Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Když během napínavého filmu mám občas husí kůži je to neklamné znamení, že hororo se povedl. Tento film se skutečně povedl. Pocit děsivosti zde vyvolávají dokonalé záběry kamery, hudba, prostředí a skvělý herecký výkon Jacka Nicholsona . Třeba scéna kde manželka Jacka Torrance zjistí co její muž celou dobu psal na stroji je naprosto skvělá a má 100x větší efekt úzkosti než kde jaké vyvražďování puberťáků. Jediný co kazí Kubrickovu témeř 5* práci je to, že Shelley Duvall jsem občas ten strach nevěřil !(13.10.2006)

Musím říct, že tomuhle filmu něco schází. Možná je to chybějící gradace konce - tedy spíš poslední třetiny filmu (i když honička v bludišti stojí za to), ale prostě dílko se dle mého řadí spíš na Kubrickovy nejnižší příčky. Ale i tak jde o velmi zajimavý (a zajímavě natočený) thrilller, který ale asi nedokázal využít celý potenciál, který v sobě obvykle skrývají knížky Stephena Kinga a který se téměř nikomu nepovedl převést stejně sugestivně na filmové plátno (snad jediné dvě výjimky tvoří Misery a Zelená míle, která je ovšem podle nehororové povídky). A jak je vidět, tak ani velkému panu Kubrickovi se to nepovedlo na 100%... Některé pasáže jsou sice velmi povedené (mě osobně například fascinovala scéna, kdy syn jede na tříkolce po hotelu, kamera ho snímá zezadu a pohybuje se s ním, my slyšíme, jak kolečka jedou chvíli po dřevě, chvíli po koberci, a najednou se zastaví u dveří 217 a... mimochodem výborná práce zvukaře), uchvatné je i použití hudby, kamery, herecké výkony (zejména Jack Nicholson - i když opět mám pocit, že v každé z jeho rolí je velký kus jeho povahy, takže zas tolik nehraje :-)), ale to jsou věci u Kubricka skoro samozřejmé. Nakonec jsem se rozhodla pro 4*, protože přes moje výtky jde o velmi nadprůměrný horor, ale i tak byl pro mě celkem zklamáním. Mám dojem, že tenhle film už si znova pustit nepůjdu.(16.6.2005)

Typický Kubrick. Vo filme nie je jediný okamih, ktorý by nebol súčasťou jednej obrovskej, do posledného detailu prepracovanej mozaiky psychologického labyrintu. Všetko je dokonale načasované, plynulé, kamera sa väčšinu času pohybuje v pravých uhloch a v rozvnobežkách so stenami šablonovitého hotelu a v hudbe nikdy nezaznie jediný tón, ktorý by v nej nebol doslova nevyhnutný. Výtvarný i hudobný minimalizmus najhrubšieho zrna, dokonale umocňujúci stiesňujúci pocit z prázdneho prostredia, kde sa príbeh odohráva. Hrdinu nesledujeme len ako niekoho na plátne, ale vďaka Kubrickovmu vizuálne naturalistickému režijnému pojatiu ním doslova SME. A rovnako ako v ňom, aj v nás to vrie stále viac a viac, až sa sami obávame toho, čoho by sme boli na jeho mieste schopný. Kubrick bol génius. Jeho SHINING je film, ktorý sa pre svoj intelektualizmus snáď ani nedá označiť "ľahkou" nálepkou "horor". A i keď je možno trochu škoda, že mi jeho chlad a precízna vykalkulovanosť neumožňujú prežiť príbeh hlavných postáv aj niečím iným, než len myslou, dávam plné hodnotenie. Rešpektujem Kubrickovu odosobnenú cestu, ktorou sa vydal a viem, že budem mať v tomto šialenstve každým novým zhliadnutím stále čo nové nachádzať. Bravo maestro!(5.6.2002)

,,Mami? Vážně chceš jet do toho hotelu na celou zimu?". ,,Chci. Bude to velká legrace". ,,Jo. Asi jo". ..... Chcete aby vám běhal mráz po zádech? Tak přijměte pozvání na show S.Kubricka, J.Nicholsona, S.Duvall a D.Lloyda. Znepokojující kamera, hudba a postavy, které nahánějí hrůzu i když v podstatě ještě o nic nejde. Kam se hrabou všechny ty KRUHOVÝ odnože. Duchařina a psychárna jako prase! A nezapomeňte: KDO JEN PRACUJE A NEBAVÍ SE, ZHLOUPNE. A když hotel, tak né pokoj č. 237.(31.3.2007)

Hodne husta zalezitost, ale bylo zde pro me jedno zklamani - nebal jsem se. Sice je tu opravdu dokonaly Jack Nicholson, kterej utahne film sam, ale narozdil od jinejch Kubrickovo filmu mi film prisel misty predvidatelny (hlavne zabiti cernocha) a misty zbytecne uspechany. Hned na zacatku mi neprislo, ze by to byla nejaka strasne skvela rodinka, ale narozdil od jinejch filmu byla uveritelna. Nicmene postupna zmena v silence se moc nekonala, vse se imho stalo ve scene s psanim knihy, kde z niceho nic zacal vysilovat. Ale je fakt ze az ke konci se to hezky stupnovalo. Jediny co tu je desivy je Nicholson a to tak, ze hodne, ale celkova atmosfera mi prisla hodne husta a neprijemna, ale ne moc strasidelna, i kdyz par drsnejch momentu se tu najde. Skvele se povedla hudba, misty skutecne az rvala usi. No na 5* to samozrejme je, ale jine Kubrickovo filmy se mi libily vic.(25.3.2006)

• - Jack Nicholson a Danny Lloyd jsou jediní dva herci, kteří hrají stejně pojmenované postavy (Jack Torrance a Danny). (Varan)

• - Danny Lloyd, ktorý vo filme stvárnil malého chlapca Dannyho, nevedel po celý čas natáčania o tom, v akom filme vlastne hrá. Stanley Kubrick sa mu to snažil dôkladne zatajiť, a tak ho presvedčil, že sa jedná len o ďalšiu z rodinných drám, v ktorých vystupuje. (srbak)

• - Spoiler: Pro asi nejslavnější scénu, kdy Jack Torrance (Jack Nicholson) sekyrou rozbíjí dveře do koupelny, byly vyrobeny dveře, které se měly dát snadno rozbít. Avšak Jack Nicholson dveře rozbil až moc lehce, jelikož ještě před hereckou kariérou pracoval jako dobrovolný hasičský pomocník. Filmové oddělení s rekvizitami tak bylo nuceno vyrobit dveře silnější. (cihlenka)