Stvůra

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Velká Británie, 2017, 107 min

Moll v detstve zaútočila na spolužiačku nožničkami a dodnes ju to prenasleduje. Žije v kruhu prísnej rodiny. Novú chuť do života nachádza s podivným Pascalom, ktorý je však podozrivý z vrážd niekoľkých mladých dievčat. Komorná dráma s nádychom thrilleru ponúka okrem osobitej atmosféry aj skvelú kameru, ktorá celému filmu dodáva trochu toho umeleckého šmrncu, ktorý je dnes taký populárny. Režisér nepochybil ani vo výbere hercov; Flynn a Buckley sú veľmi dobre typovo obsadení a nehrajú o nič horšie. Jasné, že tu mierim k nejakému ALE. To ale prišlo úplne na záver, čo je mi hrozne ľúto. Michael Pearce mal minimálne dve možnosti Beast ukončiť veľmi elegantne, tak, aby divákom ešte nejakú dobu vŕtal hlavou. Mne teda vŕta hlavou iba to, ako to mohol tak veľmi pokaziť. Príliš prekombinované, príliš doslovné. Príliš, aby som mohla dať tie 4 hviezdičky, ktorými som si bola skoro celý film istá.(27.8.2018)

Nesúhlasím s tým, že príbehová stránka fungovala tak hodinu. Z možného thrilleru sa stáva mierná psycho dráma, ktorá v závere neupadne, naopak poskytne isté vyústenie a jeden z možných záverov. Film mohol skončiť aj o polhodiny skôr napríklad situáciou po pohrebe, každopádne tu máme vyrovnaný dej s miernou gradáciou od začiatku do konca. Len pozor! Všetci kompletne sú tam narušení. Od vraha, cez hlavnú predstaviteľku a jej matku až po všetkých obyvateľov dediny.(14.10.2019)

Prvý celovečerný film P. Pearce dopadlo zaujímavo. Chce byť nezávislým a zároveň v určitých momentoch umeleckým. Prostredie „prírodné“, ale úspech filmu, vďaka zvolenej koncepcii, predovšetkým závisí „len“ na dvojici hlavných postáv. A práve obetavá hra J. Buckley to zachraňuje. Problém je však v tom, že v podstate žiadna vedľajšia postava (v tomto prípade ani J. Flynn, paradoxne, ani Mollin matka, ktorá k tomu bola blízko) nedokázala dominantnejšie podporiť jej výkon a tak rozvinúť celý príbeh a hranice snímku. Záver, respektíve rozhodnutie o spôsobe a forme ukončenia príbehu, ma trošku „šokoval“. Osobné hodnotenie: 74% (***) (17.10.2019)

Jessie Buckley si ukradla celý film pro sebe a tím, že prakticky neslezla ze záběru, to celé vytáhla nad průměr. A asi hodinu a čtvrt fungovala i stránka příběhová. Podivná romance mezi podezřelým z vražd s temnější minulostí a ne zrovna oblíbené holky ponižované upjatou matkou fungovala na jedničku. Jenže jakmile začala policie konat, šlo to všechno do kopru a konec Pearce vyloženě zvojtil. Počítal jsem s několika závěry, ale ten zvolený byl ze všech nejhorší. Nicméně i tak se jedná o relativně slušný celovečerní debut s poměrně těžkým tématem. Je jen škoda, že se ho režisér nechopil až po získání větších zkušeností. 60%(5.10.2018)

Narušená Jessie je tak moc uhrančivá, jak moc je na pěst její narušená, maloměšťácká, vyčůraná rodinka. To i takovej sériovej vrah se potom jeví jako pohádkovej princ (hlavně princezně Divošce voní). Vypadá to dobře, zní to dobře, funguje to dobře. A kdyby to všechno skončilo v 1:18:49, bylo by to dokonce skvělý! Vystavěnej závěr je 'žel' velkým zklamáním. Ale jelikož to byl Pearcův první celovečerák, budiž odpuštěno. Jistě si to vezme k srdci a příště už to bude na dřeň spíš implicitně. Budu čekat.(7.10.2019)