Idiot

白痴

Hakuchi

The Idiot

Japonsko, 1951, 166 min

Skvělá adaptace velice známého románu mistra Dostojevského. Je to skutečně silný příběh válkou otřeseného muže, který je, pro svou jednoduchost, upřímnost a lásku, vtažen do spletitého světa klamu, intrik a nenávisti, což způsobuje postupný rozvrat, jak uvnitř jeho samého, tak v okolní společnosti. Ačkoli je zde velké množství postav, jejich charaktery jsou důkladně vykresleny, samozřejmě s ohledem na jejich důležitost, a je možné se v nich, při trochu větší míře soustředění, celkem snadno orientovat. Svou atmosférou, vytvořenou také díky tradičně nádherné hudbě Fumia Hayasaky, a úžasným citlivým výkonem Masayuki Moriho v roli "idiota", mě tento film doslova vtáhl do sebe a nechal mě naplno prožít svůj tragický děj. 95%(12.8.2009)

Opet mistrovsky zvladnute dilo Kurosawy. Sice Idiot nepatri mezi top filmy tohoto rezisera, i tak je zde nekolik nezapomenutelnych scen ( dialog u fotky za vylohou, pojidani obetnich susenek, milion jenu v krbu, scena s nozem, vyber manzelky, zaver filmu ). Opet nejvetsi devizou filmu je kamera, rezie, dialogy, hudba a vytecni herci.(4.3.2010)

Prave jsem docetl literarni predlohu a bylo jasne, ze tak extenzivni veledilo klasicke ruske literatury musi byt velmi komplikovane transformovat do filmove podoby. Nejde ani tak o nejakou chytlavou pribehovou linku, kterou by bylo mozne sledovat, jako spis o zobrazeni ruske spolecnosti dane doby a zrucne propletenou sbirku pribehu, snu a nazoru autora skrze skutecne do podrobna vykreslenou psychologii charakteru. Uz to, ze cely film je japonskou variaci pusobi zvlastne, ale ma to sve kouzlo a je to i svym zpusobem funkcni, jen v jinych rovinach. Cernobily vizual je super a nektere sceny jsou i pres svou japonskou odlisnost velmi verne predloze. Bohuzel je znat, ze se zde radikalne sekalo. Kurosawa natocil 265min verzi a studio mu ji oseklo o celych 100 minut, je to tedy mnohdy znacne zkratkovite a spousta zasadnich veci je vynechana uplne. Verim tomu, ze puvodni verze by byla excelentni, protoze material, ktery zustal je velmi dobry a 4 hlavni herci jsou skutecne vyborni. Melo to na me velmi odlisny efekt v porovnani s knihou. Film se zameruje na romantickou linku a je temnejsi. Kniha je vic o celkove filozofii a silene psychologii nekterych postav. 6/10(2.11.2014)

Naprosto přesný přepis románové předlohy, který neztratil ani kousek myšlenkové hloubky knihy. Jistě, musíme si zvyknout na to, že prostředí je japonské, doba jiná a herci japonští, ač nic z románu nebylo transformováno do nových podmínek, takže japonského vlastně není v tomto filmu skoro nic, ale herci jsou ve svých úlohách vynikající a odpovídají přesně Dostojevského předloze. Je rozdíl mezi láskou, jež se dává a obětuje bez stopy zloby, a láskou vlastnickou, jež chce držet předmět touhy jenom pro sebe a pro ostatní má jen nenávist.(28.12.2009)

Masajuki Mori je výborný. Trvalo mi naozaj dlho, kým som si tento film pozrel. Hlavne kvôli obave ako Mori utiahne celý film, hlavne keď som zvyknutý na výborného Mifuneho a Shimuru? A aj napriek tomu, že obidvaja majú v príbehu dôležitú úlohu, všetko je naložené na Masajukim. Skoro tri hodiny silných dialógov, zlovestnej hudby 50 rokov a silných ženských hrdiniek. Obidve dievčatá boli na svoju dobu veľmi krásne a dilemu, ktorú vytvorili dokázal Kurosawa podať takým spôsobom, že aj dnes sa dajú jeho myšlienky aplikovať a film dokáže komunikovať so súčasným divákom. Toto bolo jeho majstrovstvo. Idiot je skvelá pocta či už Dostojevskému a jeho postavám, tak je aj silným filmom v režisérovej filmografií. Jeho kritika morálky súdobej spoločnosti, rovnako ako aj v iných prípadoch zobrazuje velikána Japonského filmu, ktorý veľmi dlhý čas hovoril o tom, o čom sa normálne nehovorilo.(22.8.2014)