robertem i s Benedictem. Všechny tyhle filmy (potažmo seriály) mají jedno společné. Skutečně sázejí na hlavní postavu, která je přirozeně vtipná, bystrá, sympatická, geniální a hravě vyřeší každou situaci. Kenneth hraje Hercule dobře. Jemný přízvuk, dobrá maska a příjemné vystupování. Přesto Sherlock u mě vede. I v podání příběhu. Film mě spíše bavil, ale přiznám se, že bych si ho znova už nepustil. (60 %)(1.12.2017)

• schizmo

Když přicházela tahle hvězdně obsazená detektivka do kin, říkal jsem si, jakou kliku mám, protože tenhle příběh / rozuzlení neznám a tak si ho můžu bez spoilování užít. Pak jsem se ale zastavil a říkám si: jaktože ho neznám, dyť je to klasika? Žádnej velkej fana detektivek nejsem, to se přiznám bez mučení, ale důvod byl vlastně mnohem prozaičtější. Tenhle film je odnikud nikam plynoucí nuda. Herecký potenciál těžce nevyužitý, každý tám má vyloženě štěk, pozornost se upírá na kníratého elegána, který o sobě rozhlašuje, že je nejlepší detektiv na světě, ale srovnat tohle třeba s posledními adaptacemi Sherlocka, to bych se musel smát až do zítra. Film nemá spád, napětí, nemá důvod, proč pokračovat v koukání, když se jdete vychcát nebo přeházet uhlí do sklepa, protože i to má větší smysl. Kenneth Brannagh si to pěkně zrežíroval a obsadil sám sebe do hlavní role, takže kdybych na tohle šel do kina, pošlu mu fakturu na vrácení peněz za lístek.(5.3.2018)

V podstate voči filmu samému o sebe nič nemám, len keby som to už takmer totožne nevidel viackrát predtým. Čakal som predsa len nejakú tú dejovú inováciu, možno v zmysle Michalkových 12, ale ako sám zisťujem, tak sú stále ľudia, ktorí nepoznajú buď predlohu, alebo skoršie adaptácie. Tí môžu byť nadšení rovnako ako hard core fanúšikovia Agáty, ktorí sú radi za každý príspevok do bohatej listiny filmových a televíznych adaptácií Poirotových príbehov.(21.12.2017)

Kdo byl v mládí nemocný, moc dobře ví, že vaším největším nepřítelem byla a stále je nuda, nuda je prostě taaaaaak otravná a nudná. Spásu jste mohli, najít v knihách/komiksy, ve videohrách a nebo v televizi, ale na nově číhala Jessica Fletcherová (stále číhá) a na primě zase Big Ben (ten je teď u Soukupa) takže jste volili mezi dvěma utrpeními. A tu náhle jste přepnuli na ČT1, kde si to spanile štrádoval, podivný detektiv Hercule Poirot, který vás prostě uchvátil. Takže ano David Suchet byl a stále je vynikající Hercule Poirot, seriál vám nabídl inteligentní zápletku, chytrého a místy až zábavného detektiva a na rozdíl od Columba, jste byli překvapeni, jak to celé skončilo, a navíc třináctá série končila tak grandiozně, že jste to ještě dny potom rozdýchávali. Takže ano postavu Hercule Poirota, mám velice oblibě a tahle nová verze, je překvapivě dobrá. Nicméně už od samého začátku, mi Kenneth Branagh co by HP nějak moc nesedl, nevim jestli to bylo tím mrožem, co mu bydlí pod nosem, či křišťálově modrýma očima a nebo prostě tím, že s ním neni taková legrace jako s Suchetim. A byť je to už třikrát ohraná písnička, docela hezky to utíká a ta nuda, se prostě nedostavila. Je to hlavně tím, že vedlejší postavy sou zábavné, byť je to jenom komedie pro HP. A na filmu, sou znát prachy, jednak herecké obsazení a za druhé nádherné prostředí, které pronikne skrze monitor. A byť sem chtěl dát čtyři, posledních dvacet minut, to zaslouženě vytáhlo, na pět hvězdiček. Do budoucna, (Vražda na Nilu) snad jen, ať si pan Hercule Poirot, nechá digitálně upravit knírek, nebo rovnou vymazat, prej to není takový problém.(19.3.2018)

Nikdy jsem se nekoukal na seriál Hercule Poirot, protože hlavní hrdina mi byl vrcholně nesympatický a celé to aranžmá toho seriálu bylo takové laciné (hodnotím pouze na základě několikavteřinových záběrů během přepnutí televize). Ve filmovém podání byl zvolen herec, který u mě boduje, má charizma a baví. Výprava je bombastická, velkolepá a je na ní vidět, že si tuhle část pan režisér užil a dotáhl své myšlenky do posledního detailu. Vynikající herecký ansámbl poté odehraje slušnou partii. Ale asi mě ve výsledku víc, než samotné řešení případu, bavilo prostě jen pozorovat to nádherné aranžmá celého filmu. Neříkám, že to je nutně špatně.(10.12.2017)

Celkově dobré, naštěstí ne příliš moderní. Sice akčnější Poirot než je zdrávo, ale budiž. Dále jsem nepochopil naprosto zbytečné přejmenování postav oproti předloze a i samotný Orient Expres působil moc digitálně, například na začátku vyjíždí z Istanbulu nepřirozeně závratnou rychlostí a na konci filmu naopak odjíždí z nádraží jako šnek. Jak komentují ostatní, i já souhlasím s tím, že charaktery postav byly nedotažené a ta velká herecká jména nebyla plně využita. Sice jsem rád, že prognózy o propadáku zdejším diskutujícím dost dobře nevyšly, nicméně pro mě zůstává verze z roku 1974 na 1. místě a verze se Suchetem na 2.(10.3.2018)

Výborne napísané a zahrané postavy. Branagh kraľuje ako Poirot. Originál ma nikdy nenadchol. Tu som ho žral. Doylova hudba je o 100 krát lepšia ako tá z Justice league a má viacej emocionálnych nuáns. Pre mňa naozaj až rozprávkovo pekné. Jasné jedná sa o detektívku a je tam vražda.. ale má to strašný feeling starých časov, pričom je to moderné, ale nie tak ako Sherlock Holmes a má to v sebe akúsi sofistikovanosť. Koniec je aj veľmi dojemný. Pre mňa strašne príjemné prekvapenie a chvíľu som rozmýšľal tomu dať plný počet. Teším sa na pokračovanie.(18.11.2017)

Je dosť odvážne rozhodnúť sa sfilmovať všeobecne známu predlohu, navyše ak jej najsilnejším momentom je prekvapujúce záverečné odhalenie. Keďže väčšina divákov vie dopredu, ako to skončí, museli tvorcovia filmu zaujať aj niečim iným. Veľa možností ale nemali, jedine dať do kopy skvelé herecké obsadenie a dať tomu zaujímavý vizuál. Oboje sa podarilo, aj keď na herecké obsadenie pôvodného filmu, ktoré bolo dokonalé, ešte niečo chýbalo. Ja som si ale nedokázal celý film zvyknúť na Branagha, keďže mám pod menom Poirot zafixovaného Davida Sucheta. Ale inak veľmi vydarená kriminálka, ktorá ani chvíľu nenudí.(23.2.2018)

1 2 3 4 5 6 7 9 18 26 34