Reklama

Reklama

Osvícení

  • Česko Záření (více)
Trailer

Obsahy(1)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 954)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Redrum. Redrum. Redrum. Hlavní devizou není ani excelentní Nicholson, ani precizní Kubrickova režie, ale dokonalá atmosféra v čele se samotným horským hotelem. Kubrickovo volné pojetí Kingovy předlohy je přitažlivé právě z důvodu, že je opravdu velmi volně na motivy jedné z nejlepších "kingovek" a není tedy pouhou suchou adaptací "jedna ku jedné" (jakkoli je Torrancův sešup na můj vkus oproti pozvolnému pádu v knize přeci jen poněkud moc hrrr). redruM! ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Už jsem byl smířený s tím, že žádný pořádný horor v životě neuvidím a tak jsem opustil tento brakový žánr, i když jsem měl za ty roky na kontě jen pár snímků, které mě dokázaly ohromit. Ano, jsem hororový fanda, ale bývalý. Když jsem si všiml, že i Kubrick natočil jeden horor, svitla mi naděje na lepší zítřky. Dlouho jsem to odkládal, očekávání byla veliká, ale mistr nezklamal a na mě po letech dopadly pocity strachu a napětí, které jsem často vyhledával, ale nalézal jen trapné kvílení teenagerů a jejich následné kuchání nějakými směšnými ksichty. Kubrick si znovu vyhrál s kamerou, což je vidět od první minuty při záběrech z ptačí perspektivy a samozřejmě s hudbou, kterou podtrhl mrazivou atmosféru snímku. Jack je ďábel, ale byla by chyba zapomínat na ostatní, protože všechny čtyři důležité role jsou skvěle obsazené. ()

Reklama

Zíza 

všechny recenze uživatele

Určitě by se mi to líbilo mnohem více, kdybych na to nemusela koukat na půl (zhruba po hodině sledování to moje spolubydlící neunesla a musely jsme to vypnout a pustit si HIMYM), druhý den už atmosféra byla pryč, takže jsem si ji tak nějak domyslela a přihmouřila oči a dala za 5*. Ale možná už tam pak opravdu nebyla, prostě to skončilo tak nějak fádně a přesně v tu chvíli, kdy černoch volal, jsem si říkala, že tam pojede si pro porážku. No a jak to dopadlo... Za psycho hudbu, Jacka, který už na začátku vypadal jak z Bohnic a zakrvenou halu bych dala ty 4*, ale jak už jsem psala, přihmouřila jsem oko (a zacpala nosní dírku, ale to vědět nemusíte) a dala těch prokletých 5*. Asi to bude tím, že bydlím nad pohřebištěm koček. Ne, otevřela oči, podívala se znova a prostě je to za 4*. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Little pigs, little pigs, let me come in. Not by the hair of your chiny-chin-chin?“ Aby Jackovi z bušení do psacího stroje neruplo v bedně, je nezbytné najít si nějakou zábavu.. Klaustrofobické uličky a pokoje opuštěného horského hotelu slouží jako děsivé jeviště dalšího mistrovského Kubrickova díla, z něhož vyndání byť jediného filmového políčka by se rovnalo svatokrádeži. Dokonalost sama.. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Režijně vypiplané mistrovské dílo, pečlivě gradovaná atmosféra, která v hororovém žánru nemá obdoby, nádherná plynulost stupňování strachu a psychologického přerodu hlavní postavy, jednoduše Kubrick a Nicholson v nejlepším... Proslulé Kubrickovo užití kamery (distancované až "robotické" následování postav), minimalistická, ale perfektně atmosféru podbarvující hudba, famózní halucinační/imaginární/snové scény v čele s valící se krví - Osvícení je dokonalé nejen formou, ale i obsahem - působí inteligentně, nezakládá si na temnotě a lekačkách, divák má před očima velký prostor, ale přesto cítí značnou tíseň. A ten strach... Ale přesto bych si ani na minutu nedovolil zakrýt oči a přestat se opájet genialitou díla. 10/10 ()

Galerie (164)

Zajímavosti (222)

  • Když Dick (Scatman Crothers) provází Wendy (Shelley Duvall) po kuchyni, otvírá mrazák klikou na pravé straně dveří. Když vycházejí a zavírá dveře, klika je na levé straně. (regin)
  • Vivian Kubrick prozradila, že Shelley Duvall (Wendy Torrance) „neměla vůbec žádné sympatie“ nikoho, kdo se podílel na natáčení. Toto byla očividně taktika samotného Stanleyho Kubricka, který chtěl, aby Shelley ještě více podtrhla charakter své role a hrála tak bezmocnou, jak jen to půjde. Jasně to je vidět v dokumentu o natáčení, kdy Kubrick příjde za Duvall a řekne: „To (soucit) vám nepomůže.“ (cihlenka)
  • Po tom, ako si herečka Shelley Duvall (Wendy Torrance) prešla svojráznymi metódami režiséra Stanleyho Kubricka počas natáčania, bola tak vystresovaná, že jej počas produkcie filmu začali vypadávať vlasy. (srbak)

Související novinky

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

S blížícím se Silvestrem vám tradičně přinášíme hlasování TOP uživatelů ČSFD.cz za nej filmy a seriály uplynulého roku. Jaké jsou jejich "topky" i s krátkým shrnutím názoru můžete vidět níže. Z filmů… (více)

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)

Reklama

Reklama