Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

Široko zatvorené oči

Thriller / Drama / Mysteriózní / Erotický

USA / Velká Británie, 1999, 159 min

Odejít se má v nejlepším - Mistr Kubrick to dokázal. Brilantní studie lidského nitra, postihující nenásilně nejintimnější lidské pocity a elegantně je přetiskující na plátno. Mistrovské dílo.(28.5.2002)

Někdo vidí jméno Stanley Kubrick a už dílku šoupe plný počet hvězdiček, protože "je to přeci genius Kubrick". Což je srandovní ale .... . Samozřejmě tento film zcela oprávněně sbírá uznání i u mě. Po tomto filmu jsem měl chuť si koupit klavírm, abych si mohl opakovat ty jednoduché,ale geniální klavírní tony co dodávali obrazu atmosféru úplně nevídanou. Film mě i přes svou délku dokázal úplně uhranout a pohlit to té mrazivé atmosféry. Touha vidět tento film opakovaně je přímo spalující. Nemůže se nezmínit o skvělých hereckých výkonech Nicol a Toma --opravdu dobrý . Nemůžu se nezmínit o sexy postavě Nicol --- opravdu dost dobrý. Šoupu plný počet hvězdiček, protože Kubrick je přeci génius !(12.10.2006)

Po druhém zhlédnutí hodnotím trošku výše, ale stejně to není o moc a jak se tak dívám kolem sebe, nejsem sám. Je mi líto, ale snímek na mě působí jako běžné erotické drama, jakých je dvanáct do tuctu. Kromě hudby, částečně Cruise a některých hezkých hereček jsem v něm nenašel nic, co by mě zaujalo, byly i okamžiky, které mi připadly spíše směšné. (Třeba ten rituál před orgiemi.) Že tomu Kubrickovi ale trvalo, než přišel na to, že to jediné, co dává v životě (skoro) smysl, je pořádná soulož, co? DOBŘE. VYKAŠLEME SE NA TY KECY KOLEM.(20.11.2006)

Podle mě jeden z nejslabších filmů Kubricka. Vsadím se, že kdyby režisér žil udělal by direct cut´s ještě o hvězdičku lepší!!!! Takto mě to přijde spíše jako nakousnutý dort bez třešničky a pořádného významu. Prostě nepřišel jsem filmu na chuť.(18.6.2004)

Opět jedinečná, surová atmosféra, která jako by diváka zkoušela. Film bez oddechu, odlehčení, jen celistvý a nepřerušený výjev z Kubrickovy mysli. Herci vydávají svoje naprosté maximum (Tom Cruise poprvé a naposledy ve svojí kariéře není Tom Cruise). Musím říct, že tomuhle filmu jsem z Kubrickových věřil možná nejméně, protože problémy upadajícího manželství jdou dalece mimo mě, ale nejde než opět uznat neuvěřitelné kvality.(4.9.2009)

• - Ve scéně, kdy jde Bill (Tom Cruise) kondolovat Marion (Marie Richardson), vchází do dveří ložnice a po levé straně na stolečku stojí soška, o chvíli později, když přijde Marionin přítel Carl (Thomas Gibson), soška již chybí (dandislav1991)

• - Společnost Warner Bros přiznala, že celý film předělala a dodnes odmítá vydat DVD s původním Kubrickovým sestřihem. To je nejen porušením dohody, kterou s Kubrickem uzavřela, ale také to znamená, že nepřepracovanou verzi filmu zřejmě neuvidíme.

(Looka)

• - Během natáčení měl Kubrick celkem tři asistenty. V titulcích jsou uvedení jako "Asistent režie", "Asistent Stanleyho Kubricka" a "Asistent pana Kubricka". (don corleone)