Divoši

(festivalový název)
  • Francie Les Garçons sauvages (více)

Začátek minulého století je dobou buržoazní společnosti, jasného určení místa muže a ženy, dlouhých černých rób, svázaného chtíče a alkoholových halucinací. Pět dospívající chlapců se nechá unést a v záchvatu moci, v extázi rozkoše zabijí dámu z vyšší společnosti. A tak jsou poslání k převýchově. Na starost chlapce dostane kapitán, který se s nimi vydává na plavbu s jednou zastávkou na ostrově. Místo je plné tropických rostlin, z nichž tryská sladký nektar, avšak i lepkavých sítí, které jsou odolné vůči lidské síle. Ráj, kde neplatí pravidla z vnějšího světa. Když se však musí posádka vypravit zpět na loď, je o jednoho člena chudší. A nikdo netuší, že dlouhodobé pití sladkého nektaru nečiní tělům jen potěšení. Svébytný avantgardní debut Bertranda Mandica kromě netradičního příběhu vyniká zejména výraznou vizuální koncepcí. (Mezipatra)

Trailer 1

xxmartinxx

Ok, vyhlašuju remízu. Líbily se mi některé obrazy a celkový gimmick, ale hodně to oscilovalo na hraně iritující samoúčelnosti. ()

boogieman

Mohlo to byť kratšie cca o 10 minút, a ide o ten typ filmu pri ktorom je mi úplne jasné prečo sa ľuďom nepáči. Na druhej strane je to výsostne originálne, audiovizuálne fantastické, mizanscéna je premyslená a celé je to koherentné a drží to pokope. Takisto to prirodzene zapadá do Mandicovej filmografie, je to poplatné jeho štýlu, ktorý rozvíja už nejaký čas. Chápem keď to niekto odsúdi kvôli tomu , že ide o style over substance, ale pre mňa je ten style jedným z najsviežejších, ktoré sa momentálne v kinematografii vyskytujú. Naviac spôsob akým sa tu, podobne ako v zvyšku režisérovej tvorby, využívajú fantasy elementy je úplne podľa mojho gusta - ide o zvláštnu surrealizmom nasiaknutú hommage fantastike nemého filmu, v podobnom duchu ako to robí Guy Maddin, no stále svojsky. Takisto sa tu pristupuje k téme sexuality a jej objavovania úplne inak ako v drvivej väčšine vecí čo som videl - opojný pocit z naplnenia svojich túžob je tu primárny, či už v sexualite alebo aj v tom ako sa chlapci radujú z "odchodu" kapitána. Nejaké racionálne aspekty, respektíve hlbší rozbor toho čo s takýmito túžbami prichádza, sa v tomto filme vôbec nevyskytujú. A to je dobre. ()

drella_lover

To tak se sejde Gaspar Noé s Davidem Cronenbergem na pivu. Už jsou lehce opilý, tak si k nim přisedne postarší muž, který se už na ně koukal od té doby, co si dali první rundu. Ten muž je Walerian Borowczyk. Začnou se spolu bavit, všechno vypadá krásně, ale začne zde být nějaké tření, což všichni cítí. Pak se přejde na kokain, který si Noé klasicky přinesl, ten všechny pořádně nabudí. No a pokračuje se u Borowczyka na bytě, kde začne obrovská orgie mezi muži, při které drsně onanuje Nicolas Winding Refn a všem zůčastněným dojde, že vlastně asi jsou ženy. Vše samozřejmě natáčí Betrand Mandico. No a takto bych popsal tento geniální snímek. Připravte se na nechutnou, sexuální a transhomosexuální hrátky předtím, než k tomuto filmu vůbec zasednete. Nebo si o něm nezjišťujte vůbec nic a budeme mile/znechuceně (každý podle sebe) překvapeni. ()