Osvícení

Osvietenie

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Hodne husta zalezitost, ale bylo zde pro me jedno zklamani - nebal jsem se. Sice je tu opravdu dokonaly Jack Nicholson, kterej utahne film sam, ale narozdil od jinejch Kubrickovo filmu mi film prisel misty predvidatelny (hlavne zabiti cernocha) a misty zbytecne uspechany. Hned na zacatku mi neprislo, ze by to byla nejaka strasne skvela rodinka, ale narozdil od jinejch filmu byla uveritelna. Nicmene postupna zmena v silence se moc nekonala, vse se imho stalo ve scene s psanim knihy, kde z niceho nic zacal vysilovat. Ale je fakt ze az ke konci se to hezky stupnovalo. Jediny co tu je desivy je Nicholson a to tak, ze hodne, ale celkova atmosfera mi prisla hodne husta a neprijemna, ale ne moc strasidelna, i kdyz par drsnejch momentu se tu najde. Skvele se povedla hudba, misty skutecne az rvala usi. No na 5* to samozrejme je, ale jine Kubrickovo filmy se mi libily vic.(25.3.2006)

Excelentní minimalistický soundtrack nemohl být lepší a některé scény - hlavně ta koupelnová a chlapcova vize rozsekaných dětí v hotelové chodbě - jsou opravdu děsivé. Ale pár výhrad bych měl. Jack Nicholson, jakkoliv excelentní, v některých scénách nechutně přehrává, pokud je to režisérův záměr, tak jsem ho tak úplně nepochopil. A Shelley Duvall, když běhá po hotelu s nožem v ruce, snaží se zahrát vyděšenou, ale ve tváři je vidět, že jí to moc nejde. Ale to jsou jen takové mini-pihy na kráse celku.(11.11.2003)

8/10. Ta atmosféra je neuvěřitelná. Klaustrofobická kamera plná (i na dnešní dobu) neuvěřitelných výjevů v kombinaci s dokonalou výstavbou scén, mrazivým napětím, sebejistou prácí zvuku či precizní kombinací barev... je zkrátka špičková a nebojím se ohánět slovem "umění". Problém je, že samotný scénář, ona dávka šílenství a přerod charakterů je tlačen až příliš zbrkle a neuvěřitelně. Což celé téhle dokonalosti lehce podráží nohy. Status kultu však nepopírám a souhlasně podepisuji. Přeci jen, jde o jednu z nejlepších adaptací Kingových románů. To bezpochyb.(16.6.2019)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Opravdu precizně natočený horor Stanley Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Po celý film navozuje tísnivá zvláštní hudba tu správnou atmosféru. Nicholson se v roli správce v zimě izolovaného horského hotelu mění před očima na duševně nemocného muže, kterého se bojí vlastní žena a syn nadaný schopností telepatie. Do vyhrocené situace opuštěné trojice ("Kůzlátka, otevřete vrátka") vstoupí jen na opravdu krátký moment telepaticky přivolaný kuchař =). Finální noční scéna honičky v zasněženém nasvíceném labyrintu živých plotů je naprosto špičková a dokonalá. Film bývá označován jako nejděsivější snímek všech dob. Trailer 1: http://www.csfd.cz/film/5407-osviceni-zareni-shining-the/videa/?trailer_select=286 Trailer 2: http://www.csfd.cz/film/5407-osviceni-zareni-shining-the/videa/?trailer_select=287#(14.5.2009)

Cynický, zábavný a děsivý. Přestože jde o opak Odysey co do vstřícnosti k "náhodnému" divákovi, má k ní Osvícení nejblíž coby nádoba připravená k naplnění výklady všeho druhu. Proto tolik více či méně smysluplných konspiračních teoriích od těch relevantních (záměrné hrátky s kontinuitou a mapou hotelu) po ty méně pravděpodobné (konspirace o přistání na Měsíci). Tím je Osvícení extrémně zábavné a doslova přeplněné informacemi - ani ne tak dějovými, ale obrazovými. Na to byl Kubrick mistr. Proto mě sledování Osvícení vždy naplňuje maximálním zážitkem a uspokojením, protože nikdy nejde o pasivní připomínání známého filmu, ale seznamování s novými možnostmi a netušeným dosahem. O Osvícení platí, že ho člověk nikdy nevidí dvakrát - pokaždé jde o jiný film, jiný zážitek.(4.9.2009)

• - Ve scéně, kdy Jack Torrance (Jack Nicholson) přijde do baru a mluví s barmanem Lloydem (Joe Turkel), požádá barmana, ať ho zásobuje nějakým bourbonem. Barman z police za barem vytáhne Jacka Danielse. Což je whiskey. (Mydlivoj)

• - Sekera z filmu se vydražila v Londýně za 209 tisíc amerických dolarů. (Fenk)

• - Hotel, ve kterém se natáčely exteriéry, se jmenuje Timberline Lodge a nachází se na jižní straně Mount Hood v Oregonu, přibližně 97 km východně od Portlandu. (Dragoni)