Tohle je Kongo (festivalový název)

This Is Congo

Shortcut to Heaven

This Is Congo

Dokumentární / Historický / Válečný

USA / Kanada / Demokratická republika Kongo / Katar, 2017, 93 min

Daniel McCabe

Kdyby místo zasraného brainwashingu jménem Ulice běžel každý večer v televizi tenhle dokument, tak je Česko mnohem lepším místem. Lidé totiž o DR Kongo nic neví, někdy ani ne, že je v Africe! (vlastní zkušenost), což je podle mě katastrofální. Stejně, jako, že většina čechů neví, že kromě Sýrie, (o jejíž propagaci se postaraly Televizní noviny, rok 2014/15, v každé reportáži se zmiňovali o uprchlících), se válčí i v mnoho dalších zemích, ti "znalejší" si ještě vzpomenou na Afgánistán... Prostě brainwashed. Taky je problém v našem sračkoidním školství, kde učitelka (na gymplu) za jednu hodinu projede polovinu států v Africe a druhou polovinu prostě vynechá, jakoby neexistovali (opravdu nekecám, tak to prostě je). A pak samozřejmně je test ze všech těch států a samozřejmně nechybí slepá mapa, kde je plno pojmů, o kterých nikdo nic neví a každému se hned vykouří z hlavy. Lidé s otevřenou myslí tento dokument ocení, no-life idioti brainwached Novou a virálními sračkami se budou nudit.(26.8.2018)

Spousta dokumentů zabývajících se aktuální tématikou v divákovi zanechává více otázek, než odpovědí, popřípadě zaznamenají nějakou událost, má to určitou message, ale celkově je to spíše takový výkřik do tmy. "Tohle je Kongo" je ale jiné právě tím, že současné konflikty vysvětlili, zasadili do historického kontextu a snaží se (avšak v rámci možností běžné stopáže dokumentu) poskytnout náhledy z různých úhlů. Tím pádem to má dramaturgickou sílu a úžasně vás to zasáhne, jak hodnotami informace, tak mírou autenticity a emocí.(6.4.2018)

Vynikající dokumentární snímek, který zdobí zejména skvělá dramaturgie, když se dokonale podařilo spojit jednotlivé vrstvy (perspektivy vyprávění) do koherentního, soudržného a dynamického celku. Štěstím bylo, jak Daniel McCabe sám na festivalu Jeden svět 2018 přiznal, že se v posledních měsící natáčení podařilo získat k rozhovoru vysokého dustojníka národní konžské armády, jehož znalosti místních poměrů, historie a vývoje regionu poskytly onu širší perspektivu a kontext, do něhož bylo možno nenásilně zasadit perspektivy a výpovědi jednotlivých postav. Ona výsledná mozaika (McCabe natočil celkem zhruba 500 hodin) představuje autentický a strhující pohled na (nedávnou) historii konžského lidu a strasti, jimiž si tato africká země v posledních desetiletích prošla. Dramaturgicky (koncepčně), obsahově i vizuálně takřka dokonalé. Nejlepší dokument, který jsem letos (2018) na Jednom světě měl možnost zhlédnout. 10/10(14.3.2018)

V rámci žánru čistých 100 %. Fantastickej dokument, ve kterém se divák poutavým způsobem postupně dozvídá o historii Konga a z ní pramenících současných konfliktů, přičemž doslova prožívá probíhající válku s několika různými protagonisty. Skvěle zachyceným způsobem se tak dozvídáme o strastech z pohledu krejčího z uprchlického tábora, ženy obchodující s drahými kameny, vůdce rebelů či vysoce postaveného vojáka v národní armádě. Tvůrci prokázali kromě filmařského talentu i neuvěřitelnou odvahu, když se s kamerami pouštěli do ostrých přestřelek v první bojové linii. Díky tomu všemu si i zcela nezaujatý člověk může za pouhých 90 minut udělat relativně celistvý obrázek o konžském konfliktu a se zatajeným dechem ho prožít s jednotlivými aktéry.(13.3.2018)

Tohle je Kongo? - dobře, ale Kongo je daleko víc. Kongo je "černá magie", která od rovníku působí až sem. Nikdo se mu neubrání... Vzpomínám, jak v polovině šedesátých let byl zavražděn Patrice Lumumba (první školní "protestní" akce) považovaný za komunistu. Pak na Čombeho a Kasavubu, které pak "převálcoval Mobutu", jak říká někdejší přítel z práce Kimba Nguzambeh. Pro Josepha Conrada to byl střed tmy (Heart of Darkness ) a pro Louis-Ferdinanda Célina konec noci (Voyage au bout de la nuit) - a čím bylo pro Stanleyho a Livingstona? Možná, tohle je Kongo, ale co dál? Pozn: Sotva se to dozvíme, pojedeme-li tam s CK Livingstone, která nabízí "... zájezd na safari nebo za horskými a nížinnými gorilami."(12.10.2018)