Tohle je Kongo (festivalový název)

This Is Congo

Shortcut to Heaven

This Is Congo

Dokumentární / Historický / Válečný

USA / Kanada / Demokratická republika Kongo / Katar, 2017, 93 min

Daniel McCabe

Spousta dokumentů zabývajících se aktuální tématikou v divákovi zanechává více otázek, než odpovědí, popřípadě zaznamenají nějakou událost, má to určitou message, ale celkově je to spíše takový výkřik do tmy. "Tohle je Kongo" je ale jiné právě tím, že současné konflikty vysvětlili, zasadili do historického kontextu a snaží se (avšak v rámci možností běžné stopáže dokumentu) poskytnout náhledy z různých úhlů. Tím pádem to má dramaturgickou sílu a úžasně vás to zasáhne, jak hodnotami informace, tak mírou autenticity a emocí.(6.4.2018)

Naštvanej dokument, kterej si prostřednictvím čtyř lidí vytyčil zeširoka vysvětlit problémy téhle válkou rozervané země. Za všechno může samozřejmě politika. Všichni tam maj silný řeči o tom, jak bojují za svobodu, ale myslím, že kdyby si mohli teoreticky vybrat, jestli vstávat ráno na šestou do fabriky a nebo vzít samopal a jít hulákat do ulic, píchačky ve fabrice budou zanešený prachem.(22.9.2018)

Do půlky filmu jsem měl pocit, že to jsou jen střípky. Nesouvisející obrázky z Konga - tuhle vojáci na cvičáku, támhle paní co pašuje vzácné nerosty autobusem - ale jak film postupoval, všechno to do sebe nějak začalo zapadat a vykreslovat srozumitelný, komplexní obraz. Je tu vidět skvělá dramaturgická práce, takže dokument dobře vyvažuje historii, lidské příběhy, akci (!) a takovou smutnou krutost a marnost té nešťastné země. A hlavně obrovské wow patří McCabovi, který pobíhá s kamerou na místech, kdy máte chuť na něj volat: "Ježiš, kámo, já to nepotřebuju vidět, jdi domů, schovej se, nemluv s nima, VOLE, KAM TO LEZEŠ?!"(2.9.2018)

Tohle je Kongo? - dobře, ale Kongo je daleko víc. Kongo je "černá magie", která od rovníku působí až sem. Nikdo se mu neubrání... Vzpomínám, jak v polovině šedesátých let byl zavražděn Patrice Lumumba (první školní "protestní" akce) považovaný za komunistu. Pak na Čombeho a Kasavubu, které pak "převálcoval Mobutu", jak říká někdejší přítel z práce Kimba Nguzambeh. Pro Josepha Conrada to byl střed tmy (Heart of Darkness ) a pro Louis-Ferdinanda Célina konec noci (Voyage au bout de la nuit) - a čím bylo pro Stanleyho a Livingstona? Možná, tohle je Kongo, ale co dál? Pozn: Sotva se to dozvíme, pojedeme-li tam s CK Livingstone, která nabízí "... zájezd na safari nebo za horskými a nížinnými gorilami."(12.10.2018)

This Is Congo ponúka skutočne intenzívny zážitok. Pohľad na konflikt v krajine divákovi ukáže obidve strany barikády (alebo teda hneď niekoľko povstaleckých skupín), pričom na každej z nich možno nájsť množstvo negatív. Systém v Kongu je dlhodobo prehnitý skrz naskrz a v porovnaní s nimi môžeme byť ešte radi, že žijeme na Slovensku. Záver je odzbrojujúci a nečakaný. Tvorcom dokumentu skladám veľkú poctu.(8.10.2018)