Auta, která dělají Ameriku

• Česko Automobily, které formovaly Ameriku (více)

Výpravné příběhy mužů pod kapotou, kteří se dočkali slávy a bohatství, i poražených, kteří v honu za slávou neuspěli. Jeden stroj mohl zakládat říše, ničit životy, rozdělovat a sjednocovat. Automobil doprovázel Ameriku na každém kroku v celé její novodobé historii, příběhy lidí za volantem však svět neznal. (History Channel)

Big Bear

Dnes jsem to dokoukal na History a vydržel jsem u toho po celou dobu. Dokument skvěle mapuje vývoj autmobilismu v Americe, kdy vše odstartoval starý pan Ford svým modelem T. Pak se přidávali další a další až nám vznikla silná trojka výrobců aut Ford, GM a Chrysler, která časem převálcovala nebo absorbovala ostatní automobilové výrobce a která si šla vzájemně po krku snad kromě války, kdy všichni museli tahnout za jeden provaz pod taktovkou armády. Dokument končí pohledem do budocnosti směrem k autům dneška, která se řídí sama. To ale tvrdě odsuzují staré automobilové legendy a tvůrci slavných vozů, se kterými byly v dokumentu dělány rozhovory - dle nich odpadne sám požitek z řízení a vedení vozu. Skutečné dobové záběry a množství dokumentů v podobě reklam, nákresů atd.. doplňují hrané sekvence v klíčových obdobích u jednotlivých automobilek a divák se tak má možno blíže seznámit s majiteli, managery či designéry slavných značek, kteří se nesmazatelně vryli do dějin automobilismu nejen v USA. Bohužel sem tam se v dokumentu objevil i nějaký ten nesmysl, např. při vstupu USA do války náleten japonců na základnu na Hawaii bylo použito dobových záběrů na japonské letouny, ale mihl se tam i krátký snímek na letku SBD Dauntless s jasně patrnými znaky USN, kterak odhazují pumy... Tohle by do dokumentů tohoto formátu unikat nemělo ! Ale bylo to hlavně o autech a tak nad americkými střemhlavými bombardéry zavírám oči a jsem rád, že jsem si tuto historii mohl projít pěkně po pořádku. Na závěr malý povzdech. je smutné, že zatímco díky výrobní kapacitě Detroitu možná Spojenci neprohráli válku, dnes je z něj město duchů, což smutně potvrdil při poslední návštěvě i Jeremy Clarkson.. :-( . Dávám za 5 amerických hvězd. * * * * * ()