Reklama

Reklama

Tohle je Kongo

(festivalový název)
  • USA This Is Congo (více)
Trailer
Dokumentární / Historický / Válečný
USA / Kanada / Demokratická republika Kongo / Katar, 2017, 93 min

Obsahy(1)

Pohádková krása a nekončící násilí. Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost. Když fotoreportér Daniel McCabe v roce 2008 poprvé navštívil Demokratickou republiku Kongo, aby dokumentoval válku na východě země, byl svědkem nepochopitelné brutality zasazené do panensky krásné krajiny. Kongo popsal jako Narnii plující na kyselině. Rozhodl se zcela bez filtru vyprávět nezjednodušený příběh této země, nezaměřovat se pouze na některé části. Nejdéle trvající konflikt světa popisuje prostřednictvím čtyř postav – whistleblowera s jedinečným vhledem do politiky; velitele konžské armády, který bránil se svou jednotkou v roce 2012 město Goma při vpádu rebelů; obchodnice s krvavými minerály a ševce v uprchlickém táboře. (Jeden svět)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Kdo má žít přežije, kdo má zemřít, zemře..tak to je... '' Takto lakonicky shrnul svoji životní filozofiii jeden z vojáků Národní armády a já dodávám - děkujeme Bohu, že my žijeme v ČR a ne tam. Zlatý Zeman, Babiš, Komunisté, Piráti, Okamura, kůrovec, sucho a daně... Bohužel, Afrika má to co chtěla. Nezávislost. Jak dlouho se ještě bude vymlouvat na kolonie? Izrael startoval na stejné časové přímce a jak je na tom dnes? Kolik občanských kmenových válek nám předvedl? Kde byla poušť jsou dnes prosperující moderní města. Ubránil se mnohem silnějšímu agresorovi a to opakovaně. Já mám zkrátka ten dojem, že si tam kucí africký s tou svobodou moc neumějí poradit. Ze Zimbabwe vyhnali přeživší bělochy (řadu bílých (všimněte si toho mého označení - bílých) farmářů pozabíjeli a teď je tam hlad. A oni protestují a chtějí pomoc! Rwanda, Uganda, Kongo... Všude je to stejné. A vidím v tom podobnost jako u nás v padesátých létech. Odborníci byli vyhnáni, zatčeni, pozabíjeni a do čela firem, továren atd.. se dostali kamarádi vládnoucí kliky. Jenže to nezaručuje odbornost. A tak i u nás prvních pár let podniky jely a těžily z dřívějších kontaktů, než se to celé úplně zhroutilo... Dobře to bylo řečeno v tomto filmu. Kde je korupce, není prosperita. Tak to prostě je. Ani se moc nedivím Afričanům, že se jim doma nelíbí a chtějí do ráje jménem Evropa. Ale co si volí doma, to si volí. Ať se pak nediví, že ten bodrý muž z billboardů se stane diktátorem než jej jiný bodrý národní osvoboditel zabije. Jen se divím, že se oni diví, že je tu nechceme. Já tady tedy žádné mačetové masakry jako důkaz multikulturní pulzující společnosti opravdu nepotřebuji ! Dokument je natočen velmi řemeslně - bodejť by ne, dyk to točila BBC. Ze začátku mi to místy přišlo hrané, ale ta závěrečná bitka...tam šlo kameramanovi fakt o víc než o drahý přístroj... Příl bych Kongu aby se vyplnil sen mladého důstojníka národní armády. Dávám za 4 kopály. * * * * ()

Cappuccino 

všechny recenze uživatele

This Is Congo ponúka skutočne intenzívny zážitok. Pohľad na konflikt v krajine divákovi ukáže obidve strany barikády (alebo teda hneď niekoľko povstaleckých skupín), pričom na každej z nich možno nájsť množstvo negatív. Systém v Kongu je dlhodobo prehnitý skrz naskrz a v porovnaní s nimi môžeme byť ešte radi, že žijeme na Slovensku. Záver je odzbrojujúci a nečakaný. Tvorcom dokumentu skladám veľkú poctu. ()

Reklama

Riddick77 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokumentární snímek, který zdobí zejména skvělá dramaturgie, když se dokonale podařilo spojit jednotlivé vrstvy (perspektivy vyprávění) do koherentního, soudržného a dynamického celku. Štěstím bylo, jak Daniel McCabe sám na festivalu Jeden svět 2018 přiznal, že se v posledních měsící natáčení podařilo získat k rozhovoru vysokého dustojníka národní konžské armády, jehož znalosti místních poměrů, historie a vývoje regionu poskytly onu širší perspektivu a kontext, do něhož bylo možno nenásilně zasadit perspektivy a výpovědi jednotlivých postav. Ona výsledná mozaika (McCabe natočil celkem zhruba 500 hodin) představuje autentický a strhující pohled na (nedávnou) historii konžského lidu a strasti, jimiž si tato africká země v posledních desetiletích prošla. Dramaturgicky (koncepčně), obsahově i vizuálně takřka dokonalé. Nejlepší dokument, který jsem letos (2018) na Jednom světě měl možnost zhlédnout. 10/10 ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Nesmírně bohatá africká země, která před časem vyhnala všechny bělochy ze země. Bělochy, to znamená investory, ředitele podniků, majitele farem a plantáží. Fabriky a plantáře v zemi zbyly, ale nebyl nikdo, kdo by v nich řídil a organizoval výrobu. Teď v zemi není nic, zbyl jen diktátor, který už vládne desítky let a naposledy zrušil volby. V zemi už je přes 20 let válka, bojuje spolu státní armáda a desítky gangů. Kdo na to všechno nejvíc doplácí, jsou prostí vesničané a hlavně ženy s dětmi. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Uz prvni zabery jsou jak z pekla.Ve vypasene kopcovite bezlese krajine je hlidac ovci s houfnici.Pak se mezi proudy uprchliku rozezni Stalinovy varhany.Do toho probuzena sopka.Plukovnik,velitel obrany milionoveho mesta Goma pted rebely z M23 ukazuje na svem tele 12 zraneni z boju.Prutrz mracen vyplavi stany v uprchlickem tabore.Dozvime se,ze penize z velkeho nerostneho bohatstvi zeme vcetne tzv.rare earths,vzacnych kovu potrebnych pro elektrotechnicky prumysl mizi u korupcnich lidru,u nadnarodnich korporaci a profituji z neho i svetovi politicti lidri.To vse reziser McCabe stihl za 16 uvodnich minut.Ekologove se asi zdesi nad pudni erozi.Velmi cena je reportaz z predni linie boje proti rebelum i kdyz chudak kameraman McCabe.Poucny je nahled do historie Konga s archivnimi zabery a postesknuti nad erou,kdy se vsem v zemi darilo dobre,nez novy prezident vyvlastnil soukrome vlastnictvi (to uz jsme nekde videli).V Kongu zije 450klanu a operuje zde na 50ozbrojenych skupin.Husty les u mesta Goma je jak z hororu.Dozvime se,ze poskytne ukryt jakemukoli dobrodruhovi,ktere obcanska valka pritahuje a kdo chce zazit rebelii.Muzete tu zabrat pudu,vesnicany vyuzit na tezbu nerostnych surovin z kterych budete mit zisk.Potom si koupite zbrane,lidi a potraviny.Kdyz se o vasi dovolene rozhodnete do tohoto lesa zajit a zacit dalsi revoluci a snadno najdete stoupence.Dokument take mezi radky sdeluje,ze bychom nemeli do Evropy zadne Africany poustet.Pokud nechceme,aby nam to zde rozhasily take. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama