Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Konečně jsem viděl pořádný horor. Kubrick si vybral skvělé herce, kteří vydali ze sebe maximální výkon i když Danny Lloyd do premiéry filmu netušil, že natáčí horor a taky se nemusel dívat na Mazací hlavu od Davida Lynche, který Kubrick pouštěl, aby na place zavládla správná nálada. Kdyby Stanley natáčel další horor, mohl by pustit Osvícení a ne Mazací hlavu. Je mi 18 let a to už jsem lecos vydržel, ale Kubrick mě dostal. Můj bratr z toho nedokázal usnout a pokud usnul měl noční můry. A pokud tohle zrovna čte nějáký spisovatel a hledá místo, kde by mohl psát svoji knihu, vřele doporučuji horské středisko Timberline Lodge. Víc říkat nemusím, protože je vše v ostatních komentářích.(26.12.2003)

Asi jsem divný brouk, ale Kingovu knihu jsem zkoušel číst třikrát a vždycky jsem ji po zhruba sto stranách odložil. Nelíbila se mi. Zato film mě okamžitě dostal svojí sugestivní atmosférou plíživého děsu, na níž má olbřímí podíl mistrovský výkon Jacka Nicholsona. Jacka Torrance rozehrává jako harfu, nejdříve potichoušku se všemi temnými podtóny, aby pak náhle začal rvát všechny struny. Jackova proměna v monstrum je postupná a vpodstatě "dělá" tenhle film. Kubrickovi se obdivuhodně podařilo vytvořit strach bez tmy a stísněných prostor. Strach Osvícení je strach vzdušný, světlý, prostorný... A tím naprosto unikátní. K autenticitě filmu přispívá i to, že zlo jakoby nemělo zdroj – přícházi "zevnitř" Jacka, nebo je to zlo vtělené do genia loci? Je Jackovo šílenství skutečně pouze dílem jeho pošramocené psychiky? Divák vězí ve stejné nejistotě, v jaké uvíznou hlavní hrdinové snímku, těžko určuje rozložení sil mezi realitou a nadpřirozenem. Ale vše vede jen k jednomu.. REDRUM... také z toho máte husí kůži?(30.1.2004)

Monumentální hrůzostrašná vize fimařského génia a megalomana č. 1. Mimimum střihu, zato sugestivní dlouhé záběry (hlavně jízdy hotelem a nájezdy a odjezdy na/z tváře postav) se znepokojivými obrazy a hudbou a precizně napsané a hlavně odehrané dialogy. Spíš než až sebeparodicky šílený Nicholson mě zaujal výkon Shelley Duvall. Přesvědčivěji (opět až sebeparodicky) vyděšenou ženskou jsem ve filmu neviděl. A ten jednozáběrový trajler, to je taky žrádlo.(3.1.2011)

Poprvé, když jsem viděl Osvícení, tak jsem film nepobral, kvality snímku jsem neviděl a hodnotil pouhými 2 hvězdičky, ale dal jsem Kubrickovy šanci a po druhém a třetím zhlédnutí film ve mě rozkvetl. Na Kubrickovo Osvícení se výborně dívá, jeho pomalé vyprávění mě sedí a více a více jsem si vychutnával tento výborný počin se super atmosférou, hudbou a vynikajícími herci. Tuto klasiku hodnotím 5 hvězdičky…(20.2.2006)

Naprosto ukázkový horor, špička žánru a to nehledě na stáří. Izolovaný, prázdný a děsivě prostorný hotel ve Skalistých horách, synek, mamka a čím dál vyšinutější taťka. Jack Nicholson válcuje sebelepší představu o téhle postavě, jakou by snad kdo z Kingovy knižní předlohy mohl mít. Charismatický psychopat jedna radost! Kompletně dokonalé - zvukové efekty, celkový vizuál a práce s kamerou, strašidelné výjevy, herci, napětí, prostředí... Nejde nedat 5*.(18.1.2011)

• - Film ve své době obdržel dvě nominace v prvním ročníku známé anti-ceny Zlatá malina za nejhorší herečku, kterou měla být Shelley Duvall, a nejhoršího režiséra, jímž měl být Stanley Kubrick. Nicméně herečka i režisér "prohráli" se snímky Modrá laguna (1980) a Xanadu (1980) a Zlatou malinu tak nezískali. (nerdrage)

• - V úvodní titulkové scéně můžeme slyšet hudbu s motivy 5. věty Fantastické symfonie Hectora Berlioze. Stejný motiv je použit i na začátku filmu Mechanický pomeranč (1971). (cheyene)

• - Stanley Kubrick měl ve zvyku umísťovat do svých filmů prvky, které běžný divák nezaregistruje, a které se v dalším běhu filmu opakují. Málokdo například ví, že bizarní postava, která v závěru snímku provádí felaci jiné, se v něm objevuje již dříve, a sice v podobě malé figurky ležící na podlaze. (L_O_U_S)