Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Vždycky, když se někdo přede mnou zmíní o tomhle báječném filmu, sepne mi v hlavě okamžitě jedna rozporuplná informace . „Nenechala jsi mě domluvit.Řekl jsem:''Já ti neublížím.Jenom ti vymlátím mozek z hlavy.Jen ho vymlátím z tý tvý zasraný palice.“ Teprve potom si vzpomenu na bludiště, na herce a režiséra. Tak nevím, no.....v každém případě nezapomenutelný film!(1.10.2005)

Po druhej projekcii musím hodnotenie zvýšiť na 5*, pretože kvalita tohto hororu predčí aj dnešné prevažne kvantitatívne snímky. Jacka Torrencea by nikto nenapodobnil lepšie ako Jack Nicholson s výrazom potencionálneho šialenca ( možno kanibal Hopkins by sa mu mohol prinajmenšom rovnať :), hudba si zachováva sugestívnu úroveň plnú deštruktívnych mätúcich zvukov, prostredie obrovského hotela bolo pre rozpútanie duchárskej lahôdky tým najlepším možným miestom, brilantná atmosféra by sa dala krájať a scenáru sa tiež nedá nič vytknúť. Nie je to síce horor môjho srdca, ale film, z ktorého sála perfekcionizmus najvyššieho kalibru, si zaslúži tú najlepšiu kritiku.(6.4.2010)

Takže asi takhle - "Osvícení" není špatné, ale převažující pocit, který jsem si z tohoto filmu odnesl, je velká (znova opakuji, že velká) nuda...Je to zvláštní, protože Jack Nicholson podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry, kamera je zneklidňující a hudba opravdu nepříjemná, což by mělo pasovat...Takže v podstatě dle jednotlivých složek by mělo být "Osvícení" výtečným filmem. Ale celek působí paradoxně jinak...Nechci řešit, kdo nebo co za to může, ale napadá mě jediné - režie Stanleyho Kubricka. Jeho technický, řemeslně naprosto odosobněný styl se mě vůbec nedotknul...Za tohle mě určitě nebudou mít Kubrickovi fanoušci rádi - ale osobně se mi mnohem víc líbila parodie na Kubrickův "skvost" v jednom ze speciálních halloweenských dílů "Simpsonových".(22.4.2005)

Jack Nicholson podavá vynikající výkon. Přesto mě tento horor naprosto nebavil. Pro někoho je to možná obrovský kult, dokonale natočené dílo atd. Já se, ale dvě hodiny nudil. Celý film jsem myslel pouze na jedno. Hlavně neusni! Bohužel jsem usnul, k mé smůle jsem ještě k tomu viděl verzi, která trvala 146 min. Takže pocit nekonečnosti a nic nedění mě strašil celé dvě hodiny. Probudil jsem se u závěrečných titulků a byl nesmírně šťastný, že to mám za sebou. 50%(26.10.2008)

Je to vydarený psychologický horor od Stanleyho Kubricka. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý sa rozhodne prijať zaujímavú ponuku, na niekoľko mesiacov sa stať správcom odľahlého luxusného hotela, pretože mimo sezóny sa neprevádzkuje a tak sa tu spolu s rodinou nasťahuje a túži napísať knihu. Lenže pocit osamotenia a klaustrofóbie si na ňom pomaly vyberajú svoju daň. Spracovanie je na tom dobre, síce kvôli výrazne nadpriemernej dĺžke sa to takmer po celý čas nesie v úplne pomalom tempe a navyše je tu množstvo scén, bez ktorých by sa film dokázal obísť, ale ani s týmto nemám väčší problém. Vzhľadom na to, že je to v prvom rade psychologický film, v ktorom ide o postupnú premenu hlavnej postavy, tak to má svoje opodstatnenie a aj vďaka tomu sa do toho dá lepšie vžiť a prežívať to s jednotlivými postavami. V priebehu sa navyše nájde plno zaujímavých situácií a vygraduje to vydarenou záverečnou fázou, takže sa je rozhodne na čo pozerať. Veľmi spokojný som aj po hororovej stránke, napätie som síce moc nepocítil a o nejaké drsnejšie momenty tu tiež samozrejme nejde, ale tá atmosféra, ktorá sa nesie celým filmom je skutočne vynikajúca. Herecké obsadenie je výborné, hlavný priestor tu majú tri postavy, Jack Nicholson vo svojej životnej úlohe, zahral to prvotriedne a mnohé situácie sú práve kvôli nemu nezabudnuteľné, postava jeho ženy je skôr len taký štandard, ničím neurazí, ale ani moc nezaujme, no veľkým prekvapením je postava syna, ktorá za otcom zaostáva len minimálne a tiež to zahral skvelo. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Stanley Kubrick to ukazuje svoje talent, perfektná vizuálna stránka, skvelá kompozícia jednotlivých záberov, zaujímavé strihové sekvencie a samozrejme tá spomínaná atmosféra, tu nemám absolútne čo vytknúť. Plné hodnotenie síce nedávam, toto nie je práve zápletka, ktorá by ma až tak pohltila, ale aj tak musím len chváliť, žiadna stránka nie je slabá a mnohé sú aj dokonalé. Objektívna kvalita filmu- 90%, film sa páči mne na 78%.(4.12.2007)

• - Film má dve verzie. 146-minútová bola určená pre americký trh a druhá s dĺžkou 119 minút pre Európu. Stanley Kubrick to odôvodnil tým, že Európania sú filmovo vyspelejší a nie je potrebné byť doslovný. (Paldiny)

• - Danny Lloyd  během prvního konkurzu na svou roli začal známě pohybovat prstem nahoru a dolu, zatímco mluvil ke svému smyšlenému kamarádovi. Kubrickovi se to zalíbilo a použil Dannyho improvizaci ve filmu. (cihlenka)

• - Snímek se zapsal do historie největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. (Zdroj: Festival nad řekou) (hippyman)