poster

Stezky slávy

 • anglický

  Paths of Glory

 • slovenský

  Cesty slávy

Drama / Válečný

USA, 1957, 88 min

Komentáře uživatelů k filmu (379)

 • NinadeL
  ***

  Na to, že je to Kubrick, to připomíná i film. Samozřejmě jsou tady ty jeho manýry s dlouhými záběry skrze zákopy, ta jeho kompozice během soudničky nenechává nic náhodě, ale ve výsledku se to ještě dá. A po renesanci zájmu o 1. světovou volám už dlouho. A je tu Adolphe Menjou, který se z neznámého důvodu dožil i hvězdného důchodu, ačkoli byl chutný už od roku 1915.(8.4.2013)

 • H34D
  *****

  Kubrick ve 28 letech vytváří na svou dobu dokonale natočené a myšlenkově vyspělé dílo s působivým dějem a silnou antimilitaristickou pointou - ano, přesně to jsou Stezky slávy... Přímé a vzdálené kamerové náhledy a nájezdy (často z lehce snížené perspektivy) jsou efektní i efektivní a delší kontinuální záběry mě zaujaly zejména u válečné sekvence, kde se ukázalo, že není vždy třeba zběsilého střihu. Přesto s akční scénou postupu vojáků nejsem zcela spokojen, protože byla poněkud jednostranná, bez viditelné konfrontace. Stezky slávy jsou však mnohem více o rovině soudní a ta je, včetně pohnutek postav, vyobrazena a vygradována až na samý vrchol geniality. Přestože Stezky slávy nejsou stoprocentně zábavné, jsou opojné a geniální. 9/10(26.2.2009)

 • Pumiiix
  *****

  Výborně napsané vojenské drama, které ještě více zdůrazňuje Kubrickovu genialitu! Atmosféra je výborná, film vás nutí soucítit s hlavními hrdiny , hlavně skvělým velitelem roty K. Douglasem, který by pro své vojáky udělal první poslední. Zato jeho nadřízený je pořádně nechutný hajzl ;-) i dost vojáku kolem něj. Scéna se zpěvem mladé německé dámy, je nabitá emocemi. Holt lidé se někdy chovají jako zvířata. 10/10*(21.9.2008)

 • Dadel
  ****

  Výborné protiválečné drama a první Kubrickovo mistrovské dílo, pojednávající o armádním vedení, které neváhá ve zmanipulovaném procesu obětovat životy vlastních vojáků pro jejich domnělou zbabělost a ukazujíce tak smutnou pravdu, že mezi vlastními generály, sedícími v bezpečí s dalekohledem v ruce bývá více špatnosti než mezi nepřátelskými vojáky. Film je to nízkorozpočtový, bez velkolepých bitevních scén, a to je jen dobře, protože v komorním konverzačním dramatu vynikne nesmyslnost války mnohem lépe než v megalomanských bitevních scénách, nad kterými by si militaristi mohli ukájet své choutky.(9.8.2004)

 • Djoker
  *****

  Dokonalé vykreslení absurdity vojenské moci. Stezky slávy staví na silném příběhu, depresivní atmosféře, skvělém obsazení a ladných pohybech kamery. Scény v zákopech a na bitevním poli jsou opravdu úchvatné, i když trvají jen pár minut. Nechce se věřit, že se něco takového mohlo opravdu stát.(22.7.2010)

 • flanker.27
  *****

  Francouzské zámky snímané doslova od podlahy, kroky duní v rozlehlých prostorách a začíná vojenský monstrproces s údajnými zbabělci. Rozhodně nejpůsobivější Kubrickův film.(9.6.2006)

 • xxmartinxx
  *****

  Kubrick měl za sebou již jeden velmi dobrý a dva slušné filmy, Stezky slávy jsou jeho prvním kusem hraničícím s genialitou. Na pro Stanleyho netypicky malém prostoru se daří navodit slušné množství závažných emocí a úchvatné záběry se skvěle mísí s trefnými a přesnými dialogy. Kirk Douglas samozřejmě zastává svou roli lépe, než by mohl kdokoliv další.(6.12.2009)

 • Gilmour93
  ****

  „Jen válka za svobodu svatá jest. Když cílem války sláva je a statky, čím jiným je než krvavými jatky?“ (George Gordon Byron). Kubrickova žaloba mlýnku na lidské maso zvaného armádní mašinérie, kdy celý pluk je jen bezvýznamná tečička na štábní mapě a zanedbatelný prostředek k naplnění ctižádostivých pohnutek. Fragment vojenský soud mi svou absurditou připomínal jeden z dílů Blackadder Goes Forth..(1.9.2008)

 • Kryšpín
  *****

  Snímek podobný filmu "Full Metal Jacket", který točil také Kubrick. Film zobrazující násilí generálů, kteří se snaží, aby jejich prapor byl smozřejmě ze všech nejlepší a nezáleží mu na ztrátách na životech. Zobrazující rozdíl mezi muži v zákopech a normálních vojáků, kteří papírují a vzájemně si závidí (i když ti co papírují závidí jen jako), zobrazující strach vojáků, kteří musí do akce, ale přesto jsou s tím nějak smířeni a dávají to najevo hláškama jako je Nebojím se toho, že zemřu, ale že mě zabijou.. Líbí se mi, že když Kubrick natáčí konverzaci mezi generálem a plukovníkem Daxim, tak jsou slyšet výstřely a občas do toho je vidět i pár výbuchů z děla, což mi dáv najevo, že jsem ve válce a ne u nějákého dialogu. K tomu vynikající hudba, žádný popmusic, ale pravá válečná hudba. Dax (Kirk Douglas) pískající píšťalkou následován vojáky a stálým přerušováním výbuchů v pozadí, který se snaží dostat se živ k Mravenčímu kopci a hlavně toužící, aby přežilo co nejvíce vojáků, prstě voják se správným srdcem což dokazuje u vojenského soudu. Douglas hraje velmi inteligentního a vnímavého plukovníka, kterého by určitě každý chtěl mít ve svém mužstvu a takový zůstane až do závěru, kde Susanne Christian zpívá poslední píseň vojákům se slzama v očích.(29.1.2004)

 • Madison
  ****

  Kubrick dal namiesto nezmyselného vraždenia a vojnových scén prednosť zobrazeniu ľudskej krutosti a bezcharakternosti. Ak čakáte vojnovú drámu so všetkou brutalitou, tak dajte skôr prednosť Spielbergovmu Zachráňte vojaka Ryana, pretože Stezky slávy sú výpoveďou o ľudskej zákernosti a neúcte. Kirk Douglas v hlavnej úlohe predvádza bezchybný výkon. Veľmi pôsobivý film so skvelou výpravou a silným príbehom.(21.4.2008)

 • gudaulin
  *****

  I s odstupem mnoha desítek let se Stezky slávy řadí k nejpůsobivějším (proti)válečným filmům, vytknout se mu dá opravdu máloco. V tom snímku se koncentrují všechny důležité emoce a střetávají všechny možné povahové rysy. Hrdinství se potkává se zbabělostí, idealismus s cynismem, obětavost se sobectvím a víra s beznadějí. Kubrickovi se povedlo dokonalé vtažení diváka do atmosféry zákopů zasypávaných dělostřeleckými granáty i zpustošené země nikoho rozervané jizvami výbuchů a pokryté troskami válečného šílenství. Stezky slávy představují vrcholnou školu především pro filmové kameramany. Co záběr, to obrazová lahůdka. Absurdní scéna vojenského soudu nad údajnými zbabělci, která má zamaskovat nesmyslnost útoku oslabené jednotky proti vojenské pevnosti, je pak obžalobou všech vojenských a politických systémů, které své obyvatele považují za pouhý kanónfutr pro své zájmy. Celkový dojem: 95 %.(13.12.2018)

 • genetique
  ****

  Kubrick ako ho nepoznáme. Dej je priamočiary, rýchly a svižný, príbeh krutý a hlavne zaujme od prvého momentu. Ďalší film, ktorý opisuje absurdnosť, nezmyselnosť a nespravodlivosť vojny, krutosť veliacich vojakov vo vlastných radoch, len škoda, že Amíci poukázali na francúzsku armádu, pritom mohli kľudne to isté naznačiť aj vo svojej. Nekončí typickým happy-endom, no po zhliadnutí som bol totálne spokojný. A na 57-my rok veľmi vyspelé herecké výkony. 80%.(9.11.2006)

 • berg.12
  *****

  Film o totální beznaději, zmaru, o zoufalém hledání dávno ztracené naděje. Těm, co nesedí konec - píše se rok 1916, všichni ti vojáci nejspíš zemřou. Není o nesmyslnosti války, spíše o jistém nesmyslném způsobu vedení války a jejím zákulisí, které nahnalo milióny do předem připravených jatek. Velmi působivé drama a to i přesto, že Kubrick musí snad i v zákopech mít uklizeno.(24.8.2006)

 • Sarkastic
  ****

  Člověk neví, jestli mu má být víc špatně z nesmyslných rozkazů a následných jatek, nebo směšného vojenského soudu. Jasná obžaloba, divákova lítost a hněv zároveň. Herecky silné, nejcharismatičtější byl samozřejmě přesný Douglas (film bych uvítal jednoznačně ve francouzském znění, ale to by se zase nedalo dohromady takové obsazení). Nespravedlnost, pak trocha trapného sentimentu s německou dívkou (značně křečovitý pokus o falešný humanismus) a zase zpátky do mlýnku na živé maso (i když, opravdu znovu s „naším“ plukovníkem? To asi ne…). Stezky slávy nejsou dokonalé, nicméně silné 4* si bezpochyby zaslouží.(12.7.2014)

 • viperblade
  *****

  Můj druhý Kubrick a hned takováhle rána do slabin. Paths of Glory je film, který by měl patřit do zlatého fondu kinematografie. Proč? Kvůli tématu, které je aktuální i 53 let (!!!) po jeho natočení, pro skvělou kameru, pro vynikající scény (soud, poslední jídlo), kvůli skvělému Douglasovi… tady superlativy šetřit nemíním a vlastně ani nemusím. Tenhle film mluví sám za sebe. 100 %.(1.2.2010)

 • Falko
  ****

  Kubrickovi sa podaril dalsi skvely kusok, ktory neukazuje na rok 1957 len pohyblivou kamerou velmi kvalitne natocene boje v zakopoch medzi francuzskou a nemeckou armadou, ale aj nezmysel vojny a psychologiu postav. Ktoremu vojakovi sa chce ist na istu smrt proti Nemcom, ked sa moze vratit naspät do zakopov? Aj o tomto bol vojensky sud, ktory ma rozhodnut o vine alebo nevine vojakov. V pripade viny je to trest odstrelenim. Pre tych, ktori tento film nevideli, samozrejme nechcem nic prezradzat. Pre zaujimavost: Na konci filmu spieva francuzskym vojakom nemecka spevacka a prave tato herecka (vtedy sa volala Susanne Christian) sa vdaka tejto ulohe stala buducou manzelkou rezisera Stanleyho Kubricka... 12.10.2008 ____ Kirk Douglas - (plukovník Dax) +++ Ralph Meeker - (Philippe Paris) +++ Adolphe Menjou - (generál George Broulard) +++ George Macready - (generál Paul Mireau) +++ Christiane Kubrick - (nemecká speváčka) +++ Hudba: Gerald Fried +++ Producenti: Stanley Kubrick, Kirk Douglas, James B. Harris +++(12.10.2008)

 • Dan9K
  ****

  Je skoro až neuvěřitelné, jak z poměrně obyčejného námětu dokázal Kubrick vytvořit po téměř všech stránkách geniální dílo s jasným, realistickým a bojím se to říct, pravděpodobným rozřešením a přesně takovým, v jaký jsem celou dobu doufal. Ale zatímco v The Killing byly poslední vteřiny napěchovány nepopsatelným pocitem beznaděje (či pro někoho radostí) v opojném nápisu "The End". Poslední minuty ve Stezkách slávy jsou poznamenány spíše uvolňováním atmosféry, což se sice dá brát jak negativně, tak i positivně, z mého úhlu pohledu jde však o politování hodnou ztrátu napětí a výborného dojmu z celého díla.(26.3.2006)

 • ripo
  ****

  Žiadne zbytočné naťahovanie. Pekne krásne od podlahy .... Drsná, špinavá vojna v čierno-bielych farbách dostáva ďalší rozmer. Rozmer absurdity tohoto konfliktu. Netreba ukazovať nepriateľa. Nepriateľa si vieme predstaviť. Toho, proti ktorému bojujeme na fronte. Ale nevidieť nepriateľa, ktorý ti stojí za chrbtom, je o to nepríjemnejšie .... Ten nepriateľ, ktorý po večeroch tancuje na honosných báloch v zámkoch, zatiaľčo vojaci musia hniť v plesnivých a zatuchlých zákopoch zoči-voči nepriateľovi. .... Absurditou je i fakt, že Francúzi boli natoľko zahĺbení do svojej "nedotknuteľnosti", že film zakázali na svojom území premietať ....(6.10.2009)

 • troufalka
  *****

  Hned na začátku je nesmyslný cíl dobýt Mravenčí vrch. Když se to major Saint-Auban doví z úst svého přítele George (generál Broulard) považuje to za nemožné, ale stečí příslib povýšení, aby dal v šanc životy 8000 mužů. Dokonce jde tak daleko, že když není jeho nesmyslný rozkaz proveden dle jeho představ, nařídí pálit do vlastních řad. Ale jsou vojáci kteří se stáhli do zákopů skutečně zbabělci? Kdo se zajímá o 1. světovou válku, neměl by opominout i skvělý československý film Signum laudis.(20.8.2014)

 • castor
  ****

  Mistr na dokonalou režii útočí na hierarchii, která panuje uvnitř armády. A donutil tím k pozoru cenzuru. Ač byl výsledek v mnoha zemích zakázaný, na působivosti mu to samozřejmě nic neubralo. Když dá generál toužící po povýšení rozkaz k útoku, neznamená to, že charismatický Kirk Douglas požene své muže na nesmyslnou misi. Stanley Kubrick velmi obratně útočí na vojenské mýty a domněnky, na hodnosti umně plive, hraje si se svícením, s dlouhými jízdami a plným využíváním hloubky záběrů, a ukazuje lidskou špínu v plné nahotě. Holt nepřítel není vždy tou největší hrozbou.(30.5.2015)

 • Mahalik
  ****

  Jó, to byly doby, když jsem si hrál na vojáka v poli. Moment, to se vlastně nikdy nestalo! Já snil o povolání popeláře, takže o maskáčích a tvrzených helmách nesměla být řeč. Můj sen byl vlastnit tu suprovou reflexní vestu, která naznačovala, že já jsem ten, který dělá vaše okolí lepším a čistějším místem. Byť jsem zakusil jenom parkrát být na malou chvilku pseudovojákem, stejně jsem ty kluky chápal. Je těžký vzdorovat něčemu, když víte, že je to platný jako mrtvému zimník. Že stejně půjdete do tý nesmyslný řezničiny- jménem válka. Kubrick, potažmo jeho kameraman, nasnímali tenhle snímek tak, jak se sluší a patří na válečný film. S úctou! Nemusíte obdivovat scénář, lokace, herce. Stačí, když si uvědomíte, jak moc tenhle film kope společnost do zadku. Komu mám poděkovat, že byla zrušena povinná vojenská služba?(9.11.2009)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace