Devilman: Crybaby (TV seriál)

Animovaný / Akční / Horor

Japonsko, 2018, 4 h 12 min (Minutáž: 24–28 min)

Kensuke Ušio

Po první episodě máte pocit, že tomu dáte ve výsledku 5*. Po poslední byste tomu nejraději dali 1-2*. Cca od poloviny naprosto nadupané a kvalitně udělané vizuální orgii nastupuje příběhové peklo, kde do 4 episod narvali snad prvotně 20 plánovaných... Akce střídá dialogy, střihy střídají výbuchy, absolutně nechápete, co se děje a najednou je tu konec. Naprosto neuspokojivý konec... Doporučuji? No, vcelku i jo. Kvůli tomu začátku. Byl opravdu zajímavý jak příběhově, tak svými vizuály. Sexuální otevřenost se tomu vytnout také nedá, nic se zde naštěstí nepřehání (nemluvím o pár posledních dílech). Mrkněte, pokud chcete vidět něco jiného než školní prostředí s tenkoosee studentem Škoda toho středu a konce. I cry, U cry, We cry, 45 %(16.4.2018)

Po první epizodě jsem byl přesvědčený, že to bude absolutní pecka. Bohužel spadl řetěz, ztratilo se to, zapomnělo... je jedno, jaký eufemismus se tomu přidá, ale nevyužitý potenciál je jasný. Za zmínku stojí perfektní mixáž zvuku, ze které je poznat, že Netflix věděl, že si to většina lidí bude pouštět se sluchátky.(31.7.2018)

Hyperstylizovaná šílenost, dokonale převádějící syrovost osmdesátkových anime do moderního kabátu. Animace tančí na hraně indie projektů, s mnohdy jednoduchou paletou či ulítlými proporcemi; kdekomu by mohla připadat odbytá. Dle mého názoru je vhodnějším přívlastkem 'osobitá', a jako taková k celkovému tónu seriálu neuvěřitelně sedí. Příběh mnohdy působí dost zmateně a vzhledem k celkové krátkosti na některé důležité linky není dostatečný prostor, jeho celková zábavnost však tyto neduhy vyrovnává. I přesto mne šokující konec - a hlavně jedna ze závěrečných scén - zaskočil nepřipraveného a učinil celý zážitek těžce stravitelným. Zdali se jedná o pozitivní nebo negativní věc si ještě musím promyslet. Pokud nic jiného, je naprosto zřetelné, odkud Kentaro Miura (autor Berserku) čerpal svoji inspiraci.(15.1.2018)

S Devilmanem mám vztah od dětství, kdy mi ho máma přinesla na VHS (OVA Demon Bird) v domění, že jde o nějakého superhrdinu. Bylo mi asi šest a výjevy, které jsem tam viděl mě asi ovlivnili na dlouho. Každopádně ho mám rád a vzhledem k hypu kolem Crybaby jsem byl trochu skeptický. Začnu dějem, který se sice zuby nehty drží mangy a originálního příběhu (+) ale je nahuštěný, okleštěný a tam kde by nemusel být je nelogický (-), proto dávám pouze 4 hvězdičky. Kdyby to mělo 20 epizod bylo by to o něčem jiném, takhle mi to přijde jako osnova celé mangy pro fanoušky a ne plnohodnotně předložený kánon Devilmana. Co se týče emocí, těmi je seriál nabitý, spoustu scén šokuje, jak má nebo zapůsobí silným dojmem a kdybych nevěděl, co všechno mě v seriálu bude čekat, byl bych zaskočen. Překvapila mě sexuální podtext celé série, ani nevím, jestli mě rušila, nejspíš ne, ale rozhodně jsem jí nečekal a dává mi teď smysl. Na OVA klasiku to nedosahuje, ono ale asi ani nechce a je fakt, že pro mě, příležitostného konzumenta anime nebo mangy je to zajímavé, čerstvé a neotřelé a to se mi líbilo.(22.11.2018)

Tak tohle byl dost nářez! Sice mi dost dlouho trvalo, než jsem si zvykl na neobvyklou atmosféru. Děj byl zpočátku dost zmatený a necenzurování některých scén, potažmo částí těla, bylo přinejmenším překvapivé, nicméně časem jsem se do toho dostal a začal jsem si to dost užívat. Byla to rychlá agresivní jízda se zajímavým finišem! Solidní ****(27.2.2018)

• - Ryo bydlí v bytě s číslem 666. Číslo 666 symbolizuje ďábla. (Harroc)

• - Režisér Masaaki Yuasa je velkým fanouškem anime Neon Genesis Evangelion (od r. 2005). Proto je v Devilman Crybaby hodně věcí podobných. Například závěr seriálu je velmi podobný konci filmu Šinseiki Evangelion gekidžóban: The End of Evangelion (1997). A v jedné scéně Satan použije štít, který je velmi podobný tzv. AT field právě z Evangelionu. (Harroc)