Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Musím říct, že tomuhle filmu něco schází. Možná je to chybějící gradace konce - tedy spíš poslední třetiny filmu (i když honička v bludišti stojí za to), ale prostě dílko se dle mého řadí spíš na Kubrickovy nejnižší příčky. Ale i tak jde o velmi zajimavý (a zajímavě natočený) thrilller, který ale asi nedokázal využít celý potenciál, který v sobě obvykle skrývají knížky Stephena Kinga a který se téměř nikomu nepovedl převést stejně sugestivně na filmové plátno (snad jediné dvě výjimky tvoří Misery a Zelená míle, která je ovšem podle nehororové povídky). A jak je vidět, tak ani velkému panu Kubrickovi se to nepovedlo na 100%... Některé pasáže jsou sice velmi povedené (mě osobně například fascinovala scéna, kdy syn jede na tříkolce po hotelu, kamera ho snímá zezadu a pohybuje se s ním, my slyšíme, jak kolečka jedou chvíli po dřevě, chvíli po koberci, a najednou se zastaví u dveří 217 a... mimochodem výborná práce zvukaře), uchvatné je i použití hudby, kamery, herecké výkony (zejména Jack Nicholson - i když opět mám pocit, že v každé z jeho rolí je velký kus jeho povahy, takže zas tolik nehraje :-)), ale to jsou věci u Kubricka skoro samozřejmé. Nakonec jsem se rozhodla pro 4*, protože přes moje výtky jde o velmi nadprůměrný horor, ale i tak byl pro mě celkem zklamáním. Mám dojem, že tenhle film už si znova pustit nepůjdu.(16.6.2005)

Cynický, zábavný a děsivý. Přestože jde o opak Odysey co do vstřícnosti k "náhodnému" divákovi, má k ní Osvícení nejblíž coby nádoba připravená k naplnění výklady všeho druhu. Proto tolik více či méně smysluplných konspiračních teoriích od těch relevantních (záměrné hrátky s kontinuitou a mapou hotelu) po ty méně pravděpodobné (konspirace o přistání na Měsíci). Tím je Osvícení extrémně zábavné a doslova přeplněné informacemi - ani ne tak dějovými, ale obrazovými. Na to byl Kubrick mistr. Proto mě sledování Osvícení vždy naplňuje maximálním zážitkem a uspokojením, protože nikdy nejde o pasivní připomínání známého filmu, ale seznamování s novými možnostmi a netušeným dosahem. O Osvícení platí, že ho člověk nikdy nevidí dvakrát - pokaždé jde o jiný film, jiný zážitek.(4.9.2009)

Stanley Kubrick se v roce 1980 poprvé a naposledy setkal s horrorem, aby žánr pozvedl do trošku jiných rozměrů, stvořil jeho cenný kousek a jedno ze svých stravitelnějších děl. Vydatně mu v tom pomohla Nicholsonova ďábelská one-man-show a hudební doprovod složený z disharmonií a skřípavých zvuků tak, že udržuje nepříjemný pocit napětí po celou dobu.(31.3.2006)

„Little pigs, little pigs, let me come in. Not by the hair of your chiny-chin-chin?“ Aby Jackovi z bušení do psacího stroje neruplo v bedně, je nezbytné najít si nějakou zábavu.. Klaustrofobické uličky a pokoje opuštěného horského hotelu slouží jako děsivé jeviště dalšího mistrovského Kubrickova díla, z něhož vyndání byť jediného filmového políčka by se rovnalo svatokrádeži. Dokonalost sama..(1.9.2008)

Takže asi takhle - "Osvícení" není špatné, ale převažující pocit, který jsem si z tohoto filmu odnesl, je velká (znova opakuji, že velká) nuda...Je to zvláštní, protože Jack Nicholson podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry, kamera je zneklidňující a hudba opravdu nepříjemná, což by mělo pasovat...Takže v podstatě dle jednotlivých složek by mělo být "Osvícení" výtečným filmem. Ale celek působí paradoxně jinak...Nechci řešit, kdo nebo co za to může, ale napadá mě jediné - režie Stanleyho Kubricka. Jeho technický, řemeslně naprosto odosobněný styl se mě vůbec nedotknul...Za tohle mě určitě nebudou mít Kubrickovi fanoušci rádi - ale osobně se mi mnohem víc líbila parodie na Kubrickův "skvost" v jednom ze speciálních halloweenských dílů "Simpsonových".(22.4.2005)

• - Stephen King se při vymýšlení názvu pro svůj román inspiroval refrénem skladby Plastic Ono Bandu "Instant Karma", ve kterém znějí slova "We all shine on". (ClintEastwood)

• - Jak je možné vidět ve scéně, kdy je Jack Torrance (Jack Nicholson) zavřen ve spižírně, už v roce 1980 měli v USA sušenky Oreo. V České republice je však možné je zakoupit až od roku 2012. (Dzeyna)

• - Scéna, kde si Jack Torrance (Jack Nicholson) hází tenisovým míčkem o zeď, byla improvizací Jacka Nicholsona. Ve scénáři měl pouze napsáno: "Jack is not working." (cihlenka)