Olověná vesta

• Česko

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min (Alternativní: 112 min)

Žádný jiný režisér nevytáhne z herců tolik jako právě Kubrick. Především ve výcvikovém táboře, kde se všichni mohou vyřvat až do nebe, je to krásně vidět i slyšet. První polovina je famózní, druhá jen dobrá, ale pochodové píšně a geniální práce s kamerou z toho i tak dělají výjimečný snímek. Jen mi nejde do hlavy, že zrovna Stanley dokázal natočit tak zábavné scény s prostitutkou.(24.6.2011)

Kubrick. Vietnam. Full Metal Jacket. Pro někoho stačí tyhle tři holé věty a ví, na čem je! Ale spousta to neví, a tím pádem se ochuzuje o jeden z nejlepších (anti)válečných filmů. Oproti humanistické Četě se Olověná vesta už nepáře vůbec s ničím. Vesta sice není tak „velká“ jako Četa, ale víc působí na diváka, když vynechám scénu s rukama nahoře. Platoon je hodně na efekt, co si budeme povídat. _ Už začátek na základně (první dějová linie), je hodný tvrdá a drastický, šikana od nadřízeného a následná nenávist všech vůči „divnému“ jedinci ukazuje pravou stránku v táborech. Bohužel je tomu tak do dnes. Tahle část je plná emocí a napětí. Později se divák nachází ve Vietnamu spolu s vojákem Jokerem (druhá dějová linie), vojenským zpravodajem vysláným do pekla. Už trošičku povolí tempo, ale ne kvalita. V téhle části už Kubrick nehraje s divákem psychologickou hru, už se ho nesnaží dostat. To se mu povedlo „na výcviku“, tady díky své preciznosti a soundtracku završuje vaší celkovou náladu a rozčarování z filmu. Já byl hodně rozhozeném a dlouho přemýšlel nad válkami celého světa. A stejně se nikam nedobral.(24.5.2008)

Olovená vesta je čistá vojnová psychológia. Prvá polovica je kruto reálnym bojom neskúsených brancov so sebadisciplínou, druhá časť venovaná bojom v "olovenej veste". Je to iný typ filmov s vojnovou/protivojnovou tematikou, kde nejde ako tak o akciu a drámu ako o vnútornú drámu a oddretú drsnosť každého vojaka...Nekutočne herecky a réžijne zvládnuté - Kubrick rules!!!!(25.2.2007)

Scénář: Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford .. Olověná vesta mi víc než film o válce ve Vietnamu připomínala JEN "depresivní dokument" o zmíněném konfliktu. Úvodní pohled na výcvik s tragickými následky je sice trochu lepší než zbytek, ale nijak extra mě nenadchl. Po výcviku se dostáváme do válečného dění. Vojáci se setkávají s neválčícími "domorodci", střílejí po těch bojujících, sdělují své zážitky do kamery a sem tam umírají. Můj popis možná působí nezáživně, ale stejný dojem jsem měl při sledování filmu, tak se to sem snažím trochu přenést... Od Kubricka zklamání. Nebýt to od mistra, ale od kdejakého režiséra, byl bych nadšenější. Celkově je totiž snímek docela zajímavý, jedno shlédnutí si určitě zaslouží a má určité své kvality, ale zaujímá tak trochu jiný pohled na Vietnam. Olověná vesta působí dost chladně, nezaujatě a takřka s nikým vás neztotožní. K srdci mi určitě nepřirostla.. 65%.(19.4.2005)

Jeden z těch méně akčních, méně explicitně násilných a více intelektuálních Vietnamů.... Kubrick se jako obvykle vyžívá v symbolice a všemožných metaforách a vede své postavy do extrémních životních situací aby tak konfrontoval jejich žviočisnou podstatu s intelektuálním a etickým duchem, vycvičeným životem v civilizované společnosti. Narozdíl od mnoha jiných tvůrců nepovažuje Kubrick za příčinu všeho toho odlidštění samotnou válku, do té jeho hrdinové nastupují již nadobro deformovaní pobytem ve výcvikovém táboře - v této pasáži také můžeme spatřit Kubrickovu specialitku a to lidský obličej zkroucený do hrozivého, zvířecího výrazu. První část má spád především díky instruktoru Hartmanovi, jehož mimika a nepakovatelné hlášky se chtě nechtě vrývají do paměti jako "full metal jacket" kulky...Ideovéd podhoubí svého filmu pak režisér rozvíjí v následující Vietnamské pasáži, kde také naplno rozvíjí svůj smysl pro technickou brilanci. Co záběr, to dokonalý klenot, v obrazové estetice IMHO patří Full Metal Jacket mezi nejlepší Kubrickovi snímky, hned vedle Vesmírné odyssey.... V realistickém a pohlcujícím podání válečných událostí však Kubrick přeci jen ztrácí na Stonea, byť jej naopak překonává po stránce myšlenkové...(1.12.2007)

• - Režisér Stanley Kubrick byl známý tím, že se obklopuje pouze velmi malým štábem. Při jedné příležitosti poté, co elektrikář, který na filmu spolupracoval, dokončil přípravu osvětlení scény, poslal ho Kubrick opravit vedení i do jeho domu. (don corleone)

• - Další vystřižená scéna byla sexuální scéna mezi Jokerem a vietnamskou prostitutkou. (don corleone)

• - Anthony Michael Hall měl původně hrát roli poručíka Jokera, ale byl odvolán z filmu, protože měl výhrady ke způsobu režie Stanleyho Kubricka. (don corleone)