Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Kulhavý ďábel Jack Nicholson pronásleduje se sekerou v ruce svou k smrti vyděšenou manželku Shelley Duvallovou. Hudba zní, jako když smečka duchů pořádá bál, uzavřena v komíně; kamera si udržuje znepokojený odstup a v okamžiku, kdy Nicholson mazlivým hlasem pronese repliku "Kůzlátka, otevřete vrátka" vám po zádech bruslí mráz. Jestliže jste tuto horrorovou klasiku podle Stephena Kinga ještě neviděli, určitě to napravte.(19.2.2003)

Poprvé, když jsem viděl Osvícení, tak jsem film nepobral, kvality snímku jsem neviděl a hodnotil pouhými 2 hvězdičky, ale dal jsem Kubrickovy šanci a po druhém a třetím zhlédnutí film ve mě rozkvetl. Na Kubrickovo Osvícení se výborně dívá, jeho pomalé vyprávění mě sedí a více a více jsem si vychutnával tento výborný počin se super atmosférou, hudbou a vynikajícími herci. Tuto klasiku hodnotím 5 hvězdičky…(20.2.2006)

Určitě by se mi to líbilo mnohem více, kdybych na to nemusela koukat na půl (zhruba po hodině sledování to moje spolubydlící neunesla a musely jsme to vypnout a pustit si HIMYM), druhý den už atmosféra byla pryč, takže jsem si ji tak nějak domyslela a přihmouřila oči a dala za 5*. Ale možná už tam pak opravdu nebyla, prostě to skončilo tak nějak fádně a přesně v tu chvíli, kdy černoch volal, jsem si říkala, že tam pojede si pro porážku. No a jak to dopadlo... Za psycho hudbu, Jacka, který už na začátku vypadal jak z Bohnic a zakrvenou halu bych dala ty 4*, ale jak už jsem psala, přihmouřila jsem oko (a zacpala nosní dírku, ale to vědět nemusíte) a dala těch prokletých 5*. Asi to bude tím, že bydlím nad pohřebištěm koček. Ne, otevřela oči, podívala se znova a prostě je to za 4*.(18.1.2011)

Naprosto ukázkový horor, špička žánru a to nehledě na stáří. Izolovaný, prázdný a děsivě prostorný hotel ve Skalistých horách, synek, mamka a čím dál vyšinutější taťka. Jack Nicholson válcuje sebelepší představu o téhle postavě, jakou by snad kdo z Kingovy knižní předlohy mohl mít. Charismatický psychopat jedna radost! Kompletně dokonalé - zvukové efekty, celkový vizuál a práce s kamerou, strašidelné výjevy, herci, napětí, prostředí... Nejde nedat 5*.(18.1.2011)

Typický Kubrick.. Tentokrát v klasice hororového žánru. Na rozdíl od jiných vyvražďovaček a potoků krve sazí na klasickou Hitchcockovou školu. Jestli tohle člověka dostatečně nepřesvědčí, pak věta: "Já ti neublížím, jenom ti vymlátím mozek z hlavy. Jen ho vymlátím z tý tvý posraný palice". Člověka určitě přesvědčí.!(28.10.2011)

• - Stephen King se při vymýšlení názvu pro svůj román inspiroval refrénem skladby Plastic Ono Bandu "Instant Karma", ve kterém znějí slova "We all shine on". (ClintEastwood)

• - Do hlavní role tvůrci zvažovali namísto Jacka Nicholsona Roberta DeNira, režisér Stanley Kubrick však nebyl po zhlédnutí filmu Taxikář (1976) přesvědčen, že by byl dostatečně psychopatický. Navržen byl také Robin Williams, který se ale Kubrickovi zdál až příliš šílený. (Ruuzha)

• - Keď Wendy (Shelley Duvall) poreže Jacka (Jack Nicholson) nožom po tom, čo rozbil sekerou dvere do kúpeľne, sú dvere vysekané iba spolovice, resp. jedna výplň dverí, avšak v ďalšom zábere už sú rozbité viditeľne viac - sú vysekané dve výplne dverí. (xpantherx)