Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Díky puntičkářskému a někdy až protivnému Kubrickovi při filmování, můžeme nyní zhlédnout po všech stránkách propracovaný strhující psychologický horor. Na rozdíl od jiných vyvražďovaček a potoků krve, je zde vsazeno na Hitchockovu školu. Drobnými libůstkami jsme vtaženy do rozjetého vlaku a zjištujeme, že se vezeme až do konce filmu. Podbarvení některých scén hudbou umocňují už tak mrazivé scény ve starém hotelu, přechody v čase, představy, detaily, to vše nemá chybu. Mozaiku drobnůstek u Nicholsona tak i u syna Danyho Kubrick dovedl rozvést do posledního detailu. Nevím sice, kterou sestříhanou verzi jsem viděl, přesto to je jeden z nejlepších filmových bonbónků.(20.6.2004)

Nebijte mě, ale považuji to za nejhorší Kubrickův film. Vůbec jsem nepociťoval tíseň a ohrožení, přišlo mi to stejně mdlé jako ten dvojdílný televizní film. Jediná dobrá scéna byla, jak Jack s pálkou načapal svou ženu u psacího stroje. Dodatek: Po druhém shlédnutí to bylo mnohem lepší, a zvyšuji hodnocení o jednu hvězdičku:)(22.5.2002)

Cynický, zábavný a děsivý. Přestože jde o opak Odysey co do vstřícnosti k "náhodnému" divákovi, má k ní Osvícení nejblíž coby nádoba připravená k naplnění výklady všeho druhu. Proto tolik více či méně smysluplných konspiračních teoriích od těch relevantních (záměrné hrátky s kontinuitou a mapou hotelu) po ty méně pravděpodobné (konspirace o přistání na Měsíci). Tím je Osvícení extrémně zábavné a doslova přeplněné informacemi - ani ne tak dějovými, ale obrazovými. Na to byl Kubrick mistr. Proto mě sledování Osvícení vždy naplňuje maximálním zážitkem a uspokojením, protože nikdy nejde o pasivní připomínání známého filmu, ale seznamování s novými možnostmi a netušeným dosahem. O Osvícení platí, že ho člověk nikdy nevidí dvakrát - pokaždé jde o jiný film, jiný zážitek.(4.9.2009)

Takže asi takhle - "Osvícení" není špatné, ale převažující pocit, který jsem si z tohoto filmu odnesl, je velká (znova opakuji, že velká) nuda...Je to zvláštní, protože Jack Nicholson podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry, kamera je zneklidňující a hudba opravdu nepříjemná, což by mělo pasovat...Takže v podstatě dle jednotlivých složek by mělo být "Osvícení" výtečným filmem. Ale celek působí paradoxně jinak...Nechci řešit, kdo nebo co za to může, ale napadá mě jediné - režie Stanleyho Kubricka. Jeho technický, řemeslně naprosto odosobněný styl se mě vůbec nedotknul...Za tohle mě určitě nebudou mít Kubrickovi fanoušci rádi - ale osobně se mi mnohem víc líbila parodie na Kubrickův "skvost" v jednom ze speciálních halloweenských dílů "Simpsonových".(22.4.2005)

Kubrick je opravdový bůh to se mu musí nechat. I přes díla jako 2001, Pomeranč, Full metal jacket si myslím, že tohle je naprosto nejgeniálnější dílo. Možná je to tím, že je nejlépe pochopitelné. Tenhle film je jako horor strhující!! Úžasný!!! Atmosférický!!! Ďábelský!!!A je to opravdový vrchol žánru. Třikrát hej.(18.6.2004)

• - Inspiraci pro své promo video k singlu "The Kill" našla v Osvícení kapela 30 Seconds to Mars. Pod klipem je coby režisér podepsán sám frontman kapely Jared Leto, avšak pod pseudonymem Bartholomew Cubbins. Jedná se o fiktivní literární postavu, kterou Leto v žertu předhodil novinářům s tím, že jde o dánského albína. Videoklip nicméně dodnes obíhá svět na hudebních televizních stanicích, které 'osobu' Bartholomewa Cubbinse stále vytrvale uvádějí v titulcích na postu režiséra. (Shaqualyck)

• - Klip „Spit it Out“ od skupiny Slipknot obsahuje scény odkazující na tento film. (The_Second)

• - Snímek se zapsal do historie největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. (Zdroj: Festival nad řekou) (hippyman)