Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakushi-toride no san-akunin

• Japonsko

隠し砦の三悪人

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Masaru Sató

Akira Kurosawa

Zlatý Medvěd - výběr(26.10.2006)

Opět je tu stopáž nad dvě hodiny a především podivný příběh. Z počátku sledujeme dva muže, kteří naleznou zlato a potkají třetího. Do této doby velmi klidný až skoro nudný snímek dostane nový náboj, které je podpořen princeznou a její hrou na němou. Komediálnější vsuvky jsou jakž takž nahraně dál bych to opravdu nepouštěl. Toshiro Mifune je vynikající, symbolizuje vše, co jsem si odjakživa o samurajích představoval. Jistá symbolika a spjatost s Star wars zde je, ale kdybych to nevěděl předem, asi bych si toho nevšiml.(31.12.2008)

Ve své podstatě zde není nic špatně. Až na tempo, které je v některých momentech k nesnesení u-t-a-h-a-n-é... Což je u dobrodružné oddychové podívané přeci jen zásadní nedostatek. Bohužel to nezachrání ani tradičně charismatický Mifune. Propracovaná struktura vyprávění, charismatičtí herci a slušné souboje; to vše délkou výrazně strádá a je to škoda.(3.2.2007)

Rozhodně nejlepší z trojice starších Kurosawů, kteří zatím vyšli v edici Levné knihy ( dále Tělesná stráž, Odvážní mužové ) a první, který mě opravdu potěšil. Promyšlená struktura příběhu, ten totiž začíná u vedlejších ( nebo spíše nevýznamných ) postav a k hlavní zápletce se postupně propracováváme. Střídají se rozmanitá prostředí, epizodní děje a především - dvojice oportunistických chamtivých rolníků. Na tuhle perfektně fungující humornou dvojku jen tak nezapomenu ( jsou i vzhledově dobře vybraní, dají se lehce rozlišit ), chvíli rozhádaní, chvíli největší kamarádi, jak se to zrovna hodí, ale pokaždé se smůlou v patách... :) Právě oni rámují celý příběh, s nimi do něj vstupujeme a s nimi jej i opouštíme....(14.5.2006)

• B!shop

Kurosawovo mistrovske dilo, ktere inspirovalo Star Wars. Aha super, ale jsou tu dva problemy. Jednak to neni zadne mistrovske dilo, ale neprilis dobrodruznej ani vtipnej nudnej film a nevidim tu absolutne zadnou podobnost se Star Wars. Jednak samotnej pribeh je dost jednoduchej, dva blbecci, general co dela desnyho frajera a otravna princezna se chtej dostat pres hranice a odtahnout zlato schovane v klaccich. Kdyz pominu fakt, ze me absolutne nenapada, jak mohli do tech klacku to zlato narvat, porad tu mame strasne jednoduchej a natahovanej pribeh. Kdyby mel film 90 minut, tak by to asi bylo ok, ale takle to je misty fakt strasne nudny. Mifune mi vadil, jak furt delal hroznyho machra a pral sem mu, aby si nekde rozsekal drzku, princezna byla otravna a hlavni dva blbecci obcas zbytecne hystericky. Ale je fakt, ze oproti jinejm Kurosawovo filmum se tenhle da dokoukat aniz byste prisli o usi, zadna silene urvana hudba ani postava tu neni, takze to je jedinej klad, ale to pro lepsi hodnoceni nestaci.(22.2.2007)

Můj třetí Kurosawa. Dobrodružný, spíše neakční, možná až moc dlouhý, ale také vtipný a samozřejmě s vypovídající hodnotou, tentokráte tou, jak hamižnost, chamtivost a lakota zatemňují mozek. Toshiro Mifune znovu ikonický, s pohledem ostrým jako japonská nodachi, bystrým úsudkem a ctí samuraje. Asi nejzajímavějším akčním momentem je souboj na koních v plné rychlosti. I když se mi snímek zdál předlouhý (zejména první polovina), nese v sobě krásné poselství, protože není všechno zlato, co se třpytí. A Matakishi (C3-PO) a Tahei (R2-D2) to nakonec také pochopili.(6.5.2008)

Žádný nudný Kurosawa, nýbrž příkladně výpravný, zábavný a téměř uchvacující. Tak by se dal strhnout film do jedné věty. Toshiro Mifune klasicky fascinující jako panovačný generál Rukuroto Makabe. Jako kontrast k němu působí dva bojácní, leč vtipní rolníci Tahei a Matakishi. Velmi potěší vcelku dlouhý souboj kopí a také nečetné, leč výborně zrežírované masové scény. Toto pojetí Kurosawovi sedí. Nechci říkat příjemné překvapení, ale zcela jsem to nečekal.(10.5.2009)

Kurosawovým historickým filmům nemůžu přijít na chuť, i když odlehčená forma vyprávění leccos zachraňuje. Tak jako jiné režisérovy kousky, by i tento o dobrých 25 minut potřeboval prostříhat. Celkový dojem : 55 %.(30.11.2008)

Kurosawa a já jsme podivná dvojka. On točí pořád stejně, ale těmi stejnými filmy mě někdy nudí a jindy skoro pohlcuje. Nechápu, čím ty odlišnosti vznikají. Tohle je zrovna jeden z těch silnějších kousků.(22.4.2012)

Takový odlehčenější Kurosawův kousek. Nenaznačuje sice žádné filozofické všepravdy, ale na druhou stranu je ti velmi záživný dobrodružný film.(29.7.2005)

Pravděpodobně nejzábavnější Kurosawův kousek, s ohromnou porcí škodolibosti a chamtivých darebáčků, přičemž vyzdvihnout je nutno zejména scénář. Pokud u Kurosawových filmů často chválím schopnost vykreslování lidských charakterů, zdejší banda postav působí jako jemně maskovaná parodie - a je to rozhodně ku prospěchu věci. Výborná zábava.(22.6.2008)

Tři zločinci ve skryté pevnosti mi přišli mnohem zábavnější a celkově poutavější než Kurosawův nejznámější počin - Sedm samurajů.(26.10.2010)

Japonská klasika, dnes již také světová, leč toto dílko mne neoslovilo.(25.11.2009)

Opět perfektní! Kurosawa skutečně perfektně dokáže míchat napětí, akci i humor! Po všech stránkách vyvážené a bezchyné dílo!...a páreček chamtivejch rolníků je skutečně zážitek! 9/10(20.10.2007)

Výborný a navíc velmi zábavný Kurosawův snímek! O zábavu se totiž starala sehraná dvojce Matakishi a Tahei - velice povedený páreček. I přes delší stopáž jsem se ani na chvíli nenudil a s napětím očekával, jak se vyvinou osudy hlavních hrdinů. Závěrem se už asi budu opakovat, ale Toshirô Mifune je fakt frajer – v tomto snímku ukázal, že to umí nejen s mečem, ale i s kopím!(4.8.2011)

Dvojice "komiků" se mi velice líbila, film je v těch málo akčních scénách naočen nadčasově... Co dodat? Po Sedmi samurajích moje druhé setkání s panem Kurosawou dopadlo opět výtečně. PS: Jestli tenhle film inspiroval George Lucase k natočení Star Wars, tak nepochybně musel být inspirací pro Goldsmithe při skládání hudby k Planetě opic.(12.9.2006)

70% Místy utahané, podobnost se Star Wars minimální, ale přesto vcelku zábavný Kurosawa...(30.11.2008)

V interview pro Criterion collection DVD George Lucas uvedl, že celý tento film je příběh o princezdě a jejim ochránci, avšak že to nebyl hlavní prvek, který z tohoto filmu použil. Prohlásil, že ho mnohem více zaujal způsob vyprávění příběhu Hidden Fortress z pohledem dvou méně důležitých postav. V Hidden Fortress jsou to dva sedláci, ve Star Wars to je C3PO a R2D2 --- Nečekejte tedy jakoukoliv dějovou podobnost. Jedinou podobností je onen způsob vyprávění - postavení komického vyvádění dvou sedláků na pozadí velmi vážného příběhu. A jelikož Lucas sám přiznal, že se inspiroval tímto filmem, jakékoliv pochybnosti o tomto jsou zbytečné. 9/10(14.11.2007)

Pro mě osobně jeden z nejoblíbenějších filmů Kurosawy. Ptáte se proč? Minutáž není brutálně přestřelena jako u některých jeho jiných děl. Příběh sedláků Taheie a Matakašiho, kteří se vracejí z války chudí a chtějí nějak ještě vydělat. Cestou narazí na jistého muže, kerý má pro ně práci zajímavou a dobrodružství může začít...... Nešvary lidských povah jsou vykresleny skvěle v hlavní dovojici, ale přesto vše se v dobré obrátí a lepší lidské vlastnosti zvítězí nad těmi nízkými, zločineckými. Svižný příběh podaný s humorem, akcí, výborně jsem se bavil.(28.12.2008)

Vrcholem filmu je pro mě vztah generálů Rokurota a Tadokora a z Kurosawových samurajských filmů pro mě nadále zůstává tím nejlepším Yojimbo.(3.1.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6