Jim & Andy: The Great Beyond - The Story of Jim Carrey & Andy Kaufman Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Dokumentární

USA / Kanada, 2017, 94 min

Chris Smith

Nejlepší Formanův film (ale opravdu jen natěsno s Přeletem) si zaslouží také pořádný dokument. Ten sice není tak svižná pecka, jako třeba ten nedávný o Spielbergovi, nebo o Beatles, ovšem ten zdrojový materiál stojí rozhodně za to. A bez Jima Carreyho jako průvodce by to snad ani nemělo smysl, takže velký palec nahoru.(9.4.2018)

I understand… I *guess* I undestand what he´s doing, he is wanting to be so in character. Po léta pečlivě budovaná i udržovaná do morku kostí ryze kaufmanovská (ne)mystikace skrze metodické herectví dovedené ad absurdum; Jim Kaufman a Andy Carrey jsou naprostí magoři. V tom obdivuhodném slova smyslu i tom doslovném, kdy být s ním/nima na place, tak ho/je zabijete po jednom dni. Zdaleka nejlepší (ne)film o filmu, který kdy uvidíte.(24.5.2018)

Sledovať najlepšieho komika svojho času predstierať, že je najuletenejší komik svojho času, ktorý predstiera že je najväčšie hovado svojho času, to celé na place jedného z najlepších filmov svojho času režíroveného najodvážnejším (vydržať takéhoto Carreyho, klobúk dole) režisérom svojho času je vskutku... nadčasové.(18.4.2018)

• arkie

Napriek casto oslavnym hodnoteniam mam osobne problem chapat zmysel a vyznam tohoto filmu a vseobecne vypovede Jima C. Mozno je to tym, ze som nikdy celkom nepochopil Andy Kaufmana (otazka kognicie ci vkusu?), neuvadza ma v uzas metodicke herectvo a tiez nejako neverim v Jimov mentalny prerod, ktorym predava tento film. Jeho sloboda je na ucet inych ludi, podobne ako to riesil s ockovanim a autizmom so svojou manzelkou Jenny McCarthy. Ale asi to bude otazkou vkusu - ine filmy s nim sa mi pacili a hodnotim ich vysoko. Tu prichadza so svojou "osobnostou", ktora ma nedojima.(14.1.2018)

milý Jime Carrey, je mi příšerně líto, že jsi chtěl být jen oblíbeným a úspěšným, a místo toho jsi se stal obětí Hollywoodu. Milý Andy Kaufmane, je mi strašně líto, že jste nemohl svou genialitu rozvinout více, ale jsem šťastný za to, že jste položil tolik stavebních kamenů pro budoucí komiky a že vás milovali tak, že neváhali stát se vámi v životopisném dokumentu a naplno se vaší roli oddat. Celý ten dokument mě bolel. Bolelo mě dívat se na utrápeného Jima Carreyho, bolelo mě dívat se na to jak celý štáb trpí Carryeho uplatňováním Stanislavskeho metody, bolelo mě vidět jak moc těžká látka celý Muž na měsíci je pro všechny zúčastněné a jak těžký život Andy a Jim prožili. Vše pro to uspět v americkém snu. Tohle si dejte, ale nečekejte že komici jsou veselí lidé.(13.5.2018)