Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Nebijte mě, ale považuji to za nejhorší Kubrickův film. Vůbec jsem nepociťoval tíseň a ohrožení, přišlo mi to stejně mdlé jako ten dvojdílný televizní film. Jediná dobrá scéna byla, jak Jack s pálkou načapal svou ženu u psacího stroje. Dodatek: Po druhém shlédnutí to bylo mnohem lepší, a zvyšuji hodnocení o jednu hvězdičku:)(22.5.2002)

Docela dobrý film, ale takový kult to není. Nicholson přehrává (asi to po něm Kubrick chtěl), film je moc dlouhý - šíleně zdlouhavě působí různé jízdy kamery, v kterých si Kubrick přímo libuje. Pár scén je opravdu děsivých, častěji mi to ale přišlo takové neosobní. Jinak to celkem šlo, ten kritický duch komentáře berte jako reakci na ty nadšené ohlasy většiny ostatních.(15.7.2003)

„Little pigs, little pigs, let me come in. Not by the hair of your chiny-chin-chin?“ Aby Jackovi z bušení do psacího stroje neruplo v bedně, je nezbytné najít si nějakou zábavu.. Klaustrofobické uličky a pokoje opuštěného horského hotelu slouží jako děsivé jeviště dalšího mistrovského Kubrickova díla, z něhož vyndání byť jediného filmového políčka by se rovnalo svatokrádeži. Dokonalost sama..(1.9.2008)

Typický Kubrick.. Tentokrát v klasice hororového žánru. Na rozdíl od jiných vyvražďovaček a potoků krve sazí na klasickou Hitchcockovou školu. Jestli tohle člověka dostatečně nepřesvědčí, pak věta: "Já ti neublížím, jenom ti vymlátím mozek z hlavy. Jen ho vymlátím z tý tvý posraný palice". Člověka určitě přesvědčí.!(28.10.2011)

Excelentní minimalistický soundtrack nemohl být lepší a některé scény - hlavně ta koupelnová a chlapcova vize rozsekaných dětí v hotelové chodbě - jsou opravdu děsivé. Ale pár výhrad bych měl. Jack Nicholson, jakkoliv excelentní, v některých scénách nechutně přehrává, pokud je to režisérův záměr, tak jsem ho tak úplně nepochopil. A Shelley Duvall, když běhá po hotelu s nožem v ruce, snaží se zahrát vyděšenou, ale ve tváři je vidět, že jí to moc nejde. Ale to jsou jen takové mini-pihy na kráse celku.(11.11.2003)

• - Do hlavní role tvůrci zvažovali namísto Jacka Nicholsona Roberta DeNira, režisér Stanley Kubrick však nebyl po zhlédnutí filmu Taxikář (1976) přesvědčen, že by byl dostatečně psychopatický. Navržen byl také Robin Williams, který se ale Kubrickovi zdál až příliš šílený. (Ruuzha)

• - Jack Nicholson pri spomienkach na natáčanie spomínal aj na to, ako Kubrick vyberal hudbu pre podfarbenie scén: „Stanley počúval hudbu neustále, počúval ju dovtedy, kým nenašiel niečo, čo ho zaujímalo alebo kým necítil, že je to to pravé.“ (Saber)

• - Shelley Duvall, představitelka Wendy Torrance, po dotočení filmu prohlásila, že scéna: "Heere’s Johnny!" se točila celé 3 dny a během toho bylo zničeno více než 60 dveří. (cihlenka)