Retrospektivní pohled na boxerskou kariéru George Foremana. (JasonCZ)

Eldrick

Big George ta prohra s Alim musí srát dodneška stejně jako Fraziera do smrti trápila prohra s Alim v Manille. Oficiálně definitivní dokument o Foremanovi, za kterym stojí jeden z jeho synů (Foreman má asi 10 dětí a všichni se jmenujou George). 70. léta jsou dodneška z pohledu těžký váhy považována za ty nejsilnější roky v dějinách heavyweight. Foreman byl v té době neporazitelný a zápas s Alim si de facto prohrál sám už předem v hlavě a moc dobře si to uvědomuje dodnes. Co se totiž v dokumentu nedozvíte, je, že Foreman před zápasem v Zairu vymrdal půlku Afriky a Aliho bral na lehkou váhu a neviděl v něm žádnou hrozbu, jelikož před nim vyřídil Fraziera (který porazil v 1. zápase Aliho, ale ten se vracel po 3 letech) ve 2. kole. Alimu ale prostě vyšla sebevražedná taktika. Z dnešního pohledu je nepochopitelný, že mezi Alim a Foremanem nebyla trilogie jako u Aliho s Frazierem. Jenže Ali Foremanovi vychcaně odvetu dát nechtěl. Potřeboval za každou cenu udržet titul a věděl, že už stárne. Bohužel George byl ten emocionálně slabší a prohra ho mentálně odrovnala. Když pak projel i zápas s Jimmy Youngem, pakoval se ze světa boxu úplně, mrdlo mu, rozprodal majetek a začal pánbíčkařit. Po 10 letech zpívání v kostelech zjistil, že mu dochází love a že ty hladový krky doma biblí nenakrmí, tak oprášil rukavice a nastoupil zpátky do ringu, odkud neměl nikdy odejít. V 45 vyhrál znovu titul, což je z dnešního pohledu nemyslitelný sci-fi a pak se z něho stal prodejce grilů a boxerský komentátor. Za mě osobně Big George jeden z TOP 5 heavyweights of all time. To, jakým způsobem ve 47 letech školil v ringu o víc jak 20 let mladšího Shannona Briggse je legendární. Co mě ale mrzí, je, že nikdy nedošlo na zápasy Foreman vs Tyson, Foreman vs Holmes a hlavně ta odveta s Alim. ()