poster

Jim & Andy: The Great Beyond - The Story of Jim Carrey & Andy Kaufman Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Dokumentární

USA / Kanada, 2017, 94 min

Režie:

Chris Smith
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Nejen film o vzniku Muže na Měsíci, ale také fascinujíce studie metodického herectví dovedeného do krajnosti. Jim Carrey, jehož mluvící hlava tvoří společně s dosud nezveřejněnými záběry z natáčení základ dokumentu, velmi otevřeně vypráví o tom, proč pro něj v dané fázi kariéry bylo tak důležité přivést k životu Andyho Kaufmana a jak jej daná role proměnila. Na jedné straně je překvapující, že Miloš Forman (kterého Carrey mimochodem dokáže skvěle imitovat) představitele hlavní role, který byl osinou v zadku par excellence, nenahradil někým kontrolovatelnějším. Zároveň je možné, že kdyby Carrey neprodělal transformaci v Kaufmana/Cliftona a zpět a nepoznal díky tomu plný rozsah svých hereckých schopností, dodnes bychom jej znali jenom jako legračního magora s gumovým obličejem, ne jako citlivého a přemýšlivého herce. Resp. tohle je "poučení", které bychom si z dokumentu podle toho, kterou linii nejvíc akcentuje, měli odnést. Jako životopis rozkrývající life-changing období v životě Jima Carreyho ten film, snažící se současně upozorňovat na paralely mezi oběma komiky a pravidla filmového marketingu (záběry Carreyho zbaveného pout původně vznikaly pro EPK), funguje nejlépe. Věřit tomu můžete, ale taky nemusíte. Jako čemukoliv spojenému s Kaufmanem/Cliftonem. 75%(13.12.2017)

 • Yoda sama
  *****

  Sledovať najlepšieho komika svojho času predstierať, že je najuletenejší komik svojho času, ktorý predstiera že je najväčšie hovado svojho času, to celé na place jedného z najlepších filmov svojho času režíroveného najodvážnejším (vydržať takéhoto Carreyho, klobúk dole) režisérom svojho času je vskutku... nadčasové.(18.4.2018)

 • Raziel_cz
  ****

  Dojemný dokument, na kterém snad ještě zajímavější než to, co Carrey dělal jako Kaufman, je ten současný, reflektující Carrey. (Pár dní po tomhle jsem ho viděl v Comedians in Cars getting Coffee a ověřil jsem si, že kdyby ho někdo natočil, jak tři hodiny sedí na židli a povídá o svých filozofiích, stejně bych se nedokázal odtrhnout.) Ale samozřejmě ta kaufmanovská situace je středobodem filmu a je naprosto neuvěřitelná, emočně zdrcující a krásná zárověn. Od trollování přes Cliftona po setkání s Andyho rodinou. Ať už máte Carreyho rádi nebo ne, tohle bych doporučil každému.(14.1.2018)

 • Spiker01
  ****

  Nejlepší Formanův film (ale opravdu jen natěsno s Přeletem) si zaslouží také pořádný dokument. Ten sice není tak svižná pecka, jako třeba ten nedávný o Spielbergovi, nebo o Beatles, ovšem ten zdrojový materiál stojí rozhodně za to. A bez Jima Carreyho jako průvodce by to snad ani nemělo smysl, takže velký palec nahoru.(9.4.2018)

 • Roman.Caesar
  *****

  Man on the Moon je moje absolutní srdcovka. Tenhle dokument toho však ukazuje ještě tolik navíc, a z tolika úhlů, že se tím dostává téměř na úroveň samotného filmu. Jim Carrey je opravdu skvělý herec, ale oblíbil jsem si ho až u Truman Show a následně u Muže na Měsíci, jeho role předtím mi neříkaly nic. A i v tomto dokumentu ukazuje, že se pro hraní narodil. Za mě plný počet jako u filmu samotného.(12.3.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace