poster

Idiot

 • japonský

  Hakuči

 • japonský

  白痴

 • japonský

  Hakuchi

 • anglický

  The Idiot

Drama

Japonsko, 1951, 166 min

 • Gwaihir
  *****

  Skvělá adaptace velice známého románu mistra Dostojevského. Je to skutečně silný příběh válkou otřeseného muže, který je, pro svou jednoduchost, upřímnost a lásku, vtažen do spletitého světa klamu, intrik a nenávisti, což způsobuje postupný rozvrat, jak uvnitř jeho samého, tak v okolní společnosti. Ačkoli je zde velké množství postav, jejich charaktery jsou důkladně vykresleny, samozřejmě s ohledem na jejich důležitost, a je možné se v nich, při trochu větší míře soustředění, celkem snadno orientovat. Svou atmosférou, vytvořenou také díky tradičně nádherné hudbě Fumia Hayasaky, a úžasným citlivým výkonem Masayuki Moriho v roli "idiota", mě tento film doslova vtáhl do sebe a nechal mě naplno prožít svůj tragický děj. 95%(12.8.2009)

 • zette
  ****

  Opet mistrovsky zvladnute dilo Kurosawy. Sice Idiot nepatri mezi top filmy tohoto rezisera, i tak je zde nekolik nezapomenutelnych scen ( dialog u fotky za vylohou, pojidani obetnich susenek, milion jenu v krbu, scena s nozem, vyber manzelky, zaver filmu ). Opet nejvetsi devizou filmu je kamera, rezie, dialogy, hudba a vytecni herci.(4.3.2010)

 • GodComplex
  ***

  Prave jsem docetl literarni predlohu a bylo jasne, ze tak extenzivni veledilo klasicke ruske literatury musi byt velmi komplikovane transformovat do filmove podoby. Nejde ani tak o nejakou chytlavou pribehovou linku, kterou by bylo mozne sledovat, jako spis o zobrazeni ruske spolecnosti dane doby a zrucne propletenou sbirku pribehu, snu a nazoru autora skrze skutecne do podrobna vykreslenou psychologii charakteru. Uz to, ze cely film je japonskou variaci pusobi zvlastne, ale ma to sve kouzlo a je to i svym zpusobem funkcni, jen v jinych rovinach. Cernobily vizual je super a nektere sceny jsou i pres svou japonskou odlisnost velmi verne predloze. Bohuzel je znat, ze se zde radikalne sekalo. Kurosawa natocil 265min verzi a studio mu ji oseklo o celych 100 minut, je to tedy mnohdy znacne zkratkovite a spousta zasadnich veci je vynechana uplne. Verim tomu, ze puvodni verze by byla excelentni, protoze material, ktery zustal je velmi dobry a 4 hlavni herci jsou skutecne vyborni. Melo to na me velmi odlisny efekt v porovnani s knihou. Film se zameruje na romantickou linku a je temnejsi. Kniha je vic o celkove filozofii a silene psychologii nekterych postav. 6/10(2.11.2014)

 • mortak
  ****

  Naprosto přesný přepis románové předlohy, který neztratil ani kousek myšlenkové hloubky knihy. Jistě, musíme si zvyknout na to, že prostředí je japonské, doba jiná a herci japonští, ač nic z románu nebylo transformováno do nových podmínek, takže japonského vlastně není v tomto filmu skoro nic, ale herci jsou ve svých úlohách vynikající a odpovídají přesně Dostojevského předloze. Je rozdíl mezi láskou, jež se dává a obětuje bez stopy zloby, a láskou vlastnickou, jež chce držet předmět touhy jenom pro sebe a pro ostatní má jen nenávist.(28.12.2009)

 • ScarPoul
  *****

  Masajuki Mori je výborný. Trvalo mi naozaj dlho, kým som si tento film pozrel. Hlavne kvôli obave ako Mori utiahne celý film, hlavne keď som zvyknutý na výborného Mifuneho a Shimuru? A aj napriek tomu, že obidvaja majú v príbehu dôležitú úlohu, všetko je naložené na Masajukim. Skoro tri hodiny silných dialógov, zlovestnej hudby 50 rokov a silných ženských hrdiniek. Obidve dievčatá boli na svoju dobu veľmi krásne a dilemu, ktorú vytvorili dokázal Kurosawa podať takým spôsobom, že aj dnes sa dajú jeho myšlienky aplikovať a film dokáže komunikovať so súčasným divákom. Toto bolo jeho majstrovstvo. Idiot je skvelá pocta či už Dostojevskému a jeho postavám, tak je aj silným filmom v režisérovej filmografií. Jeho kritika morálky súdobej spoločnosti, rovnako ako aj v iných prípadoch zobrazuje velikána Japonského filmu, ktorý veľmi dlhý čas hovoril o tom, o čom sa normálne nehovorilo.(22.8.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace