Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

mira.l

Rok 1999, Nicole Kidman má krásných 32 let, přidáme manžela Toma Cruise, věhlasného režiséra Kubricka a co vznikne? Dvouapůlhodinová nezáživná rádobyumělecká pitomost. Z hlediska zemědělce - rostlináře bych ten film charakterizoval asi ve stylu "Kurva vy než řeknete K-O-M-B-A-J-N, tak je po žních." To, co se v tom filmu dějově stalo, by se dalo asi časově shrnout do takové o něco delší povídky á la Bakaláři. Neusnout u toho je docela umění. Jediná trošku zajímavější pasáž nastává ve chvíli, kdy (po hodině a čtvrt dohromady ničeho zajímavého) se William dostane "na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál." Pominu, že ze záhadného rituálu toho divák taky moc neuvidí. Když je odhalen jako nezvaný návštěvník a zdá se, že se konečně začne něco dít, tak ho "vykoupí" výměnou za sebe jedna z přítomných žen a celé se to zase rozplyne do ztracena. V tomto uspávacím duchu se pak nese další hodina a čtvrt, kdy se zase hovno děje, aby to dospělo do konce, který nám zase nic neřekne. Hmm. Jestli tohle je definice pojmu "filmové umění", tak pak jde toto umění jaksi mimo mě. Dvě hvězdičky za to, že jsem to dokoukal, že jsem u toho neusnul, že - ano, uznávám - Nicole měla tehdy nádherný tělo a za asi 4 záběry na tehdy šestnáctiletou Leelee Sobieski. Ale už nikdy víc. Za co je těch 79%? Za ty dvě a půl hodiny nudy?? K celkovému dojmu nepřispěla ani originální AJ verze s CZ titulky z produkce Nova Cinema, kde odhadem tak 10 - 15% dialogů nebylo otitulkovaných. Ono je to v konečném důsledku asi jedno, hovno se stalo, možná že na Nově plánovaně vypustili nepodstatné kecy (to by to ale asi muselo být skoro bez českého překladu), ale když vidím, že postava řekne tři květnatá souvětí a české titulky mají 4 slova, tak to asi úplně OK nebude. ()

Demonic189

S inými hercami by som to mal asi problem dopozerať, ale Cruise a Kidman podávajú vynikajúce výkony. K tomu tolko krásnych nahých žien... môže dať človek menej? 4*, ale s odretými ušami (záver ma takisto trochu sklamal, teda až na to "fuck") ()

Rohrbacher

Hlubiný rozbor toho, jak nás ovlivňují naše sexuální touhy a kam až se kvůli nim můžeme dostat. Geniální, rafinované a kubrickovsky precizní. Jen musíte mít doširoka otevřené oči. ()

Zikus

1) Atmosféra tu pomalu, ale jistě najíždí. 2) Cruise umí velmi dobře hrát i vážnější role, nejenom agenty ala Mission Impossible. ()

GTS_PUNK

Posledný film režiséra Stanleyho Kubricka, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1999, vychádzajúc z predlohy Arthura Schnitzlera, rozpovedá príbeh o naturálnych, ba až animálnych pudoch človeka, ktoré je možné skutočne dočasne ukojiť iba pohlavným stykom. Opísať však túto Kubrickovu snímku iba takouto jednoduchou definíciou ani zďaleka nestačí. V skutočnosti ide o hlboký ponor do ľudského psyché, ktorého príbeh sa tvorcom podarilo vyformovať do podoby, pri ktorej vďaka svojmu skutočne pomalému tempu pôsobí takmer až knižným dojmom. Divák tak má prakticky od začiatku - postupne dejovo sa v tom utvrdzujúc - pocit, ako keby nesledoval jednotlivé scény, ale čítal riadky. Film vďaka tomu vytvára unikátnu atmosféru, ktorú neformuje ani tak príbeh samotný, ako skôr spôsob, akým je príbeh podaný. Zo začiatku síce pomalosť vytvára dojem, že sa vo filme nič nedeje, ale ten postupne mizne. Keď sme spomenuli, že príbeh tohto diela nemožno vyložiť jednoducho, objavuje sa výzva opísať jeho skutočnú podstatu. Možno však povedať, že jeho jediný a správny výklad pravdepodobne neexistuje, pretože vysvetľujúcich uhlov sa objavuje hneď niekoľko, pričom sa Kubrickovi darí diváka miasť do takej miery, až sa ako jedno z možných vysvetlení príbehu javí snová skutočnosť postavy doktora Williama "Billa" Harforda (Tom Cruise), čím by sa všetko, čo vo filme zažíva, razom zmenilo z roviny skutočnosti do roviny výmyslov, predstáv či snov. Logicky by to istým spôsobom dávalo zmysel, ak vezmeme do úvahy, čo mu skôr v príbehu ozrejmuje jeho manželka (Nicole Kidman). Nech už je správne príbehové vysvetlenie akékoľvek, dá sa povedať, že príbeh ako taký dokáže v mnohom zaujať. Viac než akousi lacnou erotickou drámou je totiž psychologickým thrillerom, po ktorého pozretí bude mať nejeden divák viac otázok než odpovedí. A to je v prípade kinematografie dobré, pretože človeka núti nad dielom premýšľať a hľadať v ňom súvislosti a vysvetlenia. Eyes Wide Shut zaujme atmosférou nielen rozprávaním, ale aj newyorskou nočnou výpravou, ktorá newyorská v skutočnosti vôbec nie je, ako aj zasadením príbehu do obdobia vianočných sviatkov. Tma nočných ulíc a jas farebných svetielok vytvárajú pozoruhodný kontrast. Posledný počin Stanleyho Kubricka sa zo začiatku javí ako prázdne, pomalé a ťažkopádne dielo, no postupne sa dokáže transformovať do podoby zamotaného thrilleru vysokej kvality, ktorý síce neponúka jasnú odpoveď, o čom vlastne ako film je, ale aj napriek tomu (a možno práve preto) dokáže diváka zaujať. Vianočný film pre (nie) celú rodinu. ()

junxi91

Úžasný, skvělý, intelektuální a eroticky smyslný thriller ve skvělém obsazení Toma Cruise jako bohatého, avšak trochu zakřiknutého doktora Williama Harforda a Nicole Kidman v roli jeho smyslné paní Alice. Na začátku filmu vyráží tento stereotypní páreček na večírek k Victoru Zieglerovi, jejich rodinnému příteli. Zde se William potkává se svým starým známým ze studií jménem Nick, který se vykašlal na školu a místo toho hraje na různých akcích na piáno. Bill se od Nicka dozvídá, že jej najde hrát v Sonata Café. S Alicí začne tancovat a celkem otevřeně flirtovat jistý starý seladon jménem Sky du Mont, zatímco Bill si pokecá s dvěma krásnými modelkami. Možná, že by s nimi šel až na konec duhy, ale jsou vyrušeni obsluhou, která pošle Billa za Victorem. Ten je v koupelně po výkonu aktu s jednou předávkovanou šlapkou, kterou se Bill pokouší probrat k životu, což se mu povede a následně Victorovi doporučuje, aby ji tam aspoň hodinku nechal. Další den se spolu manželé baví v ložnici o tom večírku a dojde k hádce poté, co Bill naznačí, že chápe, proč chtěl ten starý seladon píchat jeho ženu - protože je hezká. Alice se také nelíbí, že Bill neošukal ty dvě modelky jen kvůli respektu k ní. Alice se pak svěří Billovi se svými sexuálními fantaziemi z dovolené, kde potkala jednoho důstojníka, se kterým se málem vyspala a kvůli kterému by byla schopna opustit rodinu. Bill je z toho značně rozrušen a představa kopulace Alice s tím důstojníkem ho bude pronásledovat až do konce filmu. Poté jej zavolá jeho známá, které zemřel otec a tak se jí vydá složit kondolenci, zatímco se jej ona snaží svést. Venku na ulici se dá dohromady s prostitutkou Domino, se kterou navštíví její špinavý byt, ale k sexu nedojde, protože mu telefonuje manželka. A tak jde Bill domů, po cestě však ještě navštíví Sonata Café, kde hraje kámoš Nick na piano. Ten se mu prořekne o tom, že bude hrát na jedné akci pro vyšší společnost, kde se dějí fakt zajímavé věci, nahé ženské atd. Bill projeví zájem a vypáčí z Nicka heslo pro vstup - fidelio. Vydává se do půjčovny kostýmů za jedním Srbem, který mu půjčí benátskou masku a plášť s kápí, jak je pro vstup na akci vyžadováno. Také je zde peprná scéna, při které dva Asiati chtějí zneužít jeho nezletilou sexy dceru, a majitel na ně chce zavolat policajty. Poté se Bill vydává na onu utajovanou akci do bohatého aristokratického sídla, na které jsou všichni v maskách a s plášti, a u vstupu řekne heslo a je vpuštěn dovnitř. Uvnitř vidí podivný rituál, při kterém se svleče několik žen donaha a následně divoce kopulují s muži, které si vyberou. Prostě se rozjedou ty správné bakchanské orgie. Bill je jednou z žen upozorněn, aby odešel pryč, protože je zde pro něj velké nebezpečí. Je to však marné a Bill je prozrazen, chlápek v červené kápi po něm chce druhé heslo pro pobyt v domě, které on nezná, a tak se má svléknout a přijmout svůj trest. Naštěstí pro něj je zde ona tajemná žena, která se místo něj obětuje a Bill je pouze vyhozen pod pohrůžkou, že má o všem mlčet a na nic se nevyptávat. Samozřejmě to neudělá a bude se snažit zjistit, o co šlo a zda ta ženská, která jej zachránila, přežila. Mně se tento film velice líbil, jeho tajemná a smyslná aura mi velice učarovala a na sobotní večer jsem si snad nemohl vybrat nic lepšího. Tajemná akce vyšší společnosti, na kterou se Bill, naštvaný na svou ženu dostane, ze které je pak vykopnut a jemuž je pak vše objasněno jeho přítelem Victorem. Tolik krásných nahých žen, sexu, tajemna a strachu v jednom, to je prostě něco pro mě. () (méně) (více)

spacylemon

Kdybych měl použít nejotřepanější hodnocení ever, tak napíšu: "Nenudil jsem se." (Čož na těch 160 minut není až tak málo.) Ale co dalšího mi to mělo předat? Prostě Cruise chodí po městě a hledá kontrapich, no. ()

BlackLass

To mi takhle jedna kinematograficky neposkvrněná kolegyně v práci říká: ‚‚Viděla jsi Spalující touhu? S manželem jsme se pohádali, která pasáž byla horší.‘‘ A to mi tak o něco později můj kinematograficky velmi zdatný šéf říká: ‚‚Větší shit jsem v životě neviděl!‘‘ A já si tak v hlavě říkám: ‚‚*****‘‘ Poslední film Stanleyho Kubricka, v němž se snoubí prvky surrealistického thrilleru a filosofického dramatu, nejenže shrnul mistrovy mnohaleté úvahy o osudu člověka v rychle se měnícím technokratickém světě, ale ovlivnil také estetiku nového milénia. Podobně jako třeba Tolstého román Vzkříšení z roku 1899 (příznačně o století dříve) zaznamenal i tento film problémy v západní společnosti: krizi v rodinné instituci, odcizení a svatouškovskou morálku, za pomoci které pokrytci jen zakrývají zhýralost. Eyes Wide Shut je odyseou do pouhým okem nespatřitelných vrstev bohatství a moci, kde jsou peníze nástrojem zákonitě vedoucímu k sexu. Osobně bych to označila za jazzovou improvizaci – vzrušující a uhrančivé, plné prazvláštních až nepochopitelných okamžiků. Zkrátka a dobře, filmy tohoto typu jsou vždy určeny pro publikum se specifickým vkusem (záměrně neříkám dobrým). Ať už je to pro vás tedy perverzně okázalé porno, kde žena je jen závistivým a věčně nespokojeným předmětem rozvratu a hříchu, anebo naopak z této ‚‚haluze‘‘ nemůžete nadšením spát, v této kafkovské fantasmagorii si rozhodně najdete to své – stačí se dívat s dokořán rozevřenýma očima. ()

wito

Neskutočný, zrelý, božský film. Pre mňa jeden z vrcholov filmového umenia. Skvelé dialógy, scény, až snové sekvencie. Ponor do hĺbky je neuveriteľný. Pri správnom duševnom rozpoložení, pozerané večer, v pohodlí, najlepšie osamote sa film stáva perfekcionistickou sondou do hlbín ľudskej duše... ()

lift666

159 minut?No rozhodně to není dějový obsah,víte?Aniž bych vyškrtl jednu jedinou větu,dokázal bych to zkrátit na 100 minut.Věčný dlouhý nudný mezery mezi různými větami.Nevím,co je to "herecký výkon",ale každopádně ani Tom ani Nicole se moc nepředvedli.Nejlešpí byl snad ten konec.Ta věta.Jediný realistický pohled na věc. ()

Rodin

V roce dokončené skvělé Magnólie přijde takovýto Cruisův propadák... Tedy spíš Kubrickův. Nicole Kidman nádherná, Cruise hraje, jako o život, jenže ono jaksi není co. Takže přesně to taky zahraje. Stanley, na závěr kariéry a života sis takovou splácaninu fakt střihnout nemusel. Kdepak je asi tak Mechanický pomeranč? V zásadě nedoporučuji ( tedy pokud Vás nelákají jen Nicoliny bradavky, nic jiného zajínavého totiž film nenabízí). ()

BuchtiCZ

Magický příběh o krizi jednoho vztahu. Možná je to jen o sexu, možná jen o atmosféře a zvláštním napětí, ale každopádně film, který se musí vidět a který je lepší s každým dalším shlédnutím. ()

merlik

Dobrý scénář okořeněný výbornými hereckými výkony Nicol Kidman a Toma Cruise, výborná hudba s opakujícím se motivem, nápaditá režie. ()

Ronee

Skvelé herecké výkony dvoch hlavných protagonistov, ma utvrdili v tom, že sú to naozaj dobrí herci. A Kubrick bol naozaj skvelý režisér. Hudba mi znela, akoby hral niekto jedným prstom prvý krát na klavír a k tomu sa ešte občas netrafil do tóniny. Ha, ale niežeby sa mi nepáčila. Bola nevšedná a trochu na nervy lezúca (nevylučuje sa to veľmi dúfam). Hoci som to pozerala v angličtine, vydržala som celú tú predlhú minútáž (samozrejme som si veľa domýšľala) a ani som nedýchala. Pri psychologických filmoch sa mi to stáva. Až neskôr som zistila, že je to vlastne Kubrickov film a že je posledný, ktorý natočil. Skvelé, že ho dokončil. Posledné slovo filmu možno vyjadrovalo, o čom celý film bol. (Ozaj a tie ženské sa tam prechádzali akoby mali na sebe nejaké úžasné šaty od skvelého návrhára a pritom boli nahé...ha). ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům