Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Poprvé, když jsem viděl Osvícení, tak jsem film nepobral, kvality snímku jsem neviděl a hodnotil pouhými 2 hvězdičky, ale dal jsem Kubrickovy šanci a po druhém a třetím zhlédnutí film ve mě rozkvetl. Na Kubrickovo Osvícení se výborně dívá, jeho pomalé vyprávění mě sedí a více a více jsem si vychutnával tento výborný počin se super atmosférou, hudbou a vynikajícími herci. Tuto klasiku hodnotím 5 hvězdičky…(20.2.2006)

Určitě by se mi to líbilo mnohem více, kdybych na to nemusela koukat na půl (zhruba po hodině sledování to moje spolubydlící neunesla a musely jsme to vypnout a pustit si HIMYM), druhý den už atmosféra byla pryč, takže jsem si ji tak nějak domyslela a přihmouřila oči a dala za 5*. Ale možná už tam pak opravdu nebyla, prostě to skončilo tak nějak fádně a přesně v tu chvíli, kdy černoch volal, jsem si říkala, že tam pojede si pro porážku. No a jak to dopadlo... Za psycho hudbu, Jacka, který už na začátku vypadal jak z Bohnic a zakrvenou halu bych dala ty 4*, ale jak už jsem psala, přihmouřila jsem oko (a zacpala nosní dírku, ale to vědět nemusíte) a dala těch prokletých 5*. Asi to bude tím, že bydlím nad pohřebištěm koček. Ne, otevřela oči, podívala se znova a prostě je to za 4*.(18.1.2011)

Je to vydarený psychologický horor od Stanleyho Kubricka. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý sa rozhodne prijať zaujímavú ponuku, na niekoľko mesiacov sa stať správcom odľahlého luxusného hotela, pretože mimo sezóny sa neprevádzkuje a tak sa tu spolu s rodinou nasťahuje a túži napísať knihu. Lenže pocit osamotenia a klaustrofóbie si na ňom pomaly vyberajú svoju daň. Spracovanie je na tom dobre, síce kvôli výrazne nadpriemernej dĺžke sa to takmer po celý čas nesie v úplne pomalom tempe a navyše je tu množstvo scén, bez ktorých by sa film dokázal obísť, ale ani s týmto nemám väčší problém. Vzhľadom na to, že je to v prvom rade psychologický film, v ktorom ide o postupnú premenu hlavnej postavy, tak to má svoje opodstatnenie a aj vďaka tomu sa do toho dá lepšie vžiť a prežívať to s jednotlivými postavami. V priebehu sa navyše nájde plno zaujímavých situácií a vygraduje to vydarenou záverečnou fázou, takže sa je rozhodne na čo pozerať. Veľmi spokojný som aj po hororovej stránke, napätie som síce moc nepocítil a o nejaké drsnejšie momenty tu tiež samozrejme nejde, ale tá atmosféra, ktorá sa nesie celým filmom je skutočne vynikajúca. Herecké obsadenie je výborné, hlavný priestor tu majú tri postavy, Jack Nicholson vo svojej životnej úlohe, zahral to prvotriedne a mnohé situácie sú práve kvôli nemu nezabudnuteľné, postava jeho ženy je skôr len taký štandard, ničím neurazí, ale ani moc nezaujme, no veľkým prekvapením je postava syna, ktorá za otcom zaostáva len minimálne a tiež to zahral skvelo. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Stanley Kubrick to ukazuje svoje talent, perfektná vizuálna stránka, skvelá kompozícia jednotlivých záberov, zaujímavé strihové sekvencie a samozrejme tá spomínaná atmosféra, tu nemám absolútne čo vytknúť. Plné hodnotenie síce nedávam, toto nie je práve zápletka, ktorá by ma až tak pohltila, ale aj tak musím len chváliť, žiadna stránka nie je slabá a mnohé sú aj dokonalé. Objektívna kvalita filmu- 90%, film sa páči mne na 78%.(4.12.2007)

Navzdory tomu, že jde o adaptaci Stephena Kinga, kterého fakt nemusím, se jedná o jeden z nejnapínavějších hororů vůbec, navíc s poměrně logicky se chovajícími postavami, což nebývá až tak zvykem. Aby také ne, když na režisérské sesli sedí Stanley Kubrick. Od plného hodnocení mě odrazuje snad jen trochu nedořešený scénář. Nemám rád, když je "zlo" tak trochu samoúčelné. Ale jinak Nicholsonův Jack Torrance, to bylo něco, a jeho manželka Shelley Duvallová mi byla dost sympatická, což ve filmech tohoto typu není moc pravidlo.(12.10.2006)

Díky puntičkářskému a někdy až protivnému Kubrickovi při filmování, můžeme nyní zhlédnout po všech stránkách propracovaný strhující psychologický horor. Na rozdíl od jiných vyvražďovaček a potoků krve, je zde vsazeno na Hitchockovu školu. Drobnými libůstkami jsme vtaženy do rozjetého vlaku a zjištujeme, že se vezeme až do konce filmu. Podbarvení některých scén hudbou umocňují už tak mrazivé scény ve starém hotelu, přechody v čase, představy, detaily, to vše nemá chybu. Mozaiku drobnůstek u Nicholsona tak i u syna Danyho Kubrick dovedl rozvést do posledního detailu. Nevím sice, kterou sestříhanou verzi jsem viděl, přesto to je jeden z nejlepších filmových bonbónků.(20.6.2004)

• - Jack Nicholson a Danny Lloyd jsou jediní dva herci, kteří hrají stejně pojmenované postavy (Jack Torrance a Danny). (Varan)

• - Podle výzkumu vědců na Westminsterské univerzitě prý u sledování Osvícení můžeme spálit v průměru až 184 kalorií. Film se tak umístil na prvním místě žebříčku filmů nejnáročnějších na energetický výdej. (Vrata88)

• - Časopis Entertainment Weekly zařadil film na 9. místo nejvíce strašidelných filmů všech dob. (cihlenka)