Idiot

Japonsko, 1951, 166 min

Tošio Ubukata

Scénografie:

Takashi Matsuyama

Masajuki Mori je výborný. Trvalo mi naozaj dlho, kým som si tento film pozrel. Hlavne kvôli obave ako Mori utiahne celý film, hlavne keď som zvyknutý na výborného Mifuneho a Shimuru? A aj napriek tomu, že obidvaja majú v príbehu dôležitú úlohu, všetko je naložené na Masajukim. Skoro tri hodiny silných dialógov, zlovestnej hudby 50 rokov a silných ženských hrdiniek. Obidve dievčatá boli na svoju dobu veľmi krásne a dilemu, ktorú vytvorili dokázal Kurosawa podať takým spôsobom, že aj dnes sa dajú jeho myšlienky aplikovať a film dokáže komunikovať so súčasným divákom. Toto bolo jeho majstrovstvo. Idiot je skvelá pocta či už Dostojevskému a jeho postavám, tak je aj silným filmom v režisérovej filmografií. Jeho kritika morálky súdobej spoločnosti, rovnako ako aj v iných prípadoch zobrazuje velikána Japonského filmu, ktorý veľmi dlhý čas hovoril o tom, o čom sa normálne nehovorilo.(22.8.2014)

• Mi Nü-Chai

Pokoušet se o natočení děl pana Dostojoveského v japonských kulisách bylo příliš velkým soustem i pro jinak velmi schopného tvůrce, jakým byl Kurosawa. Společnost ruská (či evropská celkově) a japonská se opravdu velmi výrazně liší, jednání a motivace postav se nedají bez následků jen tak přenášet, chování většiny herců naprosto nezapadalo do prostředí poválečného Japonska. Jediný, kdo se tomu vymyká, je Idiot Masajuki Mori, který brilantně koresponduje s Idiotem knižním.(20.11.2006)

Filmársky vyspelé, no nie tak pútavé ako majstrove ďalšie snímky. Pomaličké tempo a veľké množstvo postáv je pri tejto stopáži ozaj kruté a Kurosawovi dvorní herci Mifune a Shimura mali naviac naozaj málo priestou sa predviesť. Proti predtaviteľovi hlavnej úlohy sa nedá povedať ani jedno krivé slovo, to nie. Tragického hrdinu, "idiota", stvárnil naozaj vierohodne a citlivo, no u Kurosawu som si už akosi viac zvykol na Mifuneho a Shimuru, ktorí v jeho filmoch proste diktujú. Tuná to tak nieje a citeľne mi to chýbalo. Stále však pôsobivé dielo, ktoré má čo ponúknuť i po stranke obsahovej, tak po stránke filmárskej. (8/10)(11.2.2009)

Opet mistrovsky zvladnute dilo Kurosawy. Sice Idiot nepatri mezi top filmy tohoto rezisera, i tak je zde nekolik nezapomenutelnych scen ( dialog u fotky za vylohou, pojidani obetnich susenek, milion jenu v krbu, scena s nozem, vyber manzelky, zaver filmu ). Opet nejvetsi devizou filmu je kamera, rezie, dialogy, hudba a vytecni herci.(4.3.2010)

Prepis a prenos legendárneho románu do japonského prostredia a inej doby je menej bolestný, ako by sa čakalo. On je takmer bezbolestný, ostrov Hokkaido je rovnako uzimeným miestom, ako Petrohrad a tradičné japonské expresívne herectvo skvele dokumentuje prežívanie postáv. V tých môže mať veľa divákov pomerne zmätok, najlepšie je sa sústrediť na ústrednú štvoricu. Kurosawa sa zameriava na vykreslenie nálad postáv prostredníctvom prostredia, zasnežené exteriéri sú vystriedané v istých momentoch klaustrofobickými tmavými interiérmi. Neviem, ako by vyzerala pôvodná verzia, nezostrihaná štúdiom, ale stráviť takmer tri hodiny s touto adaptáciou nemusí byť pre každého splniteľná úloha. Film pôsobí v prvej časti veľmi ucelene, v tej druhej už menej, to je ale dané samozrejme predlohou a skokom v čase.(4.10.2014)