Jim & Andy: The Great Beyond - The Story of Jim Carrey & Andy Kaufman Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Dokumentární

USA / Kanada, 2017, 94 min

Chris Smith

Muze na mesici jsem ignoroval. Nejaky odpor asi k ukazkam z toho filmu. Pred par lety jsem se ale premluvil, podival se a uvidel nejlepsi film Milose Formana! Znovu jsem take diky tomu filmu zjistil, ze Jim Carrey je opravdu skvely horec ale hlavne jsem objevil Andyho! Vse jsem pak kolem nej hltal nejaky cas, neskutecny komik! A ten pribeh za nim, wow! Tento Netflixovy dokument je pro fandy Andyho, Jima a Milose. Krasa!(20.11.2017)

Muže na měsíci jsem nikdy neviděl, ale tohle je tak silný zážitek, že to ani není potřeba. Velmi silný příběh o natáčení jednoho filmu a o dvou amerických legendách. Pokud nikdo předtím nevěřil, že je Jim Carrey naprosto famózní herec, tady v tomhle dokumentu vás přesvědčí. Smekám klobouk a brzy se podívám i na Muže na měsíci.(20.11.2017)

3,5(4.12.2017)

Nejen film o vzniku Muže na Měsíci, ale také fascinujíce studie metodického herectví dovedeného do krajnosti. Jim Carrey, jehož mluvící hlava tvoří společně s dosud nezveřejněnými záběry z natáčení základ dokumentu, velmi otevřeně vypráví o tom, proč pro něj v dané fázi kariéry bylo tak důležité přivést k životu Andyho Kaufmana a jak jej daná role proměnila. Na jedné straně je překvapující, že Miloš Forman (kterého Carrey mimochodem dokáže skvěle imitovat) představitele hlavní role, který byl osinou v zadku par excellence, nenahradil někým kontrolovatelnějším. Zároveň je možné, že kdyby Carrey neprodělal transformaci v Kaufmana/Cliftona a zpět a nepoznal díky tomu plný rozsah svých hereckých schopností, dodnes bychom jej znali jenom jako legračního magora s gumovým obličejem, ne jako citlivého a přemýšlivého herce. Resp. tohle je "poučení", které bychom si z dokumentu podle toho, kterou linii nejvíc akcentuje, měli odnést. Jako životopis rozkrývající life-changing období v životě Jima Carreyho ten film, snažící se současně upozorňovat na paralely mezi oběma komiky a pravidla filmového marketingu (záběry Carreyho zbaveného pout původně vznikaly pro EPK), funguje nejlépe. Věřit tomu můžete, ale taky nemusíte. Jako čemukoliv spojenému s Kaufmanem/Cliftonem. 75%(13.12.2017)

Azda väčšine je jasné, že Jim Carrey to nie sú len opičky a imitácie. Je to jeden famózny herec, čo dokazujú viaceré jeho filmy (Truman Show, Večný svit nepoškvrnenej mysle) nevynímajúc Muž na Mesiaci. Išiel som sa smiechom roztrhať z tohto skvelého making of. Miloš Forman a štáb museli mať veľmi veľa trpezlivosti s "prevtelením" Jima Carreyho do Andyho a jeho altereg.(23.11.2017)