poster

Osvícení

 • český

  Záření

 • anglický

  The Shining

 • slovenský

  Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dever
  ****

  ......HOW SOON IS POSSIBLE..... Je až veľmi zaujímavé jak veľmi sedia Nicholsonovi psychopatické role, ten chlapec to musí mať určite v krvi :) . Stanley Kubrick si ale v kľude mohol odpustiť tú dlhú stopáž filmu a ten retardovaný zvuk, ktorý má pravdepodobne diváka naladiť do mysterióznej atmosféry, mňa však ten zvuk skôr pekne sral ako ladil.(12.2.2012)

 • gudaulin
  *****

  Klasika hororového žánru, která s přibývajícími léty vůbec nestárne a je příkladem tvůrčího přístupu režiséra k literární předloze. Kubrick měl výjimečný talent pro vytváření působivých obrazů a práci s herci, které ve spojení se scénářem vytvořily pociťově zneklidňující dílo s atmosférou, která se dnes v žánru objevuje jen výjimečně. Scény, jako bylo zběsile se pohybující autíčko na rudém koberci nebo honička v zahradním bludišti utkví v paměti na celý život. Jedna z nejlepších rolí Jacka Nicholsona, který dokonale ztvárnil postupný rozpad osobnosti hlavního hrdiny. Svou ztrátu sebevědomí coby živitele rodiny postupně nahrazuje stále agresivnější dominancí, která vyústí do děsivého finále. Závěrečný záběr kamery na zarámovanou fotografii na stěně je rafinovanou pointou, která potěší hororového fanouška. Nezastupitelnou roli hraje scenérie monumentální stavby hotelového komplexu zasazeného do izolovaného prostředí hor. Celkový dojem: 95 %. Je zajímavé, že autor předlohy Stephen King nebyl s vyzněním tohoto filmu zcela spokojený, byť jde o jednu z nejlepších adaptací jeho díla. Patrně mu vadilo, že nedostal svoji obvyklou roličku.(4.12.2007)

 • Matty
  *****

  Mimo jiné horor, který s přibývajícími roky na své nezařaditelné ďábelskosti neztrácí, ale získává. Znepokojivě dlouhé interiérové jízdy (kdy přejímáme hledisko postav), velké exteriérové celky (kdy se postavy ztrácejí kdesi v dálce) - traumata povahy psychosexuální i národní, hodně otázek nezodpovězených i nezodpověditelných. Především ale Jack Nicholson, který má nad celým filmem podobnou moc jako minotaur nad svým bludištěm. 95% Zajímavé komentáře: POMO, kiddo, VerteX, Baudelaire, milos1, scheni(27.4.2005)

 • kitano
  *****

  Tak toto som necakal. Narozdiel od vacsiny flmov ktore su zo zaciatku obrazom stastnej rodinky, Shining sa o to vobec nesnazi.Prakticky od zaciatku film utoci na divaka neprijemnou hudbou a roznymi neprijemnymi scenami. Filmu dominuju depresivne zabery prazdnych hotelovych chodieb a miestnodti, ktore doslova hraju jednu z hlavnych uloh filmu. No a demonicky Jack v podani NIcholsona to je jeden z najimpresivnejsich hereckych vykonov vobec a vela krat hrozu nahana len staticky zaber na jeho tvar. Potom ako som dopozeral tento film som si akosi ani nemohol spomenut na horor ktory ma naozaj vylakal. Kubrick bol genius. 10/10(17.11.2006)

 • DaViD´82
  *****

  Redrum. Redrum. Redrum. Hlavní devizou není ani excelentní Nicholson, ani precizní Kubrickova režie, ale dokonalá atmosféra v čele se samotným horským hotelem. Kubrickovo volné pojetí Kingovy předlohy je přitažlivé právě z důvodu, že je opravdu velmi volně na motivy jedné z nejlepších "kingovek" a není tedy pouhou suchou adaptací "jedna ku jedné" (jakkoli je Torrancův sešup na můj vkus oproti pozvolnému pádu v knize přeci jen poněkud moc hrrr). redruM!(30.1.2007)

 • - Spoiler: Ve filmu se objeví celkem 2 mrtví. (vyfuk)

 • - Jack Nicholson pri spomienkach na natáčanie spomínal aj na to, ako Kubrick vyberal hudbu pre podfarbenie scén: „Stanley počúval hudbu neustále, počúval ju dovtedy, kým nenašiel niečo, čo ho zaujímalo alebo kým necítil, že je to to pravé.“ (Saber)

 • - Spoiler: Dick Hallorann (Scatman Crothers) v knižní předloze sice utrpí vážná zranění, ale nakonec přežije. (Idoviren)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace