Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Klasika hororového žánru, která s přibývajícími léty vůbec nestárne a je příkladem tvůrčího přístupu režiséra k literární předloze. Kubrick měl výjimečný talent pro vytváření působivých obrazů a práci s herci, které ve spojení se scénářem vytvořily pociťově zneklidňující dílo s atmosférou, která se dnes v žánru objevuje jen výjimečně. Scény, jako bylo zběsile se pohybující autíčko na rudém koberci nebo honička v zahradním bludišti utkví v paměti na celý život. Jedna z nejlepších rolí Jacka Nicholsona, který dokonale ztvárnil postupný rozpad osobnosti hlavního hrdiny. Svou ztrátu sebevědomí coby živitele rodiny postupně nahrazuje stále agresivnější dominancí, která vyústí do děsivého finále. Závěrečný záběr kamery na zarámovanou fotografii na stěně je rafinovanou pointou, která potěší hororového fanouška. Nezastupitelnou roli hraje scenérie monumentální stavby hotelového komplexu zasazeného do izolovaného prostředí hor. Celkový dojem: 95 %. Je zajímavé, že autor předlohy Stephen King nebyl s vyzněním tohoto filmu zcela spokojený, byť jde o jednu z nejlepších adaptací jeho díla. Patrně mu vadilo, že nedostal svoji obvyklou roličku.(4.12.2007)

Konečně jsem viděl pořádný horor. Kubrick si vybral skvělé herce, kteří vydali ze sebe maximální výkon i když Danny Lloyd do premiéry filmu netušil, že natáčí horor a taky se nemusel dívat na Mazací hlavu od Davida Lynche, který Kubrick pouštěl, aby na place zavládla správná nálada. Kdyby Stanley natáčel další horor, mohl by pustit Osvícení a ne Mazací hlavu. Je mi 18 let a to už jsem lecos vydržel, ale Kubrick mě dostal. Můj bratr z toho nedokázal usnout a pokud usnul měl noční můry. A pokud tohle zrovna čte nějáký spisovatel a hledá místo, kde by mohl psát svoji knihu, vřele doporučuji horské středisko Timberline Lodge. Víc říkat nemusím, protože je vše v ostatních komentářích.(26.12.2003)

Vždycky, když se někdo přede mnou zmíní o tomhle báječném filmu, sepne mi v hlavě okamžitě jedna rozporuplná informace . „Nenechala jsi mě domluvit.Řekl jsem:''Já ti neublížím.Jenom ti vymlátím mozek z hlavy.Jen ho vymlátím z tý tvý zasraný palice.“ Teprve potom si vzpomenu na bludiště, na herce a režiséra. Tak nevím, no.....v každém případě nezapomenutelný film!(1.10.2005)

Typický Kubrick.. Tentokrát v klasice hororového žánru. Na rozdíl od jiných vyvražďovaček a potoků krve sazí na klasickou Hitchcockovou školu. Jestli tohle člověka dostatečně nepřesvědčí, pak věta: "Já ti neublížím, jenom ti vymlátím mozek z hlavy. Jen ho vymlátím z tý tvý posraný palice". Člověka určitě přesvědčí.!(28.10.2011)

Docela dobrý film, ale takový kult to není. Nicholson přehrává (asi to po něm Kubrick chtěl), film je moc dlouhý - šíleně zdlouhavě působí různé jízdy kamery, v kterých si Kubrick přímo libuje. Pár scén je opravdu děsivých, častěji mi to ale přišlo takové neosobní. Jinak to celkem šlo, ten kritický duch komentáře berte jako reakci na ty nadšené ohlasy většiny ostatních.(15.7.2003)

• - Film má dve verzie. 146-minútová bola určená pre americký trh a druhá s dĺžkou 119 minút pre Európu. Stanley Kubrick to odôvodnil tým, že Európania sú filmovo vyspelejší a nie je potrebné byť doslovný. (Paldiny)

• - Loptička, ktorú si Jack (Jack Nicholson) hádže o stenu a nakoniec hodí smerom do chodby, odkiaľ sa mu už nevráti, je tá istá, ktorá sa potom prikotúľa k malému Dannymu (Danny Lloyd) hrajúcemu sa na koberci v chodbe na úplne inom mieste hotela. (quarel)

• - Inspiraci pro své promo video k singlu "The Kill" našla v Osvícení kapela 30 Seconds to Mars. Pod klipem je coby režisér podepsán sám frontman kapely Jared Leto, avšak pod pseudonymem Bartholomew Cubbins. Jedná se o fiktivní literární postavu, kterou Leto v žertu předhodil novinářům s tím, že jde o dánského albína. Videoklip nicméně dodnes obíhá svět na hudebních televizních stanicích, které 'osobu' Bartholomewa Cubbinse stále vytrvale uvádějí v titulcích na postu režiséra. (Shaqualyck)