Devilman: Crybaby (TV seriál)

Animovaný / Akční / Horor

Japonsko, 2018, 4 h 12 min (Minutáž: 24–28 min)

Kensuke Ušio

Po první epizodě jsem byl přesvědčený, že to bude absolutní pecka. Bohužel spadl řetěz, ztratilo se to, zapomnělo... je jedno, jaký eufemismus se tomu přidá, ale nevyužitý potenciál je jasný. Za zmínku stojí perfektní mixáž zvuku, ze které je poznat, že Netflix věděl, že si to většina lidí bude pouštět se sluchátky.(31.7.2018)

Po první episodě máte pocit, že tomu dáte ve výsledku 5*. Po poslední byste tomu nejraději dali 1-2*. Cca od poloviny naprosto nadupané a kvalitně udělané vizuální orgii nastupuje příběhové peklo, kde do 4 episod narvali snad prvotně 20 plánovaných... Akce střídá dialogy, střihy střídají výbuchy, absolutně nechápete, co se děje a najednou je tu konec. Naprosto neuspokojivý konec... Doporučuji? No, vcelku i jo. Kvůli tomu začátku. Byl opravdu zajímavý jak příběhově, tak svými vizuály. Sexuální otevřenost se tomu vytnout také nedá, nic se zde naštěstí nepřehání (nemluvím o pár posledních dílech). Mrkněte, pokud chcete vidět něco jiného než školní prostředí s tenkoosee studentem Škoda toho středu a konce. I cry, U cry, We cry, 45 %(16.4.2018)

• dudo24

Aj napriek slabšiemu scenáru, prvé epizódy boli dosť dobré. Nie skvelé, ale krv, násilie, nahota, sex, a mysterióznosť s ktorými seriál intenzívne pracoval, vytvárali veľmi unikátne dielo. Celá atmosféra, dej, a postavy boli aj v úplne bežných situáciách pritiahnuté za vlasy, niekedy až surreálne – skvelá postava Ryou bol tohto stelesneným prototypom. Keby to tak pokračovalo do konca, tak zrejme by som hodnotil štyrmi hviezdami a bol veľmi spokojný so zážitkom. Lenže niekde v polovici šiestej epizódy sa dej začal odkláňať od nálady predošlých dielov. Prestalo sa sústreďovať na lokálne dianie a celá situácia nabrala príliš obšírne smerovanie. Postavy sami o sebe išli viac do úzadia a svoj priestor využívali skôr na vysporiadavanie sa s novými spoločenskými a globálnymi nástrahami. A toto bol problém. Ja som chcel vidieť detailnejšie rozobratie ich vzťahov a psychiky, viac prepracovať tú tajnú organizáciu a ich motívy a všetko to spojiť nejakým sofistikovaným plánom od Ryou. Čo som ale dostal, bol Rezident Evil skrížený so Záhradou pozemských rozkoší od Hieronymus Boscha prepletený zlou gradáciou a klišé.(12.4.2020)

S Devilmanem mám vztah od dětství, kdy mi ho máma přinesla na VHS (OVA Demon Bird) v domění, že jde o nějakého superhrdinu. Bylo mi asi šest a výjevy, které jsem tam viděl mě asi ovlivnili na dlouho. Každopádně ho mám rád a vzhledem k hypu kolem Crybaby jsem byl trochu skeptický. Začnu dějem, který se sice zuby nehty drží mangy a originálního příběhu (+) ale je nahuštěný, okleštěný a tam kde by nemusel být je nelogický (-), proto dávám pouze 4 hvězdičky. Kdyby to mělo 20 epizod bylo by to o něčem jiném, takhle mi to přijde jako osnova celé mangy pro fanoušky a ne plnohodnotně předložený kánon Devilmana. Co se týče emocí, těmi je seriál nabitý, spoustu scén šokuje, jak má nebo zapůsobí silným dojmem a kdybych nevěděl, co všechno mě v seriálu bude čekat, byl bych zaskočen. Překvapila mě sexuální podtext celé série, ani nevím, jestli mě rušila, nejspíš ne, ale rozhodně jsem jí nečekal a dává mi teď smysl. Na OVA klasiku to nedosahuje, ono ale asi ani nechce a je fakt, že pro mě, příležitostného konzumenta anime nebo mangy je to zajímavé, čerstvé a neotřelé a to se mi líbilo.(22.11.2018)

Kdyby se seriál nesl ve stejné náladě jako v průběhu prvních cca tří dílů, tak by to byla opravdu super podívaná s hromadou krve, kde by mi nahota ani až tak nevadila, protože mi to do toho světa tak nějak zapadalo. Pak ale tvůrci obrátili směr do nudnější koleje, která mě odrazovala od každého dalšího dílu. No a konec? Welp... co naplat. Tak to většinou dopadá, když se mi něco zpočátku hodně líbí :( je to škoda. Aspoň vyzdvihnu ještě (kromě té hromady krásné krve bez cenzury) skvělou hudbu. Ale výsledně nanejvýš 6,5/10.(16.4.2020)

• - Ryo bydlí v bytě s číslem 666. Číslo 666 symbolizuje ďábla. (Harroc)

• - Režisér Masaaki Yuasa je velkým fanouškem anime Neon Genesis Evangelion (od r. 2005). Proto je v Devilman Crybaby hodně věcí podobných. Například závěr seriálu je velmi podobný konci filmu Šinseiki Evangelion gekidžóban: The End of Evangelion (1997). A v jedné scéně Satan použije štít, který je velmi podobný tzv. AT field právě z Evangelionu. (Harroc)