Vrahův polibek

Bozk vraha

Film-Noir / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1955, 67 min

Gerald Fried

Velice snadno poznáme, že se jedná o dílo z Kubrickových počátků, avšak oproti mnohým jiným debutům je film rozhodně na dobré úrovni a především stále zajímavý. Kubrick si zde dovolil i kapánek experimentovat (negativ ve snu), což rozhodně není na škodu. Velice krátká stopáž pak zabrání jakýmkoli náznakům nudy, i když film se naplno rozjíždí až při "přestupu" do akčního žánru. Překvapuje mě, jak realisticky a přitom přitažlivě je tu zobrazen boxerský zápas a na konci při oné bitvě mezi nahýmí figurínami jsem si připadal jako na začátku Mechanického pomeranče.(12.2.2005)

Stanley Kubrick měl hodně skromný rozpočet, zastoupil funkci režiséra, kameramana, střihače, scenáristy i producenta. Jeho noir zdařile kombinuje prvky dramatu a thrilleru, kterak jeden milostný trojúhelník skončí mezi figurínami v opuštěné továrně. Dobré to docela je, ale ten pravý Kubrick ještě nikoliv. Není to tak efektní a silné v základech jako pozdější režisérovy kousky, ani herci nezahráli tak, jak mohli a měli. Stylisticky místy moc fajn, pomalý rozjezd alespoň mě mrzel.(27.2.2016)

Moc jsem od začátků mistra nečekal, ale Stanley znovu zvítězil. Na svou dobu nebývale živě zrežírované a příjemně zábavné stylistické cvičení na téma "jeden muž s nesprávnou blondýnkou v noirových kulisách". Už jen to jak je natočen boxerský zápas a finále se sekyrkou stojí za divácký průzkum. 4 a 1/2* a lepší než The Killing.(23.5.2005)

Žádný terno tenhle film není, ale tak každej musel nějak začít a to platí i pro Kubricka a svoje možnosti tady rozhodně naznačil. Příběh je sice až triviálně jednoduchej a občas vyplněnej nějakou tou vatou, aby to mělo aspoň těch 67 minut, ale dá se to přežít. Po pomalejším rozjezdu musím přeci jenom konstatovat, že druhá polovina filmu už celkem umně graduje a závěrečná naháněčka má slušnou atmosféru. U mě čistý průměr.50%(17.1.2016)

71% není mnoho na tento Kubrickův film-noir, který díky své kratší stopáži neztrácí napětí, má dobrou gradaci a neobsahuje žádná hluchá místa, jež by nudila. Zaujalo mě i celkové zpracování, kamera, prostředí s atmosférou, hudba, ale také samotný box, který působí lépe než v mnoha vyloženě boxerských filmech. Romantická linie mezi Davem a Glorií také přitahuje divákovu pozornost a s blížícím se závěrem je opravdu o zábavu a napětí postaráno. S hodnocením tedy neváhám.(12.11.2014)

• - Stanley Kubrick natáčel v ulicích New Yorku (včetně Wall Street) bez povolení, které už v té době bylo nutné. (raffspIn)

• - Celosvětová premiéra proběhla 21. září 1965 v New Yorku. (Varan)

• - Jedná se o poslední film Stanleyho Kubricka, ke kterému napsal Kubrick originální scénář, tzn. že se nejedná o adaptaci románu či povídky. (gogos)