Jan Palach

Česko / Slovensko, 2018, 124 min (Alternativní 119 min)

Scénář:

Eva Kantůrková

Kamera:

Jan Šuster

Hudba:

Michal Rataj

Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Karel Jirák, Michal Balcar, Anna Stropnická, Gabriel Cohen (více)

Film pozoruje posledních několik měsíců života Jana Palacha. Pozoruje jej na základě dostupných faktických pramenů a zároveň přemýšlí, co tomu mladému muži táhlo hlavou. Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí… (CinemArt)

TheSpearCZ

Pro člověka dosti silné téma a určitě film, který by si měl každý český a slovenský občan bezpodmínečně zhlédnout. No, ale musím začít negativem, které mě i po finálním zhlédnutí opravdu štve a to je absence některých scén i přes poměrně dlouhou stopáž (hlavně těsně před a po upálení). Jinak, ale musím pochválit hlavního herce, který opravdu skvěle zahrál, rozhodně není nic jednoduchého hrát takovou významnou postavu československých dějin jako je právě Jan Palach, za to u mě má plusové body. Po dlouhé době se také jedná o český film, za který jsem se nemusel stydět, což o naší tuzemské tvorbě asi hodně vypovídá. PS. Poslední scéna byla opravdu dechberoucí. Slabší 4* ()

Bozvav

Když někomu hrkne v bedně a něco si udělá, reakce okolí jsou podobné. Že jde o duševně labilního jedince, který neunesl tíhu svého bytí (ať už to bytí bylo tragické opravdu, nebo jen v jeho hlavě) a že je škoda, že mu nikdo nepomohl. Pak stačí, aby si jeden takový vybral správný motiv a hrdina dnešního dne byl na světě. Následně by byla škoda toho potenciálu, co v sobě takový kousek má, nevyužít a nezblbnout jím masy. To už tu bylo mnohokrát a pořád mne to nijak zvláště nedojímá. Tudíž snímek o tom, jak jednomu definitivně hráblo, byť dobře psychologicky postavený a vcelku slušně zahraný, ze mne moc emocí nevydoloval. Navíc díky masáži médií a jistému kultu, který se kolem toho chudáka vynořil jsem výrazně zaujatá, takže za mne dvě hvězdičky - tak, tak. ()

Chundys

Zatím se mi tento film líbil nejvíc z toho co bylo v nominacích na Českém lvu 2019. Zase jiné nahlédnutí na případ Palach! ()

werush

Ne že by to bylo v kontextu tématu, našich dějin, všech spíše sociologických, psychologickych, hodnotových nebo naopak uměleckých otázek ke kterým film vybízí nějak důležité ale donedávna, pokud vím, platil takový úzus že filmový představitel reálné postavy je minimálně o trochu atraktivnější než jeho předloha a za b typově mu není úplně vzdálený. ()

Majkak

Neurazí ani nerve za srdce. Kultivovaně natočené s vypiplaným vizuálem. Takto nějak si představujeme Jana Palacha a takhle nějak se to stalo. Palach musel být mimořádnější osobnost, a mně tam chybí scéna, kterou by Sedláček pustil diváka víc do jeho duše. Z materiálů historiků vyplývá, že byl pravdomluvný, upřímný, se schopností pomáhat. Situace po okupaci ho zřejmě musela vnitřně neskutečně užírat. Místo toho detailně sledujeme nákup benzínu. Každopádně ale sledování filmu není ztracený čas. ()

rybicka11

Na české poměry vysoký nadprůměr. Byl jsem překvapen kvalitním greenscreenem. Opravdu nebylo vůbec poznat, že celý Václavák se natáčel v Pardubicích. Muzeum vypadalo reálně. Nic netušící divák si greenscreenu absolutně nevšimne. ()

Olík

Určitě je dobré….ne, je téměř povinnosti….zobrazovat podobné události našich (či světových) dějin. O tom se myslím, netřeba bavit. Další věcí však je, jak se tvůrcům zadaří. U podobných záležitostí hodnotím jednoduchým měřítkem a tím je pocit. Zasáhlo mne to, ztotožňoval jsem se s hlavním hrdinou, cítil jsem bezmoc, cítil jsem nenávist, cítil jsem něco? No a Palach….nic…až překvapivé nic. Připadal jsem si jako u „Jak se svět připravuje na básníky“…..líbivá dobová záležitost….podivínský studentík, jeho přítelkyně, jeho maminka, jeho problémy. Dobrá, ale co dál? Chci emoce…hodně emocí. Chci cítit odpor k okupantům, chci mít nutkání běžet si koupit kanistr benzínu, chci brečet, chci se smát….nechci se, jako v tomto případě, jenom koukat. ()

Ombak▼Penari

Zpracování v zásadě důstojné, jen mě mrzí, že se podobné stěžejní národní příběhy nedočkají zpracování, které by je proslavilo i za hranicemi naší kotliny. Palach by si to zasloužil. ()

huko

Velice mělký náhled do duše někoho, kdo dokázal najít odvahu se zapálit. Pokud čekáte, že se v tomto filmu dozvíte, co se asi odehrávalo v hlavě Jana Palacha, než došel k tomu, že udělá tak fatální krok, zmírněte svá očekávání. Tvůrci filmu něměli koule na to se do toho ponořit a přijít se svojí vizí. Samozřejmě nikdo nevidí do hlavy někomu jinému, ale tak proto tu máme filmařinu. V tomto případě dostáváme příliš objektivní, hraný novinový článek se zavádějícím titulkem. ()

Ozzy2

Jako Lidice.To samé.Jako by Ležáky a Javoříčko zůstaly nedotčené, mluví se pouze o Lidicích, natočeny tuny dokumentů a celovečerák.Tohle je to samé.On nestačil Hořící keř, několik let poté další film o Palachovi a jeho úplně zbytečné smrti.Ano, zbytečné, protože tenhle národ si nikdy nezasloužil, aby se za něj někdo obětoval.A už vůbec ne takovým strašným způsobem.A to nebyl Palach sám...Jinak to byla strašná nuda, Hořící keř byl o 100% lepší.Největší kiks ve filmu.Palach před fildou na nábřeží, přijede dodávka s várnicemi jídla.Člověk, co mu je dává mu spiklenecky šeptá, že jim vždy rádi pomohou, ale nesmí je prozradit a nad dveřích mají nápis jako kráva JZD Středokluky....druhá chyba.Palach sedí v hospodě, kde mu předává kamarádka éter...je leden, venku mrzne, po kolena sněhu a po stole leze moucha...Nemám rád amatérismus a je mi jedno, zda ho předvádí prezident, předseda vlády, zedník, nebo režisér.Víc jak jednu nemůžu dát, ten film se táhl jako opravy na D1 ()

ROBOTER

Zástup tříhvězdičkových blbečků se tady bude sáhodlouze nimrat ve svých subjektivních představách o nedokonalostech filmu, budou tady lamentovat nad tím, jak režisér postupoval neinvenčně a dětskými krůčky, ale kdyby Sedláček udělal opak, opět by ho kritizovali, že se při tak citlivém tématu nevhodně utrhl z řetězu, že látku zpracoval nedůstojně a podobné kidy... Zvedněte laskavě ty své proleželé prdele z gauče a jděte si natočit svůj film, jistě bude velmi artový, přiměřeně dynamický a nebudou v něm topit štěňata... ()

Kingjiri

Filmařský řemeslo solidní, faktograficky asi v pořádku, herecký obsazení fajn (Viktor Zavadil v roli Palacha válel). Asi nejvíc mě zaujala dobová atmosféra, na který se hodně podílela výprava a skvělý kulisy, kdy pražský ulice brázdily nejenom dobový auta, ale i tramvaje. Jen jsem v závěru postrádal ještě zmapování posledních dní Palachova života v nemocnici, reakce jeho blizkýho okolí na jeho čin a aspoň dovětek v podobě titulků, co jeho čin pro tehdejší společnost (i po dvaceti letech v roce 1989) znamenal. Souhlasim s názorem, že tenhle Sedláčkův výtvor funguje líp jako výpověď o tehdejší době než o Palachovi samotnym, tři silnější hvězdy. ()

helraiser

No nevím, ale mě to teda moc nebralo, tahle hra na city u mě tedy moc nefungovala, ale ztvárnění té doby bylo ztvárněno na výbornou. ()

katmandzoo

Jan Palach - študent histórie na Karlovej univerzite v Prahe, ktorý sa v roku 1969 upálil na protest proti okupácii Československa zo strany vojsk Varšavskej zmluvy. Dodnes historici zisťujú nové a nové informácie ohľadom jeho spôsobu života, zmýšľania, presvedčenia a motívov, na základe ktorých sa rozhodol pre tento radikálny spôsob vyjadrenia odporu pred obmedzovaním osobnej slobody. Človek, ktorého skutok zanechal veľký ohlas v širokej verejnosti, dovtedy spiacej v hlbokej letargii. Odkaz, ktorý pritom za sebou zanechal má vysokú výpovednú hodnotu aj v súčasnosti. Dnes je tomu presne 50 rokov od Palachovej smrti a ja som si na jeho počesť pozrel tento film. Každému vrelo odporúčam jeho zhliadnutie, keďže je natočený naozaj skvostne a výborne vyobrazuje vtedajšiu atmosféru, ako aj názory a správanie hlavných protagonistov. ()

Stíba

Zcela špatně uchopené a podle toho i natočené a odvyprávěné. Co si z tohohle má zejména mladá generace rozumně odnést? Za mě zbytečný film. ()

tranquill

"V socialismu se vždycky někdo dívá..." Mně se na některé scény nedívalo dobře. Byl to příběh zvláštního člověka. ()

kersten

Zo všetkých filmoch o Palachovi bol práve tento ten najslabší. Ale v celku nie je čo filmu vytknúť, skvelo prevedená práca. Režisér si dal dosť záležať čo sa týka dobového zobrazenia. Ale viac som si vychutnala Hoříci keř. ()

AloeB

Začínám litovat, že jsem na tomhle tehdy nebyl v kině a viděl to až teď, protože přiznejme si, z některých dramatických momentů doslova mrazí - všechna čest režisérovi, bych mohl říct, na druhou stranu je ale nutné si přiznat, že většina těchto silných emocionálních momentů je podpořena dobře známými písničkami oné doby - a teď nemluvím o Matuškových Třešních nebo Hvězdě na vrbě od Olympicu, toto nám začne státní hymnou, která v kombinaci s jistou nejmenovanou historickou událostí na pozadí je neskutečný zážitek, následně pak doslova čistokrevné cameo jednoho nejmenovaného zpěváka z Mníšku pod Alpou s jeho Jdoucími na smrt tě zdraví, kde člověk jen lituje, že tankům nezazněla jiná jeho píseň o vojácích v hranatých železných maringotkách, ale nemůžeme mít všechno, že ano. Přidám li k tomu i jiné opravdu povedené scény, objevující se především v druhé polovině, mohlo by jít o geniální dílo, které si zaslouží plný počet hvězdiček, Českého lva a státní pochod na znamení úcty, jenže to by to nemohla být česká historická tvorba, kdyby po boku fenomenálních výše zmiňovaných scén nebyla občas zvláštní práce s charaktery a jejich interakce, mnoho scén, které nemají žádný důsledek a objevují se z čista jasna (Honza x ta Slovenka, asi Eva; Honza topící štěňata - psychologický důsledek tohoto se skutečně nepovedl, jakkoliv je scéna zajímavá), dále pak taky mnoho zvláštních dialogů a především mnou nepochopitelná fráze, vycházející možná z toho, že nejsem obeznámen s dobovým argotem, ale nevěděl jsem, že nás tehdy vláda neojebávala, ale ošukávala. V konečném důsledku tedy mohlo jít o skvělý film, ukazující velmi povedeně život novodobého Husa a zdvižený prostředníček vůči těm, kteří na totalitu vzpomínají pozitivně, ale to vše bylo utopeno scénáristickou nedůsledností. Tak snad příště. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

22.01.2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (více)