Stezky slávy

• slovenský

Cesty slávy

Drama / Válečný

USA, 1957, 88 min

Fascinující Kubrick, tentokrát mnohem více postavený na jasném, avšak o to silnějším příběhu. Jenom mi tam nesedí ty poslední (prvoplánové, řekl bych) dojemné tři minuty.(22.4.2003)

NFR 1992(2.4.2004)

Procedurální, mrazivě chladná kritika institucionalizovaného zabíjení, která nezůstává u nejvyšších hodností (zastupovaných kubrickovsky odsouzeníhodnými otcovskými figurami). Zodpovědnost je přenášena i na ostatní, kteří se snaží především vyhovět příkazům, aby vojenská mašinerie šlapala stejně plynule, jak působí dlouhé kamerové jízdy. Zastavit znamená riskovat postavení. Každý nese kus viny, včetně vojáků, kteří se v ironicky kýčovitém finále (které opravdu nemělo hrát, jako u Renoira, na humanistickou notu) zachovají jako malé děti. Střet světa vůdců a vedených je zároveň střetem zákopového hororu, který se racionalitě vzpírá a nějž se generálové přesto snaží uplatňovat racionální měřítka. Film i po letech fascinuje formálním zpracováním, střídáním dlouhých jízd a krouživých pohybů, chytrým využitím velké hloubky záběrů, atmosférickým svícením, pohybem postav prostorem v souladu s tím, jak se dramaticky vyvíjí scéna. Silná myšlenka, znamenité zpracování. Prostě Kubrick. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, Eodeon, genetique, VerteX(5.2.2006)

Takovou chuť zakroutit několika filmovým postavám krkem jsem už neměl ani nepamatuju. Awesome!(30.12.2009)

Po neúspěšné operaci, která se francouzským pohlavárům nijak extra nevydaří potřebují na někoho svést vinu. Vyberou tři libovolné vojáky a ti jsou obviněni ze zbabělosti. Nevím co k tomu dodat snad jen to, že nikdo není dokonalý a nesmyslnost války, kór té první se zde na konci filmu projeví na 150 %. Mimo to se ve filmu objeví jediná, právě osudná bitva, která je na tehdejší dobu naprosto neuvěřitelným způsobem natočena a zobrazena v plné síle, tak jak by to dokázel jedině mistr mistrů Stanley Kubrick.(2.2.2007)

Po shlednutí tohoto filmu by se do armád na celém světě nikdo asi moc nehrnul. Bylo by kouzelné pak sledovat všechny ty rozmazlené ambiciózní chlapečky ve vojenských kancelářích jak nemají koho posílat na smrt .(7.1.2007)

Další setkání s mistrem mistrů a tentokrát velmi vlažné. Tématicky zajímavé, příběh silně průhledný, což mi dost vadilo. Čekat cca hodinu, aby se nastíněné stalo skutečností není zrovna můj sen o dobře ztrávených minutách života, ale technické kvality filmu to vynahrazují stejně jako Kirk Douglas a ukázka všech antiválečných myšlenek a argumentů. Velmi dobře natočené a v některých scénách až na svou dobu mrazivě úžasné. Přesto chvílemi zdlouhavé i přes krátkou délku (viz průhlednost). Bohužel člověk, který nechce válčit a nikdy nehledá důvody ani skrze paranoiu k válce bude jen stěží někdy existovat... Slabší 4*.(31.7.2009)

Rozpočet $935,000Tržby Celosvetovo €899,327║ Jednoduchý, priamočiary príbeh, bez najmenšej odbočky, bez akéhokoľvek prekvapenia, smeruje závratne priamo do tragického neodvratiteľného cieľa. Jednohubka, čo bez silnejšej razancie nič viac neponúkne, než malí skromný komorný príbeh zo zákulisia vojny. Charizmatický potenciál postavy Kirka Douglasa využitý len z časti. /40%/(7.10.2009)

Už samo téma je silné, dramatické a ve scénáři zrealizované bez zbytečných kliček a možná s až příliš výslovným patosem spravedlnosti v některých momentech (nicméně nepopírám, že mě v tomto ohledu mohl ovlivnit strašidelný český dabing). Vzhledem k době a zemi původu by jistě mohlo působit tezovitě a strnule, jenže Kubrickova realizace je virtuózní. Od úvodního navození atmosféry zákopů (dokonalé průjězdy kamery i práce s kompozicí), přes bojové sekvence až po stěžejní část – soudní proces se třemi náhodně vybranými zbabělci. Drama sporu mezi velícím právníkem (Kirk Douglas) a ctižádostí zešílevšího generála Mireaua (George Macready) i gerontofilním sadismem generála Broularda (Adolphe Menjou) vede Kubrick úsečně, občas překvapí výborně zvoleným záběrem (soudní proces s polodetaily), nijak nevydírá diváka, ale předhazuje mu syrovou žalobu armády, nesmyslnost glorioly důstojníků-bohů a zoufalství bezmoci běžných vojínů, které mašinérie vlastní armády semlela. Přesto Stezky slávy končí netuctovým zdůrazněním humanity, které na mě svou jednoduchostí zapůsobilo opravdu mocně. Na dobu vzniku se jedná o film nadčasový, o drama provedené tím nejbrilantnějším způsobem, o drama sdílné, nepřikrášlované a strhující.(17.1.2007)

Scénář: Stanley Kubrick, Calder Willingham, Jim Thompson .. Excelentní antiválečný film, který bere veškeré iluze o spravedlivé a zejména rozumně vedené válce. Takhle jsem se nad „zelenou hloupostí“ nepobavil snad od Švejka, byť zde byl ten úsměv spíše mrazivý s příchutí beznaděje. Tolik políčků do řad generality a jejich nesmyslných rozhodnutí se jen tak nevidí. Ani políček pro faráře nebyl špatný, tedy mě rozhodně pobavil. Dokonale zrežírované jak na bojišti, tak při dialozích v zákopech, soudní síni i šatlavě s patřičně neveselou tečkou na konci. Ano, mám na mysli tu hospodskou scénu, neboť většina z těch vojáků vidí dívku naposledy… Jak jsem u Kubricka při některých filmech nejistý ohledně zmiňované geniality - tak tohle je bezpečně ona. 100%.(13.9.2007)

Stále působivý nejen protiválečný, nýbrž i obecně protimilitaristický snímek, jenž dodnes překvapuje svou působivostí, trochu s podivem k tomu, že se tu vlastně nevyskytuje žádná pořádná válečná scéna. Avšak především pečlivé rozkrytí nelidských motivací vyšších velitelů francouzské armády musí v člověku zanechat nějakou tu stopu. Proto je možná celkový dojem spíš pokažen závěrečným dovršením obrazu kruté a absurdní války, díky němuž si říkáme: "S takovýmto tématem by nás dokázal šokovat každý!", a navíc např. v Mostu u Remaggenu se mi vyvrcholení na tenhle způsob zamlouvalo mnohem více.(12.2.2005)

Opět se projevil můj odpor k předem jasnému tezovitému příběhu. 90%(28.9.2006)

Film Paths of Glory (a ten název mi přijde trochu zavádějící) myslím nepojímá látku tak dokonale a univerzálně jako FMJ. Zdá se více o filmařských alegoriích, zatímco asociace, nabízené filmem FMJ jsou dané spíše tím, co film zachycuje, než jím samotným. Krom FMJ se mi nabízí i srovnání s Dr. Strangelove, zejména u postavy /ač to ostatním nepřiznává/ kariéristického generála Mireaua. Být vojákem, zejména účastnit se krvavých bojů osobně, považuje za čest a povinnost, a za zbabělce považuje každého, kdo po tom doslova neprahne. Ironicky, on sám zůstává kvůli svému postu bojů stranou, v bezpečí, ačkoliv jizva na jeho tváři dokládá, že tomu tak nebývalo vždy. Současnost vz/shlíží z/s perspektivy zkušeností minulosti a to mu nelze mít za zlé. Kubrick zde divákovi své hodnoty v nejmenším nepodsouvá, ale svůj náhled přesto demonstruje takřka dokonale. Nejlepším příkladem je moment, kdy důstojník zabije vojáka z vlastních řad, skor se zdá, že záměrně, byť z pro mě nejasných, nepochopitelných pohnutek. Vlastenectví zde získává pravý rozměr; posledního lumpova útočiště a pochybné ctnosti. Rovněž zcela iracionální /ačkoliv zdánlivě podložený/ rozkaz k palbě do vlastních řad a následný polní soud je už jen gradací už odhalených nesmyslných okolností filmu/bitvy/války/válek. Fascinující je i úvaha jednoho vojáka /před odvedením tuším profesora/ nad otázkami; Proč se před bitvou bát/nebát smrti/zabití. Dalším /půvabným/ dokladem nesmyslnosti vojenských machinací je rovněž návrh /trestu za zbabělost/ pro jinak hrdinné vojáky, jež se pro svou hloupou poslušnost vrhli do předem prohrané bitvy, rozkazy plnili, ale okolnosti bránily jejich postupu. Související nesmyslností je náhodný výběr tří vojínů, na které je vina svalena. Vyskytují se zde i alegorie iracionálního chování, jejichž význam pro film ani nejsem schopen určit jako např. připisování hanby za neúspěch bitvy všem obyvatelům Francie. Jasnější výhled nabídne až plukovníkova závěrečná řeč u soudu. Kirk Douglas je zde vůbec typickým příkladem hrdiny, muže, jež vyjde živ i s lidskou /tím zdůrazňuji hlavně opovržení tou vojenskou/ ctí i v tak upadlé machinaci, jakou je válka. Ale i on je spoután regulacemi a disciplínou armády, což ho činí v mnohém bezmocným. Dokonalým završením je pak rozhovor u jídla na konci filmu. Pozoruhodné je i tvrzení jednoho z generálů, že /stejně jako dítě touží, aby na něj otec byl přísný, voják touží po tvrdé disciplíně, kterou nějaké ty občasné popravy vlastních lidí podporují a tudíž jsou vlastně správné/.(7.9.2006)

No jelikoz se jedna o Kubricka, tak jsem ocekaval hodne. A hodne jsem dostal. Zacatek se jeste tvari jako regulerni valecnej film, kde nepujde o nic jinyho, nez utok na nepritele. Vse vybuchuje, vojaci umiraj, skvele natoceny. Ale nekdy po pulhodine se to presune do soudniho drama a kritiky armady, obzvlast dustojniku a rozjede se sice jednoduchej, ale hodne zajimavej pribeh, s paradnima hercema v cele s Douglasem, kterej se zdarne vyhejba klise, kolikrat dovede prekvapit a kdyby tu sem tam nebylo nejaky hluchy misto a ten divnej zaver, sel bych asi na maximum, takle jen dobry 4*.(15.3.2010)

Stanley Kubrick, režisér, který natočil celou řadu skvělých a kultovních snímků, ale téměř každým se mu podařilo škovat celou společnost. Stezky slávy nejsou vyjímkou, kdy se mu podařilo velmi nevybíravým a drsným způsobem vylíčit naprostou zbytečnost a nespravedlnost války. Ačkoliv snímek neobsahuje téměř žádnou velkolepou válečnou scénu, tak se jedná o jeden z nejlepších antimilitaristických snímků jaký kdy spatřil světlo světa. Kirk Douglas nezklamal a role "klaďase" se zhostil s naprostým přehledem. Už jen samotný fakt, že se snímek nesměl ve Francie reprodukovat až do roku 1975, naznačuje, že je to neobyčejný snímek a svým způsobem i ojedinělý. Povinnost pro každého kdo se o filmy alespoň trochu zajímá......(30.4.2008)

Kubrickova úderná rozprávka o zákulisní armádní šarádě, vychcanosti a srabáctví oficírů, dobře ilustruje charakterový slabosti, absurditu ve vedení a téhle "zazděné" válce jako takové. Perlí Douglas a jeho správňácký plukovník, nechybí kultovní scény jako pochůzka zákopy, marná zteč na Anthill a poprava tří nešťastníků. Moje opáčko ke dni výročí 100 let od konce první světové. P.S. Západní fronta prý měla v součtu tolik kilometrů zákopů, že by to vystačilo na délku kolem celé zeměkoule.(11.11.2018)

Žaludek obracející obžaloba války a armády, kde i každé povýšení může stát stovky lidských životů. Až nesnesitelně silný film.(11.3.2008)

Jeden z nejlepších Kubrickových filmů, ačkoliv není tak známý. Čekal jsem vražednou řežbu a místo toho jsem se dočkal fascinujícího příběhu o lidské hlouposti a nesmyslnosti válečných běsnění. Počátek kariéry geniálního režiséra jak se patří. Velkou část úspěchu však přikládám výtečnému Kirku Douglasovi.(8.5.2009)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Že je válka vůl, to ví milióny mrtvých a raněných. Že je byrokrat vůl, se zase přesvědčili diváci v mnoha evropských zemích, kde byl tento Kubrickův (proti)válečný příběh z první světové války na desítky let zakázán. Příběh o zvůli generality ženoucí bez ohledu ohledu na lidské ztáty lidi ke zmasakrování v nesmyslné bitvě a pak je exemplárně trestající za to, že se nedali zbytečně zmasakrovat všichni je absurdní, ale bohužel zcela reálný a to v každé době. Dovoluji si citovat i odjinud: "Lidí je jak sraček, Kefalín." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=0DHhTjiVlF4(20.9.2009)

Excelentní, nádherné dílo od mého nejoblíbenějšího režiséra. Tentokrát ještě taková "normální", leč přesto špičková práce. Bez přehršle patosu a kýčovitosti (alespoň podle mě) se daří mistrovi budovat velmi silnou atmosféru, kdy nezbývá než napůl znechuceně, napůl nechápavě kroutit hlavou nad celým tím armádním molochem, kterému Kubrick uštědřuje tak nelítostný políček. Těžko může toto dílo s někým nepohnout, snad jen pokud už byl objekt vystaven vlivům kýčem prolezlých patriotických válečných opusů v přespřílišné míře. Ale tak perfektní vykreslení postav se nevidí každý den. Všechny charaktery, od Douglase přes vězně až po generály, jsou zobrazeny s tak odzbrojující přesností a silou, že snad není možné nefandit Kirkovi, aby tam oba své nadřízené na místě neodprásk:). No myslel jsem, že budu psát něco chytrého, a zatím to jsou jenom kecy, tak to utnu s tím, že mě Kubrick jako obvykle nezklamal a jako obvykle velmi zasáhl. Tleskám.(9.2.2008)

Kubrick ve 28 letech vytváří na svou dobu dokonale natočené a myšlenkově vyspělé dílo s působivým dějem a silnou antimilitaristickou pointou - ano, přesně to jsou Stezky slávy... Přímé a vzdálené kamerové náhledy a nájezdy (často z lehce snížené perspektivy) jsou efektní i efektivní a delší kontinuální záběry mě zaujaly zejména u válečné sekvence, kde se ukázalo, že není vždy třeba zběsilého střihu. Přesto s akční scénou postupu vojáků nejsem zcela spokojen, protože byla poněkud jednostranná, bez viditelné konfrontace. Stezky slávy jsou však mnohem více o rovině soudní a ta je, včetně pohnutek postav, vyobrazena a vygradována až na samý vrchol geniality. Přestože Stezky slávy nejsou stoprocentně zábavné, jsou opojné a geniální. 9/10(26.2.2009)

Výborně napsané vojenské drama, které ještě více zdůrazňuje Kubrickovu genialitu! Atmosféra je výborná, film vás nutí soucítit s hlavními hrdiny , hlavně skvělým velitelem roty K. Douglasem, který by pro své vojáky udělal první poslední. Zato jeho nadřízený je pořádně nechutný hajzl ;-) i dost vojáku kolem něj. Scéna se zpěvem mladé německé dámy, je nabitá emocemi. Holt lidé se někdy chovají jako zvířata. 10/10*(21.9.2008)

Výborné protiválečné drama a první Kubrickovo mistrovské dílo, pojednávající o armádním vedení, které neváhá ve zmanipulovaném procesu obětovat životy vlastních vojáků pro jejich domnělou zbabělost a ukazujíce tak smutnou pravdu, že mezi vlastními generály, sedícími v bezpečí s dalekohledem v ruce bývá více špatnosti než mezi nepřátelskými vojáky. Film je to nízkorozpočtový, bez velkolepých bitevních scén, a to je jen dobře, protože v komorním konverzačním dramatu vynikne nesmyslnost války mnohem lépe než v megalomanských bitevních scénách, nad kterými by si militaristi mohli ukájet své choutky.(9.8.2004)

Dokonalé vykreslení absurdity vojenské moci. Stezky slávy staví na silném příběhu, depresivní atmosféře, skvělém obsazení a ladných pohybech kamery. Scény v zákopech a na bitevním poli jsou opravdu úchvatné, i když trvají jen pár minut. Nechce se věřit, že se něco takového mohlo opravdu stát.(22.7.2010)

Francouzské zámky snímané doslova od podlahy, kroky duní v rozlehlých prostorách a začíná vojenský monstrproces s údajnými zbabělci. Rozhodně nejpůsobivější Kubrickův film.(9.6.2006)

Kubrick měl za sebou již jeden velmi dobrý a dva slušné filmy, Stezky slávy jsou jeho prvním kusem hraničícím s genialitou. Na pro Stanleyho netypicky malém prostoru se daří navodit slušné množství závažných emocí a úchvatné záběry se skvěle mísí s trefnými a přesnými dialogy. Kirk Douglas samozřejmě zastává svou roli lépe, než by mohl kdokoliv další.(6.12.2009)

„Jen válka za svobodu svatá jest. Když cílem války sláva je a statky, čím jiným je než krvavými jatky?“ (George Gordon Byron). Kubrickova žaloba mlýnku na lidské maso zvaného armádní mašinérie, kdy celý pluk je jen bezvýznamná tečička na štábní mapě a zanedbatelný prostředek k naplnění ctižádostivých pohnutek. Fragment vojenský soud mi svou absurditou připomínal jeden z dílů Blackadder Goes Forth..(1.9.2008)

Snímek podobný filmu "Full Metal Jacket", který točil také Kubrick. Film zobrazující násilí generálů, kteří se snaží, aby jejich prapor byl smozřejmě ze všech nejlepší a nezáleží mu na ztrátách na životech. Zobrazující rozdíl mezi muži v zákopech a normálních vojáků, kteří papírují a vzájemně si závidí (i když ti co papírují závidí jen jako), zobrazující strach vojáků, kteří musí do akce, ale přesto jsou s tím nějak smířeni a dávají to najevo hláškama jako je Nebojím se toho, že zemřu, ale že mě zabijou.. Líbí se mi, že když Kubrick natáčí konverzaci mezi generálem a plukovníkem Daxim, tak jsou slyšet výstřely a občas do toho je vidět i pár výbuchů z děla, což mi dáv najevo, že jsem ve válce a ne u nějákého dialogu. K tomu vynikající hudba, žádný popmusic, ale pravá válečná hudba. Dax (Kirk Douglas) pískající píšťalkou následován vojáky a stálým přerušováním výbuchů v pozadí, který se snaží dostat se živ k Mravenčímu kopci a hlavně toužící, aby přežilo co nejvíce vojáků, prstě voják se správným srdcem což dokazuje u vojenského soudu. Douglas hraje velmi inteligentního a vnímavého plukovníka, kterého by určitě každý chtěl mít ve svém mužstvu a takový zůstane až do závěru, kde Susanne Christian zpívá poslední píseň vojákům se slzama v očích.(29.1.2004)

Kubrick dal namiesto nezmyselného vraždenia a vojnových scén prednosť zobrazeniu ľudskej krutosti a bezcharakternosti. Ak čakáte vojnovú drámu so všetkou brutalitou, tak dajte skôr prednosť Spielbergovmu Zachráňte vojaka Ryana, pretože Stezky slávy sú výpoveďou o ľudskej zákernosti a neúcte. Kirk Douglas v hlavnej úlohe predvádza bezchybný výkon. Veľmi pôsobivý film so skvelou výpravou a silným príbehom.(21.4.2008)

I s odstupem mnoha desítek let se Stezky slávy řadí k nejpůsobivějším (proti)válečným filmům, vytknout se mu dá opravdu máloco. V tom snímku se koncentrují všechny důležité emoce a střetávají všechny možné povahové rysy. Hrdinství se potkává se zbabělostí, idealismus s cynismem, obětavost se sobectvím a víra s beznadějí. Kubrickovi se povedlo dokonalé vtažení diváka do atmosféry zákopů zasypávaných dělostřeleckými granáty i zpustošené země nikoho rozervané jizvami výbuchů a pokryté troskami válečného šílenství. Stezky slávy představují vrcholnou školu především pro filmové kameramany. Co záběr, to obrazová lahůdka. Absurdní scéna vojenského soudu nad údajnými zbabělci, která má zamaskovat nesmyslnost útoku oslabené jednotky proti vojenské pevnosti, je pak obžalobou všech vojenských a politických systémů, které své obyvatele považují za pouhý kanónfutr pro své zájmy. Celkový dojem: 95 %.(13.12.2018)

Kubrick ako ho nepoznáme. Dej je priamočiary, rýchly a svižný, príbeh krutý a hlavne zaujme od prvého momentu. Ďalší film, ktorý opisuje absurdnosť, nezmyselnosť a nespravodlivosť vojny, krutosť veliacich vojakov vo vlastných radoch, len škoda, že Amíci poukázali na francúzsku armádu, pritom mohli kľudne to isté naznačiť aj vo svojej. Nekončí typickým happy-endom, no po zhliadnutí som bol totálne spokojný. A na 57-my rok veľmi vyspelé herecké výkony. 80%.(9.11.2006)

Film o totální beznaději, zmaru, o zoufalém hledání dávno ztracené naděje. Těm, co nesedí konec - píše se rok 1916, všichni ti vojáci nejspíš zemřou. Není o nesmyslnosti války, spíše o jistém nesmyslném způsobu vedení války a jejím zákulisí, které nahnalo milióny do předem připravených jatek. Velmi působivé drama a to i přesto, že Kubrick musí snad i v zákopech mít uklizeno.(24.8.2006)

Člověk neví, jestli mu má být víc špatně z nesmyslných rozkazů a následných jatek, nebo směšného vojenského soudu. Jasná obžaloba, divákova lítost a hněv zároveň. Herecky silné, nejcharismatičtější byl samozřejmě přesný Douglas (film bych uvítal jednoznačně ve francouzském znění, ale to by se zase nedalo dohromady takové obsazení). Nespravedlnost, pak trocha trapného sentimentu s německou dívkou (značně křečovitý pokus o falešný humanismus) a zase zpátky do mlýnku na živé maso (i když, opravdu znovu s „naším“ plukovníkem? To asi ne…). Stezky slávy nejsou dokonalé, nicméně silné 4* si bezpochyby zaslouží.(12.7.2014)

Můj druhý Kubrick a hned takováhle rána do slabin. Paths of Glory je film, který by měl patřit do zlatého fondu kinematografie. Proč? Kvůli tématu, které je aktuální i 53 let (!!!) po jeho natočení, pro skvělou kameru, pro vynikající scény (soud, poslední jídlo), kvůli skvělému Douglasovi… tady superlativy šetřit nemíním a vlastně ani nemusím. Tenhle film mluví sám za sebe. 100 %.(1.2.2010)

Kubrickovi sa podaril dalsi skvely kusok, ktory neukazuje na rok 1957 len pohyblivou kamerou velmi kvalitne natocene boje v zakopoch medzi francuzskou a nemeckou armadou, ale aj nezmysel vojny a psychologiu postav. Ktoremu vojakovi sa chce ist na istu smrt proti Nemcom, ked sa moze vratit naspät do zakopov? Aj o tomto bol vojensky sud, ktory ma rozhodnut o vine alebo nevine vojakov. V pripade viny je to trest odstrelenim. Pre tych, ktori tento film nevideli, samozrejme nechcem nic prezradzat. Pre zaujimavost: Na konci filmu spieva francuzskym vojakom nemecka spevacka a prave tato herecka (vtedy sa volala Susanne Christian) sa vdaka tejto ulohe stala buducou manzelkou rezisera Stanleyho Kubricka... 12.10.2008 ____ Kirk Douglas - (plukovník Dax) +++ Ralph Meeker - (Philippe Paris) +++ Adolphe Menjou - (generál George Broulard) +++ George Macready - (generál Paul Mireau) +++ Christiane Kubrick - (nemecká speváčka) +++ Hudba: Gerald Fried +++ Producenti: Stanley Kubrick, Kirk Douglas, James B. Harris +++(12.10.2008)

Je skoro až neuvěřitelné, jak z poměrně obyčejného námětu dokázal Kubrick vytvořit po téměř všech stránkách geniální dílo s jasným, realistickým a bojím se to říct, pravděpodobným rozřešením a přesně takovým, v jaký jsem celou dobu doufal. Ale zatímco v The Killing byly poslední vteřiny napěchovány nepopsatelným pocitem beznaděje (či pro někoho radostí) v opojném nápisu "The End". Poslední minuty ve Stezkách slávy jsou poznamenány spíše uvolňováním atmosféry, což se sice dá brát jak negativně, tak i positivně, z mého úhlu pohledu jde však o politování hodnou ztrátu napětí a výborného dojmu z celého díla.(26.3.2006)

Na to, že je to Kubrick, to připomíná i film. Samozřejmě jsou tady ty jeho manýry s dlouhými záběry skrze zákopy, ta jeho kompozice během soudničky nenechává nic náhodě, ale ve výsledku se to ještě dá. A po renesanci zájmu o 1. světovou volám už dlouho. A je tu Adolphe Menjou, který se z neznámého důvodu dožil i hvězdného důchodu, ačkoli byl chutný už od roku 1915.(8.4.2013)

Žiadne zbytočné naťahovanie. Pekne krásne od podlahy .... Drsná, špinavá vojna v čierno-bielych farbách dostáva ďalší rozmer. Rozmer absurdity tohoto konfliktu. Netreba ukazovať nepriateľa. Nepriateľa si vieme predstaviť. Toho, proti ktorému bojujeme na fronte. Ale nevidieť nepriateľa, ktorý ti stojí za chrbtom, je o to nepríjemnejšie .... Ten nepriateľ, ktorý po večeroch tancuje na honosných báloch v zámkoch, zatiaľčo vojaci musia hniť v plesnivých a zatuchlých zákopoch zoči-voči nepriateľovi. .... Absurditou je i fakt, že Francúzi boli natoľko zahĺbení do svojej "nedotknuteľnosti", že film zakázali na svojom území premietať ....(6.10.2009)

Hned na začátku je nesmyslný cíl dobýt Mravenčí vrch. Když se to major Saint-Auban doví z úst svého přítele George (generál Broulard) považuje to za nemožné, ale stečí příslib povýšení, aby dal v šanc životy 8000 mužů. Dokonce jde tak daleko, že když není jeho nesmyslný rozkaz proveden dle jeho představ, nařídí pálit do vlastních řad. Ale jsou vojáci kteří se stáhli do zákopů skutečně zbabělci? Kdo se zajímá o 1. světovou válku, neměl by opominout i skvělý československý film Signum laudis.(20.8.2014)

Mistr na dokonalou režii útočí na hierarchii, která panuje uvnitř armády. A donutil tím k pozoru cenzuru. Ač byl výsledek v mnoha zemích zakázaný, na působivosti mu to samozřejmě nic neubralo. Když dá generál toužící po povýšení rozkaz k útoku, neznamená to, že charismatický Kirk Douglas požene své muže na nesmyslnou misi. Stanley Kubrick velmi obratně útočí na vojenské mýty a domněnky, na hodnosti umně plive, hraje si se svícením, s dlouhými jízdami a plným využíváním hloubky záběrů, a ukazuje lidskou špínu v plné nahotě. Holt nepřítel není vždy tou největší hrozbou.(30.5.2015)

Jó, to byly doby, když jsem si hrál na vojáka v poli. Moment, to se vlastně nikdy nestalo! Já snil o povolání popeláře, takže o maskáčích a tvrzených helmách nesměla být řeč. Můj sen byl vlastnit tu suprovou reflexní vestu, která naznačovala, že já jsem ten, který dělá vaše okolí lepším a čistějším místem. Byť jsem zakusil jenom parkrát být na malou chvilku pseudovojákem, stejně jsem ty kluky chápal. Je těžký vzdorovat něčemu, když víte, že je to platný jako mrtvému zimník. Že stejně půjdete do tý nesmyslný řezničiny- jménem válka. Kubrick, potažmo jeho kameraman, nasnímali tenhle snímek tak, jak se sluší a patří na válečný film. S úctou! Nemusíte obdivovat scénář, lokace, herce. Stačí, když si uvědomíte, jak moc tenhle film kope společnost do zadku. Komu mám poděkovat, že byla zrušena povinná vojenská služba?(9.11.2009)

Kubrickův masterpeace! Excelentní dílo, které svou úrovní hravě dosahuje Olověnou vestu. Pod Kirkem Douglasem bych ty ostnaté dráty i překousal. Stezky slávy nesou všechny typické znaky Stanleyho geniality. Absurdita vojenského snažení nikdy nebyla znázorněna chytřeji. Každá z postav ve filmu bojovala zcela za něco jiného. Někdo za mediální obraz, jiný za vojenské vyznamenání a Kirk Douglas za životy svých mužů.(31.7.2011)

Ne moc znamy film legendarniho Kubricka, paradoxne ale jeden z jeho nejlepsich. Kirk D. zde dokazuje, ze je vyjimecny herec a kvalitni pribeh dela z Paths of Glory vyjimecny protivalecny snimek.(28.11.2003)

Tohle ze mě udělalo pacifistu. Jedno z nejlepších protimilitaristických děl od doby, co Marie Terezie porodila své osmé dítě :-) Kirk Douglas předvádí precizní výkon.(5.6.2008)

Úchvatné a naprosto pohlcující. Je opět vidět, že Kubrick se na režisérském postu prostě nikdy neztratil, a natáčel tak perfektní a dechberoucí snímky, že jsou minimálně stejně atraktivní i po padesáti letech. Tomuto filmu se mimojiné daří na diváka přenést beznaděj, kterou všichni jeho hrdinové nejen na bojišti, ale i v soudní síni prožívají. A je smutné, že s něčím hodně podobným byrokracii se lze setkat i zde, na válečném poli a ve válce samotné. Kirk Douglas (ta podoba s jeho synem Michaelem je neskutečná) se velice snaží jak po herecké stránce, tak jako jeho postava plukovníka Daxe. Neměl jsem ani na minutu nejmenší problém vžít se plně do děje, užívat si parádní černobílou atmosféru (osvícení mrtvol na bojišti světlicí je jeden z nejlepších záběrů) a být tam s nimi. Za zmínku také určitě stojí akční scéna útoku na Anthill, která si v ničem nezadá s bitvou na Pellenorských polích. Jiné přirovnání mne vážně nenapadá, protože ve Stezkách slávy je tento filmový moment tak zručně podaný, že mi to opravdu připomělo ty nejúchvatnější bitvy v dějinách světové filmografie - a k nim ty z Pána prstenů rozhodně patří. I tak je ale toto Kubrickovo dílo hlavně nervydrásajícím dramatickým snímkem, a to jedním z nejlepších v souvislosti s první světovou válkou. Máucta.(7.10.2009)

Tenhle film, jsem viděl až po všech slavnějších Kubrickovo dílech. Jelikož jsem o něm neslyšel, moc jsem nečekal. Ale ono je to geniální. Opravdu klobouk dolů. Příběh je zcela strhující, výkony herců excelentní a kamera je úžasná. Takový silně protiválečný film natočit už v orce 57, mnoho let před Četou a MASHEM je úctyhodné. Prý byl ve Francii zakázán. No, co géniové bývají většinou pochopeni až dalšími generacemi.(7.12.2004)

K čertu s těmi zelenými mozky vypatlanými! To máte tak, když se dva generálové domluví na neproveditelným útoku a jeden z nich je dokonce takovej kripl co nařídí střílet do vlastních mužů, protože podle něj neprojevili dost iniciativy, což volně přeloženo znamená nechat se zabít při plnění nesplnitelné mise. Kubrick v zobrazení protiválečné kritiky opět exceluje a i když tohle dílko není ještě tak vybroušené jako jeho pozdější masterpiece Full metal Jacket, tak dokazuje, že toto téma zvládá a je úplně jedno zda se jedná o válku ve Vietnamu nebo o první světovou. Je to syrové, nebere si to servítky a je to bez zbytečných keců navíc. Tak to mám rád.85%(14.1.2016)

Konečne sme sa dočkali DVD vydania tohto už 52 ročného!, excelentného filmu. Obraz je na svoj vek naozaj slušne zreštaurovaný, dialógy zrozumiteľné, bez nejakého výrazného šumu. Nemá zmysel písať chvály na dielo, ktoré ani po toľkých rokoch nestratilo nič zo svojich kvalít. Táto dráma je aktuálna dnes, a bude aj zajtra. Na skromnej dĺžke necelých 87 min. dokázal ukázať cenu ľudského života, nezmyselnosť vojny, chorých generálov a v závere pri speve nemeckej zajatkyne vás dokáže dojať. Pre mňa asi nejlepší Kubrickov film. Film 100%.(25.1.2009)

Od Kubricka snad ani neexistuje špatný film, takže ani Stezky slávy diváka nezklamou. Pěkný obraz antimilitarismu s příjemným hudebním doprovodem a sympatickým Douglasem v hlavní roli.(15.7.2012)

Stanley Kubrick natočil pěkné dílo. Plk. Dax je asi nejkladnější i nejsympatičtější postavou, herecký pěkně zvladnutou Kirkem Douglesem. Zajimávé jsou i postavy obou generálů i když ne vůbec kladě a sympatický. Koukal jsem na tento film hodně pozdě v noci. A býť jsem chtěl jít spát upoutalo mne to a nepustilo.(8.4.2010)

Kirk Douglas podáva vynikajúci výkon v jednej z najlepších vojnových drám, navyše zasadenej do pre mňa veľmi atraktívneho obdobia I. svetovej vojny. Kubrick si ma znovu získal, príbeh je naozaj silný a bez okolkov odhaľuje väčších i menších grázlov, akých môže armáda v srdci ukrývať. Fascinujúce dielo, lepší film s podobnou témou som jakživ nevidel.(4.11.2012)

Lidský život ve válce nemá žádnou cenu. Je to jen číslo. Statistika, kterou je třeba udržovat v přijatelných mezích, aby bylo možno dosáhnout celkového vítězství. Koncepce jednotlivých armádních složek a přístup velení se řídí touto filosofií. Trefovat se do absurdnosti tohoto přístupu, jeho nehumánnosti a právní bezohlednosti, je tak trapně jednoduché. Ale vybrat exemplární případ a problematiku na něm demonstrovat způsobem, který diváka zaujme, jednoduché není. Kubrick to dokázal, a dokázal to hlavně díky svému cílevědomému puntičkářství. Děj jednoduchý, dějové zvraty žádné. Vše je očekávatelné. Z malého filmu udělal velký. Jestli Kubrick něčemu rozuměl vždy velmi dobře, byla to práce s kamerou. Proplouvání kamery zákopy, jeden dlouhý záběr při natáčení útoku. Záběry ze soudní síně skrze židle v popředí. Průhled skrze liniově vyskládaný nábytek, jež kamera obchází, jakoby naznačoval mříž, za kterou se soudní drama odehrává. Symbolická bezvýznamnost soudního procesu jako strojené frašky, která nezná pojem presumpce neviny. Pro mě nejlepší scéna je závěrečné pěvecké vystoupení. Nesmělost a čirá bezradnost ubohé dívky před publikem vojáků se namísto výsměchu setká se soucitným dojetím a upřímnou podporou. Vypovídá to mnohé o tom, jak neutěšená a teskně prázdná je duše vojáka. 78%(13.10.2011)

Generál Paul Mireau nařídí plukovníkovi Daxovi (Kirk Douglas) sebevražedný útok, který je od začátku nerealizovatelný. Generál je však s nesplněním rozkazu nespokojen a vše dojde tak daleko, že jsou tři vybraní muži souzeni před vojenským soudem pro zbabělost. Jde o zajímavý protiválečný film s příběhem, který nestojí na velkých válečných scénách.(1.7.2012)

Nářez. Jako náborové video do armády se to sice nevyrovná filmu "Pojď mezi nás Pepíčku, půjčíme ti flintičku" , ale někteří váhající nováčci by si mohli včas uvědomit, jaká nevídaná dobodružství jim eventuální válka přinese. Ano, 55% jsou hovno ztráty.(29.10.2009)

....zjednodušený, miestami až povrchno-učelový pohľad na vec... ktorý nenudí ...ale ani ničím nenadchne(31.8.2008)

Myšlenka filmu ukázat zbytečnost a nespravedlnost války. [7/10] (Bryna, Harris-Kubrick) (Čb. /// Produkce: James B. Harris /// Scénář: Stanley Kubrick, Jim Thompson, Calder Willingham podle románu Humphreyho Cobba /// Kamera: Georg Krause /// Hudba: Gerald Fried)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](26.4.2009)

Kubrickův obraz tupé mašinérie, beznaděje a absurdity. K vrcholům filmu patří scény nezdařeného útoku, popravy, která vypadá spíš jako slavnostní přehlídka a hospodský závěr filmu.(13.2.2009)

Aneb jak můžou být pro vojáky horší vlastní "bratři ve zbroji" než nepřátelští Hunové...Dechberoucí kousek ze zlatého fondu kinematografie. Kirk Douglas nezapomenutelný...(21.12.2008)

Silné téma ověnčené výborným a přímočarým scénářem, velkým charakterem Kirka Douglase a samozřejmě bravurní režií mistra mistrů, která dokáže způsobit takový emocionální dopad, jaký bychom dnes od tak starého snímku rozhodně nečekali. Většina pasáží je sice hovorových a bitevní vřava je opravdu vedlejší, ale nesmyslmost válečného konfliktu a zvrácenost všech, kteří se jím nechali příliš unést, jsou znázorněny naprosto dokonale a nejeden člověk si po zhlédnutí filmu nadobro rozmyslí narukovat do armády. Navíc ta jediná bitevní scéna je natočena tak úžasně (včetně dlouhého pochodu napříč zákopem, který jí předchází), že by se neztratila ani v dnešní době. Kubrick prostě neuměl natočit nic špatného, což je koneckonců jen logický dopad vzhledem k tomu, jak se na každý snímek pečlivě připravoval. :) 90%(8.3.2013)

Tenhle netypický válečný film, který Kubrick vystavěl na silných hereckých osobnostech, si určitě hodně dobře zapamatujete, protože takhle silný emoce (hlavně vztek a pocit nespravedlnosti a křivdy) nejsou k mání každý den. Přitom z války jsou tu vidět častěji zákopy a zákulisí než bitevní vřava. To, co se ve filmu odehrává, je hlavně psychologická válka, a to hned na několika frontách. A vlastně ze všech scén dokáže Stanley Kubrick se svým ansámblem dostat maximum, aby nakonec udělal nečekaný krok stranou a dodal filmu vyznění archetypálního příběhu o lidské povaze, vyznění úplně jiné, než byste po dlouhých minutách filmu čekali. Silné, šokující, zpochybňující. Kubrick.(28.11.2006)

1x Nemám rád válečné snímky, ale Stezky slávy mě dostaly.(4.12.2006)

mrazivý, krutý, drsný . . . výborný - taký je okrem iného Kubrickov pohľad na vojnu - časopriestorovou kulisou mu je Francúzsko, front na rieke Marne počas prvej svetovej vojny, hrdinom neuveriteľne charizmatický Kirk Douglas ako spravodlivý, čestný a predovšetkým hrdinský plukovník Dax; výsledný efekt - jeden z najlepších vojnových filmov vôbec, i keď vojna tu nie je primárnou témou, film ide hlbšie, ako len k zobrazovaniu vojnových hrôz a nezmyselnosti tohto aktu, ide do vnútra človeka a k jeho najhorším vlastnostiam - zbabelosti, hamižnosti a pomstychtivosti;(28.2.2008)

Vynikajúci Kirk Douglas povodí diváka peklom I. sv. vojny a spolu s ním má divák možnosť sledovať lesk a biedu tých najhorších ľudských vlastností potierajúce všetky aspekty základnej morálky vrátane úcty k ľudskému životu. Ľudská chamtivosť a túžba po sláve naozaj nepozná hraníc. Geniálny maestro Kubrick a jeho druhá výnimočná vojnová dráma (z môjho pohľadu), tie on vie naozaj veľmi dobre.(8.7.2015)

Kubrickův skvělý protiválečný film, který ve své době vyvolal vlnu kontroverze. Zasazen je do období světové války a dává divákovi ochutnat hořkou skutečnost nesmyslnosti rozkazů, které nelze odmítnout - nebo snad ano?(7.4.2016)

Věhlasný, nepřekonatelný - alespoň dle místních ohlasů - Kubrick opět boduje za plný počet. Skvělé (ne)válečné drama s vynikajícím Kirkem Douglasem a nechutnou válečnou mašinérií... 100%(21.11.2016)

Najemotívnejší film Stanleyho Kubricka je geniálnou protivojnovou drámou. Príbeh francúzskej jednotky vojakov, ktorá je počas 1. svetovej vojny obvinená zo zbabelosti strhne nielen úžasným spracovaním a presnými hereckými výkonmi, ale najmä svojou silnou témou a nadčasovou myšlienkou. Nezabudnuteľný kúsok aj pre divákov, ktorým neskoršia majstrova tvorba príliš nesedí.(7.12.2017)

Válka není vůl a žádná Hlava 22 neexistuje, jen zrůdnost odlidštění válečného stroje na smrt, a zaslepená ambicioznost, která zůstane v místech které opustí humanismus. Doslovnost v minimalisticky úsporně podaném příběhu tu zprvu působí trochu zastarale, Kubrick nabírá na síle postupně, a jeho pravé schopnosti podat nejen morální apel v soudním dramatu, ale i hlubší emotivnost válečným extremismem nabourané psychiky lidí, projeví až úplně poslední scéně. Která pak ale působí o to silněji. 8/10(26.3.2016)

Velmi silné a syrové drama o nesmyslnosti války a rozkazů generálů. Docela by mě zajímalo, jak by se v přední linii chovali sami. A výborný herecký výkon Kirka Douglase, jen všechno dovedl k dokonalosti.(18.12.2016)

Pravdu povediac pred pustením Ciest slávy som mal značné obavy. Nekompromisné a odchýlky netolerujúce zbožšťovanie Kubricka viacerými užívateľmi ČSFD bolo v rozpore s mojimi dojmami z jeho filmov (najmä Bozku vraha, Zabíjania, Lolity, ale tiež Mechanického pomaranča). A naraz som sa bez dychu pozeral na film presne spĺňajúci moje očakávania. Neviem, či je najlepší, ťažko ho porovnávať s Osvietením alebo Odyseou vesmíru, ale je to film, ktorý bez problémov zaradím do desiatky mojich najobľúbenejších. Bez ohľadu na komentáre kritizujúce jeho prvoplánovosť, tézovitosť a predvídateľnosť. Jeden z užívateľov začína svoje komentáre slovami: Tento film chcem vidieť znova. Áno, to je aj môj pocit spojený s týmto filmom. Dúfam, že nebudem musieť dlho čakať.(28.10.2009)

Stezky slávy je další kultovní snímek z dílny Stanleyho Kubricka. Kubrick nám zde vykresluje zbytečnost a nesmyslnost války. Ve snímku sice neuvidíte žádnou pořádnou válečnou scénu, ale to vzhledem ke skvělé režii ani trošku nevadí.(14.8.2008)

Vždy iný a vždy skvelý. Taký je pre mňa pán Kubrick. Tentokrát o ľudských vlastnostiach a povahách a na pozadí 1. svetová vojna. Celkom nervy som mala ... a ako odškodné za zbytočne zmarený život jeden frank a očistenie mena po 19-ich rokoch .. pche. (filmová výzva 2017 - Mireldis)(26.3.2017)

Film táhne silný příběh (inspirovaný skutečností) a skvělý Kirk Douglas.(18.11.2008)

For ME 92%(24.1.2008)

Protivojnových filmov je neúrekom a väčšinou bývajú úspešné. Kubrick postavil svojich vojakov do bezvýchodiskovej situácie splniť nezmyselný rozkaz svojho ambiciózneho generála ( výborný George Macready ) alebo poľný súd... Po filmárskej stránke je film vynikajúci, ale dôležité je, že sa podarilo režisérovi ( a hercom ) vtiahnuť divákov do deja. Skvelé.(16.4.2008)

Alibismus, demence, naprostá neúcta k lidem, neustále opakované zastaralé postupy, které stojí moře životů.... Docela chápu francouzskou vládu, že tohle nechtěla pustit do kin, protože jen v málokterém filmu je francouzská generalita vykreslená v tak špatném světle (které mimochodem asi sedí, protože fr. armáda patřila v 1. válce k nejméně schopným - mmchodem spolu s Rakousko-Uherskem a nebýt Britů, ani by si proti Němcům neškrtli). Není to rozhodně film o bitvách, je tu jen jedna a je krátká, spíš o tom, jak funguje armádní management. Ale určitě to stojí za to.(28.10.2011)

Jeden z prvních Kubrickových filmů a hned taková síla. Povedený protiválečný snímek s první světové války s famózním výkonem Kirka Douglase. Drsný až neuvěřitelný příběh o trestu za neuposlechnutí neskutečného vojenského příkazu.(24.4.2010)

Jednoznačně nejlepší Kubrick. Perfektní válečné scény v první půlce, dokonale vyjádřené emoce v druhé půlce, krátká stopáž a jde tu hezky vidět jaké jsou války svinstvo 90%(23.5.2009)

Zatímco v pozdějších Kubrickových filmech jsou charaktery postav často nejednoznačné, ve Stezkách slávy jsou karty rozdány přímo - hranice mezi dobrem a zlem je tu nezpochybnitelná. Zlo je zosobněno ješitným generálem, pro kterého je postup v armádní hierarchii důležitější než životy podřízených vojáků. Proti němu donquijotsky bojuje plukovník Dax (Douglas), který zosobňuje ty nejčistší lidské vlastnosti. Tato zjednodušená polarizace připomíná Hellerovu Hlavu 22, Škvoreckého Tankový prapor, ale i Haškova Švejka. Rozdíl je v tom, že Kubrickovi je v tomto případě humor cizí. Jeho film je až chladnou studií nelidské válečné mašinérie, pro kterou jsou tisícové masy jen bezvýznamné figurky na hrací ploše. Přiznám se, že jsem od filmu očekával klasický válečný film, a byl jsem tedy velmi (mile) překvapený, když se z toho vyklubalo jakýchsi 12 rozhněvaných mužů na západní frontě. Je to sice raný Kubrick, ale dá se říci, že už ve vrcholné kondici - a to jak formou (vypilované záběry válečné vřavy...), tak velmi intenzivní snahou scénáře držet se jedné myšlenky a neodbíhat ke zbytečnostem.(25.6.2009)

V podstatě banální historka o nespravedlivém trestu za nesplnění nesplnitelné vojenské operace se mění v Kubrickových rukách v mistrovské dílo, a to za použití minimalistických filmařských technik, vynikajícího scénáře a brilantních herců v čele s Kirkem Douglasem ztvárňujícím idealistického právníka, t.č. v hodnosti plukovníka francouzské armády. Vůbec nevadí, že celý příběh je čirou fikcí, protože v reálu všechny války sestávají stejně jenom a pouze z podobně absurdních příběhů - a to dodává tomuto filmu nadčasovost. Bohužel, chtěl bych dodat.(23.3.2005)

První část, odehrávající se víceméně na bojišti mě až tolik nebavila, ale co musim vyzdvihnout je natočení bitevních scén. Jedoucí kamera po celé délce bojiště, nebo jeden celý záběr na generála v zákopech. Druhá část byla skvělá, Kubrick to zvládl skvěle.(3.5.2009)

V roce 1957 vzniklo něco, co ohromí i teď. Skoro bez chyby (možná až na finální scénu, která je sice silná, ale trošku laciná). Opravdový zážitek, film jsem viděl s dabingem, v originále by to bylo za ******(8.12.2006)

Potešila ma tohoročná sekcia na Art Film Feste Vojna a film, obsahuje totiž aj staršie filmy. Jedným z nich bol Paths of Glory. Môj vzťah ku Kubrickovi je taký neurčitý, lebo si na adaptácie vyberá diela, ktoré má často svojou myšlienkou štvú a potom ich podľa toho (tie adaptácie) aj ohodnotím (Lolita, Pomaranč). Tento film na mňa účinkoval tak, ako mal. Proti-vojnovo. Ako mne je až fyzicky zle pri počúvaní tých najvyšších vojnových šéfinkov. By som ich niečím ovalila. Kirkovi a niektorým tým úbohým radovým vojakom sa nedá nefandiť. A ten záver v krčme, ten ma úplne dostal. Silné vyvrcholenie. Tak som to zo štyroch zdvihla na päť. (Art Film Fest - 21.6.2014)(21.6.2014)

"MOST OF US ARE MORE AFRAID OF GETTING HURT THAN OF GETTING KILLED." ----------- Klasický protivojnový film so všetkým, čo k tomu patrí, v podaní samotného majstra. Výrazný pokrok od predchádzajúceho filmu, najmä po technickej stránke. Dialógy sú o dosť vycibrenejšie, konečne som sa pri ich počúvaní cítil pre zmenu pohodlne. Kamera, to je samostatná kategória a iný kaliber. Stavím sa, že keď na filmových školách študovali a analyzovali Kubrickove neskoršie diela, začiatky jeho opojnej, bájnej kinematografie vypátrali sem. O kulisách a interiéroch nehovoriac, tie francúzske architektonické eposy v Cestách Slávy boli avšak stále len predjedlom ku neopísateľnému Lyndonovi. --- PS: Scéna s Kirkom prechádzajúcim cez frontovú líniu je totálna delikatesa.(16.2.2018)

Osmadvacetiletý Kubrick, novátorské techniky ve způsobu snímání, přenesení vojenské vřavy na plátno ještě dodnes fascinuje laiky i filmaře. Hrdinství i zbabělost. V zákopech i v kasárnách. Pro negativní vykreslení francouzské armády, nebyl film ve Francii několik desetiletí promítán.(21.9.2004)

dechberoucí soudně-(proti)válečná podívaná, která mi pocitem bezmoci v boji proti mašinérii, která má v tomto případě podobu armády, nejednou připomněla například Krejčíkův Vyšší princip.. Kubrick už před třicítkou natočil mistrovské dílo, smekám!(12.11.2013)

jojo, válka (nejenom) je až absurdně absurdní a někteří lidi jsou prostě prasata bez náznaku morálky - dobře, Kubricku, jako vždycky. 9/10(28.12.2005)

Dá sa to krásne prirovnať k Hlave XXII- k románu a samozrejme k adaptácii (1970), ale Kubrickovo videnie je ešte oveľa, oveľa, oveľa pôsobivejšie ako to Nicholsovo. Presne ako v Hlave, i tu nahliadame na nezmyselnosť a zvrátenosť vojny cez okuliare irónie, absurdnosti a totálnej obmedzenosti. Stezkami slávy ma milý Kubrick celkom proste a dokonale rozšrouboval. To na mňa pokojne mohol nechať zhodiť 10- tonový balvaník, vygumovalo by ma to rovnako a promptnejšie. Myslím, že netáram, keď poviem, že doposiaľ nič vo mne neprebudilo pobúrenie, hnev, zúfalstvo a bezmocnosť v takej strašidelnej koncentrácii ako Stezky slávy. Nepamätám iný film, počas ktorého by som vypľúvala nadávky ako dáky mariňák a ktorý by ma "vyniesol" do takej r_ti ako Stezky slávy. Ktorému dať verbálnu podobu by bolo tak nadľudské a súčasne tak, tak nezmyselné. Ja som v závere túžila kopať, vrieskať, zabíjať..... vyplakať a vykričať tú ohromnú nespravodlivosť a holú márnosť. No neboli už ani slzy, ani zvyšná energia, ani zmysel, ani žiadne cesty slávy.(17.4.2008)

Všimli ste si, že písať komentár alebo recenziu na film, ktorý je vo vašich očiach dokonalý, je omnoho ťažšie? Takže čo mám napísať, keď bol príbeh strhujúci, každá scéna a dialóg mala váhu a herci boli dokonalí. Len škoda, že Kubrick s Douglasom nenatočili toho spolu viac. Ten urobil 40 rokov pred Ryanom film omnoho menej sentimentálny a bez vlasteneckého pozlátka. To je vážne irónia v dnešnej ironickej dobe. Možno vôbec najlepší antimilitaristický film histórie, v mojich očiach určite. A jeden z najlepších filmov vôbec. Potešilo ma aj mierne šťuchnutie do náboženstva, keď plačúcemu odsúdencovi vraví kňaz, že má brať božiu vôlu statočne.(19.9.2009)

Po Kubrickově Osvícení a Barry Lyndonovi jsem měl možnost (nebo jsem spíše musel) zhlédnout Stezky slávy, které jsou také dalším příkladem kvalitního filmu. Ale jelikož nevyhledávám filmy z válečnou tématikou, tak jsem si držel od filmu jistý odstup. Nejvíce na mě zapůsobily asi dvě sekvence: "vojáci vylézající ze zákopů a jdoucí vstříc nepříteli", a pak také "cesta tří odsouzenců na popraviště". Zkrátka snímek, který je opravdu dobrý, ale já jako divák ho nedokážu správně ocenit.(3.11.2011)

Krutý příběh o absurditě války, rozdíl pohledů shora a zdola, jednání generálů za hranicí lidského chápání, bezmoc charismatického Kirka Douglase, nadčasová kamera (skvělá hra světel a stínů, pochodující záběry).(26.10.2008)

Doteraz som mal na každý Kubrickov film nejaké výhrady avšak tento ma úplne dostal. Aj keď sa režisér viacej preslávil snímkami ako 2001 či Mechanický pomaranč, Cesty slávy sú podľa mňa jedným z jeho najlepších filmov. Jediné čo mi občas vadilo boli traja odsúdenci, ktorí svoje úlohy nezahrali veľmi presvedčivo.(17.4.2008)

Po čas filmu jsem rozmýšlel o počtu hvězdiček, na což jsem zcela zapomněl v závěrečné pětiminutovce. Zcela banální scéna zpěvu lapené Němky spolu s francouzskými vojáky přinesla katarzi zcela nevídanou. Kubrickovy Stezky slávy jsou pravděpodobně jedním z nejlepších demytizačních snímků o jakékoli válce historie. Scény nejsou emočně vypjaté. Naopak, vše je natočeno zcela odosobněně. Dva vojáci se večer před útokem baví konverzačním tónem o tom, jestli je lepší být střelen do zadku, nebo do hlavy. Kamerová jízda v útoku nezaznamenává detaily. Není slyšet žádný dialog, žádný křik, jen monotónní hvízdání granátů a kulek. U žádné z mrtvol se objektiv nezastaví. Paradoxně, oč odlidštěnější tyto scény jsou, tím více dosahuje režisér požadovaného účinku. Šok při střetu s realitou války je v tomto ohledu maximální...(7.10.2009)

Film,o kterém není třeba se dlouze rozepisovat.Film,který je třeba vidět. 95 %(31.5.2010)

Pro mě osobně zatím jedno z nejlepších Kubrickových veleděl.(20.12.2012)

Pořídil jsem si to nové DVD a osvěžil si pamět. Skoro jsem zapomněl, že to bylo natočeno. CITÁT - Muži nebudou rozhodovat o tom, který rozkaz je splnitelný a který ne. Jediným důkazem nesplnitelnosti mohou být jejich mrtvá těla.........(21.6.2013)

Nehorázny film, ktorý doslova stavia na charakteroch všetkých zúčastnených, na existencionalizme a perfektnom Kirkovi Douglasovi. Keď som sa do tohoto filmu púšťal mal som isté obavy, pretože predchádzajúci Kubrickov počin Fear and Desire, sa mi celkovo nepáčil. Naopak tento snímok ako keby bol natočený od toho režiséra akého zbožňujem. Úžasná kamera, fantastické výkony, neskutočne pôsobivé detaily, bez jediného zaváhania. Krásne budovaná atmosféra, vojnový útok dych berúci, rovnako ako aj akt popravy. Film, ktorý odkazuje na hrôzy vojny a na nemorálne monštrá, ktoré boli kedysi ľuďmi. Uprostred toho všetkého sa nachádza človek, ktorý si ešte ctí morálne zásady a vie, že vojna je len posledným článkom aby človek nadobro stratil svoju ľudskosť. Film na ktorý len ťažko hľadám slová. v 50 rokoch film, ktorý doslova kritizuje všetko na čom amerika a viac menej všetci spojenci postavili svoje ideály, rúca všetky morálne hodnoty. Kubrick ako revolučný filmár. Spoznáte ho jednoducho tak, že jeho film zakázali v pár štátoch. Tomu sa vraví úspech na 50 roky nevídaný. bravó(27.4.2009)

Kubrickova kritika války se vlastně táhne celým jeho tvůrčím obdobím. Zatímco však v pozdější tvorbě je snaha onen anti-militarismus více (Dr. Strangelove) či méně (Olověná vesta) odlehčovat humorem, Stezky slávy jsou ještě hodně syrovou a drsnou výpovědí. I zde je sice téma absurdna přítomno (celý proces), ovšem vše je zde opravdu velmi, velmi přímé a úsměvu zcela prosté. Snímek navíc táhnou vynikajícím výkonem jak Douglas tak Meeker a vlastně i všechny ostatní postavy. No a samozřejmě, jedná se u Kubricka, i přes to že ranného - technicky bez chyb. Jasně pětihvězdičkový snímek. If those little sweethearts won't face German bullets, they'll face French ones! (18.2.2011)

Myslím, že celý film je nádherně popsán v obsahu, takže opravdu nevím, co ještě k tomu dodávat. Jedná se o 5. film, který jsem od Kubricka viděl a s naprostou jistotou mohu říct, že to byl film nejlepší. Miluji dlouhé záběry, kdy jde kamera společně s hercem. Pokud se takové záběry umístí do nekonečně dlouhého a krásného zákopu, tak si slintám blahem a vše sleduji s otevřenou pusou. Natočit v roce 1957 film, tak krásnou kamerou, troufnu říct, v té době zvládl jediný člověk. Ovšem kamera není to jediné, co mě ohromilo. Film rovněž disponuje naprosto vybroušenými dialogy. Samozřejmě ve filmu nechybí naprosto úžasná hudba, která naprosto skvěle sedí k současnému dění na plátně. Myslím si, že snad hudbu není potřeba moc oslavovat, protože pokud si přečtete v kolonce režie Stanley Kubrick, tak skvělou hudbu berete jako samozřejmost a nic jiného si vůbec nelze připustit. Stezky slávy je film, který možná ještě více zdůrazňuje nesmyslnost války než rovněž působivý film( či kniha ) Na západní frontě klid. S tím rozdílem, že nám Stezky slávy ukazují válku z opačné strany válčích stran, tedy z té francouzské. Děj je zde velmi snadno vstřebatelný, což u Kubricka nebývá úplně obvyklé, ale zato film disponuje velmi hlubokou myšlenkou. Za sebe dávám 4* a trošku mě mrzí, že film nemá více zhlédnutí.(23.6.2012)

Cesty slávy sú pre mňa zatiaľ najpamätnejším vojnovým filmom, pretože tu chýba akákoľvek obraz nepriateľa, proti ktorému sa vojna vedie. Nepriateľ, je, žiaľ je na rovnakej strane zákopov a na najvyšších miestach - "monštier" v generálnom štábe a proti nim Kirk Douglas s jeho pálčivým výkonom dôstojníka, ktorý sa snaží zastaviť popravu troch nezmyselne odsúdených vojakov. Každopádne Kubrick priniesol od začiatku do konca na plátno remeselne solídne zvládnutú vojnovú drámu, v ktorej ukázal jednu pravda, že skostnatená armáda na čele so šialencami je horšia ako samotná vojna.(19.7.2014)

Kirk Douglas válí ve válečném dramatu. Paradoxně ta jediná akční část, kdy se vojáci pokoušeli zaútočit na mraveniště, mi nesedla. Jelikož to bylo točeno v roce 1957 a ještě v noci, tak ty záběry postrádali kvalitu a spíš mě nudili. Za to část po neúspěšném útoku se mi líbilia dosti. Souboj mezi plukovníkem a generálem byl dokonalý, hlavně když se v něm jednalo o muže, kteří mají být odsouzeni za zbabělost. Je to opravdu k nevíře, že takovéhle obvinění se vůbec mohlo odehrát a ještě horší je rozsudek. Hold byla válka a někteří generálové byli padlí na hlavu.(29.11.2017)

10/10 Nadhodit téma nejlepšího Kubrickova filmu u stolu filmových fandů, bylo by rázem o zábavu postaráno. Osobně dávám na post nejvyšší právě Stezky slávy. Proč? Nu moje pocity při sledování by se daly popsat jako tragická beznaděj, totální naštvání z absurdity tupé vojenské mašinérie. Až tak tento film dokáže uzemnit.(20.1.2007)

Válečné drama, které však ukazuje, že někteří generálové byli pěkné svině, že o život se dá bojovat i mimo bojiště, tedy slovně, že vydírání někdy může býti použito pro správnou věc a v neposlední řadě ukazuje i to, že ať máte sebeušlechtilejší záměr, může se najít člověk s vyšší funkcí a nenaděláte nic, i když máte v hlavě víc.(24.2.2009)

Moje první seznámení se s Kubrickem a opravdu nelituji. Nesmyslnost války (vlastně všech válek) se zde projeví v plné síle. Kontrast těch, co „pohybují figurkami na šachovnici“ a bezbranných vojáků v zákopech. A otázka, čí obětí vlastně oni bezejmenní mrtví jsou?(22.6.2010)

Dokonale vybrúsený klenot kinematografie, jeden z najlepších vojnových filmov a celkom určite najlepší film venujúci sa prvej svetovej vojne. Kubrickova precíznosť pri rozprávaní dychberúceho príbehu a jeho spôsob snímania skrátka nemajú obdobu. Napriek tomu, že sa v Paths of Glory vyskytne jedna epikou iskriaca bojová scéna (bez jediného nepriateľa, ktorý by jej dal opodstatnenie), je to pomerne komorný film zakladajúci na famóznych dialógoch a hutnej charakterokresbe v podaní prvotriednych hercov. Už dávno ma žiaden film neprinútil sústavne zatínať päste nad toľkou ľudskou nespravodlivosťou a nezmyselnosťou vojnového besnenia a byrokracie. Odpoveď na otázku, či je to vojna, ktorá robí z ľudí zbabelé, nezodpovedné, zákerné a karieristické svine alebo sú také už od svojej podstaty, sa nehľadá ľahko... (10/10)(21.4.2012)

V rámci toho, čo tento film chcel povedať je to za plné hodnotenie (takisto ako Dr. Strangelove). Množstvo existenciálnych rozhovorov, z ktorých cítiť hrubú krivdu, postavy sa toho ujali úžasným spôsobom a tento nízkonákladový film je dôkazom, že masterpiece sa dá spraviť aj silou vôle a skvelým citom. Charaktery vrchných hajzlov sú tak odporné a protivné, že by ste ich najradšej sami zabili a scenár tak priehľadný a jasný, že niet kam vybočovať. Pokiaľ ide o holý život, každý chce prežiť! Možno ale aj táto chladná vec s typickým autorským pesimistickým pohľadom na život mohla byť (do)realizovaná s ešte viac šalamúnskym finišom... Ale je to v podstate skoro dokonalé a za tie procesy na vojenskom súde nejde inak (5*)... a za hlášku "The court has no concern with your visual experiences" aj 10*.(25.9.2013)

No zas až tak dobre to nebolo rozobrané, navyše tam toho veľa nie je, ale podstata sa dá pochopiť, no a dodať k tomu môžem len to, že vojna je hnus a zlo, kde často nútia bojovať druhých ľudí za svoje nezmysly.(24.3.2014)

Kubrick byl už ve svých začátcích génius. Zatímco později, v době Vesmírné odyssey a Mechanického pomeranče, fascinoval zejména obrazovou stránkou, v tomto filmu (a ve filmu Zabíjení) mi učaroval bezchybným scénářem. Nestává se často, aby mi z nějakého filmu bylo fyzicky špatně, kór když v něm není prakticky žádná krev, hnis ani jiné tělní tekutiny. Jen jeden šílený soudní proces. Ale Stezkám slávy se to podařilo, úplně jsem cítil, jak se mi z dění na plátně obrací žaludek. Musíme Stanleymu poděkovat, protože se mu povedla výborná věc - každý normální člověk musí po zhlédnutí tohoto filmu proklínat a nenávidět válku až do konce svých dní...(18.8.2010)

Kubrick dokázal nejen víceméně bez klišé a přehnaného sentimentu (mimo Douglasův závěrečný proslov) zahrát na tu protiválečnou notu, která se už vzhledem k jeho kompletní tvorbě zdá být samozřejmostí, už během pouhé úvodní půlhodinky se mu podařilo perfektně přiblížit absurdní a psychicky vyčerpávající zákopovou mašinérii, kde se hloupí a "odvážní" hrdinové vrhají pro nic a vlast (=nic^2) vrhají pod přímou palbu, zatímco chytří "zbabělci" přežívají, aby mohli umřít o den později. A na to navazuje samotný, po všech stránkách nefunkční soudní proces. I přes jeho jasný výsledek se hlavní hrdina idealisticky drží humanistických principů, přestože je i jeho úloha marná, protože zbabělé hrdiny čeká smrt tak jako tak. Takový po všech stránkách absurdní námět je přesně Kubrickovým rajónem. A je jenom dobře, že si tehdy vystačil se střízlivou stopáží, ve které každá jednotlivá scéna zachycuje přesně to, co se autor snaží říct a téměř nic se zbytečně neopakuje.(21.11.2013)

Jedno z nejsilnějších a nejemotivnějších válečných dramat v historii. Neuvěřitelně silný příběh je skvěle zpracován ve vynikající filmovou látku. Jednotlivé charaktery jsou výborně napsány a snad ještě lépe sehrány. Na svou dobu monumentální akční scény, velká výprava epický rozsah celého dění - zákopy, válečné pole, zámek, lány... Syrové ztvárnění hrůz a nesmyslností válek musí zaujmout každého i z filmařského hledika, ať už je to kamerovým rozsahem, epičností scén či zvukovým podkladem. Jen z mála filmů mám husí kůži takovou, jako ze Stezky slávy. Vše pak korunuje naprosto fenomenální závěr řadící se k tomu nejemotivnějšímu, co kdy bylo natočeno. Můj nejoblíbenější Kubrick a jeden nejoblíbenějších a nejlepších filmů vůbec...(6.1.2007)

To mělo být na pokračování? Nebo ne? Vždyť to bylo ukončeno v půlce příběhu. Nápad a provedení dobré, generalita sestávala z do sebe zahleděných debílků (kteří pak stejně podlehli), Kirk se snažil a Francouzi mluvili anglicky, do jednoho. Smutné, ale nedodělané. ~~~ 2,5*(29.5.2011)

I když jde u Kubricka ve směs o to samé, pro mne je to s ním jako na houpačce. Ať je podkladem jakékoliv prostředí, vždy mu jde o zobrazení nejhlubších a nejčernějších myšlenkových pochodů. A ne vždy je to pro diváka stravitelné a ne vždy to člověk dokáže ocenit. (Zajímavé pro mne bylo, že i když se zde neobjevil žádný Německý voják, nepůsobilo to zvláštně, což věrohodně zvládne předvést vskutku jen hrstka režisérů. K filmu mám jedinou výtku a tou je poněkud vyšší věk vojáků.) 70%(31.8.2011)

Je to pro mě až neuvěřitelné, jak dokázal do takové skromné stopáže Kubrick vměstnat celou tu strukturu války a všeho kolem ní. Od toho, co se honí hlavou neznámému vojínovi, až po pohnutky generálů.(15.1.2012)

Stanley Kubrick dokáže neuvěřitelným způsobem vyvolat v divákovi pocit bezpráví, křivdy a bezmocnosti. Svéhlavý generál mi nepadl do oka již od začátku filmu a svými činy a slovy se pro mě stával minutu od minuty větší bestií. Pokud to takle opravdu bylo i ve skutečnosti, tak jsem rád, že jsem se narodil o nějaký ten pátek pozdějí a zároveň v našem malém státečku. Protože pokud měli francouzští vojáci na výběr pouze ze dvou možností, a to kulkou od nepřítele anebo kulkou vlastní, tak je opravdu upřímně lituji.(8.12.2006)

jedinej opravdu smyslupnej film o tom jak to chodilo v zákopech, nejlepší protiválečný film. film se líbil i Bunuelovi.(24.2.2007)

Na papíru v teploučké kanceláři se válčí jinak než ve špinavém zakopu pod těžkou palbou. Soudní přelíčení, které mělo předem jasný výsledek, bylo pěkná fraška. Nesmyslnost války pěkně vynikla i bez velkých bojových scén. Vůbec mi nechyběly. Jedna scéna s útokem mi stačila, ostatně, kolem ní se točí celý příběh. Na svou dobu se Kubrickovi povedl hodně odvážný kousek.(6.10.2010)

Opravdu výborný a silný snímek, kde ani jeden záběr nepřichází nazmar a divákova pozornost tak nepolevuje až do posledních minut, které sice naladí na trochu jinou notu, ale i ony mají sílu zasáhnout trochu z odlišné pozice.(2.8.2009)

Podle mého názoru jeden ze tří nejlepších Kubricků. Scény u soudu a před vykonáním rozsudku jsou snad ještě intenzivnější než kamerovou jízdou snímaná bitevní scéna. Must see! 10/10(21.9.2010)

Nemilosrdná výpověď o tom, jak to normálně chodí v armádě. Nakonec to vždycky odnesou jen obyčejní vojáci a mnohdy paradoxně nejvíce ti nejstatečnější. Válečné drama o příběhu zásadového plukovníka Daxe (jako obvykle vynikající Kirk Douglas) a tří bezmocných vojáků jeho jednotky je do očí bijící ukázkou velitelské bezohlednosti a diletantství. Stezky slávy nejsou pro žádnou armádu moc dobrou vizitkou, tím méně pak pro lidi, protože ti každou armádu tvoří. Silný a v podstatě bezchybně vedený film, přesto jsem od Stanleyho Kubricka už viděl i o hodně lepší filmy.(8.10.2014)

Film, který musí v každém vyvolat silné emoce. Bezmocnost před vojenskou mašinérií a stupidnost ambiciozních vojenských pohlavárů vyvolává vztek a lítost zároveň. Velmi působivé téma a skvěle natočený film.(23.9.2007)

Vynikající. Takový stařičký film a kolik toho má do sebe. Válečný film, ve kterém jsou boje až druhořadé a to nejdůležitější, co se odehrává je pěkné zvěrstvo vysoce postavených důstojníků. Ještě teď mne při pomyšlení na scénu u soudu mrazí v zádech.(27.11.2009)

Další perla, na kterou jsem sáhl jen díky tomu, že to bylo prázdné políčko v žebříčku 250 nej filmů IMDB. Válečné filmy nemám rád, takže jsem vlastně ani nemohl být zklamán. Skromně, ale precizně zrežírované drama zobrazující konflikt zákonů a obyčejné lidské morálky, rozpor mezi pustými statistikami a osudy lidí z masa a kostí. Scénář neoplývá žádnými překvapivými zvraty - ve chvíli, kdy je partie rozehrána, už je divákovi víceméně jasné, jak to musí skončit. I když se ale smíříte s tím, že na světě neexistuje spravedlnost, ostře vás bodne poslední scéna, která v dokonalé nahotě ukáže, jak nesmyslné a tragické jsou všechny války. Krásný, smutný film.(9.12.2009)

Můj další Kubrick a opět žádné převeliké nadšení z mé strany. Trochu netradičně je v centru dění první světová válka, přece jenom se filmaři většinou věnují té druhé. U Stezek slávy mě příběh zaujal a zajímal nejvíce, když bylo zobrazeno soudní přelíčení, to pro mě bylo to pravé drama a dokonce jsem chvíli zvažovala osmdesát procent. Podání filmu je sugestivní a znepokojující, snímek má dodnes co říct, ale celkově mi opět moc nesedl. Takže prostřední část - soud - skvělá, zbytek až tak ne. Až je mi to samotné líto. To, že Kubrick, taková legenda, u mě prozatím zůstane nedoceněna.(11.4.2012)

"Es war einmal ein treuer Husar, der liebt' sein Mädchen ein ganzes Jahr. Ein ganzes Jahr und noch viel mehr, die Liebe nahm kein Ende mehr." Dost dobře si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl tak lidský film odehrávající se v tak nelidském prostředí. Stejně tak si nepamatuju, kdy jsem měl možnost vidět tak dobře vykreslenou nesmyslnost války, kterou proti sobě vedou ti, pro něž představují padlí vojáci jen cifry na papíře. Nejkrásnější scénou po obsahové stránce je závěr v hospodě, kdy je naplno vidět, že se válečné mašinérii nepodařilo přeměnit vojáky na stroje, ale že zůstali lidmi, kteří na svou lidskost doplácejí. Z formální stránky je třeba vyzdvihnout úžasnou typicky kubrickovskou kameru při zákopových scénách a samotný útok na německé pozice. (852., 24. XI. 2013)(24.11.2013)

Vynikajúci Kubrick. V krátkom časovom rozpätí dokáže divákovi doslova a do písmena maservírovať na zlatom podnose filmový pokrm nadgurmánských rozmerov. Asi jediný režisér, ktorý takmer všetky žánre okúsil. Vojnový mu ide veľmi dobre, dej je ako vždy dvojzmyselne vypointovaný, nesie dôležité posolstvo a k záveru necháva ešte v divákovi nejaké tie emócie, ktoré si po skončení filmu nechá ešte v hlave a rozkladá si neuložené myšlienky. Kirk Douglas je herec ako sa patrí a po skvelej réžii je obrovským prínosom filmu aj on. Ja osobne zbožňujem filmografiu Stanleyho Kubricka, je asi najpestrejšia akú filmový svet mal možnosť spoznať. Cesty slávy je určite jeho jeden z najlepších filmov. 90%(8.10.2014)

Pořád se něco děje, každý záběr je zajímavý a posunuje děj dál. Válečné scény, byť poměrně krátké zaslouží absolutorium, charismatický Douglas vylízá jako první ze zákopů a s malým revolverem a píštalkou za plné palby vede svůj oddíl do zěmě nikoho, jedna z nejlepších válečných scén co jsem kdy viděl. Mistrovský herecký výkony v hlavních rolích, absoultně čistých a zasloužených pět.(18.10.2006)

"Jsou chvíle, kdy jsem především Člověk, a tohle je jedna z nich!"...těmito slovy začíná svoji obhajobu tří vojáků před narychlo svolaným vojenským soudem plukovník Dax (Kirk Douglas). Absurdní situace po nezdařeném útoku francouzských vojsk kdy jsou nevinní muži v zájmu cti a jako výstraha pro ostatní vojáky souzeni za zbabělost. Absurdní o to více, že jsou náhodně vybráni. Prostě jen tak - však je to "jen" voják, který slouží vlasti! A vlast jej za službu náležitě odmění! Mistrovské dílo, kde na malém, skoro komorním prostoru, velký režisér Stanley Kubrick ukazuje zvůli vojenské a politické mašinerie způsobem sobě vlastním...Závěrečná scéna, kde v hospodě zpívá německá dívka (Susanne Christian - mimochodem po natáčení Kubrickova manželka Christiane Kubrick) a plukovník Dax alespoň o tři minuty oddaluje rozkaz nástupu do boje, je krásným lidským gestem, protože ví, že těch pár minut může být také posledními...(17.8.2008)

10/10 Ze zivota francouzskeho frontoveho vojaka - masinerie funguje, kvoty na mrtve se plni a vyznamenani se udeluji hlavne in memoriam. Kirkovi s povestnym dolickem by se nikdo rozumny nechtel postavit, ale proti celemu systemu nema ani on sanci. Vyborny prurez vsemi hodnostmi od hlavniho stanu po posledniho mrtveho. Takoveto agitky se v naborovych stanech armady rozhodne nedockame.(12.8.2009)

Celou dobu jsem si říkala. Tohle není možné, někdo musí něco udělat. Třeba Kirk. Ale je jasné, že to možné je a že ani Kirk udělat proti mašinerii vojenské blbosti nemůže vůbec nic. V Rudé armádě se tohle dělo běžně a bez soudu. Nevím, proč jsem si myslela, že jiná armáda je jiná. Střílet vlastní kamarády bez jakékoliv viny je strašné, ale je míň strašné střílet nepřítele, který je bez viny taky? Konec byl zvláštní a opravdu k filmu moc nepasoval, ale jako celek bravurní.(12.5.2010)

Kterak se dá naložit s vinou v podobě neúspěšné operace aneb nevšední (proti)válečný film geniálního režiséra Stanleyho Kubricka. Už dlouho jsem neviděl snímek, po kterém bych byl bezprostředně naplněn takovým hnusem jako u Stezek slávy. Nejde však v mém případě o odpor z celkového filmu, což se pochopitelně odráží v mém nejvýše možném hodnocení, ale o způsob jak na mě Stezky slávy zapůsobily svou myšlenkou a výpovědí. Ambiciózní generál Mireau neváhá pro povýšení obětovat svůj pluk v pochybné akci, jež má pramalou naději na úspěch. Své chybné rozhodnutí pak doslova zamaskovává obžalobou a následným trestem tří náhodných vojínů, odsouzených k trestu smrti za zbabělost v boji. To vše se stává za všeobecného souhlasu vrchního velení. Takový pohled na válku (býť na základě skutečné události) musel být zákonitě trnem v oku kdejaké militaristické společnosti. Není divu, že tento film byl v mnoha zemích dlouhou dobu zakázán. Kromě samotného příběhu mě upoutala kamera a výprava (perfekcionista Kubrick se prostě nezapře) a také především výkon Kirka Douglase a Georga Macreadyho. Závěrem - shrnuto a podtrženo kolega berg.12 vystihnul podstatu Stezek slávy naprosto přesně a jednoduše: "Film o totální beznaději, zmaru, o zoufalém hledání dávno ztracené naděje". Pod tento výrok bych se mohl bez výtky podepsat.(4.1.2008)

Zajímavý film. Kubrick opět nezklamal. Patetický a kýčovitý závěr s vojáky pobrukující s německou dívenkou trochu rozmělnil jinak velice působivé finále odsuzující lidskou bezcitnost a povýšenost. Kubrick rozhodně nebyl válečný nadšenec:-)(17.6.2008)

Film ze kterého mi nebylo dobře. Psychologie smrti. Úžasné(22.3.2006)

Dokonale antimilitaristický Kubrick. Scéna, kdy superkrysa v podobě důstojníka nabízí šátek přes oči muži, kterého poslal na smrt se vryje hodně hluboko do paměti. A takových scén je zde víc. Válka je nesmyslné svinstvo, jakoby na mě křičel každý záběr a celý příběh je vlastně o tom, že ať uděláte cokoliv, vždycky je to to špatné řešení. Stezky slávy mě nadchly a už se těším na jejich mladšího bráchu Full Metal Jacket.(15.4.2008)

Polopatičnost u Kubricka(?)(celý film), a patos(?)(na konci). Kdo by to byl řekl.(Škoda,jinak by to byl jeden z nejsilnějších válečných(protiválečných) filmů všech dob.)(30.5.2009)

Jak se na armádu podívat pořádně kritickým okem? Odpovědí je snímek "Stezky slávy", které má na svědomí Stanley Kubrick. Scéna, kdy se generál rozhodne, že chce vystřílet jednu rtu, protože se rozhodla neuposlechnout rozkazu a neumřít, je jedna věc, ale co následuje po tom, to je neskutečné. Krásná ukázka toho, jak je armáda sama postavena na hlavu, jak nefunguje vlastenectví, protože stejně jde pořád jenom o moc. Neskutečně intenzívní film, kdy od začátku vidíte, že boj za spravedlnost je nesmyslný, protože stejně musíte poslechnout rozkaz a slovo nadřízeného má větší význam než slovo boha. A oni nadřízení si to uvědomují. Krásné je, jak si to vždycky dokážou odůvodnit. Tedy, ono to není krásné, ale děsivé, jenže je na tom stejně něco úžasného. Dokážeme si obhájit totiž cokoli. Před sebou i před ostatními. Závěrem pak Kubrick degraduje všechno a všechny.(28.3.2014)

"Myslíme si, že válku vedeme dobře." (Francouzi) Mám docela rád válečné filmy a vzhledem k tomu, že ve století, kde se rozvinul film proběhly dvě největší války na světě, tak "tu první" prakticky zastínila "ta druhá". Stanley Kubrick natočil film o první světové válce a ukazuje zde, jak jsou rozhodnutí v ní, nesmyslná. Film je vzhledem k tematice relativně krátký, boje nejsou ukázkou vizuálních efektů ani krvavou ukázkou válečné agónie. Bere si za téma jen jeden útok a vyšetřování zodpovědnosti za jeho zpackanost. Podle mého názoru obzvláště povedený film, který je velmi nadčasově natočen. I po více než 60 letech dodává stále pocit jakési nadčasovosti. Váhám dokonce zda nedat 5*. EDIT: po týdnu zvyšuji hodnocení na 5*. Stále mě ten film nutí přemýšlet a čím dál tím více oceňuji jeho kvalitu.(25.1.2015)

Kirk Dougles ve své nejcharakternější roli, a to že jich nebylo málo, pod taktovkou samotného Stanleyho Kubricka.(15.1.2009)

Výborná protivojnová dráma. Ešte asi žiaden film nezobrazil 1. svetovú vojnu tak, ako tento a pritom tu nejde o boj v zákopoch. Herecké výkony na najvyššej úrovni. Má to už svoje roky, ale aj tak je to stále špička. 82%(16.2.2010)

Nezmyselnosť vojny a jej dôsledkov bola sfilmovaná už nespočetne krát. Ale azda nikdy tak dravo voči generalitám a vodcom, ktorý ju viedli, a ktorý si podľa všetkého za to všetko zaslúžili hodiť rovno do bojiska, nahých a bez zbrane. Prinajlepšom si zaslúžili aspoň jednu cez hubu. Nejde o nejako explicitne natočené dielo, ale čo sa týka sprostredkovaných emócií ( či už ich zažívajú postavy, alebo vy ), strieľa rozhodne ostrými.(5.3.2014)

Neexistuje veľa filmov o prvej svetovej vojne. Nie to ešte veľa DOBRÝCH ktorý túto tematiku mapujú. Preto mi bolo hneď od začiatku sympatické prostredie a postavy tohoto Kubrickovho diela. Príbeh patrí medzi tie výstižnejšie, krátka stopáž nenecháva miesto pre omáčky ale rozhodne by mi nevadili dlhšie dialógy či už nadriadených alebo stíhaných. Na rok výroby celkom hĺbkovo pepracovaná psychológia zo strachu pred smrťou, síce sa to nevyhlo trocha naivne kostrbatým momentom, ale v rámci možností a roku vzniku super. Nie som nejakým milovníkom 50´s kinematografie ale tento kúsok ma úprimne bavil. Autentické boje na fronte mi vyrazili dych. Skutočne skvelé spracovanie. Toto je zatiaľ jediná snímka s Kirkom Douglasom ktorá ma skutočne bavila. Skoro za 5*(13.2.2015)

cely film je fantasticky...len nechapem preco sa kubrick uchylil k takemu nareku vojakov pred popravou...je jasne,ze islo o popravu, ale tak isto islo o vojakov,ktory toho uz co to preskakali...neviem...len moj dojem,ale inak bezproblemovych 5:)(28.3.2005)

Ano, ano dámy a pánové, pan Stanley Kubrick je mistr a název tohoto filmu může směle posloužit jako popis jeho cesty napříč filmovým životem a světem vůbec. Stanley v tomto případě stvořil velice zajímavý a působivý snímek z období první světové války, která se odehrála převážně v zákopech. Film poukazuje na nesmyslnost válek a absurdnost jejich vůdců. Film chce říci, že zbabělci nejsou ti, kteří na frontě při útoku obracejí své kroky v úprk, ač by velice chtěli plnit rozkazy nadřízených. Zbabělci jsou právě jejich nadřízení, generálové, kteří sledují bitvy z povzdálí a vydavájí jeden hloupý rozkaz za druhým a sami označují za skety vojáky v akci, když neplní jejich rozkazy.(7.12.2006)

Snad nejskvělejší příklad antimilitaristického filmu natvrdo říká, že největším nepřítelem prostého vojáka není člověk oblečený do jiné uniformy v protilehlém zákopu, ale banda ambiciózních, zvrácených a dementních „zelených mozků“ ve vlastním velitelském štábu. (Plus dva suverénní dlouhé záběry: velitel prochází zákopy a zjišťuje bojovou morálku vojáků a K.Douglas vede muže do předem ztraceného útoku.)(26.2.2007)

Válečné filmy moc v lásce nemám, ale Stezky slávy byly spíše tím dramatem než válečným filmem. Válečnou vřavu zde vidíme jen chvíli, což mi absolutně vyhovuje. Konečně u mého 3. Kubrickova filmu vidím, proč ho všichni oslavují. Vesmírná oddyse a Olověná vesta mi nesedly zdaleka tolik, jako toto. Kirk Douglas byl ve své roli skvělý a nejen díky němu nepochybuju, že takovéto procesy a situace nebyly za 1. světové války ničím neobvyklé.(19.5.2008)

Takhle nějak si představuji Nolanův Dunkirk - propracovaný a uvěřitelný vojenský střet, plnokrevné postavy a několik rozvrstvených dějových linek. Tyhle ingredience totiž Kubrickovi stačily, aby vytvořil ojedinělý film, který má i po téměř šedesáti letech, co říci a bude tomu tak i nadále...(27.2.2016)

Celou dobu si říkám, že tomu dám ty čtyři hvězdičky. Zajímavé téma perfektně podané. Bohužel, hodně negativně mě zasáhla poslední část filmu, kde mi poprava, vinou hlavních protagonistů, přišla směšná.(18.1.2007)

Pro tentokrát mě Kubrick nepřesvědčil. Sice šikovně naznačuje nesmyslnost války, ale to je vše. Scénář je neskutečně primitivní ( dialogy ale ne ), sem tam to Stanleymu padá do nudy, herci kromě Macreadyho jsou nevýrazní a ten útok je nafilmován tak špatně, že se mi až nechtělo věřit, že to stvořil Kubrick. No a ten konec. . .(30.4.2007)

Velice slusne natocene valecne drama o nesmyslnosti valky jako takove a mnohych absurditach ve vlastnich radach. Jiz v ranem veku byl Kubrickuv rukopis citelny a krome snad slabsiho scenare se filmu moc vytknout neda. Dulezite vsak je, ze jiz svymi zakazy vysilani pohnul nekolika " gumam " a politikum zluci a to je dobre:-)!(26.1.2008)

Válka přivádí do extrému situace, které se i v míru dějí každý den - ve firmách všeho druhu, ve školních sborovnách, ve státní správě, v nemocnicích...všude se obětují nevinní, aby se ten či ta udržel(a) ve funkci do vysněného důchodu. Jednoduchý a dobře napsaný příběh potkal geniálního režiséra. Mrazí mě z něho v zádech, protože i já jsem na střední pozici, mezi mužstvem a vedením.(7.10.2009)

Hrůzná podívaná válce do tváře, ale ne tak na bojiště, jako na systém ! Lidé bojovali proti nepříteli, ale také mají strach před smrtí, ale pánovi generálovi jde jen o hvězdičku navíc. Pokrytectví vedoucích této války je neuvěřitelné, co vše jsou schopni udělat pro to aby dosáhli svých cílů a měli svoje bahýnko ? Všechno a jakékoliv ztráty jsou povoleny, vždyť je přece válka ne ? Nesmyslnost popravy třech mužů , ale nikoho nahoře nezajímá, protože tím si chtějí ukáznit mužstvo jako když štěně bouchnete novinami přes záda. Hrůzná atmosféra zákopů, válečného útoku či popravy je vykreslena syrově jak to jen jde. Kirk Douglas se herecky i vizuelně velmi hodil. Velký filmový zážitek !*@!(10.10.2009)

Zloděj křičí - chyťte zloděje. Nádherná ukázka nepříjemné zvrhlosti válečného dění a zároveň vlastně i důvod, proč jsem rád, že se mohu vyhnout povinné vojenské službě... Dopadl bych podobně asi jako upřímný generál Dax (znamenitě podaný Kirkem Douglasem), který se taktéž nesmířil s tím, že ve válce musí rozum pryč. Nejmrazivější se mi asi zdála scéna, kdy vidíme rozprávějícího Daxe s dobře naladěným generálem a kolem prochází zmrzačení vojáci. Mimochodem se jedná asi o jediný Kubrickův film, který lze srovnávat s nějakým jiným z jeho dílny - v tomto případě konkrétně s Full Metal Jacket (možná ještě s Fear and Desire, který jsem ale ještě neviděl). Tento film se mi osobně zamlouval více, jelikož o třicet let mladší snímek je spíše syrovější a zdejší přímočarost a krutost mě vyhovovala mnohem více. I tak se nechci dotknout Vesty, obě díla řadím do zlatého fondu žánru válečných filmů. Kubrick taktéž boduje s nečekaně propracovanou atmosférou zákopů, dalo by se říct, že tak činí s brilantností válečného reportéra, na někoho, kdo se narodil až deset let po skončení první světové války, klobouk dolů. Jinak o konci si nemyslím, že je prvoplánový, naopak Douglasovo doporučení Kubrickovi být realističtější se aspoň v mém případě projevilo. Opravdu geniální film, o jehož účinnosti nejlépe svědčí kejhání potrefených hus ze Španělska a Francie. V mém osobním žebříčku Kubrickovy tvorby bych jej řadil na páté místo. P.S. Matty, není to vtip. "Řekni mi, čeho se kromě bajonetů nejvíc bojíš?" - "Výbušnin." - "Přesně. Já taky." 100%(24.5.2010)

Nesmyslnost války v plné parádě a stejně tak tomu je i s moralizací. Uznávám, že to docela slušně fungovalo, protože generála bylo velice jednoduché nenávidět. Jen ten závěr z putyky byl takový divný.(10.10.2018)

Vynikající válečný film, který zobrazuje nesmyslnost války a vojny jako takové prostřednictvím ne nijak složitého, přesto silného příběhu. Na to, že byl tento film natočen v 50. letech minulého století, musím uznat, že Kubrick se docela odvázal a pojal jej vskutku kontroverzním způsobem (zejména na generály si nebral servítky), za což mu patří můj dík.(4.3.2005)

Naturalistické, psychologické a syrové vojnové dráma s úžasnou autorskou réžiou.(20.4.2008)

Pre mňa spolu zo Zabíjaním najlepší Kubrick. Tak silný film človek len tak nevidí. Pekné poslanie filmu, ktoré bolo ešte krajšie zhrnuté a vykreslené v záverečnej scéne s vojakmi v krčme pri ktorej som vyronil dokonca aj slzu. Teraz mám dokonca chuť všetkých pretvarujúcich pokrytcov vypustiť na front a potom ich potrestať za zbabelosť. Zápornú postavu považujem za jednu z najhorších záporných postáv vôbec.(16.10.2008)

Válka dehonestovaná, nepěkná a požírající své nejlepší. A navíc je to první světová, tak zajímavá a přesto filmaři tak opomíjená.(25.3.2010)

Výborný válečný film kritizující ne válku samotnou, nýbrž poměry vojáků v ní. Věk filmu není na bojových scénách vůbec znát. Soudní líčení neméně struhující a napínavé, jako boj samotný. Propracovaná ponurá atmosféra. Douglas skvělý. Na konci dojemná pasáž, která mi zde moc nesedí. Na kvalitě filmu a hodnocení však neubírá.(16.11.2012)

Steadicam Stanleyho Kubricka je unikátnym zážitkom ako zažiť 1.svetovú vojnu,kde zákopy sú doslova cítiť ako z nich ešte opadáva hlina,krysy behajú o stošesť a plukovník Dax bude čoskoro v nezávideniahodnej situácii,čo ho extrémne poznačí. Pohľad Kubricka je nekompromisný,autentický,živý,mrazivý,extrémny cez oko kamery a výrazu Kirka Douglasa,ktorý zvádza súboje s nadriadenými,ale morálka je na svetelné roky vzdialená. Keď príchádza plukovník Dax do zákopu a zapíska na píšťalku,tak sa všetci vrhnú do útoku,a ja som skoro ani nedýchal. Brutálne úžasné,čo má v hlave režisér,ktorý presne vedel,čo chce a pokiaľ to tak nebolo,donekonečna vyžadoval,aby to tak bolo. Fascinujúca exkurzia v dokonalom pojatí filmovým okom,čo zažívali vojaci v tomto depresívnom krutom období. Ja som sa maximálne presvedčil,ako to vypadá v málo filmovom vydaní,kde väčší dôraz je kladený na 2.World War. Sú len dve diela,ktoré majú túto ponuku,čo by som ešte pridal taktiež fascinujúci pohľad v Milestonovom All Quiet on the Western Front z roku 1930,kde sú skutoční veteráni spred 12 rokov ukončenej 1.sv.vojny.(10.4.2014)

Film by som neoznačil za "válečny" ale "protiválečný". Výborný Douglas vo filme, rozprávajúcom o nezmyselnosti a spupnosti generality a zákopovej vojny v I. sv. vojne.(10.5.2016)

• Radiq

Abych řek pravdu, moc mě to nezaujalo. Nesmyslnost válečného aparátu z toho stříká do všech stran, ale tak nějak staře. Ono to bude hlavně tím, že to je starej film. Kubrick neKubrick, důležitej je pro mě zážitek v dnešní době a ne v době, kdy to bylo natočený. A dnes to je dost suchý. Zajimavy je, že tam hraje jenom 1 žena. Ale jinak to ničím nepřekvapí.(2.12.2017)

...Film si určitě zaslouží 5 hvězdiček, jen škoda, že patří mezi méně známé... Perfektní prokreslení postav generálů a velitelů, kteří bezhlavě ženou vojáky na smrt, jež jsou tak jen loutkami systému, z něhož není úniku... Až mě to souvětí vyčerpalo... Co víc? No zbývá se jen podívat...(27.1.2005)

Není moc filmů, jejichž děj se odehrává za první světové války, současně ve své charakteristice nesou přívlastek "válečný" a objevují se v naší distribuci. Snímek Stanleye Kubricka není jen filmem přinášejícím bojové scény zákopové války, ale i marnou snahu plukovníka Daxe zachránit život třem vybraným vojákům ve vojenském soudním procesu s předem daným výsledkem. Tito tři vojáci po jedné neúspěšné akci byli obviněni ze zbabělosti. Kam se poděl smysl pro spravedlnost?(9.3.2008)

Na tento film jsem náhodou narazil na MGM a byl jsem velmi mile překvapen. Asi bych se měl stydět, že jsem tuto klasiku neviděl dřív a ani jsem o ní nevěděl, každopádně se jedná o velmi povedený, poutavý a zajímavý film, který ani 52 let po natočení neztrácí svou kvalitu. Koukám, že Kubrick je i pro mne nesmírně zajímavý a mám co dohánět. (85%)(28.10.2009)

Jako všechny filmy Stanleyho Kubricka nabízejí i Stezky slávy asi 5-10 minut hodně zajímavých scén. Scén takových, že divákovi běhá mráz po zádech. Jenže to všechno tone v záplavě nudného procházení se a žvatlání. V takhle starém filmu je to ještě horší, protože ty dialogy jsou hodně slabý. Soudní přelíčení je jak ze slabého seriálu a debaty generálů zapadnou do pozadí, když se řechtáte, jak nesmyslně nutí Kubric herce při replikách procházet se sem a tam po pokoji. Možná tady našel Oldřich Lipský inspiraci pro jednu vlastnost jedné z postav z filmu Marečku podejte mi pero.(4.11.2010)

Masterpiece ktorý je masterpiecom predovšetkým kvôli výbornej látke a scenáru. A potom vďaka skvelej réžií a hereckým obsadením. Nadčasové posolstvo o nezmyselnosti vojny a absúrdnosti zabíjania ako takého. Napokon záverečná nemecká pesniča pre francúzskych vojakov je podobne hlasným prejavom ako vo filme Cassablanca francúzska hymna. Tu však má vyšší význam. Súcit, ľudskosť, predovšetkým poznanie že nech už stojíme na hociktorých frontoch napokon sme všetci ľudia ktorý sa na druhého dívajú so strachom. Cesty slávy..krutosť, ambície, oportunizmus vojenských generálov. Toto poznanie zavŕšil do emocionálnej a vizuálnej dokonalosti napr. film Tenká červená línia. Natočiť tento film a túto tému v 29 rokoch, klobúk dole Mr. Kubrick.(1.1.2013)

Opravdu není mnoho filmů tématicky zařazených do První světové války, které bych viděl. A tak jsem sáhl po kousku režiséra jehož jméno budí respekt ve všech filmových kruzích. A Stanley Kubrick opět ukázal své mistrovství. Dostal jsem sice něco trošku jiného nežli jsem čekal. A Paths of Glory jsou po většinu času dá se říci soudním dramatem, ale i tak rozhodně nelituji a Kubrick znovu ukázal proč je tím věhlasným režisérem. Kirk Douglas v hlavní roli bojuje proti vysokému francouzskému vedení, atmosféra a (ne)lidskost z filmu přímo čiší. Škoda pouze nadbytečného slaďáku na konci.(28.4.2014)

Asi máj best Kubrick.(8.6.2009)

Jeden z vrcholných protiválečných snímků, obdivuhodně kvalitní scénář, herecké mistrovství Kirka Douglase a dokonalá režie Stanleyho Kubricka jsou zárukou vynikajícího filmu.(26.10.2009)

Film na téma odvaha, zbabělost ale i absurdita války. Pan režisér opět uchopil téma po svém a opět exelentně. Neskrývám, že se jedná o mého oblíbence, ale pouze v tom to není. Později natočená Olověná vesta je ještě propracovanější, ale i tento černobílý snímek chvílemi působící jako absurdní divadlo v opradových divadelních kulisách již naznačuje genialitu autora. Herecké výkony na hranici možností jako ostatně vždy pod vedením maximalistického režiséra. Určitě patří to TOP 10 nejlepších filmů o válce.(28.10.2009)

Partička starých sešlých páprdů, v uniformách generálů, rozhodují o životě a smrti tisíců mužů. Generálové skrytí ve svých útulných zámečcích daleko od fronty vs. mladí vojáci, jenž každý den umírají v blátě a bídě zákopů smrti... Působivé, trefné, ukazující válku ve své nejabsurdnější podobě. Použil bych jednu větu z filmu, která skvěle vystihuje zvrácenou logiku pánů generálů: Jeden způsob jak udržet disciplínu je, sem tam zastřelit nějakého našeho muže.(8.6.2010)

Jeden z prvních filmů Stanley Kubricka, výborný, ale trpící jakousi dětskou naivitou. Kladný Kirk Douglas je až příliš kladný, zlí a omezení generálové jsou až příliš zlí a omezení. Celý film zjednodušováním charakterů směřuje až ke karikování osob, a určité zjednodušování se nevyhýbá ani ději. Přesto je film výbornou podívanou, jehož výjimečnost dokresluje i cenzurní zásah francouzských úřadů.(21.3.2012)

Kubrick už takhle zkraje uměl z jasně ohraničených za sebe řetězených „dějství“ cosi v člověku nenápadně skládat, takže i když si jeden celou dobu připadá nad věcí a nijak zvlášť zasažen tím, co se zdá jako černobílá historka plná až příliš čitelných morálních kontrastů, na konci se najednou emoce vyvalí, a není to jenom jednoduchá reakce na vojáky slzící nad dětským zpěvem vyděšené Němky – poslední z řady bezmocných bytostí vystavených moci jiných bytostí, krutě zneužívajících ty pod sebou prostě proto, že je to možné nebo pohodlnější než jít proti okolnostem, jak se snaží plukovník Dax (marně, ale jak si jinak zachovat aspoň kousek lidskosti, než pokračovat v téhle marné snaze?). — Zajímalo by mě, jestli to není jeden z válečných bijáků, které si pouští Pink ve Zdi – bylo by to případné. Každopádně tam – tu v tématu, tu ve formě nebo spíš struktuře vyprávění – cítím kousky z Vesmírné odysey, Mechanického pomeranče, Dr. Divnolásky i „Olověné vesty“, nebo taky textu Královny a vojáka od Suzanne Vegové. A nesmím zapomenout na (nejen na svou dobu) nebývale detailně vymazlený a cílevědomý zvuk, ať už jde o ruchovou skládačku v bitevní sekvenci nebo o dívčí hlásek prosvítající z chlapského sboru v závěrečné scéně. 90 %, ať už tam nakonec vrazím čtyři hvězdy nebo pět.(26.2.2014)

První moderní válečný film, který strčí do kapsy všechny ostatní válečné snímky té doby. Válečné filmy jsou nejtežší žánr, ale Kubrick je uměl ze všech nejlíp a jako obvykle prošlapal svým nástupcům cestičku. Vznikl tak nadčasový protiválečný snímek, který z vás a hlavně v závěru vymačká emoce jak mačkátko na citron.(11.12.2015)

Teda ako mne sa od Kubricka pacili niektore filmy - Clockwork Orange 1971, 2001 Vesmirna Odysea 1968 a osviceni 1980, no ale zas sa nestotoznim s miestnymi. Je to len jednoduchy nasilny priamociary pribeh bez odbociek o vojne. je to sice protivojnovy film, a to je dobre, ale komorny pribeh zo zakulisia vojny je pre mna prilis malo. Kyrk Dagles mi az tak nevadil, ale rozhodne nebol vvybormna a zas odmietam byt z neho namako. Aby ma nejaky premudrely dementalny pi*us zase nenazval antisemitiom, tak vyhlasujem, ze mne Zidia nevadia /ale musia mi respektovat mnohe veci z hinduizmu, ktore delam/, akurat tvrdim, ze je to najmensia svetova religia. Jo, dlhodobo naveky furt. Podla toho sa aj spravam. Okrem kyrka som si vsimol aj vyborneho Ralpha Meekera. Ovsem, par vojnovych scen este film neudela, zejo? 50 %(22.3.2016)

Nevím jestli je to kvůli tomu, že jsem během filmu vypil láhev vína a snědl tunu sýru :D ale bylo to dobrý ;) Kirk prostě borec co má koule a nebojí se je použít!!(24.10.2013)

(82/2017) / Ak film nestratí nič zo svojho technického spracovania, hereckých výkonov a hlavne posolstva nič ani po 60-tich rokoch jedná sa o výnimočné dielo. Paths of Glory sa zaraďuje k ďalším Kubrickovým legendám ako Dr. Stranglove, alebo Fail-safe od Lumeta. Svoje dostali tak absurdné zelené mozgy ako aj povestná ľudská chamtivosť po moci. Elegantne takisto aj cirkev. Skvelý film. (10/10)(9.4.2017)

Hnus a marasmus války v úplně jiném světle. Dneska už jsou filmy s takto morálně závadnými veliteli běžné, ale myslím, že v době vzniku filmu bylo upozornění na tento věčný vřed vojenské hierarchie dost odvážný a novátorský. Další velmi kladný bod pro Stanley Kubricka.(16.4.2008)

Pokud jde o výpovědní hodnotu filmu a zejména o její sílu, tak není o čem diskutovat. Stejné je to s kvalitou režie, kamery a filmařiny obecně. Herecký koncert (nejen) Kirka Douglase také opět bez diskuze. Problém tohoto filmu je přílišný důraz na vykreslení onoho poselství. Kubrick zde zapomíná, že jde pořád "jen" o film a film by měl být svým způsobem vždy zábavný. Nehledě na sílu jeho námětu. To že jde vážný film natočit bravurně, ale i zábavně (chytlavě) dokázal ve stejném roce Kubrickův kolega Sidney Lumet se svými 12 Angry Men. O 30 let později to dokázal Kubrick sám s Full Metal Jacket.(13.11.2010)

Sice ne tak megalomanské jako jeho pozdější filmy, přesto jasný Kubrick s kontroverzním námětem a skvělou kamerou.(5.10.2015)

Uf, dost silný zážitek jak z pohledu válečné vřavy, tak především z pohledu nekompromisního a brutálního zázemí, kde se s vojáky a lidmi zachází jako s nástroji. První světovou válku mám "rád", takže pro mně byly Stezky slávy povinností a jsem rád, že jsem mohl takový film vidět, protože v něm byla perfektně ukázaná nesmyslnost jakéhokoli konfliktu. 90%(8.7.2017)

Jednoduchá a priamočiara ale vynikajúco natočená kritika vojny ako zvrhlej mašinérie, za ktorú nenesú zodpovednosť iba "tí hore" ale všetci zainteresovaní. 4,5*(29.5.2018)

Dokonalé. Kubrick prostě vždy uměl a jeho díla budou navždy nepřekonatelná. U toho snímku obvzláště oceňuji tu vyhrocenou atmosféru, která mě vtáhla do děje ještě pevněji a jetě silněji. Kirk Douglas si zde střihl jednu z nejlepších rolí v kteréjsem ho kdy viděl a generál Mireau byl prostě dokonale odpudivej! Válka je fakt na pytel.(11.9.2006)

Až na ty triky. Dobově 5* ale výkon některých komparzistů... :-/(3.6.2008)

Kubrick prostě umí. 50 let starý film který sice neohromí žádnými efektivními válečními scénami nebo triky jako dnešní filmy, ale zaujme výborným scénářem, námětem, hereckými výkony a skvěle napsanými dialogy. Za celých 90minut film jsem se nenudil, scény jsou zkrátka plné napětí a do poslední chvíle jsem netušil jak to nakonec dopadne. To co bych filmu vyčetl je úplná závěr který se mi zrovna nezamlouval, přesto ale film rozhodně doporučuji a řekl bych že se jedná o jeden z nejpovedenějších filmů tohoto slavného režiséra.(13.1.2010)

Generálové, politici a další elity si vymyslí válku, poté udělují vojákům rozkazy (někdy naprosto nesplnitelné) a potom si mezi sebou rozdávají metály a řády. Jistě, někdo musí vyprojektovat dům, aby potom někdo další mohl dávat zedníkům a ostatním dělníkům příkazy, co a jak mají dělat. Ale domy chtějí i ti dělníci. Válku nikoli. Ti vysoko postavení to berou jako hru a někteří tomu i propadnou - obdoba dnešní závislosti na onlineovkách. A tací potom chtějí úspěch i za cenu obrovských ztrát. Takovým potom už není proti srsti zavelet střelbu do vlastních řad. Takoví si totiž pletou realitu s hrou a zaměňují živé lidi s dřevěnými figurkami. Takoví potom po válce - v době míru - nám chtějí vládnout. Takoví se potom honosí tituly a řády - nedbalí krve za nehty. A proti nim logicky musí stát ti, kterým nejsou osudy jejich vojáků - a lidských životů vůbec - lhostejné. Ti, jenž jsou čestní a udatní. Ti, kteří si ty metály zaslouží daleko více, daleko více proto, že chrabrost se může projevit pouze na bojišti. Nikoli za šachovým stolem. A proto buďme rádi, že mezi námi jsou Kirkové Douglasové. Takoví, kteří pochodeň lidství nenechají uhasnout. Pomáhejme jim.(24.3.2010)

Pro mě to bylo nejlepší Stanleyho dílo, co jsem doposud viděl. Prostý příběh, jednoduchá zápletka, brilantně natočeno bez zbytečných "uměleckých" scén (většinou vyzdvihované, mnou kritizované), které se vyskytují v pozdějších Kubrickovo dílech.(17.6.2010)

Suverénně nejslabší moment Kubrickovy kariéry. V životě bych nepomyslel, že se budu někdy cítit u sledování jeho filmu trapně... tak jako v závěru Paths of Glory.(26.6.2010)

Přes trochu uzívaných prvních 20 minut jsem se dostával až napodruhé a taky proto jsem myslel, že se Stezky slávy zařadí mezi klasiky, které mě naprosto minuly. Druhá polovina ale byla výborná. 75%(21.3.2011)

Film, který není o válce, ale o nepříteli. Né o nepříteli na bojišti, ale ve vlastních řadách... Kubrick dokázal zachytit nejrealističtější chování postav před jistou smrtí, jaké jsem kdy ve filmu viděl a Kirk je pro mě jeden z nejlepších herců minulého století. Pro mě zatím nejlepší Kubrick.(23.1.2013)

Natočit před 58 lety takovou scénu postupu na Mraveniště, to chce skutečný talent. Málokdo v současnosti by to asi takhle natočil.(27.11.2015)

Stezky slávy byly přelomovým filmem uznávané osobnosti jménem Kubrick, s ním již naplno prorazil do širokého podvědomí odborníků i veřejnosti. Nejsilnějším momentem pacifistického přesvědčení je samotný průběh zápletky, určitou slabinou je naivní idealismus mládí a Douglasův heroický patos. Ovšem způsob zpracování kruté nelidskosti válečné mašinérie vymazává každou možnou vadu na kráse. Dynamický pohyb obrazů a vylíčená nálada beznaděje a zkázy udávají ráz výpovědi a samotnému příběhu. Naléhavost křičí svůj strach do celého světa, zoufalství stéká v kapkách slz obětin nespravedlnosti. Donquijotský boj s větrným mlýnem odhaluje celou hrůznost válečných konfliktů, často skrytou a zatajovanou, i rizikové nebezpečenství neschopného vedení v samolibém zajetí pokrytectví a pomstychtivosti. Ve jménu vlasti, byť jde především o osobní zájmy a pedantském dodržení termínu vlastenecko-společenská povinnost. Život jednotlivce není podstatný, důležitá je disciplína a absolutní poslušnost nadřízenému. Pacifismus zde získal velmi obratného zastánce. Hlavní postavou marného idealistického boje proti přetvářce je plukovník Dax (sympatický Kirk Douglas), velící důstojník 701. pěšího pluku. Hierarchická loajalita je závažně narušena realitou s úplnou ztrátou lidskosti a zakrýváním nezanedbatelné části zodpovědnosti nejvyšších představitelů. Fungování světa je odhaleno až na samou dřeň odvrácené tváře, systémová změna je nemožná. Druhou stranou ideologického boje je brigádní generál Paul Mireau (zajímavý George Macready), ambiciózní muž, který v záchvatu neúspěchu nemilosrdně trestá každé neuposlechnutí rozkazu, byť by bylo jeho provedení nemožné. Důležitým hráčem je generálmajor Georges Broulard (velmi zajímavý Adolphe Menjou), velitel sboru, který v rukách drží všechny potřebné nitky předem ztracené rozepře lidskosti. Výrazný prostor dostávají obětní beránci: svědek strachu a chybného rozhodnutí přímého nadřízeného desátník Philippe Paris (dobrý Ralph Meeker), ve vzteku zoufalství nešťastný otloukánek vojín Maurice Ferol (pozoruhodný Timothy Carey) a losem vybraný a oživovaný vojín Pierre Arnaud (zajímavý Joe Turkel). Z dalších rolí: chybující pijan a omlouvající se poručík Roget (dobrý Wayne Morris), Mireauův pobočník major Saint-Auban (Richard Anderson), nekompromisní předseda vojenského soudu (Peter Capell, též hlas vypravěče), utěšující kněz Duprée (Emile Meyer), nespokojený velitel dělostřelectva kapitán Rousseau (John Stein), vynalézavý provozovatel kavárny (Jerry Hausner), či zajatá německá dívka (Christiane Kubrick). Stezky slávy nastolují věčné téma morálky, není to nestranný pohled. Jedinečné vykreslení válečného běsu a životní nespravedlnosti. Morální poselství lidskosti je nepřehlédnutelné. Eticky neklidný film.(13.5.2018)

Vojnova klasika od kubricka sa mi fakt pacila. Cely ten sud, v ktorom odsudili vojakov za to ze sa nedali bezhlavo zabit bol krasne natoceny a uplne to zobrazilo nechutnost a zvrhlost tychto politicky vykonstruovanych procesov. Vojnu som uz videl aj akcnejsiu ale tie dialogy stali za to.(9.11.2007)

Velmi milé překvapení, dle mého soudu neprávem opomíjené, rozhodně jeden z vrcholných válečných filmů, který se však v něčem vymyká. Od filmu Stezky slávy nečekejte klasický válečný snímek odehrávající se v zemi nikoho, mezi zákopy, ale spíše strhující drama, které se odvíjí od válečného soudu nad vojáky obviněnými ze zbabělosti. Kubrickovo dílo poodhaluje povrchnost konzervativních hodnot a jejich pilířů, zejména národnostního státu, aristokracie, armády a částečně i církve, o něž se opírala každá strana (mimo USA) bojující v 1. světové válce. Ta byla zároveň logickým vyústěním hodnot monarchistické Evropy, které se museli jednou střetnout v krvavé řežbě ve jménu těch "nejušlechtilejších" ctností (zejména nacionalismus). Skvrna na kariéře generála Paula Mireaua v podobě neúspěšného pokusu o dobytí se v bleskovém tempu stane skvrnou na francouzské vlajce, kterou lze smýt pouze krví "zbabělých" vojáků, kteří ji způsobili. Sympaťák Kirk "Spartacus" Douglas u soudu hájí obžalované vojáky, o jejichž osudu nemá rozhodnout soud, ten ho má pouze oficiálně stvrdit. Přestože soudní proces netrvá dlouho, dokáže vzbudit řadu emocí, lví podíl na tom má právě Kirk Douglas. Ačkoliv to zní už poněkud otřepaně, klišovitě, válka žádný smysl nemá, Stezky války však ukazují, že i když válka nemá žádný smysl, vždy se najde bezpočet "pseudosmyslů" pro její ospravedlnění a zabíjení člověka - mužnost, statečnost, čest, státní zájem a v neposlední řadě národ a nacionalismus. Výroky generála Broularda: "Je jen málo věcí, které povzbuzují a stimulují více než vidět někoho umírat" či "jeden ze způsobů jak udržet disciplínu, je zastřelit sem tam nějakého muže," mi velmi připomínali jeden známý Stalinův citát o tom, že smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika. Neznamená to však, že každá armáda má několik stovek takovýchto malých "Stalinů ekonomů" s lidskými životy? Lidský život se tak stává pouze proměnnou v nerovnici: kolik lidí musím zabít (resp. poslat na smrt), abych jich x "zachránil"? Nemohu si odpustit zmínit podobnost s Camusovým Cizincem a Stezkami slávy, kterou spatřuji v návštěvě kněze před popravou u odsouzených, jimž dává rozhřešení a jeden z nich ho napadne. :-) Závěrečná scéna ve mě vzbuzovala reminiscence na "marseillaistický" moment z Casablancy, i když si uvědomuji zásadní rozpory mezi kontexty do nichž obě scény spadají a tím jaké pocity měly u diváků vyvolat. Bez váhání pro mě zcela jasných 5*.(21.2.2009)

Nadčasový film, který si po celou dobu udržel moji pozornost. A to je to již přes 50 let starej kousek. Příběh je to jářku silný a krutý. Ostatně jako všechny války, v tomto případě 1.Světová. Jen mi pořád není jasný důvod, proč je Kubrick opěvován a do nebe vychvalován. Navíc má přízvisko "nejpreciznější"režisér...Tak se ptám, v čem se projevuje zde jeho preciznost? Snad v tom, že točil poslední večeři na 68 záběrů? Nebo snad proto, že na konci filmu (pro mě naprosto nepochopitelně) nechal vyniknout svoji budoucí ženu? Jo, uznávám, že záběry zákopové války musely před více než 50ti lety otevřít čelist nejednomu divákovi. Ale zbytek filmu mi přijde takový mdlý... Ale přiznávám se, že sem dost ovlivněn tím, že prostě Stanleyho nemám zrovna dvakrát v lásce. Konečně už aspoň vím, čím že se to ty vojenské soudy zabejvaly. "Soudci" si své rozsudky po válce jistě za rámečky nedali....(12.10.2010)

Film ma dostal - čiernobiely snímok o strašnej vojne... Výborný K.Douglas a G. Macready v postave nemorálneho generála. Čiernobiela kamera je úžasne pravdivá.... Nezabudnuteľná scéna popravy, vrchol je polomŕtvy vojak na nosidlách, ktorého popravia...... 90%.(24.10.2010)

Kubrick je dobrý režisér, ale mě zatím úplně ohromil pouze jedním filmem a to Osvícením. Olověná vesta byla další kůlka Kubrickova skvělého újmu, který mi tolik nesedl. Začátek Stezky slávy byl vysloveně originální a pěkný. Nicméně opět se příběh vrhl do typického Kubricka. Film je tedy pěkný, ale není to to co to bylo na začátku.(7.2.2013)

Tak toto bolo strhujúce! Som človek modernej doby a preto dávam prednosť skôr novším filmom (samozrejme, ale dávam prednosť kvalite pred vekom) a tak som nevedel čo mám od čiernobieleho filmu z roku 1957 čakať. Avšak rok, v ktorom bol film natočený je skutočne zanedbateľný. Cesty slávy je jeden z mála naozaj nadčasových filmov, ktoré budú aktuálne aj o niekoľko desiatok rokov. Téma ľudskej osobnosti a vykreslenie pováh, charakterov a pocitov jednotlivých postáv je viac než realistická a dotkne sa snáď každého z nás, nedokonalých ľudí, ktorí dokážeme poprieť mnoho zásad ľudskosti na ceste za slávou, bohatstvom, uznaním či dokázania správnosti vlastného rozhodnutia. Tým čo poznajú prvú svetovú vojnu len z učebníc dejepisu a dokumentárnych filmov bude tento film pôsobiť ako nepríjemné prudké svetlo odkrývajúce pravú tvár hrdinstva a vojenských rozhodnutí. Je dôkazom, že aj pri tých najglorifikovanejších udalostiach a odhodlanosti vojakov sa dokáže človek ukázať aj vo svojom najhoršom svetle, odkryť svoje najčernejšie vnútro a zaprieť súcit voči iným ľudským bytostiam. Spravodlivosť býva často slepá a to sa naplno prejavilo aj pri zobrazení vojenského súdu, ktorý nebol ničím iným len inkvizičnou čatou nemajúcou záujem o poznanie skutočnej pravdy. Možno som tento snímok pochopil nesprávne (čo môže byť spôsobené mojim nízkym vekom), možno mi mnoho posolstiev uniklo, ale aj tak som presvedčený o nesmiernych kvalitách ranej tvorby jedného z najlepších režisérov všetkých čias.(18.4.2008)

Zajímavá ukázka toho, jak absurdní může být válka a co všechno jí může ovlivnit. Generalita odtržená od reality toužící po metálech; generalita plně si vědoma reality, ale toužící po metálech; politické elity a veřejnost odtržené od reality, ale požadujíc postup a výsledky nebo třeba vrchní velení vědomo si nedosažitelnosti výsledků, ale přesto vyžadujíc postup. Smutné je, že následky všech těchto vlivů vědšinou odnese obyčejný voják, který proti nim nemá obrany, byť by byly sebehloupější.(6.4.2009)

Mr. Kubrick ma zatiaľ nikdy nesklamal a dúfam že ma nesklame ani jeden z tých pár filmov čo nám tu zanechal... Paths of Glory. Niektoré momenty mi pripomínali 12 rozhnevaných mužov, čo vôbec nebolo zlé :) Kirk Douglas podal výborný výkon ale trošku ma štvali tie "bojové" scény pretože tí komparzisti boli hrozný. Chápem že je to rok 57 ale toto mi v tom filme hrozne vadilo. Takisto si mohli dať viac záležať na onej "zachráň sa kto môžeš" scéne, ktorá mi v porovnaní s inými vojnovými filmami prišla ako prechádzka ružovou záhradou. Sentimentálny koniec - také ja proste nemám rád, happyend = +* ;)(10.6.2010)

14. 02. 2011 (65.); generál Mireau se nepředstavil ve správném bojovém postavení(15.2.2011)

Na svou dobu odvážný útok na francouzskou armádu. Vojenská válečná taktika absolutního plýtvání lidským materiálem byla (je) hanebná. Francie to pocítila výrazně bolestivě. Kirk Douglas proti válečnému soukolí musí bojovat též na domácí byrokratické frontě. Vede si skvěle. 71%.(8.4.2012)

Posobivý film. Začiatok nič moc, chvílu trvá, než vás film dostane, potom sa to pekne rozbehne, a z ničoho nič je koniec. A ja málokedy chcem, aby bol film dlhší. Pre mňa jeden z top 4 Kubrickových filmov. Hodnotenie: 75%(6.6.2014)

Natočený podle skutečné události. Veledílo to sice není, stejně ale zajímavý film. Vytkl bych jednu věc. Podobně kruté případy, i třeba po válce, jsou všude a jsou jich miliony a Kubrick je málem můj nejoblíbenější režisér, stejně ale musím říct: The United States is a very big country ! A tak byl bych rád, kdyby příště až chtějí ukázat hrůzy lidstva, tak ať si vyberou případ z vlastních řad a ne pořád u druhých hledají to špatný. 3,5/5(6.7.2014)

Kirk Douglas měl pravdu, tenhle film bude vždycky dobrý. První světová bez příkras, kde stezky slávy vedou do hrobu. "You're an idealist, and I pity you as I would the village idiot."(13.1.2015)

Míň známý Kubrick, ale fakt perfektní. Odsouzenci především to sehráli velice dobře. Má to atmosféru jak ďas. Co dodat víc.(1.3.2015)

"A vy tomu, co jste mi právě řekl, věříte?" Aneb kterak si 28 letý Kubrick vycvičil veškerou protiválečnou filmografii a natočil film, kterému se Oliver Stone nepřiblížil za celou svou kariéru. Neskutečně silný a jednoduchý film o jedné zápletce a bitevní scéně, ale jaké! Fantastická výprava, věřím že tohle by prostě nešlo natočit lépe, nikdy. 10/10(3.10.2015)

Mistrovské dílo, které nezestárlo ani o vteřinu od svého natočení v roce 1957. Kdo neviděl neuvěří ( pokud není kubrickovec jako já a LeG!oN ). Jediná bitva odehrávající se ve filmu je impozantní a brilantně nasnímana. Všechny scény jsou nádherně nasvíceny ( dokonalá je ve vězení, kde sedí kněz a před ním klečí odsouzený voják a modlí se a sluneční svit prochází skrz okno za jeho zády ). Obsazení Kirka Douglase bylo dalším plusem. DVD má vycezilovaný obraz a zvuk což by Kubrick jako perfektcionalista kvitoval s poděkováním. Stezky slávy jsou jeden z nejlepších příkladů nesmyslnosti válek a důkazem (film je inspirován skutečnými událostmi), že ve válce, kde moc má vyšší šarže, můžete přijít o život i když plníte stoprocentně rozkazy svého velitele a padne na vás los (ve francouzské armádě má losování tradici).(27.8.2008)

Kirk Douglas a Stanley Kubrick, jedniné dvě věci, které jsem o tomto filu věděl dopředu a poznal jsem, že na kvalitní snímek to stačilo bohatě. Kirk je herecká persona a dokazuje to v každé vteřině, kterou na plátně stráví. Na Kubrickově režii je vidět, že v roce 1957 byl mladou krví a válečné scény (jichž ve filmu není příliš, přece jen se v příběhu perou se soudním dramatem a humanistickým poselstvím) jsou natočeny mnohem dynamičtěji, přehledněji a hlavně zajímavěji, než v klasických válečných filmech své doby. Bohužel příběh i charaktery jsou občas až příliš schématické, nebo slouží jako ikony. Porozuměl jsem, že je to dobou a také režisérovým cílem, přesto mi to občas přišlo až příliš. Též ostatní obsazení je nevyvážené, skvělý Kirk a odsouzený desátník a vysloveně parodický bojácný odsouzenec a politicky laskavější generál na mě působil spíš jako úlisný trhovec, než jako voják, co ví co chce a dokáže s ostatními manipulovat tak. aby to dostal. Nadprůměrné vojenské drama, jenž zaujme,ale stále je cítit, ža ani Kubrick učený z nebe nespadl... 75%(16.3.2009)

Jediné, čo je vo filmovom svete dokonalé, je asi réžia Stanleyho Kubricka.Zamyslenie sa a pohľad viac do jadra problému vojny,riešiť vec nie iba z asketického hľadiska ,bolo vidno práve v Paths of Glory.Jeden z mála vojnových filmov staršej generácie, ktorá nie je jednostranná,vojak nie je iba hrdina a nepriateľ zločinec.V prítomnom Kubrickovom diele podľa skutočných udalostí na francúzskej fronte v prvej svetovej nie je iba ukázaná chrabrosť a statočnosť vojakov ,ale najmä práve ona zášť a zlosť domácich generálov.Emociálne silný príbeh ,ktorý ale aj miestami trochu nepostrádal nudu, hluchšie miesta (čo ale nie je výsledkom Stanleyho práce,ale osobitnosti vojnového žánru)a zo všetkou úctou posledná trochu až silová,rádoby dojemná scéna.(9.4.2009)

Zase jeden pokus, který se zabývá beznadějí.Beznadějí v řešení konfilktu mezi vojenským systémem a etikou, či racionalitou.Je to opět charakterní a silný jedinec, nicméně velitel a tedy voják a na druhé straně generálská uniforma, která se zabývá jen vlastní ješitností.Oba se pak nutně střetávají a spor logicky přechází do osobní roviny, která je balena do profesní obálky.Film nepřekvapuje.Výsledek je jasný, nicméně poukazuje na cosi o čem jsem se zmínil zpočátku.A proti tomui je nutno stále bojovat.Ale tohle tu bude dokud budou armády armádami.A armády tady budou, pokud bude existoval lidská blbost, a ta je, jak známo, věčná.Takže.......Ach jo.Ale film je dobrý.(10.2.2011)

Lepší válečný film, jsem asi neviděl. Kubrickovy filmy jsou náročná podívaná, ale tenhle je celkem dobře stravitelný. Idea je totiž jasně patrná a stopáž snesitelná, až se mi to zdálo krátké.(19.12.2012)

Vojna sa podľa tohto filmu dá viesť aj takmer bez nepriateľa. Pár gumových hláv si vystačí so svojimi nápadmi samo na vytvorenie absurdného pekla. A absurdnosť je zavŕšená nemeckou pesničkou so slzami, čoho zmysel mi bez znalosti nemčiny trochu unikol. –––– Zdravím, vojak. Pripravený zabiť ďalších Nemcov? –––– Spôsob, ako udržať disciplínu, je občas niekoho zastreliť.(21.7.2014)

Stezky slávy jsou ojedinělým zástupcem válečného filmu, který v celé své šíři nabízí pohled na pokřivenost vojenských systémů spolu s hrůzností zneužívání moci. Rok vzniku filmu není v tomto případě nijak limitující, jedná se totiž o nadčasové dílo s obrovským přesahem, který nevymizí do té doby, dokud se lidstvo nevzdá jakéhokoliv druhu válek.(11.3.2016)

Nezvykle minimalistický Kubrick. V krátkém čase odměřuje s lékárnickou přesností každou scénu, každé slovo, každé gesto. Nic nepřebývá, nic nechybí. Na rozdíl od toho nedobytného kopce, mě zmasakrovali dokonale.(25.5.2016)

Velice dobrý válečný film s výborným Douglasem. Kubrickovi stačilo necelých 90 minut, aby efektivně ukázal hrůzy první světové války a špinavost vrchního velení.(14.3.2018)

Ranný Kubrickův film jasně ukazuje,kam jeho tvůrce míří-do dějin.sice Stezsky slávy nedosahují celkové preciznosti,avšak i tak je to na 50. léta nadprůměrná podívaná,která i dnes mnohokrát zaujme svým poselstvím o nesmyslnosti války kterou tvoří lidé a ti v ní i umírají a nemají šanci z otoho kruhu nikam utéct.Jednoduchá myšlenka v jednoduchém filmu.Právě ta jednoduchost je na tomto filmu krásná.Ještě to není nejednoznačný film.který člověka překvapí i po stém vzhlédnutí jak v jeho pozdní tvorbě.Je to film co jasně křičí do světa!!!!!!(7.3.2007)

Kubrick už v raném věku prokázal, že je mistr nad mistry. Stezky slávy je precině natočený válečný film, skvěle zobrazující nesmyslnost války a debilitu drtivé většiny vojáků.(14.4.2007)

Zajímavé protiválečné dílko z rané mistrovy tvorby. Upoutá sice silným příběhem, bohužel ne tak dobře vystavěným, jak by si zasloužil. A souhlasím s Civalem, že ten úplný závěr byl tak trošku mimo, vážně netuším, co tím chtěl mistr říci. Kirk Douglas je ovšem skvělý a konečně jednou v silné a výborně zahrané roli, která mi ho dovolila vidět jinak než jen jako Spartaka.(3.2.2011)

Kubrickova působivá obžaloba války, jejich posunutých morálních hodnot. Lidských hodnot, které v žebříčku vojenských hodností ukazují některé lidi jako nelidské tvory. Osobní odvaha v protiváze s kariérním postupem. Kubrickovi byla 1. světová válka vděčným pozadím, silné téma lidských priorit mohlo být využito vlastně v jakékoli době. Pohříchu hlavně v té současné, snímek je až hrozivě aktuální.(8.3.2011)

Absolutně "kubrickovsky" geniálně do posledního detailu vykreslené charaktery jednotlivých postav. Ve válečných zákopech byl lidský život pro velicí generály jen jako jakýsi nástroj ke splnění většího cíle - absolutního vítězství! Morálka vykoupena nespravedlivou smrtí 3 naprosto rozdílných lidí, ale zároveň s jednou společnou vlastností - nevinností. Geniální dílo!!!(11.5.2012)

Děsivě sarkastická protiválečná agitka zveličuje nesmyslnost a odlidštěnost války v absurdní soudní frašce, kterou by nikdo rozumný nemohl připustit. Sobeckým důstojníkům však nejde o nic jiného než o vlastní úspěch a kariéru, proto nesplnění sebenesmyslnějších rozkazů svádí na ty nejnižší, postradatelné vojáky (třeba obviněním ze zbabělosti). Že ty samolibé, bohorovné papaláše budete nenávidět! Kromě jasné myšlenky také Kubrick inscenuje velice působivou bitevní vřavu při bezúspěšné zteči v zablácených zákopech, která i po letech bere dech.(9.4.2018)

Niekedy sa zdá, že mottom dnešných hollywoodskych (proti)vojnových filmom je: "Ak sa náhodou nepodarí preraziť s príbehom a posolstvom, nech je tam aspoň poriadna akcia.". U Paths of Glory nemysliteľné. Zobrazená absurdita vojenskej mašinérie nemá vo svojom žánri obdoby. S nadhľadom a humorom snáď len v Hellerovom románe Catch XXII.(30.9.2007)

Stanley Kubrick mě ještě nikdy nezklamal. Po úvodu v detailně prokreslených zákopech a následné (s ohledem na rok vzniku) skvěle zpracované bitvě se přesuneme do neméně vynikající komornější části se soudním "procesem". Stezky slávy jsou jedním z nejlepších filmů, které ukazují jaká válka skutečně je. Neschopná a od reality odtržená generalita plus obyčejní vojáci, kteří to za ni vždycky všechno odskáčou.(29.4.2009)

Přiznám se, že moje pocity jsou minimálně rozporuplné. Stezky slávy mi i přes mnohé odlišnosti připomínají československý Vyšší princip. Oba snímky totiž shodně pracují s motivem absurdních rozhodnutí vyšší moci, jejichž možné důsledky si lze stěží uvědomit a představit. Závažné poselství je společně se skvělou hereckou formou Kirka Douglase největším pozitivem filmu. Závěr je ale opravdu až přílíš lehké dedukovat, pěvecké vystoupení na úplném konci bych naopak potřeboval dovysvětlit. 75%(20.6.2011)

Silný příběh, precizní Kubrick, strhující Douglas. Naprosto zasloužená klasika a jeden z nejlepších (proti)válečných filmů.(22.9.2012)

Skvelý vojnový film, síce nič viac ale ani nič menej.(2.1.2017)

Prvý z Kubrickových protivojnových filmov, ktorý sa odohráva počas 1. sv. vojny. Proti absurným rozkazom a nariadeniam dôstojníkov sa postaví zásadový plukovník Dax (v podaní charizmatického Kirka Douglasa)... Ten svoju veľkosť dokazuje nielen v zákopoch, ale i na bojisku. Scéna, v ktorej sa Douglas prechádza zákopmi je nezabudnuteľná...(21.6.2004)

Skvělý válečný film z 1.sv.války nám ukazuje absurditu zákopové války.Touhou zvítězit zaslepený generál Mireau trestá popravou 3 vojáků z jednotky za to že se zbaběle vrátili do vlastních zákopů a nedotáhly útok do konce který byl od začátku nemožný.Jelikož se útok nepodařil celé jednotce tak se o popravených losovalo a tak padl los na 3 neštastné chlapy za které se při vojenském soudu postavil plukovník Dax ale ani jeho obhajoba nestačila.(23.4.2008)

Jeden z mála filmů z 1. Světové války líčí boje na německo-francouzské frontě a ukazuje nesmyslnost některých rozkazů. Plukovník Dax musí vést svoje muže do beznadějného útoku, který nevyjde. Je jasné, že někdo za tento nezdar musí být exemplárně potrestán. Skvělé dílo Stanleyho Kubricka a herecký výkon Kirka Douglase řadí tento film mezi válečnou špičku.(2.5.2013)

Velebiť!!! Velebiť tento film naveky. Kubrick to dokázal. Dokázal mi, že bol naozaj jeden z najvšestranejších rejžov aká táto planéta mala a natočil kolos ktorý budem oslavovať do konca života. Žiadny Mechanický pomaranč ani Full metal jacket. Toto je skvost a Kirk sa mýlil - Tento film bude dobrý aj o dalších 100 rokov. Velebiť!!!(11.7.2013)

Nejlepší protiválečný film, jaký jsem kdy viděl.(28.7.2014)

8/10(8.11.2014)

S. Kubrick je mistr, co se tohoto žánru týče. Chybu jedinou vidím v tom, že nenechal příběh a celou problematiku trochu rozkvést. Těch pár desítek minut je podle mě strašně málo. Nestihl jsem se ponořit a trochu mě to mrzí, protože téma je velmi silné. Užasle jsem koukal s otevřenou pusou a jen marně doufám a věřím, že tohle se ve skutečnosti nedělo. Války nemám rád, ale co muselo být bylo. Pokud ale vedení válčí s vlastní armádou, už se to týká něčeho úplně jiného. Nechutný hnus, který tento film zobrazuje nemá obdoby. K. Douglas skvělý!(18.1.2015)

Skutočne úžasný film, ktorý v divákovi vyvoláva zamyslenie, s kým bojujú veliaci dôstojníci viac - s nepriateľom, alebo vlastnou armádou. Nezmyselnosť vojny zdôraznená napr. na tom, že sa zo skupiny vojakov vyberie losovaním jeden, ktorý bude popravený za "zbabelosť voči nepriateľovi" v rámci výstrahy zostávajúcemu mužstvu. Veľmi minimalistické podanie a rozvíjajúce sa znaky Kubrickovej réžie, skutočne filmová lahôdka za 5*(23.11.2004)

Válečný film, jenž si bere na paškál především výkon spravedlnosti na frontě a souboj mezi lidskostí a realitou války. Lidský vhled do zákopů a mezi vojenské šarže jenž předčí většinu ostatních válečných filmů. 8,5/10(1.9.2007)

Slova jsou zbytečná. Prostě se na tento film podívejte. Vyzdvihl bych famózní ústřední duo George Macready a Kirk Douglas a neuvěřitelně silný závěr filmu. Lepší protiválečný film nikdo dlouho nenatočil. Až do doby FULL METAL JACKET...(16.4.2008)

Vynikající film z první světové války, kterých moc není. Totální absurdita.(10.11.2009)

Výborně, tentokrát si u mě Kubrick poněkud vylepšil reputaci. Nebyl to jeden z těch filmů, v nichž se zabíjejí masy anonymních komparzistů, ale naopak mě překvapivou silou vtáhnul do děje. Připadala jsem si jako jeden z vojáků, v otupělosti potlačeného pudu sebezáchovy, nekrytý před palbou nepřátel a čekající na kulku do vlastního těla. Pak jsem se účastnila „velice férového“ vojenského soudu, byla nespravedlivě obviněna a popravena. Ještě dlouho potom moje rozzuřená dušička létala kolem hlav odpovědných důstojníků a nejradši by jim vyklovala oči z důlků.(2.3.2011)

Vynikající. Hodně silný válečný úvod a akce v zákopech a poté ještě silnější a emocemi nabitý soud a jeho následní vyústění. I když Douglasovi i Kubrickovi určitě bylo jasné, že komerční úspěch "Paths of Glory" nezaznamenají, přesto se do toho pustili a stvořili jeden z nejlepších protiválečných filmů, co znám a určitě nejlepší, co byl do té doby natočen. Už jen proto si obou nesmírně vážím, kor když si ještě vezmete, v jaké době to točili.(29.9.2014)

Tak toto je iný kaliber. Film vtiahne už prvým vybrúseným dialógom a neprestáva prekvapovať ani na ďalších frontoch. Fakt skvelí herci, dokonca aj tí, ktorým by ste najradšej ublížili. Ďalší tromf hudba. Tá dáva o sebe vedieť len zriedka, no dokáže dodať grády, napríklad takým bubnovým doprovodom počas prechodu cez pole smrti. A samozrejme príbeh. Ten je šikovne vystavaný a postupne doň zapadajú udalosti, ktorým sa spočiatku nevenovalo moc pozornosti a popritom sú toľko zásadné. Zásadné asi tak ako hlavná myšlienka, ktorá bodá celú druhú polovicu filmu, kedy absurdnosť myslenia, konania, vyšetrovania a finálneho rezultátu dá zabudnúť na to, že sa považujeme za najrozumnejšie tvory planéty. Silné štyri hviezdy a pozvánka do smotánky top filmov majstra Kubricka.(26.4.2018)

Lidský život hold nemá cenu...(5.8.2008)

Silný film o lidskosti a nesmyslnosti války, stejně jako o nelidskosti a absurditě. Jak potrestat kolektivní vinu? Jak se vypořádat s lidskou hloupostí a krutostí? Stanley Kubrick znovu nezklamal.(24.8.2008)

Chtěla bych uvést na pravou míru, resp. objasnit název tohoto skvělého filmu (viz Eodeonovo hodnocení). Jde o klasický anglosaský citát z Grayovi Elegie psané na venkovském hřbitově: "Paths of glory lead but to the grave." Česky: "Stezky slávy nevedou nikam než do hrobu." Patří ke klasické britské školní vzdělanosti (jako u nás např. Máj). Je spjatá s vojenským prostředím, neboť tyto verše citoval podle legend generál James Wolfe před vítěznou bitvou u Quebecku, kde ovšem padl. Jinak na "Kubrikovsky" upřímném a nestraném popisu nelíbivé reality nějak nevidím protiválečné poslání, samozřejmě odhlédneme-li od faktu, že válka je nejlepším argumentem proti sobě samé.(3.4.2009)

Absurdní pokřivené lidské chování, skvělá práce s kamerou a hudbou.(23.5.2009)

Dobry film ...Ambicioznost zatemnuje mozog... taky hnus som voci tomu generalovi pochytil ze som si prial byt vo filme a nieco spravit. Toto dielo ma zasa raz ubezpecilo ze Kubrick bol zaujimavy autor.(16.10.2009)

Pokud jste se někdy byli podívat na bojiště první světové války, tak potvrdíte, že tenhle film je natočen více než realisticky. Válka je zvrácenost sama o sobě, a když se k tomu ještě přidají zlí lidé, je zaděláno na brutalitu. Pokud chcete něco vědět o první světové válce, doporučuji Stezky slávy. Pro mě zatím nejlepší Kubrick (nebo zatím jediný "normální" - a navíc hodnotný i v porovnání s ostatními tvůrci). Naprostých 100% - 5*.(10.11.2010)

Raný Kubrick a jeho úžasný film s vojenskou tématikou, nicméně s obrovským lidským přesahem.(13.7.2011)

Sice je to až příliš přímočarý a "jednoduchý" film, ale jde si bez odboček za svým. - 70 %(14.8.2011)

Je vela filmov z vojnového prostredia ale Kubrick im vie dať osobitú atmosféru, ktorá ked vás chytí tak drží až do konca. Nezmyselnosť vojny a ľudských obetí je v tejto snímke vykreslená od postáv bežných vojakov až po generálov. Smutnou ironiou osudu sa stava ked sa na čelo armády dostane fanatik bez rozumu...(20.7.2014)

Stanley Kubrick a Kirk Douglas - neobyčejně silné záběry - ti vojáci, čekající v zákopech, to snad nejsou herci, ale skutečné oběti válečného masomlejnu - mrazivě reálné, tak, jako celý tento krátký příběh. Je to síla. PS: "Vlastenectví je poslední útočiště darebáka"(10.7.2015)

Jednoznačně jeden z nejlepších Kubrickových filmů. Plné hodnocení nedávám jen za nepříliš hodící se závěr. 82%(7.12.2015)

S odstupem za pět. Jeden z nejlepších "protimocenských" filmů. Stezky slávy nejsou obžalobou nesmyslnosti války, jsou hutnou obžalobou zneužívání moci obecně. Jediný rozdíl mezi válkou a běžným životem je ten, že v běžném životě to většinou nemívá tak fatální následky. U Stezek slávy jsem měl poprvé u Kubricka pocit, že to je film určený pro širokou veřejnost, což v jeho případě beru jako velké plus. !Spoiler! Tolikrát zmiňovaná poslední scéna mi nepřišla prvoplánovitá, naopak. A slyšet hezkou holku ve válce zpívat... když několik týdnů žádnou ženskou nevidíte... a dost možná už žádnou další nikdy neuvidíte... kdoví, co by to s vámi udělalo. 9/10(27.10.2007)

Cesty slávy mi nepadli až tak dobre na žalúdok ako som čakal. Áno, scénar je opäť raz výborný ale na mňa až moc ukecaný a na dnešnú dobu nepasujúci. Možno som sa mal viac odosobniť a skúsiť sa vžiť do role človeka, ktorý zažil krutosť vojny na vlastnej koži.. Práve tú krutosť a nezmyselnosť nám chce Kubrick prostredníctvom antivojnového zmýšlania hlavného hrdinu ukázať v čo najčistšej podobe. Hlavne scéna popravy je dosť krutá až mi behali zimomriavky po chrbte. Douglasovci majú herectvo v krvi, Kirk so svojou neodolateľnou briadkou hraje výborne čo mi došlo hlavne pri poslednej scéne, ktorá je vážne silná. Inak je tam priveľmi politikárčenia a aj keď o to vlasne ide má to dosť slabých a nezaujímavých chvíľ.(8.5.2008)

Dlouho jsem neviděla válečnej film (asi týden :-)) a měla jsem nějakej absťák nebo co. A tak sem si vzpomněla, že už se mi delší dobu v kompu válí Stezky slávy. Navíc mě pak Kubrick naprosto odrovnal FMJ a tak volba padla přesně sem. Nic jsem si o tom nezjišťovala a čekala spíš nějakou válečnou vřavu. „Připraven zabít další Němce?“ Vojákovou nejlepší přítelkyní je puška, o tom žádná! „Buďte na ni hodný a ona bude hodná na vás!“ No, evidentně to nefunguje vždy. Předpokládat ztráty v celkové hodnotě 65%, tak to je na přesdržku, pane generále! Debata o tom, jak je v boji nejlepší padnou, je tak trochu děsivá…Já teda radši II.Světovou, Vietnam a novější válečný konflikty – to kvůli vymakanější technice a hlavně zbraním, ale jak se tady snažili dostat přes neutrální pole, v palebné linii – jak to tam bouchalo a svištěli kulky…tak to taky nebylo úplně marný! A ten generál byl fakt hajz! Teda oba! Ať si tam jdou sami…střílet do vlastních lidí! No, jenže pak nastal zlom v ději a došlo k procesu. Ta jeho nesmyslnost smrděla na sto honů – sem byla tak vzteklá! A při tom bubnování , bubnovalo srdce i mě. Ale ten závěr mě zklamal – ten zbytečnej sentiment si pan režisér mohl odpustit. Chtěla jsem právě za ten konec jednu hvězdu srazit, ale neudělám to, protože já mám ráda filmy, který na mě nějakým způsobem (jakýmkoli) zapůsobí – a tady na mě působila nasranost, jak dlouho ne! Na FMJ to sice nemá, ale i tak dám pět. A teď si jdu dát panáka, ať se trochu uklidním. :-) Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete(11.6.2010)

Jak je možné, že popraví vojáka za zbabělost, když se probojoval nejdál ze všech? Tenhle skoro 60 let starý film je ukázkou nestárnoucího filmu. Kubrickova genialita se tu projevila se vší silou - 100%(17.8.2010)

Mám rád filmy od Kubricka a nemusím válečné filmy, ale díky dokonalosti režie jsem neřešil, jestli je film válečný, nebo ne. O hereckém umění Kirka Douglase jsem se už mnohokrát přesvědčil a nemá cenu se o tom znovu zmiňovat. George Macready zahrál toho zmetka skvěle a žral jsem mu každé slovo, každou větu a každý pohyb. Jenom kvůly vlastnímu povýšení a tedy i slávě může tohle udělat opravdu jen ten největší "hajzl". Docela mi tam chyběla nějaká zápletka.(22.12.2010)

Vražda třech nevinných lidí, tak bych si to dovolil označit. Žádné podpoření morálky nebo nějaké další otřepané fráze, zcela jednoduchá vražda. A proto jsem byl během nejsilnější scény celého filmu (poprava) pořádně pobouřen, že se Kirk Douglas (se svojí dírkou na bradě) nepokusil udělat něco víc. Jenže, na druhou stranu, co by proti všem těm zeleným blbým mozkům dokázal? Asi nic... Každopádně, film jako celek snad ani nemá chybu, tedy možná až na úplně závěrečnou scénu v hospodě, která mi přišla jako taková... já nevím, až moc násilná a přidaná "pro efekt". Mimochodem, už jsem si přečetl několik názorů, že proti tomuhle filmu nemá Na západní frontě klid šanci. Podle mě má, stoprocentně, protože oba filmy jsou úplně o něčem jiném a spojuje je pouze prostředí a první světová válka.(14.1.2011)

Fantasticky postavený (proti)válečný film, ve kterém se až tak nebojuje, ale hlavní síla spočívá v krutém příběhu kolem polního soudu, kdy jsou muži obviněni z prohřešku zbabělství, který se trestá smrtí zastřelením. V marném boji s pokrytectvím a systémem, který navzdory nesmyslnosti potřebuje exemplární odsouzení.(27.9.2011)

Debilita válčení v celé své podstatě. Horší než nepřítel je mnohdy samotné velení. Smutný fakt.(5.9.2012)

Kubrick je podľa mňa trochu preceňovaný režisér, ale tento film sa nedá označiť inak ako strhujúci a majstrovský. Z filmov, ktoré som od neho videl, je tento jednoznačne najlepší. 10/10(22.4.2013)

Drsná Švejkovina ze Západní fronty,kannonenfutter,ja.(29.12.2013)

Scéna soudu - koukej a uč se.(25.5.2015)

2001: Vesmírná Odysea? Olověná vesta? Mechanický pomeranč? Barry Lyndon? Nikoliv! Stezky slávy pro mě zůstanou nejlepším dílem, které Mistr stvořil. Je to film o první světové válce, ale to není podstatné. Mohly by se totiž odehrávat v kterékoliv jiné válce. Podobné věci se odehrávají v každé válce. Válka je zkrátka nespravedlivá a Stezky slávy to zobrazují více než dobře. Ten antimilitaristický podtón je tu velmi naléhavý. Nicméně je šance něco změnit? Není. O tom ostatně svědčí i to, že Stezky slávy byly ve Francii dlouho zakázaným filmem.(15.2.2009)

Válečné filmy nevyhledávám a ani je moc nemusím, ale tohle není zas tak válečný film. Logicky uvažující pěšáci se postaví nesmyslným rozhodnutím velících důstojníků, kteří nedokážou přijmout pravdu ostatních níže postavených.(eng)(10.12.2009)

Vynikající protiválečný film. Bravurně ztvárněné charaktery postav (u Kubricka to snad ani jinak nejde), to samé se dá říct i o dialozích. Scenerie zákopové války i útoku na Mraveniště v čele s Kirkem Douglasem je velmi působivá a autentická. A závěrečná scéna je přímo geniální. Kubrick protě věděl, jak na to!(2.2.2010)

Tento Kubrickův protiválečný kousek se mi líbil. Kirk Douglas opět nezklamal, scéna bitvy byla natočena skvěle a celý proces s vojáky až nepříjemně zobrazoval veškerou tehdejší pravděpodobnou absurditu.(2.11.2010)

87%(15.11.2010)

10/10. Stanley Kubrick dokazuje svoju nedostiznu vynimocnost. Ani minuta nazmar, nedokazal som sa odtrhnut ani na sekundu od zaciatku do konca. Bravurna rezia, perfektny scenar, skvele realisticke postavy. Vojna nebola nikdy nezmyselnejsia. Mrazive a svieze zaroven. Postava Kirka Douglasa ostane v pameti, tak ako jeho presvedcivy vykon. Tento film je must-see.(26.4.2011)

Ono přeci jen mnoho filmů z první světové není. A ještě méně častěji je točí někdo jako Kubrick... Další počin do sbírky filmových důkazů, že pokud je ve vedení člověk, až příliš si hledící vlastního ega, může to být pro ostatní velmi nebezpečné. Zvláště ve válce, kde se přeci se ztrátami počítá už tak nějak automaticky...(7.8.2011)

Mistrovsky nasnímané dílo se skvělými hereckými výkony, které je jedním z nejlepších snímků nejen pro důkaz toho, že i ta první světová válka byla neskutečně zvrhlou záležitostí...nejen v zákopech...(7.1.2012)

Zbabělost, statečnost, kariéra a docela hnus. Za bojové sekvence, kdy není vůbec vidět nepřítel, takže si připadáte jako jeden z mnoha útočníků by se nemusel stydět ani novodobý válečný snímek/scéna. Skvělé záběry průchodu zákopy. Stanley Kubrick ve formě, se sympaťákem Kirkem Douglasem ve vedení bych ten kopec snad i dobyl /teda zkusil to/ :) Řekl bych, že roky tomuto snímku nic neubírají, možná naopak!(1.8.2012)

Snímků z první války je jako šafránu. A kvalitních ještě méně. A proto si právě Stezek slávy musíme vážit ještě o to víc. Kritika zkostnatělých armádních hlav vedoucích tisíce a tisíce vojáků na jistou smrt a celé té vojenské absurditě.(2.8.2013)

Nejsilnější válečný film, který mě poprvé tak rozmrdal, že jsem si na další shlédnutí netrouf osm let... nespravedlnost, bezmoc a nejautentičtěji zachycená poprava ever...(4.12.2016)

Tematicky to je vskutku vážne, len tá priamočiarosť tomu hádže polená pod nohy, a žiadna odbočka ani hrdinský čin na záver sa nekoná, čo sa celkom aj prosilo, lenže Kubrick to poňal vlastným štýlom. Našťastie to bolo adekvátne podané a jedna jediná bojová scéna stačila na vytvorenie silného príbehu, ktorý púta už len tými silnými emóciami, hoci až taká sláva na koniec sa nekoná.(6.1.2017)

Tvrdé svědectví, ve kterém se iluze hodné armády za 1. světové války rozplývá jako cukr na jazyku. Kubrick ve Stezkách slávy vykreslil francouzské velení pořádně negativně a jen dokázal, že pro ušlechtilé cíle se nebojuje - válčí se o čest, prestiž a postavení a nejvíce to odnese pěšák uprostřed zákopu na frontě. Jasně daná dějová linie se možná dá v některých místech očekávat, ale v podání "mistra tesaře" se i tak dočkáte emocí a jednoznačného vyjádření nespravedlnosti, která ve válce vládla. Herecký výkon Kirka Douglase je perfektní, ale rozhodně ne ojedinělý.(6.8.2005)

Absurdní válečné drama o tom, jak lehkomyslně se dá nakládat s lidskými životy. Na otázku, kdo je hrdina a kdo zbabělec dává film jednoznačnou odpověď - vysocí důstojníci by asi nesouhlasili.:-) Když se Kirk Douglas v roli jedinkrát ve filmu rozčílí a křičí, jste při tom s ním. Z filmu sála bezmocnost a absurdita. Je to obžaloba nesmyslnosti válčení, nadčasový snímek. Možná jsem nebyl sám, kdo si při něm vzpomněl například na Mendesova Mariňáka nebo Hlavu 22...(23.1.2009)

Napisem len to, co vsetci ostatni. Opat skvely a dokonaly Stanley spojeny s Kirkom Douglasom nam predvadzaju filmarske a herecke umenie. 100% hodnotenie. Cudujem sa, preco tento film je len na 168.mieste.(30.4.2009)

Kubrick už v padesátých letech ukázal jak dobrým je režisérem. V tomhle filmu se nesnažil ukázat válku, tak jak to umožňují dnešní moderní technoligie, nicméně běh od zákopů byl i tak zajímavou podívanou. Stezky slávy uchopil jako film o morálce a vytvořil jeden z nejsilnějších psychlogicky-moralistických snímků co jsem měl možnost vidět, škoda jen trošku slabšího tempa v první polovině.(5.8.2010)

Stanley Kubrick již v tomto flmu dokázal, že je asi nejlepším režisérem všech dob. Je jenom veliká škoda, že svým talentem tak šetřil a nenatočil více filmů. K filmu samotnému se dá říct, že je naprosto skvělý a přesně takhle si přestavuji jak probíhala 1. světová válka ze strany spojenců, kteří ji stejně nakonec vyhráli jen tak nějak náhodou. To že promítání filmu ve Francii povolili až po 20-ti letech od jeho natočení, mne v tom jenom utvzuje. Kirk Douglas byl a pro mne navždy bude borec.(27.9.2011)

" Málo krvácíte! Málo běžíte těm kulkám naproti! Koho popravíme?!Nevím! Tak je vylosujeme!" Veliká paráda!(21.10.2011)

Hrozně těžko napsat o filmu něco, co již nebylo řečeno přede mnou . Je to naprostá bomba - totální peklo a hnus 1.sv války. Vynikající herecké výkony všech aktérů, megalomanská režie, skvělá kamera atd... Příběh je sice strohý, ale je vypracován do sebemenších podrobností. Mírně mi připomíná film Attack z 2.sv války, který však zastiňuje ve všech ohledech.(16.7.2013)

O tomto filme som počul veľa. Hlavne o jeho svojskom antimilitaristickom nádychu a posolstve. To sa vskutku podarilo preniesť na plátno i bez vojnových scén, ktorých je málo, resp. poriadna je iba jedna, a tá je teda zvládnutá skvele. Výborná kamera, ktorá sa štýlovo pohybuje v zákopoch. Avšak jeden z veľkých filmov môjho obľúbenca Kubricka na mňa i napriek krátkej stopáži pôsobil akosi zdĺhavo a vlažne. Tieto pocity som registroval iba v prvej polovici, druhá je vymakaná so skvele prevedenou procedúrou popravy i všetkému tomu čo jej predchádzalo. Prvoplánový humanistický záver mi k predošlému vývoju príde ako čistý kalkul na emóciu.(31.1.2017)

Skvělý K. Douglas tváří v tvář lidské hlouposti a chtivosti. Je to válečný film, ale je to mnohem víc, je to osobní boj a statečnost jednoho muže, je to lidská omezenost, která se zde jeví ještě ohavnější než válka sama.(14.11.2018)

Jeden z nejlepsich protivalecnych filmu, co kdy vznikl. A podle me i jeden z nejlepsich filmu Stanley Kubricka.(30.4.2003)

Jeden z vrcholu Kubrickovy kariery ( videl bych to tak na 4. misto za 2001, Mech. a Dr. Divnolaskou ). Nesouhlasim s Leviathanem, ze je film prehlizen, ano je sice mene znamy, ale rozhodne velmi ceneny a v nekterych anketach i v Top 100 vsech dob. U mne osobne je rovnez v Top 100.(9.8.2003)

Väčšiu nenávisť k filmovej postave vo mne nevyvolal žiadny iný film(18.11.2007)

Uzasne zobrazeni zoufalstvi, jake valka prinasi. Parada.(13.1.2009)

Filmů o první světové válce není mnoho, ale toto je perla.(29.10.2009)

Jedinečne pôsobivé a do krvi režúce zobrazenie bezhraničnej hlúposti, obmedzenosti a ješitnosti "vojenskej elity" !!!!!!!!(5.8.2010)

Působivé válečné drama vypráví příběh věrně dokumentující "důležitost" válečného konfliktu a degradaci člověka na tu figurku s puškou, která má stále postupovat kupředu a nikdy se nevracet.(24.10.2010)

Film, který v sobě nese velké morální poselství , a který byl až donedávna ve Francii zakázán. Až francouzský premiér Jospin navrhl v roce 1998 rehabilitovat zběhy z roku 1917. "Patriotismus je posledním útočištěm pro největší darebáky." (Už nevím, kdo to řekl.)(18.6.2012)

Dost mě potěšilo, že se film záhy přesune ze zákopů do improvizované soudní síně, od té doby mě začal bavit. K plnému hodnocení chybí trochu barevnější vykreslení některých postav, v tomto mé nároky plně uspokojuje A. Menjou jako generál Broulard.(6.12.2012)

Parádní kamera, výborní herci, "minimalisticky" pojaté lokace, a dnes již všeobecně známé story z příběhů tetičky Války. Byla to síla. Byla to krása. Byl to hnus. A bylo to pěkně zpracované. I liked it.(19.12.2013)

Kubrick ve vás naprosto dokonale dokáže probudit pocit, že máte chuť některého z jeho postav na místě zabít. Perfektní válečné drama ve kterém exceluje Kirk Douglas.(22.8.2018)

Kubrickovi filmy se těžko hodnotí jinak než plným počtem hvězd... a Stezky jsou vpravdě kubrickovské. Nechybí jim zajímavý děj a zápletka totálně nabourávající naši morálku. Kirk hraje perfektně, a "sladký" konec? to už je jen třešnička.(6.5.2007)

Bafta - nominace 1: Nejlepší film.(25.11.2007)

Jedna "válečnější" scéna a ještě navíc tak špatně natočená. Tenhle film však není o valčení, ale o hlouposti války.. zkrátka hodně komorní záležitost, jejiž závěr se dal sice předvídat, ale předcházelo mu více než šedesát minut kvalitního a silného příběhu.... 9/10(14.5.2008)

Jaj.....:)(15.6.2009)

Film o stupiditě válek a zelených mozcích. Když si ale vzpomenu, jak jsem četl Na západní frontě klid, tak je mi jasné, že zákopová válka mohla být zachycena mnohem lépe. Takhle mi to přišlo docela odosobněné,bylo to příliš krátké, na to abych si vytvořil nějaký vztah k obžalovaným a vůbec k některému z padlých. Jen stále přemýšlím nad závěrečnou scénou v hospodě, ta mi opravdu nedá spát.(2.1.2010)

Konečně jednou taky krátkej Kubrick. A hned stál za to. I když film moh bejt, ještě kratší o poslední minuty. Poslední scéna mi osobně kazí celkovej dojem.(2.12.2011)

Válečný snímek o hrdinství, odvaze, touze po spravedlnosti, stejně tak o krutosti, zbabělosti, falešném patriotismu a o nesmyslnosti válek. Všechny tyto vlastnosti vždy existovaly a existovat budou i nadále a to i bez válek. Ukázkový příklad díla jež nestárne. Salut !(5.12.2011)

I nesympaticke postavy a smutna latka se museji umet prodat. Tady se to nepovedlo.(17.7.2012)

Protiválečný film, který by měl být povinně na opačné misce vah ve vojenské náborové kanceláři. Jinak film samotný nemá cenu hodnotit, protože vše již bylo řečeno, tady o hvězdičkách žádná...snad jen skromné přání: co takhle natočit páni režiséři dnes něco o té první velké válce?(22.8.2012)

Válka je absurdní věc, v nichž jsou lidké bytosti degradovány na pouhé čísla a kusy. Nemyslící a poslušné stádo, jenž musí dobýt a zničit ve prospěch vůdcovské třídy a jejich malicherných cílů. Morálka, city nebo důstojnost je v vztahu nadřízený-podřízený nežadoucí. Stezky slávy zachycují nesmyslnost válčíci mašinerie, která k znovu nastolení poslušnosti použíje hrůzný nástroj - exemplární potrestání nevinných. Nikdo neprotestuje, s výjimkou plukovníka Dexe a samotných ubožáků odsouzených k smrti. Stezky slávy mají silné morální poselství, jenž Kubrick prezentuje prostřednictvím své mistrovské režíjní práce. Kritizuje generály, kamarády v boji a nakonec i kněze a jeho víru. Způsob jakým využívá prostoru je uchvatný, stejně tak jako jeho dlouhé kamerové jízdy navozující skvělou atmosféru, ať už se jedná o film válečný, hororový či dramatický. Jediné na čem se podepsal čas, je zachycení zakopové války, které ve srovnání s dnešní dokonalostí, vypadá trochu úsměvně.7/10(24.8.2013)

Excelentní film. Jednoduchost, daná dobou vzniku působí mnohem silněji než scény se spoustou počítačové grafiky, technických triků a scén plných dokonalých efektů, jaké dominují soudobým filmům. Také černobílé provedení je mnohem působivější, než by zřejmě byla barevná verze. Jen jsem se velkou část filmu bál, že to celé snad dobře dopadne. Nicméně Kubrick chtěl natočit silný film, ukazující nemorálnost a bezohlednost mašinérie moci, nikoliv pohádku. Mašinérie moci vojenské, politické a jakékoliv jiné. Jak moc dokáže člověka zbavit svědomí, morálky, cti, a současně navozuje stav, kdy tyto hodnoty vylučuje u kohokoliv jiného. A podařilo se mu to dokonale. Včetně závěrečné scény, která na někoho může působit nadbytečně až nevhodně, ale podle mne naopak ukazuje, že i ti kteří si tyto hodnoty do jisté míry uchovávají, kteří stojí na nejnižším žebříčku hierarchie, je v sobě potlačují a vyhýbají se jejich projevům.(19.7.2014)

Videl som to prvy krat v roku 2014, aj tozial asi az poslednu polhodinku. Len sa pytam preco takto skvelo natocene konverzacne dramy sa uz nenakrucaju????(22.7.2014)

První film od Kubricka, který na de vše chválím! Jeho první film, kterému jsem dal víc jak průměrné hodnocení a zároveň první film, který má plný počet bodů! V tomto filmu jsem nezaznamenal žádnou výtku, žádná chybka, která by mě donutila snížit hodnocení. Film je tak dobře natočený a cíleně proti prachsprostým generálům a politikům, kvůli kterým umírali a trpěli lidé v nepředstavitelných podmínkách 1. světové války. Snímek je opravdu hodně silný. Po celou dobu sledování jsem si nemohl odpustit pár sprostých slov, protože je síla koukat na lidi, kteří záměrně chtějí ublížit dalším lidem, ať v zákopech, tak mimo ně a to tu nemluvím o nepřátelské německé straně, která proti Francouzům v té době stála. Řec je především o již zmíněných spojeneckých generálech, kteří záměrně pálí děli do vlastních řad, nebo dokonce nastaví soudní proces tak, aby vojáci byli odsouzeni a popraveni jen kvůli tomu, že se odmítli přizpůsobit sebevražednému útoku na nepřítele. Opravdu síla, čeho je člověk schopen. Snímek je prostě válečná bomba. Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob a to říkám na rovinu! Rozhodně bych toto dílo neočekával od Kubricka, nad kterým už jsem po shlédnutí jeho několika filmech zlomil hůl, ale po této bombě ji musím slepit. Gratuluji!(22.9.2015)

Věděl jsem (a vím), že vojenské myšlení je "báječné a chytré", a má svůj život a pravdu. Zelení, (ne ti od přírody), se mnou nesouhlasí, protože jen díky nim, žijeme v míru! Ale znali bychom to slovo, kdyby nebylo válek?(30.1.2016)

Když slyším slovo HRDINSTVÍ a ZBABĚLOST ve spojitosti s armádou chce se mi blít!!!! Nic takového neexistuje!!!! Jen lidská ZRŮDNOST a HLOUPOST, ve jménu kterých umírají lidé...Ano tento film ve mne vyvolal tolik zloby jako žádný jiný...berg.12 vzpamatuj se ty...(8.10.2006)

Docela netradiční válečný film. Kdybych měl hodnotit válčení ve filmu, tak to bude tak za jednu hvězdu...opravdu směšné. Ale o tom tento film naštěstí není. Zajímavý příběh, dobré herecké výkony. Co bych ale vytkl....krátký příběh, připadalo mi jako bych koukal na jednu epizodu ze seriálu. Za shlédnutí ale kažodpádně stojí.(2.12.2007)

Prvá polovica nudná, obyčajná. Film dostáva para až v druhej polovici, konkrétne mám na mysli súd. To už začína byť tým, čo zamýšlal Kubrick: paródiou a výsmechom vojny a ukázanie jej absurdností(2.12.2010)

Zatrubte fanfáry! Na osmý (!!!) pokus mi to s tím Kubrickem konečně vyšlo. Konečně jsem viděl záblesk něčeho, co vybočuje z filmového průměru. To však neznamená, že bych Kubricka stále nepovažoval za průměrného režiséra, jehož genialita mi bohužel stále uniká. Přesto jsem rád, že jsem na Stezky slávy narazil, už jen protože vypráví velmi zajímavý příběh z období 1SV. Kubrick se soustředil na kritiku vojenského velení, jenž pro svou slávu často hodlá vydat naprosto nesmyslný a nesplnitelný rozkaz. Následky takového rozkazu bývají velmi tragické. Trošku to připomíná boj s větrnými mlýny, kde v roli pomyslného Don Quijota vystupuje mladý plukovník Dax (výborný Kirk Douglas), který se dosud nesmířil s vojenskou mašinérií a uplatňuje vůči vojensko-velitelské pravdě prvek zdravého rozumu a soucitu. Idealismus však bohužel v reálném světě nenajde nikde oporu a já jsem rád, že i faktické vyvrcholení příběhu nepostrádá punc ryzí uvěřitelnosti. Jediné problémy tentokrát spatřuji v jistém zdání rozháranosti příběhu a zbytečné ploužení kamery v zákopech na začátku filmu, jenž mělo zřejmě působit jako artový efekt (velmi únavný) a trošku patetický závěr, jenž je až moc šroubovaný ke zbytku filmu. Tentokrát tedy spokojenost a pro mne jednoznačně nejlepší Kubrick…(1.9.2013)

Už jsem viděl hodně filmů o absurditě války a ještě více o krutosti války, ale tohle je film o absurdní krutosti či kruté absurditě války. Kubrick je prostě dokonalý.(1.6.2014)

Silný vojnový príbeh, ktorý, tak ako je u Kubricka zvykom, sa zameriava hlavne na psychologickú stránku a rozličné charaktery a vlastnosti zúčastnených postáv. Film bravúrne poukazuje na nezmyselnosť vojny ako takej, najmä ak ju riadia tí, pre ktorých sú straty na životoch len percentuálnou štatistikou. Prezentovanie absencie humanizmu prostredníctvom náhodného odsúdenia nevinných ľudí dokazuje absolútnu stratu akýchkoľvek morálnych hodnôt, ktoré by mali byť oporou človeka pri ťažkých rozhodnutiach, ktoré vojna neustále prináša. Tento príbeh má jasnú myšlienku, a to upozorniť na falošné hodnoty, za ktoré sa mnohí ľudia skrývajú, keď im v skutočnosti tie pravé hodnoty chýbajú. Filmu sa nedá vytknúť aj pár chýb, z ktorých mi najviac vadil patetický záver so speváčkou a taktiež by možno bolo lepšie francúzske znenie. Ale vzhľadom k dobe vzniku tento film považujem za kvalitný prírastok jednak v Kubrickovej filmografii a taktiež v rámci pacifisticky zmýšľajúcich vojnových filmov.(20.7.2014)

Račte se pánové a dámy podívat, jak francouzské velení zacvházelo se svými vojáky. Po shlédnutí je celkem jasné, proč byl film tak dlouho u frantíků zakázaný. Ono se totiž do zrcadla na křivou držku dívá blbě...(21.12.2014)

Geniální film, který na rok 1957 sice využívá černobílého formátu, ale to je v celkovém výsledku spíše plus. Na dobu výroby neuvěřitelně zručně a na svou dobu velmi surrealisticky natočena válečná vřava. I to ukazuje, jakým géniem byl Stanley Kubrick. Zápletka je jasná a jednotlivé postavy tvoří snad všechny možné osobnostní protiklady, se kterými se lze setkat. Ve válce se holt v různých funkcích sejdou prostě lidé veškerých morálních a jiných kvalit. Skvělý Kirk Douglas jako muž, který hodlá ctít zásady i v boji s nepřítelem a George Macready jako bezskurpulozní fanatik, pro něhož je válka jen záminkou k vybití své frustrace. Poselství tohoto filmu, který není ani tak proti válce, jako proti nemorálnosti a neodpovědnosti "těch nahoře" za své činy zůstává i po šedesáti letech aktuální. Lze vidět kdykoliv.(29.7.2015)

Stezky slávy je vybroušený diamant mezi válečnými filmy s velké války, intriky, prospěchářství a nesmysl války jako takové jsou v tomto filmu skvělé ukázané, nespravedlivá poprava vojáku kteří nic neprovedli nebo závěr s hospody kde vojáci začnou zpívat spolu se zajatou německou zpěvačkou i když je jasné že půjdou znovu do boje jsou nezapomenutelnými scénami v réžii Stanleye Kubricka.(3.4.2016)

Epická protivojnová dráma, ktorá vyniesla Kubricka na výslnie kinematografie úplne zaslúžene. Napriek tomu, že filmom podľa skutočných udalostí nedávam najvyššie možné hodnotenie, kedže scénar napísal život, tentokrát som musel spraviť výnimku. O nezmyselnosti vojny nepochybuje nikto, rovnako ako mnoho režisérov na tento fakt upozorní väčšinou vydarenými filmami. Avšak Ceste slávy sa nevyrovná nikto. Ak vezmem do úvahy 60 rokov neskôr natočený Dunkirk tak pri porovnaní Nolana s Kubrickom máte pocit že žiak, ktorému pokrok doby dal efekty o ktorých jeho učiteľ nemohol ani snívať by výpovednú hodnotu Kubrickovho diela nedosiahol ani vtedy, ak by mu osud doprial k dobru ďalších 60 rokov. Skvelé zábery zo zákopov sú zásluhou Georga Krausea skvelým doplnením tohto úžasného filmu. Scéna, v ktorej pred popravčiu čatu prinesú vojaka v bezvedomí je fenomenálna. Jedinou škvrnou filmu je odchod eskorty obvinených vojakov spred vojenského tribunálu, kde jednému z komparzistov pri odchode nevyšiel vojenský krok a trochusa pozabudol. Túto scénu by Kubrick z obdobia Mechanického pomaranča či Osvietenia určite natočil aspoň 20 krát, kým by nebola dokonalá. Najlepší protivojnový film všetkých čias, 95%.(10.10.2017)

Snímek s doopravdy silnou atmosférou a velice silným příběhem. Čekal jsem sice, že to dopadne trochu jinak, ale nakonec byl přece jen potrestán i samotný generál. Kubrick opět ukázal stupiditu a výsměch válečných aparátů. Dal bych i pět hvězdiček, ale celkově vojenské filmy tolik nesleduji, a když už jo, všechno mi to neustále přijde na stejné téma. War is hell. The paths of glory lead but to the grave. 85%(1.9.2018)

Mimořádné dílko. Ještě více než celek mě zaujaly některé dechberoucí momenty -- běh vojáků k "drátu" mezi výbuchy granátů, soud, poprava... Kubrick prokázal obrovský talent pro "ozvláštnění" věcí, které by ve filmech jiných autorů byly pravděpodobně do očí bijícími klišé.(26.12.2003)

Nejlepší film z první světové války, jaký byl kdy natočen. Další důkaz abnormální geniality pana Kubricka.(20.4.2006)

Tu sa dá povedať len: "klasický Stanley Kubrick!" Výborné nasvietenie scén, kamera a príbeh. Aj keď ma vojnové a protivojnové filmy moc nepriťahujú pri tomto snímku som sa nenudil. Celkovo som bol rozhodnutý za 4 * ešte pred koncom filmu. Tú 1 ale musím ešte pridať za záverečnú scénu vojakov s nemkou.(1.6.2007)

Tenhle film vždycky uvádím jako příklad nadčasovosti skutečně kvalitní kinematografie. Jediná drobná chybička je pro mě lehké Douglasovo přehrávání na několika místech. A závěrečná scéna je snad jediná, která mě kdy u filmu opravdu dohnala k slzám.(28.9.2008)

Výjmečný antiválečný film ukazující na nesmyslonst války a její vedení, kde vojáci byli jen figurky pro mocenské hrátky nejvyšších vojenských velitelů.(2.11.2010)

Jako bych na začátku v dialogu dvou generálů objevil prapůvod seriálu Jistě pane ministře. Později jakoby se objevil prapůvod MASHe. Výborná satira na zelené mozky, která je již od začátku značně opepřená francouzskou hymnou v úvodních titulcích. Za každou hvězdu čtyřikrát hurá!(20.12.2010)

Čo sa týka Kubrickových filmov, z tých doposiaľ pár videných ma žiaden nejak moc neoslovil. Až som sa dostal k tomuto. Fascinujúca vojenská dráma a to od začiatku až do konca. Herecký koncert Kirka Douglasa a čo sa týka tej záverečnej scény http://www.youtube.com/watch?v=J0yVoxUQ7Q8 , moje hodnotenie by zdvihla aj na 6 hviezdičiek, keby to bolo možné.(7.7.2011)

#538 The Criterion Collection(19.8.2011)

Podľa analytikov a odborníkov, film Paths of Glory je prvý veľkým dielom od fantastického Stanleyho Kubricka. Podľa mnohých práve tento film priniesol Kubrickovi prvú veľkú slávu. Podľa mňa majú pravdu. Ale teraz niečo už o filme. Jednoduchá koncepcia, jednoduchý dej, skvelá kamera a jemná ruka režiséra. Veľké, nezabudnuteľné herecké výkony – K. Douglas, R. Meeker, A. Menjou a prakticky bezchybná hudba. Ešte by som chcel pripomenúť základnú problematiku a myšlienku, čo samotný film zobrazuje – zamyslite sa nad tým! Nečudujem sa, že vo Francúzku do roku 1975 bol film zakázaný. Osobné hodnotenie: 91% (*****)(16.10.2011)

Až som bol z toľkého minimalizmu zo začiatku nesvoj. Našťastie sa to po trochu rozhádzanom úvode vyvinulo snáď v najsilnejší zážitok od Hitchcockovho Wrong Man a všetko do seba nádherne zapadlo. A na konci, to už som bol zhnusený snáď viac ako Douglas. Presne ako to malo byť.(22.1.2012)

Jak naplnit politické cíle? Film se sice odehrává v první světové válce a vypráví příběh o válce, ale na druhou stranu může být pořád aktuální. Holt místo zákopové války máme dneska dluhovou krizi, politické cíle se musí naplnit stále stejně a chytrácké rozhodnutí jak ignorovat a pomlet v masomlýnku hromadu lidí pro vyšší účely se dělají pořád. Stále aktuální a výborně natočené.(9.3.2012)

Zpočátku navádějící k beznadějně naturalistickému masakru citů uvnitř prázných zákopů s kašírovanými mrtvolami. Udělal bych velkou hloupost, kdybych nevydžel. Jeden z nejlepších Kubrickových filmů o sračkách války, zbabělosti (výhradně za zákopy) a vůbec lidského studu. Kirk je úžasný jako vždy. Ostatní nejsou špatní. Vlastně nářez!(29.5.2012)

54 let stary film a vubec to nevadilo. Schroupnul jsem ho jako malinu. Zkratka lety proverena kvalita.(5.4.2013)

Válečné zločiny k válce patří a Kubrick si s tímto tématem hezky pohrál. Střílet do vlastních řad, nařídit nesplnitelný útok a obětovat klidně většinu můžu pro zisk medaile. Pěkné. Po nezdařeném pokusu pak trvat na potrestání "zbabělosti" vojáků smrtí. Ještě hezčí. Kubrick v neposlední řadě hezky ukázal, co zmůže jeden čestný a inteligentní člověk proti nadřízeným ambiciózním nelidům, jejichž největším zájmem je vlastní pospěch. Totiž, nezmůže nic.(22.4.2013)

Stezky slávy mě minuly širším obloukem než jsem čekal a to asi hlavně proto, že jsem se na ně jako na jeden z mála dobře hodnocených filmů o I. světové válce těšil možná až moc. Děj bez sebemenších překvapení, emoce, které se mě nedotkly ani náhodou a místy až moc velká nuda. Jediný větší rozruch ve sledování zapříčinila scéna s beznadějným dobýváním Mravenčího vrchu, jenž se mi líbila moc. Jeden z úplně nejslabších Kubrickových filmů.(9.11.2013)

Fantasticky Kubrick. Tentokrat hlavne silny scenar. Samozrejme, ten, kto si dopredu precita jak to skonci, dostane asi iny zazitok. Videne na LFS 2014(28.7.2014)

Rychlá inspekce do 3 válečných situací, které jsou emocionálně náročné. Přesto počátek je nezábavný a Douglas starší film zachraňuje ne příliš přesvědčivě.(16.2.2015)

Konflikt lidskosti s nelidskostí, přesný a zdrcující.(4.2.2017)

Dokonalý Kubrick. Chcel by som vyzdvihnúť scénu v súdnej sieni. Dialógy, herecké výkony v nej, celková kompozícia obrazu a výber priestoru... Tak Kubrickovské ako to len ide! Famózne! Douglasov monológ detto.(13.3.2019)

Tenhle film je jeden z těch, který ve mě zanechal tolik zloby, že se mi komentář píše dost špatně. Mistrně podaná absurdita války a náhled na to, kdo vlastně vojnu nebo válku utváří. Podtrženo a sečteno, Kubrick byl jen jeden.(12.1.2005)

Prizvávam, že spočiatku ma to veľmi neoslovilo, úvodných 20 min bolo podľa mna nudných, nejaké náznaky toho čo sa bude diať neskôr tam síce boli, ale váhal som či to dopozerám, a urobil som dobre ked som to dopozeral, pretože od začiatku útoku na Ant Hill až do konca filmu som bol ako v tranze. Napriek tomu že to je vyse 50 ročný film samotná technická stránka, ktorú hodnotím hlavne počas útoku na AH bola nadčasová. A až od vtedy začali herci naozaj hrať, jednoduch zobrazenie krutej reality a idiotstva ľudstva. Takéto filmy sa dnes už veľmi netočia. BTW tá nemecká spievajúca zajatkina na konci filmu - OMG zimomriavky mám ešte teraz ked na to myslím.(10.12.2008)

„Paule, zdravím tě.“ „Georgi, to je překvapení, co tě sem přivádí? Posaď se. Koňak?“ „Och, díky Paule, rád si dám.“ „Na zdraví, Georgi.“ „Na zdraví, Paule. Řeknu ti, chtěl bych mít tvůj vkus, ty koberce, ty obrazy, je to překrásné, ten koňak – prostě lahoda.“ „Ale Georgi, ty mi lichotiš.“ „Vůbec ne. No ale, Paule, abych přešel k tomu, proč jsem tady… Víš, generálnímu štábu, se už moc nelíbí, že pořád nemůžeš dobýt Mraveniště. Jsou už docela nervózní, chtěli, abychom se posunuli dále.“ „Já vím, Georgi, je to taková lapálie. Ti Huni tam jsou opevnění a není moc velká šance, že bychom Mraveniště obsadili.“ „Chápu, Paule, a co přímý útok celého pluku? Myslíš, že by nevyšel?Byly by sice nějaké ztráty, ale s tím se musí vždycky počítat, ne?“ „Georgi, to by byla sebevražedná mise. Mí muži mají ve mě důvěru a já je nemůžu jen tak poslat, aby je Huni všechny postříleli.“ „Chápu, Paule, nemusíš se hned rozčilovat. Víš, v generálním štábu se teď uvolnilo jedno místo. Kdyby se ti povedlo dobýt Mraveniště, určitě bychom tě rádi přivítali mezi sebou. Nechceš přece navěky skončit tady v téhle díře, že ne? No, ale když nemáš zájem…“ „Ale, Georgi, co to povídáš? Neřekl jsem přece, že to je nemožné, jen že to bude těžké. Posaď se ještě. Dal by sis ještě koňak?“ „Rád, Paule, díky. Je opravdu vynikající. Takže můžu se vrátit na štáb s dobrou zprávou? Že Mraveniště dobudeš?“ „Jak jsem řekl, Georgi, nemožné to není, jen budou trochu větší ztráty. Ale doufám… ne věřím, že určitě Mraveniště dobudeme. Zítra večer bude naše. Máš moje slovo.“ „To je vynikající zpráva, Paule, rád ji na štábu oznámím. Tak už pomalu poběžím. Díky za ten koňak, je opravdu vynikající. Jo a pozítří se pořádá na štábu večírek – dobré jídlo, víno, hudba. Doufám, že se tam objevíš. Zároveň tam můžeme oslavit tvoje vítězství.“ „Děkuji za pozvání, Georgi, určitě přijdu. Naviděnou.“ „Naviděnou, Paule.“(8.6.2009)

Na tú dobu vynikajúci film. Výborne herecké výkony, scéna útoku na ,,mravenisko´´ točená kamerou na kolajniciach, záverečná scéna, ktorá vyvolá emóciu snáď aj skinheadovi, to všetko su dôvody, prečo si tento film pozrieť skor než zomreme...(27.8.2009)

Majstrovské dielo.(21.11.2009)

Úsporné a maximálně výstižné. Střih poměrně rychlý, takže není čas na ztracení dechu. Reálie Světové války věrohodné. Ještě něco? Ano, těším se zase někdy na viděnou.(14.9.2010)

Silná myšlienka v štandardnom schematickom prevedení: dobrí, zlí a nevinní bez hlbšieho ponoru do jednotlivých postáv.(19.9.2010)

Tak to je síla....Tohle by měl vidět každý člověk na světě, pokud si nesmyslnost jakékoliv války nedokáže sám uvědomit. Nemám slov, stoprocentní film s obrovským poselstvím....A název filmu? Velká Kubrickova ironie. Jasných a nezpochybnitelných 100%.(14.12.2011)

Velmi sugestivní nálož toho, co za svinstvo je válečná politika a vlastně politika a mocnářství obecně. Mám chuť všechny mocné pány nakopat do hýždí, což jsem sice měl i před tím, ale teď k tomu mám o důvod více. Kubrick je génius a kdo dá tomuhle něco jiného než *****, tak musí být opravdu ignorant, protože tohle skutečně nemá slabé místo po žádné stránce.(23.1.2012)

Po Na západní frontě klid můj druhý nejoblíbenější film o 1.světové válce. Mistr Kubrick v jeho začátcích. Škoda žádného ocenění. Tento film by si zasloužil aspoň nějakou tu oscarovou nominaci.(3.5.2012)

Nejlepší Kubrick! Tenhle Kubrickův fim není tak provokativní jako jeho pozdější tvorba, ale svou přímočarostí s jakou ukazuje na absurditu války ho asi těžko bude někdo překonávat. Narozdíl od Civala si myslím, že ty poslední "dojemné" tři minuty, které s dějem nesouvisí jen vše umocňují. Jinak co se týče podobných filmů vyzdvihl bych ještě film <Útok> z roku 1956.(10.6.2012)

V každej dobe sa politikárčilo, ale niekedy je to naozaj k zaplakaniu. Zdelenie je v tomto prípade ale pôsobivejšie ako spracovanie. Toto ma jednoducho nechalo chladným.(1.12.2013)

Silná ukázka světové války. Stanleymu se nejen povedlo velmi realisticky přiblížit frontovou linii a útrapy války, ale zejména nám dokonale předvedl, jak se díky malicherným a v zásadě nepodstatným (historické události může domyslet každý sám) a tupým hašteřením velitelů armády dá snadno a bez citu ublížit nevinným lidem. V zásadě již z počátku stačilo říct jedno ne, a Kubrick neměl co točit, no ale vzhledem k stopáži :) :((((...(6.4.2014)

Dobrá vojnová dráma z prvej svetovej vojny sa zas tak často nevidí, a k tomu táto je sakra dobrá. Navyše to nie je úplne typický vojnový film, lebo na fronte sa odohráva len prvá polovica, čo filmu ešte pridáva na originalite. Až na dve trochu nedotiahnuté scény typu A: „To nemôžem spraviť!" B:„Nemusíš" A:„Tak dobre ja to spravím" a poslednú scénu ktorú určite nerobil ten istý človek čo zvyšok filmu (podľa mňa skrátka potrebovali mať tam aspoň jednu ženu), je toto dielko dokonalé, a nijak mu neubližujú ani tie roky ktoré z neho už trochu cítiť.(16.2.2015)

Trochu silnej film, není-liž pravda? Válka a politikaření jsou sfinstvo.(22.7.2015)

Nejdokonalejší Kubrick! Dokázalo to ve mě vzbudit úžas, vztek, soucit a smutek. A tohle se jen tak často nestává.(22.12.2015)

Veľkolepé stvárnenie prvej svetovej vojny (na ktorú sa nejak filmársky zabúda a je posúvaná do úzadia oproti II. svetovej vojne). Film by sa dal rozdeliť na dve etapy - 1. typickú vojenskú a 2. súdny proces, kde ide hlavne o monológy a slovné hry. Vynikajúce atmosféricke spracovanie oboch polovíc je vskutku úchvatné. Osvetlenie svetlicami inak temného nočného bojiska alebo dlhý záber kamery posúvajucej sa spoločne s postupujúcim útokom su doslova mrazivo podmanivé. Druhá polovica filmu ešte viac ukazuje nezmyselnosť vojny a zvýrazňuje rozdiely medzi skutočnými hrdinami a zbabelcami (preslovy Douglasa počas súdu alebo záverečná scéna sú kvalitné zážitky). Jediné, čo mi vadilo, bolo veľmi jednoznačné prevedenie postáv, plukovník je ten dobrý, neohrozený hrdina, generáli su ulisní zbabelci, túžiaci iba po moci. A ešte tá dĺžka, prečo to bolo tak krátke?(27.1.2016)

Jedno z nejlepších dramat natočených o první velké válce. Je tu nejen zachyceno zastaralé vedení Francouzské armády, ale i systém padajícího čeho si...které nejvíc odnesou desátnící a vojíni. Několik měsícu i let bojujete za svou zem a nakonec vás odvedou na základě losu...či osobních nesympatiích ke kůlu a potrestají za něco co jste nespáchali.(2.2.2016)

Je pravda, že když jsem byl na vojně, tak to byla fakt gumárna. Ale zažít něco takového, jako v tomto filmu, to si nedokážu představit. Ani se nedivím, že byl ve Francii do roku 1975 zakázán. Mimojiné je zde zajímavý pohled na strach na popravišti, ale také na neschopnost generálů přiznat chybu. Jelikož je film podle skutečných událostí (i když si myslím, že ze strany Kubricka, respektive autora knihy, to bylo v některých ohledech trochu přehnané), hodnotím takto.(13.9.2017)

Prvá polovica filmu mi prišla divná. Chcelo to nejaký osobnejší príbeh, pretože keď len vidím ako tam behajú vojaci a všetko vybuchuje a ľudia zomierajú.. prečo by ma to malo zaujímať? Skoro nič o postavách neviem, nemám k nim žiadny vzťah. V All Quiet on the Western Front sme videli od začiatku skvelé individuálne príbehy postáv, tam ma ich osud aj zaujímal. V druhej polovici bol tento film už omnoho zaujímavejší. Samotná scéna na súde bola vynikajúca. Ale tomu sentimentálnemu(nie veľmi Kubrickov štýl) koncu som nejako nevedel uveriť. 8/10(23.7.2018)

O vojne sa natočilo veľa dobrých ale aj tých druhých filmov tento je na špici tých prvých. Samozrejme na tom má veľký podiel skvelý režisér ale aj charizmatický Kirk Douglas ako aj ostatné nezabudnuteľné postavy stvárnené Georgeom Macreadym ako nekomromisný gerál, Timothy Carey ako intrigán a pózera.(22.9.2018)

90 minut jsem na to koukal s otevrenou pusou ...(27.7.2004)

Stezky slávy jsou skvelou ukazkou necitelne vojenske masinerie, kde zivot jednotlivce ma mensi cenu, nez centimetr ctverecni dobyteho uzemi. Kirk Douglas jako plukovnik Dax podava vynikajici vykon, Kubrick uz v teto dobe je az perverzne detailni v psychologii a az prilis chladny ve sve odtazitosti ke svym hrdinum. Nicmene vynikajici film, kteremu do peti hvezdicek chybi jen velmi malo.(7.4.2005)

Pribeh o nezmyselnosti vojny, o marnom volani po spravodlivosti a co len stipke rozumu a ludkosti, pribeh o generaloch, iducich cez mrtvoly za osobnymi ambiciami.(5.1.2009)

• 9HK

Nic co by ve mě zanechalo nějaký dojem...(19.12.2009)

skvělej protiválečnej snímek.....takle si přesně představuju tu 1. světovou, šílené vůdce(velení), co nesmyslně(bezohledně) posílaj všechny na smrt....1. světová - válka, co neměla smysl....velké naivní nadšení národů a záhy velké vystřízlivění......(30.10.2010)

První světová válka. Zákopová válka. Vynikající výkon Kirka Douglase. Příběh vypráví o francouzské armádě, která bojuje proti neměckému vojsku. Po neúspěšném pokusu o dobytí německé linie vyberou vysocí důstojníci 3 vojáky, kteří zaplatí svým životem za zbabělost na frontě. Snímek ukazuje proces odsouzení těchto vojáku, kteří ani nemají možnost se důstojně obhájit. Já osobně jsem nevěděla, jak to nakonec dopadne a musím říct, že konec mě velice překvapil.(9.12.2010)

měl kirk douglas někdy roli, která mu neseděla? :) možná jsem jen zamerikanizovanej a všechno, co přijde z USA mi přijde lepší, než většina toho od "nás".(12.12.2010)

Patos to trochu sráží do kolen, ale tady asi v rámci vykreslení černobílého konfliktu nešlo jinak. Naštěstí se dokáže zvednout a žádný rozkaz s tím nic nedokáže udělat. Ale moc povedená atmosféra, hned jedna z prvních scén prolnutí těch nahoře a dole je památná.(9.2.2011)

Kirk Dougles jako bojovník za práva a čest proti vyšším hodnostem. Kubrick měl asi zálibu ve válečných filmech, ale tento film byl oproti dr. Strangelove jednodušší a lépe stravitelný. Proto mu asi nedám přednost.(1.7.2011)

Kubrick ve vrcholné formě, ocenil bych sice delší sekvenci v zákopech, ale i přesto jeden z nejpůsobivějších filmů o světové válce co znám. Skvělý Douglas a Macready jako největší hajzl a zbabělec. Výborná kamera a dobrá volba černobílého filmu.(2.8.2011)

Fúha silná káva, dojímavá záverečná scéna to len umocnila, 100%(20.1.2012)

Uff. Vrásky z čela mi zmizely, až když se na scéně objevil německý slavíček v sukních. Příležitost k sarkasmu, jízlivostem a znesvěcování díla jsem tentokrát nedostal. Sdělení vybroušené jako křišťál.(18.6.2013)

"Z bezpečí malebného venkovského sídla za frontovou linií vydávají francouzští generálové rozkaz, který míří k plukovníkovi Daxovi (Kirk Douglas) : dobýt německé pozice za každou cenu. Očividně sebevražedná mise končí předpokládaným nezdarem. Generálové, kteří se snaží zakrýt svou chybu, nařizují zatknout tři nevinné vojáky a obvińují je zbabělosti. Jejich obhajoby se ujímá samotný Dax, který je v civilním životě právník. Brzy si však uvědomuje, že pokud se mu nepodaří prokázat přímou vinu generálů, jeho klienty zachrání před popravčí četou jen zázrak." Působivé mistrovské dílo od světově uznávaného režiséra Stanleyho Kubricka a scénáristů Caldera Willinghama a Jima Thompsona. Závěr = 100%(6.10.2013)

Film, který nastartoval Kubrickovu hvězdnou kariéru. Stejně jako jeho ostatní raná díla prokazuje známky příklonu k lidské stránce věci, což se s Dr. Divnoláskou definitivně zvrhlo.(30.12.2013)

7/10(28.3.2017)

Nesmyslnej útok a ještě nesmyslnější poprava.Skvělej Kirk Douglas celkově dobrý.(1.11.2017)

zákopová psychologická sonda do mysle dôstojníkov, vodcov, vojakov a všetko miešané v krvavej zmesi bahna a nespravodlivého súdu, fikcia o ľudskej odvahe, zbabelosti a ich zámene závisiacej od tých, ktorí o tom rozhodujú, jeden z najlepších ( možno i najreálnejších ) filmov z 1. svetovej, čo som videl(5.12.2017)

Idealisté posouvají svět dopředu a realisté mu vládnou. Tolik zasvěcených, pochvalných a odsuzujících komentářů k filmu. Jsme tu všichni humanisté. Poučili jsme se? Plukovník idealista ve filmu prohlašuje, že je součástí lidské rasy, ve snaze zachránit 3 lidské životy. Generál realista se mu snaží vysvětlit, že je to jen bezvýznamná oběť na oltář mašinerie (a navíc to podpoří morálku). Plukovník Dax jedná tak, jak musí. Generál Broulard dělá jen to, co může. Pokud někdo příliš vybočí, jako Generál Mireaua rozkazem dělostřelecké střelby do vlastních řad, je odvolán a dostane trafiku. Film je výjimečný tím, že proniká hluboko… až k dřeni. Tu hrůzu cítíme přímo před sebou. „Vlastenectví je poslední útočiště darebáka“. Na to si vzpomenu, až půjdu zakrátko k volbám.(22.12.2017)

3/4 hviezdy. Neviem či je to tým, že je to také staré, ale tá réžia mi prišlá pomerne dosť taká že meh... Príbeh inak vynikajúci... škoda tej réžie, možno je to tým rýchlym tempom, predsalen Kubrick sa vozí skôr pomalšie, ale jaksi tomu niečo chýba...(10.7.2018)

Každého kdo tvrdí, že Kubrick nedokázal režírovat emoce, nasměrujte prosím sem, děkuji.(10.8.2018)

Velmi silny proti vojnovy film.Jeden z Kubrickovych top filmov.Zaver filmu v krčme kde nemecke dievča spieva pesničku a vojaci ju so zlzami v očiach počuvaju bol emotivne velmi silny.(13.11.2018)