Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Je to vydarený psychologický horor od Stanleyho Kubricka. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý sa rozhodne prijať zaujímavú ponuku, na niekoľko mesiacov sa stať správcom odľahlého luxusného hotela, pretože mimo sezóny sa neprevádzkuje a tak sa tu spolu s rodinou nasťahuje a túži napísať knihu. Lenže pocit osamotenia a klaustrofóbie si na ňom pomaly vyberajú svoju daň. Spracovanie je na tom dobre, síce kvôli výrazne nadpriemernej dĺžke sa to takmer po celý čas nesie v úplne pomalom tempe a navyše je tu množstvo scén, bez ktorých by sa film dokázal obísť, ale ani s týmto nemám väčší problém. Vzhľadom na to, že je to v prvom rade psychologický film, v ktorom ide o postupnú premenu hlavnej postavy, tak to má svoje opodstatnenie a aj vďaka tomu sa do toho dá lepšie vžiť a prežívať to s jednotlivými postavami. V priebehu sa navyše nájde plno zaujímavých situácií a vygraduje to vydarenou záverečnou fázou, takže sa je rozhodne na čo pozerať. Veľmi spokojný som aj po hororovej stránke, napätie som síce moc nepocítil a o nejaké drsnejšie momenty tu tiež samozrejme nejde, ale tá atmosféra, ktorá sa nesie celým filmom je skutočne vynikajúca. Herecké obsadenie je výborné, hlavný priestor tu majú tri postavy, Jack Nicholson vo svojej životnej úlohe, zahral to prvotriedne a mnohé situácie sú práve kvôli nemu nezabudnuteľné, postava jeho ženy je skôr len taký štandard, ničím neurazí, ale ani moc nezaujme, no veľkým prekvapením je postava syna, ktorá za otcom zaostáva len minimálne a tiež to zahral skvelo. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Stanley Kubrick to ukazuje svoje talent, perfektná vizuálna stránka, skvelá kompozícia jednotlivých záberov, zaujímavé strihové sekvencie a samozrejme tá spomínaná atmosféra, tu nemám absolútne čo vytknúť. Plné hodnotenie síce nedávam, toto nie je práve zápletka, ktorá by ma až tak pohltila, ale aj tak musím len chváliť, žiadna stránka nie je slabá a mnohé sú aj dokonalé. Objektívna kvalita filmu- 90%, film sa páči mne na 78%.(4.12.2007)

Režijně vypiplané mistrovské dílo, pečlivě gradovaná atmosféra, která v hororovém žánru nemá obdoby, nádherná plynulost stupňování strachu a psychologického přerodu hlavní postavy, jednoduše Kubrick a Nicholson v nejlepším... Proslulé Kubrickovo užití kamery (distancované až "robotické" následování postav), minimalistická, ale perfektně atmosféru podbarvující hudba, famózní halucinační/imaginární/snové scény v čele s valící se krví - Osvícení je dokonalé nejen formou, ale i obsahem - působí inteligentně, nezakládá si na temnotě a lekačkách, divák má před očima velký prostor, ale přesto cítí značnou tíseň. A ten strach... Ale přesto bych si ani na minutu nedovolil zakrýt oči a přestat se opájet genialitou díla. 10/10(6.3.2009)

Excelentní minimalistický soundtrack nemohl být lepší a některé scény - hlavně ta koupelnová a chlapcova vize rozsekaných dětí v hotelové chodbě - jsou opravdu děsivé. Ale pár výhrad bych měl. Jack Nicholson, jakkoliv excelentní, v některých scénách nechutně přehrává, pokud je to režisérův záměr, tak jsem ho tak úplně nepochopil. A Shelley Duvall, když běhá po hotelu s nožem v ruce, snaží se zahrát vyděšenou, ale ve tváři je vidět, že jí to moc nejde. Ale to jsou jen takové mini-pihy na kráse celku.(11.11.2003)

Klasika hororového žánru, která s přibývajícími léty vůbec nestárne a je příkladem tvůrčího přístupu režiséra k literární předloze. Kubrick měl výjimečný talent pro vytváření působivých obrazů a práci s herci, které ve spojení se scénářem vytvořily pociťově zneklidňující dílo s atmosférou, která se dnes v žánru objevuje jen výjimečně. Scény, jako bylo zběsile se pohybující autíčko na rudém koberci nebo honička v zahradním bludišti utkví v paměti na celý život. Jedna z nejlepších rolí Jacka Nicholsona, který dokonale ztvárnil postupný rozpad osobnosti hlavního hrdiny. Svou ztrátu sebevědomí coby živitele rodiny postupně nahrazuje stále agresivnější dominancí, která vyústí do děsivého finále. Závěrečný záběr kamery na zarámovanou fotografii na stěně je rafinovanou pointou, která potěší hororového fanouška. Nezastupitelnou roli hraje scenérie monumentální stavby hotelového komplexu zasazeného do izolovaného prostředí hor. Celkový dojem: 95 %. Je zajímavé, že autor předlohy Stephen King nebyl s vyzněním tohoto filmu zcela spokojený, byť jde o jednu z nejlepších adaptací jeho díla. Patrně mu vadilo, že nedostal svoji obvyklou roličku.(4.12.2007)

Díky puntičkářskému a někdy až protivnému Kubrickovi při filmování, můžeme nyní zhlédnout po všech stránkách propracovaný strhující psychologický horor. Na rozdíl od jiných vyvražďovaček a potoků krve, je zde vsazeno na Hitchockovu školu. Drobnými libůstkami jsme vtaženy do rozjetého vlaku a zjištujeme, že se vezeme až do konce filmu. Podbarvení některých scén hudbou umocňují už tak mrazivé scény ve starém hotelu, přechody v čase, představy, detaily, to vše nemá chybu. Mozaiku drobnůstek u Nicholsona tak i u syna Danyho Kubrick dovedl rozvést do posledního detailu. Nevím sice, kterou sestříhanou verzi jsem viděl, přesto to je jeden z nejlepších filmových bonbónků.(20.6.2004)

• - Spoiler: Kultová scéna, pri ktorej sa Jack Nicholson (Johnny) presekáva kúpeľňovými dverami, je inšpirovaná podobnou scénou z klasického hororu The Phantom Carriage (1921). (HelenOfTroy)

• - Spoiler: V knize se Jack Torrance (Jack Nicholson) neohání sekyrou, ale palicí na roque. Jde o hru podobnou kroketu. Za hotelem se totiž v knize nachází rozlehlé hřiště na tuto hru. (Idoviren)

• - Klip „Spit it Out“ od skupiny Slipknot obsahuje scény odkazující na tento film. (The_Second)