Šejk Jackson

• Egypt Sheikh Jackson

25. června 2009. Kterýkoli fanoušek Michaela Jacksona je schopen říct, kde se nacházel v den, kdy král popu zemřel. Režisér a scénárista Amr Salama nás přenese zpátky v tento okamžik očima mladého imáma, v jehož zbožném a zasvěceném životě zavládne po smrti legendárního zpěváka naprostý chaos. Bulvární událost v něm vyvolá vzpomínky na léta dospívání, kdy zbožňoval všechno, co „Jacko“ udělal, od účesu z éry Thrilleru až po bondážové kalhoty z turné Bad. Odchod Michaela Jacksona probouzí tíživé emoce spojené se smrtí matky mladého duchovního i s tím, co následovalo, když v nevrlém otci nenalezl kýženou oporu. Zatímco šejkova minulost postupně proniká do současnosti, začne přemítat nad tím, jak správně tančit moonwalk, co znamená být mužem, mít víru a být k sobě upřímný. (Cinemax)

hygienik

Vďaka Cinemaxu som dnes videl môj prvý egyptský film. Exotická krajina pôvodu sa prejavila na prostredí aj na zápletke (popkultúra vs. náboženstvo). Dej mal 3 roviny osobnú, vzťahovú a spomienkovú. Ich umným miešaním sa zdalo, že scenár je rafinovaný, ale v skutočnosti je jednoduchučký, dalo by sa povedať až povrchný. Ako ochutnávka egyptskej kinematografie to však je zaujímavý výber. ()

Malarkey

Myslel jsem si, že se bude jednat o onen náraz tradičních muslimských hodnot a západního světa v podobě Michaela Jacksona. Nečekal jsem ale, že tvůrci do filmu budou muslimskou víru tahat až tak strašně moc. Jasně, příběh se točí kolem imáma, ale tohle vynucování víry by volič SPD rozhodně nedal. Já s obtížemi. ()