Druhá strana všeho

The Other Side of Everything

Dokumentární

Srbsko / Francie / Katar, 2017, 100 min

Sylvie Gadmer

V září 1993 se konaly volby, které opozice zase prohrála. Šla jsem přes Náměstí republiky. Byla jsem tak naštvaná. Chtěla jsem k nim jít a křičet: „Proč?? Proč jste tak hlasovali?” Cítila jsem potřebu křičet na všechny ty lidi. V tuto chvíli nemáme elektřinu, máme měnu s 11 nulami, nemáme benzín, není možné vybrat peníze z banky. A oni pořád volí Miloševiče.(11.12.2019)

O rozpade Československa som naštudoval veľa kníh v snahe pochopiť, prečo. Hoci som sa zaoberal dejinami Balkánu, nenapadlo ma, spýtať sa na to Juhoslovanov. Naše dejiny sa mi zdali dosť odlišné, veď my sme nemali vojnu. Až tento dokument mi vďaka monológom protagonistky ukázal, že vývojové procesy treba vnímať celosvetovo a nádej, že ich jednotlivec ovplyvní, je politickou naivitou.(10.12.2018)

Hodně specifická (subjektivní) záležitost, přitom ale propletená s osudy země. Rodinný portrét matky - profesorky, aktivistky, jedné z klíčových vůdců studentských protestů a událostí tzv. 5 října (svržení Miloševiče) a přitom dcery z prominentní rodiny předkomunistické Jugoslávie (politicky sociálně demokratické orientace). Názorové rozdělení srbské společnosti procházející jedním rozděleným bytem.(17.4.2019)