Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Tak toto som necakal. Narozdiel od vacsiny flmov ktore su zo zaciatku obrazom stastnej rodinky, Shining sa o to vobec nesnazi.Prakticky od zaciatku film utoci na divaka neprijemnou hudbou a roznymi neprijemnymi scenami. Filmu dominuju depresivne zabery prazdnych hotelovych chodieb a miestnodti, ktore doslova hraju jednu z hlavnych uloh filmu. No a demonicky Jack v podani NIcholsona to je jeden z najimpresivnejsich hereckych vykonov vobec a vela krat hrozu nahana len staticky zaber na jeho tvar. Potom ako som dopozeral tento film som si akosi ani nemohol spomenut na horor ktory ma naozaj vylakal. Kubrick bol genius. 10/10(17.11.2006)

Geniální adaptace knihy Stephena Kinga Osvícení. Spisovatel Jack Torrance se svoji manželkou a synem přijíždí do horského hotelu, o který se má přes zimu starat, ale po pár týdnech začíná přicházet o rozum a snaží se zabít svoji rodinu podle historky, kterou mu odvyprávěl ředitel hotelu. Jack Nicholson je přímo démonický a předvádí mistrovský výkon. Bohužel Nicholson už jako blázen vypadá od pohledu, takže není úplně vidět jeho psychická proměna. Shelley Duvall a malý Danny Lloyd zahráli výborně i když je pravda, že Duvall místy přehrávala. Stanley Kubrick natočil horor s neuvěřitelně hutnou atmosférou, která se dala místy krájet. Své na tom má podíl i hudba, která atmosféru ještě "vylepší". Opravdu mimořádné filmařské dílo s několika nezapomenutelnými scénami (např. závěr v bludišti), které si své čestné místo dozajista najde......(13.1.2008)

Po druhej projekcii musím hodnotenie zvýšiť na 5*, pretože kvalita tohto hororu predčí aj dnešné prevažne kvantitatívne snímky. Jacka Torrencea by nikto nenapodobnil lepšie ako Jack Nicholson s výrazom potencionálneho šialenca ( možno kanibal Hopkins by sa mu mohol prinajmenšom rovnať :), hudba si zachováva sugestívnu úroveň plnú deštruktívnych mätúcich zvukov, prostredie obrovského hotela bolo pre rozpútanie duchárskej lahôdky tým najlepším možným miestom, brilantná atmosféra by sa dala krájať a scenáru sa tiež nedá nič vytknúť. Nie je to síce horor môjho srdca, ale film, z ktorého sála perfekcionizmus najvyššieho kalibru, si zaslúži tú najlepšiu kritiku.(6.4.2010)

Vždycky, když se někdo přede mnou zmíní o tomhle báječném filmu, sepne mi v hlavě okamžitě jedna rozporuplná informace . „Nenechala jsi mě domluvit.Řekl jsem:''Já ti neublížím.Jenom ti vymlátím mozek z hlavy.Jen ho vymlátím z tý tvý zasraný palice.“ Teprve potom si vzpomenu na bludiště, na herce a režiséra. Tak nevím, no.....v každém případě nezapomenutelný film!(1.10.2005)

Konečně jsem viděl pořádný horor. Kubrick si vybral skvělé herce, kteří vydali ze sebe maximální výkon i když Danny Lloyd do premiéry filmu netušil, že natáčí horor a taky se nemusel dívat na Mazací hlavu od Davida Lynche, který Kubrick pouštěl, aby na place zavládla správná nálada. Kdyby Stanley natáčel další horor, mohl by pustit Osvícení a ne Mazací hlavu. Je mi 18 let a to už jsem lecos vydržel, ale Kubrick mě dostal. Můj bratr z toho nedokázal usnout a pokud usnul měl noční můry. A pokud tohle zrovna čte nějáký spisovatel a hledá místo, kde by mohl psát svoji knihu, vřele doporučuji horské středisko Timberline Lodge. Víc říkat nemusím, protože je vše v ostatních komentářích.(26.12.2003)

• - Časopis Empire zařadil snímek v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 52. místo. (Folky)

• - Klip „Spit it Out“ od skupiny Slipknot obsahuje scény odkazující na tento film. (The_Second)

• - Jack Nicholson a Danny Lloyd jsou jediní dva herci, kteří hrají stejně pojmenované postavy (Jack Torrance a Danny). (Varan)