Spalující touha

Široko zatvorené oči

Thriller / Drama / Mysteriózní / Erotický

USA / Velká Británie, 1999, 159 min

• Morien

(1001) 2009: Film, který jede po úplně jiné koleji, než kam mám namířeno já. Docela bych řekla, že ani neexistuje výhybka, která by nás svedla dohromady. Já ještě nejsem dospělá, ale dospělost si představuji jinak. 2018: A krucinál, stejně se na to budu muset podívat za dalších deset let znova, protože i teď jsem stejně jako před minulými deseti lety příliš nezkušená na to, abych vůbec chápala, o čem film pojednává. (Natož abych si pro sebe dokázala pojmenovat, jestli to dělá dobře nebo ne.) Teď si sice dokážu víc (než dřív) vychutnat, jak Kubrick mučí Cruise, ale myslím tím doslova režiséra a herce, protože co prožívá ta postava, co já vím. Jediná věc (kromě matné představy, že člověk má tendenci s plynutím času trochu zapomenout, že Nicole je schopná být herecká bohyně), které můžu jakžtakž porozumět a dejme tomu se díky ní na mapě filmu alespoň trochu zorientovat, je krátká mimoslovní etuda Alana Cumminga na téma jak vyjádřit neopětovatelné city. Svoje zmatení bych nejraději ilustrovala na tom finálním rozhovoru, kde mi hrozně vadí, že když Nicole řekne "the important thing is we're awake now", tak že Tom vypadá, jako že buďto nikdy neusnul a nebo už se nikdy neprobudí, zkrátka že během své odysey nic nepochopil.(18.6.2009)

Úvod se nese hlavně ve znamení ne tak úplně dobře fungujícího manželství Williama a Alicie (výborní Cruise a Kidman), který je korunován skvělým dialogem. Pak se to začne pěkně zamotávat, vzrůstá napětí (perfektní klavírní hudba) a ve vzduchu je cítit spiknutí (a člověk očekává nějaké zajímavé rozuzlení). A pak...zazní slovo FUCK z úst Nicole Kidman a hle diváku, obdivuj tu skvělou pointu. Jestli TO má být vyvrcholením 2 a půl hodinového filmu, pak si rozhodně nejdu stoupnout do řady obdivovatelů režisérova díla, ale místo toho pokračuju ve své zatím neúspěšné cestě za pochopením údajné Kubrickovy geniality.(10.8.2011)

Jeden z nejhezčích hudebních podkresů, co jsem v posledních měsících slyšela, a velmi zvláštní scéna z tajného večírku, která strhává jak svou sexuální otevřeností, tak i nesmírně depresivním a komorním prostředím. On se Kubrick všeobecně nebál točit v momentech, kdy by jiní režiséři dávno vypnuli kameru, už jen úvodní záchodový záběr nechť mi dá za pravdu. Jeden z filmů, které chci časem vidět znovu.(17.12.2009)

Kubrick si nemusel vybírat co chce natočit a co ne. Na co on šáhl to se stalo dokonalým. Stejně tak tomu bylo, když si vybral novelu Arthura Schnitzulera. Bohužel poslední film Stanleyho Kubricka. Film plný nečekaných událostí, které vás nenechají v klidu. Budete čekat co bude dál a až uslyšíte poslední slova Nicole Kidman, tak...(11.12.2003)

Jsou to takové lepší tři hvězdy...Asi něco jako u mechanického pomeranče, koneckonců i z něj jsem měl stejný pocit z Eyes Wide Shut - čím víc se film blížil konci tím méně jsem mu rozumněl a padala na mne, částečně provázená nudou pramenící z "vypadnutí" ze snímku, respektive jeho podstaty. Eyes Wide Shut je snímek vedený důkladnou a promyšlenou režií, filmem s působivými hereckými výkony a podmanivou hudbou, jemto však též film určený spíše lidem, kteří jsou co možná nejvíce naladěni na Kubrickovu osobitou strunu. Ale možná je jádro mého neúplného pochopení snímku v něčem jiném, než v nepřístupnosti Kubrickova vesmíru. Třeba nemám dostatečné zkušenosti v oblasti, které se film věnuje. Možná ve svých devatenácti letech vnímám sexualitu ještě příliš povrchně. Anebo naopak příliš složitě? Takže Let's fuck more!(25.10.2007)

• - Podle autora předlohy byl pracovní název filmu původně "You and Me" a "The Female Subject". Kubrick pak osobně vybral konečný název. (don corleone)

• - Role Mandy byla nabídnuta modelce Evě Herzigové, ale odmítla ji kvůli velkému množství nahých scén. Kubrick z nich nechtěl ustoupit, tak se nedohodli. (don corleone)

• - Film si získal velkou oblibu u konspiračních teoretiků. Podle některých za něj dokonce Stanley Kubrick zaplatil životem. (L_O_U_S)