poster

Velká legenda Judo

 • Japonsko

  Sugata Sanširó

 • Japonsko

  姿三四郎

 • Japonsko

  Sugata Sanshiro

 • anglický

  Judo Saga

 • USA

  Sanshiro Sugata

Dobrodružný / Drama / Akční

Japonsko, 1943, 80 min

Režie:

Akira Kurosawa

Scénář:

Akira Kurosawa

Střih:

Akira Kurosawa
(další profese)
 • efko
  ****

  Mladík Chee prichádza do školy karate, aby sa stal nasledovníkom jedného z majstrov. Mladícka nerozvážnosť a neskôr i láska a neľútostné súperenie škôl karate komplikujú jeho životnú cestu... Film "Veľká legenda Judo" v mnohom naznačuje režisérove umelecké smerovanie. Na jednej strane vychádza z bohatej minulosti "krajiny vychádzajúceho slnka", jeho tradícií a zvykov, čo využil neskôr pri svojich "samurajských filmoch". Na strane druhej neúprosne kritizuje sociálne pomery i ľudské vzťahy novodobého Japonska. Film je po obsahovej i vizuálnej stránke vydarenou prvotinou Akiru Kurosawu.(20.1.2005)

 • kinej
  ***

  Tak tohle až zase takový zázrak není. Vlastně je zde toho pro Kurosawu typického málo. Sice je tu na svou dobu neuvěřitelně krásná kamera, ale co je to platné, když nemá co ukazovat. Příběh je dost banální, takových jemu podobých jsou k vidění stovky akčních béček. K dobru přikládám opravdu krásné filmové záběry, které se jjen tak někde nevidí.(8.8.2006)

 • KrystofD
  ****

  České titulky k této Kurosawově prvotině (kromě režijní spolupráce na filmu Kůň) byly po dlouhou dobu k dispozici pouze v přepisu špatných anglických titulků, ve kterých byly takové perly jako Chee místo Sugata, což je jméno hlavního postavy. Tyto titulky odradily od shlédnutí celého filmy nejenom mě. Nyní je k dispozici konečně předělaná verze těchto titulků na titulky.com...(30.3.2008)

 • Artran
  *

  Sugata Sanširo trpí bohužel tolika nedostatky (z nichž nejmarkantnější je velice ledabyle vyprávěný příběh), že i přes několik pozoruhodných momentů (např. Sanširův souboj s mistrem Muraiem), se jedná o dosti podprůměrný film. Nevidím důvod, proč dávat vysoké hodnocení jen k vůli tomu, že na režisérské stoličce seděl Kurosawa. Spíše naopak. - - - * a 1/2(28.6.2008)

 • MickeyStuma
  *****

  Debut světoznámého japonského režiséra Akiry Kurosawy a ihned naprostá pecka. Dějství o počátcích juda je jednoduchý avšak velice propracovaný a seriózní příběh. Má to sice klasickou šablonu o příchodu muže do školy bojových umění s úmyslem stát se mistrem, ale v takovémto zpracování to bortí veškeré hranice. Je vtom určitá filozofie mající sílu i v dnešní době. Obtížná cesta za svým snem, dosáhnutí dokonalosti v řemesle, vyrovnat se s vlastními emocemi a najít si tu správnou cestu. Jedná se o řemeslně velice povedený film přibližující japonskou kulturu na poli silného příběhu a dokonalé choreografii akčních scén. Film, který se zapsal mezi vyjímečné filmové klasiky. A Akira Kurosawa ukázal, v čem tkví jeho síla.(7.3.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace