• Enšpígl
  ****

  Tak na tohle se dívejte nahatý, protože napětí se každou minutou stupňuje a je naprosto zbytečný si přidělávat špinavý prádlo, jen kvůli propocenému zážitku z filmu. Spíše než o osud letce jsem se bál o osud krejčího potažmo celý vesnice. Náckové, aby dosáhli svého a vypátrali nejdříve partyzány a posléze letce nasadili na obyčejné vesničany psychický teror, ostatně nic jinýho ani neuměli u kterýho se nikdy něvdělo jak kdo zareaguje, tedy až na některý zdejší uživatele, kteří samozřejmě předvídají úplně všechno. Herecké výkony ustupují na úkor příběhu a to je jen dobře. Hodně se mě líbila ta Terezka, myšleno z klučíčího hlediska, ale v těchto ročnících naší kinematografie se nevyznám, tak bohužel ani nevím kdo se mě vlastně líbil. Závěrečný krátký střet partyzánů a nácků hodnotím s ohledem na tehdejší dobu taky velmi vysoko a vůbec, celý naprosto apolitický válečný film mě po všech stránkách velmi mile překvapil. Jo a uživateli Rodriguez, nazývat komunistickou "ideologickou fraškou" film, kde hlavním hrdinou je stihač RAF, to se ti fakt povedlo, ty zmrzlináři bláznivej.(28.3.2010)

 • Rodriguez
  **

  Partyzánské hnutí je ve filmu oslavováno a jsem rád, že se tady na něj nezapomělo, páč v novějších filmech si na ně málokdy vzpomenou. Jinak je film jen celkem směšnou "ideologickou fraškou". Komunisti se uměli vetřít úplně všude a tak není divu, že zprasili kde co mohli, včetně tohoto filmu, ale za to režisér ani herci bohužel nemůžou. Plivanec do obličeje by (komunisti) zasloužili !!! 30%(8.5.2008)

 • Karlos80
  ***

  Jeden z prvních filmů na téma československý okupační film, konec války, partyzáni...Předtím třeba Hrdinové mlčí, Muži bez křídel, Nadlidé nebo Velký případ vše taktéž rok 1946. Tehdy ještě těsně před tím, než jej ovládla komunistická ideologie. Ve filmu se poprvé objevili břatři Lipští v rolích starostových synu (Gustav Hilmar), tehdy ještě bez nějakého většího přínosu pro film. Z ostatních herců mě zaujali především tvrdý a velice přesvědčivý SS-man v podání Miroslava Homoli.(12.5.2006)

 • troufalka
  ***

  V horách duní má oproti novodobějším válečným filmů tu výhodu, že všichni tvůrci měli válku zažranou pod kůží a zachycuje skutečný stav českého prostředí bezprostředně po válce. Pro Enšpígla: Terezku hrála Marie Vášová. Pokud jsi myslel Jelenu, tu hrála Eva Klenová. Pro Rodrigeze: V roce 1946 komunisté získali ve volbách 38 % hlasů, rozhodně se nedá mluvit o tom, že by v té době nějak výrazně ovlivnili filmovou tvorbu. Komunistická ideologie se podepsala na řadě českých filmů a mnoho jich pohřbila svoji nesmyslnou cenzurou, ale to bylo o pár let později - zrovna tento film mezi ně nepatří.(18.10.2016)

 • tahit
  ****

  Na filmu je dobré, že není prosáknut komunistickou propagandou. Pravdou také jest, že nevtíravou formou poskytuje zajímavou ilustraci, čerpající z doby tehdejšího života.(14.1.2017)

 • - Jde o jediný snímek, ve kterém se sourozenecká dvojice Oldřich a Lubomír Lipští sešla před filmovou kamerou. Bratry ztvárnili také ve filmu. (Olík)

 • - Ve filmu se poprvé před kamerou objevil Lubomír Lipský. (Kulmon)

 • - Původní pracovní název filmu byl Jakub Skýva, člověk spravedlivý. (Karlos80)