Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

1mArc0

To čo predvádzal Kurosawa v roku 1954 v Siedmich samurajov, sa v Európe ešte len rozprávalo, a v USA len snívalo. Tie kompozície, vzdialenosti medzi kamerou a hercami je bravúrna nie len Tarkovskij a Angelopoulos mali výborne vzdialenosti! Po pravde dosť som bál pustiť do ďalšieho filmu po Rašomónovi...každý tento film ospevuje... pozor! Kurosawa má čo povedať aj Rašomónovi, Je pravda, že kamera nie tak dynamická ako bola v Rašomónovi, nie sú v nej tak prevratné obrazotvorné nápady, je dobrá. Prevratné strihy, rýchlejšie temp filmu mu až tak nesedí, trochu pomalšie by sa patrilo tento príbeh vyrozprávať. To je mínus v tomto filmu. Na druhej strane si zoberte, že tak veľký príbeh a také množstvo hercov zvládnuť, a napísať scenár , ktorý nenudí, na takú dĺžku je úplne niečo iné. V jednote je sila, ten scenár, kamera, osvetlenie, emócie... 20 rokov neskôr vyskúšal George Lucas pri Hviezdnych vojnách. Takaši Šimura a Toširó Mifune poznáme z Rashomóna, ďalšia séria piatich hercov nie je až tak známa, ktorá dodá všetkým siedmim samurajom to pravé orechové. Zápal Kurosawu je vidieť už to intro, ktoré pripravuje divákovi to dokazuje Keď pozriem na dnešné filmy, napríklad ako Ghost in the Shell, Melancholia, Antichrist, Z Paríža do Paríža, tak tým strihom, kompozícia, prevedením... Kurosawa bol už 60 rokov dopredu. Však si pustite dnešné filmy a Kurosawove. Treba uznať, že Kurosawa, je priekopník .. tie témy, kompozície, spôsob umiestnenia hudby. Nie to je najlepší film, a je o chĺp horší, ako Rašomón, to neznamená, že človek si nemá pustiť. Od polovici je to nadupaná jazda. Stále si veľmi rád pustím aj soundtrack. Aj keď som to videl tri krát, tak stále mám chuť sa vrátiť k tomu filmu k filmu a možno aj Vám. /90 %/ ()

Comida

Naprosto úžasný a nadčasový snímek u kterého by se z těch 207 minut dalo toho tolik vystřihnout, ale myslím si že by to pak nebylo ono. Část o hledání samurajů a hlavně začátek překypují beznadějí a strachem, čímž jsem soucítil s rolníky, a když mělo dojít na perfektně natočená jatka, tak jsem jim fandil. Úžasná hudba jen přidává ke skvělé těžko popsatelné atmosféře. To prostě musíte vidět. Ale na po druhý možná až za pár let, protože necelý tři a půl hodiny je vážně hodně času. 9/10. ()

Rattlehead

"Mezi květy sakura, mezi lidmi samuraj" - japonské přísloví. "Sedm samurajů" je báječný snímek. Přes svoji zábavnost ukazuje postupný smutný konec doby samurajů. Všichni čtyři, kteří nepřežili, zemřeli kulkou ze střelné zbraně, proti nimž jejich šermířské umění i šlechetné zásady nic nezmůžou. Puška coby zbraň zbabělců, meč coby čestná a chlapská zbraň samurajů. Někteří kritici říkají, že střelné zbraně jsou Kurosawovi metaforou zhoubného vlivu západní technologie na japonskou duši. A ta příroda - nejen rozkvetlá louka plná krásných květin, zurčící potůčky, ale i zuřící živly jako oheň, liják, prudký vítr. Opravdu nádherný film, který sice potřebuje alespoň dvě projekce (napoprvé ho zřejmě tak nedoceníte a asi vám bude připadat dlouhý), ale pak se do něho snadno zamilujete. Děkuji Levným knihám a společnosti Filmhouse, že nám poskytly verzi dlouhou dvě stě sedm minut. Jakákoliv kratší musí být shledána nedostačující. ()

Marek06

Tak jsem se podíval na předlohu mého oblíbeného westernu. Podle mě by stačilo, kdyby byl film o hodinu kratší. 3 hodiny a 27 minut je opravdu dlouhá stopáž. Navíc tenhle film nemá český dabing, takže jsem na něj musel koukat v japonštině. Když ale přijde akce, je na co se dívat, ale westernové přestřelky mám radši než samurajské bitvy. ()

GavlaDan

Tenhle film ve mně musel uzrát. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem si říkal. „To je jako těch slavných Sedm Samurajů? Zas taková pecka to nebyla.“ Jenomže uběhly tak 2 měsíce, a aniž bych se na film znova podíval, tak mi hodnocení raketově vyskočilo. Můj hlavní problém je s délkou, což je možná i tím, že jsem se omylem dostal k 3,5hodinové verzi, ale ta normální stopáž by mohla být o dost lepší, alespoň pro první dojem. Nicméně to nemění nic na faktu, že nejsilnějším prvkem filmu jsou postavy. Jejich rozhovory, rozdílnosti a dynamika je excelentní. Navíc jsem strašně rád, že zde vesničané působí skutečně jako vesničané. Ne jako Mel Gibson v Patriotovi. Nakonec musím zmínit skvělou režii a kameru, kde se i přes černobílý formát povedlo zachytit na obyčejnou pásku filmu bez jakýchkoliv efektů, nádherné obrazce. Záběry v dešti jsou top. 8/10 ()

pepino

Mistrovské dílo, to bez pochyb. Určitě o něco lepší než 7 statečných. Hlavně ta bitva je o dost delší a koncipovaná spíše takticky a strategicky. Jedno minus oproti remaku ale ma. Postavy nejsou tak skvěle a dopodrobna vykresleny jako v 7 statečných. Dobře vykresleny jsou tu tak 3 osoby a zbytek jakoby splývá. Ale to neubírá nic na tom že je to opravdu veledílo které by nemělo být opomíjeno a v žánru samurajských filmů patří k tomu nejlepšímu v historii. A i přes hodně dlouhou stopáž ( viděl jsem verzi z Levnych knih a ta ma přes 3 hod a pul) mě ani na chvíli nenudil a s chutí jsem čekal na každou další scénu... ()

PeterJon

Nič moc. Možno pred 50 rokmi by som bol filmom uchvátený, keďže bol zrejme prvý svojho druhu. S odstupom času za veľa nestojí. Hrozne dlhé a únavné, vyše troch hodín. Nepriateľ je vykreslený ako primitív. Čo bolo dobré: Kurosawovi sa podarilo do filmu vhodne vybrať zbedačených ľudí s ovisnutými gambami ako roľníkov. Páčil sa mi Kjuzo (Seidži Mijaguči) – starší samuraj s charakterom, vôbec si nebral úspech a slávu k srdcu, ostal nepohnutý. ()

snakepit

Priznávam, že toto bol môj prvý film, ktorého stopáž presahovala 3 hodiny a ja by som pri ňom nezomieral od nudy. Vlastne to bol asi prvý film, ktorý som doteraz videl, čo by mal vyše troch hodín :) Každopádne 7 samurajov je vynikajúce, hrdinské a vtipné dielo, aké sa pravdepodobne už nikdy nenatočí. Je len jedna vec, ktorá mi chýba k absolútnej dokonalosti a tou je farebné prevedenie. Som si istý, že práve farba by dotvorila perfektnú scenériu, ktorá by posunula tento film v rebríčku ešte o pár priečok vyššie. Ale aj tak mi nedá nepozdvihnúť nenormálne emotívne herecké výkony, dopĺňané vtipnou mimikou zväčša vedľajších postáv :) ()

Jaromír

Už mi je jasné, odkud čerpal film Sedm statečných :), doslova vykradli a zkrátili tento film. Americké pojetí se mi líbilo víc (nemám rád déšť a jíst jen rýži taky nemusím...). Uznávám ale, že film má něco do sebe a byl rozhodně zajímavý, jen by potřeboval zkrátit, 3:00:43 je moc. ()

herrbierer

Téměř dokonalý dobrodružný film, který posloužil jako předloha k americkým Sedmi statečným. Je to celé černobílé a má to přes tři hodiny, ale nenudil jsem se ani na chvíli a v kině jsem to vydržel až do konce. Nejvíc asi člověka uchvátí pozvolný, ale velkolepý styl vyprávění. Nicméně vynikne i akce, která je až překvapivě dobře natočná a má skvělou choreografii. Postavy vůbec jsou sympatické a člověk nemá problém se s nimi sžít. Kurosawovi se tady podařilo stvořit naprostou legendu. ()

jprmusic

Nemám rád japonské filmy - to jejich neustálé přehrávání, pořvávání a pro evropana naprosto nepochopitelné chování mi vyloženě vadí. Přesto jsem Sedm samurajů dokoukal do konce - ať už proto, že jsem chtěl vidět, kolik ještě vychytávek okopírovalo Sedm statečných, a nebo proto, že ten film je , na rozdíl od Klanu létajících dýk a podobných blbin, prostě něčím mimořádný a fascinující. ()

hackstolle

prekousat ty vic jak tri hodiny je opravdu vykon a budu rad, kdyz se mi tenhle film priste vyhne obloukem, protoze jinak ten oblouk udelam ja =) ()

Hulkee

K tomuhle filmu jsem se dostal v podstaťe náhodou jednou pozdě večer/brzy ráno na ČT2 a byl to mé úplně první setkání s japonskou tvorbou (pokud nepočítám teletubbies a pokémony) a jediné co mohu říct je, že i přes stáří onoho snímku je to DECHBEROUCÍ. Film jsem měl potom možnost shlédnout ještě jednou (shodou okolností za stejných podínek) a ani snad nemá cenu říkat jak moc krásný ten film je. Doufám že se jednou prokoušu celou Kurosawovou tvorbou. ()

Pavel_Pan

Lze-li film přirovnat k jídlu, lze pak Sedm samurajů pouze připodobnit. Protože pokaždé má jídlo o kousek jinou chuť a záleží, při jaké příležitosti se servíruje. Každopádně kuchař je mistr nad mistry. Navazuje na tradici té nejlepší alžbětinské kuchyně, aingredience jsou patřičné a autentické. ************************* Upozornění: chodíte-li rádi do levných jídelen na 180 seriálových dílů, dejte si raději čínské instantní kung-pao z honkongské produkce. ()

tavvva

Jeden z mála filmů, u kterých si pamatuju režiséra. V průběhu sledování jsem si říkal, že se to motivem až trochu moc podobá sedmi statečným a po "vyžůžlení" roku natočení mi spadla čelist, protože jsem pochopil, že to musím říkat přesně naopak. Některé herecké výkony mi přišly sice až příliš hysterické, umělé a nepřirozené, ale abych si nekazil dojem ze zbytku filmu, tak jsem to přisoudil povaze Japonců a roku vzniku. O délce trvání filmu jsem věděl již předem a tak jsem si pro něj naplánoval vhodný den - tedy jsem nevnímal čas strávený koukáním na něj jako ztrátu. Sice znám spoustu lepších filmů, ale za hlavní považuju to, že jsem se i přes časovou rozkydlost filmu nenudil a film ve mně zanechal celkově dobrý dojem. V podstatě mě docela bavilo srovnávat ho s jeho americkým následníkem. S příhlédnutím k době vzniku filmu dávám hodnocení 4/5, protože jsem se na rozdíl od jiných vyspal dobře :) ()

Born2BeAlone

Sedm Samurajů na mě působilo věrohodněji než stateční bratři. Mimojiné také proto, že tu hlavní postavy nejsou prezentovány jako neohrožení hrdinové, ale jako žoldáci se všemi neduhy, které toto povolání přináší. Velkým pozitivem je pro mě přítomnost tak typického asijského hůmoru v podobě fenomenálního Kikučija - bojovníka s holou zadnicí :-). ()

Anagram

K tomuto filmu jsem se dostal vlastně úplnou náhodou, koupil jsem ho v trafice za pár korun, že na to teda kouknu, když se o tom tolik let mluví. Musím říct, že jsem celý příběh sledoval se zatajeným dechem a nečekal jsem, že to bude tak skvělý film. Akira Kurosawa předběhl dobu kinematografie ne o deset, nebo patnáct let, ale rovnou o celé půlstoletí. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)