Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Jsou filmy, které nestárnou. A The Shining mezi ně rozhodně patří. Je to neskutečné, ale i po 30 letech od natočení, mě dokázal tento horor dost vyděsit. A to hlavně díky panu herci - Jacku Nicholsonovi. Ten maník je opravdu ďábel… Ať přemýšlím sebevíc, momentálně mě nikdo vhodnější na tuto roli nenapadá. Pak tu máme Shelley, která, i když není Miss (teda, nevypadá tak) tak z ní vyzařuje vnitřní krása. Ona je vlastně tak průměrná, až je nadprůměrná (doufám, že to všichni chápou… :-)) A Kubrick, to je fakt machr. Co film, to naprosto jiné téma, které zvládá s přehledem. Kdyby dnes, některý z těch mladých filmařů, kteří tak zoufale chtějí natočit dobrý horor (a přiznejme si to, málokdy se to povede) měl alespoň 1 % citu pro atmosféru, co Kubrick, to by byla hned jiná káva… Ostatně, v tomhle filmu jsem všehovšudy viděl pouze JEDNU lekačku. A to ostatní dělala hudba, kamera… A dnes máme horory, které jsou přímo napěchovány těmito "lekačkama" a i když jsou mnohdy efektivní a splní svůj účel, tak hned poté je atmosféra pryč. Prostě a jednoduše, co se tady snažím napsat je to, že je mnohem lepší budovat napětí a atmosféru jako tady, než do filmu nacpat 150 lekaček. No, trochu jsem odbočil od filmu, ale nemám už, co bych napsal a zároveň se neopakoval. Snad jen, že tohle byl pro mě ještě větší zážitek, než Psycho. Jasných 100 %.(20.3.2010)

Velice psychologický film, který je tak úspěšný díky opravdu hrůzostrašnému Jacku Nicholsonovi, ztísněné atmosféře hotelu, kde nikdo není v okolí několika desítek kilometrů a nakonec k dokonalé hudbě, kterou S. Kubrick použil opravdu skvostně a donutí Vás sledovat scény, kde se nakonec nic nestane nebo stane a díky tomu nutí diváka stále sledovat film. Už ze začátku, kdy je Jack na pohovorech a dozvídá se historii hotelu je navýsost zajímavé a divák sleduje jeho změnu během celého filmu. A nebyl by to Kubrick kdyby nedokázal hned několikrát překvapit tak, že nad tím budete přemýšlet a rozhodně Vás to nenechá chladným. Tímto narážím na konec, který rozhodně k těmto scénám patří a abych se přiznal po shlédnutí filmu jsem si stále promítal film a vždy se mi připomněl nesnesitelný řev Jacka Nicholsona. ...Johnny is here(15.10.2006)

Tímto filmem si mě Kubrick definitivně získal. Tak hustou atmosféru jsem neviděl u žádného jiného filmu (v poslední době se jí přibližuje M. Night Shyamalan svým hitchcockovským stylem). Mistr buduje napětí tak precizně, že už v půlce filmu jsou pocity úzkosti těžko únosné. Pomáhá si pomalou kamerou a vážnou hudbou 20. století, která už sama o sobě vyvolává u neznalého posluchače ne zrovna příjemné stavy. Pamatuji si, když jsem The Shining pouštěl spolubydličovi, mluvil jsem na něj, pak jsem na chvilku odešel, vrátil jsem se a on si toho vůbec nevšiml. Potom mi řekl, že takhle hluboko ho dosud žádný film nevtáhl. A měl sakra pravdu! PS: Doporučuju se poohlédnout po delší 144 minutové verzi. Zážitek z tohoto skvostu je pak ještě silnější.(22.7.2002)

9 / 10 Strašná bolesť hlavy skĺbená s priam extatickým obdivom - to sú bezprostredné pocity, ktoré som mal po vzhliadnutí The Shining. A skutočne, dve hodiny plné tej najhustejšej atmosféry akú si len viete prestaviť, vynikajúci herci na čele s Nicholosonom, ktorý len potvrdil, že na absolútnom vrchole môjho osobného rebríčka hercov nie je náhodou, a samozrejme samotný Stanley Kubrick a jeho neuveriteľná réžia, to všetko dokopy dáva vzniknúť filmu, ktorý ostatné rádoby horory nielenže strká do vreca, ale si s nimi aj s prehľadom vytiera zadnicu, do slova a do písmena. Dôkaz namiesto sľubov - hneď začiatok filmu zachytávajúcii cestu Jacka Torrenca do Overlook Hotelu je vďaka pomalým leteckým záberom a dunivej, kakofonickej hudbe Wendy Carlos a Rachel Elkind mrazivejší ako absolútna väčšina dnešnej hororovej produkcie a je akýmsi varovaním: "Pozor! Tento film nie je pre slabšie povahy!" Bravó, Stanley, bravó, bravó, bravó a jedno hip-hip-hurá ako bonus...(14.5.2005)

Mimo jiné horor, který s přibývajícími roky na své ďábelskosti neztrácí, ale získává. Znepokojivě dlouhé interiérové jízdy (kdy přejímáme hledisko postav), velké exteriérové celky (kdy se postavy ztrácejí kdesi v dálce) - traumata povahy psychosexuální i národní, hodně otázek nezodpovězených i nezodpověditelných. Především ale Jack Nicholson, který má nad celým filmem podobnou moc jako minotaur nad svým bludištěm. 95% Zajímavé komentáře: POMO, kiddo, VerteX, Baudelaire, milos1, scheni(27.4.2005)

• - Scéna, kde si Jack Torrance (Jack Nicholson) hází tenisovým míčkem o zeď, byla improvizací Jacka Nicholsona. Ve scénáři měl pouze napsáno: "Jack is not working." (cihlenka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 23. května 1980 v Los Angeles. (Varan)

• - Shelley Duvall, představitelka Wendy Torrance, po dotočení filmu prohlásila, že scéna: "Heere’s Johnny!" se točila celé 3 dny a během toho bylo zničeno více než 60 dveří. (cihlenka)