Stezky slávy

• slovenský

Cesty slávy

Drama / Válečný

USA, 1957, 88 min

Na to, že je to Kubrick, to připomíná i film. Samozřejmě jsou tady ty jeho manýry s dlouhými záběry skrze zákopy, ta jeho kompozice během soudničky nenechává nic náhodě, ale ve výsledku se to ještě dá. A po renesanci zájmu o 1. světovou volám už dlouho. A je tu Adolphe Menjou, který se z neznámého důvodu dožil i hvězdného důchodu, ačkoli byl chutný už od roku 1915.(8.4.2013)

mrazivý, krutý, drsný . . . výborný - taký je okrem iného Kubrickov pohľad na vojnu - časopriestorovou kulisou mu je Francúzsko, front na rieke Marne počas prvej svetovej vojny, hrdinom neuveriteľne charizmatický Kirk Douglas ako spravodlivý, čestný a predovšetkým hrdinský plukovník Dax; výsledný efekt - jeden z najlepších vojnových filmov vôbec, i keď vojna tu nie je primárnou témou, film ide hlbšie, ako len k zobrazovaniu vojnových hrôz a nezmyselnosti tohto aktu, ide do vnútra človeka a k jeho najhorším vlastnostiam - zbabelosti, hamižnosti a pomstychtivosti;(28.2.2008)

Vynikajúci Kirk Douglas povodí diváka peklom I. sv. vojny a spolu s ním má divák možnosť sledovať lesk a biedu tých najhorších ľudských vlastností potierajúce všetky aspekty základnej morálky vrátane úcty k ľudskému životu. Ľudská chamtivosť a túžba po sláve naozaj nepozná hraníc. Geniálny maestro Kubrick a jeho druhá výnimočná vojnová dráma (z môjho pohľadu), tie on vie naozaj veľmi dobre.(8.7.2015)

Kubrickův skvělý protiválečný film, který ve své době vyvolal vlnu kontroverze. Zasazen je do období světové války a dává divákovi ochutnat hořkou skutečnost nesmyslnosti rozkazů, které nelze odmítnout - nebo snad ano?(7.4.2016)

Věhlasný, nepřekonatelný - alespoň dle místních ohlasů - Kubrick opět boduje za plný počet. Skvělé (ne)válečné drama s vynikajícím Kirkem Douglasem a nechutnou válečnou mašinérií... 100%(21.11.2016)

Najemotívnejší film Stanleyho Kubricka je geniálnou protivojnovou drámou. Príbeh francúzskej jednotky vojakov, ktorá je počas 1. svetovej vojny obvinená zo zbabelosti strhne nielen úžasným spracovaním a presnými hereckými výkonmi, ale najmä svojou silnou témou a nadčasovou myšlienkou. Nezabudnuteľný kúsok aj pre divákov, ktorým neskoršia majstrova tvorba príliš nesedí.(7.12.2017)

Válka není vůl a žádná Hlava 22 neexistuje, jen zrůdnost odlidštění válečného stroje na smrt, a zaslepená ambicioznost, která zůstane v místech které opustí humanismus. Doslovnost v minimalisticky úsporně podaném příběhu tu zprvu působí trochu zastarale, Kubrick nabírá na síle postupně, a jeho pravé schopnosti podat nejen morální apel v soudním dramatu, ale i hlubší emotivnost válečným extremismem nabourané psychiky lidí, projeví až úplně poslední scéně. Která pak ale působí o to silněji. 8/10(26.3.2016)

Velmi silné a syrové drama o nesmyslnosti války a rozkazů generálů. Docela by mě zajímalo, jak by se v přední linii chovali sami. A výborný herecký výkon Kirka Douglase, jen všechno dovedl k dokonalosti.(18.12.2016)

Pravdu povediac pred pustením Ciest slávy som mal značné obavy. Nekompromisné a odchýlky netolerujúce zbožšťovanie Kubricka viacerými užívateľmi ČSFD bolo v rozpore s mojimi dojmami z jeho filmov (najmä Bozku vraha, Zabíjania, Lolity, ale tiež Mechanického pomaranča). A naraz som sa bez dychu pozeral na film presne spĺňajúci moje očakávania. Neviem, či je najlepší, ťažko ho porovnávať s Osvietením alebo Odyseou vesmíru, ale je to film, ktorý bez problémov zaradím do desiatky mojich najobľúbenejších. Bez ohľadu na komentáre kritizujúce jeho prvoplánovosť, tézovitosť a predvídateľnosť. Jeden z užívateľov začína svoje komentáre slovami: Tento film chcem vidieť znova. Áno, to je aj môj pocit spojený s týmto filmom. Dúfam, že nebudem musieť dlho čakať.(28.10.2009)

Stezky slávy je další kultovní snímek z dílny Stanleyho Kubricka. Kubrick nám zde vykresluje zbytečnost a nesmyslnost války. Ve snímku sice neuvidíte žádnou pořádnou válečnou scénu, ale to vzhledem ke skvělé režii ani trošku nevadí.(14.8.2008)

Vždy iný a vždy skvelý. Taký je pre mňa pán Kubrick. Tentokrát o ľudských vlastnostiach a povahách a na pozadí 1. svetová vojna. Celkom nervy som mala ... a ako odškodné za zbytočne zmarený život jeden frank a očistenie mena po 19-ich rokoch .. pche. (filmová výzva 2017 - Mireldis)(26.3.2017)

Film táhne silný příběh (inspirovaný skutečností) a skvělý Kirk Douglas.(18.11.2008)

For ME 92%(24.1.2008)

Protivojnových filmov je neúrekom a väčšinou bývajú úspešné. Kubrick postavil svojich vojakov do bezvýchodiskovej situácie splniť nezmyselný rozkaz svojho ambiciózneho generála ( výborný George Macready ) alebo poľný súd... Po filmárskej stránke je film vynikajúci, ale dôležité je, že sa podarilo režisérovi ( a hercom ) vtiahnuť divákov do deja. Skvelé.(16.4.2008)

Alibismus, demence, naprostá neúcta k lidem, neustále opakované zastaralé postupy, které stojí moře životů.... Docela chápu francouzskou vládu, že tohle nechtěla pustit do kin, protože jen v málokterém filmu je francouzská generalita vykreslená v tak špatném světle (které mimochodem asi sedí, protože fr. armáda patřila v 1. válce k nejméně schopným - mmchodem spolu s Rakousko-Uherskem a nebýt Britů, ani by si proti Němcům neškrtli). Není to rozhodně film o bitvách, je tu jen jedna a je krátká, spíš o tom, jak funguje armádní management. Ale určitě to stojí za to.(28.10.2011)

Jeden z prvních Kubrickových filmů a hned taková síla. Povedený protiválečný snímek s první světové války s famózním výkonem Kirka Douglase. Drsný až neuvěřitelný příběh o trestu za neuposlechnutí neskutečného vojenského příkazu.(24.4.2010)

Jednoznačně nejlepší Kubrick. Perfektní válečné scény v první půlce, dokonale vyjádřené emoce v druhé půlce, krátká stopáž a jde tu hezky vidět jaké jsou války svinstvo 90%(23.5.2009)

Zatímco v pozdějších Kubrickových filmech jsou charaktery postav často nejednoznačné, ve Stezkách slávy jsou karty rozdány přímo - hranice mezi dobrem a zlem je tu nezpochybnitelná. Zlo je zosobněno ješitným generálem, pro kterého je postup v armádní hierarchii důležitější než životy podřízených vojáků. Proti němu donquijotsky bojuje plukovník Dax (Douglas), který zosobňuje ty nejčistší lidské vlastnosti. Tato zjednodušená polarizace připomíná Hellerovu Hlavu 22, Škvoreckého Tankový prapor, ale i Haškova Švejka. Rozdíl je v tom, že Kubrickovi je v tomto případě humor cizí. Jeho film je až chladnou studií nelidské válečné mašinérie, pro kterou jsou tisícové masy jen bezvýznamné figurky na hrací ploše. Přiznám se, že jsem od filmu očekával klasický válečný film, a byl jsem tedy velmi (mile) překvapený, když se z toho vyklubalo jakýchsi 12 rozhněvaných mužů na západní frontě. Je to sice raný Kubrick, ale dá se říci, že už ve vrcholné kondici - a to jak formou (vypilované záběry válečné vřavy...), tak velmi intenzivní snahou scénáře držet se jedné myšlenky a neodbíhat ke zbytečnostem.(25.6.2009)

V podstatě banální historka o nespravedlivém trestu za nesplnění nesplnitelné vojenské operace se mění v Kubrickových rukách v mistrovské dílo, a to za použití minimalistických filmařských technik, vynikajícího scénáře a brilantních herců v čele s Kirkem Douglasem ztvárňujícím idealistického právníka, t.č. v hodnosti plukovníka francouzské armády. Vůbec nevadí, že celý příběh je čirou fikcí, protože v reálu všechny války sestávají stejně jenom a pouze z podobně absurdních příběhů - a to dodává tomuto filmu nadčasovost. Bohužel, chtěl bych dodat.(23.3.2005)

První část, odehrávající se víceméně na bojišti mě až tolik nebavila, ale co musim vyzdvihnout je natočení bitevních scén. Jedoucí kamera po celé délce bojiště, nebo jeden celý záběr na generála v zákopech. Druhá část byla skvělá, Kubrick to zvládl skvěle.(3.5.2009)

V roce 1957 vzniklo něco, co ohromí i teď. Skoro bez chyby (možná až na finální scénu, která je sice silná, ale trošku laciná). Opravdový zážitek, film jsem viděl s dabingem, v originále by to bylo za ******(8.12.2006)