Reklama

Reklama

Spartakus

  • USA Spartacus (více)
Trailer 2
USA, 1960, 184 min (Special Edition: 198 min, Televizní verze: 101+85 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Howard Fast (kniha)

Kamera:

Russell Metty

Hudba:

Alex North

Hrají:

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton, Peter Ustinov, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Harold J. Stone (více)
(další profese)

VOD (1)

Kirk Douglas, Laurence Olivier, Jean Simmons, Charles Laughton a Peter Ustinov v americkém velkofilmu o vzpouře otroků ve starém Římě, oceněném čtyřmi Oscary... Historický velkofilm vyprávějící o vzpouře římských otroků, vedené v letech 74–71 před naším letopočtem, byl natočen podle stejnojmenného románu amerického spisovatele Howarda Fasta. Sledujeme v něm osudy vzpurného otroka Spartaka, od jeho osvobození z libyjských dolů, kdy je prodán trenérovi gladiátorů Batiatovi, za něhož musí bojovat v římské aréně. Tady se zamiluje do otrokyně Varinie. Jednou se ale Spartakus proti svému pánovi vzbouří a s družinou dalších gladiátorů prochází městy, hledají svobodu. Jeho armáda je stále silnější a postupně se přesouvá až na jih Itálie, kde chce překročit moře a vrátit se domů. V samotném Římě se zatím povstání otroků stane rozhodujícím prvkem v politickém boji mezi senátory, kteří chtějí využít situace ke zvýšení vlastní moci. Vítězné boje Spartaka nad početnějšími vojsky Římanů musí jednoho dne zákonitě vystřídat porážka... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (360)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Musím přiznat, že jsem se navzdory svým očekáváním dočkal zklamání. Tvůrci totiž nevyužili rozmáchlou stopáž snímku k tomu, aby se snažili o nějakou historickou věrnost (je mi jasné, že nikdo přesně neví, jak to tehdy bylo, ale přece jen se dalo držet určitých záchytných bodů) a velké množství času věnovali záběrům dětí a starších spoluotroků v okaté snaze zapůsobit na city. A pro takové zcela zbytečné odbočky se v tomto snímku Spartakus vlastně nikdy nestal gladiátorem, osvobozování otroků se omezilo na bujaré: "Pojďte s námi!", a celé to vlastně vypadalo tak, že otroci chodili ráno vykonávat své povinnosti jen z toho důvodu, že by se jinak celé dny nudili. Po celou dobu jsem měl pocit, jako bych četl knihu, v níž tu a tam chybí stránka a občas i celá kapitola. Američané navíc vyobrazili Spartaka jako idiota, který se nepřátelům otevřeně svěřuje se svým strategickým cílem, aniž by pro to měl jakýkoliv důvod (nůž na krku, citlivé partie nad otevřeným ohněm a podobně). Kdyby znal pan Kubrick naši někdejší spartakiádní tradici, ocenil bych jeho humor v závěrečných cvicích římských legionářů, takto jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Já tedy chápu, že už má snímek svůj věk, jenže jsem v poslední době viděl větší množství filmů, které na tom byly s věkem podobně, ale nevypadaly tak archaicky. Za mě to tedy bylo zklamání a jen díky drobnostem, které mi udělaly radost, jsem sáhl i ke slabé třetí hvězdičce. / Poučení: Chceš-li točit historický film, nemělo by ti stačit, že si pamatuješ několik jmen (přestože jsou mnohdy komplikovaná). 3*- ()

classic 

všechny recenze uživatele

„Spartakus” bol rímsky otrok, ktorého (od)kúpil "prevádzkovateľ" gladiátorskej školy v Capui, Lentulus Batiatus, odkiaľ roku 73 pred našim letopočtom ubzikol, t. j. „vzal nohy na plecia” , samozrejme, že pri počiatočnej vzbure nebol úplne sám (to by sa ani vôbec nedalo), totiž, na samý úvod ho nasledovala desiatka ďalších a ďalších sympatizantov, a tak na začiatok vzniká akási mikro-armádička, ktorá sa čochvíľa rozrastie do tisícov a tisícov poriadnej armády, čo dá extrémne zabrať aj takým «populárnym» rímskym légiam, že zároveň vstupuje do dejín, ako "Spartakovo povstanie" - najväčšia revolúcia otrokov v staroveku, kedy sa pridávajú ďalšie zaujímavé postavy, a to buď naprosto reálne - Marcus Licinius Crassus, Gaius Julius Caesar, či ešte aj gladiátor Crixus, alebo vo väčšine, samé fikčné, trebárs: Varinia (Spartakova frajerka), Gracchus (senátor), Glabrus, Antoninus (básnik), Tigranes Levantus (pirát), Marcellus a Draba, čo už ďalej výhradne závisí iba od voľnej predstavivosti renomovaného scenáristu DALTONA TRUMBA, a už nakoľko čerpal z knižnej predlohy Howarda Fasta, to vonkoncom netuším, viac-menej, je to aj tak jedno, filmový počin musel skrátka aj tak prispôsobiť premaznanému, hollywoodskému publiku... ? Obsadenie veľkofilmu panoramatických rozmerov, je vskutku - ideálne, už nikdy viac nemal Stano Kubrick toľko zvučných hereckých kapacít pod jednou strechou, veď skúste teraz počítať so mnou: K. Douglas (ikonická, životná rola), L. Olivier, J. Simmons, Ch. Laughton, P. Ustinov (oscar za h. výkon vo vedľajšej úlohe), J. Gavin, N. Foch, J. Ireland, H. Lom, J. Dall, W. Strode a T. Curtis = 12 ! Ansámbel nemá hluché miesta. Majestátna hudba Alexa Northa, mi ešte práve v tejto chvíli rezonuje v ušiach, lebo počúvam soundtrack pri písaní review. Kamera Russella Mettyho je tiež geniálna, ale počul som, že pri komponovaní obrazu sedel kameraman v kúte, kde ho väčšinou zastupoval tvrdošijný puntičkár Kubrick, a tak výsledná cena Akadémie po práve patrí iba režisérovi, ktorú nakoniec obdržal práve odstrkovaný Metty ?! Je to strašne divné ! Špičková výprava výpravného kvarteta a extra vierohodné kostýmy Vallesa a Billa Thomasa, len podtrhujú a zdôrazňujú celkovú historickú atmosféru, dávnu dobu. I napriek všetkým pozitívnym aspektom, som snímku ubral jednu hviezdičku, lebo sa miestami dosť vlečie, zbytočne je natiahnutý do viac, ako 3. hodín, čiže disponuje niekoľkými nudnými pasážami, no z režiséra/mladého ucha, sa stal naprostý perfekcionista, ktorý bude neustále prekonávať hranice svojich možností... PS: V zobrazení 4K ULTRA HD som sa priblížil k samotnému kino-zážitku, čo bolo inak veľmi fajn ! ()

Reklama

Ajantis 

všechny recenze uživatele

Naivně jsem očekával historický film, ale když se vypravěč rozhovořil o pohanské tyranidě Říma, diktátorech a strašlivé chorobě jménem otrokářství, tvrdě jsem dopadl na zem. Na druhou stranu co chtít po Římu, kde se mluví anglicky, že. S historii a reáliemi se nikdo příliš nepáral, téma Spartakova povstání je jen zastřešením pro unifikovanou hollywoodskou slátaninu, která by měla mít lehký nádech minulosti "tam někde za oceánem". Nevkusná romance, spousta dojemné hrdosti, patosu a žvástů o svobodě... Co na tom, že se na to nedá dívat, postavy jsou ploché a vůbec to pohromadě nefunguje. Chvílemi jsem měl silný pocit, že Spartakus pochází z východního bloku, protože takové nadšení pro budování komunismu, jaké projevují Spartakovi otroci, se hned tak nevidí. I když tu spoustu šťastných záběrů na chudé, ale o to více se milující rodiny bych milerád oželel. Rovněž je na filmu vidět, jak zoufale se nedostávalo peněz, směšná kreslená pozadí bijí do očí a celé to působí hrozně vidlácky - souboje připomínají podprůměrný LARP z doby husitské. Párkrát jsem se uchichtl u té komediální roviny filmu, ale to je z pozitiv vše. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Spartacovo povstání můžeme vnímat buď po vzoru Jarmily Loukotkové jako zdravou protiotrockou zčásti tvůrčí revoluci, anebo pouze jako slepou barbarskou, neuvědomělou, plenící hrubou sílu, která mohla Římskému impériu pouze uškodit. Já sám bych byl zejména dnes silně žádostiv též druhé interpretace, ale u raného Kubricka (a vlastně do toho ani příliš kecat nemohl) se pragmatičtějšího pojetí dějin a života zatím nedočkáme. Proto nám tady vznikl film, který posláním i obsahem naprosto odpovídá koncepci hollywoodského velkofilmu let šedesátých. Co už ho odlišuje je řemeslná zručnost a neotřelost (vychutnání si "koupele" v polévce), jíž Kubrick "plýtvá" zcela v duchu hesla l'art pour l'art. Podobným nenáročným přístupem se "školil" v Zabíjení a znovu se ho pokusil vzkřísit u Osvícení. V každém případě, zaplať pánbůh za tento film i za skvělou roli Petera Ustinova. ()

mcb 

všechny recenze uživatele

Rozsáhlá historická freska, která vypadá přesně tak kolosálně a velkolepě, jak má, jenom ne tak, že ji natočil mistr všech mistrů Kubrick. Celý film jsem hledal něco, co by udělalo ze Spartaka něco vyjímečného, ale marně. Jistě, že profesionálněji to natočit snad ani nejde - od pečlivých intimních záběrů po mohutné scenérie zabírající tisícovky komparzistů, navíc vše podpořeno skvělou výpravou a stovkami přesných antických kostýmu a dekorací. Ale přes všechna tato "objektivní" pozitiva se ze Spartaka vytratilo to nejdůležitejší - život. Tři hodiny pobíhání lhostejných postav s nepatřičnými motivacemi, přičemž nad vodou nás drží jen fakt, že klasický Spartakův příběh známe nazpaměť, tak nám nepřijde divné proč postavy dělají, co dělají. A to bez jediné výrazné emoce - což je základem epického příběhu. Nakonec jsem si z filmu neodnesl vlastně nic, což se mi u jiných Kubrickových geniálních snímků nikdy nestalo. I přes to, že se film odehrává v padesátistupňových vedrech, je studený jako psí čumák. Objektivních 5*, ale subjektivní 3*. ()

Galerie (160)

Zajímavosti (68)

  • Spartakus patřil mezi první snímky, které využily služeb procesu Super Technirama 70. (Trainspotter)
  • Varinia (Jean Simmons) nemohla být z Británie v příběhu, který se odehrává v roce 70 před naším letopočtem, protože Řím navázal první přímý kontakt s Británií až v letech 55 a 54 před naším letopočtem, kdy Julius Caesar podnikl na ostrovy 2 výpravy. (gogos)
  • Americký filmový institut zařadil v roce 2006 film na páté místo v seznamu Nejepičtějších podívaných. (Karlos80)

Související novinky

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)

Reklama

Reklama