Tokio, planeta Edo (TV film)

• francouzský

Tokyo, planète Edo

Tokyo, Planet Edo

Dokumentární

Francie, 2006, 51 min

• Elyv

Panebože. V originále by to snad nemuselo být ani tak hrozné (vadily mi jen naprosto nelogické střihy a záběry pod sukni či na nohy každé slečně, která se nachomýtla v okolí kamery), ale ty češtinářské hrůzy a popisy jako z náhodného generátoru slov, co v dokumentu zvládli vytvořit "naši" (kromě snad už obligatorních výslovnostních nebo faktických kiksů), to je do nebe volající. Pokud si ale chcete užít pěkné záběry za doprovodu náhodného toku smysl postrádajících slov, určitě neváhejte. Vždyť přeci: „Edo. Tokio. Zdá se, že jejich cesta byla určena už před staletími a náhle v tu nejnepředvídatelnější chvíli přijde něco nečekaného. Vidina se zamlžuje. Domnívali jsme se, že jsme našli správný směr, a náhle se ocitáme někde jinde zbaveni orientačních bodů. V Tokiu se na orientační body snadno zapomene, neboť město je neustále pod vlivem barev, různých technik a odvážných koncepcí, stylů a rytmů. Dnem i nocí hledá město jiné formy, jiné myšlenky. (…) Teprve s dostatečným odstupem se přítomnost vzdaluje a ve světle návěstidel spatříme planetu budoucnost, která bude dost možná velmi blízká planetě Edo.“(12.2.2017)

Trochu tematicky zmatené, ale i tak zajímavé.(16.6.2019)

Viděla jsem už řadu kvalitních dokumentů z asijských zemí natočených převážně BBC. Ve srovnání s nimi mi tento snímek připadá průměrný. Nemá žádný výpovědní systém, působí chaoticky, neuspořádaně a amatérsky. Škoda, protože mít možnost natáčet v Tokiu je výsada, kterou nemá každý. Taky náš doprovodný komentář nebyl nic moc. Nesděloval žádná fakta, ať už historická nebo současná. Byla to jen taková barvitá podívaná.(4.12.2019)

• Zíza

Náhodně poskládané informace, které tak jak jdu za sebou, nedávají smysl, neustálé záběry na něčí nohy, výpovědní hodnota nula nula prd. Ani vizuálně to není poutavé, pěkné, natož komentářem. Mamka u toho dokonce usnula, asi po prvních dvaceti minutách. To už je lepší si to Tokio projít skrze Google View.(9.6.2019)