Osvícení

Osvietenie

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Ještě předtím, než jsem toto kultovní dílo prvně zhlédla, jsem se podívala na trailer s nepopsatelně strašidelnou a mrazivou hudbou a krví valící se z výtahu. Měla jsem pocit, že na tak strašně děsivý a mysteriózní film se nikdy neodvážím podívat. Poté jsem se odhodlala a tento film se pro mě stal jedním z nejlepších vůbec. A nejen v rámci hororu. Je to mistrovská ukázka filmařského umění. Je to geniální Stanley Kubrick a ďábelský Jack Nicholson. Je to dokonalé úvodní intro. Je to fantastická hudba. Je to zlo, které bude vždy přetrvávat v místech, událostech a lidech. Je to neopakovatelně a fenomenálně budovaná tísnivá atmosféra, která neustále houstne a dopadá na diváka. Hory. Zima. Samota. Wendy a Jack. Danny (boy) a Tony. Overlook. Delbert Grady. Ticho, prázdný hotel, prázdné chodby, venkovní bludiště, pokoj s číslem 237 a všudypřítomná hrůza z něčeho, co se nazývá jako REDRUM... "Come play with us, Danny. Forever and ever and ever..."(11.7.2006)

Tímto filmem si mě Kubrick definitivně získal. Tak hustou atmosféru jsem neviděl u žádného jiného filmu (v poslední době se jí přibližuje M. Night Shyamalan svým hitchcockovským stylem). Mistr buduje napětí tak precizně, že už v půlce filmu jsou pocity úzkosti těžko únosné. Pomáhá si pomalou kamerou a vážnou hudbou 20. století, která už sama o sobě vyvolává u neznalého posluchače ne zrovna příjemné stavy. Pamatuji si, když jsem The Shining pouštěl spolubydličovi, mluvil jsem na něj, pak jsem na chvilku odešel, vrátil jsem se a on si toho vůbec nevšiml. Potom mi řekl, že takhle hluboko ho dosud žádný film nevtáhl. A měl sakra pravdu! PS: Doporučuju se poohlédnout po delší 144 minutové verzi. Zážitek z tohoto skvostu je pak ještě silnější.(22.7.2002)

Excelentní minimalistický soundtrack nemohl být lepší a některé scény - hlavně ta koupelnová a chlapcova vize rozsekaných dětí v hotelové chodbě - jsou opravdu děsivé. Ale pár výhrad bych měl. Jack Nicholson, jakkoliv excelentní, v některých scénách nechutně přehrává, pokud je to režisérův záměr, tak jsem ho tak úplně nepochopil. A Shelley Duvall, když běhá po hotelu s nožem v ruce, snaží se zahrát vyděšenou, ale ve tváři je vidět, že jí to moc nejde. Ale to jsou jen takové mini-pihy na kráse celku.(11.11.2003)

Redrum. Redrum. Redrum. Hlavní devizou není ani excelentní Nicholson, ani precizní Kubrickova režie, ale dokonalá atmosféra v čele se samotným horským hotelem. Kubrickovo volné pojetí Kingovy předlohy je přitažlivé právě z důvodu, že je opravdu velmi volně na motivy jedné z nejlepších "kingovek" a není tedy pouhou suchou adaptací "jedna ku jedné" (jakkoli je Torrancův sešup na můj vkus oproti pozvolnému pádu v knize přeci jen poněkud moc hrrr). redruM!(30.1.2007)

Vždycky, když se někdo přede mnou zmíní o tomhle báječném filmu, sepne mi v hlavě okamžitě jedna rozporuplná informace . „Nenechala jsi mě domluvit.Řekl jsem:''Já ti neublížím.Jenom ti vymlátím mozek z hlavy.Jen ho vymlátím z tý tvý zasraný palice.“ Teprve potom si vzpomenu na bludiště, na herce a režiséra. Tak nevím, no.....v každém případě nezapomenutelný film!(1.10.2005)

• - Jack Nicholson (Jack Torrance) pri spomienkach na natáčanie spomínal aj na to, ako Stanley Kubrick vyberal hudbu pre podfarbenie scén: „Stanley počúval hudbu neustále, počúval ju dovtedy, kým nenašiel niečo, čo ho zaujímalo alebo kým necítil, že je to to pravé.“ (Saber)

• - Danny Lloyd během prvního konkurzu na svou roli Dannyho Torrance začal známě pohybovat prstem nahoru a dolů, zatímco mluvil ke svému smyšlenému kamarádovi. Stanleymu Kubrickovi se to zalíbilo a použil Dannyho improvizaci ve filmu. (cihlenka)

• - Spoiler: Kultová scéna, pri ktorej sa Jack Nicholson (Jack Torrance) presekáva kúpeľňovými dverami, je inšpirovaná podobnou scénou z klasického hororu Vozka smrti (1921). (HelenOfTroy)