poster

Sedm samurajů

 • Japonsko

  Shichinin no samurai

 • Japonsko

  七人の侍

 • anglický

  Seven Samurai

 • Slovensko

  Sedem samurajov

Drama / Dobrodružný

Japonsko, 1954, 160 min (SE: 207 min)

Komentáře uživatelů k filmu (538)

 • golfista
  *****

  Vždycky jsem o tomhle filmu jenom četl. Samé superlativy - převratná režie, kamera, lepší než Sedm statečných, blablabla..... Ono to je ale fakt VŠECHNO pravda ! V podstatě se k tomu, co napsal Turiec nedá moc dodat :) Díky za DivX (i když k tomuhle formátu vůbec netíhnu), protože jinak by se ke mně tenhle krásný film asi nikdy nedostal.(14.1.2004)

 • Houdini
  *****

  Oscar 2 nominace: Výprava ČB, Kostýmy ČB. . . . Zlatý Lev - výběr(13.4.2004)

 • Tosim
  ****

  Obávám se, že kdybych tolik nemiloval Sedm statečných, tenhle film by se mi líbil o dost méně. Takhle jsem si užíval styčných bodů s americkým remakem a oceňoval Kurosawovu snahu o exkurz do japonské společnosti. Japonskou kinematografii moc nemusím, Mijazaki ani kung-fu duchovna mi moc neříkají, ale tenhle tři a půl hodiny dlouhý snímek jsem kupodivu slupl jako malinu. 70%.(18.10.2018)

 • Matty
  ****

  Není to nejlepší film všech dob, není to nejlepší akční film, jak kdy byl natočen a snad i těch sedm neohrožených desperátů by samuraje srovnalo do lajny, ale buďme konkrétnější. Film má šíleně dlouhou expozici (tj., než se dá všech sedm borců dohromady) a rozhodně negraduje nijak závratným tempem (útok banditů trvá několik dní a je tvořen nekonečným množstvím vln), přesto není délka tím největším handicapem (například Jacksonův King Kong mi připadal dvakrát tak dlouhý). Hlavní problém tkvěl v mé neschopnosti odpovědět si na otázku, proč je Sedm samurajů obdivovaným veledílem. Jsou výborně zrežírováni, mají dynamickou akční hudbu a Toshiro Mifune skutečně exceluje (na potrhlé cvoky má šablonu, kterou nekopíruje), jenže co víc? Nemyslím, že bych byl příliš pohodlný divák, obvykle si z díla snažím odnést co nejvíc, tentokrát jsem se však nemohl zbavit dojmu promarněného času. Když už film trvá tři a půl hodiny, měl by k tomu mít pádnější argumenty nežli ukázat japonské poměry ve středověku a naznačit neproniknutelnou bariéru mezi rolníky a samuraji. Stručně řečeno: od Kurosawova filmu z roku 1954 jsem čekal víc než dobře zrežírovaný film z roku 1954. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Dan9K, Turiec, curunir(1.8.2006)

 • J*A*S*M
  **

  Roztáhnutí jednoduchého příběhu o samurajích chránících chudou farmářskou vesnici na tři a půl hodiny, které postrádají spád a napětí, a u nichž jsem se málem ukousal nudou, nepovažuju za znak geniality. Takže asi tak, Kurosawo.(12.6.2009)

 • Djkoma
  ****

  Obrovské veledílo, které zabíjí právě ta velikost. Přes 200 minut dlouhý film postavený na základech samurajského. První část o hledání samurajů, druhá o přípravách k brnění a třetí samotné bránění před útoky nájezdníků. Všechny části mohly být kratší a trochu více záživné a pak by toto dílo nemělo jedinou chybu. Vlastně možná mělo a to mě neskutečně protivnou postavu posledního sedmého samuraje, který neskutečně řval, křičel a furt poskakoval jako kdyby vypadl z němého filmu, kde své pocity a emoce musí vyjadřovat pohyby těla. Jinak se skláním před Kurosawovou velikostí a umem, protože v jeho podmínkách (sakra, dyť se těm hercům odlepují "umělé" plešky....) natočit takto velký a obdivuhodný film. koho nezajímá samurajové a jejich smýšlení, určitě hned šáhne po Sedmi statečných, kteří jsou v podstatě okleštěná verze SS bez většího smyslu s důrazem na hlavní postavy.(31.12.2008)

 • T2
  ****

  Rozpočet $2miliónyTržby USA $271,841Tržby Celosvetovo $276,000/80%/(19.7.2006)

 • Marigold
  *****

  Sedm samurajů a Sedm statečných jasně demonstruje rozdíl v nátuře japonské a americké kinematografie. Tam, kde jedna vyniká namachrovanými gesty, silácký řečmi a heroickými archetypy, staví druhá na pozvolném tempu, slasti z vyprávění, rozkreslenými postavami a mnohem univerzálnějším poselstvím o válce. I závěr Sedmi samurajů (ono legendární "nebyli jsme to my, kdo vyhrál") vyznívá zcela bez patosu a zahrnuje spíše tragiků mužů, kteří nemohou přestat válčit, protože válka je jejich obživa. Kurosawův film je na akční žánr možná až příliš labužnicky uvolněný, prostoupený nádhernými dialogy a skvostnými "odbočkami", jenže právě to ho dělá stonásobně hodnotnějším než pozdější Sturgesův remake. Není to jen příběh málo proti mnoha, ale příběh opravdové války (tak koneckonců sami samurajové obranu vesnice nazývají), v níž kupodivu chybí ten neodbytný pocit "oni je roznesou". Vždyť závěrečná scéna proti sobě staví 13 lapků a plnou vesnici odhodlaných obránců! Vždyť chybí klasický záporák! Jenže právě absence běžného schématu dobro x zlo (samurajové rozhodně nejsou svatoušci) a jeho nahrazení uvěřitelnými charaktery v čele s neuvěřitelným magorem Toshirô Mifunem film obdařuje překrásnou poezií, o které si americká bablgamová verze může nechat zdát. Určitě jeden z nejlepších válečných filmů, co kdy vznikl. Moudrý, rozvážný, hluboký. [Sedm statečných mám opravdu rád, ale...](10.2.2007)

 • Renton
  ****

  Scénář: Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto, Hideo Oguni .. Zase jsme to prohráli. Občas sice lehce uspávací veledílo (viděna verze 207 minut) s dnes nejprofláklejším příběhem na světě o rolnické vzpouře před nájezdníky. Přesto zábavné, dojemné, smutné, v každém kousku pravdivé a důmyslné.(13.11.2007)

 • DaViD´82
  *****

  Sedm hvězd pro sedm samurajů. Aha, to nejde... Tak aspoň těch obligátních pět. Nepřekonaný originál, který oproti známějšímu remaku ztrácí pouze v nepřítomnosti nějakého "tahouna" v řadách lapků. Takovým jakým je v Sedmi Statečných Calvera. Také tempem je na tom westernová verze lépe. Ve všem ostatním je Kurosawova verze lepší a vzhledem k tomu, že kvality amerického remaku všichni znají, tak netřeba více pět na Samuraje chválu. Spolu s Rudovousem a "Nebem a Peklem" zřejmě vůbec nejlepší Kurosawa.(25.7.2006)

 • Superpero
  *****

  Opravdu dobré, ale nejvíce nejlepší je tento film v komediálních částech ty jsou totiž opravdu směšné. A narozdíl od Sedmi Statečných tady funguje stařešina vesnice. A celkově je příběh takový uvěřitelnější než v Sedmi Statečných. (I když ti jsou také geniální) A na závěr jedna hláška která mě fakt dostala. "Jsi dobrý." "Jo já vím ale v zabíjení nepřátel jsem ještě lepší." "No když jsme u toho nechtěl bys zabít 30 banditů?"(23.1.2005)

 • Fr
  *****

  ,,BUDEME BOJOVAT! NAJDEME SI SAMURAJE...“ /// Dlouho vo tom, že najít spolehlivýho samuraje není žádná prdel (to máte jako s těma kovbojema). Pak máte dost času zjistit, že Japonec není našinec (tak jako u jinejch samurajskejch filmů). Ale nejvíc mě zajímalo, jaký bude finále…Tři a půl hodiny ryzího filmovýho vyprávění! Nevím, jestli akce s několika samurajskejma kouskama a velkou dávkou hromadnýho válečnýho nadšení vesničanů bude pro současnýho filmovýho diváka dost efektní. Film má ale v sobě ohromnou vnitřní sílu, která vztyčuje Fuquovýmu vymydlenýmu pozlátku nejen prostředníček! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Přemejšlím, jestli najmout kovboje nebo samuraje. 2.) Doma jedeme jen klasiku. 3.) Thx za titule „Martin Tirala“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(29.1.2017)

 • novoten
  ***

  Příběh se od americké westernové klasiky samozřejmě neliší, snad jen tím, že Kurosawa dává vesničanům více prostoru a divák s nimi může více soucítit, kdežto u Sedmi statečných mi víc než na nějakých farmářích záleželo na tom, aby přežilo co nejvíc kovbojů. Nerad hledám zápory na klasice, ale tři hodiny je na příběh o záchraně vesnice před bandity přece jen trochu moc a hlavně v prostřední třetině jsem příliš často pokukoval po hodinkách. Asijská velkolepost u mě tentokrát narazila.(2.7.2006)

 • tron
  ****

  „Musíme nájsť hladného samuraja.“ Niektoré staré filmy je radosť pozerať a SEDEM SAMURAJOV (r. Akira Kurosawa), ktorý sa dočkal amerického remake SEDEM STATOČNÝCH, nie je výnimka. O akciu nejde, krásne dlhé zábery sústredené okolo vynikajúcich hercov z nádherne čistej réžie však nie sú ani žiadnym hlúpym semenišťom pre pseudo filozofické rozmýšľanie nad nesmrteľnosťou chrústa - proste zábavný film.(29.8.2008)

 • B!shop
  ****

  Sice sem videl od Kurosawy jen tusim 8 filmu, takze to berte s rezervou, ale musim rict, ze tohle je jeho nejlepsi film. Coz ovsem porad bohuzel neznamena nakej ultra mega uchvatnej film. No ale vezmu to postupne. Hudbu vetsinou u Kurosawy kritizuju, ale tentokrat se poslouchat dala a misty tam byla i naka chytlava melodie. Jedinou vytku mam k zvukum, misty ve filmu proste uplne chybi a pak to pusobi divne. Co se tyce hercu, tak me mile potesilo, ze hlavni postava je plesata a ze vetsina hercu se chova celkem normalne, tj. nervou vzdy a vsude. Jedina vyjimka je Toshiro Mifune v roli magora, kterej se furt dementne smeje a nekde poskakuje, toho sem mel chut zabit. Jinak pribeh znam v podstate ze Sedmi statecnejch, ktery se mi libily vic. Problem je, ze v tomhle filmu je vse desne pozvolny. Nejdriv se hodinu hledaj samurajove. Pak se hodinu a pul pripravuje na utok banditu a cvici se vesnicane. No a v posledni hodince dojde na ten velkej utok na vesnici, kterej je asi nejvetsi zklamani. Jednak je tu porad minimum akce, vic se tu keca a vse je desne zmateny, ze si kolikrat ani clovek nevsimne a film uz zabira nekoho jinyho, protoze ten prvni umrel. Navic choreografie absolutne zadna, kazdej tu jen tak pobiha, jak kdyby meli v rukach naky placacky. A co se tyce delky filmu (videl jsem SE), tak ta je skutecne smrtici, tohle skouknout najednou je uz poradnej vykon, ale musim uznat, ze pri takle megalni delce sem se az zas tak extremne, jako u jinejch Kurosawovo filmu, nenudil.(18.9.2007)

 • Gimli
  ***

  Neúnosně dlouhé. Mnohem slabší než Sedm statečných.(8.3.2013)

 • Flipnic
  *****

  K tomuto filmu nelze absolutně již nic dodat, leda snad: "Vidět a zemřít ... " Ať už si člověk vezme jakýkoliv aspekt a stránku filmu, všechno je na absolutně dokonalé a špičkové úrovni, která dává ve výsledku jeden monstrózní nezapomenutelný filmový zážitek. Kult kultů a to jak v oblasti hrdinských filmů, akčních filmů, historických filmů, dramatu, válečných filmů, samurajských filmů a dalších a dalších. Ani při tak dlouhé stopáži jsem se ani chvíli nenudil, což je neuvěřitelný režisérský výkon. Jeden z nejlepších filmů všech dob, zejména pak ve vztahu k jeho stáří ...(20.7.2008)

 • Boss321
  *****

  Geniální film a jeden z nejlepších jaký kdy byl vůbec natočen. Akira Kurosawa potvrzuje pověst nejlepšího režiséra jakého kdy Japonsko mělo a jeho spolupráce s Toshirô Mifune je právem považována za jednu z nejplodnějších (Mifune a Kurosawa znamená pro mě to samé jako třeba De Niro a Scorsese). Snímek o vesnici, kterou napadají banditi a její obyvatelé se rozhodnou najmout si sedm samurajů, kteří je před jejich útoky ochránní zná jistě každý (i když valná většina zná tento příběh z amerického remaku). Nebudu zde srovnávat americkou a japonskou verzi, protože podle mě mají společný jen námět a jinak se od sebe naprosto liší. I když je film přes půl století starý a má přes 200 minut tak je to neopakovatelný zážitek, na kterém oceníte od kamery přes herecké výkony, hudbu, výpravu až po precizní režii Kurosawy. Tohle by si neměl nechat ujít žádný skutečný filmový fanoušek......(18.4.2008)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Mám rád Kurosawových Sedm samurajů i Sturgesovův remake Sedm statečných. Ten znám od mládí, Samuraje jsem poprvé viděl před 20 lety ve filmovém klubu a připadli mi výrazně lepší než Stateční. Dnes, když mám oba filmy na DVD, se častěji a raději podívám na Sedm statečných. Podle mne jde o dva kongeniální filmy, ale první byl jen jeden. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=qZl2M8BLERs(25.1.2009)

 • Kordus
  *****

  Konecne jsem pochopil, proc je tento film klasikou. Videl jsem verzi dlouhou 193 minut a zcela nekriticky prohlasuju - JE TO BOZI! Opravdu jsem na filmu nenasel jedinou chybu!!!(20.9.2005)

 • H34D
  ***

  Nemohu popřít jisté zklamání z tohoto údajně "Nejúžasnějšího akčního filmu, jaký kdy byl vytvořen". Dokážu pochopit, že před 50 lety se filmy točily prostě jinak a akce měla zcela jiný rozměr, ale tohle bylo opravdu moc zdlouhavé - monstrózní úvod do děje, formování příběhu a dokonce i akční scény postrádaly jistý spád/napětí, čímž částečně potlačovaly i potenciální emocionální náboj... Troufám si říct, že na 207 minut Sedm samurajů jednoduše neobsahuje dostatek materiálu... Mé rozporuplné pocity jsou také podtrženy tím, že při sledování jsem se přistihl, jak sám sebe přemlouvám: že to vlastně dobré je a že před Sedmi samuraji ani nic lepšího nebylo, což je fakt, Sedm Samurajů opravdu JE první válečný velkofilm i s nějakými těmi poetickými momenty ("Nebyli jsme to my, kdo vyhrál"), ale místy je šíleně nudný... 6/10(2.12.2007)

 • Pumiiix
  *****

  Akiro Kurosawa natočil excelentní film, na tehdejší poměry a technologii. Nevím proč jsem jeho shlédnutí tak dlouho odkládal. Film je dlouhý (viděl jsem 207minut dlouhou verzi), ale pokud se vžijete do děje, nemůže vás nudit. Další problém je ten, že teď už mě asi nebude nikdy bavit Sedm Statečných, tak jak mě bavili před shlédnutím tohoto filmu. Americký remake, je totiž fakt přesný přepis. Mifune mě překvapivě nebral tolik, jako ostatní samurajové. Film mě bavil a dá se říct i trochu překvapil, proto hodnotím velice kladně. 9+/10*(27.12.2009)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Zítra jistě všichni zemřeme." Šest kruhů a jeden trojúhelník by měli zemřít? Tak to určitě ne. Tady se bude bojovat a bude to skvělé. Jenže u mě samurajská klasika s westernovým remakem těsně prohrává. Je to patrně proto, že mi to s pistolí šlo vždycky líp než s katanou, že se špatně orientuju v zablácených Japoncích a že mi jedna návštěva u hladových samurajů stačila, kdežto k pistolníkům se občas rád vracím.(11.4.2018)

 • Djoker
  ***

  Samurajové mají stále svoje kouzlo, ale čekat od nich zázraky současný divák rozhodně nemůže. Film se místy přeci jen táhne a prodloužená verze, kterou jsem viděl, se na jeden zátah sjet nedá. Souboje působí až moc divadelně, o zraněních raději ani nemluvím. Moc jsem od prvního setkání se samurajským filmem nečekal, takže mě většina nedostatků nijak nerozhodila. Jelikož jsem neznal herce, tak o nějakém fandění nemůže být řeč, ale nad všemi vyniká ujetý Mifune, který nejvíce vtahuje diváka do děje. Potěšil mě humor, který jsem v takovém množství opravdu nečekal. Jen pro zajímavost, tak dobře se mi titulky snad ještě nikdy nečetly. Bylo to zřejmě tím, že jsem uřvanou japonštinu zcela ignoroval a soustředil se pouze na ně, zatímco u anglicky mluvených filmů si v hlavě spojuji titulky s mluveným slovem.(9.7.2011)

 • brit84
  *****

  Opět film, který mě svým způsobem ohromil. Nemůžu zapomenout především na Tosiro Mifuneho, který mě dostal těmi svými vtípky a vůbec celým svým výkonem. Překvapilo mě, že Sedmi statečným je film opravdu podobný jako vejce vejci, jen je zde víc Japonců:) Je zajímavé s jakou lehkostí je příběh vyprávěn a i přes dlouhou dobu trvání jsem se ani jednou nenudil, opravdu. Jen konec mi přišel trochu nepřiměřený, nevím jestli by zbývajících 13 padouchů zabilo v poslední bitvě hned tři klaďasy, když před tím se celou dobu ve vesnici úspěšně bránili. Nevím čím to je, ale mám v sobě takový hřejivý pocit z hezkého zážitku a to se mi u televize nestává příliš často...(18.7.2008)

 • Zíza
  ****

  Ačkoliv jsem se dlouho dobu zajímala o Kikuchiya, bavil mě a rozesmíval, bylo to moc dlouhé... Ano, je to legendární film, ze kterého jsi spousta režisérů vzala příklad. Je typicky japonský, kdo nezná trošku japonskou mentalitu, toho může leccos překvapit (film zůstane v leckterém aspektu nepochopen); plyne pomalu, plyne postupně, plyne s ročním obdobím. A zřejmě je to povinnost pro všechny, kteří chtějí trochu poznat Kurasawu-sama :-) Ale co si budeme nalhávat, ta stopáž je prostě přepálená... :-D(17.11.2008)

 • flanker.27
  *****

  Až do shlédnutí Sedmi samurajů jsem tvrdil, že mě asijské filmy vůbec neberou. No ale nechal jsem se přemluvit a pak jsem 207 minut zíral, jak mi neskutečně sedí Kurosawovo pojetí zoufalého boje vesničanů (těch, kteří skutečně vyhráli), podpořených partou perfektně napsaných a zahraných samurajů. Nesmírně zajímavé je už samo sledování rozdílu v přístupu k v podstatě stejnému ději, jako u Sedmi statečných. Zatímco v americké verzi hlavní roli hrají hrdinní kovbojové, kteří obstarávají veškerou špinavou práci, samurajové jsou spíš vůdčími osobnostmi starajícími se o taktiku a morálku. Vesničané jsou zpodobněni jako lidé naprostým zoufalstvím (scéna s ukradenou rýží se zaryje pod kůži) dohnaní k neuvěřitelné odvaze, i když u toho fňukají a pláčí, o to je to uvěřitelnější a syrovější. Právě tahle zemitost u mě vítězí nad ubohými moderními pokusy o kůl akci a supr choreografii plnou zpomalovaček, která sice je hezká na plátně, ale jinak celkem na hovno. Boj je ve filmu rychlý, zoufalý, smrtelný a reálný. A mimo něj dobře sedící herci. Jestli Seiji Miyaguchi opravdu držel meč v ruce poprvé, klobuk dolů, protože přirozeněji zobrazeného šermíře jsem snad neviděl. Vynikající film.(29.3.2007)

 • xxmartinxx
  ****

  Sedm samurajů má ve své formální dokonalosti, jako mnoho velmi dlouhých formálně dokonalých filmů, zásadní problém s tím, že sice každá scéna je úžasná, celkově ale chybí gradace, plynulost a nakonec jakási lidskost. Druhá polovina je naštěstí v tomhle ohledu mnohem vyváženější. I tak rozhodně ne Kurosawůw vrchol... natož vrchol japonského filmu.(23.5.2011)

 • Morien
  *****

  Jako tradičně, když jsem nejdřív viděla remake, který mě dostal, a potom se podívala na originál, který mě pohřbil svojí dokonalostí, mám sto chutí jít a tomu remaku snížit hodnocení na polovinu. Je to takový ten vášnivý nával ve chvíli rozrušení. TOTO JE FILM! ♥♥♥(19.1.2010)

 • gudaulin
  ***

  Sedm samurajů je pokládáno za jeden ze základních stavebních kamenů akčního a dobrodružného žánru. Je to film, o kterém se obvykle mluví v superlativech a který je mimořádně vysoce hodnocen i filmovými fanoušky. Tak mi tedy vysvětlete, proč jsem se po jeho zhlédnutí cítil jako po celodenní šichtě v kamenolomu, a to jsem ještě snímek sledoval s přestávkou a navíc jsem viděl pouze sestříhanou 160minutovou verzi. Původní má o 43 minut stopáže navíc. Filmoví kritici většinou kladou Kurosawovo vrcholné tvůrčí období do 50. let, já naopak zastávám názor, že v 50. letech byly Kurosawovy práce sice odvážné, ambiciózní a kvalitou jednoznačně vyčnívající z šedi japonské dobové produkce, k režijnímu mistrovství se ale teprve dopracovával. Jeho samurajské výlety do dávné historie trpí divadelním hereckým projevem, který často přechází do nepříjemného afektovaného přehrávání. Místy až nesnesitelné je v tomto ohledu pitvoření Toširó Mifuneho v roli chvastouna Kikučija. Je zvláštní, že tenhle rys Kurosawových historických filmů ostatní přecházejí téměř bez povšimnutí. Se slavnějším americkým remakem Sedm statečných nakonec Akira v mých očích uhrál remízu, byť slabiny a silné stránky mají oba filmy někde jinde. Původní snímek vyznívá realisticky, žoldnéři nevítězí nad téměř šestinásobnou převahou díky výjimečným bojovým schopnostem, ale díky tomu, že se spojí s obyvateli vesnice a vycvičí je k obraně jejich domovů, naučí je taktice a ovládání zbraní. Naproti tomu americká verze je svižnější a zábavnější, má rozumnou stopáž a lépe vymodelované charaktery, po uši ale vězí v žánrových klišé a je typickou westernovou pohádkou o nepřemožitelných pistolnících vítězících nad padouchy. Na závěr si neodpustím jednu skeptickou poznámku. Vysoké hodnocení na ČSFD nesouvisí při tak velkém počtu hodnotících ani tak s vytříbeným vkusem jeho uživatelů, jako spíš s konformismem a multiúčty, protože kdyby tu bylo tolik estétů, vypadaly by filmové žebříčky poněkud jinak. Celkový dojem: 60 %.(30.8.2017)

 • genetique
  ****

  Krásny typicky japonský hrdinný epos, ku ktorého poetickosti sa žiadny americký snímok nepribližuje. Zobrazenie všetkých japonských cností, tradičných hodnôt, vernosti, oddanosti, pokory a zároveň tej najpodlejšej chamtivosti a krutosti. Film má v sebe toľko citu a ľudskosti, koľko sa len do akčného eposu môže zmestiť, a citlivosť scén a vyváženosť scenára je cítiť v každej minúte tohto trojhodinového maratónu. Aj napriek tomu sa mi ale svižnejší a zábavnejší remake páčil o niečo viac. Monotónne situácie a občas neprehľadné scény si vyžiadali za obeť jednu hviezdičku, porovnávanie s 207minútovou verziou. 80%.(27.9.2008)

 • sniper18
  ****

  Je to vydarená akčná historická dráma od Akiru Kurosawu. Má dosť dobrý príbeh o siedmych odlišných samurajoch, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú prijať ponuku chudobných dedinčanov, aby ich dedinu bránili, keďže sa ju hneď po zbere úrody chystá napadnúť a okradnúť silná skupina banditov, čo by ich zničilo. A tak samuraji spoja svoje sily, zoznamujú sa s novým spôsobom života a urobia všetko preto, aby dedinu ochránili. So spracovaním som nadmieru spokojný, tej mimoriadnej dĺžky som sa spočiatku predsa len obával, ale nakoniec ani nebol dôvod. Je síce pravda, že sa to určite dalo aj skrátiť, ale až na pár scén z prvej tretiny, bez ktorých by som sa bez problémov obišiel mi výborne sadlo aj toto prevedenie. Zápletka už od začiatku pôsobí veľmi dobrým dojmom, pričom z toho cítiť veľký žánrový potenciál a ten sa našťastie podarilo z väčšej časti využiť. Najviac ma mrzí, že samotné hľadanie a získavanie jednotlivých samurajov, na ktoré som sa tešil asi najviac nakoniec nie je až tak vydarené, pri každom samurajovi som čakal nejakú výraznú sekvenciu, no to sa nestalo, zaujalo ma ich len pár a tiež, že k dedinčanom som si vôbec nedokázal nájsť cestu, takže ich osud ma ani moc nezaujímal. A záporáci zase mohli dostať výraznejší priestor, tu vlastne plnia len úlohu hrozby, ktorú treba zničiť. Ale inak tu ani nemám čo vytknúť, väčšinu času ma to dosť bavilo, pričom sa úroveň filmu prakticky neustále len zvyšuje. Po úvodnej fáze sa dej presunie do dediny, kde sa veľmi dobre pozerá na celé to spolunažívanie samurajov s dedinčanmi, rovnako nesklame ani plánovanie a príprava obrany a tých pár vedľajších prvkov, ako napríklad vzťah s dedinčankou mi síce neprišli až tak dôležité, ale ani ma nerušili a niekedy to aj celkom oživia. A zvyšok je už očakávane samotná obrana a tá je výborne zvládnutá. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Nájde sa tu viacero menších samurajských súbojov, boje s presilou a nejaká tá veľkolepejšia akcia, pričom všetko je to vizuálne dobre zvládnuté a aj obsahovo zaujímavé. Tu musím určite pochváliť, že samotní samurajovia si uvedomujú, že sú vo výraznej menšine a tak používajú rozum, aby tento boj dokázali vyhrať a pokiaľ možno s najmenšími stratami na svojej strane. A tak obzvlášť celá tá veľkolepá obrana ponúkne zaujímavé taktiky, ale zábavné je aj získavanie muškiet. A tak akcii až na absenciu krvi, čo je ale vzhľadom na vek filmu očakávané ani v rámci možností nemám čo vytknúť. Herecké obsadenie nie je zlé, najväčšiu pozornosť si rozhodne získajú práve samotní samuraji, kde síce nie každý je až tak výrazný, ale predsa len štyria z nich ma dosť bavili a tak som im prial, aby vydržali až do konca. A z vedľajších postáv ich už zaujme len veľmi málo. Réžia a technická stránka sú výborné, Akira Kurosawa je zaslúžene uznávaný tvorca, na to prísť v tejto dobe s takouto kvalitnou žánrovkou je potrebné mať veľký talent. Takže síce to nie je môj najobľúbenejší samurajský film, ale aj tak som dosť spokojný. Tu ani nemusím brať ohľad na vek filmu, dej, akcia, samuraji, ale aj atmosféra sa mi páčili a navyše som sa ani pri takejto dĺžke vôbec nenudil. Zaslúžený kult. 78%(31.12.2014)

 • zelvopyr
  *****

  Škoda, že tohle by dnes žádnému režisérovi u producentů asi už neprošlo...(15.10.2010)

 • betelgeuse
  ****

  Výborný žánrový film pro ty, kteří to rádi kompletní: sedm samurajů, čtyřicet banditů, čtyři světové strany, tři hodiny, dvě třídy, jedno prozření...(6.2.2009)

 • kitano
  *****

  Preco je tento film tak skvely? Je to citliva drama o mnoha strankach ludskej povahy, je to dobrodruzny pribeh plny skvelych momentov a humoru, je to film plny skvelych hereckych vykonov (nezabudnutelny Toshiro Mifune a Takashi Shimura) a celkovo je to po vsetkych strankach fantasticky spracovane filmove dielo, ktore ani pocas jedinej minuty zo svojej obrej stopaze nenudi. Ci uz hladate vo filme hlbku a zamyslenie, alebo sa chcete len skvelo zabavit, budete viac ako spokojny. Vsetka moja ucta a obdiv, pan Kurosawa. (10/10)(9.6.2007)

 • Jeanne
  ***

  Čtyři hodiny utrpení... tak dobře, celkem to uteklo, ale je moc špatné, že mám radši novější verze? :)(17.8.2010)

 • berg.12
  ****

  Pokud od tohohle filmu čekáte dynamickou akci, brilantní akční scény nebo exkurz do japonských bojových umění tak vás Kurosawa může zklamat. Stejně tak, pokud nemáte s Kurosawou žádné zkušenosti a očekáváte vzor "Sedmi statečným". K těm mají samurajové ještě dál, než jsem myslel. Film pro ty, co místo vrhání nožů ocení kontrast lánu bílých květin. Jo, a takhle nějak si představuju prototyp vesnického stařešiny.(8.9.2005)

 • 3DD!3
  ****

  Kurosawův klenot je na mě krapet rozvláčnělý, ale precizní v každém ohledu. Tímhle snímkem položil základy pro tolik příběhů, kdy se hrstka odvážných postavila na stranu slabých proti mnohonásobné přesile. V dnešní době bychom si obzvlášť měli těchto filmů cenit, protože i po tolika letech o nás jako lidech dokážou vypovědět nejvíce. K čemu je dobrý strachovat se o vousy, když můžeš přijít o celou hlavu?(20.5.2013)

 • viperblade
  *****

  Viděl jsem verzi, která má 207 minut, ale nelituji ani jediné! Pořád jsem slýchal "Sedm samurajů tohle, Sedm samurajů tamhleto" prostě samé megalativy. A konečně dnes přišel ten den, kdy jsem si našel klidné 3 a něco hodiny k tomu, abych zhlédnul tento skvost. Ze začátku jsem byl tak nějak v rozpacích a furt jsem si opakoval otázku, co na tom všichni vidí!? Postupně, jak začnou shánět samuraje, příjezd do vesnice, budování hradeb a podobně, mi začalo docházet, že se vůbec nenudím a hrozně se mi to líbí! Je neskutečné, co mohlo vzniknout v roce 54! Jediná drobná výtka je ta, že některé souboje jsou trochu nepřehledné. Ale je jich tam fakt málo. Takže, zatímco remake jsem viděl všehovšudy jednou a zatím nemám potřebu si jej pouštět znovu, tak tohle si pustím určitě ještě hodněkrát!(4.4.2009)

 • sud
  ****

  Je hodně málo remakeů, kteří jsou vyrovnáni svým originálům, jako "Sedm statečných" "Sedmi samurajům". Ba je dokonce i předčí. U "Sedmi samurajů" mi nevadila o hodinu a půl delší stopáž než u remakeu. Vyřízení protivníků tudíž trvá déle, protože používali pouze meče, kopí sem tam nějaký luk. Originál je drsnější, naturalističtější a na všechno má času dost. Je v něm více mrtvých a oplývá jednou ohromnou postavou - Kikučiem. Toshiro Mifune byl ohromující. "Sedm statečných" je dynamičtější, rozmanitější a postavy sedmi hrdinů jsou více prokreslené. Takže, jak to ukončit. "Sedm samurajů" je originál. Originál je jen jeden. Je to skvělý film plný dobrodružství, lásky, cti a přátelství, končící akčním infernem v dešti - jednou z nejkultovnějších akčních scén všech dob. Ale "Sedm statečných" pro mne zůstane nadále srdcovkou. 85%.(5.7.2008)

 • Falko
  ****

  Konecne som si pozrel originalnu verziu Siedmich samurajov a to hned 205 minutovu verziu natocenu 6 rokov pred SIEDMIMI STATOCNYMI (1960), ktorych natocil John Sturges. Ja osobne som nebol zo Siedmich statocnych tak nadseny, ako mnohi uzivatelia CSFD vratane mojej mamy a to som si ho pre istotu pozrel 2 x. Priznam sa, ze aj pri tomto japonskom velkodiele som sa chvilkami nudil, ale bolo tam aj par humornych scen, ktore dej filmu zachranovali, pricom sa mi tento film pacil o nieco viac, nez ta americka verzia. Ak niekto ocakava od tohto filmu, ze tu budu trojhodinove bitky, tak je na velkom omyle, pretoze najprv tu ide o hladanie samurajov a potom ich zabyvanie sa a spoznavanie v malej dedinke, pricom dojde k roznym dramatickym, ale i humornym situaciam. Zrejme to nie je film pre kazdeho, ale mozno kazdy si v tomto zanre najde nieco, co by ho mohlo na filme zaujat. Od Kurosawu sa mi viac pacil RUDOVOUS (1965)... 16.02.2009 __________ Takashi Shimura - (Kambei Shimada) +++ Toshiro Mifune - (Kikuchiyo) +++ Yoshio Inaba - (Gorobei Katayamae) +++ Seiji Miyaguchi - (Kyuzo) +++ Minoru Chiaki - (Heihachi Hayashida) +++ Hudba: Fumio Hayasaka +++(26.7.2008)

 • PinokKio
  *****

  207 minut, při nichž jsem se nenudil ani neošíval. Vesničané byly správně ustrašení (skoro se sem lépe hodí napsat připosr...), kdežto na samurajích bylo vidět, že si již prošli spoustou bitev a jen tak je něco nerozhodí. Nad všechny logicky vyčnívá bláznivý samuraj v podání Toshira Mifuneho.(24.1.2012)

 • Dan9K
  **

  Nejdřívě jsem nechtěl zase škádlit olgoje chorchoje bosou nohou a mlčky tento snímek přejít. Avšak po přečtení komentáře od 3 AM Code, s kterým snad stoprocentně souhlasím, jsem nakonec nalezl odvahu a budu se tak snažit zbytečně neopakovat nic, co již napsal on, čili, pokud chcete vědět, jak se stavím k těm tradičním filmovým hodnotám, přečtěte si jeho. Pořídil jsem si 3 a půl hodinovou verzi a je to tak pravděpodobně nejdelší film, jaký jsem kdy viděl (jo jo, bejvávalo - pozn. komentátoristy o rok později). První hoďka byla dobrá. Nalezání hrdinných samurajů bylo zábavné. Ovšem nemohl jsem se zbavit dojmu, že v Sedmi statečných byla každá postava charakteristická, zapamatováníhodná - jak duševnem, tak především vizuálně. Takashi Shimura je tak snad jedinou výjimkou a to dost možná proto, že je Yulu Brynnerovi trochu podobný. Jelikož 207 minut je tuším více, než kolik je zde napsáno, jde pravděpodobně o rozšíření o vystřihané scény. A je to bohužel znát. Spousta z nich se mi zdála hluchá a zbytečná a taky trochu únavná. Proto mě překvapilo, jak poměrně rychle tento film utíkal. Což je mimochodem můj častý syndrom u tří (případně delších) hodinových snímků s tím, že na úplném konci, pokud se nejedná o počin, z kterého jsem na větvi, přesto značně trpím. Je to pro mě důkaz, že za tím stojí jen a jen moje psychika, protože u 80 -ti minutových filmů si k závěru taky dost často klepu na hodinky, které nemám. Proto mám pro sebe radu do budoucna: "Hlavně se nedívat, jak to má být dlouhé". Nemám moc srovnání v asijské oblasti té doby, 50 let tam a nazpátek mám víceméně tmu (pravda, nazpátek je to možná i trochu víc), ale rozhodně si na filmech prioritně necením technického zpracování, ani se je nesnažím oceňovat na základě vlivu či klasičnosti (ah, tím jsem si zase naběh....), ale zkrátka především na tom, jak mě zaujme příběh, prostředí, nápaditost a myšlenka, což se v tomto případě nepovedlo, a tak nejpříjemnější pro mě nakonec byla 5-ti minutová pasáž uprostřed, ve které jsem mohl v klidu nechat spadnout hlavu do klína a přestat namáhat mozek a poslouchat hudbu, jelikož na obrazovce se vyjímaly po celou dobu jen 3 neznámé japonské znaky na černém podkladu značící přestávku...(28.6.2006)

 • ClintEastwood
  ****

  Stejně, jako drtivá většina filmových fanoušků, jsem se dostal k tomuto dílu, až po zhlédnutí snímku Sedm statečných, který je remakem tohoto Kurosawova filmu. Je to zvláštní pocit, sledovat tento počin a říkat si - vždyť už jsem to kolikrát viděl, když jde o původní film a koukám na něho poprvé. Viděl jsem 207 minut dlouhou, speciální edici a musím říct, že i přes takto dlouhou stopáž, mi film příjemně utíkal a vůbec nenudil. Co je zvláštní, tak to, že se mi první polovina filmu - kdy se nám jednotliví samurajové představují - líbí víc, než druhá polovina, kde dojde k bitvě. Ale takhle to mám i u Sedmi statečných. Bohužel, zde ta druhá část filmu není tak gradující a trošku sráží skvěle rozjetou podívanou z prvních devadesáti minut, stejně jako to, že filmu chybí nějaký výrazný záporák, kterým byl například Calvera. To je však jediné minus tohoto černobílého klenotu. Toshiro Mifune - zde všemi zmiňovaný excentrický tlučhuba, byl jednoduše úžasný a je jedním z hlavních tahounů samurajské sestavy. A co musím zmínit a nesmím zapomenout, je výborná hudba, která spolehlivě obstojí i dnes. Hlavně ty bubny, které se ozvou už v úvodních titulcích, stály za to. Je to výborná podívaná, povinná četba pro všechny filmové nadšence a skvělý zážitek, který mohu každému jen vřele doporučit. P.S. Film jsem viděl v původním znění s českými titulky.(7.11.2010)

 • troufalka
  ****

  Nemůžu říst, že bych se stala kultovní fanynkou Akiro Kurosawy, vždy jde o snímky exotické, u kterých vnímám určité aspekty, ale v zásadě mi zůstávají cizí, neberou mě za srdce. Ale dala jsem si tu práci a našla si čas a na snímek se v klidu podívala. Dokonalá filmařina v příběhu, do něhož jsem nepronikla.(18.12.2017)

 • MM_Ramone
  *****

  O filme "Sedem samurajov" som všade čítal iba samé chvály. Ohlasy na jeho adresu boli z každého zdroja len a len pozitívne. Westernový remake tohto snímku, ktorý natočil americký režisér John Sturges, sa stal uznávanou filmovou klasikou. "Sedem statočných" - dokonalé dielo. Nechcelo sa mi uveriť, že by tri a polhodinový, japonský originál z roku 1954 bol ešte lepší. Ale je! Vysoké hodnotenia, superlatívy a nadšené kritiky sú v tomto prípade opodstatnené. Neodolateľne pohlcujúca atmosféra na mňa pôsobila po celý čas, ani chvíľu som sa nenudil. *****(23.4.2010)

 • sepp
  *****

  Neprekonatelna klasika A.Kurosawy. Remake v podobe Sedmi statecnych je excelentni, ale original muze byt jen jeden.(7.9.2003)

 • Xmilden
  ****

  Film, který mě dlouho míjel. Jako první jsem viděl americký remake a kdybych měl zvolit vítěze, volil bych partu kolem Yula Brynnera a Steve McQueena. Na druhou stranu musím podotknout, že na to že bylo Sedm Samurajů natočeni v roce 1954 jedná o neuvěřitelnou akčňárnu. Dost se mi líbil seznam ze kterého naši Samurajové postupně vyškrkávali zabité lapky, taky jejich plán vpouštění protivníků po jednom nebo dvou byl vynikající. Herci byli sympatičtí a postavy přes můj počáteční zmatek výrazné a originální.(2.10.2009)

 • -bad-mad-wolf-
  ***

  Kurosawu zbožňuju. I ve svém nejznámějším díle předvádí fenomenální práci na pískovišti s lidskými charaktery a jejich mnohačetnými vlastnostmi, příběh je perfektní a Toshiro Mifune tradičně exceluje. Na druhou stranu, nemůžu skrývat osobní zklamání - možná je to tím, že jsem viděl pouze třiapůlhodinovou verzi, nicméně na můj vkus v sobě samurajové skrývají moc vaty a nezáživnosti (což mi přijde jako relativně fér výtka, jelikož zábavnost Kurosawova díla je obvykle velmi vysoká) - nejvíce paradoxně v závěrečné hodině, kdy začne akce. Zub času mi jinde taky vadil méně než tady. - EDIT 2017 - Je to už devět let sakryš, že bych si dal repete s kratší verzí?(6.7.2008)

 • lesumir
  *****

  7 Samurajů. 207 minut. 58. nejlepší film. 91%. 6 hvězdiček! ... V číslech je to kouzelné, ale když to vidíte, je to nepopsatelné!(12.12.2008)

 • kinej
  *****

  Paráda. Nejzajímavější na tom je, že ačkoliv je tento film opravdu starý, pořád funguje. To co se Kurosawovi povedlo s tehdejším technickým vybavením dostat na stříbrné plátno je zcela obdivuhodné. Není na škodu ani téměř tříhodinová stopáž.(10.11.2004)

 • nunka
  **

  A čo na týchto Kurosawových Samurajoch všetci tak vidíte??? hm..... Môj komentár bude asi dosť ovplyvnený predsudkami k japonskej kultúre, "Akiroví nadšenci" radšej nečítajte...Za prvé: nesmierne ma rozčulovali herci, ktorí vkuse afektovane blábotali a všetci vyzerali dementne. Za druhé: príbeh sa dal určite skrátiť do dvoch hodín a mnoho divákov by predišlo stŕpnutým nohám. Po tretie: nejdem sa roztiecť z japonského nacionalizmu a ich hrdinstva, ktoré sa paušálne odráža v každom ich filme. Po štvrté: keďže mi celkom nesedí japonská kultúra, ich samurajské kroje a odhalené zápasnícke rite, nejako mi nesedí ani A.Kurosawa.(18.2.2007)

 • Phobia

  Nemůžu hodnotit, já jsem u toho nevydržela a nechci vám tady kazit to krásné hodnocení dvěma hvězdičkama (maximálně). Asijská kinematografie v 95% případů zkrátka není nic pro mě a "Sedm samurajů" podle všeho nespadá do té 5% výjimky z pravidla. Kam film zařadit - akční komedie? Mně to tak připadalo. Banda přehnaně gestikulujících japončíků s meči a srandovními účesy, s ksichty jeden jako druhý + banda přehnaně gestikulujících vesničanů bez mečů a se srandovními účesy, s ksichty jeden jako druhý... černobílost příliš nepomáhala se zorientovat, kdo je kdo, všechny postavy jsem měla absolutně na háku, debatují, pobíhají, pořvávají. Mám se tomu smát nebo je to dramatické? A tak čekám, kdy nastane prozření a pochopení geniality tohoto slavného snímku. Nečekám příliš dlouho, fakt mě to nebaví a chci si dočíst knížku. Možná někdy v budoucnu dostane "Sedm samurajů" druhou šanci zapůsobit... a třeba taky ne.(12.11.2009)

 • Tom_Lachtan
  *****

  podle někoho dlouhé a nudné? Mne bavila každá, božsky obrazově propracovaná vteřina. Absolutní filmařina čistá jako panenská lilie křížená s dokonalým kruhem(11.10.2012)

 • Wacoslav1
  ***

  Mno ty woe vyhejbal jsem se roky tomuhle filmu jak čert kříži a teď už asi vím proč. Vlastně sranda právě jsem to viděl (potažmo spíš přetrpěl) a vůbec nevím co k tomu mám napsat. Tak asi radši nebudu psát nic. Popravdě nevěděl jsem ani jak to mám ohodnotit, protože po Vesmírný odysey je to pro mě druhej podobně starej a z mýho pohledu prakticky nehodnotitelnej film, teda ne, že bych nepobral o čem to bylo, ale je to celý tak divný, že fakt nevím co si o tom myslet. No zaujmu v tomhle případě neutrální postoj a neutrálně je za 3*, takže si parádně alibisticky myji ruce. Každopádně určitě si radši pustím USA remake, který je pro mě mnohem srozumitelnější a největší sranda je, že když jsem ho jako fakan viděl prvně, tak jsem vůbec nevěděl, že je to remake! Nicméně neříkám, že to není svým způsobem zajímavý a, že se to nemůže líbit, ale já prostě na takhle dlouhý filozofický filmy z občasnou akcí koukat nemůžu. Takže pálím ty zmatený tři hvězdice a tím bych to asi uzavřel. Velmi pravděpodobně můj první a zároveň poslední Akira Kurwosawa v životě.50%(1.12.2015)

 • cheyene
  ****

  Velmi zdařilý film, v němž je mnoho úžasných scén, které vděčí za svoji poutavost hercům tohoto snímku. Je vidět, jak moc - lépe řečeno - v jak velké míře se tvůrci Sedmi statečných nechali inspirovat tímto Kurosawovým počinem. Každý ze sedmi samurajů je něčím sympatický, ovšem hlavní z nich (Kambei), mladý Katsuširo a vynikající šermíř Kyuzo jsou jednoznačně na prvním místě. Hned za nimi je bouřlivák Kikučiyo a dívka Šina. Ovšem i Heihači, Shičiroji a Gorobei dokonale zapadají do sedmičky hrdinů. Celkově se mi tato původní verze líbila méně než adaptace umístěná do prostředí divokého západu. Co mi lehce vadilo? 1. Stopáž - svojí délkou dává možnost se u některých scén nudit = nudné scény, ke konci jsem byl již sledováním unavený. 2. Boj - očekával jsem zcela jiný závěrečný boj. Představoval jsem si kovově průrazné zvuky samurajských mečů dopadajích svým hrůzunahánějícím ostřím na sebe, pořádný hromadný souboj, také více duchovního života ze strany sedmi statečných samurajů, ale též i rolníků. Dlouho jsem věřil, že nakonec ohodnotím 5*, ovšem musím jednu ubrat. Poslední etapa boje přivodila dobrý závěr, takže dojmy mám dobré, čtyřhvězdičkové.(11.11.2009)

 • Paldini
  *****

  Živelný herecký projev Toshira Mifuneho v roli Kikuchiya mě úplně uzemnil. Nevím nakolik to byl režisérský záměr a nakolik umění herce samotného, ale tento výkon zařadil Mifuneho do mého TOP 5 herců a těžko přetěžko bude tuhle pevnou pozici kdokoli jiný atakovat.(27.3.2005)

 • Boogeyman
  *****

  No...jsem nadšen! Ten film je geniální! Měl jsem strach z dlouhé stopáže a že to bude natahovaný, ale tři a půl hodiny uteklo jak voda a já byl zklamanej, že už je konec! Úžasný postavy! Do top 20 určitě putuje! Mnohem lepší než Sedm Statečných!(1.6.2007)

 • Ampi
  *****

  Sice mi libí víc sedm statečných, ale samurajové si zaslouží dobré ohodnocení minimalně za prvotní myšlenku.(19.6.2010)

 • LiVentura
  *****

  Vyvedený snímek z dávno minulé doby ověnčený skvělým herectvím a režií. Hudba drsně svižná na pozadí působí famósně..:-)(22.7.2008)

 • balone
  *****

  Nejznámější dílo nejznámějšího japonského režiséra. Korusawa byl průkopníkem, jeho příběhy nebyly klišé a jeho scéna se nespokojila s málem. Příběh jeho vyprávění je záživný. Možná zde jen pěji ódy na mého nejoblíbenějšího režiséra, ale tento génius filmu si to zaslouží.(7.8.2008)

 • juta
  ***

  Z mého pohledu je trochu odvaha podívat se na film, který trvá tři a půl hodiny, je černobílý, mluví (křičí) se tam japonsky a ještě je to s titulkama, ale nakonec jsem se odvážil a dal to. I po tom všem musím říct, že jsem se nijak zvlášť nenudil a docela mě to i chvílema bavilo, asi nejvíc ten samozvaný samuraj opičák, který to tam poměrně dost oživoval.(15.11.2018)

 • hippyman
  ****

  sice je to proklatě dlouhá podívaná, ale ani po půl století neztrácí své kouzlo... takže špičatý farmářský klobouk dolů i přes těch pár pohledů na hodinky, pár hluchých míst a pár úsměvných bojových scén... ale to se asi dalo čekat. 80%(27.11.2008)

 • kyselina
  *****

  206 minut se může zdát na Kurosawův film příliš, a pokud se pořádně nezadíváte, nejspíš s tím i v půlce odejdete. Mám ráda způsob, jakým ke mně staré japonské filmy promlouvají, a proto jim nechávám stále dveře otevřené...(9.12.2006)

 • Madsbender
  *****

  "Nebyli jsme to my, kdo vyhrál." Spirituálny zážitok čo do pôsobivosti zrovnateľný jedine s Turínskym koňom Bélu Tarra, Golfovou palicou Kim Ki-duka, filmami Terrenca Malicka a Andreja Tarkovského. 100%(15.4.2014)

 • Stegr
  ****

  80% - Právě jsem dokoukal nejdelší film v životě (dokud neuvidím Cestu do Ameriky) a nemůžu říct, že bych byl zklamaný nebo naopak nadšený. Na svou dobu muselo být Sedm samurajů převratné dílo s poutavým příběhem a vynikající akcí. Pro současného člověka vše vyzní obyčejně a tuctově. Neříkám, že by akční sekvence byly špatné, to vůbec, jsou pohledné i v této době, jen pro současníka ničím vyjímečné. Opravdu se musí k tomuto historickému klenotu přistupovat tak, že byl natočen před více než padesáti lety a vzhledem k tomu, že i přes 207 minut dlouhou stopáž jsem se nenudil, několikrát se zasmál povedeným vtípkům, kroutil hlavou nad japonskou uřvaností, jsem hlavně obdivoval na svou dobu opravdu vyspělý film...(27.10.2008)

 • Webb
  ****

  [7/10] (Toho) (Čb. /// Produkce: Sodžiro Motoki /// Scénář: Šinobu Hašimoto, Akira Kurosawa, Hideo Oguni /// Kamera: Asakazu Nakai /// Hudba: Fumio Hajasaka /// Nominace na Oscara: So Macujama (výprava), Kóhei Ezaki (kostýmy) /// MFF v Benátkách: Akira Kurosawa (Stříbrný lev)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](7.4.2008)

 • Satan
  ****

  Mrzí mě, stejně jako v případě Meliésových filmů, že Sedm samurajů není prvním akčním filmem, který jsem kdy viděl. Akční žánr je už dávno někde jinde, nemá v sobě takovou duševní hloubku a takové dobrodružství s vtipem navrch. Můj zásadní problém bude v tom, že jsem nejdřív viděl remake - takže jsem zhruba věděl, co se bude dít a díky přepálené (SE) stopáži jsem na to čekal hrozně dlouho. Film bych rozdělil na 3 části: v první se dává sedmička dohromady a cestuje do vesnice. Tady je natočena každá scénka, která jen může být, nic se nepřeskakuje, nic nevystřihuje. Druhá, která je jádrem problémů a měla být sestříhaná na minimum, mapuje děj ve vesnici, přípravu na lapky a vztahy mezi vesničany a samuraji. Třetí je samotný boj, který s malými přestávkami a odbočkami trvá něco přes hodinu. Posledních 10-15 minut je to nejlepších, Mifune je bláznivý ďábel a Kurosawa navždy stanovil některé nosné myšlenky a technické parametry akčního žánru. Chtěl bych vidět 2 a půl hodinovou verzi, jestli by byla lépe sestříhaná, zaručeně by víc odsýpala a tím pádem mě víc bavila. Takto to byl ubíjející maraton, byť umělecky podaný velmi na výši. [Přesná stopáž: 207 min - SE](29.7.2008)

 • Legas
  *****

  Pro mě nečekaně zábavný film, který o ždibec překonává svůj slavnější plagiát. Jeden z mála japonských filmů s mnoha postavami, ve kterém od sebe velice snadno rezeznám jednotlivé charaktery. I přes svou délku (viděl jsem 207 minut dlouhý sestřih) zábavný po celou dobu.(31.8.2006)

 • lamps
  *****

  Japonci na sebe mohou být právem pyšní, protože již v roce 1954 přišli s tak úchvatnou dobrodružnou podívanou, na jakou se v Hollywoodu nejen do té doby, ale i pár let poté nikdo nezmohl. Bylo již řečeno mnohé i o amerických Sedmi statečných, kteří si celý námět vypůjčili a dle mnohých i předčili, ale já bych se do nějakého srovnávání moc nehrnul. Sedm samurajů je přeci jen strašně odlišný snímek, z něhož je cítit specifická japonská kultura a který nám celý příběh ropitvává daleko detailnějším, emotivnějším a reálnějším způsobem než americký příbuzný. Samurajové nebyli žádní kovbojové, kteří při nepřátelském ataku nehnou ani brvou, ale parta obyčejných veselých lidí s obdivuhodnou vytrvalostí a odvahou. A třeba z toho pohledu se mi japonský snímek zalíbil trochu více, nejenže představuje hrdinství a odhodlanost hlavních postav, ale věnuje se i jejich charakteru a zpočátku nelehkému soužití s utlačovaným obyvatelstvem. 207 minut možná vypadá úmorně, ale věřte mi, že lepším způsobem než sledováním Sedmi-statečných-samurajů pod vedením mistra Kurosawi je strávit asi nelze..(22.10.2012)

 • Ajantis
  *****

  Dlouhá stopáž je využita bravurně a výsledkem je velmi všestranný snímek. Věrné prostředí feudálního Japonska, kde si film ale všímá spíše těch spodních vrstev, narozdíl třeba od Kagemuši. Situace ve společnosti a vztahy mezi jejími jednotlivými vrstvami jsou dobře nastíněny a ústřední příběhovou linku tak lze vnímat v širších souvislostech, neměl jsem žádný pocit uměle postavené zápletky. Souboje, které pro někoho možná překvapivě nedostávají příliš velký prostor, jsou pojaty až vidlácky, a tedy přirozeně - samurajové nejsou nijak heroizováni, a velkou roli v nich hrají obyčejní rolníci - lze silně cítit surovost a zvířeckost, s jakou se z vyděšených vesničanů stávají vrahové, a s níž se vrhají na osamoceného nepřítele. V kombinaci s propracovanou psychologii postav tak tvoří opravdu vydatný (byť neuspěchaný) a uvěřitelný výlet do tehdejšího Japonska.(14.8.2006)

 • mchnk
  *****

  Vše co divák potřebuje v jednom snímku ? Ano, zde. Herecky neuvěřitelné, režijně nadčasové a atmosféricky dokonalé. Výlet o několik staletí zpět s morálním poselstvím dneška. Toto není možné s ničím srovnávat. Nesrovnatelně natočeno.(24.5.2014)

 • francis
  *****

  Závěrečná půlhodina je tak vynikající, až je to vyloučeno. Tomuhle říkám velkolepá bitevní scéna; nemůžu si pomoct, ale možná je úplně nejpůsobivější, kterou jsem kdy viděl. Působí to na jednu stranu úžasně civilně a prostě, a na druhou stranu je jasný, že to muselo bejt šíleně vyčerpávající natočit to právě takhle. A to jsem to viděl jen v telce. Dávám si za domácí úkol zopakovat si to ještě na plátně, ač šestá hvězdička už z technických důvodů přibejt nemůže.(23.11.2006)

 • stilgar1
  *****

  Rozšířená verze (207 min.) je ještě o stupeň výš. Klenot klasického japonského filmu...(30.4.2007)

 • swamp
  *****

  Díky Projektu100 se mi dostalo potěšení zhlédnout toto Kurosawovo dílo v kině, a navíc v jeho prodloužené (207 minut) verzi -- i s původní pauzou uprostřed. :P A dostalo se mi něčeho naprosto nečekaného. Tušil jsem dlouhé (ale skvěle natočené) záběry na přírodu apod. Ovšem jeho podání sedmi vysvoboditelů - roninů - má takový spád, že po těch necelých 3,5 hodinách si řeknete 'cože?! to už je konec??' a ano, bude to konec, ale výborný.(23.2.2009)

 • boshke
  ****

  Bylo to fajn. Zbytečně / strašně dlouhé, často spíše naivní / groteskní než vážné / dramatické, ale fajn. Ale i vzhledem k neúměrné délce stačilo jednou, řekl bych... 80%(4.1.2016)

 • pepo
  *****

  .Fantázia,vážne jeden z najlepších filmov ever! Napínavé, atmosferické, nádherné. Tri a pol hodiny utečie ako voda aj napriek tomu, že príbeh všetci poznáme z remaku. 18/10(10.9.2014)

 • InJo
  ****

  Skvělá samurajská klasika, o mnoho přístupnější a lépe stravitelnější než třeba pozdější Kurosawův Ran. O příběhu v podstatě nemá cenu se zmiňovat, kdo zná základní dějový syžet Sedmi statečných (řekl bych, že snad každý:), tak ví na čem je. Jde spíš o ty rozdíly mezi tímto originálem a mým milovaným remakem. Tento film má o mnoho propracovanější scénář, což mi ale stejně neumožnilo, abych si hlavní postavy zamiloval tak jako ve Sturgesově opusu. Dobře vykreslení jsou tu sotva čtyři samurajové, zbytek jakoby scénárista úplně ignoroval a byly tu jen do počtu - naproti tomu, kdo aspoň jednou viděl onu westernovou legendu, tak si zcela určitě vzpomene na naprostou většinu těch borců, ne-li přímo na všechny. Také tu není žádný hlavní záporák (banditi jsou prostě banditi a s tím si musíme vystačit - Calvera rulez!), naopak zase hudba a především konec jsou si hodně podobné. To hlavní, čeho si na Sedmi samurajích cením nejvíc je, že i když film trvá skoro tři a půl hodiny, skoro ani na chvíli jsem se u něj nenudil a celou dobu se dost dobře bavil a s napětím očekávál každou další scénu (téměř každá má něco do sebe) a to je u tak starého a dlouhého snímku co říct. 90 %(24.1.2005)

 • HAL
  *****

  Sedm statečných byl dříve můj nejoblíbenější film a tak nemůžu dát originálu míň než plný počet. Jen mi tu trochu chyběl nějaký charismatický záporák jako byl Calvera.(15.6.2006)

 • nascendi
  *****

  Tak som sa konečne dostal k opakovanému zhliadnutiu samurajov. Ani neviem po koľkých desiatkach rokov. Bol som primerane napätý. Jednak preto, že film mám zaradený medzi stovkou najlepších a jednak preto, že údaj 3:30 h. vzbudzuje rešpekt. A nesklamal som sa. Nemôžem tvrdiť že film ubehol tak, že som si to ani nevšimol. Síce som sa nenudil, ale plynutie času som vnímal. A aj keď mám pochopenie pre iné vnímanie času v roku 1954 a Japoncami, nepochopil som napríklad, prečo dva japonské znaky trónili na obrazovke 4 minúty 10 sekúnd. Ale k vlastnému filmu. Je neskutočne autentický a uveriteľný. Keď majú byť postavy špinavé, chudobné, ustráchané, zbabelé, dôstojné a akékoľvek iné, tak nimi aj sú a pri sledovaní mám dojem, že sa cez nejaký priezor dívam na ľudí z doby a prostredia, v ktorých sa dej odohráva. Problém som mal iba s postavou stvárnenou Toširom Mifune. Na to asi musí byť človek Japoncom, aby tohto nervného, hyperaktívneho, uvrieskaného, ale i vtipného a lišiacky prešibaného samuraja vnímal bez zdvihnutého obočia. Film obsahuje veľké množstvo zaujímavých myšlienok, obrazov a postupov, ktoré môžu zaujať i dnešného diváka. Ale moje povzdychnutie nad tým, že nikoho nenapadlo darovať Kurosawovi nožničky, je aktuálne aj v tomto prípade.(2.12.2008)

 • Rocky62
  ****

  Nikdy bych nevěřil, že to řeknu ale Sedm samurajů je opravdu lepší než Sedm statečných a to k japonské tvorbě nijak netíhnu. I když jsem shlédnul prodlouženou verzi, utekl mi film docela rychle. Převratná režie, skvělá hudba, kvalitní scenář a nejcharismatičtější herec Takashi Shimura dělají tento film skutečnou legendou. Jeden z velkých restů je smazán(20.2.2010)

 • Bachy
  *****

  V době, kdy ještě Japonsko bylo černobílé, natočil Kurosawa něco obrovského. Film přímo mamutích rozměrů. A jako správný mamut se snímek pohybuje zatraceně pomalu. Zhlédl jsem 207mi minutou verzi a musím říct, že mi to dalo zatraceně zabrat. Ani nevím, jak samuraje ohodnotit. Přeci jen si k většině filmů sedám s tím, že na chvilku vypustím, oddechnu si a podívám se na nějaký příběh. Jenže tady je všechno, od snídaně po odchod samurajů do postele. Tady se sedmi sekáčema prožijete každou minutu dne. A mně se to zatraceně líbilo. Tenhle film rozhodně nehraje na styl, na úžasné bojové scény nebo na drsné hlášky. Samurajové vyzněli velmi realisticky. Byla to pro mě dřina a hned po zkouknutí jsem věděl, že se mi to ohromně líbilo, ale že budu ještě předlouho přemýšlet, zda můžu dát 5 hvězd, ač to rozhodně nebyl film dělaný dle mého vkusu. Ale hledat na mamutovi špatně ohnuté chlupy je kravina. Před výkonem Toshira Mifune padá brada úžasem.(28.12.2009)

 • klerik
  *****

  Zabíjajte, kradnite, podvádzajte - robte skrátka všetko, aby ste tento film videli. Veľkolepý epos s reálne vykreslenámi hrdinami s veľmi (!) silným sociálnym podtónom. Film má však skoro 3 hodiny, tak sa pripravte na dôkladnú ukážku japonského drsného života a nebudte prekvapení, keď sa po prvej (bez akcie!) polovici objaví prestávka. (No fakt sa v strede objavila čiernota, kde išla len hudba s nápisom "prestávka"). Druhá polovica je už drsný boj pri ochrane obliehanej dediny. "Šibnutý" samuraj sa úplne zaslúžene dostal na plagát, pretože čím viac sa blíži film do finále, tým viac patrí jemu. Nádherný klenot, ktorý nezbrúsil ani čas...(20.10.2005)

 • Snorlax
  ***

  Jak je jinde Mifune báječný, zde byl trapný a extrémně přehrával, ale to nic nebylo ve srovnání s představitelkou Šiny, čekala jsem, že probrečí poslední půlhodinu filmu. Samotný scénář je skvělý, výslednému filmu by velice prospělo, kdyby byl Kurosawa ochoten se vzdát některých scén a zkrátil ho tak o hodinu. Jindy mistr atmosféry zde nějak místy zapomněl, jak ji vytvořit. Na tříhodinové filmy jsem od pana režiséra zvyklá, ale abych se nudila, to se mi stalo jen u Děrsu Uzala a zde. Poprvé jsem se u něj setkala se špatnými hereckými výkony, což obzvláště u Mifuneho zamrzí dvojnásob. Scéna, jež začíná naháněním Šiny Manzou, se odehrává v dešti a já se nemohu ubránit srovnání s hrou Járy da Cimrmana Lijavec, jen mi tu chybí vrchní inspektor všech starobinců.(26.5.2019)

 • Slarque
  *****

  Ačkoli Sedm statečných jsem už viděl několikrát a mám ho velice rád, nakonec také musím uznat, že japonský originál je lepší. Trvá skoro tři a půl hodiny, ale uteklo mi to rychleji než řada dvouhodinových filmů. Zkrátka mistrovské dílo!(8.4.2009)

 • Adam Bernau
  *****

  Vždycky, když sedám k dalšímu Kurosawovu filmu, tak se bojím nudy a vždycky jsem rychle vyveden z omylu. Pověsti o Sedmi samurajích nelhaly. Dokonalá atmosféra, hluboký ponor, nádherně podaný legendární příběh. Mifuneho opičák Kikučijo vypadá jako rušivý element, ale při druhém zhlédnutí jsem si čím dál víc uvědomoval, že právě tuto postavu jest považovat za ústřední, přesně jak to odpovídá jeho posici na zástavě. Nejen vnějškově (rádoby samuraj rolnického původu). Znovu a znovu se z jeho nitra vyjevují veškeré morální a sociální kotraverze, s nimiž film mistrně pracuje i jinak (vypiplaností modelových situací, působivostí scén, figurální komposicí). Nelze nezmínit kameru, nebo spíš to dokonale vypiplané předvedení "stojatých" scén - to není jen film, to jsou všechny druhy umění dohromady. Neuvěřitelná síla. O co šlo v této válce? O rýži, o obilí, o úrodu, o život. A někde v pozadí: o čest. Po boji: Co se zbylým samurajům honí hlavou při pohledu na setbu? Ovšem, co se honí mladému, je nám jasné. Jeho nešťastná láska se s písní vrací, kam patří. Je to dobře? Nebo špatně? Je to prostě tak. Radostnou rituualizovanou setbu doprovázenou kolektivní hudbou střídá pohled na hroby za doprovodu ústředního hrdinského hudebního motivu. A je konec. Pokud jde o rozvleklost, tak i tu hodnotím, na rozdíl od některých komentátorů, kladně (kladně je slabé slovo). Rozhodně jeden z nejlepších filmů, co znám. Kurosawa jedním z největších velikánů filmu.(25.2.2011)

 • jojinecko
  ***

  3,5*/5..Beriem a akceptujem toto dielo ako tri a pol hodinovú dobrodružnú rozprávku, kde je všetko tak trochu pritiahnuté za vlasy, kde každý na každého za každej situácie vrieska jak drbnutý alebo niekam beží jak drbnutý, kde postavy nie sú brané tak vážne, ale sú skôr karikatúry (napr. "dedeček"), kde je tempo deja pozvolné z dôvodu mnohých scenáristickým odbočiek...Beriem taktiež, že na rok 1954 sú niektoré pasáže absolútne novátorsky pojaté a niektoré akčné scény skvelé. Paradoxne, režisérska invencia sa tu často strieda s režisérskym infantilizmom a vedenie hercov v mnohých pasážach mi prišlo minimálne polodementné. Kurosawa musel dozrieť, aby natočil niečo tak komplexne silné ako Dersu Uzala a esteticky nádherné a kreatívne exibicionictické ako Dreams. Aby som sa vrátil na úvod, AKCEPTUJEM Sedem Samurajov ako dobrodružnú rozprávku, absolútne ODMIETAM akceptovať Sedem Samurajov ako jeden z naj filmov histórie... a zaujímalo by ma, koľko ľudí dalo plný počet úprimne a koľko len pod tlakom konformity!(18.2.2007)

 • packa
  ****

  Ale jsou to hodně silné 4*. Kam se na Vás, mistře Kurosawo, hrabe americký blábol Sedm statečných.(5.7.2007)

 • eLeR
  ****

  Či je na škodu, že som pred týmto Kurosawom videla Sedem statočných to posúdiť neviem, ide len o to, že príbeh filmu mi teda bol známy. Ale tak by to bolo aj v opačnom garde. Konštatovať musím, že celých 207 minút som sa nenudila. Ako som si prečítala, tak Kurosawa tu použil množstvo filmovacích techník prvý raz a za to klobúk dole. Scénu, kde sa na kopci objavia nepriatelia mám vo filmoch rada, pôsobí vždy hrôzostrašne. Najlepším ale pre mňa zostáva KJUZA, pretože to bol naozajstný samuraj. Videné v rámci Season Challenge Tour (15.9.2015)

 • ork
  *****

  For ME 95%(24.1.2008)

 • Chrustyn
  *****

  Skvělý film. Nevím jak je to možný ale celé tři a půl hodiny jsem se bavil. Filmu hlavně vévodí skvělí herci, perfektní kamera a povedená hudba. Alespoň pro mě lepší film než americký remake Sedm statečných.(8.4.2007)

 • giblma
  ****

  Filmu se nadá cokoliv vytkout. Ať už výprava, dějová linka, napětí... Snad jen stopáž 207 minut je až příliš velkorysá...(1.10.2008)

 • jonyyy
  ****

  zhlédnuta 205 minutová verze - 80%(20.5.2008)

 • Spinosaurus
  *****

  Geniální, úchvatné, dokonalé! Každý, kdo se sníží pod pět hvězdiček nemůže rozumět filmu. Tenhle film je něco tak dokonalého, že i Sedm statečných je o drobek slabší. Myslím, že nemá cenu rozebírat Kurosawovu genialitu, nebo nepředvídatelný děj. Chci se zastavit u herců. Vůbec poprvé v dějinách japonské kinematografie jsem přesně rozeznal japonské herce a utvořil si k nim i nějaký vztah. Když pominu Shimuru, který mi už v Godzille dokázal, že je to dobrý herec, tak ze všech jasně dominuje Mifune, který zde podle mě předvedl snad nejlepší výkon svého života. Nakonec řeknu jen, že je neuvěřitelné, že 207 minut trvající film mi utekl jako voda a myslel jsem, že to trvalo tak nejvýš 2 hodiny. Jestli jste u některého Kurosawova filmu usnuli (čemuž bych se nedivil), tak zde vám zaručuji, že neusnete, i když je ten film dvakrát tak dlouhý. Smekám před režisérem i všemi herci.(27.6.2010)

 • Pejpr
  *****

  Kurosawy jsem se hodně bál, dlouho jsem váhal než jsem jsem si ho pustil. Jako první jsem se pro Sedm samurajů rozhodl z důvodů největší oblíbenosti u zdejších uživatelů. Musím říct, že po zhlednutí Sedmi samurajů u mě dost podstatně kleslo Sedm statečných, protože jsem si naivně myslel, že námět je původní a ne převztaý od Kurosawy. Sedm statečných je akorát geograficky a časově posunutých (a ještě dost zkrácených) Sedm samurajů. Jediné čím převyšuje Sedm statečných Sedm samurajů je nezapomenutelná hudba, jinak ničím. Sedm samurajů mě velmi mile překvapilo díky své svižnosti, plynulosti a i přes vysokotonážní délku svou dynamičností, akčností a zábavností. Kurosawy se již nebojím a těším se na další jeho filmy.(15.1.2010)

 • poz3n
  ****

  Velký úkol splněn. Trochu to bolelo. Těch 207 min je přeci jenom opravdu dlouhých. A sebelepší film bude prostě při téhle stopáži dlouhý. Naopak, často mám pocit, že velké filmy skrývají svoji sílu v tom, že ví, kdy mají skončit. Podle mě by se Sedm samurajů dalo v klidu sestříhat na normální dvou hodinový biják, aniž by mu to ublížilo, ba naopak. Ale to není z pozice diváka v mé kompetenci. Mým údělem bylo se s těmi 3 a půl hodinami poprat, a to jsem se ctí zvládl. 7/10(25.3.2014)

 • Šandík
  *****

  Asi tolik... Jestli existují filmy jimž nemám co vytknout, tak Sedm samurajů je jedním z nich... Psát cokoli dalšího by bylo nošením sov do Athén... 100%(10.9.2006)

 • Havenohome
  *****

  Žiadna krv a predsa máte pocit, že zomieranie v tomto filme je ukrutne realistické. Sugestivita tu nie je dosahovaná zbytočnou naturalistickou doslovnosťou, ale prácou s kamerou a hereckými výkonmi. Kurosawova kamera mi neustále pripomínala Ejzenštejna. Objektívy sploštujúce obraz umocňujú výtvarný výraz a umožňujú sústrediť sa na expresívne japonské herectvo. Keď nevytvára kamera dokonalé statické kompozície, tak je v hektickom pohybe. Lesné pozadie rozmazávajúce sa za neustále behajúcimi postavami snímanými švenkujúcou kamerou s dlhým sklom vytvára opojný závraťový pocit, čo prispieva k akčnosti. Rozprávačsky na úrovni Homéra. Humor sa tu strieda s najkatarznejšou dojímavosťou a nefalšovanou fyzickou akčnosťou. Opäť pomáha kamera a taký lacný trik ako spomalený záber tu nadobúda nehoráznu hodnotu. Keď vidím takýto film, vždy zatúžim, aby sa nikdy nevynašiel farebný film a aby som mohol chodiť aj dnes do kina na filmy majstrov, ktorí vedeli dychberúco čarovať s čiernou a bielou. Hudba? Jeden píštalkový motív je psychadelickejší než hrsť LSD. Tento film zasiahne všetky vaše zmysli.(9.6.2012)

 • maseer2
  **

  sedm srandovních "samurajů" budících na první pohled dojem, že by jim člověk nesvěřil ani hlídání psa své milované tchýně, je najato vesnicí, která je plná převážně retardovaných obyvatel, na ochranu před neškodnými bandity, z nichž vůbec nejde strach.. a všichni neustále zmateně pobíhají sem a tam.. takže se ptám: proč to proboha muselo trvat tři nekonečné hodiny??? alespoň že John Sturges měl dost rozumu, aby při transformaci samurajů na statečné děj o dobrou hodinu zkrátil..(17.11.2012)

 • rawen
  *****

  Viděl jsem 193 minutovou verzi - jen je škoda, že už jsem předtím asi čtyřikrát viděl americké Statečné, takže jsem věděl děj dopředu. Je to opravdu kus filmového kumštu - herecké výkony, kamera, prostředí i děj. Pěkná mlska. 9/10(18.12.2005)

 • MrCreosote
  ****

  Výborně natočený film a mezník v žánru (nejen) akčních filmů? Zcela určitě. Jeden z nejlepších dosud natočených filmů? Pro mě tedy určitě ne. Narozdíl od pozdějšího remaku je Sedm samurajů o poznání méně strhující podívaná. Zde, když byl některý z hrdinů zabit, nepociťoval jsem takovou lítost, jakou bych měl, protože některým postavám se nevěnuje příliš času a člověk tak nemá příležitost vybudovat si k nim určité sympatie (platí to tuším u třech samurajů). Nicméně nájezdy lapků a následující boje byly natočeny skvěle, ačkoli zde neproteče jediná kapka krve. Kurosawa to zrežíroval náramně a také herci předvádějí maximum, a to postupem času platí i pro přehrávajícího Mifuneho. Ovšem jak říkám, žánr westernu je mi mnohem bližší a ze souboje ,,plešounů" by tak vítězně vyšel Yul Brynner.(17.11.2008)

 • HellFire
  ***

  Tak tohle je ten legendární film, který později Američané okopírovali. Popravdě jsem se spíš nudil, sledovat 3 hodiny bláznivě pobýhající Japonce mě netěšilo. V tomto případě remake překonal originál.(14.3.2010)

 • Vishnar
  *****

  Není třeba nic dodávat, prostě neopakovatelná klasika, na kterou se vždycky rád podívám.(15.11.2006)

 • stub
  *****

  Kdyby všichni následní tvůrci akčních filmů alespoň vzdáleně udrželi standard A. Kurosawy, nebyl by dnes synonymem pro akční podívanou sexy svalovec kosící všechny kolem a trousící přitom megacool kecy. Neubráním se srovnání s remakem, který kromě západních kulis nic nepřidává, naopak ubírá na obsahu (velký rozdíl je např. ve vylíčení vesničanů, bohužel jde zrovna a velmi podstatnou věc) a pointa se někam nanápadně z větší části vytratila - nevadí, zjevně chybí málokomu:). Ale zpět k originálu. Mifune naprosto exceluje a jeho projev ve své době samozřejmě neměl obdoby, naplno se zde ukazuje jeho schopnost strhnout divákovu pozornost na sebe (s čímž se občas musel Kurosawa vypořádávat, v některých momentech jeho filmů je to vysloveně poznat). Tohle je samozřejmě 100%. Btw je málo tvůrců, kteří by po takovém úspěchu dokázali nepřešlapovat na místě a ihned opustit vyzkoušené schéma - jednoznačnost, se kterou tak učinil AK vypovídá hodně o síle jeho osobnosti a poctivosti přístupu(23.1.2008)

 • murakamigirl

  Dopozerať tento film nie je pre diváka oboznamujúceho sa s Kurosawom hračka. Veľmi mierne tempo deja plus vyše 200- minútová stopáž (SE) stoja za tou príčinou. Mne sa to podarilo na 2. pokus, ani ten sa však neobišiel bez ťažkostí s udržaním sústredenosti i bdelosti. Preto sa ani neodvažujem komentovať do priveľkej hĺbky. Kurosawa nás vynikajúco uvádza do časopriestoru a zápletky, od úvodných/ -nej minút/ minúty si získa náš záujem. A záujem nemizne, to, čo sa kvôli rozvláčnemu rozprávaniu stráca, je spojenie s príbehom, pretože slabne sústredenosť. A tak samurajské súboje, absolútne dejové a emocionálne vrcholy snímky, divák (začínajúci s A.K.!!!) dostatočne neocení. Od najlepšieho- buď sa premáha odsledovať to, nepremáha sa a vzýva čo najbližšie záverečné vykúpenie alebo- čo patrí k možnostiam- sa k súbojom ani nedostane..... Film vás však strhne vo svojom výraze- úchvatná mimika, gestá hercov a kamera, ktorá ich živo prenáša na obraz, ale i vo svojich myšlienkach..... Kurosawa precízne a pozoruhodne pracujúci s ľudskými emóciami. V tom je Sedem samurajov 100%. Hodnotenia sa zriekam. V budúcnosti zbehlejšej po Kurosawovej stránke to napravím a možno (alebo skôr pravdepodobne(?)) sa zmení aj môj postoj.(23.6.2008)

 • Anderton
  ****

  Tak ja neviem, najlepší Kurosawa, ale ako sa to dá hodnotiť objektívne. Samurajské filmy ma nikdy neohúrili a to som sa snažil, hlavne u Akiru. Problémom bola neskutočná stopáž a to som videl iba skrátenú verziu. Pri tej dlhšej by som už zrejme nevydržal. Samuraji sú objektívne kvalitný film, ktorý pobaví, má napätie a hrdinom držíme palce. Lenže potom je tu americký remake v pre mňa divácky pohostinnejšom prostredí divokého západu, kde ma to bavilo viac.(12.6.2012)

 • BigDeal
  *****

  Celý čas som nemohol uveriť, že je to z roku 1954 a vďaka ČT som si tento film mohol vychutnať v pôvodnom znení. Celkovo ale "len" 4,5* lebo aj keď sa jedná o prepracovaný snímok s kopou výborných scén, tá dĺžka je miestami neúnosná (hlavne o pol druhej v noci :)(17.11.2008)

 • Larky
  *****

  Geniální 207 minutový epos o skupince samurajů bránících jednu vesnici před nájezdy banditů.Je až neuvěřitelné jak Kurosawa dokázal výtečně pracovat s herci, dialogy (scénářem), kamerou a brutální stopáží, kdy jsem se ani minutu nenudil.Akira je (byl) prostě frajer, těším se na další jeho perly a jsem zvědav, jestli se nějaká aspoň vyrovná Shichinin no samurai, nebo je dokonce překoná.Absolutní skvost a jeden z vrcholů světové kinematografie - 98%.(6.3.2011)

 • Stanislaus
  *****

  Stopážově rozmáchlé Kurosawovo dílo a předchůdce Sedmi statečných (které jsem ale zatím neviděl) nabízí i téměř po šesti dekádách úžasnou akční podívanou s prvku humoru a dramatu. Neříkám, že bych celé tři hodiny zíral na obrazovku s otevřenou pusou, ale mě se ty bitky, záběry kamery a Kikučijovy trapasy prostě líbily. Zkrátka japonský velkofilm, který je možná delší než se hodí, ale za zhlédnutí určitě stojí.(20.3.2011)

 • 902 10
  *****

  jedno stare cinské prislovi rika, ze se filmovy remake nikdy nevyrovna originalu. a to i když jste remake videli jako první (jako v tomto pripade kazdy). a stejne jako u filmu/remaku blby a blbejsi, i v tady melo moudre prislovi pravdu. sedm samuraju totiz JE lepsi film nez sedm statecnych, je totiz genialni. jeden z nejlepsich filmu vsech dob.(18.9.2006)

 • villon17
  *****

  Nevim, jestli je to moudrý, ale srovnala bych Sedm samurajů se dvěma filmama: Kmotrem a Sedmi statečnejma...Kmotr mi tenhle film připomínal dýlkou a profláknutostí, ale i tak tam bylo spoustu lichejch míst a slabejch okamžiků. A Sedm statečnejch, jak už název napovídá, je téměř to samý. Samo, že Sedm statečnejch se akorát opičí, ale rozhodně šli na to líp. Zkrátili to, vylepšili to a prostě udělali všechno proto, aby se mi to líbilo víc než Sedm samurajů. Přesto jako řikám, stejně jako u Kmotra de o klasickou záležitost, značně povedenou, a tak, i když ne stoprocentně, dávám 5.(30.11.2008)

 • mm13
  *****

  [100%](2.1.2003)

 • eraserhead666
  *****

  Kdybych měl hodnotit Kurosawův monumentální opus a jeho z obecného hlediska známější americký remake, asi oba dva filmy dostanou plný počet. Ale kdybych měl hodnotit jen a pouze tyto dva filmy, nezávisle na všech ostatních filmech a jen na základě jejich vzájemných podobností a kvalit, Kurosawovi plný počet zůstane a Sedm statečných se bude muset spokojit s jednou hvězdičkou. Sedm samurajů jsou opravdu monumentálním dílem, nejen svou délkou, která je však nabušena příběhem a zcela nudy prostá. Scénář, která se neorientuje jen na hlavní linie příběhu, ale vytváří a rozvádí nové a poskytuje neuvěřitelně mnoho prostoru pro vytvoření příjemného a dolaďujícího pozadí hlavní linie příběhu. Výborně vykreslující charaktery jednotlivých hlavních postav a i několika vedlejších. Ten ztřeštěný samuraj mě fakt bavil. Je tu drama, akce, humor, romance. Prostě dokonalé dílo, pro nějž je mi opět líto, že žebříček osobních oblíbených filmů je pozičně dost omezen :-).(9.8.2012)

 • curunir
  ****

  ,, ...NAJMEME SI SAMURAJOV." __ Najlepší film, aký kedy Kurasawa nakrútil (?) a tiež sa dá o ňom hovoriť ako o jednom s filmov, ktoré najviac ovplyvnili kinematografiu. S vetou, ktorú o tomto filme napísal Washington post: ,,NAJÚŽASNEJŠÍ AKČNÝ FILM AKÝ BOL KEDY VYTVORENÝ." ,sa dá v podstate do istej miery súhlasiť. Bojové scény obrany dediny patria medzi najlepšie vo filme a je z nich cítiť odhodlanie a vytrvalosť s akou dedinčania za pomoci siedmych ,,statočných" samurajov bojovali proti lúpeživých banditom. To čo uričte prekvapí aj zamrzí je smrť Kikuchiya (Toshirô Mifune) v záverečnej bitke. Avšak jeho obeť nebola márna! Dôvod prečo dávam 4* je ten, že som film videl pravdepodobne v rozšírenej verzii, ktorá trvá 3 a pol hodiny, kde my niektoré scény pripadali byť iba ako naťahovanie času. Film však ani po vyše pol storočí nezostárol a aj dnes má rozhodne čím osloviť a nadchnúť.(26.10.2007)

 • erl
  *****

  Mám rád sedm statečných. Ale právě jsem zjistil že téhle klasice nesahají ani po kolena...(28.2.2009)

 • joehot
  ****

  Myslím, že si musím sehnat nespeciální edici, poněvadž 207 minut je trochu přespříliš. Ale natočeno nádherně a postava Kikuchiya je po dnešku jedna z mých nejoblíbenějších.(6.1.2013)

 • Jirka_Šč
  *****

  Komentoval jsem (a se Sedmi statečnými porovnával) tady: http://scobak.blog.sme.sk/c/87005/Poznate-film.html Asi můj nejvíce "okoukaný" kurosawův film.(11.4.2009)

 • Sawy
  *****

  Sedm statečných mám moc rád, osobně je považuji za nejzábavnější western vůbec. A rozhodně nechci říct, že jsou nějak slabší, než Kurosawův "originál". Ten je především jiný. Díky své délce samozřejmě rozvláčnější, ale taky komplexnější. Zvládá z diváků dostávat skutečné emoce, ne jen takové ty instantní. Věnuje více času nejen ústředním samurajům (Mifuneho Kikučijo je skvostný), ale především prostředí a době, ve které se pohybují. Větší prostor dostávají taky vesničané. A především - nejde o zábavný akční western. Na akci sice v poslední části nevyhnutelně dojde, ale celý film je především nesmírně nostalgickým zamyšlením nad údělem samurajů v tehdejším světě, nad uspořádáním tehdejší společnosti. Sedm samurajů pojí se Sedmi statečnými příběh a charakterové typy, ale na obojí se nahlíží úplně jiným způsobem, obojí je zcela odlišně zpracováno. A obojí je super. U Sturgese se budete více bavit. Kurosawa vám zase zůstane déle v hlavě. 95 %(22.10.2009)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)

 • Cubinho
  ****

  Sedmero samurajů předchází pověst jednoho z nejlepších filmů všech dob. Viděl jsem 3,5 hodinovou verzi a s možná přehnanými očekáváními jsem byl po zhruba dvou hodinách filmu celkem zklamán. První část je hodně roztáhlá - tady vidím přednost amerického remakeu, který "sháňce" po samurajích věnuje času tak akorát. Taky to, že jsem viděl Sedm statečných dříve než Samuraje, nenašlo se snad věci, která by mě překvapila, protože když se Sturges rozhodl udělat americký remake, tak jej udělal se vším všudy. Avšak v čem 7 samurajů jednoznačně válcuje budoucí western, je období přicházející se samotným rozpoutáním bitvy mezi dobyvateli a obránci. Nejen to, že jsou mi postavy samurajů sympatičtější než postavy kovbojů - obzvlášť herectví a komika Toshirô Mifuneho je takřka jedinečná - nýbrž i bitva o "pevnost" je zrežírováno opravdu dokonale. Kurosawa na vás začne dýchat tím středověkým Japonskem, jenž jste od něj očekávali, a vy se zatajeným dechem sledujete, kterak se bojácní rolníci staví po boky chrabrých samurajů a až do závěrečné bojové deštivé scény pobíjejí jednoho lapku za druhým. 9/10(17.8.2010)

 • Frajer42
  odpad!

  Japonské filmy nemám moc rád ani nové a ani ty staré. Mám problémy s jejich tvářemi. Všechny postavy mi tak nějak splývají v jednu a aby toho tady nebylo málo, tak si všichni zvolily ty fešné účesy, tudíž jsem zde rozlišil asi 3 postavy(jeden je na ježka, druhej má jizvu a třetí je asi na ganji,neboť se pořád směje) a zbytek mi splynul. Teď ale k filmu samotnému. Děj mi přišel naprosto hloupý. Parta samurajů jde střežit vesnici, za jejichž obranu dostávají pouze najíst. Pořád někdo na někoho má potřebu křičet. Nájezdníci opakovaně jezdí do vesnice jako prasata na porážku a obráncům to potom jde strašně snadno. Na tu pořádnou řežbu, kde stejně, vzhledem k technickým vymoženostem doby ( Japonci vždycky koumáci nebyli ), nic neuvidíte si musíte počkat asi 2 hodiny, ve kterých se naprosto nic neděje. Pár divně ostříhaných lidí, kterým jde každé oko na jinou světovou stranu jde udělat nábor na samuraje, kteří je ohlídají před kmenem příživníků, kteří plení vesnice, protože nemají co do huby. Kdyby tenhle film neměl tak vysoké hodnocení, tak se na něj ani nepodívám. Do česka asi zavítala nějaká expanze Japonců, která prostě chce svým hodnocením za každou cenu obhájit ten jejich ,,klenot". Jinak si to nedovedu vysvětlit. Úplný odpad to sice není, ale vzhledem k tomu, že je film obrovským způsobem nadhodnocený, tak ten odpad prostě dám.(25.7.2011)

 • Terva
  *****

  Dlouho, dlouho jsem to odkládal. Velká, velká spokojenost.(9.4.2013)

 • ScarPoul
  *****

  Po dlhom čase som si znova pozrel túto klasiku. A znova som sa utvrdil, prečo tak veľmi Kurosawu a jeho samurajov( v akej koľvek podobe) milujem. Aj dnes je to preplnené silnými momentami, úžasným a uhrančivým herectvom a dychberúcimi scénami. V každom jednom zábere je viditeľná autorská vyspelosť tohto tvorcu, ktorý ide proti prúdu a zostáva svojský. Pekné budovanie atmosféry a nespochybniteľne zahrané charaktery. Pre mňa medzník ranného obdobia tohto tvorcu, na ktorého nedám dopustiť a ktorý ma vie vždy niečím prekvapiť.(14.5.2014)

 • F.man
  *****

  Geniální komplexnost po všech stránkách...(17.11.2008)

 • Premiere_*
  *****

  Dechberoucí hrdinský příběh o délce bezmála poloviny pracovní doby.(7.1.2009)

 • katasta
  ***

  Tak konečně jsem se taky dostala ke shlédnutí tohoto "veledíla". Musím říct, že od 88. nejlepšího filmu jsem čekala o hodně víc. Vlastně moc nechápu, co se na tom všem tak líbí. Je to extrémně dlouhé a ten čas rozhodně není dobře vyplněný. Dost času se tam neděje vůbec nic a někdo na sebe jen kouká, některé scény, kterým by stačila minuta jsou roztažené na deset atd atd... A k tomu všemu je film natočený stylem "který japonec asi bude nejuřvanější"... což v těch třech hodinách začne lézt dost na nervy...(3.5.2015)

 • Dale
  ****

  Ťažko niečo vytknúť tomuto skvelému dielu, možno len tá dĺžka je trochu prehnaná, no okrem päťminútovej prestávky nie je jediná scéna, ktorá by si zaslúžila byť vystrihnutá. Film nenudí a pôsobí značne realistickejšie ako jeho westernový remake. Niekedy je napínavý, inokedy dramatický a miestami aj zábavný, k tomu výborní presvedčiví herci... no chýbala mi tu nejaká čerešnička na torte, ktorá by z toho spravila niečo úžasné a nezabudnuteľné, niečo čo by ma emočne dostalo, že by som si povedal "waw, to bola sila". 90%(4.9.2017)

 • Turiec
  ****

  Viac než trojhodinový film o vzájomnej nedôvere a zbližovaní sa samurajov a sedliakov. Najlepšie tento vzťah vystihuje mladý Kikučio – samuraj-učeň, ktorý je sám synom sedliaka. Považuje sedliakov za pracujúcu, nečestnú, nedôveryhodnú zver. Podľa neho sú zbabelí, krutí, držgroši, hlúpi a vraždiaci. Ale kto ich takými urobil? Samuraji. „Kedykoľvek bojujete, pálite dediny, ničíte obilie, beriete jedlo, znásilňujete ženy, zotročujete mužov, zabíjate tých, ktorí odporujú.“ Charakter každého so siedmych samurajov je vyobrazený veľmi plasticky. Osobný príbeh každého z nich totiž scenáristi vytvorili ešte pred samotným scenárom, a tak doň už vlastne vstupovali „živé“ postavy. Takeši Šimura (Kambei) zahral ústrednú postavu diela s veľkou jemnosťou a eleganciou. Akcia netvorí podstatu filmu. Kurosawa sa zaobišiel bez špeciálnych efektov, výbuchov a potokov krvi i bez pridlhých šermiarskych súbojov a lacných vtipov. Bez víťazného potľapkávania, či triumfálnych póz. Táto epická óda na samurajov-roninov, ktorí bez cieľa blúdia krajinou, hľadajúc zvyšky svojej slávy, ani pri svojej dĺžke nenudí a každá scéna má svoj zmysel. Moje hodnotenie s prihliadnutím na iné Kurosawove filmy ****1/2.(13.10.2003)

 • mysiak
  *****

  Majstrovské dielo, ktoré je považované za základný kameň samurajských filmov je neopísateľným zážitkom, ktorý treba proste vidieť...(6.7.2008)

 • GodComplex
  ****

  Sel jsem se na to podivat tak, jak je tento film prezentovan, tedy jeden z ultimatnich milniku kinematografie a jeden z nejlepsich filmu vsech dob. Tohle nikdy nedopada dobre, samozrejme to neni az TAK dokonale. Vyborne to je ale bez sebemensich debat. Byl to muj prvni kousek od Kurosawy a ta grandizonost a epicnost, se kterou byva spojovan se zde projevila se vsim vsudy. Minimalne tim, ze to je dlouhe 3 a pul hodiny a ja sem mel pocit jakobych ten film sledoval tak 6 hodin. Urcite bych to take cele lepe ocenil, kdybych predtim nevidel Sedm statecnych, kteri jsou sice skveli, ale Samuraje az prilis verne kopiruji a cele jadro filmu, pribeh atd. uz diky tomu znate, skoda. Velka vyhoda americkych statecnych kovboju (krome lepsiho hudebniho main themeu) byli herci v hlavni sedmicce, protoze zatimco americka verze obsahovala unikatni osobnosti, u kterych jste meli naprosto jasno kdo zastava jakou roli, tak tady mi dobra polovina samuraju splyvala dohromady a kdyz po 3 hodinach sledovani nekdo umrel, tak jsem stale nevedel ktery z nich to vlastne byl a tudiz me to vubec nezajimalo, coz je trosku problem. Nektere postavy byly navic az prehnane protivne, coz neni uplne optimalni, kdyz je musite trpet tak dlouhou dobu. Jinak jsou to ale same superlativy - vypravnost, bitvy, strategie, skvele zabery i pres svou cernobilost, priroda, promakana vesnice atd. Me topky to rozhodne okupovat nebude, ale skvele je to kazdopadne.8/10(18.10.2009)

 • frashmaker
  *****

  Kurosawa je Bůh a já dnes viděl jeho Sedm andělů. Pro takovéto dokonalé veledílo nemám slov. 207 minut trvající skvost a jeden z nejvybroušenějších klenotů světové kinematografie je jedním z mála filmů nad tři hodiny, který nenudí ani setinu vteřiny. Kurosawa si umí hrát s herci a vybrousí jejich výraz do neskutečných vyhroceností, které však stále působí zcela přirozeně. Nechápu jak je možné, že zjevná obšlehnutost v podobě "Sedmi statečných" tu může mít vyšší hodnocení, když ten nápad je převzatý jak přes kopírák. Sedm chrabrých a udatných chrání vesnici, kam již dříve zavítali bandité a snažili se chudým neschopným rolníkům vzít všechno jejich jídlo. Jen Američané to přepsali do rolí, pro ně samotné lépe stravitelných amerických kovbojů.(6.3.2010)

 • kleopetra
  ****

  Sedm statečných sice vzniklo později, ale je to pro mě stravitelnější...(4.11.2012)

 • Marek1991
  **

  Originálny film v rozťahanej dĺžke, s výbornou kamerou, v podstate dosť ochotníckymi hercami, po ktorého skončení mám pocit premrhané času. Mám pocit, že mi nič nedal, že jeho príbeh za veľa nestál. Mnoho ľudí to vynáša do nebies, chváli čo sa dá, no mňa to doteraz obcházalo a po jeho vzhliadnutí nemám pocit, že by som o niečo prišiel.(8.2.2014)

 • MikO_NR_1909
  *****

  Asi najlepší film východného kontinentu. Kurosawa obdaril svoje veľdielo takými prvkami, aké mu môžu na západe len ticho závidieť. Roľník, či patril alebo nepatril k žobrákom, nespôsobil si svoj nelichotivý status vlastnou vinou, ale údelom zlodejov a grázlov, ktorých predkovia boli zase len roľníkmi. Tým pádom, sila vesničanov nespočívala v prenesení zodpovednosti na výpomoci samurajov, ale v ich celo-historickom ožobračovaní a vykorisťovaní, kde práve ich vlastné prírodné podmienky ako silný dážď či zložitý terén napokon stáli na ich strane, na strane obyčajných ľudí, na strane, ktorá sa o svoje plody úrody poctivo starala. Mimochodom záverečná scéna v onom daždivom blate je najlepšie natočenou akčnou sekvenciou, akú som mal možnosť vidieť.(1.7.2014)

 • liquido26
  ****

  Tak jsem se konečně dokopal k tomu, abych shlédnul taky tuhle klasiku. Délka skoro tři a půl hodiny byla docela brutální, soustředit se po takovou dobu na jeden film je docela mazec, ale rozhodně jsem se nenudil. Ze Sedmi samurajů mi nejvíc utkvěl v paměti Toshiro Mifune. To není herec do je ďábel. Jeho poskakování, pobíhání a pokřikování mi neskutečným způsobem připomínalo Louise de Funes. Bez něj by Samurajové byli poloviční. Už jenom kvůli němu se s chutí podívám na další Kurosawovy filmy.(21.2.2009)

 • Orlau32
  *****

  Je to veledílo. Co na tom, že trvá 207 minut, a že ukazuje japonské poměry ze 16. století. Na rok 1954 to byla senzace ! Mě však zaujalo něco jiného a dovolte, abych zde vypsala své dojmy. Všichni víme, že tento film dal nápad scénaristovi "Sedmi statečných" a dodnes se fandové přou, co je lepší. Každý film je však jiný ! Sedm statečných z jiné doby, filmováno jako oblíbený western se 7 hrdiny, kteří mají soucit s nejchudšími z chudých. No dobře, ale víte so udělalo z tohoto filmu něco úžasného ? CALVERA ! Ano ! Zatímco v " Samurajích bandity téměř nevidíte o vůdci banditů nemluvě, (to je potvora s rohama ), v "Sedmi statečných" mu dal scénarista do úst nezapomenutelný dialog a zahral ho famózně charismatický ELLI WALLACH ! Jen si promítněte báječnou scénu, kdy Calvera odebírá zbraně Chrisovi, Vinnovi a ostatním ! To je přece koncert dialogů ! Proto a nikoliv v nějakých potyčkách vám tento film zůstal v paměti, i když závěr obou filmů byl až na "drobnosti" dosti identický. Ale nic naplat - oba filmy jsou mistrná díla své doby.(9.8.2010)

 • numi
  ****

  Čtyři hvězdy za to, že jsem klukům samurajským fandil i přesto, že jsem od začátku věděl, jak to dopadne. Jinak přetažená stopáž, rolník-samuraj ukradený z němého filmu a lapkové umírající na seknutí do zadku ubírají v dnešní době filmu na kouzlu, ale přesto je stále od začátku až do konce ukoukatelný a zábavný.(4.6.2013)

 • Spike17
  *****

  Přesně v tomto epickém japonském snímku, který si pro nás mistr Kurosawa precizně ukuchtil, se skrývá důvod, proč mne pokaždé snímky z Dálného východu dokáží s tak přesnou muškou dokonale odzbrojit, až nezbývá nic jiného, než s myšlenkami na labužnický majstrštyk odběhnout do vedlejší místnosti pro kapesníčky a pořádně se vysmrkat, doufajíc, že tento stav naprosté emocionální destrukce dokáže japonský génius ještě někdy trumfnout. Sedm samurajů je totiž podáno vypravěčsky mimořádně poctivě, mnohem komplexněji než Sedm statečných a s takovou odlehčenou elegancí šmrncnutou s vtahující atmosférou japonského venkova, že se prostě ódě na nehynoucí kvalitu tohoto filmu vyhnout nelze. Kurosawa tak na počátku mých dvacátých let definoval můj postoj k japonské kinematografii tak efektivním způsobem, že ještě ani teď, při psaní tohoto komentáře, nezůstává ani jedno oko suché. Tento prehistoricko-samurajský kult mě prostě nenechává klidným a chladným ani po několikahodinovém odstupu projekce, a proto ho musím náležitě ocenit! 100%___ Z cyklu (skoro)lampsovy komentáře na čsfd... Děkujeme za tvůj přínos této databázi a její obohacení, jsi náš GURU!(7.2.2017)

 • luka4615
  *****

  Akira Kurosawa tímto filmem na velmi dlouhou dobu definoval žánr "japonský samurajský film". Sedm samurajů je totiž epicky rozmáchlou podívanou, v níž vedle silného příběhu a historicky přesných reálií hraje nemalou roli i strhující akce.(6.7.2015)

 • OG_Swifty
  *****

  Na prvni pohled vrazedna stopaz 3 a pul hodiny, na druhy vsak vsem velmi znamy pribeh, ktery plyne pomalu a pritom nenudi. V tom lze spatrit genialitu a nadcasovost Akiry Kurosawy - tehdy pribeh nikdo neznal a bavil. Ja pribeh znal a presto me to bavilo a kazda minuta filmu uplynula jako nic. Urcite to neni film pro kazdeho, snimek vypravi pribeh velmi pomalu a dokazu si predstavit, ze ne kazdemu to sedne. Za me ale nesmrtelna klasika a z meho pohledu nejlepsi Kurosawa.(15.10.2017)

 • Vojcl
  *****

  Na rozdíl od amerického remakeu, není japonský originál filmem pro každého. Akční scény na svoji dobu jedinečné, dnes už však mohou působit směšně, dost vyčerpávající je také velmi dlouhá stopáž. Dlouho čekáme než se hlavní hrdinové dají dohromady a prvního pořádného boje se dočkáme až tak ve třech čtvrtinách filmu. Je to však snímek neskutečně uvěřitelný od první do poslední minuty. Samurajové nejsou žádní neporazitelní terminátoři,ani stoprocentní klaďasové, to samé se dá říct i o banditech a vesničanech. Je to zkrátka objektivní pohled na krušný život ve středověkém Japonsku, silný a obsahově bohatý příběh,který ovlivnil filmovou tvorbu na několik desetiletí, nezapomenutelný hudební doprovod, skvělá režie a herecké výkony, kterým dominuje tragikomická postava Toshira Mifuneho - bezesporu nejtalentovanější asijský herec všech dob! Nemám co dodat.(21.8.2006)

 • kobejn
  *****

  Není to samurajský film, ale především velké umělecké dílo s humanistickým poselstvím, mnoha nezapomenutelnými scénami a úžasným Toširo Mifunem.(18.2.2007)

 • Dr.Zhivago
  *****

  V roce 1982 napsal Kurosawa ve své autobiografii: "Vždycky jsem si myslel, že bychom měli mít podstatnější jídlo, podstatnější filmy. A tak mě napadlo, abych se pokusil udělat film, který by byl tak zábavný, že máte chuť ho sníst." A tak Kurosawa vytváří v ryze japonském prostředí nesmrtelný "western", do hloubky inspirovaný americkými filmy a přece zcela nový a jedinečný svým pojetím i zpracováním, takže se jeho film triumfálně vrací ke svým zdrojům přes oceán a stává se modelem nejen Sturgessových slavných Sedmi statečných (Magnificent Seven), ale celé plejády action filmů jako Děla v Navarone (Guns of Navarone), Špinavý tucet (Dirty Dozen), Dogs of War (Psi války), Peckingpahových Major Dundee (Major Dundee) a Wild Bunch (Divoká banda), Last Samurai (Poslední samuraj) a mnoha a mnoha jiných. Žádný z velkých japonských filmů se zpočátku nesetkal s takovým nepochopením u kritiků, jak v Japonsku tak na západě, jako Sedm samurajů. Známý a vlivný filmový kritik Sató Tadao napsal, že jelikož film byl natočen v roce 1954, tedy v době, kdy byly založeny Japonské sebeobranné jednotky (Džieitai), je vlastně jakousi záměrnou oslavou vojenského ducha a podporou japonského militarismu. Levicoví intelektuálové zase ve spojení samurajů a sedláků spatřovali příslib revolučního spojení antagonistických tříd, jiní brali samuraje jako metaforu pro intelektuály jako takové. Osobně jsem přesvědčen, že Kurosawovo myšlení bylo na hony vzdáleno jakýmkoliv ideologickým či politickým předpisům a požadavkům, že rozhodně nechtěl ilustrovat žádné dějinné procesy, tím méně ospravedlňovat japonský militarismus a podobně. Šlo mu především o to, aby v akčním, co možná zábavném filmu vyjádřil svou humanistickou filosofii života, své přesvědčení, že smysl života není něco vnějšího, co nám kdosi může nabídnout jako dar, ale spočívá především v mužném činu, kterým si každý svůj smysl života vytváří. Tuto základní existenciální svobodu máme za každých, i těch nejtěžších okolností. A konečně, Sedm samurajů je i povzdechem nad tím, že v plebejském světě už není místo pro šlechtické noblesse oblige, že život sice půjde dál, lid bude zpívat a sázet rýži v neměnném koloběhu rození a umírání, ale elegance, čest, ochota obětovat pro vyšší princip hrdla i statky, se z tohoto světa k jeho nesmírné škodě, nenávratně vytrácí.(5.3.2009)

 • Lacike
  *****

  Videl som to pred par rokmi, takze si uz nepamätam detaily, ale na moje prekvapenie som sa nenudil ani na sekundu. A to som videl tu dlhsiu verziu. Nemal som problem ani s ciernobielym obrazom. Je to proste pecka, ktora nezostarla ani o sekundu a vdaka tomuto filmu som si postupne napozeral väcsinu Kurosawovych filmov a stal sa jeho fanusikom. 10/10.(10.3.2015)

 • Dexter1
  *****

  Siahodlhá minutáž ma maximálne odrádzala od tohoto filmu. Ale napodiv nepríde ani k jednému hluchému miestu. Všetko ide v parádnom tempe, kde sa konštruuje komplexný príbeh so všetkým, čo k tomu patrí. Silné zábery, akcia, humor, ľudská dráma a aj nejaká tá romanca. Tento film má všetko čo som od neho očakával a ešte aj plno vecí naviac. P.S. Sedem statočných sa môže ísť schovať.(4.4.2010)

 • fmash
  ****

  Skvělý film, při jehož neuvěřitelné stopáži se jeden nenudí a nepodívá se na hodinky zdaleka tak často, jako u mnoha délkou méně než polovičních snímků. Pátá hvězda chybí za prapodivnou válečnou taktiku banditů a za nepřesvědčivé bojové scény, na nichž byla zajímavá snad jen přirozeně působící „neochota“ vesničanů píchnout do někoho bambusem.(9.5.2011)

 • blackrain
  *****

  Od někoho jsem kdysi slyšela větu, že pokud bych měla někdy v životě vidět jen jeden jediný asijský film, tak by to měl být právě tento. To mu člověku jsem to samozřejmě nechtěla věřit, i když to myslel naprosto vážně a nehnul přitom ani brvou. Po letech s tím člověk musím souhlasit a musím přiznat, že měl pravdu. Je to po všech stránkách dokonalý a hlavně nesmrtelný film. Vůbec mi nevadilo, že příběh je tak strašně provařený.(17.6.2011)

 • džanik
  *****

  Horst Buchholz představuje ve Sturgesově westernové verzi postavu, kterou v originále ztvárnil Isao Kimura. Všimli jste si, jak si jsou vzhledově podobní? Také Charles Bronson má orientální rysy. Samozřejmě, že jsem nejprve (1983) a opakovaně viděl film Sedm statečných. Sedm samurajů se mi nikdy (v televizi) nepodařilo vidět celé. Při sledování dlouhé verze tohoto výtečného filmu, který opravdu MUSÍTE vidět, než zemřete, jsem si zpočátku říkal, kdo vlastně představuje ve westernu kterého samuraje. Pak už mi to bylo jedno a nechal jsem se unášet vyprávěním. Mě Kurosawův styl oslovuje, nějak ve mě prostě rezonuje. A to se týká všech jeho filmů, které jsem měl možnost dosud vidět.(16.4.2012)

 • Aleee89
  ***

  (viděno v červenci 2011) Po sérii filmů s Alanem Rickmanem jsem se opět vrhla na jednu klasiku. Klasiku klasik, chtělo by se říci. Už od začátku jsem nevěřila, že mě zrovna tenhle snímek dostane, ale přece jenom je třeba ho vidět. Sice mě braly mrákoty z délky, ale na etapy jsem film nakonec zvládla. Pro mě je Kurosawa pan filmař, ale mnohem více mi seděl třeba jeho Rašómon, který byl nabitější událostmi a hlavně kratší. Ano, právě rozvleklost a neúnosná délka Sedmi samurajů pro mě byla jednou velkou překážkou, kterou jsem nedokázala překonat. Snažila jsem se, ale tenhle typ filmů pro mě není to pravé ořechové. Jsem ráda, že jsem Sedm samurajů viděla, není to špatný film, cítím k němu úctu a taky kvůli tomu dávám vcelku vysoké hodnocení, ale znovu to vidět nebudu potřebovat. Chyběla mi tu gradace děje, nějaké zvraty nebo tak něco. Vždyť hodinu trvalo, než se samurajové vůbec dali dohromady...(7.4.2012)

 • Elfias Dóže
  ****

  Superlativy typu monumentální, velkolepé jsou zde skutečně na místě. A víte co je nejlepší? Ve filmu snad není po celou dobu jediné výrazně slabší, nudnější místečko. Což je vzhledem k tomu, že jsem zhlédl tři a půl hodinovou verzí, skutečná poklona. Dle mého lepší než pozdější remake - klasický western Sedm statečných - takže jak vidno, další poklona. :-) Na plný počet to ale nevidím. Strachuplné chování vesničanů je místy dosti přes čáru a hlavně otravné a SPOILER dějová linie samurajského učně + dcery rolníka se mi zdála po scenáristické stránce nevyužitá SPOILER. 80%(28.3.2013)

 • GILLWANDER
  *****

  Dosť dlho som tento film obchádzal, i napriek tomu, že mal priaznivé viac než priaznivé ohlasy so strany kritikov a samotných divákov. Mal som ho v takej mojej železnej rezerve, keď už nebude čo pozerať. Tá chvíľa došla, a tak som po Siedmych samurajoch z mojej filmotéky siahol. Zabudol som spomenúť, že Siedmych samurajov som mal a samozrejme, že ešte mám v predloženej režijnej verzií. Tá má asi tri a pol hodiny. Takže som si povedal, že nudiť sa asi nebudem. A viete čo, nenudil som sa! Je to síce starý film, ale klenot japonskej fotografií. Kultúrne dedičstvo, ktoré sa nedá zdediť. Stará filmová škola japonskej dokonalosti, ktorá fascinuje a bude fascinovať ešte dlhé desaťročia. To čo tento film ponúkol za tie tri a pol hodiny je neskutočne! Blaho, dokonalosť, príbeh ako číre zlato z najvzácnejšieho potoka filmovej krásy. Úžasný herci, jeden za druhým, boli nesmierne impulzívny, priam dokonalý!, a kamera ako vystrihnutá z filmovej knihy. Tá čo predviedla, ach...žasnem, a chcem aby som ešte žasol, preto lebo sa cítim po tomto filme blahodarne. Tak ma nadchol, že to nie je po pravde ani možné. Tie tri a pol hodiny som si náramne užil, každú jedinú sekundu som úpenlivo striežil, ako oko v hlave. Ani ten najmenší detail mi neunikol. Siedmy samuraji sú pre mňa akousi očistou pred niečím zlým, ktoré mi chce ublížiť. Vďaka nim sa to "žiaľ" nestane. Krása nevídaných rozmerov, šperk japonskej kultúry a samurajov samotných, takto sa milé dámy a pani točí film! Bez nejakých hlúpych prikrášlení, monotónnych dialógov, zbytočných scén, ktoré by filmu len priťažili, bez nemých hercov, ktorý by len tak priblblo postávali. Všetko do seba dokonale zapadá, nič nie je v tomto filme na zvýš, vôbec žiadny zádrheľ. Nič. Dokonalosť sama o sebe. Hodnotím predovšetkým svojim srdcom, vnútorným hlasom, ktorý mi šeptá, že tento film je balzam na dušu. Top 25, a to doteraz bola nedobytná. Siedmy samuraji ju premohli, bez žiadnych okolkov je tento film pre mňa veľmi cenný. Desať z desiatich. Po druhom zhliadnutí možno ešte prihodím. 10/10(21.8.2013)

 • Thewho18
  ****

  Opět se potvrdilo pravidlo, že originál je nejlepší. Sedm statečných kopíruje předlohu do nejmenších detailů, včetně dialogů a nepřináši téměř nic nového. Hlavní rozdíly mimo stopáže a větší propracovanosti vidím v komediálních scénách, u kterých jsem se skvěle bavil a také vesničané jsou tu vykresleni mnohem lépe. Další velký rozdíl je v pojetí bojových scén. Ano přesně takhle si představuji, že by vesničané vedení samuraji bránili svoje území před nájezdy lapků. Jejich nadšení, smíšené se strachem a jejich dlouhá kopí jsou dechberoucí. Kapitolou samou pro sebe je pak famózní Kikučio. Jsem nadšen, tohle jsem vážně nečekal. Smekám pane Kurosawa.(2.11.2006)

 • Sheldra
  *****

  Tak jsem se konečně dokopala podívat se na těch slavných Sedm samurajů. Říkala jsem si, no jo, to bude nuda... To jsem se zase jednou sekla. K mému překvapení se nuda nekonala, naopak jsem celou dobu jen zírala - každá minuta má své opodstatnění, ani záběr nazmar. Dokonce i ten scénář nebyl kravina a herci si mě okamžitě získali - stejně jako Kurosawa. Nemá smysl to rozpitvávat - je to ten typ filmu, o kterém si můžete přečíst hory komentářů, a přesto bude váš dojem úplně jiný. Buď vás to nadchne, nebo se tomu vyhnete velkým obloukem a budete dumat, nad čím to prokrista všichni básní. Já patřím k té první skupině.(14.1.2010)

 • TheDon
  ****

  Tak na potřetí, jelikož sem u toho dvakrát usnul, dokoukáno. Není to tím, že by mě Kurvasawo úplně nudil, jako chybu spíš vidím, že sem si to pustil v jedenáct večer a při 207minutové naprosto teroristické stopáži, to soudnej pracující člověk nemá šanci dokoukat, ikdyby ho bavilo sebevíc. Co se týče bederních roušek a Tošira pobíhajícího jen v ´brnění ´, působí to přinejmenším úsměvně, ale poplatno své době, asi plavky s vysokým podílem lycry byly podpultovým zbožím a ne každej proso,nebo rejžižer si je za misku rejže mohl koupit. Ale našli se i tací, kteří se na plavky mohli vykašlat a lítali v barevných pyžamech s metr a půl dlouhýma perořízkama. Nebo hůř, s osmimetrovou bambusovou skokanskou tyčí a výrazem lehké mentální retardace ve tváři. Pokud se na to zaměřím jako na celek, tak to překvapivě funguje a sám sobě si s údivem musím přiznat, že mě to docela bavilo. Rozsvítím čtyři poblikávající hvězdy, ať už za rádoby komediální vložky Tošira, nebo za neuvěřitelnou výpravnost celýho spektáklu. 70% P.s.: Někdo tu psal, jak je konec skutečně tíživý a jakou podobu má vděk k lidem, kteří pro vás zemřeli. Souhlasím, ale jen z části. Pěstujou a žerou rejži, tak co mají dělat? Oslavujou to písní a sázením rejže. Jasný jak facka.(4.2.2016)

 • wipeout
  **

  Napriek tomu, že som tento snímok bral ako klasiku a teda nesnažil som sa aplikovať kalsický náhľad na film, nemohol som si pomôcť ale pre človeka ktorý sa v podobnej tvorbe príliš nevyzná to boli sakramentsky dlhé 3 hodiny. Možno pre omnoho viac zasvetených to je nezabudnuteľný zážitok no ja sa pripájam k 3 AM Code.(8.7.2006)

 • maverick10
  *****

  Zanrova parada. Precizni japonska prace tkvi v dokonalosti pramenite z poctivosti.(21.12.2007)

 • Carlossss
  *****

  Nechci a ani se nebudu zaobírat porovnáváním Sedmi samurajů a Sedmi statečných. Oba jsou to totiž natolik skvělé filmy, že nějaké jejich porovnávání je naprosto od věci. Akira Kurosawa stvořil dílo, které je hodno zařazení do zlatého fondu světové kinematografie. Stopáž je sice delší, ale absolutně nenudí a pořád je na co nevěřícně koukat. Někdo vyčítá, že charaktery jsou zde špatně vykresleny a že splývají. Nevím, co ten dotyčný při sledování dělal, ale ani jeden ze sedmi samurajů mi nepřišel ani v nejmenším podobný tomu druhému. Všichni byli dokonalí hrdinové... nejlíp však svou roli zvládl Toshirô Mifune jako pološílený Kikuchiyo. Já prostě nemůžu jinak než za pět hvězdiček. Mám rád takové filmy.(27.2.2008)

 • dee-key
  *****

  Cha. Tři a půl hodiny černobílých uřvaných šikmoočků. Znále lepší způsob jak trávit páteční večer? Po Yojimbovi jsem se dlouho na tenhle film těšil. Asi budu jediný, kdo ho nebude srovnávat s remakem, protože ten western jsem snad ani neviděl celý. Ale Kurosawa mě tímhle filmem oslovil. Mimo jiné i obsazením svého dvorního herce Mifuna do role poněkud bláznivého samuraje Kukučia. Co mě ale pobavilo, je pětiminutová znělka v půlce filmu, jako přestávka. Jinak rozhodně stojí za vidění.(7.11.2009)

 • Primitive
  *****

  Geniální režie Akira Kurosawy a excelentní výkony herců, hlavně Toshirô Mifune předvedl opravdu herecký koncert. První část tohoto veledíla je plná vtipných momentů a hlášek, druhá se nese v bitevním duchu. Bojové scény jsou natočeny mistrovsky, jako ostatně celý film. Závěr je jednoduše dechberoucí. Zásadní snímek, který i po tolika letech neztrácí nic ze svého kouzla. Dokonalé dílo ve všech ohledech.(21.11.2009)

 • corpsy
  ****

  Tak som sa prekusal cez 207 min stopáž a poviem vám, TAKMER dokonalé. Na svoju dobu efektné bojové scény, skvelá kamera... no proste TAKMER všetko. Tu mi opäť, ako pri viacerých filmoch, vadí minutáž. Nie každému filmu to prospieva. Ale aj tak odporúčam.(1.8.2010)

 • Morloth
  *****

  Opravdový velkofilm. Smekám. A marně dumám nad tím, na co ten Matty koukal...(20.4.2011)

 • kaylin
  *****

  Jeden z těch filmů, které nejsou zbytečně oslavovány. Je to úchvatný opus, který je sice dlouhý, ale ne zbytečně. Je zde drama, je zde humor, akce i emoce. Tohle všechno na příběhu jedné vesnice, co chtěla jen pomoct od banditů. Skvělé postavy a skvělé scény, na které se nedá jen tak zapomenout. Především závěr je skutečně tíživý a ukazuje, jakou podobu může mít vděk k lidem, kteří pro vás zemřeli.(11.12.2014)

 • dezorz
  ****

  Po vsetkych moznych japonskych variaciach na samurajsky hisotricky film musel to byt Kurosawa, pouceny americkym westernom, kto dokazal do jap. kinematografie zaradit samurajsku realisticku historicku dramu. To sa mu fakt podarilo.(8.4.2007)

 • Tuomi
  *****

  rozpočet: $2,000,000 výdělek: $269,061 (USA) (31 August 2003)(17.1.2008)

 • kusper
  *****

  na podruhe mnohem lepsi(18.11.2008)

 • JohnMiller
  *****

  Tiež ako mnohý predo mnou som sa do filmu pustil pretože je tak uznávaní má mnohé kladné recenzie a je významnou snímkou kinematografie. Vraj prvý akčný film. Priznám sa že som nečkal že by sa mi nejaký starý Japonský film bude až tak páčil . Mnohé novšie samurajské filmy Akira Kurosawa kedykoľvek strčí do kapsy. Sedem samurajov .. teda šesť plus jeden zabijak má naozaj výbornú prácu s kamerou, hercov zvolili fakt dobrých, dramatické momenty boli silné plné emócií ,bojové scény tiež stáli zato. Je to Masterpiece.(27.3.2013)

 • higuain
  **

  Tenhle film by potřeboval zkrátit minimálně o polovinu. Ty tři a půl hodiny jsou šíleně ubíjející, protože se tam většinu času nic moc neděje. Ale pokud člověk potřebuje usnout, tak je to ideální, to zase jo.(13.10.2017)

 • Dannysek4U
  *****

  Verte nebo ne, ja to mam radsi nez Sedm statecnejch. A ten konec je proste vrcholnej... zase jsme to prohrali!!!(16.11.2008)

 • milka
  *****

  Opravdu jedinečné dílo vedle něhož i pro mě skoro dokonalých Sedm statečných bledne závistí. Tady totiž funguje naprosto všechno od napětí až po humor, kterého je tady překvapivě docela dost. No a hlavně to i přes svojí masivní délku vůbec nezačne nudit, což je u podobných filmů někdy docela těžké a klidně bych si to dal znova.(17.11.2008)

 • DominikV
  *****

  Mně tedy moc asijské filmy nic neříkají, jenže tohleto neni film, to je skvost! Je dobře, že jsem první viděl Sedm statečných a až poté toto. Bavil jsem se dvakrát tolik. A co ještě umocnilo atmosféru byl japonský dabing, ve kterém se mi to podařilo shlédnout(8.12.2009)

 • kinderman
  *****

  Jen ta stopáž (v případě Sedmi samurajů ovšem narozdíl od mnoha jiných "dlouhých" filmů zcela ospravedlnitelné 202 minuty) mi brání, abych si tento nejlepší akční film všech dob podložený silným příběhem a obecně platnými myšlenkami o smyslu lidské existence pouštěl pořád dokola.(10.2.2011)

 • joker.george
  *****

  207 minut je jistě dlouhá doba na sledování jednoho snímku, ale u Sedmi samurajů to v žádném případě není přepálené, a už vůbec ne na škodu (aspoň jsem se připravil na Jih proti Severu...). Kurosawa se nesnažil o nějaké zběsilé tempo, přesto je silný příběh v kameře, nápadu, zobrazení rozdílných životů vznešených samurajů a obyčejných rolníků i režii nadčasový, jen bych radši dal větší prostor zcela anonymním lapkům. A nejvíce si mě získal svou rozporuplnou postavou Kikučijo.(24.8.2015)

 • Rocky88
  *****

  Jo! Tak tahle tříhodinová verze japonský filozofie od Akiry mi jednoznačně sedla! Po celou dobu trvání tohoto filmu se v něm neobjeví jedno hluché místo, které by rušilo. Postavy jsou nádherně prokreslené, proces seznamování samurajů a rolníků zajímavě psychologicky sestaven a i souboje jsou velice věrohodné. K tomu perfektní režie, převratná kamera (zde, v roce 1954, byl použit vůbec první zpomalený záběr) a perfektní Mifuneho výkon. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo neustálé ječení všech Japonců. Voni ječej, i když bulej! Ale filmu se to nedá mít za zlé, jelikož každý národ je jiný.(18.11.2006)

 • rogerkint
  *****

  akční příběh hrstky samurajů, bránící chudé rolníky proti mnohočetné přesile, jemuž sturgessův remake nesahá ani po paty(25.2.2007)

 • Crawler-D
  *****

  Doufám, že Sedm samurajů navždy zůstane klasikou.(13.6.2007)

 • forsythia
  *****

  Co k tomu říct? Nečekala jsem, že mě tenhle film dostane, a dostal. Přistupovala jsem k němu spíš jako k povinnosti než s nějakým očekáváním, úvodní scény jsem sledovala s nedůvěrou a v duchu si mumlala něco o tom, že je jistě tak vysoko hodnocený jen proto, že se to u takového díla sluší, a že mě to určitě nebude bavit. Jenže ouha. Po nějaké době sledování jsem zjistila, že se za prvé bavím a za druhé si jednotlivé postavy získávají mé sympatie a že mi začínají být nějak podezřele blízké a milé. A vůbec. A jak se tohle povede, tak je jasné, že budu na konci litovat, že to skončilo.(20.3.2012)

 • Jim_Beam
  *****

  Ačkoli je to hodně dlouhej film (207 minut, žádnejch 160), což zrovna nemusím, tady mi to ani moc nevadí... Asi na to člověk musí mít náladu a tu já měl. :) Navíc mám samurajský filmy docela rád. Přesto ale těch mejch 5* není jednoznačnejch, první půlka filmu není sice špatná, ale za 5 nestojí, druhá půlka je však výborná a není to ani tak kvůli samotnýmu boji, ale tomu, co se děje jakoby mimo. Rozhodně to není jen o bojování, a když člověk chce, myslím, že si tam "to svoje" najde... Pokud jde o kameru, hudbu atd. tak zhruba souhlasím s tím, co už bylo řečeno...(23.6.2006)

 • Slavníkovec
  *****

  Natočením filmu "Sedm samurajů" odstartoval Akira Kurosawa nový žánr. Dá se říct, že je Kurosawa otec moderních akčních filmů a obzvlášť filmů se samurajským motivem. To vše se stalo před 53 lety?!?! Dlouhá doba, ale mne přesto film nesmírně okouzlil. Banda zlodějů si jede jako každý rok pro lup do vesnice. Vesničané, kteří si to už nechtějí nechat líbit, požádají jednoho samuraje na volné noze, jestli jim nepomůže. On přijme toto povolání a sežene ještě pár dalších samurajů. V jednom to přece nejde. Nakonec jich je 6 a jeden opilec, z nějchž se vyklube Toshiro Mifune. Vesničanéi mají, ale jen proso a trochu rýže, žádné hedvábí, zlato drahokamy. Po dlouhém rozhodování skupinka odhodlaných ochránců vesnice všechny podmínky přijme. Všichni přece jen berou ochranu vesnice téměř jako svou povinnost či čest. A tak může začít dlouhá připrava místních obyvatel na den, kdy přijedou zloději. A ten se blíží.(4.1.2008)

 • c.tucker
  *****

  Je to skvostný kousek z rukou pravého mistra. Kamera výborná, akční sekvence na tu dobu převratné. Je ta delší stopáž mě od toho odrazoval, ale film vás tak vtáhne do děje, že vám to uteče jak nic.(4.2.2008)

 • zorro
  *****

  Konečně jsem se dopracoval k tomuto filmu. Právě jsem shlédl 207 minutovou verzi a řeknu vám ani na sekundu sem zní, neodtrhl oči. Byl to úchvatný pohled, který se naskytne pouze několikrát za život. Doufám, že se ještě dočkám pár takových to kousků vrcholové filmografie. Akira Kurosawa zvolil naprosto skvěle herce pro jednotlivé charaktery, kteří odvedli sto procentní práci a ještě musím vyzdvihnout luxusní kameru Asakazu Nakaie. Všem doporučuji a nenechte se odradit stopáží, protože až to pustíte tak si u konce nevšimnete, že u toho sedíte takřka tři a půl hodiny.(11.5.2008)

 • trojtmberk
  *****

  Tahle nějak sem si ty samuraje vždycky představoval.(17.11.2008)

 • Flynn
  **

  Mě osobně tenhle film nijak zvlášť nezasáhl. Jeho stopáž mi připadala skoro nesnesitelně dlouhá a bohužel intonace japonského jazyka mi pořád nejde pod nos. Sečteno a podtženo, jsem to sice přežil a dokoukal, ale rozhodně se na to nechystám znova.....(22.12.2008)

 • daEmoNickY
  *****

  Dostal by klidne 6 za tu prestavku na kafe.(9.1.2009)

 • bk81
  ****

  Klasika, kterou jsem ale bohužel viděl až po westernové předělávce, která byla nářez a ono to sledování (téměř) stejného příběhu je vždy trochu na škodu.(27.4.2009)

 • Blackros
  *****

  Jeden z mála filmů věrně zobrazujících chování a život samurajů ve starověkém Japonsku. U tohoto Kurosawowa vrcholného počinu jsem se nenudil ani chvíli z bezmála tří a půl hodin. Skvělá kamera, výborná režie, věrohodní herci, ke všemu na svojí dobu neuvěřitelně strhující a akční sekvence...95%(23.10.2009)

 • MrPierc
  ***

  Předloha pro více známou verzi Sedm statečných. Sedm Roninů ( Ronin = samuraj bez pána ) je najmuto na obranu malé vesničky, kterou pravidelně drancuje skupina zlodějů. Samurajové brání jen za stravu, dělají to spíše ze cti a někteří aby to dokázali sami sobě. Během filmu poznáváte samuraje i vesničany, taktiku boje i morálku tehdejších lidí. I když je film z roku 1954 je koukatelný i po tolika letech. Stejně mám ale nejraději verzi na divokém západě :-)(31.10.2010)

 • bartias
  ****

  Akira Kurosawa se ve svém mistrovském díle očividně inspiroval poetikou klasických westernů a je jedině správné, že Hollywood nenechal Sedm samurajů bez povšimnutí a předělal je v další klasický western Sedm statečných. V originálu se samuraji je dobře patrný "západní" způsob vyprávěná příběhu, který je v Kurosawově podání podstatně epičtější a také podstatně delší.(3.11.2010)

 • classic
  *****

  Japonský režisér AKIRA KUROSAWA bol pre mňa doteraz TABU, za čo sa hanbím, čo chcem napraviť, ale čo je pre mňa aktuálne najpodstatnejšie je, že som videl majstrovský Kurosawov SEDEM SAMURAJOV špeciálnu edíciu, ktorá trvá takmer 3 : 30 hodiny, čoho som sa sprvoti obával, kde práve teraz som nadšený, nenáchadzam slov nad režisérovým perfekcionizmom, puntičkárstvom a hlavne je to detailista ! A ani porovnávať americký remake, ktorý vyšiel po šiestich rokoch od svedomitého originálu, nie je dôležité, lebo prezentácia hviezd ako Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn, Robert Vaughn, kde mimochodom prví dvaja súperili, kto bude dlhšie na plátne, de - facto Sedem Statočných je len slabučký a primitívny odvar brilantného a bravúrneho snímku Sedem Samurajov, ktorý má vynikajúcich hercov ako : Takaši Šimura ako líder Kambei, alebo Toširó Mifune ako Kikučijo, ktorý musí chvíľu bojovať o priazeň ostatných samurajov, ktorých si najali roľníci na ochranu pred banditami, kde kvôli trom miskám ryže denne sa nechajú zabiť hrdlorezmi ! Pritom všetci herci sú prirodzení, nestrhávajú na seba pozornosť, síce Toširó sa predvádza, ale neškodí to veci. Doba je charakterizovaná ako : jidai - geki, čo znamená dobové filmy situované do obdobia šogonátu Tokugawa v rokoch 1616 až 1868. Najväčšia SILA režiséra Kurosawu ale spočíva v bojových scénach cca 1. hod, kde je mimoriadny dôraz kladený na kameru, kde 3. kamery naraz snímajú dej pararelne, potom to pôsobí autenticky, najdokonalejšia sekvencia je počas dažďa ku konci, keď sa hŕstka bráni pred vpádom ostatných 13. banditov, ktorých pustia všetkých do dediny ! Sedem Statočných nie je vážny film, je to komédia a exhibícia vtedajších hviezd, za to Sedem Samurajov je maximálne sústredený, rozsiahly, vypiplaný, ale najmä extrémne zaujímavý film s humornými scénami, ktoré nie sú zbytočné, je to podľa mňa najlepší a najdôležitejší japonský film celej ich kinematografie, kde napodobniť Kurosawu nie je možné ! Teším sa na ďalšie majstrové filmy, ktorých má ešte neúrekom !!!(6.9.2015)

 • mortak
  *****

  Kurosawu zajímá především spolupráce samuraju s rolníky a proto ta délka filmu. V Sedmi statečných, který sám Kurosawa označil za zábavný film, ale který s tím jeho nemá moc společného, je to hlavní boj mezi sedmi a Calverou a rolníci jsou takový nespolehlivy kompars. Tady jsou bandite anonymní masa a rolníci aktivně bojují se samuraji. A proto Kurosawa potřebuje daleko více času na budování jejich vzájemné důvěry. A není to díky Kurosawove mistrovství ztracený čas.(31.12.2015)

 • Qualdezar
  *****

  Klasika akčních filmů od Akiry Korosawy. Na svou dobu velmi vyspělý film a co se týče pojetí akčních filmů a triků, bezpochyby položil mnoho základních kamenů v tomto žánru. Nicméně samotné téma filmu dává napovědět, že to nebude bezduchá řež. Tento film je plný mnoha silných a vznešených myšlenek zabalených do té správné japonské a samurajské atmosféry a doba příběhu z filmu doslova dýchá. Někomu se možná může zdát začátek příliš rozvleklý, nicméně vzhledem k postavám je pro mě pochopitelný a vůbec mi nepřekáží (obecně mi trochu rozvleklé začátky nevadí, pokud mají svůj smysl). (85%, solidních 5/5)(16.9.2010)

 • Hans.
  ***

  Ta závěrečná bitva stojí za to, ale před ní se tam 3hodiny nic neděje. Takže nemůžu dát víc než 3*.(21.9.2011)

 • Ninkaa
  *****

  Kikučijo v podání Toshira Mifuneho je prostě nepřekonatelný...a k tomu příběh o přátelství, odvaze, nezištnosti a sebeobětování ve prospěch druhých.(5.5.2012)

 • fantoci
  *****

  Velkolepý a nádherný film. Bohužel v našem prostředí je známější jeho americký remake. Film o cti, statečnosti a touze. Černobíle natočené dílo má velké kouzlo. Seznamujete se s japonským stylem života rolníků šestnáctého století. Budete si při sledování jakéhokoliv japonského filmu zvyknout na to, že se jedná o zcela jinou kulturu. Některé situace a reakce představitelů se vám mohou jevit naivní. Na takový film musíte být naladěni. Udělejte si k němu kafíčko a nikoliv praženou kukuřici a vychutnávejte děj.(16.3.2007)

 • LordSnape
  *****

  Klasika japonské kinematografie. Filmu prakticky nic nechybí. Solidní příběh, souboje a přesvědčivé výkony všech herců. Pauza uprostřed, ale fakt bodla. Překvapilo mě, že distributor onu přestávku nevystřihl. :)(25.5.2007)

 • swe
  ***

  Staré filmy záměrně nevyhledávám, ale v tomto případě mne zlákalo vysoké hodnocení a chválu provolávající komentáře. A když ho zrovna dávali v televizi, dlouho jsem neváhal. Jak to teda dopadlo? Herci byli senzační, v některých chvílích mě i mrazilo (zástava), ale bohužel nechyběly ani nudné pasáže a jaksi sterilní akční scény. Všeho všudy, lehký nadprůměr. Staré filmy nebudu vyhledávat i nadále...(17.11.2008)

 • Kamkon
  *****

  Sice se mi 2 méně výrazní samurajové slili dohromady, což ovšem neubírá na jejich herectví a všech ostatních rovněř. Strhující a pro mě zatím nejdelší shlédnutý film.(27.11.2008)

 • gjjm
  *****

  Akira Kurosawa je především mistr v přesném vystižení ponuré atmosféry ponuré doby. Sedm samurajů, příběh o tom, jak se z hloučku slabých a opovrhovaných stane skupina silných a obávaných, je asi nejdivadelnější film, jaký jsem kdy viděl. Je evidentně dost ovlivněn technikami sympaticky přestylizovaného tradičního japonského divadla (sborové lkaní ohrožené vesnice na úvod, dialog, roztříštěný do patetických monologů aj.). Přesto se taková filmařská kvalita (i vzhledem k roku výroby) hned tak nevidí. Ve filmu je precizní střídání dramatu a symboliky, monumentality a komornosti, davu a jednotlivce, vůbec dramatická propracovanost, ta tu ale na rozdíl od jiných divadelních filmů dokáže vytvořit i výborný film. Navíc (tady mi prosím na chvilku odpusťte čistě pseudointelektuální lamentování), jeden z mála, který pojímá osudy neúspěšných lidí ("I've had plenty of experience in battles... losing battles, all of them. In short, that's all I am.") jako drama a tragédii a ne jako ubohou komedii. Souvisí to s japonským pojetím světa, jehož základem je smrt (kterou se my, Evropané, zcela zbytečně a nesmyslně snažíme ze svých životů a světonázoru vytěsnit), jejíž přijetí je smyslem života (jak to skvěle vyjádřil Taira Šigesuke ve svém proslulém Bušidó). A tento světonázor je podstatně logičtější a smysluplnější než ten euroamerický nedomyšlený a arogantní ateizovaný pseudoepikureismus, který ani není možné nějak uceleněji vyjádřit, protože pak by vyšlo najevo, že nedává smysl. Zpět k filmu, právě filosofická stránka filmu je v Sedmi samurajích pojata z takového toho smířeného, Evropanům bližšího hlediska, a proto neruší ani ty, kteří s ní nesouhlasí. Skvělí (tady mi už můžete přestat odpouštět to pseudofilosofické odběhnutí od tématu), byť někdy trochu příliš patetičtí herci (u filmů tohoto typu ovšem patos není na škodu) v nádherném prostředí středověkého Japonska, ničeného a trápeného róniny, výtečná kamera a střih (i když třeba takové to "slow-motionování" nejpatetičtějších záběrů zkopíroval po Kurosawovi skoro každý režisér a jako jedno z artových klišé mi trochu šlo na nervy), už zmíněný skvělý scénář. Co bych tak mohl vytknout? Nudnost to přes trošku rozmáchlou stopáž rozhodně není. Pozitivem je také hudba. Narozdíl od Rašomónu nebyla příliš evropská a značnou měrou spoluvytvářela skvělou atmosféru filmu. Soundtrack bych sice poslouchal jen jako silné depresivum, ale k filmu se i to sborové mručení hodí. Mimochodem: Sedmi samurajům předcházel důkladný historický výzkum, aby byl film co nejvěrnější rekonstrukcí dějin. Neznám moc filmařů, kterým by tak záleželo na pravdivosti filmu po stránce reálií.(28.7.2009)

 • MJMilan
  *****

  Ač asi již existije na čsfd málokdo, kdo neviděl Sedm statečných, doporučuji paradoxně vidět právě tento novější snímek z westernového prostředí dříve, než Sedm samurajů. Ten důvod je prostý a málokdo mi asi uvěří, ale originál je pro mě originál a proto můžu s klidným svědomím povědět, že Sedm samurajů je lepší snímek co do kvality, souvislostí atd. Velice dobrým tahem režiséra Kurasawi bylo, že obsadil do hlavní role Takashi Simmuru, člověka s dobráckým obličejem, který dal filmu velice pohodový nádech, i když šlo o velice smutné téma.(25.10.2009)

 • AD P
  *****

  KULTOVA KLASIKA ! Vzhladom na rok vzniku (a vtedajsie moznosti), jednoducho: UZASTNE !(15.10.2010)

 • Noviik
  *****

  Na film jsem se, v rámci pokoření TOP 200, chystal opravdu dlouho, hlavně kvůli stopáži, ale také kvůli tématu. Nevím, jestli to byla chyba nebo naopak dobrý tah, ale rozhodně jsem rád, že jsem film mohl vidět. Hned od začátku mě totiž usadila tíživá atmosféra zoufalosti, chudoby a odhodlání. Práce s kamerou je tak dokonalá, že jsem se hned ocitl ve vesnici a ve strachu doufal, že se objeví hrdinní samurajové. Ve chvíli, kdy probíhal jejich výběr pod taktovkou mistra, došlo mi, že už mám za sebou hodinu. Než se vesnice připravila na útok lapků, byla za mnou další hodina a půl a já se opravdu začínal bát, že už bude konec. Film je tak bravurně natočený, tak poctivě zpracovaný, že není možné být nespokojený. Tohle dokázali natočit chvíli po válce? Před 58 lety? Neuvěřitelné!(21.7.2012)

 • E=mc2
  *****

  Výborne vyrozprávaný dej hoc bez väčšieho napätia obstál. Chýbalo mi jediné, viac načrieť do motívov Lapkov, ukázať ich tábor pred bitkou trochu to postaviť proti sebe. Tento film inšpiroval tak veľa iných filmov..Nielen 7 statočných, ale aj Posledného Samuraja, 12 bojovníkov - Vikingovia a množstvo iných vojnových filmov. Tak isto Leoneho a jeho tvorbu ako aj iných významných režisérov. 207 min HD verzia stála za to. Tento film právom patrí medzi klenoty svetovej kinematografie.(14.10.2013)

 • LeoH
  ****

  Když já při tom vždycky skončím duchem u Statečných, u přemýšlení o tom, který pistolník má co z kterého samuraje, které scény jsou převzaté doslova a které šikovně překopané, ne a ne se do toho feudálního Japonska pořádně ponořit. I když něco vyšlo Kurosawovi líp (třeba epizoda s posměšným proslovem k vesničanům dává v Mifuneho podání mnohem větší smysl než v Buchholzově) a i když k mnoha jeho jiným, i „orientálnějším“, bijákům jsem si našel cestu snadno, tady mě jeho monumentálnost (skoro mám sklon napsat velikášství) spíš deptá. Holt dítě západní kultury, které vyrostlo na Sturgesově destilátu (spíš než odvaru – větší plocha s větším množstvím detailů ve mě nějak nechce vyvolat dojem větší hloubky). S respektem k historickému významu za 70 %.(30.8.2014)

 • Streeper
  *

  Teď si díky svému hodnocení připadám jako kulturní barbar, ale tenhle film mi prostě nesedl. Hodně jsem se u toho nudila a nechybělo málo a spala jsem. Sedm statečných je pro mě daleko lepší film, tohle mě ničím nezaujalo.(20.9.2015)

 • campix
  ****

  Rozhodně se jedná o jeden z největších milníků kinematografie, který ovlivnil celý filmový svět na dlouhé roky dopředu. Jenom je asi potřeba být k jeho sledování správně nastavený a nevnímat tak již obrovskou časovou a kulturní mezeru mezi dnešní moderní Evropou a sedmdesát let starým černobílým japonským filem, který je zasazen do Japonska 16. století. Přičemž prodloužená verze dlouhá téměř tři a půl hodiny je ještě o poznání více utahaná a náročnější na sledování. Nechtěl bych Kurosawovi nebo celému filmu ubírat nic na kvalitě, ale bohužel jsem pouze obyčejným filmovým divákem, takže bylo těžké najít společnou cestu. Třeba s léty dokáži tento film ocenit více.(30.11.2018)

 • black.mao
  *****

  Co se týká filmu samotného, těžko napsat něco víc. Snad jen vytknout přílišnou délku vyplněnou někdy jen epizodními příběhy, které mají diváka nepokrytě dojmout. Ale už pro ten lehký Buddhův úsměv Kambeie Takashiho Shimury škrtajícího na jemném bílém papíře počty mrtvých banditů si zaslouží plných pět.(7.4.2008)

 • BoXBe
  *****

  Klasická kinematografie, tedy podle literatury a filmové obce. Věřil jsem tomu před shlédnutím, stvrzuji i po dodívání, jen je nutno si přiznat, že 160 minut japonského filmu, byť sebelepšího, trochu ztratí dech a dnes, kdy máme odkoukáno x jiných filmů, které tento žánr okopírovaly, víme, že některé scény a situace se dají zkrátit a přitom sdělí stejně mnoho, ne-li více. Inu, pokrok jde kupředu a filmaři našli zkratky i výstižnější formy. Přesto budu na samuraje vzpomínat s láskou a jednou za několik let, či měsíců se třeba rád podívám znovu...Pátá hvězdička je za čestné uznání opravdu poctivé práce a dobré nálady, která z filmu čiší...:)(24.10.2008)

 • Decker
  *****

  Me hodnoceni vychazi z roku vzniku - technicke zpracovani, vynikajici kamera, dale za skvely scenar a namet, ktery byl pozdeji inspiraci pro vznik Sedmi statecnych a v neposledni rade za herecke vykony, protoze postupem casu vam samurajove prirostou k srdci.(29.1.2009)

 • capák
  *****

  Tomuhle veledílu jsem se kvůli jeho délce dlouho vyhýbal jako čert kříže, ale teď můžu říct, že nebylo proč. Je pravda, že některé pasáže jsou možná zbytečně dlouhé, ale mě osobně sledování tohohle notoricky známého příběhu o jedné chudé farmářské vesnici, která si na ochranu před bandity najme samuraje, uteklo poměrně rychle. Jedná se skutečně o předobraz moderních akčních filmů - najdeme zde hrstku (Sedmi) statečných, bandu záporáků, několik akčních scén, pár komických pasáží a dokonce je zde naznačen i milostný románek. To všecho zastřešuje brilantní technická stránka, kde Kurosawa sází především na důslednou práci s kamerou a střihem, a dokresluje skvělá hudba. Sedm samurajů zkrátka právem patří do zlatého fondu světové kinematografie a mě osobně tenhle film v ničem nezklamal.(3.7.2010)

 • DaUr
  *****

  Nadmíru splněná očekávání.(10.2.2012)

 • Mishqo
  *****

  ako sa zúfalstvo celej dediny z vidiny krviprelievania mení vďaka 7 samurajom na zápal a odhodlanie...každý jeden samuraj bol niečím iným špecifický, každý jeden bol svojský a dokopy tvorili úžasnú skupinu (u mňa vyhral Kikučijo) ...hudba dokonale vystihovala prostredie...takže pokiaľ nemáte nič proti starým a japonským filmom tak vrelo odporúčam(18.2.2012)

 • Martin741
  *****

  Film o odvaznych samurajoch, ktori sa postavili proti svojvoli mocnych. Prva polka filmu je dost ukecana a nudna - predstavovanie samurajov, ale vsetko vynahradila akcna druha polka filmu Sedm Statecnych. K tomu vyborna rezia Kurosawu a musim dat 100 %(3.3.2013)

 • Vraccas
  ****

  Plno kladů, ale ta délka se prostě zvládá blbě, když to vidíte v nesestříhané 3,5 hodinové verzi.(1.9.2009)

 • danoo
  *****

  Najpopulárnejší KUROSAWOV snímok vedie zákonite k porovnaniu s neskoršími SIEDMIMI STATOČNÝMI, ktorí sú síce strhujúci a azda dynamickejší, ale ani zďaleka tak hlbokí.(5.9.2009)

 • sir-dave
  ****

  SE: 207 min /// Osobně mám radši westernový remake. Od Sedmí statečných se to liší především v pohledu na vesničany, kdežto u remaku spíše na kovboje. Postavy, příběh a jiné detaily totožné. Na svou dobu určitě přelomové ale ovlivnil mě více western s McQueenem a Brynnerem, který považuji za jeden z nejlepších. Zase jsme to prohráli. Vyhráli tihle rolníci. Ne my..(26.7.2010)

 • Mr.Bulanek
  *****

  Viděna několikrát 200 minutová verze. Až zase budu mít někdy přes tři hodiny čas, a budu mít chuť na samuraje první po čem sáhnu bude Sedm samurajů.(14.3.2013)

 • Spock
  *****

  Nemá smysl tenhle film srovnávas se Sedmi statečnými. Samurajové jsou ve svých rolích skvělí, stejně jako jejich herecké výkony. Líbí se mi expresivní vyjádření některých scén a emotivnost jednotlivých postav. Napětí filmu je odlehčeno průhledy kamery do krajny a motivy ze všedního života. Na filmu se mi také líbí snaha nestavět děj na akčních scénách, ale na prostém příběhu lidské touhy po životě a svobodě.(22.1.2006)

 • uhlajz
  ****

  Kdybych neviděl 207 minutovou verzi, tak bych možná dal plné hodnocení, ale tohle na mě bylo přeci jen dost dlouhé a rozvleklé. Navíc jsem viděl dřív remake Sedm statečných a ten mě oslovil více...(3.2.2007)

 • Sfinkter
  *****

  Sedm statečných je bezesporu výborný western, Sedm samurajů je však monstrózní dílo, které mohl Sturges pouze okopírovat. Jednotliví samurajové jsou neuvěřitelné persony a dvorní herec Mifune dostal zázračnou roli. Co se týče stopáže, 207 minut je docela zážitek.(29.11.2009)

 • Cedr
  *****

  Praotec všech filmů, kde je potřeba dát dohromady tým různorodých (ne)hrdinů pro klíčovou misi. Potřebuje-li váš film intermezzo na vydechnutí dost možná něco děláte špatně, Seven Samurai je však výjimkou. Díky preciznosti napříč všemi aspekty uteče rychleji než mnohé filmy o standardní délce. Zahráno je vše skvěle, ale bláznivý Mifune přeci jen díky své roli vyniká. To nejlepší ale je, že Seven Samurai není jen "obyčejným" trailblazerem filmařských a příběhových technik, ale od A do Z kvalitním a zábavným snímkem. U podobných průkopnických děl bývá běžné snižování laťky a kalibrace očekávání z ohledem na dobu vzniku. Zde to není potřeba, Sedm samurajů bylo, je a navždy bude perfektním filmem.(14.10.2014)

 • C0r0ner
  ***

  Nuda k posrání #38. Viz Osvícení. 50%(17.2.2017)

 • solskjaer
  *****

  Naprostá nádhera . Film je doslova napěchován excelentní výpravou, která vás usadí do křesla z kterého jen tak nevstanete . A že je to tak dlouhé? No a, o to lépe alespoň si tu nádhernou atmosféru můžete užívat bezmála 3 hodiny.(14.11.2004)

 • Musak
  *

  Kvuli tomu ze to natocil Kurosawa nebo ze to je klasika to stejne vic jak jednu hvezdu nedostane. Snad kdyby to bylo na hodinu a pul, bylo by to stravitelnejsi Krome blaznivyho samuraje a jejich sefa vsichni ostatní zapadaji do davu a nejsou nicim charakteristický(20.1.2005)

 • xmojses
  *****

  Za to, že východ není western.(7.1.2007)

 • horacko
  *****

  Nádherný príbeh o statočnosti, bojovnosti, tak trochu o zakázanej láske ale i o prehre či víťazte. Podla mňa patrí japonská kinematografia a najmä ta Kurosawova k tým najlepším. Vynikajúci čiernobiely snímok, ktorý sa oplatí pozrieť.(17.11.2008)

 • ganz
  ***

  Na mě to bylo prostě moc a nezkousl jsem to, mnohem víc jsem si užíval u sedmi statečných...(27.12.2008)

 • Millanium
  ***

  Nerad haním klasiku, ale tahle mi bohužel vážně nesedla... Sedm statečných je jeden z mých oblíbených filmů, ale Japonskému originálu jsem nemohl přijít na chuť. Dlouhé protahované scény, zmatené boje... To, že jsem měl zmatky i v samotných samurajích je dáno tím, že mi všichni přijdou stejní, ale to jako mínus neberu:-) Na druhou stranu chválím některá vtipná místa s Toshirô Mifune. Hodnocení je za delší verzi (SE) 60%(3.1.2009)

 • Honzíno
  ****

  Tři a půl hodiny japonského křepčení, neustálého metelení se kamsi, bosých nohou a holých zadků. Tři a půl hodiny na padesátá léta dokonalého audiovizuálna, okořeněného celkem povedenými 'akčními' scénami. Ano, je to opravdu dlouhý film. Přes svoji délku má skutečně vymakaný děj a úctihodně si drží a postupem času ještě buduje atmosféru. Ne, nejde to se alespoň chvilinku nenudit, jenže posledních 40 minut mě totálně sejmulo. Vrchní samuraj je navíc snad ještě větší sympaťák než Yul Brynner. Na druhou stranu se bohužel přibližně na tři samuraje skoro nedostane, i když film trvá tři a půl hodiny (píšu to znova a znova schválně). Škoda. Sedm Samurajů je výjimečný snímek, jehož zhlédnutím konečně do posledního písmenka doceníte tvrzení: Sedm Statečných je jen perfektní remake. Avšak musím přihlédnout k faktu, že jsem snímek viděl až po 55 letech od jeho vzniku a zub času se jako jediný ze známých zubů moc nekazí a musím též přihlédnout k délce a s ní související únavou. Je to opravdu dlouhý film.(3.3.2009)

 • tomtomtoma
  ****

  Přepsáno v září 2018. Sedm samurajů je z historického hlediska kinematografie významným milníkem akčního žánru, který se stal jedním ze vzorů úspěchu. Japonsko konce šestnáctého století je podáváno v existenčně realistické podobě jasně zřetelného přesvědčení. Výrazová exprese je vhodným krajovým doplňkem, jisté narušení lze určitě spatřovat v excentrickém exhibicionismu japonské herecké ikony Mifune. Základem je boj dobra se zlem, ale příběh se nebrání ani kontroverzím a protivenstvím, neboť obezřetnost a zákeřnost je výsledkem základního lidského instinktu přežití. Žádné dobro není bez poskvrny. Filmový monument je působivý ve vyznění patosu a víření naléhavosti existenčních mezníků mizérie lidského běhu. Obrazová kompozice je jednoznačnou předností a akční dobové dobrodružství dostává osobitý estetický rozměr. Ideovým i válečným vůdcem filmové legendy je Kambei Šimada (velmi příjemný Takaši Šimura), přirozená autorita s ušlechtilým srdcem. Je zárukou stability a srdnatého odhodlání. Je obratným prostředníkem kulturních rozdílů a zkušený stratég. Výraznou postavou je Gorōbei Katajama (usměvavý Jošio Inaba), otevřená duše a ochotný samurajský pomocník při ochranně nejobyčejnějšího lidského života za jeho existenční právo. Ke statečným hrdinům patří také Šičirōdži (sympatický Daisuke Kató), dobrosrdečný samuraj a dávný a věrný Kambeiův přítel ze slavnějších válečných dob. Dále Kjūzō (zajímavý Seidži Mijaguči), samuraj s chladnokrevnou vizáží. Čistota techniky je nejvyšším smyslem, skromná čest je obdařena mistrovským umem. A také Heihači Hajašida (Minoru Čiaki), samuraj se zdravě pragmatickým přístupem k životu. Romantickým hrdinou milostného vzplanutí čisté lásky je Kacuširō Okamoto (příjemný Isao Kimura), zdvořilý mladý samuraj. Mládí uctivě vzhlíží ke zkušenosti stáří a dychtivě začíná poznávat život ve všech jeho výjimečných a povznášejících okamžicích. Je nadějí nezkažené budoucnosti. Diváckou celebritou doby je Kikučijo (psychicky nevyrovnaný maniak Toširó Mifune), nespoutaný element, dělítko vášní a nejednoznačnosti a duševní rozpolcenosti. Hlavní ženskou postavou je Šino (sympatická Keiko Cušima), mladá dcera vesnického rolníka a probouzející se dospívající žena se zahořením srdce romantickou melancholií. Z dalších rolí: mladý a odhodlaný vesničan se smutkem na srdci Rikiči (Jošio Cučija), nešikovný a tichý vesničan Johei (Bokuzen Hidari), zoufalá oběť a Rikičiho manželka (Jukiko Šimazaki), o cudnou poctivost své dcery strachující se vesničan Manzō (Kamatari Fudžiwara), respektovaný a rozumně uvažující patriarcha vesnice Gisaku (Kokuten Kôdô), další z výraznějších vesnických rolníků Mosuke (Jošio Kosugi), zuřivý vůdce loupežníků (Šinpei Takagi), či svérázný trojlístek městského hostince (Džun Tatara, Sačio Sakai a Takeši Seki). Sedm samurajů je umělečtější podobou žánrově zábavného filmu. Stal se výrazným filmařským ideálem. Boj dobra se zlem nemá černobílé pruhování myšlenky, obrazy jsou působivé ve své intenzitě a estetice výpovědi.(28.6.2009)

 • Tomatáš
  ****

  Krásný film s obrovským přesahem. Krásné záběry a herecké výkony, které v určitých okamžicích berou dech. Trochu jsem se těšil na mnohem lepší a propracovanější souboje a bojová umění...v tomto ohledu má film rezervy. Možná to je ovšem způsobeno tím, že jsme dnes trochu ovlivněni skvělými scénami z Hrdiny, Tygra a Draka, apod..(12.2.2010)

 • VasaX
  *****

  Tak, konečně, i přes DVD v mé kolekci, jsem se dokopal tento velkolepý kousek s velkým očekáváním shlédnout. A to rovnou v nezkrácené tři a půl hodinové verze z 35mm kopie, na velkém (no, zase tak velkém ne...) plátně v rámci Divadelní Flory. Takže za prvé - mé očekávání nebylo zklamáno opravdu se jedná o velkolepý kousek, popisující dobu feudálního Japonska tak živě a věrohodně, že by člověk řekl že je to až dobový dokument. Výborně zpracovaný motiv, charaktery, zobrazení lidských vlastností, slabostí a ctností. Za druhé - tři a půl hodiny. To je čas co se v dnešních (multi)kinech asi jen tak neuvidí. Nejenže může být pro mnoho diváků neúnosný, ale ani pro promítající by to nebylo ekonomicky výhodné. Ale Sedm samurajů, přesto že nabízí hodně dlouhých či na první pohled prázdných záběrů, má stále co říct. Gradace děje je pomalá, postupná, je to spíše takový zubatý graf než jedna křivka, trošku spíše jako jedna série seriálu. Věřím, že to není film pro každého... ale já jsem odcházel s pocitem, že bych si dal jednu misku rýže. Ne té hnusné rýže ze školní jídelny, opovrhované přílohy k masu a omáčce, ale té misce holé rýže, královského pokrmu statečných samurajů, hodnotného platidla, či naděje vesničanů.(24.5.2010)

 • Brain-D
  *****

  Dokonalý velkolepý velkofilm.Rozhodně jeden z nejkultovnějších a nejlepšcích japonských filmů. Na délku 207min mi to uběhlo docela rychle, takže jsem se parádně bavil. Jinak je tohle mé první setkání s Panem Kurosawou a musím říct, že je to perfektně natočené, ozvučené a není nic, co bych vytkl. Ještě musím poznamenat, že byly výborně vykreslené postavy a není snad ani jeden, který by nebyl nesympatický. Nádhera!(22.11.2011)

 • Almásy
  *****

  vzneseny film o vznesenych ludoch. malokedy sa vidi tak silny film , dufuam ze ho remake nepripravy o nevinnost. dokonaly herecky koncert Mifuneho a fakt uzasny film. jeden z najlepsic.(29.6.2006)

 • Dr.Okamura
  *****

  Mistrovské dílo Pana režiséra a jeden z nejúžasnějších filmů světové kinematografie.(20.8.2007)

 • ethos
  *****

  Sedem samurajov uz trcal medzi mojimi filmami velmi dlho kym som sa k nemu odhodlal. Vzdy ma od toho drzala minutaz a tak som si najprv pozrel I live in fear aby som vedel ci sa mam do kurosawu vobec pustat a pustil som sa a stalo to za to. Napriek strasne dlhej minutazi som sa ani na sekundu nenudil. Bolo to strasne silne ale najme som s toho citil ze takto nejako to mohlo byt. Proste super.(23.12.2007)

 • pugs
  *****

  "Opäť sme to prehrali." - "Čože?" - "Vyhrali to tí rolníci, my nie." Posolstvo, ktoré sa v dobe natáčania ešte nehemžilo v každom druhom Hollywoodskom filme. 9/10(16.7.2009)

 • corbeau
  *****

  Po nudném a zdlouhavém Ran jsem k dalšímu Kurosawovu filmu přistupoval velmi obezřetně, zejména kvůli šílené stopáži. Zbytečně! Kurosawa těch 160 minut napěchoval tolika perfektními scénami, že by byl hřích vyškrtnout jen jednu jedinou. Úvod, sledující team-buliding ochránců vesnice potěší velmi dobrými, pro Evropana a neznalce japonského filmu pochopitelnými dialogy a rozmanitostí situací, za jakých se jednotliví samurajové dostanou do party. Co se týče akční složky, tak závěrečný boj o vesnici se řadí k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Místo digitálních triků úchvatná choreografie bitev a neméně skvělá práce kameramana. Jsem rád, že jeden z nejlepších westernů má za předlohu tak výjmečný film.(13.6.2010)

 • Maynard.
  *****

  Neuvěřitelný! Pokud by se o nějakém snímku mělo říkat, že předběhl svou dobu, tak je to právě Sedm samurajů... Trvalo mi to cca 2 roky, než sem se k němu odhodlal, to bylo způsobeno jeho dlouhatánskou stopáží, ale čekání i více než tříhodinové sledování se vyplatilo... Je až k nevíře, že je tento klenot starý už přes padesát let. Z mnoha rejžových záběrů se až tají dech, úplně žeru to, že když jsou všichni samurajové společně na scéně, tak sou vždy vidět úplně všichni, a to i na konci, když už někteří z nich odpočívají v pokoji. Klobouk dolů před samurajsou taktikou boje, nic přehnaného, žádné zdlouhavé souboje, prostě absolutně reálně a chytře zachycený boj o holé životy...Jen sem si říkal, proč na obranu vesnice nepoužívali více luků. Ale asi by s tím neuměli zacházet nebo nevím... Kamarád Fík to kdysi dávno shrnul nějak takle : "Je to stejný jako Sedm statečných, akorát tam lítaj s mečema" :o) a měl absolutní pravdu, já bych ještě ale dodal, že tam lítaj s mečema a jedním totálním pošukem :o). Skutečně brilantní a nadčasový kousek! Jo a další z top 200...(24.8.2010)

 • Ceres
  *****

  Film, který udělal z Kurosawy legendu. Ano, právem. Navíc to, co předvádí Mifune opravdu skvělé. Délka 3h a 26minut uběhla jako nic. I když je snímek přes půl století starý, stále je to mistrovské dílo, což stejně platí pro většinu Kurosawových děl. Kurosawa je největší z největších režisérů.(14.8.2011)

 • vyfuk
  ****

  Příběh se řadí mezi ty první a čerpali z nich další tvůrci. Mně se film líbil, ale nejsem fanda do japonské a asijské filmové kultury, proto mně příběh přišel mnohem víc sušší. Jak říkám nebylo to špatné, ale podání v Sedmi statečných se mně líbilo víc.(3.11.2012)

 • Vercinix
  ****

  Opravdu mě dostalo, že amíci obšlehli tak polovinu scén. Vzít si námět jako inspiraci je jedna věc, ale "vykrást" (takřka doslovně) i většinu scén, je věc druhá.(2.3.2013)

 • spikey1
  *****

  Abyste dokázali pochopit moderní kinematografii, musíte se naučit chápat i tu tradiční, a toto je tak krásně a precizně tesaný příběh, který vám dokáže naplno odvyprávět příběh všech statečných samurajů... Kurosawu budete blahořečit, prostě nádherná dlouhá opera.(14.5.2018)

 • Famfulín
  ***

  Film splnil mé očekávání asi tak na 75%; mám hodně rád samurajské filmy a na tento jsem se hodně těšil, je to přecijenom klasika, ale ač je film starý jak je, tak jsem přes to čekal trošku víc, čekal jsem, že mi film přinese nějaké zajímavé větičky co bych si zapamatoval a co jsou tolik běžné ve filmech z tohoto prostředí. Jinak hudba byla povedená, takže asi tak...(10.1.2007)

 • Meijin
  *****

  Je to úžasné srovnání notoricky známých západních Sedmi statečných a málo známých východních Sedmi samurajů. Samurajové jsou rozvláční jako Tenkrát na západě, trvá to věky než se jich dá dohromady aspoň šest a sedmého nečistokrevného (Mifuneho) přiberou jenom proto, že je tak neodbytný. Toto se nedalo v Sedmi statečných dobře podchytit, protože samurajem se musíte narodit, kdežto pistolníkem se "pouze" stanete. Bitva o vesnici byla také velice dlouhá, lapkové byli likvidováni po jednom a na vzdálenost meče, zatímco banditi v západním podání útočili a byli stříleni ve větších skupinkách. Vnímání shod a drobných odlišností bylo pro mě velmi zábavné. Jako například souboj asketického samuraje s chlapíkem, co se považoval za samuraje. Nejdříve bojovali holemi a chlapík neuznal, že byl pomalejší, a trval na souboji s meči. Rychlý konec. Nebo když přijeli zvědové a bylo potřeba je zlikvidovat - tady však seskočení na lapky ze stromu nebylo tak efektní jako střelení ujíždějícího bandity na 200 metrů. Je až neuvěřitelné, jak jsou tyto dva stejné filmy rozdílné (o:(16.12.2008)

 • blackJag
  *****

  No, tak konečně jsem film vyděl v rozšířené verzi, díky Projektu 100 pěkně na plátně. Měl jsem trochu obavy, zkrácenou verzi jsem už vyděl, nebudu se nudit? Ani omylem! Ani sekunda nudy během bezmála 3 a půl hodiny. Výborně vybraní herci (Toshirô Mifune v roli polobláznivého Kikuchiyoa, zmítaného mezi rolnickým původem a samurajskou přítomností, je mistrovskou ukázkou herectví), skvělá lokalita, jistá režie se spoustou zajímavých záběrů. S touto peckou nemůžete sáhnout vedle. 100%(14.3.2009)

 • Seti
  ***

  Trochu zklamání. Pozdější Sturgesův remake z Divokého západu na mě působí rozhodně líp. Možná jsem se nechal až příliš obalamutit výroky, že jde o jeden z nejúžasnějších akčních filmů vůbec (přinejmenším to stojí na přebalu DVD), přičemž akce, která není ani nikterak výtečná, tvoří maximálně 25 %. Zbytek vyplňuje klasický příběh, který je díky neskutečné délce strašně rozvleklý a postrádá tak tempo. Sedm samurajů je rozhodně kus dobré filmařiny, jen mě trochu mrzí, že moje očekávání stála až příliš vysoko.(29.8.2010)

 • FIBO
  *****

  Výpravný příběh, který lze těžko přirovnávat k jakýmkoliv novodobým filmům. Režisér uvádí diváka do pozice, kdy se mu zažere pohled představitelů pod kůži. Hlavní dějová linie je protkávána drobnými vedlejšími liniemi a tvůrci dokážou přimět diváka, aby se s postavami ztotožnil, pochopil je a dokázal se do nich vžít, v čemž tkví velká síla tohoto filmu. Vidíme tu, jak se postupně buduje obranná strategie, divák může nahlédnout sám do toho, jak a proč taktika vzniká a jaký má vliv na reál. Onen hudební motiv, jednoduchý leč velmi příznačný, mi bude znít v mysli ještě hodně dlouho.(30.1.2011)

 • vitekpe
  *****

  Tak konecne... Dnes je ten velky den, kdy jsem se pustil do tohoto opevovaneho a legendarniho dila. Nemam namitek, tecka. P.S.: jen si pripravte dost casu...je tam sice 5 minutova prestavka v polovine (a tim myslim doslova prestavka = 5 minut cerne obrazovky s napisem "prestavka"), ale stejne to chce vydrz. :-)(31.1.2013)

 • voleman
  ****

  Moje očekávání byla asi moc veliká, ale po všeobecném nadšení z tohoto snímku jsem čekal opravdu výjimečný zážitek. Už u Sedmi statečných jsem se rozhodoval jestli si vůbec zaslouží 5*. Nakonec jsem jim těch 5* s odřenýma ušima udělil, ale u jejich Japonské předlohy tak schovívavý nebudu. Příběh je sice velice podobný, ale předlouhá, 207 minutová stopáž, a nijak zajímavě natočené scény zajistili , že jsem se poměrně často nudil. Ani hudba a režie nebyla nijak výrazná. Hlavním tahounem filmu je dnes již profláklý scénář a poměrně dobří hlavní herci. Celkově nejde o špatný film, ale příště bych se znovu raději podíval, na pro mě trochu zábavnější, Americký remake Sedm statečných. 75%(17.6.2013)

 • CSSML
  *****

  Jelikož jsem předtím viděl Sedem statečných, většinu filmu jsem nevěřícně sledoval, co všechno Američané převzali. Přesto se tyto filmy značně liší. Zatímco Sedm statečných je romantický western, Sedm samurajů je realistickým příběhem zasazeným do středověké japonské společnosti. Dlouhá stopáž mi nevadila, alespoň jsem měl čas vstřebat japonský způsob myšlení. Hlavní nectností filmu je střih, který mi přišel přesně opačný než bych očekával – některé scény předčasně ustřižené, jiné zbytečně natažené. Spoiler: [Neromantické prvky – vysilující hledání samurajů ochotných za sedláky bojovat, sedláci zabíjející potulné samuraje a lhoucí o svých zásobách, samurajové umírající nehrdinně mimo záběry kamery](15.11.2013)

 • upson
  *****

  Děkuji Akiru Kurosawovi, že tímto eposem položil základ úžasnému a krásnému westernu jako je Sedm statečných. Viděl jsem verzi co má 207 minut a uteklo to celkem rychle :-) Na filmu se nešetří superlativy a není se čemu divit. Myšlenka tak silná jako je v tomto příběhu je sama nad zlato. Nutno brát v potaz, že se jedná o velmi rozličnou kulturu než je ta naše prasoidní ze západu. Japonci měli hold vždy smysl pro řád, čest, charakter, smysl pro detail a disciplinovanost. V tomto ohledu je budeme vždy tak trochu dohánět. Komu čest tomu čest :-) 90%(12.3.2014)

 • Lučo
  *****

  jednoducho genialne, povodny film vo vsetkom predstihuje remake(4.8.2005)

 • Mr.Nigga
  *****

  V dnešní době trochu uřvané(mám spíš říct asijské? :D ). Film by šel zkrátit o nejméně hodinu, ale pokud máte dost času, budete si jej užívat každou minutu.(21.12.2007)

 • dopita
  *****

  Měl sem z toho filmu trochu obavu, přece jenom má 202 minut a je starej přes padesát let. Navíc sem o tom léta slyšel a čet jaká je to nesmrtelná klasika, to pak člověk k takovýmu filmu chtě nechtě přistupuje trochu jinak než k něčemu, o čem v životě neslyšel a případný zklamání je pak o to větší. Tak sem to zkouk, no a byla to nádhera. Teda nádhera toho typu, že většině kamarádů bych to nedoporučil, protože to sou vesměs filmoví ignoranti. Film i přes svou délku ani na chvíli nenudí, je plnej překvapení, dramatu a kupodivu i humoru, k tomu ve svej době s neuvěřitelně podanou akcí. A přitom je to vše v bezchybným realistickým podání. Tenhle film je plnej života. Takže resumé: ano, TOHLE JE NESMRTELNÁ KLASIKA!!!!!(17.11.2008)

 • Aqualung
  *****

  Celé je to o tom, jak a proč se nepoddávat zlu, ať už má jakoukoliv podobu. V tomhle případě bandě lupičů. Základní myšlenka je jistě silná.No a sedum statečných z divokého západu se k tomu jen připojilo.Ale taky krásným způsobem.(24.11.2008)

 • bari68
  ****

  Originál reamakovaného filmu ,,Sedem statočných,,.Aj keď ide o remake ,tak samozrejme hlavná os deja ostáva zachovaná vo westernovom prevedení,kde aj takmer všetko ostatné je vedené k lepšiemu.Ono dĺžka takmer tri a pol hodiny sa miestami stáva nudná a ťahavá.Treba, ale uznať, že toto dielo patrí k tým samurajským eposom, na ktoré súčasná japonská kinematografia, resp.svetová spieva ódy na niečo fantastické a megalomanské....Z môjho pohľadu by som povedal, že je to veľmi dobré, z ktorého ešte o niečo lepšie vzišlo.(28.10.2009)

 • mohamedsfinger
  *****

  Dostal jsem to, co jsem čekal- pomalý snímek, který je lahůdkou pro diváka (který má takové filmy rád, nutno dodat). Oproti Sedmi statečným je tento film poetičtější, ale zároveň i realističtější (někdo vytýká špatné bojové schopnosti, ale umíte si představit japonského farmáře v 16. století, který dokonale ovládá boj s mečem?). Hudba mě příjemně překvapila tím, jak se k jednotlivým scénám hodí a píseň farmářu při závěrečné práci je opravdu chytlavá. A samozřejmě jsem si zamiloval postavu Tošira Mifuneho, který svého samuraje-magora zahrál tak, jak se na herce jeho pověsti sluší. Musím tedy říct, že Sedm samurajů se panu režisérovi upravdu povedlo na výbornou.(26.4.2010)

 • mcleod
  ****

  Nemůžu si pomoct... myslím si, že neznalý Evropan nemůže nikdy tento film plně pochopit a ocenit. V asijské kultuře hrají velkou roli mimika, její náhlé zvraty, stejně jako rychlé zvraty emocí a vlastně řeč celého těla. To je sice zajímavé na koukání, ale vícekrát než jednou je to podle mě nestravitelné... pokud divák neví, co tím režisér mínil vyjádřit. Dokonce se obávám, že bez pochopení těchto důležitých detailů je zalíbení v těchto filmech pouhým pózerstvím, i když se tím částečně strefuji i do sebe, protože mě se to taky docela líbilo... i když byl film ze zmíněných důvodů "zbytečně" dlouhý, zdlouhavý a místy nudný. Další filmy Kurosawy už jsem nezvládl...(20.1.2011)

 • Wimy
  ****

  Nikdy jsem nečetl tak vystihující komentář mého názoru, jak napsal Matty k tomuto filmu. Takže všechny "chyby", které mi brání dát 5, najdete u něj v komentáři.(11.5.2012)

 • Hanys_
  *

  Ano, je to legenda, díky které vznikla další legenda. Ale ty 3 a půl hodiny mě budou strašit ještě dlouho. Fakt mě to nebavilo. A to jsem se tak na tuhle modlu těšil.(29.8.2012)

 • Mistickzz
  ****

  Veľmi dlho som odkladal tento film a to hlavne kvôli jeho dĺžke, ktorá bola priam enormná. A aj to je jeden z dôvodov prečo nakoniec nedávam plné hodnotenie. Sedem samurajov je na jednej strane krásny film, ktorý príjemne ubieha, no na druhej strane dnešnému divákovi môže byť z tej stopáže až zle, a pochybujem, že je veľa takých, čo vydržia pozerať skoro 4 hodiny bez nejakého náznaku nezáujmu, či nudy. Mne sa to tiež pár krát stalo a preto u mňa 82%(20.10.2012)

 • VeverkaLesni
  ****

  Konečně sem viděla tento slavný opěvovaný film. Film, který byl inspirací k těm "více" známým Sedmi statečným. Krásné a plné.(2.2.2015)

 • Autogram
  ****

  Nechal som si tento masterpiece od majstra ako posledný a dobre som urobil, zvládol som ho, dokonca dlhú verziu. Nečakal som to, ale počas celej doby sa vo filme niečo deje, všetko má svoj zmysel a dôležitosť a v skrátenej verzii by mi možno aj niečo chýbalo. Päťminútová prestávka presne v strede filmu mala tiež svoj zmysel. Príbeh všetci poznáme z divokého západu, so samurajmi je to len o trochu iné. Roľníci sa vždy niečoho boja, ako aj dnes. Či je to sucho, dážď, vietor, či lúpežníci alebo samuraji. Každý zo siedmich je svojský, vyjadruje svoj postoj k životu a k okoliu. Toširo Mifune ako bláznivý samuraj je najvýraznejší, jeho grimasy, smiech, vreskot a vyplazovanie jazyka boli až prehnané. To patrí k rukopisu režiséra a celého japonského filmu toho obdobia, podobne ako groteskné vyznenie naháňačiek a bojov. Filmu by prospelo, keby aj opačná strana, lapkovia mali nejakých pár postáv s charakterom, a neboli to len porážkové bytosti určené výhradne na prepichnutie zahrotenými bambusovými kolmi. –––– Viete, čo jedia títo ľudia? Proso. Ale vám dajú ryžu. Ich najlepšie jedlo! –––– Keď si človek nie je istý, či zajtra bude žiť, zatúži po pohladení toho druhého.(20.10.2017)

 • 3 AM Code
  **

  Opravdu stary film, sice ne pro svetovou, ale urcite pro japonskou kinematografii. A je to videt. Dej je prakticky naprosto shodny s Sedm statecnych (kteri spoustu tech dobrych scen okopirovali do puntiku). Zasadni rozdil je v tom, ze Kurosawuv film se zda o hodinu a pul delsi. Nasledky jsou zrejme -> tenhle film by potreboval strihat, strihat a jeste jednou STRIHAT. Jak nejsem priznivcem remaku, musim uznat, ze John Sturges dokazal westernovou variantu tohoto pribehu podat lepe snad po vsech strankach. Samurajove oproti Statecnym postradaji: 1) spad, 2) vyrazne herecke vykony (za zminku stoji pouze velitel samuraju - nejlepsi vykon, jeho mlady ucednik a 'sileny' samuraj), 3) charizmatickeho padoucha (banditi jsou vsichni jedna seda stena), 4) hudebni doprovod (ne ze by tu zadny nebyl, ale je naprosto fadni), 5) kvalitni akci - ano presne tak. Pokud se tesite na rez ve stylu 'Shogun Assassin' a podobnych filmu, zapomente na to - s cestnymi vyjimkami je tohle absolutne amaterska akce. Jsou jen 2 veci ktere jsou u Samuraju lepsi: 1) originalita (ehmm to se u originalu asi da cekat) 2) Kurosawa svuj pribeh vypravi civilneji - tj. nenadbiha divakovy zadnymi sladkobolnymi a 'cool' scenami a soustredi se na rozdil v mysleni a hodnotach samuraju a sedlaku. Teto uprimnosti si cenim, bohuzel to samo o sobe film s tolika chybami nezachrani. Verdikt: Pouze pro hard-core priznivce stareho japonska, Akiri Kurosavi a filmove historiky. PS: Neverim ze do techto skupin patri vetsina lidi na CSFD, takze by me zajimalo, nakolik uprimna jsou zdejsi hodnoceni? Neschopnost postavit se legende a davu, nebo poza? Omlouvam se vyjimkam.(19.8.2005)

 • Mleako
  ***

  Krásně poetické dílo, ale 3 a půl hodiny? Děkuji, nechci.(2.2.2007)

 • Revolver
  *****

  Nejlepší kousek z famózní Kurosawovi filmografie . Dlouhý epický příběh o přátelství, zoufalství, lásce a tyranyji. Tradičně skvělá, trochu pomalá režie Kurosawi, dobrý scénář a nepopsatelné skopičiny Toshira Mifune. Klasika, kterou ani remake Sedm statečných nepřekoná.(20.2.2007)

 • Saboter
  *****

  Kinu opravdu zrovna nehovím, ale tento snímek jsem si nemohl nechat ujít. Nelitoval jsem toho a nikdy nebudu. Film letěl jak vystřelený šíp, nebyla chvilka, abych nebyl napjatý s očekáváním, co bude dál. Už od začátku film jel naplno. Nádherná hudba, příběh, postavy prostě jsem tomu nemohl nic vytknout. Velmi mě překvapilo, že i na tak vážný film jako je Sedm samurajů se objevilo místo i pro trochu humoru. Akira Kurosawa velmi překonal moje očekávání a získal si mé srdce. Toshirô Mifune v roli šíleného samuraje zářil na plátně. Každá postava měla své kouzlo a svým způsobem byla originální a jedinečná. Ale ze všech si mě získal nejvíc Toshirô Mifune. :-) Komentář k 207 minutový verzi. Říkáte, že 207 minut je dlouho? Já si přál, aby nikdy neskončil tento film.(5.2.2009)

 • Smejky87
  ****

  Nebudu psát něco, co už bylo napsáno, takže jen řeknu, že se plně ztotožňuji s Mattym. Film pro mně hodně zvedá kultura a prostředí, které mám rád a obdivuji. Ještě bych chtěl vypíchnout závěrečnou scénu 3 zbylých samurajů u hrobů, moc se mi líbila. A před dodíváním Sedmi samurajů jsem netušil, že 7 statečných je vlastně remake. :)(21.3.2009)

 • Burdock
  **

  Na dývku píšou: "Nejúžasnější akční film, jaký kdy byl vytvořen." Hmm. Akční film, kde první akční scéna přijde po více než dvou hodinách - tady je něco špatně!(23.9.2009)

 • Sgt.Pepper
  *****

  Nadčasový snímek s nadčasovou kamerou..na rok 1954 tolik akce a napětí, že dnes vypadají některé akčňáky jako chudý příbuzní..i 207 minut prodloužené verze se dá bez větších potíží zhlídnout naráz..(25.10.2009)

 • skinnee
  *****

  Film, z ktorého berú inšpiráciu mnohí a ďalší by mali. Tie 3,5 hodiny stálo za to a napriek svojej stopáži bez vážnejšieho spomalenia, zádrhelu.(25.9.2011)

 • RichardLev
  *****

  Film jsem viděl zhruba před sedmi lety a měl jsem trochu strach se na něj znova podívat. Přece jen je to hodně dlouhé a já se bál, že mě Kurosawa a jeho samurajové napodruhé neočarují tak moc jako při prvním shlédnutí. Přiznám se: bál jsem se, že se budu napodruhé ty necelé čtyři hodiny nudit. Jak lichá představa! Film jsem si užil od první do poslední vteřiny. Ubrečených a zubožených rolníků mi bylo neuvěřitelně líto a jejich marné pokusy o nalezení samurajů mě dojímaly k slzám. Pak se pozornost přesune z vesničanů na sedm hlavních hrdinů a je to ještě lepší. Tempo vyprávění je pomalé, Kurosawa se nikam nežene a tak to mám rád – člověk se dokáže hlouběji ponořit do filmu a všechno si náležitě vychutnat. Působí to chvílemi možná až trochu epizodicky (dovedl bych si představit film rozdělený na několik částí seriálu), ale není to nijak na škodu. Podobně tomu bylo i v Rudovousovi. Ne každému však dlouhá stopáž a rozvláčný děj budou po chuti. A pokud se k tomu přidají obtížná japonská jména a snadno zaměnitelné tváře herců, nemusí to být pro západního diváka moc stravitelná podívaná. Pokud máte s Kurosawou prozatím dobrou zkušenost, určitě se na film podívejte - v opačném případě se mu raději vyhněte. A pokud jste od Kurosawi nic neviděli, raději si pusťte na začátek něco kratšího – třeba Tělesnou stráž, která rovněž sloužila jako vzor pro westernový remake. A abych nezapomněl – Toshiro Mifune je opět úžasný. Ve scéně po příchodu do vesnice a pak ještě při odhalení ukradených brnění po zabitých samurajích mě úplně dostal. „Juheí, co to zase házíš za ksichty?“(4.9.2012)

 • Scevola
  *****

  Najlepsi Kurosawov film. Napriek neskutocnej dlzke vobec nenudil (pritom Yojimbo mal takmer iba polovicnu dlzku ale ovela viac hluchych miest). Dokonca mam pocit ze tento epos je mozno aj lepsi ako Sedem Statocnych 9/10(8.11.2012)

 • HiddenDragon
  ****

  Predloha pro Sedm statecnych, s tim jsem do toho sel. Heslo na obalu DVD hlasajici "nejlepsi akcnich film vsech dob" je opravdu jen reklamou. Hodnotim jak filmy pusobi dnes... a co se tyce akce, tak z dnesniho pohledu je toto spise klidny a rozvlacny film....mel jsem 207min verzi a to je teda "neco" :) Ale musim uznat, ze zklaman jsem nebyl. Naopak me opravdu prekvapilo, jak moc Sturges "opsal" tento film Akiry Kurosawy a prevedl ho do sve znamejsi westernove podoby. Defacto cela prvni polovina (uprostred je cca 5min prestavka s hudbou) byla do Sedmi statecnych cela zkopirovana, a z druhe pulky jsou ty hlavni sceny take prevedeny temer beze zmeny. Dokonce i nejznamejsi dialogy. A nektere souboje s pistolemi, jakoby tem s meci z oka vypadly. Ano, Sedm statecnych mam radsi, jsou blize nasi povaze i tomu co chceme ve filmu videt, podle me toto tema dovedly k dokonalosti, ale Sedm samuraju je opravdu po strance vykresleni postav, pribehem a pojetim, velmi solidni vzor. Samurajove svymi vyboji privedli stredoveke Japonsko k upadku, a pry pravdiva legenda o sedmi z nich, kteri se jali branit vpodstate za nic, chude rolniky, je krasnym pribehem odvahy a cti i po mnoha letech.(3.8.2013)

 • VanTom
  *****

  Na jednom z nejzásadnějších filmů všech dob se přetěžko hledají chybky, obzvláště mistrovská režie by se dala vyučovat. Pečlivě prokreslené postavy (nejen) samurajů přirostou k srdci a každá se zaskví silným momentem; ve druhém plánu pak poukazují na to, jak nepřekonatelná třídní (společenská) propast zeje mezi nimi a chudými, vystrašenými rolníky. Ubrat z masivní stopáže (207 minut!) by se dalo snad jen v expresivních výstupech Tošira Mifuneho jako polobláznivého "otrapy", které zpočátku i trochu iritují (než se z něj definitivně vyklube (tragi)komická figurka), a v druhé polovině v již přeci jen zdlouhavém bránění vesnice, kdy se lapkové likvidují postupně málem po jednom (přesila činí 40 vs. 7, resp. 33 vs. 6) a Kurosawa si jako obvykle propracovanou, nedejbože efektní choreografií hlavu nezatěžuje.(8.2.2019)

 • Bafo
  *****

  Naprosto perfektni nadcasove dilko ktere o tridu prekonava plagiatory z divokeho zapadu (kteri sou ale take vyborni)... Nadhernej film po vsech strankach... Proste si ho sezente a podivejte se... Sou to necele tri hodiny skvele zabavy(25.11.2005)

 • Radim
  ****

  Tento film nejde nesrovnávat se Sedmi statečnými. Jak ubíhají minuty, nacházíte další a další detaily a motivy, které byly v americkém remaku použity a okopírovány. Kurosawovi hrdinové jsou ale plastičtější, méně černobílí, zajímavější. Z hlediska filmařiny určitě patří tento film mezi to nejlepší, co jsem kdy viděl. Ale stopáž 210 minut je prostě neúměrně dlouhá, a i když jsem se snažil, přetáčení jsem se nevyvaroval. Navíc mě vždy rozhodilo značně hysterické chování vesničanů; zajímalo by mě, jestli to je klišé japonských filmů, nebo takoví Japonci opravdu jsou.(1.11.2006)

 • dormouse
  *****

  Co na mne nejvíc zapůsobilo: stane li se nepřítel tvým bezbranným a spoutaným vězněm, nemůžeš na něj útočit, neslučuje se to se ctí bojovníka. Vyjma staré babičky, která díky němu přišla o rodinu. Ta má právo na svou pomstu. A jde ji vykonat svou jedinou zbraní-motyčkou. Nemá ale už dost síly, ostatní vesničané jí musí pomoct.(5.6.2008)

 • fedoo
  ****

  Film mal úplne všecičko: epický príbeh, hrdinov, bojové scény, zábavnú postavu, hudbu, vystrašené pohľady japoncov, humor, nenaplnenú homosexuálnu lásku, rukojemnícku drámu, ktorá sa vlastne ani nekonala a poriadny záver. Naštastie žiadny z týchto prvkov nepôsobil klišovito. Je tiež sranda ako zaujímavo je natočneá každá scéna. Ešte pridám dve scény ktoré sa mne páčili obsahovo: - "vojaci" pripravený na útok a docvála kôň bez jadca - samuraj prezlečený za banditu nachytá toho s puškou.(11.6.2008)

 • Roby

  Kanbei - Takashi Shimura ___ Gorobei - Yoshio Inaba ___ Shichiroji - Daisuke Katoh ___ Kyuzo - Seiji Miyaguchi ___ Heihachi - Minoru Chiaki ___ Katsushiro - Isao Kimura ___ Kikuchiyo - Toshiro Mifune(1.1.2011)

 • K-e-n-y
  *****

  Nepochybne tento film bol zdrojom námetu pre 7 statočných. Síce je menej známy (asi preto, že japonské filmy sú u nás všeobecne menej známe ako americké), ale rozhodne nie menej kvalitný. Nie je to náhoda že na filmy ako tento sa nezabúda ani po vyše polstoročí. Ja som videl verziu, ktorá mala 207 min., čo bolo dosť veľa, ani nie dosť na to aby som znížil hodnotenie z plného počtu, pretože som sa pri tom vôbec nenudil :)(9.2.2011)

 • Ixbalanke
  *****

  Velmi upřímný film, vypovídá mnoho o japonské povaze, o povahách jednotlivých lidí, o době kdy měli velkou váhu samurajové a byli společností ctěni. Pobavila mě přestávka uprostřed filmu:)(18.3.2012)

 • Mirah81
  ****

  Na svou dobu působivé dílo,ale já mám přece jen radši Sedm statečných s charismatickým hlavním záporákem,tady mi docela chyběl.(14.9.2014)

 • Ollie235
  ***

  Americký remake jsem viděl dávno před originálem a musím přiznat, že to můj dojem zřejmě částečně ovlivnilo. Příběh je totiž takřka identický a jeho známost mi na zážitku 2x nepřidala. Především úvodní třetina mi u Samurajů přišla vyloženě nudná - shánění bojovníků nebylo zajímavé takřka ničím. S jejich příchodem do vesnice se sice děj trošku rozjede, ale nezáživné pasáže se sem tam stejně vyskytnou. Na jeden zátah jsem tak film opravdu nezvládl. Problém pro mě představoval i fakt, že ve mě snímek nevyvolal takřka žádné pocity - s vesničany jsem příliš nesoucítil, samurajové mi k srdci nepřirostli (Mifune navíc vyloženě otravoval) a po celou dobu mi jejich osudy byly tak nějak jedno. Dost to ale souvisí s tím, že po cca polovině jsem to hlavně chtěl mít už za sebou. Jeden z mála případů, kdy si americkou předělávku pustím daleko raději - originál tentokrát bohužel zklamal.(12.3.2016)

 • Balet
  *****

  04. 04. 2007: tenhle film vystihují 3 slova. Střídmost, preciznost a atmosféra. Střídmost proto, že filmové složky nejsou používány v přebytku. Tím myslím hudbu, která je na správných místech, nepřehnaný love motiv a akci. Preciznost proto, není vidět jakákoliv neprofesionalita, kterou vidíme v denšních dílech, chybí hluchá místa a film působí kratším dojmem, než ve skutečnosti je. Zanechá to v člověku jizvu - chtěnou.(4.4.2007)

 • Delaney
  *****

  Jeden z nejlepších akčních filmů staré generace... Kašlete na 7 statečných, doba westernů je dávno pryč. Ale doba Sedmy samurajů nikdy neskončí! 100%(28.7.2009)

 • Mouzon
  *****

  Pouze načrtávám první dojmy..........Naprostá magie. Kde by v Hollywoodu nafrkali pětatřicet zpomalených záběrů a XY detailů na rozlícené obličeje lapků, tam Kurosawa zabírá pobíhání samurajů a zarputile bojující rolníky...........Snímek staví před diváka ovlivněného západní kulturou naprosto jiný hodnotový žebříček, jiný smysl pro čest, úctu k člověku, ale i pro pohrdání lidmi. Tím pádem nastupuje i velmi odlišná výrazová škála. Přesto je to divácky přístupné........Kus čisté filmařiny. Precizní a vybroušené. Kolosální. Absolutní film.(22.4.2010)

 • werewolf69
  *****

  Môj prvý „vážny samurajský film“. Mena ako Kurosawa, Mifune alebo Shimura pre mňa boli úplné neznáme a ani len som netušil do čoho idem. Aj keď som spočiatku s hodnotením dosť váhal po čase som pochopil že len vďaka tomuto filmu som v sebe objavil istú vášeň k Japonskej kinematografii. Sedem Samurajov nie je bezchybný film, ale v podstate značne ovplyvnil môj život a preto si zaslúži moje najvyššie uznanie.(22.10.2010)

 • Prochy38
  ****

  Velký příběh, který snad všichni známe spíše z westernové verze. Nejraději bych dal 5*, protože tento velkofilm je vůbec průlomem v mnoha žánrech filmografie. Ale 207 minut je hrozně moc, což by se i dalo přežít, ale já prostě nejsem na ten východní styl hraní. Většina šíleně přehrává, to je hrozné. Jinak ale opravdu film s velkým F.(10.12.2010)

 • LBsmoke
  *****

  do té doby než sem před několika lety viděl tento film jsem nevěřil že budu kdy schopný vidět 3hodinový film na jeden zátah.. ale když sem se díval tak to bylo skoro na jeden dech.. neuvěřitelně mě to pohltilo a ani navteřinu mě nenapadlo kdy to skončí.. to je jen osobní poznámka.. protože o tom jak je to perfektní by se dala napsat bichle(27.11.2011)

 • Nethar
  ****

  Tak jsem se nakonec dokopal k tomuhle filmu, ač jsem se toho dlouho obával. Zvolil jsem prodlouženou verzi, 3:27 už je opravdu docela dost, ale zvládnul jsem to. Není divu, že tento film je legenda. Jasně, akční scény občas připomínají píchání párátkama do vzduchu, člověk se musí pousmát když 30 Japonců běhá sem a tam dokola z jedné strany náměstí na druhou, ale uvážíme-li oněch 60 let rozdílu, je to bomba. Snažím se nehodnotit podle toho, jak je film umělecky zmáknutý nebo vyspělý na svou dobu, ale prostě jak hodně se mi líbil teď a jak hodně bych se na něho chtěl podívat znovu, takže možná skončí nakonec spíše na 3 než 4 hvězdičkách, ale nějak zvláštně jsem se celou dobu nenudil, kdybych asi zvolil sestříhanou verzi, dopadnul by lépe a Kurosawa má můj obdiv.(7.6.2013)

 • geimz
  *****

  Moje prvé stretnutie s Kurosawom, a môžem povedať, že rozhodne nie posledné. Čím by bol tento príbeh bez neho? Americký remake som ešte nevidel, tak posúdim až potom, nakoľko je réžia dôležitá. Pretože Kurosawa je génius. Spôsob, akým dokáže každý obraz naaranžovať tak, aby bol precízne vyplnený - v zmysle toho, že každá postava či objekt má svoje dané miesto, vždy sa deje niečo vpredu, v strede, v pozadí, každá časť obrazu má svoj zmysel - je nevídaný. Týmto spôsobom je kompozícia jednotlivých scén (aj v pohybe, nielen pri statických dialógoch) dokonalá, a ani tá najobyčajnejšia, nech je akokoľvek dlhá, nemá šancu začať nudiť. A to je pri tri a polhodinovej stopáži takmer husársky kúsok.(7.9.2016)

 • orkadimenza
  *****

  Před zhlédnutím jsem měl velké obavy, a dával jsem dost velkou šanci tomu, že zapadnu do zdejšího dvouhvězdičkového klubu, a délku filmu prostě neudýchám. Při sledování Sedmi samurajů jsem ale vůbec neměl pocit, že bych sledoval film. Přišlo mi to spíš, jako kdybych četl knížku, nebo z povzdálí pozoroval příběh. Bude to dáno asi tím, že jsem se opravdu pustil do prodloužené verze, ale nakonec mi bylo úplně jedno, kterých bezmála 50 minut tam bylo "navíc". Mě ono "navíc" vůbec nepřišlo, protože každá část měla ve filmu své místo. Akira mě přesvědčil o tom, že i film může být vnímán jinak, možná trochu nadřazeně, ale spíš to byl pocit výjimečnosti a neobvyklosti, který mě po dobu celých 3,5 hodin provázel. A pro tento neobvyklý zážitek mám nyní nutkání doporučovat tento kinematografický skvost mezi lidi, a už teď mě napadá několik způsobů, jak to udělat. Tohle je opravdu třeba vidět. P.S. Myslím, že jsem udělal dobře, když jsem si pustil dřív Sedm samurajů než Sedm statečných. Ty pocity by byly asi jiné, kdybych učinil opak.(3.10.2016)

 • Velemír
  *****

  Lahůdka!(1.5.2007)

 • Wishkah
  *****

  Tenhle film jsem viděl teprve nedávno. Snažil sem se nebrat na vědomí žádné superlativy ani kritiky a film sedm statečných na ty tři hodiny úplně přestal existovat. Musím říct, že sem si užival každou minutu. Kurosawa rozehrává krásný,dojemný a drsný příběh, kterému naprosto vládne Toshiro Mifune. Jestli Sedmi statečným něco chybí tak je to právě Kikučijo. Chlápek o kterém si myslíte, že je to naprostý magor , ale který tmelí partu a který během filmu až neskutečně vyroste. Navíc ten jeho divoký styl boje....no prostě když byl Mifune na plátně tak ten film byl ještě o stupeň lepší. Film je prostě úchvatný a ani jeho délka ničemu vůbec nevadí.(17.9.2008)

 • Honny2
  *****

  Sedm samurajů je výborný film. Překvapilo mě, že Sedm statečných bylo natočeno později, myslel jsem si totiž, že Sedm samurajů má být jejich remake pro Japoncké diváky. Nakonec jsem rád, že to je, tak jak je. I když se tento film občas trochu vleče (viděl jsem SE verzi a byl jsem hrozně utahanej), je neuvěřitelně koukatelný, nemohl jsem se odtrhnout od obrazovky a jít spát před závěrečnými titulky.(17.11.2008)

 • jorgus
  ****

  videno pred lety..ale vim, ze tentokrat americky remake se mi libil vice..toto dilko bylo misty opravdu uz prilis zdlouhave:)(19.6.2009)

 • sedlo03
  ****

  200 minut. Co je moc, to je moc.(10.11.2009)

 • Jorge-Z
  **

  Na tento film jsem se chystal dlouho a viděl jsem 207 minutovou verzi. Tak trochu nechápu, kde je ta genialita filmu. Scény jsou zbytečně dlouhé a zhruba třičtvrtina filmu je nuda. Taktéž mě naprosto iritovala japonština, ve které se nustále řve. Jedno z největších zklamání.(21.10.2010)

 • Bivoy
  *****

  Western a sedm statečných mám opravdu ráda, takže jsem si nedokázala představit, že by něco mohlo být lepší - zvlášť ne film o samurajích, který trvá tři a půl hodiny. Ale ono to lepší je. V Sedmi statečných je celý příběh jaksi rozmělněný, lehčí, je to opravdu jen slabý odvar té hloubky, které dosahují některé momenty v Sedmi samurajích. Z nich nejlepší je snad závěrečná scéna a záběr zbylých samurajů u hrobů zemřelých v kontrastu se zpívajícími rolníky. Snad nejvíce mě ovšem na Kurosawově filmu potěšil fakt, že samuraje a jejich život nijak neidealizuje - ukazuje jejich dobré i špatné vlastnosti a vykresluje zvláštní povahu každého z nich. A právě díky tomu se člověk vydrží na film dívat tři a půl hodiny bez toho, aby se třeba jen minutu nudil.(13.9.2011)

 • OughJay
  ****

  Tři roky jsem se na to chystal, tři a půl hodiny to trvalo, tři přežili a dalších třicet let to vidět nepotřebuju, leda v nějaký zkrácený verzi... :)) Kurosawův megafilm oplývá daleko sympatičtějšími postavami, než Sturgesův remake, a možná proto byl pro mě stravitelnější, ačkoliv jeho délka odpovídá dnešním dvěma průměrným filmům. On se divák ve změti pobíhajících a zmatených Japonců ani nemá moc šanci nudit. :) Na druhou stranu, ať jsem se snažil sebevíc, nespatřil jsem zde ani tu nejmenší známku motivů jednotlivých samurajů. To je ale zřejmě jediná vada na kráse tohoto japonského klenotu a na elegantního Kuyza, charismatického Kambeie či bláznivého až zvířecího Kikuchiya zřejmě nikdy nezapomenu. Shichiroji: "Kikuchiyo, what on earth are you doing?" Kikuchiyo: "I can't kill a lot with one sword!"(7.4.2013)

 • Atheas
  *****

  Před patnácti lety jsem měl možnost shlédnout tento film na veřejném promítání. Odradila mě délka filmu, na promítání jsem nešel. Délka filmu mě odrazovala dalších 15 let. Při sledování filmu jsem čas ani nevnímal, protože mě příběh naprosto vtáhl do sebe. Neuvěřitelné množství úchvatných a nezapomenutelných scén mě naprosto odrovnalo. Měl jsem pocit, že to není film, ale reálně zachycený příběh na filmovou pásku. Nedá se srovnávat tento film se sedmi statečnými. Sedm statečných mi přijde s tímto veledílem jako pohádka pro děti. Druhý Kurosawův film po Děrsu Urzala a opět mi to vzalo dech. Konečná bitva kde samurajové běhají v blátě a dešti z jedné strany vesnice na druhou mě opravdu pobavila. Žádná velkolepost z toho nekoukala, ale toto mi pomohlo pochopit, že velkolepé činy se mohou vykonávat i v děsně špatném počasí.(17.9.2017)

 • HH
  *****

  Klasika! Víc není co dodat. A kdo zná Sedm statečných, měl by se podívat i na tenhle jejich předobraz. Podle mě je totiž mnohem lepší...(21.8.2003)

 • jilda
  ****

  Je neuvěřitelné, jak Američané tento film obšlehli, ale Americká verze je mi bližší.Jinak se mi film líbil, snad má jen moc hluchých míst a na mě až moc divoké projevy nálad.Mifune je však skvělý(23.1.2006)

 • mirliflore
  ****

  Když jsem si na Samuraje přečetl fšechny ty hyperpozitivní komentáře, nechal jsem se nadchnout a příliš jsem se předmlsal. Když se mi pak film dostal do ruky, byl jsem poněkud zklamán. Ne z délky, ne z poněkud slabší akce, ale proto, že mi zkrátka nepříjde tak neskutečně geniální. Ne že by byl špatný, své kvality určitě má, ale nemyslím si, že by to bylo nějak extra převratné. Pár záběrů kamery je vynikajících, ale celkově jen lehký nadprůměr. Co se týče hereckých výkonů, celkově mě moc nepřesvědčily, i když uznávám, že to může být dáno jen rozdílnou mentalitou evropskou a japonskou. Zkrátka, vesničané mi přišli až příliš slabošští a Kikučio je už tuplem divný...nepřirozený ( z mého pohledu). Banditi se chovali docela hloupě a nejmíň polovina jich umřela zbytečně...třikrát za sebou se nechali chytit do stejné pasti...zkrátka, 80%. Film nakonec přeci jen nenudí a většina samurajů jsou drsní borci.(18.5.2006)

 • Devadesát Dva
  ****

  -z téhle práce nekoukají ani peníze ani sláva. no co dodat, další z děl, které předchází a zároveň hází klacky pod nohy jeho vlastní pověst. Toshiro Mifune sice exceluje a má nekonečnou energii, ale stopáž je opravdu zdrcující, ale to natahování, dramatizovaní a afektovanost k Japoncům a vůbec všem asijatům už tak nějak patří. když se nenecháte obalamutit nadšenýma kecama některých lidí, možná pak nebudete z filmu zklamaní: vychutnejte si starou klasiku, příběh sedmi samurajů, kteří se postavili proti přesile, aby bránili ty, kteří se sami bránit nedokázali. s tímhle přístupem se na to podívejte a nebudete zklamaní jako já, kterej doufal v něco "ještě většího", protože spousta lidí o tom tak mluvila.(4.7.2008)

 • evil_ryu
  *****

  Nebojte sa minutáže, nebudete mať čas sa nudiť. Sedem samurajov je nádherný epos, ktorý vás určite pohltí. Film ktorý si zaslúži byť v top 10 filmoch všetkých čias. Kto nevidel, môže ľutovať.(6.12.2008)

 • Nebešťan
  *****

  Přelomová filmařská řeč, skvost, průkopník, inovátor. Takový ten Kurosawa v roce 1954 byl. Přes trochu utahaný začátek 160 min verze (nechtěl bych vidět tu původní verzi!), je příslibem toho, že se to rozjede při finální bitvě. Po padesáti letech to porád funguje a není to ani s podivem - jedná se vlastně o pohádku, kde dobro vítězí nad zlem, kdy odhodlání a odvaha je víc, než silní mužové na koních navlečení do oplátovaných košil. Zásadní vzkaz japonské kinematografie: jsme silní jako ve všech jiných odvětvích, držíme prvenství, skloňte hlavu ! Nelze než uposlechnout.(22.1.2009)

 • poet

  Projekt 100 (2009)(26.1.2009)

 • Tumáš
  ****

  je to naprosto odlišný filmový svět, není horší, než americký. je jiný. Hodně se mi to líbilo, na můj vkus možná trochu moc dlouhé. Kurosawa však podle mě natočil i ještě o něco lepší film - Rudovous. 85%(26.1.2009)

 • winetach
  *****

  Výborné.Len škoda, že v súčastnosti sa už takéto filmy netočia...(6.2.2009)

 • smerďakov
  **

  Velký a uznávaný Akira Kurosawa. Určitě ano, ale tímto filmem mě neoslovil a neuspokojil. První a zásadní chyba byla na mé straně, protože jsem očekával zázračný a nepřekonatelný snímek génia. Avšak není ani jedno. Na to vemte jed. Jeho délku nespolkenete lehce a hodně vám uvízne v krku. A s křiklavým vyjadřováním postav přecházejícím v nesnesitelný jekot se dostaví pachuť odporu. Také nečekejte žádný akční nářez. Půjde spíše o zdlouhavé nahánění zbojníků jako v němé grotesce, která nenabízí ukázky dokonalé techniky boje s mečem. Úvodní hodinka je vcelku pobavení schopná a zhlédnutelná. A ztvárnění hlavních postav bylo opravdu dobré a řekl bych, že tvoří kostru celého filmu. Díky tomu a také ze zvědavosti jsem vydržel koukat na celý film. Každopádně se přiravte na film z padesátých let minulého století. Já připraven nebyl, což v konečném důsledku ovlivnilo celý dojem z filmu.(15.5.2009)

 • grerar
  *****

  Tak to je něco, stará škola - proč jen se Tarantino v KB nechtěl něčemu přiučit? no protože SS na rozdíl od KB neprovokuje stříkající krví, je to drama ve všech podmínkách dodržené, a bohužel/dík jsem nucen přehodnotit svá dosavadní měřítka, neboť toto je pokud ne stejně dobrý film, ne-li lepší ( ;-) ) než The Magnificant seven. Ano, pravda, poněkud jiná mentalita středověkého Japonska může kdekoho odradit, ale podívejme se na to pod drobnohledem, Opravdu si my Češi myslíme, že nám je nějak výrazně bližší mentalita španělských přistěhovalců v Mexiku a Amíků z Texasu? Nemyslím si... Krásný černobílý film.(8.9.2009)

 • Gagner
  *****

  Dlouho jsem se vyhýbal tomuto snímku kvůli jeho délce, na dnešní hektickou dobu jsou tři hodiny a půl až moc. Čekal jsem táhnoucí se drama, které mě po půl hodině uspí. Nakonec jsem se však nepodíval ani na čas a film utekl jako voda. Nechápu, jak to Kurosawa dokázal, ale mou pozornost dokonale udržel po celou stopáž filmu. Kamera a střih jsou vskutku nadčasové. Vyprávění je jednoduché a přitom působí tak rozsáhle a zajímavě. Hlavní hrdinové jsou zahráni také výborně, postupem času si všichni získali mé sympatie. Tento film právem patří mezi to nejlepší, co se kdy před kamerou odehrálo a zdaleka převyšuje i svůj (bohužel o mnoho populárnější) remake. BRAVO!(28.3.2011)

 • Radek.SCH
  ****

  První Kurosawa, který mě oslovil. Po Žít a Rašomon jsem si myslel, že je Kurosawa opěvován jako klasik nezasklouženě a když jsem poprvé viděl Sedm samurajů, tak jsem usnul po dvaceti minutách, ale po delší době jsem se k tomu vrátil a nemohl jsem uvěřit tomu, že mě baví šedesát roků starý, japonský, tří a půlhodinový film. Toshirô Mifune je kapitola sama o sobě.(15.4.2011)

 • jane1106
  *****

  Pro mě zatím nejpříjemnější Kurosawa, kterého jsem si, mohu konečně upřímně říci, opravdu užila. Ač jsem se přirozeně obávala zabijácké stopáže, která dána do kopy se stylem tohoto tvůrce vyhlížela opravdu děsivě, nakonec se mi nuda překvapivě vyhnula. Síla snímku rozhodně nespočívá v nějakých velkolepých bitevních scénách, jak by divák možná mohl čekat. Efektních soubojů s promakanou choreografií se zde nedočkáte, důraz je kladen především na figury samurajů a poměry ve vesnici pod tlakem. Lahůdkou je ovšem herectví Toshirô Mifuneho, který naprosto exceluje a podává ještě živočišnější a spontánnější výkon než v Rašomonu, ač si je charakter obou postav docela podobný. S rolemi takových potrhlých jedinců mám dost často problém, jelikož jejich ztvárnění často vede k přehrávání a trapným exhibicím. To ale není případ tohoto mistra, který Kikuchiya snad ani nezahrál, on ho prostě naplno prožil - se vším všudy. Mifune úspěšně obstarává veškeré komické noty snímku a příjemně ho odlehčuje (plus jeho "bederní rouška" je mnohdy kratší než příliš krátká a v závěru už vpravdě neponechává žádný prostor pro fantazii.;)) Takashi Shimura konečně zase jednou nepofňukává a nešpulí pysky a působivě ztvárňuje charismatického vůdce. Velmi mne také zaujal Seiji Miyaguchi v roli Kyuza, neboť jeho fyzicky uměřená a zároveň psychologicky intenzivní kreace mi přišla neskutečně "současná", moderní, zkrátka myslím, že by s touto pózou s přehledem obstál v roli samuraje i dnes. Obávaná klasika, co zase jednou překvapila.(10.6.2011)

 • Jeremiah
  *****

  Z mého hlediska, pokud bych tomuto filmu nedal 5 *, začal bych si o sobě myslet, že mě opustil veškerý smysl pro akci, dějovou hloubku a půvab filmových děl. Pokud totiž člověk pronikne a trochu se ztotožní s mentalitou asiatů, potom nemůže tento film nemilovat.(11.7.2011)

 • Puol
  ****

  Výnimočný film s o sympatickým hereckým obsadením na čele s Toshiro Mifunem, film ktorý nestarne. Len tých 207 minút je priveľa!(27.8.2011)

 • Andronikos
  *****

  Ajaj, pri osobnej repríze som sa už trochu nudil. A to napriek tomu, že som si na jej začiatku nepamätal, aké budú na konci filmu straty a kto všetko nás opustí. - Ak napriek tomu neklesnem s hodnotením na ****, je to výraz toho, že je to moje najpríjemnejšie stretnutie s japonskou kinematografiou, čo arci z úst, resp. pera niekoho, kto toho japonského videl pramálo, v podstate nič neznamená (o ironickom podtóne tejto výpovede už ani nehovoriac). Trochu lacné je záverečné posolstvo, ale na druhej strane je pekné, (SPOILER) ako rezolútne si Shino nakoniec nevšíma nádejného mladého samuraja, zostávajúc tak zrejme pravou roľníčkou (/SPOILER). Po gýčovitom americkom happyende Siedmich statočných ani stopa! Či to zrkadlí dobový alebo kultúrny rozdiel, neviem, v každom prípade ma to potešilo. - Najväčším problémom pri sledovaní tohto filmu pre mňa bola moja neschopnosť plnohodnotne vnímať zobrazovanú mentalitu roľníkov. Miestami som mal pocit, že rozumiem, väčšinou mi ale pointa unikala. V pravom slova zmysle: a strange movie! Ukričané, emóciami oplývajúce postavy nerobili mojim ušiam dvakrát dobre, herecký prejav pôsobil miestami značne "nadsadene" až infantilne. Je vôbec pozoruhodné, ale vlastne tiež otravné a frustrujúce, že nejakú dynamiku a vôbec náplň dvom tretinám deja, počas ktorých ešte neprebieha samotný boj o dedinu, dodáva okrem občasných výbuchov emócii na strane roľníkov predovšetkým postava (pseudo)samuraja Kikuchiya, ktorá je hraná Toshiro Mifunem práve takým spôsobom, že človek neviem, do akej miery má herca i jeho postavu vôbec brať vážne. Okrem neho a najmladšieho člena titulného kolégia sú ostatní piati samuraji samozrejme skrz naskrz kladné postavy, ale napr. taký dedinský starešina Gisaku, ktorý sa sprvu správa veľmi racionálne a je zosobnením dôstojnosti, aby ma napokon začal nepríjemne prekvapovať (mám na mysli jeho presadenie toho, aby bol zajatý bandita dedinčanmi ubitý, a bláznivé odmietnutie opustiť dom), je ďalším dobrým príkladom nepochopiteľnosti tohto filmu. Ok, končím. Prečo som zostal napriek výtkam pri piatich hviezdičkách, som snáď ako tak alibisticky odôvodnil.(6.11.2011)

 • Filty
  *****

  Jednoduchý silný příběh natočení poctivou filmařinou.(2.5.2012)

 • kenkaku
  *****

  Po shlédnutí filmu mě překvapilo několik věcí... I přes svou neskutečnou délku ani chvilku nenudí. ~ I když nejsympatičtější postavou je Takashi Shimura, herecky ho převálcoval Toshirô Mifune. ~ Samozřejmě "westernovou kopii" jsem viděl dávno před tím než Sedm samurajů a ano ta dějová linka je znát... přesto oba filmy působí ve výsledku zcela odlišně (včetně některých jeho postav). Schválně zkuste se na Sedm statečných a Sedm samurajů jednou podívat a srovnat si k sobě klíčové postavy a dojem z nich.(2.7.2012)

 • sebo9629
  ****

  Tak vo svojej dobe to bol určite jeden z najlepších filmov a bolo by to jasných 5*, ale vzhľadom k tomu, že som ho videl teraz, tak tých 5* nepripadá ani do úvahy. Film je naozaj skvelo natočený, ale väčšina hercov nie je dobrá, film je príliš dlhý, akčné scény nie sú nič extra, technická stránka sa samozrejme nemôže ani rovnať tej v súčasnosti a tie ich umelé plešiny ma v kuse vytrhávali z deja... Celkovo mám z filmu veľmi pozitívne dojmy, len nechápem prečo je stále považovaný za jeden z najlepších filmov, ak by išlo napríklad o rebríček najväčších filmov histórie, tak tam si ho viem predstaviť, predsa len má tento film obrovský význam pre svetovú kinematografiu... Hodnotenie: 7.9/10(30.6.2014)

 • Garch
  ***

  Není to úplně můj šálek Sedmi statečných(7.3.2015)

 • Furmi
  ****

  Videná časovo úmorná rozšírenka (207 min.). Možno aj preto mám celkový dojem taký aký je. Film pôsobil veľmi rozťahano (bol skutočne zbytočne dlhý), veľa času (a v tom aj vidím najväčší rozdiel medzi samurajmi a statočnými) sa venuje psychológii hlavných postáv a vzťahmi medzi nimi. Ku koncu mi prekážala absencia nejakej hlbšej motivácie banditov do ďalších útokov na dedinu kedže bolo evidentné že je to samovražda. Škoda že film nevznikol tak o 10 rokov neskôr. Japonská filmografia začala naberať na obrátkach tak od 60. rokov. Konkrétne filmy o samurajoch boli oveľa silnejšie po 60. rokoch. Inak super film. 80%(17.12.2016)

 • lubospoti
  ****

  Pravděpodobně nejlepší japonský film, který jsem kdy viděl. Je to především tím, že je pro středoevropana pochopitelný a uchopitelný. Boj dobra a zla je všude na světě stejný a v tomto filmu je podán nadmíru srozumitelným způsobem. Jediná výtka směřuje ke stopáži. Chápu, že v té době bylo vyprávění filmového příběhu všeobecně pomalejší, ale tři a půl hodiny už je opravdu dost přes čáru.(7.6.2017)

 • tragos
  *****

  Sedm samurajů nebo Sem statečných? U mě vyhrál US remake, ale v podstatě jen z jediného důvodu: vyrostl jsem na něm a zřejmě na mě měl i jakýsi vliv :) Tudíž čistě osobní důvody. Jinak je pravdou, že Sedm statečných má lepší hudbu, lepší vykreslení hlavních postav a plynulejší děj bez hluchých míst, ovšem po všech ostatních stránkách vede Kurosawa. A nejlepší je samozřejmě Toshiro Mifune - na toho do smrti nezapomenu.(14.4.2006)

 • FrancisB.
  *****

  Jestliže jsem dal filmu Sedm statečných pět hvězdiček,což si tento vynikajice natočený film bezesporu zaslouží,musel bych dát samurajům šest,neboť v mých očích v mnohém Sedm statečných předčili.Podle mého názoru v jediné kategorii western předčil tento film a to v hudbě!(8.12.2006)

 • jesus666
  ***

  Priznávam, že pôvodne som dal tomuto filmu 5 hviezdičiek. Priznám tiež, že som ich dal presne z dôvodov, ktoré vo svojom komentári napísal 3 AM Code. Tento film ma väčšinu času naozaj nudil a musel som ho pozerať na dva krát - jednoducho som to fyzicky nezvládol na jeden šup. Je to proste dlhé, dlhé, dlhé a ešte raz dlhéééééééé (hovorím o verzii, ktorá má cez 200 minút). Keby ho nenatočil Kurosawa, asi ho ani nikdy nedopozerám. Ale v spoločnosti predsa tak dobre znie keď poviete, že ste videli Kurosawov film, no nie?(13.12.2006)

 • KrystofD
  *****

  Geniální Kurosawův snímek s úžasnou kamerou i příběhem, legendární scény a přesvědčivé výkony hlavních předtavitelů v čele s Toshiro Mifunem ve své "nejšílenější" roli. Sedm statečných tento film opět (jak jinak, že Amíci...?) jen vykradlo. Mimochodem byla by skutečně drzost nedat plné hodnocení :-)(7.4.2007)

 • Plesna
  *****

  Mimořádný zážitek. Potvrzeno tím, že 207 minut uplyne velice rychle. Znám 80 minutové filmy, jež jsou pro mne 3x delší než tento. Pokud se člověk zamyslí do důsledků tak jeden z nejsmutnějších filmů který byl kdy natočen. + Excelující Toširo Mifune.(11.8.2008)

 • Krchy
  **

  na tenhle film jsem slýchával neustále jenom chválu, tak jsem si řekl, že bych tedy měl napravit mezery v kulturním přehledu a kouknout na něj. Za tohle rozhodnutí jsem se docela proklínal. Nevím, jestli se vám to OPRAVDU všem tak líbí, nebo jestli tu zapracovaly předsudky v kladném slova smyslu, ale hodnocení nechápu. Dvě hvězdičky proto, že jsem to sáhodlouhé pobíhání zmatených postaviček dokázal přežít. Přitom námět fungovat může, jak dokázalo Sedm statečných. Holt daň za kulturní rozdíly, japonské (a celkově asijské) herectví mi prostě nevyhovuje.(21.9.2008)

 • honelnik
  ****

  Na tých 5* to dnes nebude, pretože som zmlsaný pozlátkom z 21. storočia, bez ktorého by som sa síce obišiel, ale tá hudba občas.....nič to však nemení na tom, že Kurowsawa natočil nadčasový film, ktorý má šancu baviť (ak už si z neho nič nedonesiete) aj 50 a viac rokov po jeho vzniku a za tie tri a pol hodiny nestihne nudiť. Kebych mal klobúk tak smekám. P.S. Toshira Mifuneho som nikdy v živote nevidel a predsa som hneď vedel...4,5*(3.10.2008)

 • RadimFišer
  *****

  Huhuhůůůů. Jestli je něco dílo, tak tento film si bere všechny oskary a ocenění. Dokonalé herecké zpracování. Vidíte strach, vidíte opravdovost a nic není hrané. Uvěřitelnost a legendárnost, která se splnují s tímto filmem mi zastavovala srdce. Tvrdý úděl a slabost je znázorněna do takových kalibrů, že musím každý i když nechce ocenit tento film. Délka je mravotrpká. Nemohl jsem vydržet. Boj závěrem a ty ženy. Tak dobře zpracovanou slabost a looserství jsem viděl jen u filmu Nuda v Brně. Jinak to looserství nebylo. Tady je všechno vytočené do plných otáček a mě se z toho snad začně točit hlava. Konec mluvení. Dávám 6 hvězd. Hodnotím další filmy i výš, ale tento film si mě srdcem nezískal. Snad někdy příště. Na závěr chci podotknout, že ve mě způsobil hluboký zájem o kulturu Japonska a hodlám se tam vydat. Přijde mi, že jsme si strašně podobní. Je to tak názorné a plné. Tento film by měl vidět každý. Ale na několik dílů, aby se mohl plně soustředit. Já sám si musím doplnit jednu z půlhodin, kdy jsem usl.(18.11.2008)

 • sadlokan
  *****

  Japonský vesničani jsou eště snad vyžranější než mexičtí!Super japonská hudba!(11.11.2009)

 • drankeryth
  *****

  Kultovy film od Kurosawy. Sedem samurajov braniacich osadu rolnikov, ktory nasadzuju svoje vlastne zivoty proti banditom. Tento film je dejom podobny filmu Sedem statocnych a teraz uz viem ze americania sa inspirovali tymto filmom a urobili tak klon tohoto kultoveho filmu.(30.11.2010)

 • bolan
  ***

  No vida, sem nevěděl že Sedm statečných mělo své hyst(e)rické předchůdce(29.12.2010)

 • Hapretor
  *

  Ne, prostě ne, já to prostě nedokážu ... , ... jak je to dlouhé, tak je to nudné ... , ... já to prostě nedokážu dokoukat!(14.3.2012)

 • LokiZombie
  ****

  ano, je to moje blbost, že jsem koukal na SE, který trval 207 minut... ale stejně by skvělý režisér jako Kurosawa měl vědět, kolik je akorát a kolik je už moc natahování(3.7.2012)

 • issoumaila
  *

  Nie, nie, nie. Celé zle. Neskutočne nadhodnotený film tu na čsfd. Polovicu stopáže (čo je za normálnych okolností celý film) počúvať len citoslovcia typu óóóóó, ááááá, ééééé je fakt silná káva... o tom že "farmári" tu boli zobrazený ako úplné retardované, mongoloidné hovädá s podpriemerným IQ je už vec druhá. Pokiaľ prihliadnem jedno oko k ročníku filmu tak 1* za pár priemerných scén je z mojej strany maximum.(5.11.2014)

 • jarvis
  ***

  viděla jsem stejnou verzi co Kordus (ve stejném semináři) a říkám, že JE TO NUDA K UZOUFÁNÍ!!!(11.8.2006)

 • Rannveig
  *****

  Citlivý Příběh O Těch, Kteří Své City Musejí Skrývat Sami Před Sebou. Nebojují Za Čest A Slávu, Tu Hledají V Blátě A Dešti, Kde Nalézají Přátelství A Ztrácejí Život - Strhujcí Tři Hodiny V Nadčasovém Zpracování.(18.9.2006)

 • bolf!k
  ****

  spis 4 a 1/2 ale remake s Mcqueenem mi prisel zabavnejsi....na druhou stranu je to prvni japonskej film, ve kterym sem rozeznal jednu postavu od druhy a kerej me bavil i pres svoji dylku(207) a par zbytecnych scen ale zase mi tam chybelo vic bojovych scen protoze sem cekal ze uvidim poradny souboje s mecem....na druhou stranu, je jednodussi jak to delali oni a to jit ve dvaceti na jednoho.....kazdopadne mi tendle film nasadil brouka do hlavy a vyvolal ve me zajem o japonsky filmy(6.10.2006)

 • levente
  *****

  Neuvěřitelný film. Viděl jsem 207 minut dlouhou verzi! a ani v jedné chvíli mě nuda neopanovala. Naopak. Když si k tomu připočtu to, že americký remake kopíruje svou předlohu vcelku věrně, tj. přesně víte, co se stane, kdo že nepřežije a jak to celé dopadne a přesto přese všechno Vás to baví, nadšení nemá mezí. Kurosawa je výborný vypravěč. Dlouhé záběry nejsou samoúčelné a snaží "zatmosférnit" popisovanou situaci. Originál je opět (kupodivu) třikráte lepší plagiátu. Snad bych přidal ještě jednu poznámku k porovnání. Kurosawuv snímek je jednoduší, lehčí a zejména striktně nepatetický, byť japonští herci lecos přehráli. Doporučuji DVD verzi levných knih.(29.1.2007)

 • solid
  *****

  Díky Akirovi máme hvězdné války, sedm statečných a určitě inspiroval spoustu dalších filmových tvůrců. Ale to stejně nemění nic na tom, že samotné jeho filmy jsou mistrovskými díly na dobu vzniku až neuvěřitelnými.(17.5.2007)

 • inutihar
  *****

  Akira Kurosawa a jeho nejlepší film. Mělo by smysl něco k tomu dodávat?(27.8.2007)

 • misiiik
  *****

  Božský film, ktorý si na nič nehrá(10.9.2007)

 • Caesar1993
  *****

  Obvzláště hodnotím realistické chování samurajů, kdy bojovali celkem normálně, ne nějaké přehnané bojové triky, jak jsme tomu zvyklí u holywoodských filmů.(17.11.2008)

 • Pasifae
  ****

  Je to klasika a po klasice by se nemělo dupat, ale je to současně jeden z mála případů, kdy z mého pohledu remake překonal originál.(3.4.2009)

 • raelz
  *****

  Popravdě řečeno, čekal sem víc. Ať už za to může golfistův nadšený komentář, legendárnost Kurosawy (kterého bohužel vůbec neznám), nebo jen slibná kombinace asijského filmu a vysokého hodnocení, Sedm Samurajů tak úplně nedosáhly nastavené laťky. Co jsem tedy čekal? Něco exotického, co jsem ještě neviděl - skrytý skvost, který mi poskytne zážitek jako žádný jiný film - něco jako Kim Ki-Dukův "Jaro, léto, podzim, zima.. a jaro". Tak a teď už konečně o Sedmi Samurajích. Něco neskutečného se sice nekonalo, ale stejně je pravda, že tenhle film je nezapomenutelný. Jako mnoho jiných filmů, ačkoliv jde o "dobrodružný" a "akční" film o Samurajích, je celá krása filmu skrytá hlavně v jednotlivých postavách sedmi samurajů a jejich vzájemné interakci. Tady se trochu dostalo mě tolik vyhledávané odlišnosti od jiných filmů. To, jakým způsobem mezi sebou postavy komunikují, je sice do jisté míry přirovnatelné k asijským filmům celkově, ale stejně mezi ostatními jasně září a jde o něco, co prostě musíte vidět, aby jste pochopili, proč to mám tak rád. Poznámka na konec: pětiminutovou instrumentální "přestávku" bych strkal do více filmů, člověku to dá chvíli na oddech a psychickou přípravu na to co přijde :-)(7.7.2009)

 • Gastovski
  ****

  Filmy s touto tematikou nejsou pro mě tím pravým šálkem čaje, přesto jsem ten tříapůlhodinový maraton nakonec uběhl. Neřekl bych, že by děj vyloženě nudil, ale občas to bylo takové nemastné, neslané. Bez debat si toto velkolepé dílo nějaké ty vavříny slávy určitě zalouží, ale jak říkám: Není to můj šálek čaje!(6.9.2009)

 • pospech11
  *****

  Vrcholné dílo mimoamercké kinematografie, nic než pět hvězdiček se nemůže dát.(9.11.2009)

 • Salmayo
  ****

  V plánu top 200(250imdb) jsem se tohoto filmu obával snad nejvíc. Při dnešní noční směně mě tedy čt2 vyzkoušela s mojí trpělivostí a nabídla mi svoji SE 207min verzi. Dříve jsem viděl Sedm statečných, který mě vůbec nebavili, ale tohle byla jiná káva. Od samotného zjištění budoucího nájezdu lapků, po shánění a seznamování sedmi samurajů, přípravy před útokem až po závěrečné dobývání. Výborného hl. vůdce Takashi Shimuru s ostatními hl. hrdiny přehrává výtečný trojúhelník KIKUČIJO. Skvělá spousta nezapomenutelných dialogů a hlášek. ***"K čemu je dobrý se starat o vousy, když přijdeš o celou hlavu."*** (jap)(11.11.2009)

 • jenjan
  *****

  V tomto a pár dalších filmech bylo už dávno všechno řečeno..(15.2.2010)

 • Eki
  ***

  Přehnaně dlouhý film, ve kterém se nic moc zajímavého neděje. Je zvláštní, že při tak dlouhé stopáži, se ani pořádně nedozvíme, kdo patří mezi těch sedm samurajů, natož abychom si k nim vytvořili nějaký vztah. Sedm statečných se mi tedy líbilo podstatně více...(8.8.2010)

 • Mimo83
  *****

  Veľdielo... slová nestačia... 10/10(21.1.2011)

 • Saur.us
  *****

  PROJEKT 100 2009 Předlouhá dokonalost sama.(24.2.2011)

 • Utero
  *****

  Už dlouho se mi nestalo, že by mi tři a půl hodiny, tak příjemně utekly. Obzvlášt u černobílé japonské klasiky z 50 let, jsem to vážně nečekal. Možná jsem se chvílema nudil a ta přestávka v půlce nesestříhané verze vážně bodla, ale když ono to bylo prostě...nezapomenutelné. Ty ksichty a projevy ústředních postav a ta závěrečná bitva by pro spoustu lidí v dnešní době působila neuvěřitelně směšně, ale na mě ty dnešní přeefektovaný slátaniny dojem fakt nedělaj. Proto jsem to Kurosawovi žral, jakoby to právě byla novinka v kinech. Jo a taky vám ten první samuraj (co je vedl), tak trochu přípomínal jakéhosi japonského Morgana Freemana?(19.9.2011)

 • fisus
  *****

  Všechna čest Sedmi statečným,ale jejich japonský originál je zkrátka dokonalost sama.Jsem rád,že se mi naskytla příležitost vidět delší,3,5 hodinovou verzi.´Kurosawova režie a Mifuneho herectví (samozřejmě nejen jeho,ale pro tohohle herce mám prostě slabost) udělala ze Sedmi samurajů legendární a kultovní majstrštyk!!!(1.6.2012)

 • Tomihiro
  *****

  Neskutečně dokonalý, více než tříhodinový opus, vedle něhož vypadá Sedm statečných jen jako nudné béčko!(3.11.2012)

 • hEmy_
  *****

  0/7 samurais would defend these peasants again.(30.8.2015)

 • Honzeek95
  **

  Zhlédl jsem všech top 100 filmů na csfd - tento byl tím posledním, který mi chyběl a zároveň jednoznačně nejhorším. Proč? Je to neúnosně dlouhé (viděl jsem 207 minutovou verzi), neúnosně nudné a neúnosně uřvané. Všichni zde překypují emocemi, vše je zveličované. Navíc příběh je těžce primitivní a ničím výjimečný. Tento tří a půl hodinový "skvost" lze jednoduše shrnout v jednom souvětí: Film vypráví o rolnících, kteří se bojí nájezdu lápků, a tak si po řadě těžkostí najmou samuraje, kterým se do toho vůbec nechce, ale kteří se nakonec nechají přemluvit, boj s lápky vyhrají a nakonec litují toho, jak mohli být tak hloupí a do tohoto boje jít... Pokud bych měl hodnotit tento film z hlediska rozvláčnosti a umění autora "z hovna uplést bič", byl by "Sedm samurajů" jednoznačně nejlepším filmem v dějinách lidstva. Bohužel toto je asi to jediné kritérium, podle kterého zdejší uživatelé tento snímek hodnotili, jinak si to nedovedu vysvětlit. Uznávám, že nelze zpochybnit kvalitu kamery, režie a (dejme tomu) hereckých výkonů. Právě herecké výkony a režie jsou u většiny hodnotících tím jediným a hlavním determinantem při udílení počtu hvězdiček. Já se ptám proč? Když vám natočím pětiminutový záběr na Johnyho Deppa, jak mistrně jí polévku, a napíšu k tomu, že to režíroval Steven Spielberg, dáte tomu pět hvězd? Já bych se ani nedivil...(19.11.2015)

 • Solly
  *****

  Naprosto úžasná klasika. Je to ještě mnohem lepší než následný "remake" Sedm statečných.(10.12.2003)

 • Chauncey
  *****

  Dvě největší japonské filmové hvězdy 20. století, Toširo Mifune a Takaši Šimura, v "akčním filmu s hloubkou" od mistra Kurosawy. Ten mj. jako jeden z prvních použil dnes již ve filmech běžné zpomalené záběry. Mezi mnoha filmovými laiky trestuhodně neznámá klasika, jež na jednoduchém příběhu přesně vykresluje fenomén samuraj.(4.2.2006)

 • Bartoloměj
  ****

  V kontextu doby bych asi dal 5*. Nyní nemohu. Jinak pěkné, chvílem trochu zdlouhavé vyprávění. Nejvíc mi kazí dojem (ne)herecké výkony některých (vlastně většiny vedlejších postav), které mi připomínají křečovitě přehrávané postavy z našich filmů 40-50tých let. Za další mi vadí, že i když má film 3,5hodiny, tak se člověk v žádném případě nesžije téměř s žádnou postavou příběhu natolik, aby želel jejího odchodu. Takže na plátně se plačtivě zajíkají postavy nad smrtí jednoho ze samurajů a já jen pokrčím rameny. Možná nechápu záměr režiséra a mělo to tak být, v tom případě odvedl dobrou práci, ale já se rád sžívám :-)(1.6.2007)

 • martiňák
  ****

  Na film se dá nahlížet ze dvou protilehlých úhlů pohledu. Pokud se na něj dívám v rámci souvislostí a vidím v něm předchůdce geniálních Sedmi statečných, kteří ze své předlohy vytěžili co mohli a stali se i díky ní vynikajícím, nezapomenutelným filmem, navíc pokud zvážím že Sedm samurajů bylo natočeno již před více než 50lety, musím hodnotit za jasných 5 hvězdiček. Pokud bych se ale na film díval okem zcela nezatíženým okolnostmi a hodnotil čistě současný zážitek z jeho sledování, byla by to 1 až 2 hvězdičky. A protože oba pohledy jsou mi stejně blízké, ve výsledku to vidím na 3,5*. Ke srovnání Sedmi samurajů a Sedmi statečných, kterému se skoro žádný český divák nemůže vyhnout a kterým bych chtěl dovysvětlit výše napsané: hlavní rozdíl mezi filmy vidím v jejich zestárnutí. Zatímco Sedm statečných i v dnešní době působí nesmírně silně, napínavě a emotivně a dokáže diváka zaujmout, Sedm samurajů na mě působí jako dílo z filmového pravěku – kousek z archívu vhodný ke shlédnutí zejména pro zajímavost. Zpracování je natolik zastaralé, že téměř nepůsobivé a někdy až nudné. Je neuvěřitelné, že oba filmy vznikly jen 6 let po sobě, spíš bych to (bez přehánění) tipoval tak na 60. Další problém bych viděl v hlavních hrdinech obou filmů, resp. v jejich představitelích, pro mě bylo mnohem jednodušší identifikovat každého ze sedmi statečných, ztotožnit se s ním a s jeho motivací a tím pádem jejich příběh mnohem víc prožívat než u sedmi samurajů, z nichž některé jsem obtížně rozeznával a ještě hůře do nich viděl, to samé platí i o vesničanech v obou filmech, ale připouštím, že to je spíš moje chyba, japonští diváci to určitě vnímají zcela naopak. Naopak než já možná mnozí vnímají i „užvaněnost“ sedmi pistolníků, kteří myšlenky samuraji jen naznačené, vyslovují naplno a v porovnání se samuraji je vysvětlují až polopaticky, tak aby divákům nic neuniklo a aby svými silnými prohlášeními a gesty pořádně zaútočili na divákovy emoce. Jenže přestože minimalistické vyjádření obvykle ve filmu cením, u samurajů mi někdy přišlo až tak minimalistické až skoro žádné, kdežto u Sedmi statečných i ta jejich ukecanost a gesta byly ve velmi vkusné míře, navíc ne podbízivé, naopak skutečně silné a emotivní. Obvykle se kloním k názoru, že originál je originál a veškeré klady kopie/napodobeniny jsou pořád především zásluhou originálu a ten tedy stojí v mých očích mnohem výš. U dvojice sedmi samurajů a statečných to vidím výjimečně naopak, i když uznávám, že za své kvality Sedm statečných své předloze vděčí z podstatné části, proto se taky v hodnocení samurajů přikláním k výsledným 4*. Pro zajímavost Sedm samurajů rozhodně za shlédnutí stojí a i přes občasnou šeď nakonec pár silných momentů nabídnou taky.(14.12.2008)

 • Arequipa
  ***

  Kurosawův velkofim se mi líbil, ale nemůžu mu odpustit naprosto zbytečnou a přehnanou délku. To, co se odehrává více než 200 minut by se bez problémů vešlo do maximálně dvou hodin. Takhle na mě film působí nesmírně utahaným dojmem a nebýt mnohem lepší akční druhé poloviny, bylo by to ještě horší... Dost bylo kritiky - moc se mi líbil charismatický vůdce samurajů (svérázné zkoušení kvality samurajů) jako protipól poblázněného sedmého samuraje a také samuraj, který ukradl banditům první pušku.(14.3.2009)

 • Carthorias
  ***

  Být to tak o hodinu a půl kratší dal bych 4 hvězdy.(7.1.2010)

 • Doomer
  *****

  Daleko lepsi nez ten stupidni western, vice propracovane postavy a nic neni tak cernobile (ac narozdil od westernu tento film cernobily je). Spise valecny film nez dobrodruzny a akcni (akcni prave zase az tak neni)(7.12.2010)

 • Haide
  *****

  Vzhledem k tomu, že Sedm statečných miluji, toto musím přímo zbožňovat.(15.1.2011)

 • Kroup4
  *****

  Možná i lepší než americký remake.Skvělý filmový zážitek.(5.2.2011)

 • dandislav1991
  *****

  no já jsme viděl tu verzi co měla 206 minut. Dokoukat mě to stálo hodně sil, jelikož japonština + délka mě zmáhala, ale odměnou mi byl skvělý zážitek!(14.2.2011)

 • Nail
  *****

  Něco parádního, nemám slov. Akira Kurosawa se pomalu řadí k mým oblíbeným režisérům.(22.3.2011)

 • Valentin
  *****

  Je to dlouhé, je to černobílé, ale pořád je to výborné. Už jen sledovat, jak Sturges přetočil některé scény téměř doslova. Mínusem je možná jedině to, že ne všichni samurajové jsou pořádně představeni a děj se točí jen kolem několika z těch sedmi. Zajímavostí je, že žádný ze samurajů není zabit v souboji, ale střelbou.(11.11.2011)

 • celticek
  ****

  No nevím.Styl, jakým je film natočen, se mi líbí. I humor samurajů mi připadá dost dobrý. Na druhou stranu je to dlouhé, postavy splývají, nelze se s nikým ztotožnit. Není to můj šálek čaje, ale nemůžu také říct, že by na mě působil nějak tuctově, průměrně. Jsem rád, že jsem tento kult viděl, ale podruhé už to neudělám.(14.1.2012)

 • Stíba
  *****

  Můj pohled na film, se v podstatě ztotožňuje s názorem Marigolda, který hodně ukazuje, čím především se tolik liší asijská kinematografie i kultura od té americké. Důkazem nade všechny jasným je toto monumentální dílo, které je pro svoje osobité a jedinečné zpracování jen těžko srovnatelné s jakýmkoliv jiným filmem. Je to pozvolně se rozvíjející freska, u které tři a půlhodiny stopáže jsou zcela na místě a naopak umožňují pečlivé rozvynutí celého příběhu, který působí neuvěřitelně kompaktně a nemá jediné hluché nebo nudné místo ani zbytečný záběr. Kurosawovo dílo navíc oplývá extrémní nadčasovostí, díky které i přes svoji tématiku, délku i filozofickou stránku příběhu, která se ovšem odehrává především mezi řádky, obstojí i před divákem, který by se s kategoricky podobným filmem jinak asi jen těžko vypořádával, za což může především Kurosawa sám a jeho dvorní herec Mifune, který mezi samuraje vnáší zvláštní kouzlo. Napsat toho o samurajích lze zkrátka ještě mnoho, závěrem však zjednodušeně - Sedm Statečných je můj oblíbený western ale Sedm samurajů, to je opravdu neuvěřitelný film s osobitým kouzlem, u kterého pochopíte kam až může kinematografie dosáhnout. Díky Akiro, obzlváště potom co si mě se svým Rashomonem příliš nepotěšil :-)(4.9.2012)

 • RemusL
  *****

  Dloho jsem byl zvědavý na film, podle kterého byl natočen jeden z mých nejzamilovanějších westernů ,,Sedm statečných" a po konečném shlédnutí jsem nadšený. Stáří snímku a jeho délka mohou diváka zprvu odradit, ale já nakonec neodolal a pustil si ho. Nelituji, ani na vteřinu jsem nelitoval. Příběh není třeba rozpitvávat, kdo viděl již zmíněný western, ví. ,,Sedm samurajů" je pravda detailnější, což jeho délka napovídá a nejspíš také emocionálnější, drsné pohledy sedmi kovbojů zde střídají místy i slzy, jenž jsou vzhledem k vývoji filmu na místě. Odvaha, hrdost, čest a vytříbená technika boje, tohle spojuje našich sedm hlavních hrdinů, ač jsou v mnoha věcech rozdílní. Já jako velký fanoušek westernů raději volím ,,The magnificent seven", ale proti tomuto původnímu námětu nemám ani slovo a jedná se bez nejmenších pochyb o prvotřídní podívanou.(20.10.2012)

 • Kragujevac
  *****

  Nemá smysl rozepisovat se nad genialitou tohoto veledíla, to je jako nosit dříví do lesa. V tomto filmu se povedlo snad úplně všechno co mohlo ( skvělý příběh, vynikající režie, kostýmy, exteriéry, scénář,herecké výkony ......) Absolutní legenda a praotec všech těch výpravných historických velkofilmů z Ásie (nejvíce z Číny a Jižní Koreje), velká poklona pane Kurosawo. * Jediná věc čemu nerozumím, je ta, jak to že Sedm statečných má lepší hodnocení než tahle prvotní verze.(22.5.2013)

 • bono22vox
  *****

  Dechberoucí hrdinský příběh o délce bezmála poloviny pracovní doby...(3.2.2015)

 • Zikus
  ****

  Ty rolníci byli fakt připosraný, primitivní mrdky. Film by mohl být kratší, 3,5 hodiny je fakt hodně. 3,5*(21.7.2015)

 • Lettanea
  *****

  Stopáž nieje ani náhodou prepálená, príbeh stále napreduje, bez hluchých miest. Kikuchiyo je dokonalý, a ostatní samuraji pôsobia veľmi vznešene. Vlastne to nieje len o tom ako sedem mužov zabije 40 banditov, veď majú dedinčanov, je to ukážka výbornej taktiky a stratégie, spolu s výborným príbehom.(29.7.2015)

 • marlon
  *****

  Prvý akčný film v dejinách modernej kinematografie si svoje prvenstvo drží vďaka definovaniu viacerých nových filmových technik, ktoré sa po jeho vzhliadnutí stali vo filmovom businesse úplne bežné. Svoju výnimočnosť však potvrdil aj námetovým spracovaním, ktoré sa stalo inšpiráciou pre paradoxne komerčnejší a mediálne ďaleko známejší americký remake. Sám je poznačený časom - niektoré herecké výkony v dnešnej dobe nevyznievajú práve najpresvedčivejšie, rovnako prehnane zdĺhavá kompozícia obrazov jednotlivých scén či predlhá stopáž filmu má nepochybne tendenciu útočiť na koncentráciu i trpezlivosť diváka. Dej je v záujme úplnosti rozvíjaný veľmi pomaly, čo ide niekedy na úkor jeho dynamiky. Určite sa dali skrátiť pasáže verbovky roninov, či prípravy obrany obce, čo je ale najzaujímavejšie, film napriek tomu nenudí a vždy je na čo pozerať! A možno práve preto pôsobí tak uveriteľne. Vcelku vyznieva film kompaktne a má svoje neodškriepiteľné čaro. Jeho príbeh oplýva vnútornou silou a odkazuje na morálny aspekt ľudského vnímania a schopnosti sebareflexie na zlo ako také. Taktiež s vojenskou precíznosťou organizovaný odpor siedmych odvážlivcov je na umelecký film podaný až nečakane presvedčivo, i keď snaha o prehľadnosť operačných krokov taktického vedenia bitky, vedie k niektorým nelogickostiam! No a koho by neoslovili Mifune a Shimura?(6.6.2008)

 • Perr
  ****

  Ve své době určitě skvělý film, hlavně dobrý příběh a kamera, ale má také své slabiny největší je příšerná délka a dále mohly být lépe vykresleny hlavní postavy, cílem Kurosawi sice bylo věnovat se hlavně anonymním vesničanům, ale postavy mohly byt vykresleny aspoň tak aby nesplývaly.(3.12.2008)

 • waska
  *****

  Jednoznačně nejlepší film od Kurosawy! Měl jsem několikrát možnost ho vidět v televizi, ale vždy jsem tvrdošíjně odmítal, chtěl jsem si počkat, až se tento snímek objeví v kině. Dobře jsem udělal! I když tento film trvá něco přes 3 hodiny, ani chvíli jsem se nenudil. Mistrovská kamera, skvělá hudba, výbroené herecké výkony. Jedině snad mohlo být věnováno více času na jednotlivé samuraje.. Ale vše jednoznačně převálcoval Kukidzio v podání Toshiro Mifuneho!! Pro mě je to jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec. Smekám před ním.(24.1.2009)

 • sulek
  ****

  Když já je od sebe nerozeznám...(31.10.2009)

 • Tiiso
  ***

  Opravdu velký výpravný příběh. Moc filmů přes 200 minut jsem neviděl a musím přiznat, že u tohoto snímku uběhly ani nevím jak.(11.11.2009)

 • RajCZitko
  *

  Věřim, že pro asijskou rasu je to klasika. Přehnaná gesta po 3 hodiny, samurajové co chrání chudé, krom konce žádná pořádná bitka - mno málem jsem usínal nudou.(28.12.2009)

 • vetsinezobri
  ****

  Měl jsem čest shlédnout tu delší stopáž z obou verzí a myslím, že kdyby nebyla polovina záběrů natočená zrychleně koukám na to ještě teď. :) Nejdřív jsem si říkal, že se u toho budu asi trochu nudit, ale tenhle pocit se nedostavil, a to především díky třem postavám. Monstrózně přehrávající Kikučijo a jeho groteska s koněm, mlčenlivý mistr šermíř, jehož kamenný a vyzáblý obličej je jako dělaný pro dlouhé záběry a taky ten jejich plešatý šéfík. Nemůžu si pomoct, ale každé jeho mimické gesto mi připomínalo ta, která vídám u Morgana Freemana. Pět dát nemůžu, Sedm statečných je prostě srdcovka a jejich předloha se jim u mě nevyrovná...(26.12.2010)

 • Anagram
  *****

  K tomuto filmu jsem se dostal vlastně úplnou náhodou, koupil jsem ho v trafice za pár korun, že na to teda kouknu, když se o tom tolik let mluví. Musím říct, že jsem celý příběh sledoval se zatajeným dechem a nečekal jsem, že to bude tak skvělý film. Akira Kurosawa předběhl dobu kinematografie ne o deset, nebo patnáct let, ale rovnou o celé půlstoletí.(20.10.2011)

 • JackDullBoy
  *****

  Shichinin no samurai nie je dokonalý film. Nie je to ani najlepší film a ani zďaleka najobľúbenejší (ak teda nepočítam seba). Nikde som nevidel toľko plačúcich a o zem sa hádžucich dospelých ľudí. Je to ale treba rešpektovať, pretože rozdiel v kultúre japonskej a tej našej je nesmierne veľký (možno práve vďaka tomu, že Japonský ľud plakal aj tam, kde typický Slovák by len nadával a frflal, sú teraz o 50 rokov popredu). Som nesmierne poctený, že som ho mohol vidieť, pretože práve vďaka takýmto filmom, ktoré boli na tú dobu svojím spôsobom nadčasové vznikli presne tie kúsky, ktoré sa už považovať za dokonalé dajú. Doteraz som siedmich samurajov mal len za niečo vďaka čomu vzniklo Sedem statočných, no a teraz po videní 207 minútovej japonskej verzii mám chuť odobrať 1 hviezdičku tej americkej. PS: Keďže poznám postoj niektorých ľudí k ne-dabovaným filmom naozaj by som rád vedel aké percento z toho čo ten film hodnotilo ho aj naozaj videlo.(7.2.2012)

 • karlee
  ****

  První dvě hodiny vynikající, ale paradoxně se mě moc nebavily vlastní bitky. Ty se v remaku povedly lépe.(28.5.2012)

 • siloalampa
  *****

  Tí Japonci sú riadne držky. Bľaboce to kadejako, tvári sa to beznádejne sproste, no komédia oproti tomu je hovienko! Dej, pointa, spracovanie, napätie - to všetko funguje ako sa na rok 1954 patrí, dokonca ani vyše 200 minútová stopáž nie je pridlhá. Za ten čas akurát stihnete nemýliť si všetky japonské tváre v jednu, ale tie dôležité už rozpoznáte!!!(1.11.2012)

 • JOZZZKO
  ****

  Nie film, ale hotový epos. Rómeo a Júlia verzus Zombie Apokalypsa po Japonsky. Brilantná kamera (na tú dobu niečo nevídané). Oveľa ľahšie si však toto dielo viem predstaviť spracované divadelne.(7.2.2013)

 • diodoros
  *****

  Najlepší Kurosawov film s výbornými hercami, perfektnými hrami s kamerou a nápadmi, ktoré boli neskôr často kopírované. Film s ohromným úspechom, často považovaný za najlepší japonský film vôbec. Veľmi lákavý námet siedmych odvážnych samurajov bez pána, ktorí sa sami rozhodli chrániť jednu dedinu pred banditmi bez nároku na špeciálnu odmenu je sám veľmi jednoduchý, ale zároveň zaujímavý. Film, ktorý je realistický a bez pokrývky zobrazuje vzájomné vzťahy (dobré aj zlé) medzi samurajmi a roľníkmi, dobovú zúfalú atmosféru (so svetielkom nádeje ako to u Kurosawu býva) a nakoniec boje s banditmi. Film má tri a pol hodiny, ja som sa však pri ňom ani chvíľu nenudil - každá scéna má svoj význam a Kurosawa dobre vedel, prečo ju zakomponoval do deja. Skutočne veľmi kvalitný film s miestom pre rozmýšľanie a emócie (smrť každého samuraja aj roľníka nezostane bez odozvy) a silným vizuálom (najmä v závere).(6.6.2013)

 • stan87
  *****

  Kdo viděl 7 statečných měl by si najít 3 a půl hodiny času a zjistit, že 7 samurajů bylo velkou inspirací. Japonská samurajská verze tak univerzální jako hollywoodská, ale za to má kouzlo samurajů a života v Japonsku 16. stoleti. Výborná průkopnická prace Akiry Kurosawy.(4.2.2015)

 • Schlierkamp
  ****

  Japonský legendární film o sedmi hrdinných samurajích, jež brání chudou vesnici proti opakovaným útoků lupičů. Snímek se odehrává na konci 16. století v Japonsku, kde mě kromě tehdejšího bídného středověkého venkovského života překvapil hlavně nebetyčný rozdíl v tehdejším společenském uspořádání mezi aristokratickou vrstvou představující samuraje a obyčejným rolníkem. Kurosawovy filmy mě vždy fascinovaly zvláštní nepopsatelnou vizuální i hudební monumentálností a v tomto případě je tomu nejinak. Režisér chtěl divákovi maximálně přiblížit život na feudálním středověkém venkově a proto zřejmě trvá úvodní část dvě a půl hodiny a samotná velmi impozantní bitva s loupeživými jezdci v přesile pouze hodinu. Ze samurajů herecky byli nejvýraznější jejich krátkovlasý vůdce (T. Šimura), mlčenlivý udatný bojovník (Seidži Mijaguči) a neurotický a temperamentní hrdina vydávající se za samuraje se sklonem k alkoholismu a přehrávání (T. Mifune), všichni slavní japonští herci. V závěrečné bojové scéně, jež se odehrávala v několika vlnách, mi přišlo s podivem, že nebylo od obránců více využito střelby z luku, ušetřilo by se tak mnoho životů. Co se týká porovnání s o šest let mladším americkým Sturgesovým zpracováním, obě díla patří k naprostým legendám, japonské dílo je však více umělecky zaměřeno, zatímco americký scénář vsadil na známé herecké tváře a akčnější děj. Nejznámější Kurosawův film mě rozhodně ani v nejmenším nezklamal, naopak obdivuji režisérovo umění ještě více, avšak plný počet tentokrát dát nemohu, neboť stopáž byla skutečně smrtící a i přes všechny obdivuhodné aspekty jinak vynikajícího dramatu mě od maximálního hodnocení odradila, což u mě nebývá zvykem.(6.12.2016)

 • progression
  *****

  Legendární Kurosawovo dílo, jeden z jeho nejlepších a nejznámějších filmů, jeden z nejvýznamnějších filmů japonské kinematografie. Je pravda, že jde o předchůdce Sturgesových Sedmi statečných, filmu, který jen málokdo nezná, protože je reprízován (alespoň v evropském či americkém měřítkku) více než často. Tenhle filmový japonský předchůdce a originál opravdu stojí za to a určitě je pravda, že nebýt jeho, těžko by vznikl i Sturgesův remake, který i díky celosvětově známějším hercům i zasazení do amerického prostředí možná nezaslouženě "slíznul" velkou část smetany, která patřila tomuto originálu. Já si netroufnu oba filmy srovnávat - oba jsou vynikající a oba patří k legendárním. Je pravdou, že v tehdejší době nebyl zdaleka tak velký "boom" asijské kinematografie, který nastal až později, takže se mohlo stát, že (alespoň co se týče popularity) v tomto případě "žák" přerostl "učitele" ... Ale současně platí i to, že "tento učitel" patří a vždy bude patřit mezi největší režisérské legendy všech dob.(21.6.2017)

 • 1mArc0
  *****

  To čo predvádzal Kurosawa v roku 1954 v Siedmich samurajov, sa v Európe ešte len rozprávalo, a v USA len snívalo. Tie kompozície, vzdialenosti medzi kamerou a hercami je bravúrna nie len Tarkovskij a Angelopoulos mali výborne vzdialenosti! Po pravde dosť som bál pustiť do ďalšieho filmu po Rašomónovi...každý tento film ospevuje... pozor! Kurosawa má čo povedať aj Rašomónovi, Je pravda, že kamera nie tak dynamická ako bola v Rašomónovi, nie sú v nej tak prevratné obrazotvorné nápady, je dobrá. Prevratné strihy, rýchlejšie temp filmu mu až tak nesedí, trochu pomalšie by sa patrilo tento príbeh vyrozprávať. To je mínus v tomto filmu. Na druhej strane si zoberte, že tak veľký príbeh a také množstvo hercov zvládnuť, a napísať scenár , ktorý nenudí, na takú dĺžku je úplne niečo iné. V jednote je sila, ten scenár, kamera, osvetlenie, emócie... 20 rokov neskôr vyskúšal George Lucas pri Hviezdnych vojnách. Takaši Šimura a Toširó Mifune poznáme z Rashomóna, ďalšia séria piatich hercov nie je až tak známa, ktorá dodá všetkým siedmim samurajom to pravé orechové. Zápal Kurosawu je vidieť už to intro, ktoré pripravuje divákovi to dokazuje Keď pozriem na dnešné filmy, napríklad ako Ghost in the Shell, Melancholia, Antichrist, Z Paríža do Paríža, tak tým strihom, kompozícia, prevedením... Kurosawa bol už 60 rokov dopredu. Však si pustite dnešné filmy a Kurosawove. Treba uznať, že Kurosawa, je priekopník .. tie témy, kompozície, spôsob umiestnenia hudby. Nie to je najlepší film, a je o chĺp horší, ako Rašomón, to neznamená, že človek si nemá pustiť. Od polovici je to nadupaná jazda. Stále si veľmi rád pustím aj soundtrack. Aj keď som to videl tri krát, tak stále mám chuť sa vrátiť k tomu filmu k filmu a možno aj Vám. /90 %/(25.7.2017)

 • Arkanoid
  **

  Zdĺhavé. Scenárom sa to nelíši od neskoršieho rebootu Magnificient Seven, v ňom bolo cítiť v úlohách sedmičky viac hviezdy vo viac charakterných úlohách ako tu, s výnimkou Mifuneho, ktorého si jednoznačne zapamätáte. Scény krajiny a scény s lúkami posiatymi kvetmi sú jediné, kde sa dá pozorovať umenie kamery. Film je podľa očakávania rozdelený na prípravu na cieľ a cieľ - finálny stret dvoch znepriatelených strán. Príprava nudí a je to väčšia časť filmu, akcia nie je veľmi akčná, bez krvi a väčších scén. Neostáva dať viac ako 40% v hodnotení.(28.3.2019)

 • pepino
  *****

  Mistrovské dílo, to bez pochyb. Určitě o něco lepší než 7 statečných. Hlavně ta bitva je o dost delší a koncipovaná spíše takticky a strategicky. Jedno minus oproti remaku ale ma. Postavy nejsou tak skvěle a dopodrobna vykresleny jako v 7 statečných. Dobře vykresleny jsou tu tak 3 osoby a zbytek jakoby splývá. Ale to neubírá nic na tom že je to opravdu veledílo které by nemělo být opomíjeno a v žánru samurajských filmů patří k tomu nejlepšímu v historii. A i přes hodně dlouhou stopáž ( viděl jsem verzi z Levnych knih a ta ma přes 3 hod a pul) mě ani na chvíli nenudil a s chutí jsem čekal na každou další scénu...(13.7.2006)

 • snakepit
  *****

  Priznávam, že toto bol môj prvý film, ktorého stopáž presahovala 3 hodiny a ja by som pri ňom nezomieral od nudy. Vlastne to bol asi prvý film, ktorý som doteraz videl, čo by mal vyše troch hodín :) Každopádne 7 samurajov je vynikajúce, hrdinské a vtipné dielo, aké sa pravdepodobne už nikdy nenatočí. Je len jedna vec, ktorá mi chýba k absolútnej dokonalosti a tou je farebné prevedenie. Som si istý, že práve farba by dotvorila perfektnú scenériu, ktorá by posunula tento film v rebríčku ešte o pár priečok vyššie. Ale aj tak mi nedá nepozdvihnúť nenormálne emotívne herecké výkony, dopĺňané vtipnou mimikou zväčša vedľajších postáv :)(25.4.2008)

 • Jaromír
  ****

  Už mi je jasné, odkud čerpal film Sedm statečných :), doslova vykradli a zkrátili tento film. Americké pojetí se mi líbilo víc (nemám rád déšť a jíst jen rýži taky nemusím...). Uznávám ale, že film má něco do sebe a byl rozhodně zajímavý, jen by potřeboval zkrátit, 3:00:43 je moc.(14.7.2008)

 • Křepi
  ***

  Fakt super film, líbilo se mi v něm spousty věcí... ale proboha 3 a půl hodiny???(20.11.2008)

 • herrbierer
  *****

  Téměř dokonalý dobrodružný film, který posloužil jako předloha k americkým Sedmi statečným. Je to celé černobílé a má to přes tři hodiny, ale nenudil jsem se ani na chvíli a v kině jsem to vydržel až do konce. Nejvíc asi člověka uchvátí pozvolný, ale velkolepý styl vyprávění. Nicméně vynikne i akce, která je až překvapivě dobře natočná a má skvělou choreografii. Postavy vůbec jsou sympatické a člověk nemá problém se s nimi sžít. Kurosawovi se tady podařilo stvořit naprostou legendu.(2.5.2009)

 • Phex
  ****

  moje druhé setkání s Kurosawou dopadlo celkem uspokojivě...až na tu stopáž, viděl jsem verzi 207 min. a to bylo opravdu moc na takový celkem jednoduchý příběh. Jinak těžko něco vytýkat.(19.7.2009)

 • Gromit
  *****

  Akira Kurosawa byl zkrátka GÉNIUS a ze všech jeho filmů, které jsem měl tu čest vidět, mi tento přišel jako nejlepší. I přes svoji nemalou délku představuje Sedm samurajů dechberoucí podívanou, která nepostrádá akci, napětí, humor a myšlenku. Zmínit bych se mohl také o nádherných exteriérech, skvělé hudbě a vynikajících hereckých výkonech, z nichž ten nejlepší tu kupodivu nepodává Toširo Mifune, ale Takashi Shimura, holohlavý vůdce samurajské sedmičky. Nezbývá než dodat, že toto je jeden z těch mála filmů, které mohu z čistým svědomím označit za dokonalé.(9.6.2010)

 • Born2BeAlone
  ****

  Sedm Samurajů na mě působilo věrohodněji než stateční bratři. Mimojiné také proto, že tu hlavní postavy nejsou prezentovány jako neohrožení hrdinové, ale jako žoldáci se všemi neduhy, které toto povolání přináší. Velkým pozitivem je pro mě přítomnost tak typického asijského hůmoru v podobě fenomenálního Kikučija - bojovníka s holou zadnicí :-).(23.6.2011)

 • Machtann
  *****

  Originál je jen jeden.(20.12.2011)

 • Tatizz
  ****

  Pokiaľ by som mal porovnať dielo Kurosawy a Sturgesa, tak sa tu dá dobre demonštrovať odlišná mentalita tvorcov. Kurosawa ide viac do hĺbky, nesnaží sa o dych-berúce bojové scény, ale skôr o vyzdvihnutie hrdinstva skupiny na úkor jednotlivca. Sturges tvorí viac main-streamovo, viac bojovne a aj charaktere postáv sú príťažlivejšie. Westernových sedem statočných je mi o niečo bližších, preto za 4*. Nič to však neberie na tom, že tých 207 minút ubehlo pomerne rýchlo.(7.3.2012)

 • anyonecek
  ****

  Za plný počet to pro mě není. Neskutečně hloupí nepřátelé a délka filmu přez 3 hodiny to už na mě bylo trochu moc. Věřím, že na tu dobu epický film, přeci jen je to staré pomalu 60 let, příběh byl krásnej i provedení se mi líbilo, ale ty mlátičky mohly bejt trochu propracovanější a né že tam najíždejí jak smysluzbavení, když je výsledek furt stejnej. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli podstoupit tyhle 3 hodiny, ale výsledek mi za to stál.(25.1.2013)

 • Stejšn
  ***

  Mně se to zas tak moc nelíbilo, prostě asijské naivně-hysterické herectví se dostatečně neslučuje s mým evropským pohledem.(21.8.2013)

 • PaRi
  ***

  Nemohu si pomoct, ale já si více cením zpracování tohoto příběhu v podobě sedmi statečných. A nejsem sám. Kurosawa byl do Sedmi statečných přímo zamilován a režisérovi vysekl poklonu s tím, že jeho ztvárnění příběhu převedením na západ, je lepší než jeho film v původním prostředí.(12.10.2013)

 • Webgirl
  *****

  I přes tu stopáž to bylo výborný. A samurajové jsou sympaťáci :-)(2.3.2014)

 • Maximilianus
  ****

  Príbeh známy z asi úspešnejšej a známejšej americkej verzie z roku 1960. Prekvapivo práve záverečná bitka/obrana dediny boli v tomto filme odlišné. Zvyšok bol dosť podobný, dokonca sa dalo odpozorovať, ktorá postava v tomto filme zodpovedá ktorej z 1960 verzie. Beriem, že tento film bol skôr, je to iná produkcia, v mnohom priniesol niečo nové do kinematografie, no mňa to nebavilo tak, ako americká verzia. Roľníci boli nevýrazní, samuraji celkom ušli, aj keď ich jediné herecké umenie bol neustály smiech, banditi bezcharakterní, absolútne si k ním divák nemôže nájsť vzťah, či už kladný alebo záporný. Ich jednanie je nelogické. Načo sa vracali stále a stále do dediny, keď videli, že je dobre opevnená a že ich tam masakrujú. Taktiež sa pri obrane dediny používala stále rovnaká taktika, a banditi aj tak robili iba bezhlavé nájazdy. Taktiež sa pri obrane vôbec nevyužívali pušky. Bolo to všetko viac komické, ako dramatické. Či už čo sa jednania postáv týka, neustáleho pobehovania všetkých, neustáleho smiechu, slabých bojov, komediálnych prvkov a podobne. Nechápem, čo stále jeden z roľníkov riešil so svojou dcérou. To bolo zbytočné a zohrávalo to dosť úlohu, aj keď nechápem prečo. Celkovo bol film zbytočne naťahovaný, ale takému starému filmu, ktorý bol veľkým prínosom pre filmografiu sa to asi dá odpustiť. Nakoniec skutočným zloduchom boli roľníci. 7,6/10.(25.6.2019)

 • Marg
  ****

  Nabízí se samozřejmě srovnání s jeho remakem, tedy Sedmi statečnými. Tenhle je ale jiný, což je jasné, když jde o japonský film japonského režiséra s japonskou poetikou. Moc hezká podívaná.(14.10.2004)

 • JasonV
  *

  Pri žiadnom filme sa mi nepodarilo zaspať 2-krát, bravo Akira si naozaj génius.(20.9.2007)

 • PeterJon
  ***

  Nič moc. Možno pred 50 rokmi by som bol filmom uchvátený, keďže bol zrejme prvý svojho druhu. S odstupom času za veľa nestojí. Hrozne dlhé a únavné, vyše troch hodín. Nepriateľ je vykreslený ako primitív. Čo bolo dobré: Kurosawovi sa podarilo do filmu vhodne vybrať zbedačených ľudí s ovisnutými gambami ako roľníkov. Páčil sa mi Kjuzo (Seidži Mijaguči) – starší samuraj s charakterom, vôbec si nebral úspech a slávu k srdcu, ostal nepohnutý.(29.1.2008)

 • Weirdman
  ****

  8/10... No klobúk dole. Ja uchvacujúce , že ani po vyše 50 rokoch nestráca tento masterpiece dych v porovnaní so súčasnou historicko-akčnou tvorbou... Ale predsa len mi príde stopáž dosť prepálená. 3 a pol hodiny je zbytočne veľa...(31.8.2008)

 • jamoje
  *****

  ufffff tak toto bola kraaasa... kupil som si to dvd v potravinach... nedokazal som pochopit to stastie ze som na to natrafil :))) vzadu na obale bolo napisane to co ja teraz len rad odporucim vsetkym ktori si budu citat moje komentare: "Ak si mate v zivote pozriet len jediny azijsky film, nech je to tento!" tych 207 minut SE mi uslo velmi rychlo a urcite som rad ze tento film konecne mam vo svojej zbierke(31.8.2008)

 • fifany
  *****

  Sedm statečných mám se vším všudy ráda, ale když jsem teď viděla Sedm samurajů, tak tam je z nich všechno, víc srandy a navrch pár silných okamžiků, které v pozdější, teď už můžu říct v podstatě kopii, chybí. Pro mě velké překvapení.(22.11.2008)

 • Tichoza
  ****

  Zkrátit minimálně hodinu by neuškodilo...ale i tak na svoji dobu hustej film.(11.1.2009)

 • Max Q.
  ****

  Nevím, upřímně tomu dát 5 hvězdičk nemůžu, i když uznávám, že jde o skvělý film. Ale přece jen... BTW to hlazení pleše, už vím, odkud to Chris měl :)(6.4.2009)

 • SenFlxr
  **

  Film má určitě své kvality, jenže ta délka je na druhou stranu hrozně únavná. Když jsem se na něj díval poprvé tak jsem usnul a poté co jsem přišel k televizi z postele nazpět, tak stále běžel...(14.4.2009)

 • jprmusic
  ***

  Nemám rád japonské filmy - to jejich neustálé přehrávání, pořvávání a pro evropana naprosto nepochopitelné chování mi vyloženě vadí. Přesto jsem Sedm samurajů dokoukal do konce - ať už proto, že jsem chtěl vidět, kolik ještě vychytávek okopírovalo Sedm statečných, a nebo proto, že ten film je , na rozdíl od Klanu létajících dýk a podobných blbin, prostě něčím mimořádný a fascinující.(6.5.2009)

 • Kloktaldo
  ***

  Film Sedm samurajů byl pro mě docela zklamání (ostatně jak už to bývá, když se na něco dlouho těšíte a slyšíte jenom chválu). Samozřejmě, že to je dobrý film, ale k opěvované špičce bych ho v dnešní době nezařadil. Zapojení sedmého "nesamuraje" do skupiny mi přišlo navzdory jeho bojovému duchu nepochopitelné, jelikož tento bersekr svým nevypočitatelným jednáním mohl (a taky se tak několikrát stalo) vystavit do rizika zbytek svých spolubojovníků. Rovněž mi přišlo velmi podivné chování lapků, kteří přestože v prvních útocích již ztratili většinu chlapů, neustále se snažili proniknout do evidentně dobře bráněné osady, když o pár kilometrů dál byly zajisté desítky nechráněných vesnic. Dalším minusem pro mě byla ta nekonečná stopáž. Dokážu si představit, že v 50. letech tento snímek vyvolával pocit jedninečnosti, jelikož podobných historických akčních filmů bylo jako šafránu, ale z dnešního pohledu je to jiné.(9.5.2009)

 • hackstolle
  ****

  prekousat ty vic jak tri hodiny je opravdu vykon a budu rad, kdyz se mi tenhle film priste vyhne obloukem, protoze jinak ten oblouk udelam ja =)(13.8.2009)

 • Hulkee
  *****

  K tomuhle filmu jsem se dostal v podstaťe náhodou jednou pozdě večer/brzy ráno na ČT2 a byl to mé úplně první setkání s japonskou tvorbou (pokud nepočítám teletubbies a pokémony) a jediné co mohu říct je, že i přes stáří onoho snímku je to DECHBEROUCÍ. Film jsem měl potom možnost shlédnout ještě jednou (shodou okolností za stejných podínek) a ani snad nemá cenu říkat jak moc krásný ten film je. Doufám že se jednou prokoušu celou Kurosawovou tvorbou.(22.10.2009)

 • vince
  *****

  Práve som dopozeral a popravde ešte teraz to rozdýchavam. Skoro 3 roky som tento film prehliadal s nejakým pocitom, keď mi vnútorný hlas hovoril: "tak toto nie, už je to staré". "Je to klasický starý film ktorý je uživateľmi dobre ohodnotený len z patričnej úcty a celosvetovej mienky". Už viac krát som sa proste takto popálil že som podľa recenzií a hodnotení očakával pecku a nemohol som tieto filmy pomaly ani dopozerať. Ale milí priaznivci filmu toto je asi ta najväčšia genialita čo som mal možnosť vidieť. Samuraji si ziskali môj obdiv každý iným spôsobom, niektorí umom, iní ukecanosťou, vtipnosťou, odhodlanosťou a niektorí majstrovským zachádzaním katany. Skutočne na ten rok vzniku ohromujúce, neuveriteľné, famózne. Dňešne filmy s tematikou samurajov, a jednak heroistickými hrdinami sa nechytajú.(12.11.2009)

 • Goodmen
  ****

  Skvěle zpracované dílo u kterého jsem se opravdu nenudil (necelé 3 1/2 hodiny). Přesto mi k úplné dokonalosti něco chybělo - 85%.(19.3.2010)

 • p.i.t.b.u.l
  ****

  Jak zní známý slogan " Originál je jen jeden". Až nedávno jsem se dostal k tomuto filmu a musím říct, že mně hrozně překvapil. Když pomyslím, že to bylo natočeno v roce 1954 musím smeknout klobouk. Po dějové stránce naprosto úchvatné, postavy jsou velice pěkně ztvárněny. Věděl jsem, že 7 statečných vychází z předlohy tohoto filmu. Ale, že to na chlup kopíruje právě tento historický kousek jsem nevěděl. Tady to opět dokazuje, že tento scénář je prostě bomba. Jen je škoda, že to je možná příliš přehnané s délkou filmu. I když to docela hezky utíká, myslím si, že kdyby to tvůrci zkrátili o hodinu, filmu by to jen pomohlo. A to rozhodlo i mé hlasování. Filmu se nedá moc vytknout. Až už vůbec bych si nedovolil nic vytýkat po 54 letech od jeho natočení. Jde o nádherný film s fantastickou dějovou stránkou, vynikajícími souboji (na ten rok) s dokonale známou zápletkou. Dal bych hvězdiček 5*, nicméně jednu musím ubrat za zmiňovanou délku, abych byl spravedlivý vůči ostatním filmům. Ale jinak film bez chyby.(7.5.2010)

 • Pavel_Pan
  *****

  Lze-li film přirovnat k jídlu, lze pak Sedm samurajů pouze připodobnit. Protože pokaždé má jídlo o kousek jinou chuť a záleží, při jaké příležitosti se servíruje. Každopádně kuchař je mistr nad mistry. Navazuje na tradici té nejlepší alžbětinské kuchyně, aingredience jsou patřičné a autentické. ************************* Upozornění: chodíte-li rádi do levných jídelen na 180 seriálových dílů, dejte si raději čínské instantní kung-pao z honkongské produkce.(27.5.2010)

 • tavvva
  ****

  Jeden z mála filmů, u kterých si pamatuju režiséra. V průběhu sledování jsem si říkal, že se to motivem až trochu moc podobá sedmi statečným a po "vyžůžlení" roku natočení mi spadla čelist, protože jsem pochopil, že to musím říkat přesně naopak. Některé herecké výkony mi přišly sice až příliš hysterické, umělé a nepřirozené, ale abych si nekazil dojem ze zbytku filmu, tak jsem to přisoudil povaze Japonců a roku vzniku. O délce trvání filmu jsem věděl již předem a tak jsem si pro něj naplánoval vhodný den - tedy jsem nevnímal čas strávený koukáním na něj jako ztrátu. Sice znám spoustu lepších filmů, ale za hlavní považuju to, že jsem se i přes časovou rozkydlost filmu nenudil a film ve mně zanechal celkově dobrý dojem. V podstatě mě docela bavilo srovnávat ho s jeho americkým následníkem. S příhlédnutím k době vzniku filmu dávám hodnocení 4/5, protože jsem se na rozdíl od jiných vyspal dobře :)(17.6.2010)

 • xLOBOx
  *****

  Kdo neviděl nepochopí. best(4.8.2010)

 • yazik
  *****

  Aneb sedm statečných po japonsku...(21.10.2010)

 • Adam's
  *****

  Nádherný snímek o rytířích bez peněz, bázně a hany, chránících pracující rolníky pouze za byt a stravu. Navzdory stopáži (207 minut včetně přestávky) od počátku do konce strhující a napínavé. I když moc dobře víte, jak to dopadne, a jen čekáte v jakém pořadí a kdy začnou jednotliví hrdinové odcházet. Mezi sedmi statečnými samuraji si každý najde svého oblíbence, navzdory faktu, že Toshirô Mifune celý film "ukradl" pro sebe. Téměř v každé scéně je ho plno, a pokud náhodou ne, tak na sebe upozorní alespoň grimasou či pohybem. Nemohl jsem nevzpomenout na Steva McQueena a jeho kreace a gesta jakoby mimoděk pokaždé, kdykoliv se ocitl v záběru. Zjevně se měl kde inspirovat...(28.10.2010)

 • kosaka
  *****

  Přesně nevím, proč mi tenhle film nesedl úplně dokonale. Nepřišel mi tak dlouhý, jak všichni tvrdí, i když mi některé střihy přišly dost zvláštní. Asi bych se lépe musel vyznat ve východních kulturách, abych film dokázal docenit. *EDIT* 4* => 5* Pustil jsem si po čase i Sedm statečných a ten rozdíl musím promítnout do hodnocení.(27.11.2010)

 • Formanovec
  ****

  Proč? Proč to jen musí mít neskutečných 207 minut? Tento film by se určitě dal zkrátit na přínosné dvě a půl hodiny. A kdyby se tak stalo, nic by mi už nebránilo v tom, abych dal 5* a 100%, ale stručně řečeno, nikdo (ani Kurosawa) nedokáže natočit tří a půl hodinový snímek, který prostě za tu délku někdy nenudí, a proto se znova ptám... proč?(24.9.2011)

 • T081
  *****

  nejlepší Kurosawův film(27.6.2012)

 • calculus
  ****

  Některé scény jsou nezapomenutelné, ale jako celek mi film přišel svým výrazem hodně "přeexponovaný", někdy až zbytečně teatrální. Částečně na tom má jistě svůj podíl přísná hiearchie tehdejší japonské společnosti, ale skutečný důvod vidím někde jinde. Western Sedm statečných je natočen výrazně komerčněji a přiznávám, že mi je mnohem bližší. Ani se nechce věřit, že tyto filmy dělí pouhých šest let...(10.7.2013)

 • lobo87
  ****

  Japonská klasika z dielne Akira Kurosawu. 3,5 hodinová verzia je už príliš dlhá, napriek tomu ide o významné kinematografické dielo. Epický boj samurajov so súperom i so svojimi démonmi. Výborný Šimura i Mifune. Zábavné, dojemné, napínavé... 75%(2.10.2013)

 • ČR
  ****

  85%(2.4.2016)

 • quentinT
  *****

  Pre mňa prekvapenie - výborný film, aj keď určite nie pre každého. Kurosawa to s kamerou fakt vedel. Dnes sa už takýmto spôsobom filmy netočia. Nemôžem dať menej ako 5*. Ako tu už niekto písal, zaslúžený kult.(16.4.2016)

 • Belsazar
  *****

  Přátelství často vzniká díky náhodnému setkání. Za nejnosnější a zároveň jednu z nejlepších scén světové kinematografie považuji tu, ve které mladý Kacuširo (Isao Kimura) říká vynikajícímu šermíři Kyuzovi (Seidži Mijaguči): Vy jste znamenitý muž! Celou dobu jsem vám to chtěl říct. Šermířův úsměv hovoří za vše. / Nádherný film o přátelství, odvaze a věrnosti. Skvělý Toširó Mifune, Seidži Mijaguči a samozřejmě Takaši Šimura.(27.11.2016)

 • Enthu
  ****

  Toto je podruhé, co se zblízka setkávám s historií Japonska. Mé první setkání bylo, když jsem četla knihu Šóguna, načež jsem se rozhodla, že bych mohla zkusit nějaký film. Sedm samurajů se pěkně povedlo. Ačkoli zprvu mi lezla na nervy určitá postava, ale postupem času jsem si ji dost oblíbila. Popravdě, měl své vlastní důvody, proč se tak chovat. Ale hlavně pokud nedokážete u filmu vydržet dlouho, doporučuju kratší stopáž.(29.3.2018)

 • Ewík
  ****

  Epické veledílo (i když je to smrťácky dlouhé a Japonci jsou obecně na mě dost ukřičení...)(3.2.2019)

 • ZUPA
  ***

  Od tohoto filmu (i dle jeho hodnocení na ČSFD) jsem čekal asi daleko více a to byla možná chyba. Nedostal mne ani z poloviny tak jako ostatní milovníky kinematografie. Na mne opravdu maximálně dlouhé a možná i nejdelší film, který jsem kdy viděl. První půlka zdlouhavá, roztahaná a na můj vkus i dost nudná. V druhé polovině se ale začne něco konečně dít, plánování je promyšlené a obrana vyšperkovaná do posledního detailu - tak a hurá na zabíjení banditů. Na tu dobu akce obstojné, dnes již trošku úsměvné. U mne maximálně 60%.(6.7.2008)

 • J!b
  *****

  Pro někoho určitě trochu zvláštní film. Hlavně pro nás Evropany jiný, hůře pochytitelný, občas chaotický, ale jinak absolutní legenda a inspirace.(27.12.2009)

 • Sentinel
  ****

  Krásný film, jehož rozvláčnost však lidem nezvyklým (jako třeba mně:) může působit obtíže.(9.6.2010)

 • Sonome
  *****

  Na rozdíl od většiny amerických filmů, které se točí tak, aby byly zcela explicitní a aby ani toho nejnechápavějšího diváka nenechaly na pochybách, co tím vším chtěl básník říct, kdo je padouch a kdo hrdina a jaké bychom si z filmu měli vzít ponaučení (viz Sedm statečných), jsou „východní“ filmy daleko niternější, kladou důraz na sebereflexi a nechávají diváka, aby si sám udělal úsudek. Kurosawa navíc nemůže být neovlivněn svojí rodnou kulturou, tedy i samurajskými tradicemi (sám pocházel ze samurajského rodu), divadlem kabuki (nám se pak může zdát, že herci někdy „přehrávají“) a zen buddhismem. A toho všeho se nám ve filmu dostává vrchovatou měrou, společně s velmi dobrými hereckými výkony – Kurosawův dvorní herec T. Mifune se nám představuje v pro něj dost netradiční, ale dobře zvládnuté „bláznivé“ roli. Jestliže jednou ze základních vlastností samuraje je soucit, myslím, že Kurosawa je určitě jedním ze samurajů moderní doby: ve svém filmu nestraní nikomu, ale soucítí se všemi. A pokud jde o tu napadanou stopáž filmu… Sedm samurajů je film, který je dlouhý pro toho, kdo jej sleduje, a zcela přiměřený pro toho, kdo jej prožívá.(2.8.2010)

 • brasek
  *****

  Všetko čo som chcel napísať, už bolo napísané. Tak len dodám, že spočiatku som sám seba prehováral k pozretiu tohto snímku a keď som sám seba prekonal, tak som videl niečo skvelé, niečo dokonalé... teda nie niečo, ale Sedem samurajov.(4.8.2010)

 • jopal
  ****

  Dobre, velmi dobre, ale zub casu nezastavis. A bohuzial, Sedem statocnych je moja srdcovka, takze aj keby tento bol akokolvek dobry, ja dviham palec za kovbojku.(3.9.2010)

 • nouvelle vague
  *****

  Jeden z nejlepších filmů světové kinematografie a spolu s Yojimbem nejlepší Kurosawův kousek. Spousta 100 minutovejch filmů je nudná až k uzoufání, ale tenhle mě naprosto přimrazil k obrazovce/plátnu. A to trvá 217 minut. Všichni samurajové jsou naprosto luxusní chraktery, ale přesto všem vládne Mifune. Úžasnej výkon. Když se srovná jeho výkon s tím co hrál pan nevímkdo ve Sturgesově remaku, takto je nebe a dudy. Naprosto nechápu jak může být Sedm statečných před Sedmi samuraji, to je jedna z věcí, které mi na mistním žebříčku vadí nejvíc. 100%(22.9.2010)

 • RoB23
  *****

  #2 The Criterion Collection - http://www.criterion.com/films/165-seven-samurai / Film o lidské zbabělosti, odvaze a jejich ceně.(23.5.2011)

 • Zelda knihkupec
  *****

  Tenhle film je síla. Nebudu opakovat to co zde bylo řečeno již asi tisíckrát. Po prvním shlédnutí mi doslova změnil pohled na svět a já se zamiloval do Japonska. Nemusí to být nejlepší fušerský film od nejlepšího režiséra všech dob ale splňuje to co by měl mít geniální film mít, totiž sílu sáhnout do nitra a tam sakra dlouho rezonovat. Co si z toho vezmeme je jen naše věc. Mě dal lásku k Asii.(21.3.2012)

 • Sathana
  ***

  Tak tenhle film je pro mne velkým zklamáním. Kurosawa umí točit mnohem lepší věci, třeba takový Rudovous je s tímhle nesrovnatelný. Udivuje mne, že je tohle nejlépe hodnocený Japonský film, nebýt té základní myšlenky, dala bych jen dvě hvězdy. Opravdu jsem zklamaná :((19.4.2012)

 • George89
  *****

  Odzbrojující, elektrizující a naprosto dokonalý film už odprvního záběru. Většina filmů Vám ten strávený čas ukradne, ale já měl pocit jako by mi Sedm samuraju těch 207 minut darovalo. Prosím dáme si repete! :-)(12.6.2012)

 • Trinculo
  *****

  Trvá to tři a pul hodiny a ve chvíli plánování boje vidíme záběry na mapě bez komentáře, ale jako celek to funguje dobře. Zajímavé je, že se jedná o relativně chladné, strohé a jednoduché vyprávění o tom, jak vesničani přemluvili 12 bojovníků aby bojovali jen za čest a hrstku rýže. Devět let po válce a pod americkou okupací to muselo v Japonsku velmi silně rezonovat a část z toho se přeneslo dál.(2.7.2012)

 • Desmi
  ***

  Hodnocení filmu by mělo asi vyplývat z toho, jak moc nás film dokázal zaujmout a pobavit. Věřím, že v době, kdy nebyly jiné než černobílé snímky, bych film hodnotil nejvyšším hodnocením. Tahle filmová "stařešina" by určitě pár dnešních barevných snímků strčila do kapsy. =) Zachycená bída, bezmoc a neustálý strach rolníků je popsán až dojemně, není proto problém uvěřit, že se najde 7 lidí, kteří riskují život pro záchranu těchto zbídačených a ubohých lidí jen "za hrstku rýže". Uvěřitelné, dobře stravitelné, průlomové, inspirativní, ale na druhou stranu také táhlé a černobílé.. 6 z 10(23.10.2012)

 • WhiteFloyd
  *****

  Film na který se vydržím dívat tři a půl hodiny a nenudí, vlastně jsem ho celou dobu hltal. Nezaslouží si nic mín než pět hvězdiček.(20.2.2013)

 • hony23
  ****

  Co k tomu říct? V Česku je tento film známý především proto, že byl inspirací tvůrcům slavného westernu Sedm statečných. Pokud tyto dva filmy porovnám, určitě u mně vítězí ta americká verze. Přece jenom divoký západ je nám Evropanům poněkud bližší, než divoký východ, hvězdné obsazení také nahrává statečným, nehledě na brutální 3,5 hodinovou stopáž samurajů. Na druhou stranu je třeba ocenit, že vzhledem k tomu, že jde o 60 let starý černobílý film, to byla vcelku záživná akce. V porovnání s jinými filmy 50. let si samurajové 4 hvězdičky právem zaslouží.(24.4.2013)

 • fafejt001
  *****

  NÁÁÁDHE RA A JIŽ VLASTNĚ KLASIKA .(27.6.2013)

 • darthvader77
  *****

  Perfektní od začátku až do konce. Musím poděkovat téhle databázi, že jsem se o tomhle filmu dozvěděl. Film skvělý ať už úvod, kdy se řeší problémy s bandity hledají samurajové. Každý ze sedmičky je osobnost a u jejich náboru jsem se potrhal smíchy. Nejlepší byla scéna "Děláte si legraci že?". Vše pěkně doprovází hudba, která je skvěle složená. Dále atmosféra Japonska, která je perfektně vytvořená ať už budu mluvit o maskách, kostýmech nebo výpravě. Na tehdejší dobu skvělé dílo, které mě uchvátilo i dnes. Druhá fáze je ještě lepší, příprava obrany vesnice na všech světových stranách výborná akce, kamera a charaktery, kteří jsou jeden lepší než druhý a závěr s filozofickým podtextem má správnou atmosféru. "Zase jsme to prohráli, vyhráli tihle rolníci" Pro mě jako milovníka jak japonských bojových umění, samurajů a japonské kultury vůbec to bylo dokonalým zážitkem. Ještě jednou Arigato CSFD.(2.2.2014)

 • kiararaftl
  ****

  Tak, tato kalsika, ktoru mam v pocitaci uz asi 2 roky, ale trojhodinova stopaz ma zasadne odradzala je konecne s uspokojenim odfajknuta. Na 5 to nie je, ale ako film z 50 rokov uzasne. Najoblubenejsia scena bolo zhananie 7 samurajov a ich preverenie, ktory je pravy samuraj a ktory nie. Naozaj super. Hoci niekedy tam ten jeden krical az moc, do zlatej klasiky to patri :)(4.5.2014)

 • ariari
  *****

  na tú dobu nopáni. dialógy sú síce dlhé aj akcia občas viazne alebo sa utápa v dlhej kamere, lenže v roku 1954 sa aj reklama na pastu točila na 10 minútový obraz. Skvelé.(15.10.2014)

 • TonoM
  ****

  Jednoznačně nejlepší film Kurosawi, tohle prošlo snad každým okem. 85%(11.2.2015)

 • RigorMortis
  *****

  Trvalo mi pekných pár mesiacov, kým som sa k tomuto filmu dotrepal, no stálo to za to. Aj napriek prehnanej dĺžke (videný Director's Cut) som sa ani chvíľu nenudil. Príbeh fajn, soundtrack detto a Kurosawa je sám osebe známkou kvality.(8.3.2015)

 • Kkahunaa
  ****

  Tento film byl předlohou pro neméně slavný film Sedm statečných. Sedm samurajů je film o boji cti a statečnosti proti chamtivosti a bezpráví. Boj za práva menšiny. Ne nadarmo se westernový žánr, resp. spaghetti-western a jiné odnože, nechal inspirovat pověstnými samurajskými souboji a pojetím samurajského bojovníka celkově.(14.10.2015)

 • pold
  **

  Tři hodiny japonské nudy, a jedna podivná bitka, která se ani náznakem neblíží sedmi statečným. O "legendárním" Kurosavovi jsem v životě neslyšel, a teď už přesně vím proč - jde o mistra ředění, rozvleklosti a nastavování zbytečných scén. Zřejmě jde o legendu někde mezi studenty FSS v jejich rádoby-intelektuálských debatách.(4.7.2016)

 • kolly13
  ***

  Technicko-filmařský skvost, jenž je stržen do průměru brutální stopáží (v půlce je milá přestávka) a logicky objevuvšími se hluchými místy. Výběr místa, herců i záměru, včetně všech morálních příkladů a ukázek, je na místě a vše je sladěné. Bojové scény té doby (až na výjimky), kamera (ta mě nadchla), historický odkaz, příběh obyčejného člověka, lidské kvality a poklesky - každý si něco najde.(9.10.2016)

 • johnny01
  ****

  Skvělý film, kterému nemám ani příliš mnoho co vytknout. Nejlepší scéna je rozhodně při sekání dříví! Sedm statečných se mi však líbilo více.(20.8.2017)

 • pierre9
  ****

  Aj jednoduchý príbeh sa dá spracovať zaujímavo na 3,5 hodiny, no v tomto prípade to bolo až príliš. Slabé 4*, ak by ten film nemal vyše 60 rokov, bolo by to za menej.(23.9.2017)

 • blondboss
  ****

  Ak sa už rozhodnete pozerať japonskú produkciu, musíte mať na to nastavenú myseľ a vedieť zhruba do čoho idete. Inak môžete byť sklamaný, nakoľko Japonci sú vo veľa rozmeroch filmovo veľmi špecifický. Tento samurajský veľkofilm z Kurosawovej produkcie je jeden z tých prelomových na filmovom plátne, obzvlášť tom japonskom. Na tú dobu naozaj veľkolepo spracovaný dobrodružný snímok, ktorý dlho nebol prekonaný, možno tak Ben Hurom z roku 1959. Už len skutočnosť, že týmto filmom sa inšpirovalo mnoho ďalších režisérov, hovorí o kvalite. Mne osobne tu vadili niektoré príliš zdĺhavé scény a hlavne tá stopáž. To už bolo moc, keďže som videl tú dlhšiu verziu. Inak ale veľmi zaujímavý odklon od klasickej masovej produkcie a žiadúce osvieženie. 70 %(6.2.2018)

 • ZeroCZ1233
  *****

  Japonsko v moři celosvětové kultury tvoří takový samostatný ostrov kolem něhož je řada menších podostrůvků, které jsou stejně podivně úchvatné jako ten hlavní. Dnes se ale jdu zaměřit na asi nejvýznamnější snímek, který sídlí na pomyslném trůnu filmového ostrova. Sedm samurajů je naprosto vynikající příklad historického filmu. Nebere si žádnou známou událost či postavy, ale vytvoří si vlastní příběh, který je sám o sobě dosti zajímavý, vytvoří si řadu postav, které dostanou dost prostoru, aby jsme si udělali obrázek o každém z nich, a hlavně vytvoří autentický pohled na Japonsko 16. století a konkrétně na samuraje. Ano, v tomto snímku jsou samurajové za hrdiny, ale přitom je tu perfektně rozfouknuta ta mýtická mlha těch dobrotivých a dokonalých samurajů, kteří by do roztrhání těla bojovali za každý holý život. Ne, Kurosawa tu ukázal tu pravdivou stránku jejich povolání a nejen to, on nám ukázal mnoho dalších věcí, které jiné tituly zobrazující tuto dobu většinou opomíjejí. Místo neleštěných paláců, hezky a idylicky vypadajících vesnic, majestátních samurajů v plné zbroji či rozkvetlých broskvoní se nám dostává pohled na špínu, bídu a utrpení, prostě na krutou a syrovou realitu, která si ale vyvolává asi nejlepší atmosféru Japonska té doby. A to jak v chování samotných lidí (zobrazení lidské prohnanosti), tak v prostředí. Já osobně jsem viděl pro někoho ukrutně dlouhou 207 minutovou verzi a chrochtal blahem s občasným výrazem obdivu. Obdiv plynul z mnoha aspektů, jako je do té doby revoluční zobrazení akčních scén, které v člověku vyvolávají opravdu pocit "akce" a nebylo to jen uměle vypadající pošťuchování. A krásně tyhle akční scény splývají dohromady s tou poklidnou a početnější částí snímku. Samozřejmě je tu řada památných scén, kde moje nejoblíbenější je jedna z posledních, kde přeživší samurajové stojí u hrobu svých padlých kolegů. Kurosawa je pan režisér, který stvořil nadčasové dílo, jež je bohužel ve stínu sice skvělého, ale přeci jen o pár řádu slabšího západního remaku.(30.3.2019)

 • KoubikTK
  *****

  Naprosto úžasný a nadčasový snímek u kterého by se z těch 207 minut dalo toho tolik vystřihnout, ale myslím si že by to pak nebylo ono. Část o hledání samurajů a hlavně začátek překypují beznadějí a strachem, čímž jsem soucítil s rolníky, a když mělo dojít na perfektně natočená jatka, tak jsem jim fandil. Úžasná hudba jen přidává ke skvělé těžko popsatelné atmosféře. To prostě musíte vidět. Ale na po druhý možná až za pár let, protože necelý tři a půl hodiny je vážně hodně času. 9/10.(25.5.2019)

 • Sekel
  *****

  Krasna cista prace. Vrele doporucuji uz jenom kvuli Kyuzovi a jeho cisticskym metodam.(30.3.2006)

 • jiziczek
  *****

  Krásné dílo, v mnohém převratné. A v delší verzi (207 min) na vás čeká něco originálního - několikaminutová přestávka!(4.2.2007)

 • Jardys88
  ****

  Opravdu poutavý film....všimnete si spoustu podobností se Sedmi statečnými ale udivila mě záměna postav jakou udělali v 7statečných.....i přes ty 3 hodiny co jsem strávil sledováním toho filmu jsem se kupodivu ani minutu nenudil...tedy vlastně nudil...když byla přestávka.... "Nejúžsnější akční film, jaký kdy byl vytvořen" Desson Howe, Washnigton Post..... Tato věta mne dělala velmi skeptickým ale naprosto věrohodně vystihuje film...žádná krev, uřezané údy ani nic podobného...přesto mě film velmi zaujal....4*(6.1.2008)

 • Wulfhere
  *****

  Sedm statecnych pochopitelne znam, ale Sedm samuraju jsem vubec neznal a ohrome jsem se na ne tesil. Necekal jsem krvavou rez jako vystrizenou z 80. let a byl jsem velmi mile prekvapen dejovosti filmu a onech 207 minut mi uteklo jako voda. Takhle si predstavuji opravdovou valku proti banditum. Je to tak realne, az se to muze nekomu, kdo se vyziva ve vselijakych akcnich filmech, muze nelibit. Humorne sceny jsou skutecne vtipne a ty vazne casto az dojemne. Ani jsem necekal, ze se v Sedmi samurajich budou resit stavovske rozdily mezi rolniky a samuraji (tyto jsou dosti podobne vztahu naseho rytire a vesnicana) a byl jsem potesen, jak je to zde podane. Zkratka film, ktery si zaslouzi byt vysoce hodnocen a ktery si pravem vydobyl misto na vysluni.(10.7.2008)

 • Ponocnej
  *****

  no todle se s tim stupidnim westernem vubec neda srovnavat ... hrozne nadcasovy film ... zkratka nechybeji tem jak vtipne scenky tak pekna rez ale kung fu nebo akcni film todle neni spise je to film valecny ... no to se musi videt davam 101% :-)(12.10.2008)

 • adamm90
  *****

  Předek slavných sedmi statečných. Nevím, co o tomto filmu mám říkat. Prostě úžasné dílo u kterého jsem se opravdu nenudil. Krásně popisuje hrdost a odvahu oněch japonských samurajů, kteří se vydali bránit rolnickou vesnici. Vřele doporučuji a dávám 5*.(5.2.2009)

 • smrtubohem
  *****

  Akira je velkej mistr, natočil velkou spoustu výborných filmů, tenhle jim však bezkonkurenčně vévodí. Velký podíl na dokonalosti snímku nese legendární Toshiró Mifune.(7.2.2009)

 • sponeck
  ****

  Jistě přelomové dílko, které nebude zapomenuto. Proč je ale proboha tak neskutečně dlouhé a rozvláčné. Být to o hodinu kratší, tak bych dal i pět hvězdiček. Přiznávám se dobrovolně, že po první pětačtyřicetiminutovce jsem to chtěl vypnout.(11.3.2009)

 • MariusDee
  ***

  Určitě dobrý film, jen jsem si musel zvykat na možná až do absurdity přetažené herecké výstupy většiny herců..beru to jako nadsázku, doufám, že se nemýlím. (Sedm statečných mám pocit, bylo myšleno smrtelně vážně, což působilo až směšně:) Poněkud roztáhlý děj jsem u takových starých filmů schopen akceptovat (i tehdejší doba byla méně hektická), ale v kombinaci s délkou skoro tří hodin to byl už trochu mazec(6.5.2009)

 • cabaday24
  **

  spousta filmu s podobnou stopazi vam utece, ani nevite jak. to bohuzel neni pripad Kurosawovych samuraju. stari filmu neberu jako polehcujici okolnost, byla to proste nuda(22.10.2009)

 • miso1099
  *****

  Aj napriek zdlhavosti 207-minutovej verzie davam plny pocet hviezdiciek. Je velmi zaujimave ako su takmer totozne sceny z tohoto filmu a filmu Sedem statocnych. Je vidno, ze reziser John Sturges sa dal inspirovat prave touto snimkou. Jediny rozdiel je, ze v prvom bojuju japonski rolnici a v druhom americky dedincania.(25.12.2009)

 • Mario00
  *****

  ani při té délce mě to nezačalo nudit... to snad ani nejde hodnotit jinak(8.2.2010)

 • SpeedyL
  ****

  Dějově se jedná o identický námět se Sedmi statečnými. Pro většinu průměrných diváků a tudíž i pro mne bude nepochybně vstřebatelnější pozdější již zmiňovaná americká verze. Měl jsem možnost vidět 207 minut dlouhou verzi filmu. Takto nezvykle dlouhá stopáž je už jen pro filmové labužníky a mne první polovina filmu (dvouhodinové začínající přípravy na boj) dost nudila. Druhá polovina filmu však nabízí na tu dobu až neuvěřitelně propracovanou a živou bitvu, která má úžasný spád. Tento snímek rozhodně patří ke kultovním záležitostem, avšak se nejedná o film pro každého. Kvůli neúměrné délce filmu nemůžu dát 5*, i když věřím, že filmofilové nesouhlasí ;-)... 84%.(12.4.2010)

 • bandolier.wz
  *

  nechápu co na tom filmu všichni vidí... já u toho usínal. Vyložená ztráta času. 1 hvězdu dávám jen proto že podle toho byl natočen mnohem lepší film SEDM STATEČNÝCH. jinak bych dal odpad.(10.6.2010)

 • Latec
  *****

  Tento film má pre mňa 2 nedostatky, ktoré zrejme spôsobil čas - hudba, hlavne zo začiatku, mi pripadala smiešna až zhadzovala obraz, a dĺžka, ktorá je na dnešnú dobu zrejme vražedná! Keby som vedel, že budem sedieť 4 hodiny ako obarený... čo som si všimol od prvej sekundy bolo, že film má najgeniálnejšiu kameru, akú som kedy videl. To sa nedá opísať. Po bojových scénach v Siedmych samurajoch mám pocit, že Tarantino je naozaj len taký pekne vypečený vred na zadku skutočného umenia. Takto vyzerá majstrovské dielo. A Toshiro Mifune - to bolo čo? Nespomínam si, že by niekto hral tak fenomenálne ako on...(7.8.2010)

 • chroust123
  *****

  Je to asi nejlepší film co jsem kdy viděl, ať myslím na jakoukoli stránku Sedmi samurajů zdá se mi výborná a nebo taky geniální :). Za 207 minut jsem si užil psychologického dramatu, vtipnosti i uzemńující akce dosyta, maximálně dvacet minut mě neupoutalo na obrazovku, po zbytek jsem fascinovaně civěl. na co potřebujete ve filmu superhrdinu a superpotvoru když dvě party hladovějících Japonců dokáží toto, na co orchestr když hudba několika nástrojů vystačí na 3 hodiny. Na závěr: jenom mistr si může dovolit přerušit své vlastní dílo pětiminutovou přestávkou, kdy se opravdu nic neděje.(23.9.2010)

 • bertrand
  *****

  THE BEST. Oživlá historická perioda, podobně jako v Marketě Lazarové. Sedm statečných je proti tomuto originálu vymydlená a vykastrovaná zbytečnost.(20.11.2010)

 • mire.k
  *****

  Slova zde nic neznamenají - nutno vidět(28.12.2010)

 • stanoh
  *****

  Film ktorý ma napriek svojej minutáži nenudil. Keď ho porovnávam s filmom Sedem statočných, určite sa mi páčil viac. Je veľmi citlivo zasadený do prostredia a cítiť z neho spätosť s krajinou .(25.5.2011)

 • spawn866
  *****

  Asi nejlepší film od Kurosawi a možná vůbec nejlepší film o samurajích.(13.7.2011)

 • suts
  ****

  "Čo je to?" "Môj kôň pane." "Myslel som, že je to tlstá myš."_ Davové scény úžasné, ale v tých komorných to škrípalo a ak aj k niečomu viedli, tak až priveľmi pomaly. Hoci záverečná mrazivá múdrosť ich predsalen prehbuje_Opäť raz film, v ktorom som si uvedomil, ake sú čísla dôležité ( banditov 30, zabili troch - už len 27 - zabili ďalšieho, 26 atď) a aká dôležitá je poctivá stratégia a plánovanie. A že krása je v detailoch . To je najzábavnejšia časť, postavená na jednoduchom precvičovaní si matematiky a odčítavaní živých banditov. Survival masaker, v ktorom sa režisér hrá s tým, akým spôsobom banditov zabije a ako nám to vyrozpráva. Takto som viacej stotožnený s pocitmi postáv v dedine a s tým, ako oni vnímajú aktuálnu situáciu, keď som si vedomý toho, koľko banditov ich tam vonku ešte čaká, akú eufóriu prežívaju pri zabití každého jedného nepriateľa a naopak aký prežívajú obrovský strach a neistotu, keď sa im nie všetko vydarí a sami umierajú. Dedinčania sú však tupé svine, ktorých životy mi boli ukradnuté. Narozdiel od samurajov, ktorí predstavovali tie skutočnejšie ľudské hodnoty - a bolo mi ľúto smrti každého z nich, čo je obrovské plus (Takže tie komorné scény predsalen k niečomu viedli, ale stále až priveľmi pomaly)_ Hoci je to čiernobiely film, prírodu je cítiť na každom kroku. Je nádherná.(19.12.2013)

 • Askaneli
  ****

  Poněkud vleklý, ale stále ještě poutavý film. Nicméně jsem měl jeden zásadní problém. Nechci, aby to vyznělo zbytečně rasisticky, ale já ty rákosníky nedokázal za živý prase rozpoznat jednoho od druhýho. Jedinej Mifune je natolik profláklej, že se mi tam neztratil (teda dokud se neotočil). Přitom dokážu rozpoznat jednotlivé rejžožroutské národy. Pravděpodobně je na vině to černobílý provedení.(1.2.2014)

 • abrat
  ****

  Film, ktorý vznikol pred 60 rokmi, má viac ako 3 hodiny a vôbec nie je nudný. Výborné používanie hudby, dobrá kamera a herci ako Mifune. Zaslúžene film dostal cenu v Benátkach.(25.4.2014)

 • babka

  Uvedeno ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1975/76.(31.5.2014)

 • tomino28
  *****

  Dlouho to trvalo, než jsem se dostal ke zhlédnutí snímku, který inspiroval skvělých Sedm statečných a mnoho dalších. Zato jsem ale měl tu čest vidět prodlouženou SE verzi, celých 207 minut boje vesničanů a samurajů s jejich utiskovateli. Je až s podivem, že i přesto, že letos je to 60 let, co byl film natočen, tak zpracování, režie a kamera si nezadají s mnohem mladšími filmovými sourozenci. Působivé dílo, kterému nic neubírá ani jeho stáří.(26.8.2014)

 • happyk
  ****

  Bylo pouze otázkou času, než shlédnu tento klenot, který inspiroval slavných Sedm statečných. Musím podotknout, že to byla moje japonská prvotina, a tak jsem se na začátku musel rychle otřepat ze šoku, který mi přichystala japonská kinematografie a její zvyklosti. Po pár minutách jsem se věci, které mě rozčilovali naučil ignorovat a bral to jako japonský standard a už si dál jen užíval příběh velikého hrdinství v boji dobra proti zlu. Čtyři hvězdy.(4.1.2015)

 • robfi
  *****

  Správný film, ve kterém nic nechybí. Dokonce ani poctivá čůrací přestávka uprostřed.(3.2.2015)

 • Tomulka
  *****

  Dnes už se točí málo takových skvostů. Tento film i přes neuvěřitelnou délku není vůbec nudný ani utahaný. Japonsko ve své hrdosti, úctě, taktika boje a spousta dalších morálních a nemorálních postupu a kulturních zvyklostí je krásné. Perfektně je filmu zvládnutá kooperace hudby, kamery a herců. To se ještě filmařina nespoléhala na efekty, ale na herecké umění. Detaily na přemýšlivé tváře na uražené tváře apod. jsou famózní. Všem doporučuji k vidění.(14.7.2016)

 • Senshyon
  *****

  Neskutečně oslnivé, obohacující a pro veškerý vývoj kinematografie (po něm samém) naprosto nezbytné dílo, které je jedním ze základních kamenů celého filmového průmyslu.(25.12.2016)

 • sibskyn
  *****

  Dokonalost sama.(21.12.2017)

 • buchannon
  ***

  Na tento snímek jsem se opravdu těšil a obával se ho zároveň. Přece jen je to trochu těžší látka ke sledování a je trochu pomalejší, 207 minutová verze se vleče jako dostavník do Santa Fe. První hodina vypadala celkem dobře, ale zbytek je dost natažen. Toto je jediný starší japonský snímek, který jsem viděl, a jak se zdá, nebudu příznivcem ani těch ostatních. Pokud je to nejznámější dílo Akiry Kurosawy, jak potom musí vypadat ten zbytek. Určitě nebudu sledovat všech 31 jeho filmů, které jsou na ČSFD všechny vysoko hodnoceny a jsou v červených číslech, něco mi říká, že nejsou zrovna můj šálek kávy. :) Podle mě toto není nejlepší japonský film, tím je pro mě "Pod vlivem lásky" z roku 2008 od Šiona Sona. Kdyby byl opravdu nejlepší, tak by to s japonskou kinematografií vypadalo zle nedobře. Sedm statečných je mnohem mnohem lepší, i když u určité části diváků tomu tak zřejmě není.(8.1.2018)

 • kodwin
  ***

  Taková Pyšná princezna po japonsku, i rok natočení skoro sedí:) No, nebylo to špatné. Zásadní nedostatek je jasný - dlouhá stopáž. Pojal jsem to jako seriál, jinak bych film nezvládl. Zvlášť když se díváte po kratších úsecích, zjistíte, že se v určitých fázích skoro nic neděje. Poslední hodina je strhující, ale to nevyváží dvouhodinové seznamování se s postavami. Nevím, jestli některé hysterické rysy postav jsou typicky japonské, nebo se jedná o filmovou nadsázku, nicméně trochu mi to vadilo. Jedna hvězda dolů je jen za stopáž, jinak se jedná o zajímavý film, který stojí za shlédnutí.(29.1.2018)

 • Hlas Boží
  *****

  Stačilo by jedno slovo: Úžasné. Na tu dobu zřejmě dlouhý film ketrý zaujme hereckými výkony kamerou, kterou se ted pyšní kdekterý americký film jako "s něčím co tu ještě nebylo". Propracovanost postav je hluboká a nespokojí se s určením to je ten a ten. Pomalé hledání cestiček samuraju k rolníkum a vyvrcholení v podobě solečného boje proti banditum. Posloužil jako předloha k Sedmi statečným, ale ruku na srdce...kam se americký western hrabe ikdyž se mi líbí. Po skouknutí samuraju už ne tolik...(7.10.2004)

 • crazy.pank
  *****

  Se zadržených dechem jsem sledoval tuto podívanou, kterou jsem bohužel prvně znal z amercickeho remaku. Skvělé, nemám slov.(19.1.2006)

 • PauloGrane
  ***

  Když mám ohodnotit Sedm samurajů, bude to spíš srovnání se Sedmi statečnými. Ti si vzali ze Samurajů jenom to nejlepší, něco málo přidali a upravili. Hlavně ale oprostili děj od nepodstatného a dali mu svižný průběh, který by si zasloužili i Samurajové. Ti mají co ukázat - závěrečná bitva v dešti, přehnaný herecký projev Toshirô Mifuna (Kikuchiyo), hořící mlýn... ale 3 a půl hodiny je přece jenom moc.(1.3.2008)

 • chemo
  ****

  Z Kurosawových filmov čo som videl je toto jediný, čo ma bavil, Mifuneho postava tu žiari. Niektoré akčné scény boli natočené poriadne naivne.(9.9.2008)

 • sun.eagle
  *

  Ted si připadám jako kulturní barbar. Ale hodnocení jsem dlouho zvažoval. Pokusím se vysvětlit duvod vzhledem k tomu že vetšina o tomto snímku mluví v superlativech. Muj nazor je že hodně velký podíl na vysokem hodnocení filmu je, že jeho pověst ho předchází-že se jedná a legendu, nejlepší film všech dob apod. I ja jsem tu nekonečnou stopaž filmu vydržel jen z povinnosti abych mohl říct že jsem ho viděl. Film jsem nebyl schopen shlednout najednou, ale musel jsem si udělat pauzu a ne jednu. Nevím jestli je to vlivem svižnějšího remaku Sedmi statečných,ale mi připada daleko zábavnější sledovat pakistanskou 3.ligu v kuličkách komentovanou Vaškem Titelbachem. Nejzabavnější pasaž filmu a sice nábor samuraju uteče jak voda a pak už jen nuda. Kromě hlavního hrdiny a Mifuneho (jeho řev vas aspon neuspí) je zbytek ansáblu jako komparz. žádné prokreslení charakterů- proč proboha ten film ma přes tři hodiny takže času na to bylo spousty, všichni vám splývají, marně se snažíte rozpoznat kdo je kdo a který to byl ten z minule scény který tak divoce šlehal katanou. Takže když pak někdo z nich zemře tak je vam to upně fuk, nebo to ani nezaregistrujete, a budete si myslet že padnul další vesničan. Souboje to je kapitola sama o sobě. Ja bych to ani souboji nenazval. Jedná se vždy o vlny nájezdů desperátů na vesnici. A je to pokaždé naprostý a dokonalý chaoz. Mumraj davu lidí kteří pobíhají s holýma zadkama sem a tam,a posléze jako na spartakiádě z tama zase zde, mezi nima sem tam zahlédnete jednoho u oněch bájných samurajů-proč je zvali??pobíhat sem a tam mohli sami. Čekal jsem nějaký fascinující závěr s finálním soubojem, který teda vejde do těch dějin a odmění mě za tři a pul hodiny ztráty času ale nestalo se nic. Opravdu nic co by mě na tomto filmu zaujalo a co by se mi vrylo do paměti. Na tenhle film si za par hodin ani nevzpomenu. Vlastně jednu věc si vybavuju, a to je neskutečný řev japonců když mezi sebou normálně komunikují, ale to není klad spíš vam to leze pěkně na nervy. Asi jsem tady za exota, ale tohle je neskutečně nudný, odporně zdlouhavý, natahovaný uměle vycpaný, a jeden z nejvíce přecenovaných filmu všech dob. A tvrzení že jde třeba brát v potaz stáří filmu?že ve sve době změnil film jednou provždy? čím? Občan Kane je ještě starší a jde o geniální film, ten změnil kinematografii a učí se od něj a citují ho ještě dnes, ale Sedm samurajů? podívat se ze zdvořilosti, vydržet do konce, a dát do police až upně nahoru, kde nebude nikomu překážet.(29.1.2009)

 • cane991
  *****

  tak tot sa amikom nikdy nepodarý skopčiť(24.3.2009)

 • Mazmen
  *

  Vůbec nerozumím tak velkému hodnocení. Tento film mě nebavil.(24.5.2009)

 • johny.duch
  *****

  Naprosto souhlasim s tím co napsal Turiec. Tak jak je hodnoceno v superlativech sedm statečných tak by měl být hodnocen i tento film. Po shlédnutí tohoto snímku musím uznat, že sedm statečných je pouhá kopie s velice jemně pozměněným dějem. Ale tenhle film si zaslouží 5*(7.5.2010)

 • kvocoDH
  *****

  Krásny príbeh o kamarátstve, ľudskej ochote a spolupratričnosti. O hľadaní skutočných priateľov. SPOILER: Najkrajšia scéna je keď sa ten vysoký samuraj rozplače, že pochádza z roľníckeho prostredia.(18.7.2010)

 • 2060
  ****

  Tento skvělý film jen vřele doporučuji. Není to úplně TOP co bych měl nejradši ale film je parádně natočený a prostě vůbec skvěle udělaný. Verdikt čtyři hvězdy.(17.1.2011)

 • JanniV
  *****

  Když tak sleduju ty japonské filmy, tak mě napadá, že nebýt Kurosawy, tak by neměla americká kinematografie co točit. Sedm samurajů=Sedm statečných. Skrytá pevnost=Star wars 7. Yojimbo=Pro pár dolarů navíc... Asi nemá smysl pokračovat. Na tenhle film jsem čekal takových dobrých pětadvacet let, než se mi dostal do spárů. A vůbec mě nezklamal. Ani tou stopáží. :)(14.6.2011)

 • pelegryna
  ****

  Mnoho povyku pro Japonské přehrávače a dvoumetrovou katanu...... Nebýt Sedmi statečných tak o tomto filmu ví opravdu jen málokdo a vidět jej jednou za pět let je dost.Ano umělecky hodnotné, ale pro mně uniká v čem. Ovšem ta atmosféra bídy a hrůzných poměrů a jejich ukázka a hlavně respekt ke Kurosawovi je důvod proč má film pro mne zvláštní hodnotu.Bojové scény hloupoučké a každý student Musashiho musí vidět tu horu nedostatků,ale asi si tam každý najde to své.(23.6.2011)

 • Lazy87
  ****

  Sedm statečných samurajů pomáhá bránit vesnici před banditama. Podobné téma jako z westernovel, ale tentokrát v japonském podání není špatné, občas trochu pohádkové.(1.7.2011)

 • DapaCz
  *****

  Rok 1954... neuvěřitelné, že už tehdy dokázal někdo natočit něco tak úchvatného. Protáhlé scény nabízejí dosti prostoru pro empatii. Horší kvalita zvuku, japonština a originální protáhlé pokřiky a nářky... originalita, která se v dnešní době již nedá napodobit.(6.2.2012)

 • AnaMaruska
  *

  Jedna za to, že jsem u toho uklidila celý byt.(6.3.2012)

 • billcarson
  *****

  Vynikající zážitek, který nemá obdoby. Škoda, že se dneska už takové filmy prakticky vůbec netočí. Velkofilm se vším všudy. Kikučio forever.(27.5.2012)

 • Alex17
  *****

  Vždy som chcel tento film vidieť úplne celý 207 minút.Tak som si raz kúpil bol v predaji som kukal v kuse bez prestávky celých 207 minút ale som to vôbec neľutoval. Perfektný film síce starý ale kvalitný nemá chybu. Akiro Kurosawa sa pri tomto filme vytiahol, len škoda že som ho nevidel ani raz v televízii a ani si nespomínam žeby ho niekedy dávali :((29.5.2012)

 • se.ru.na.to
  ****

  Jsem pro každou nakládačku až na to že tady to trošku pokulhávalo,ale co naplat v té době jsem byl "na houbách! a oni už točili skvělé filmy a mě se to líbilo.(27.8.2012)

 • macclain
  *****

  Dychberúci hrdinský príbeh.(9.9.2012)

 • Incanus
  *****

  Film Sedm samurajů od Akira Kurosawy se ke mně dostal v podobě DVD z trafiky za 49,- Po pravdě musím poznamenat, že hodnota filmu dalece převyšuje cenu zakoupeného disku. Režisér mistrně zpracovává příběh z dávného Japonska, zobrazující odvěkou snahu odporu proti utlačovateli. Od výběru herců jednotlivých postav, až po výběr lokací, vše do sebe zapadá a v dokonalé synchronizaci umožňuje prožít stopáž filmu bez pojetí času, takže po skončení filmu si člověk přeje, aby se přidal ještě alespoň kousek. Sedm samurajů je dílo, které se nesmazatelně zapsalo do historie. Díky za něj.(9.3.2013)

 • JancakV
  *****

  Jo. Nezbývá než se připojit. Skvělý zážitek.(28.6.2013)

 • enKor
  *****

  Tři hodiny černobílého Kurosawy. Pro fanoušky režiséra, nebo alespoň žánru to bude skvělý zážitek. Pro ostatní to bude asi trochu zdlouhavé. Ale úměrně délce je děj vyplněn různými detaily, které navozují atmosféru a leccos vysvětlují. Není to akční film, kde ve vteřině zemřou davy, ale výpravný, hrdinný příběh se vším všudy. Sedm statečných mě nikdy nebralo, ale toto ANO!(9.10.2013)

 • MaxDamage1
  *****

  Ono to není vůbec špatný film, naopak výborná práce. Nečekal jsem od něj mnoho, ale jsem mile překvapen. Plný počet poprávu uděluji, člověk se po celou délku filmu nemůže nudit.(4.5.2014)

 • Stanlynka
  ****

  Kurosawovo nejznámější dílo na mě zapůsobilo tak nějak neutrálním dojmem. Nejspíš když jsem na DVD viděla citát, že je to nejlepší akční film všech dob, jsem očekávala něco nadprůměrně originálního. Bohužel Kurosawovi dlouhé scény mě pomalu postupem času přestávali bavit. Technicky natočeno suprovně, myšlenku taktéž oceňuji, ale neni to až tak můj šálek kávy.(5.11.2014)

 • grrant
  ****

  Celý film pojednáva o farmároch ktorý, zúfalí z nájazdov, najmú sedem roninov (samurajov bez pána), ktorí im sľúbia pomoc v nadchádzajúcom boji. Vycvičia dedinčanov, ozbroja ich a opevnia dedinu. Nakoniec sa dedinčanom skutočne podarí dedinu uchrániť a zbojníkov definitívne poraziť. Kurosawa sa dokázal majstrovsky vyhrať s charaktermi jednotlivých samurajov, každý jeden z nich bol výnimočnou osobnosťou. Vodca samurajov Kambei bol starý, rozvážny a bojmi skúsený samuraj, v kontraste sním bol zase Katsushirō mladý, neskúsený učeň. Pridal sa k nim vždy dobre naladený a usmievavý Gorobei Katayama, starý priateľ Kambeia Shichirōji, komický Heihachi, ktorý vynikal drevorubačským umením a Kyūzō, tichý a skromný majster meča. Nakoniec ku sebe priberú ešte veľmi impulzivného a náladového Kikuchiyo, ktorý sa prezentoval dokumentom trinásťročného chlapca. A táto sedmička rozdielnych hrdinov sa dokázla spojiť a spoločne chránili dedinu. Postupne ako sa hlavný príbeh vyvíjal, Kurosawa odkrýval príbehy jednotlivých postáv. Dedinčania sa spočiatku samurajov báli skoro rovnako ako banditov. Samurajovia mali v japonsku mnohé právomoci, mohli beztrestne zabiť kohokoľvek kto im nepreukazoval dostatočnú úctu alebo toho kto sa im znepáčil. Dedinčania sa obávali o svoje bezpečie, ale ešte väčšmi sa obávali o dedinské ženy, ktoré sa podľa nich mohli stať lahkým cieľom a korysťou ako zbojníkov tak samurajov. Starší dediny túto situáciu komentoval slovami: "Prečo sa bojíš o bradu keď môžeš prísť o hlavu." Zo strachu o svoju dcéru Shino, jej otec ostrihal vlasy a obliekol ju ako chlapca. A práve medzi Shino a Katsushirōm, vznikne romatická zápletka ktorá potom dodáva filmu citlivejší pohľad na situáciu. Istú paralelu vidím vo farmárovi Rikichim, ktorý o svoju ženu prišiel pri útoku. Tieto dva osudy mi prišli ako dve strany jednej mince. Veľkou záhadou celého filmu však bola práve postava Kikuchiya (Toshiro Mifune). Zjavil sa vlastne odnikiaľ, v úvode filmu nebol jeho pôvod poriadne vysvetlený a pravdu o jeho živote sa človek dozvedal postupne, napríklad z citátu: „Dobrej nápad!Hej, vy!Co si myslíte o farmářích?Že sou svatí?Pche!Sou to prohnaný bestie!Říkají: "Nemáme rýži, nemáme obilí. Nemáme nic!"Mají všechno!Kopejte pod podlahou!Nebo prohledejte stodoly!Najdete toho spoustu!Rýži!Sůl! Fazole! Saké!Podívejte se do kaňonu!Ukryté farmy!Tváří se jako svatí ale sou samá lež! Když cítí bitvu, loví ty poražené! Poslouchejte! Farmáři sou lakomí, prohnaní, ufňukaní, podlí, blbí a vražední! Sakra! Takoví sou! Ale proč! Kdo z nich udělal takový zrůdy? Vy ste to byli! Vy, samurajové! Pálíte jejich vesnice! Ničíte jejich farmy! Kradete jejich jídlo! Nutíte je pracovat! Berete jim ženy! A zabíjíte je, když odporují! Tak co mají farmáři dělat?“(11.1.2015)

 • MiriamLef
  ****

  Dlouho jsem přemýšlela proč se neustále vracím k Sedmi samurajům a proč si je pouštím ve chvílích volna a odpočinku pořád dokola a nenapadlo mě nic. Vždyť jsou tam tak zdlouhavé, nudné až zbytečné scény a přezto si je pouštím zas a zas. Ráda sleduju počínání jednoho z nich coby výtržníka a (ne)samuraje, další z nich je tichý samotářský hrdina, další mladý záletník, další taktický odborník. Prostě paráda. Nepamatuju si jméno ani jednoho z nich, ale to mi vůbec nevadí a nepřekáží k tomu, abych si ten film pustila znovu.(29.5.2015)

 • Monasul
  ****

  Superlativy vynechám a zaměřím se na ze všech stran opěvovaného Kikučia. Vím, že je to úmysl, ale mě tam ta postava prostě neseděla. Ostatní postavy také přehrávají, ale rozhodně ne tak okatě. Nerozumím, proč se ostatním lidem líbí do nebe volající přehrávání Toshira Mifuneho. Přijde mi, jako by většina lidí pouze slepě souhlasila s názorem nějakých rádoby odborníků, což může být problém nakonec i celého filmu. Když ještě před shlédnutím ze všech stran slyšíte jen samé "mistrovský" v tomhle a "revoluční" v támhletom, nedíváte se na film objektivně, ale snažíte si vštípit, že to úžasné opravdu je, aby jste si nepřipadali hloupě, když se vám tak "revoluční" film vlastně moc nelíbí, a přitom jsou filmy vaším nejmilejším koníčkem.(28.11.2015)

 • rbr
  *****

  Chtěl sem napsat ňákej dlouhej koment, ale na to se můžu vysrat. Jediný co řeknu je, že: někdo chodí do kostela, já čumim na Kurosawovo filmy a Mifune je nejvíc kůl týpek, co kdy nosil tanga.(7.12.2015)

 • mahatma
  *****

  Velmi vtipný kousek, který si vždy získá moje srdce, asi proto, že jsem musel být v minulých životech týpek s mečem a mám na to řádění dobré vzpomínky...(27.1.2016)

 • Bruce0659
  ****

  O japonskú kultúru som sa nikdy nezaujímal, ani filmy z tejto krajiny nemám v obľube. Ale Sedem samurajov je výnimočné dielo. Napriek vysokému veku filmu a dĺžke cez 200 minút som sa nenudil. Dej upúta pri hľadaní "sedmičky samurajov", strategickej príprave, či samotnej bitke. Herci prekvapili obstojnými výkonmi a kamera je na vysokej úrovni, ale aj tak "Sedem statočných" na mňa zapôsobilo viac...(26.3.2016)

 • Slavice89
  *****

  Když člověk zná 7 samurajů, tak se na hloupou kopii 7 statečných už nikdy nebude chtít dívat. Porovnejme jen věty: "Umí to s mečem jako žádný jiný" a "Umí to s nožem jako žádný jiný". Ten mistrný samuraj svůj meč samozřejmě používa. Ten kovboj naopak vytáhne nůž po souboji jen jednou a zapíchne jej akorát do nějakého pařezu nebo co to tam je. Samurajové umírají, protože nemají lék na neosobní střelné zbraně. Střelec není nikdy vidět. A pistolníci co? Mají revolvery úplně stejné jako loupežníci, ne-li lepší.(2.4.2016)

 • tyzmrde
  ***

  Viděl sem asi 90 minut a přišlo mi to jako dvě hodiny(12.3.2017)

 • Dienzenhofer
  *****

  95%(26.5.2018)

 • Quimper
  *****

  Je to dlouhý film, pro mě na dva večery. Přestože je film z roku 1954, nepůsobí nijak zastarale, postavy jsou zajímavé a většina dialogů taky. Dost se mi líbilo úvodní představování děje a postav, a také čekaní na bitvu i když trvá prakticky dvě hodiny, než se něco semele. Jsem rád, že jsem film viděl a mohu ho doporučit i těm, kteří ještě váhají.(11.8.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace