• lucascus
  **

  Vidět ožralou Šlemrovou je nezapomenutelný a ojedinělý zážitek, jinak ale film stojí za starou belu.(9.2.2016)

 • Marthos
  ***

  Do galerie zapomenutých osobností českého divadla se postupem času propadl i dramatik druhé poloviny devatenáctého století Josef Štolba. Jeho hry vynikaly smyslem pro komiku a díky autorově notářské praxi často odrážely situace přímo ze života maloměšťáckých lidiček či nejrůznějších podvodníčků, šizunků a šejdířů. Konverzační fraška Mořská panna na plakátech uváděná jako "žert o třech jednáních" patří k nejznámějším. Často ji hráli zejména ochotníci a ještě v roce 1976 ji v pozměněné podobě a pod názvem Hurá do Paříže! uvedlo pražské divadlo ABC s Lubomírem Lipským v hlavní roli. Filmové adaptace pak existují dvě. Němá verze z roku 1926 se Sašou Rašilovem a herečkou exotického jména Lu de Val se bohužel nedochovala, zvuková z roku 1939 dopadla o poznání lépe. Z jevištní verze použili filmaři pouze tři hlavní postavy, děj situovali místo na palubu luxusního říčního parníku do prostředí lázní a lázeňských hotelů. Standardnímu hereckému obsazení dominuje nesmírně krásná a půvabná Jiřina Štěpničková, trojici starokomických přátel sehráli Bedřich Veverka, Jára Kohout a Vladimír Řepa. I dnes představuje tento film příjemné rozptýlení.(24.2.2009)

 • troufalka
  ****

  Václav Kubásek má na svém kontěslušnou řádku filmů, některé z nich jsou nadprůměrné, pár je jich podpůměrných ale většina se pohybuje v pásnu "neurazí, nenadchne". Nemyslím si, že by byl vyloženě špatným režisérem, má zvládnutý výběr i vedení herců, mezi jeho filmy se najdou i zajímavá témata. I když se na pár výjimek (Železný dědek) neřadí ke známým a často hraným kusům, mají v sobě jakousi dobráckou rozvernost. Mořská panna je postavená na výkonu hlavních postav, ty jsou provedený opravdu profesionálně. Vedleší role jsou obsazený také dobře obsazeny, ale žádná z nich divákům neutkví v paměti. Film je příjemnou komedií bez větších filozofických nebo morálních témat, byť je v sobě obsahuje.(10.1.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace