Lucka - život a jak ho žít

(TV film)
Česko, 2017, 52 min

Portrét mladé ženy, bojující s drogovou závislostí. Podaří se jí napravit předchozí životní chyby a začít znovu? Emotivní portrét mladé ženy bojující s drogovou závislostí. Sledujeme okouzlující a poněkud naivní dívku, která se po léčbě závislosti na drogách rozhoduje začít nový život, dokončit střední školu a uspořádat si soukromý život. Postupně se dozvídáme o dalších podrobnostech jejího života: o práci v pornoprůmyslu, vážných chorobách, neschopnosti vytvořit partnerský vztah, o nefungujících vztazích v rodině, o mentálních problémech, sebevražedných pokusech a rozvoji psychózy. Po každém propadu se Lucka vzpamatuje a začíná znovu. Svou milou povahou a spontánním veselím nás nakazí optimismem, ale problémy ji pokaždé ubijí o něco více a následný propad je o něco hlubší než předešlý. Dojemný a zároveň tragický příběh slouží též jako memento pro dospívající děti a jejich rodiče. (Česká televize)

Radko

Lucka, dievča z polodosidentskej rodiny, prežila krásne detstvo a dosahovala v škole samé jednotky. Až prišla puberta. No a ňou prvé fľašky vína,cigarety a jointy. Podľa výpovedí rodičov, už v tomto momente nastal akýsi psychický zlom, z ktorého sa dievča nevyhrabalo ani po desiatich hospitalizáciách na psychiatrii. To, že medzitým prestriedala množstvo partnerov (so žiadnym nevydržala dlhšie), rôzne drogy a vyskúšala kariéry modelky aj pornoherečky, neúspešne skúšala dokončiť strednú školu, mala niekoľko suicidálnych pokusov - to všetko sú len sprievodné javy rozvíjajúcej sa duševnej poruchy. Ono je jasné, že pervitín tomu nepomohol, no už samotné konope je u predisponovaných pacientov spúšťačom rôznych psychóz. Dievča, jej fyzické premeny, jej štýl uvažovania a spovede zúfalých rodičov sú toho pomerne jednoznačným dôkazom. Smutný osud dievčaťa, ktoré prepadá stále hlbšie do svojej choroby. Hospitalizácie nepomáhajú, uvažuje sa o odobraní svojprávnosti. ()

Hunt

I přesto, že ústřední postava je zajímavá, slabá dramaturgie a zbytečně dlouhá stopáž ve výsledku dokumentu velmi ubližují. ()

blackrain

Více takových dokumentů. Odstrašující případy (příběhy) jsou vyloženě nutné. Lucka si za svůj dosud krátký život prošla opravdu velmi nepěknými věcmi. Až jsem se divila, že o tom všem mluví tak otevřeně a celkem v klidu jako by se nechumelilo. Přála bych jí, aby se z toho všeho marastu dostala a žila jako normální člověk, aby se nad ní ta voda nezavřela. Bylo fajn, že dokument nesoudil a ani nehodnotil. Jen nám to všechno ukázal a předloži, jak může někdo dapadnout.. ()

Aljak

Och, tak to bolo... smutné! Michal Herz natočil zaujímavú sondu do života narkomanky Lucky, ktorá pôsobí síce odhodlane a optimisticky, ale ako sa neskôr ukazuje, tak zdanie klame. Hrozné, ako sa také milé a sympatické dievča zo slušnej rodiny dokáže dostať do takéhoto "začarovaného" kruhu závislosti. Je mi úprimne ľúto rodičov, ktorí v dokumente síce pôsobili neústupčivo (hlavne matka), ale treba uznať, že z pochopiteľných príčin. Lucka totiž nedostala druhú šancu, ale rovno aj tretiu, štvrtú, ... desiatu? Ale napriek všetkému padá opakovane do tej istej mláky. A nevyzerá, že by sa jej darilo to nejako vyriešiť. Smutný osud, akých je však bohužiaľ stovky, tisíce, ... a asi aj viac. ()

Dannysek4U

Stavba postupnyho odkrejvani celyho pruseru, a ze stoji za to, je super. Postavy samy o sobe jsou uz slabsi, alespon me prilis neoslovily, a to vcetne hlavni hrdinky. Je ale pravda, ze jeji osud jen tezko necha nekoho uplne chladnym. ()

Autogram

Môže sa to stať aj jednotkárom. Nikto nevie, čo bolo skôr, či vajce alebo sliepka, no doktori by vedeli, či bola v konkrétnom prípade skôr psychická porucha alebo skôr prišli drogy. Dôležité je, aby sa jedno s druhým nestretlo, potom je katastrofa na svete. Nejdem hodnotiť hlavnú hrdinku, v tomto prípade sa to naozaj nedá. Len jej výkon na kameru, ten je úplne v poriadku, zhovorčivosť a celková otvorenosť vytvára príjemnú atmosféru, ktorá dosť zakrýva skutočnosť, v akej sa nachádza ona a jej rodina. Ako dokument fajn, hlavne ako varovanie, ako svoj život nežiť. Pokiaľ to je v našich silách. –––– No a pak se zamilovala do dílera drog. A to byl konec, prostě. –––– Štěstí je stoprocentní uspokojení. Se vším. ()

mira007

Dokument, který sleduje osud jedné mladé sympatické dívenky Lucie, která měla solidní základ do života - rodinu, inteligenci, krásu, ale její kluk ji stáhl a nasměroval na život feťačky, prostitutky, bezdomovkyně a pornoherečky. Je to smutné, tísnivé, srdcervoucí, ale zároveň hrozně jednoduché a místy se mi to zdá uměle stylizované, ale zapamatuji si dvě věci: 1) i holka, která je hezká a vypadá zdravě může být ve skutečnosti feťačka ve stádiu odkud už nemusí být návratu 2) celkem odvážná část dokumentu ze scén natáčení porna, kde pod "uměleckým" jménem Anabelle si vydělává na svůj provoz a člověk si uvědomí jak moc "rády a dobrovolně" některé děvčata ze šťavnatých videí pak hrajou jak jsou nadržený a jak je to baví. Hodně smutná záležitost. ()

gonga

Krásná holka, které je škoda. Je velice těžké říct kdo za co může, rodině bych nic nevyčítal, nejsme nikdo dokonalý a je třeba si uvědomit, že to, co maminka řekla, vyslovila v afektu plus je nutné pochopit, že má ještě tři další děti a nemůže se věnovat pouze problémů své dcery. Film se mi líbil zejména kvůli osobě hlavní protagonistky, která si v něm dovolila to, co jí možná chybí celý život, tedy být sama sebou taková , jaká je . Možná, že i díky tomu, že ji dokumentaristé přijímali takovou, jaké je, se dokázala tolik otevřít před kamerou. Dobrá a přínosná práce, scény, kdy Lucka vykládá něco o klíči namalovaném na zdi, byly děsivé a odstrašující. ()

Fifer

Drsný drogový dokument. Jako vždy se nabízí otázka, zda nejde moc za hranu. Chápu, že je terapeutické o věcech hovořit, ale obávám se, že pro lidi z porna je někdy lepší naopak vyhledat místo, kde je třeba nikdo nezná. Je to opravdu prospěšné pro slečnu, když oznámí, že má nového kluka a budou spolu pracovat u jeho táty ve firmě? Co až se díky dokumentu všichni v té firmě doví, že točila porno? Co když přítelova rodina dívku zavrhne? (porno nikdy nebude tolerovatelné většinou společnosti) Pak se nabízí otázka, zda je moudré vše svěřovat na kameru. A tu by si měl klást hlavně režisér, protože tato slečna některé věci úplně nevnímá. No, už je to na netu. Tak snad se jí bude dařit. Držím palce. ()

markotter

Podobné jako dokumenty H. Třeštíkové - tady s tím rozdílem,že Lucka nevypadá jako typický vyděděnec ze společnosti. hezká tvářička (nejen :-)), slušná, milá, relativně fungující rodina. O to zajímavější příběh, jak málo stačí, aby se člověk dostal až na úplný dno. ()

PAVLIS

Nedovolím si hodnotit, když jsem se nedíval úplně soustředěně. I tak ale můžu doporučit dokument každému, kdo má rád (částečně) časosběrné dokumenty a také těm, co jim přijde, že mají život na nic, ale ještě nejsou na drogách, nehrají v pornu nebo nemají psychické problémy. Režisér měl evidentně štěstí v neštěstí, že mohl natočit během relativně krátké doby tolik mizérie, že by na ni Třeštíková potřebovala 10 let sbírání. Každému jen nemusí sednout samotná Lucka. Navenek chytrá až přechytralá a hodně otevřená až exhibicionistická, což je ve velkém kontrastu s tím, co "hloupého" už zažila. ()

RigorMortis

Silný a smutný dokument. Hoci Lucka nevyzerá ako "typický zástupca" protidrogových dokumentov, nesie si toho viac, než dosť. Psychické problémy, závislosti, kariéru pornoherečky, neschopnosť udržať normálny vzťah, opakované hospitalizácie na psychiatrii a neustále pády na hubu. Aj jej naivita pôsobila priam bolestne. ()

Antal89

Shlédnul jsem dokument celý a nestačil jsem se divit. Osobně doporučuji každému, kdo tvrdí, že démon smrti nemůže v nikom působit. Osobně je těžké si klást otázku, zda-li šlo předcházet tomu, aby Lucka jako pohledné mladé děvče nakonec skončilo tak jak skončilo. Osobně si myslím, že největší problém je z pohledu toho, co bylo v dokumentu vidět na straně matky (protože proklít dceru a posílat ji rovnou, aby se šla oběsit je otřesné i na mně). Veškerá vyústění od fetování, přes život bez domova až po produkci pornografie je jen vyústění do celkového bahna, které je Lucce představeno jako život, který však nesměřuje k ničemu jinému než k oslavování smrti a pokoušení nalézt něco, co neměla nikdy možnost nalézt - pevný mateřský cit a rodičovskou lásku, která ještě před pubertou u její rodiny vzala za své... Věřím, že má ještě možnost se z toho dostat. Má kamarádka dopadla hůř. Ta si na svůj život sáhla a už se neprobrala. ()

Kivis

"Dojemný a zároveň tragický příběh slouží též jako memento pro dospívající a rodiče." Takto končí anotace. Už poměrně dlouho nejsem dítě a ještě nejsem rodič, takže jsem možná dalek toho hodnotit naplnění autorova cíle, ale takhle na mě film nepůsobil. Vlastně mi ani nepřijde, že má tento dokument nějaký obecnější přesah. Vnímám ho jako atraktivně natočený příběh jednoho pestrého osobního osudu. Pestrého především v temných odstínech barevného spektra. Kladné hodnocení vlastně ani není záslouhou řežiséra, pokud jeho cílem bylo opravdu jakési memento rodičům a dětem. Dávám ho především proto, že mně dokument a jeho hlavní hrdinka zatraceně dlouho vrtá hlavou. Jak dalece je Lucka opravdu nešťastnicí a obětí okolností a rodinných poměrů? Na kolik si za všechno může sama? Na kolik se Michalu Herzovi daří být objektivní a na kolik se nechal okouzlit Lucčiným nakažlivým charisma? Tyto otázky člověku běží v hlavě hned po konci dokumentu a ještě více rezonují po přečtení diskuze pod iVysíláním ČT, do níž se zapojil i režisér a Lucčina rodina. No asi si nikdy neudělám jasný názor na Lucku, její rodinu, režisérův přístup a vlastně ani na celý tento dokument. A za ten guláš v hlavě jsem vlastně rád. ()

FuLister

Drogy jsou hnus, to je bezpochyby pravda. Nicméně neřekl bych, že v tomto případě je to jediná příčina problému. Ta rodina se zdá celá divná, takže asi tak. Škoda pěkný holky. ()