Velká válka

• Rusko Pervaya mirovaya voyna (více)

V roce 1914 zaskočil Evropu konflikt, který neměl v historii obdoby. V Evropě se přelomu století – dlouhému období bez větších válek – říkalo Belle Epoque, Krásné časy. Časy rozvoje vědy, techniky a umění. Elektřina, rádio, kinematograf, rentgenové paprsky, automobily a fotbal. Vědci ale také objevili plyny – chlor, fosgen a hořčičný plyn, později známý jako yperit. Pokrok postupoval mílovými kroky. Seznámíme se s politickou situací v Evropě, která vyústila ve válku, kterou si skoro nikdo nepřál. Poznáme panovníky a vojevůdce jednotlivých stran konfliktu, i ty, kteří stáli na počátku svých hvězdných kariér. Rodion Malinovskij, baron Wrangel, konstruktér Sikorskij, budoucí maršál Rokossovskij a i kozácký hrdina Krjučkov měli v první světové válce sehrát důležité role. (Česká televize)

flanker.27

Naprosto náhodou jsem na tento dokument narazil v programu, vůbec jsem o něm nevěděl. Zpracováním hodně připomíná Velikaju vojnu. Nelze si nevšimnout, že si Rusové mírně přihřívají polívčičku a vlastní účasti věnují více pozornosti než ostatním bojištím, na druhou stranu i tak stále dokážou podobný dokument zaplnit mnoha zajímavými informacemi ze všech bojišť (i když více informací o srbské frontě by sa zišlo). Prozatím ale dávám čtyři a budu sledovat dále. ()

tahit

Dokument unikátním způsobem předkládá dějinné události. Navíc se film omezuje pouze na jasná, ověřitelná, pokud možno do sebe zapadající skutečnosti. Možná jeden z nejpůsobivějších dokumentů o první světové válce, jaký byl kdy natočen. ()

Marze

Výborně zpracovaný historický materiál o duchu tehdejší krvelačné doby. Naštěstí jsou všechny postavy ve filmu již mrtvé a doufejme že nevstanou jak v hororu. ()

Arsenal83

Vynikajúce dielo. Tak podrobné ako sa len dá. Všetky čísla pokope, počet vojakov, dátumy, počet koní, počet zbraní všetkého druhu. A dokumentu nechýba ani odvaha. Na rozdiel od politicky korektného západu sa Rusi v tomto dokumente nebáli označiť vraždenie Arménov v Osmanskej ríši za genocídu a vlastne prvý nacizmus v 20. storočí. V úprimnosti šli ale aj do svojich vlastných radov a nebáli sa povedať, že Lenin bol zapredaný za nemecké peniaze, konkrétne 5 miliónov mariek, a že ho na svetlo priviedol pán zo židovskej obce. Áno, dokument je v mnohom proruský, najmä pri líčení hrdinstva budúcich maršálov druhej svetovej vojny. Ale prečo by sme mali čakať niečo iné, ani od Francúzov či Britov neočakávam, že budú pľuvať na svojich. Dokument dáva aj iný pohľad na vzťahy medzi Britmi, Nemcami a Francúzmi. Odhaľuje sa, do akej miere siahala propaganda, do akej miere zodpovedala realite. Ide o naozaj prínosné polohrané-poloarchívne spracovanie. Mrzí ma len, že ľudia čo zrejme ani nemajú páru o histórii tu bez príčiny a jasného definovania, čo im vadí, vykadia odpad. Pritom aj keby som bral seriál neviem ako proruský, je presný, trefný a vôbec sa nehrá na nejakú boľševickú propagandu. Práve naopak. ()

prkalil odpad!

proč bychom se netrollili, když nám pánbu (báťuška) trolling dá, trolling dá aneb kakája perverznaja dokumenta ()

pakobylka

Po 24. únoru 2022 pro mě osobně nehodnotitelné ... ruská agrese proti Ukrajině radikálně změnila můj názor nejen na události První a Druhé světové - a nejsem schopná přihazovat hvězdy jenom na základě filmařského umu ruského režiséra ... původní komentář z roku 2017 nechávám čistě pro ilustraci - toho, jak jsem byla naivní a hloupá: ---------- 1. díl - PŘÍČINY: Přehledný a - pokud mohu soudit - výstižný obrázek předválečné Evropy, která - ač se tvářila převelice osvíceně a pokrokově - (ne)vědomě směřovala k válce, neboť se nedokázala vzepřít lokálním zájmům moci a kapitálu. Jedná se o pohled z východu, který se nebojí ukázat prstem na ambiciózní Německou říši jako na hlavního viníka prvního světového válečného konfliktu ... a kromě úlohy Rakousko-Uherska rozebírá kupříkaldu i postoje tradičních koloniálních mocností - Britského impéria a Francouzské republiky. Maličko mě rozladily hrané záběry, které v dokumentech obecně nemám příliš v lásce. Považuju je za nástroje, které víc než co jiného degradují diváka na přihloulé individuum neschopné porozumět doprovodnému slovu. Nicméně tady se přehnaně neprosazují a neubírají sílu sdělení, takže jsem se rozhodla je tolerovat. Naproti tomu jsem s povděkem uvítala mapky a názorné grafy porovnávající sílu armád. Velká válka započala ... a nikdo netušil, jakých ohromujících rozměrů dosáhne ... 4* ----- 2. díl - PRVNÍ VÁNOCE, 3. díl - POČÁTKY MODERNÍ GENOCIDY, 4. díl - ZÁSOBOVACÍ KRIZE, 5. díl - KONSOLIDACE, 6. díl - NOVÉ METODY, 7. díl - ZAČÁTEK KONCE: Spíš ke škodě nežli ku prospěchu věci jsou hned od druhého dílu hrané scénky zbytečně a trochu kontraproduktivně nadužívány na úkor dokumentárních záběrů, což (kromě jiného) "Velkou válku" poněkud nepatřičně uhlazuje - a troufám si říct i zlidšťuje, takže její výpověď bez ohledu na předložená fakta trochu ztrácí na autenticitě. Nicméně - z ruského pohledu se jedná o výpověď velice vlasteneckou - což je ostatně pro ruský pohled typické. Z čehož - kromě jiného - vyplývá, že se její autoři soustředí se především na události, které se přímo či nepřímo dotýkají Ruska a jeho blízkého okolí. Nemyslím to jako kritiku - každá země natáčí své dokumenty s důrazem na vlastní dějiny, a je na ní, jak se k nim postaví. Dle mého ryze soukromého názoru národ, který se odřízne od svých kořenů, protože neumí přijmout svou minulost, ztrácí identitu - včetně vztahu ke své vlasti ... a národ, který nemá minulost, zpravidla nemívá ani budoucnost ... 3,5* ----- 8. díl - PÁD IMPÉRIA: Poslední díl, jehož středobod představuje rok 1917, je bohužel odvyprávěn s trochu nemístným chvatem - a snad i studem ... za pád ohromné říše, která byla poražená zevnitř - rozervaná na kusy, uvržená do chaosu a dotlačená k potupným podmínkám mírové smlouvy. Na rozdíl od všech předchozích epizod neklade důraz na objasnění všech souvislostí - dokonce nezmiňuje ani tragický osud poněkud idealisticky vykreslované carské rodiny. Nicméně ... první světová válka pro Rusko po Říjnové revoluci skončila - a její poslední dějství je uváděné jen pro úplnost, s důrazem na ruské vojáky, kteří v té době působili ve Francii ... 3* ----- Celkový dojem je maličko nejednoznačný ... 3,5* ... P.S.: Víte ... čas pro revoluci dozrává s ohledem na vnitřní i vnější faktory ... a většinou ji lze jen oddálit - málokdy se jí podaří ZABRÁNIT. Je nesmírně těžké udržet si loajalitu svého národa v těžkých časech - a v každé době, za každých okolností ukočírovat státní zřízení tak, aby revolta nezačala doutnat kvůli příliš utaženým šroubům stejně jako kvůli přehnaně rozvolněným pořádkům. () (méně) (více)

bari68

Faktami jasný, prehľadný a zrozumiteľný dokument, ktorého ale zrádza hraná forma, ktorá je miestami až amatérska -pripomínajúca céčkové filmy vo výpredajoch. Aj cez tento mínus, je patrí tento ruský dokument k tomu lepšiemu čo bolo o prvej svetovej nakrútené v dokumentárnej schéme. ()

majky19

Výborně zpracovaná dokumentární série o stěžejních okamžicích první světové války. V dokumentu jsou zachyceny nejdůležitější události tohoto konfliktu, jsou zde taktéž zobrazeny nejvýznamnější osobnosti, které zasáhly do dění nejen této válečné mašinérie, ale které svou postatnou roli sehrály i v následujících etapách historie nedávno minulé, jmenovitě např. generál pěchoty a pozdější prezident Německa Hindenburg, dále např. vojín a později vůdce Třetí říše Adolf Hitler, nebo např. maršál Rodion Malinovskij. Své místo má v pořadu rovněž představení technických vymožeností, které v první světové válce našly své první významné uplatnění, kupř. vzducholodě nebo supertěžký moždíř nazývaný "Tlustá Berta" atd. Ačkoliv jsem viděl ze dvou epizod pouze jednu, konkrétně část Velká válka: První Vánoce, tak musím konstatovat, že mé dojmy jsou veskrze pozitivní a podoba tohoto pořadu mě velmi oslovila. Věřím, že i další epizody budou zrovna tak zajímavé, jako ty první dvě. Pořad hodnotím velmi pozitivně. ()

helrohir

Obstojný dokument, ktorý prináša plno zaujímavých informácií o tomto brutálnom konflikte. Väčšina západných dokumentov vo veľkej miere ignoruje dianie na východnom fronte a ponúka o ňom len čiastkové informácie. Preto ma podrobný opis udalostí z tohto bojiska potešil. Ale snáď by bolo lepšie, keby bol celý dokument len o tomto fronte, keďže vo vzťahu k ostatným bojiskám sa stavia pomerne striedmo a tiež prináša len čiastkové informácie. Ďalšia vec, ktorá mi trocha vadila sú hrané pasáže, ktoré síce občas zaujímavo dokreslia konkrétnu situáciu, ale zväčša sú doslova o ničom. A tiež by nezaškodilo viac objektívnosti než len takéto vlastenecké prihrievanie vlastnej polievočky. 70%. ()

carl.oesch

Nevadí mně důraz na vlastní dějiny a na především vlastní účast v konfliktu, nicméně podobně neobjektivní a zkreslující jako Velká vlastenecká válka. Hrané sekvence jsou až příliš nakašírované a prkennost herců nad normal podobných pořadů a hraných dokumentů, nicméně to ruské náckovství tomu až příliš čouhá z bot. První díl ještě jakž takž, ve druhém to exsoudruzi rozbalili zcela naplno. Porážky se prostě musí co nejvíc marginalizovat a dávat na stejnou úroveň katastrofu u Tannebergu a nějakou lokální srážku s jezdeckým vítězstvím carské armády je zcela mimo realitu. Už v prvním dílu bylo několik hodně problematických tvrzení, například to o dobře vyzbrojené ruské armádě či její technické úrovni i o úloze "perfidního" Albionu, kdy Edward Grey je prezentován bezmála jako Chamberlain první světové války. Doba, kdy se v Rusku točily objektivní a kvalitní dokumenty je pryč (přelom tisíciletí a vynikající a přitom bohužel v Česku nikdy a nikde neuvedený mnohadílný dokument o dějinách Sovětského Svazu...) a nyní nastupuje skrytá propaganda. Sice hezky zabalená, barevná, ale hlavně propaganda. Zmínka třeba o faktu, že už v roce 1914 neměla ruská armáda dost pušek a část vojáků nastupovala beze zbraní a čekala, až si bude nějakou moct sebrat po padlém spolubojovníkovi se tady nekonala....nicméně právě z výše uvedeného důvodu bude zajímavé sledovat celý seriál, zejména jak budou Rusové vysvětlovat totální selhání zázemí a porážku. Protože Brestlitevský mír nic jiného než porážka nebyla. Uvidíme, ještě se k tomu vrátím. ()

Muff

Dobře zpracovaný seriál, poměrně sugestivní, ale nelze přehlédnout dost intenzivní masírku, ignorování porážek a průšvihů ruských vojsk, když ústup, tak plánovaný a vychytralý, když útok, tak jedině úspěšný, opakované líčení slabého a neschopného nepřítele, marginalizování jeho úspěchů, neustálé vyzdvihování hrdinství ruských vojáků i nevojáků, výčty jejich řádů a medailí. Nebýt toho, dostal by seriál snad 5*, ale ta neskrývaná a zbytečná propaganda ho v mých očích silně srazila. Je zřejmé, pro jaké obecenstvo byl seriál určen. ()

Iroquois

Samotný dokument je určitě zajímavý, zvláště tím, že detailně rozebírá většinou opomíjenou východní frontu. Zcela v pohodě by dosáhl na 4 *, ale propaganda opět kvalitu shazuje. Je to podobné, jako v sesterském seriálu Velká vlastenecká válka... ()

Ruda.neck

Dokument obsahuje poměrně zajímavé informace, i zpracování je povedené plně v duchu podobných ruských dokumentů, ale hrané pasáže byly příliš dlouhé a především do dokumentu víc a víc prosakovala ruská propaganda. A jako červená nit se všemi díly proplétá příběh maršála Malinovského... ()

bizal

Dokument pojaty z ruskeho pohledu coz je samozrejmne pochopitelne u ruskeho dokumentu. Libilo se mi pojeti dokumentu. Nicmene informace jsou dosti zkreslene a ukazuji ruskou armadu jinak nez podle vseho byla. ()