Vrahův polibek

Bozk vraha

Film-Noir / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1955, 67 min

Gerald Fried

Polibek vraha je jeden z těch prvotních filmů tvůrce, které je lepší vidět až se znalostí pozdější tvorby. Sám o sobě je totiž poměrně vlažný, s průměrnou psychologií postav a dost přímým dějem. Pokud však známe Kubricka a hledáme v jeho začátcích první známky talentu a zárodky jeho geniality, v určitých fragmentech je najdeme. Na mysli mám famózně natočený boxerský zápas, použití negativu jako vyobrazení snu i celkovou práci se světlem (ta sice nepodporuje atmosféru ve smyslu "hry světla a stínu", ale v určítých scénách způsobuje umělecké fotografické vzezření)... Jinak tedy nic moc, mistře :) 6/10(9.1.2010)

Moc jsem od začátků mistra nečekal, ale Stanley znovu zvítězil. Na svou dobu nebývale živě zrežírované a příjemně zábavné stylistické cvičení na téma "jeden muž s nesprávnou blondýnkou v noirových kulisách". Už jen to jak je natočen boxerský zápas a finále se sekyrkou stojí za divácký průzkum. 4 a 1/2* a lepší než The Killing.(23.5.2005)

Žádný terno tenhle film není, ale tak každej musel nějak začít a to platí i pro Kubricka a svoje možnosti tady rozhodně naznačil. Příběh je sice až triviálně jednoduchej a občas vyplněnej nějakou tou vatou, aby to mělo aspoň těch 67 minut, ale dá se to přežít. Po pomalejším rozjezdu musím přeci jenom konstatovat, že druhá polovina filmu už celkem umně graduje a závěrečná naháněčka má slušnou atmosféru. U mě čistý průměr.50%(17.1.2016)

Podívala jsem se na dalšího Kubricka, tentokrát padla volba na jednu z jeho prvotin. K formální stránce skoro nemám výtek, zajímavá kamera, využívání zrcadel apod. - celkově tu Kubrick vyzkoušel spoustu nápadů a tak nějak si zřejmě připravil půdu pro natáčení dalších děl. Příběh, to je vcelku klasická noirovka, nijak mě nepřekvapil a vlastně ani nestrhnul, takže v tomhle vidím slabiny filmu. Vrahův polibek není špatný snímek, ale tak nějak kolem mě proplul a hlubokou stopu ve mně nezanechal.(11.4.2012)

Kubrick dokazuje, že minimální rozpočet je jen ku dobru svěží invenci - například scéna s baletkou podbarvující minulost hrdinčiny rodiny a vytvářející tak zvláštní napětí mezi jejím podáním a vnitřním stavem sestry či ruční kamera kombinována s rychlým střihem. Po stylisticky vybroušené stránce snímek opravdu ani minutu nenudí, na druhou stranu jednoduchoučká zápletka s pomalým rozjezdem, která zažije jediný originální okamžik ve finálním souboji mě nutí (stejně jako Kubrickova ostatní díla) o hvězdičku slevit. Nakonec o tom definitivně rozhodl hollywoodský konec, nebít posledních několika vteřin, byl bych spokojenější.(14.8.2009)

• - Jedná se o poslední film Stanleyho Kubricka, ke kterému napsal Kubrick originální scénář, tzn. že se nejedná o adaptaci románu či povídky. (gogos)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. září 1965 v New Yorku. (Varan)

• - Stanley Kubrick natáčel v ulicích New Yorku (včetně Wall Street) bez povolení, které už v té době bylo nutné. (raffspIn)