Celnice: Ako si žijeme (TV film)

Colnica: Ako si žijeme

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko / Česko, 2013, 26 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (2)

Anketa medzi pospolitým ľudom o živote dnes a trochu aj porovnávanie so životom kedysi. Plus názory odborníkov na kladené otázky. Psychológ, učiteľky, sociologička, lekár... Všetko delené do blokov s názvami jednotlivých otázok/tém. Výsledok: Od vzniku samostatného Slovenska sa všeobecne veľmi boja o stratu práce. Medzi ľuďmi sa vytratila solidarita. Médiá prezentujú všetko ako vražednú hrozbu. Prispievajú k atmosfére neustáleho strachu, stresu a desu. Lekári majú na postup liečby stále menej pák. Stále viac o kúre rozhodujú poisťovne. Určujú, či lekárom odporúčaný zákrok povolia alebo nie. Sídliskové dvory sa vyľudňujú. Rodičia sa totiž boja púšťať deti von bez dozoru. Hrozí im únos, znásilnenie, vražda, predaj do bordelov alebo na orgány. Deti s vďakou prijímajú náhrady v podobe sedenia pred počítačom a telkou. Podľa učiteľov sú žiaci pohybovo slabo zdatní, tuční a neobratní. Drogy postupne zapelešili sídla aj sídliská. Zárobky sú o ničom. Za prácou sa musí viac cestovať. Stručná správa o spoločnosti. Predely tvoria vtipné scénky s bačom, jeho vrkôčikmi a fujarou, dokumentujúc vypovedané. Trefné: bača sa špára s fujarou v smetnom koši; telefonuje mobilom, opierajúc sa druhou rukou o fujaru. Na krátkej ploche dobrá práca. Kus zahltená negativizmom - ale ten tiež patrí k slovenskej črte posledných 20. rokov.(16.7.2015)

V necelé půlhodince, se několik pozvaných odborníků na určitý obor zamýšlí nad stavem slovenské mládeže a jejich rodičů. Zamýšlejí se i oslovení lidé na ulicích, mezi kterými bloudí osamělý horal s fujarou, v tradičním kroji a nezbytnými copánky pod kloboukem. Celkem dobrý nápad. Ovšem pohled na problematiku degenerace mládeže (všeho věku) virtuálním světem či nebezpečnosti drog, je příliš povrchní. Pár exemplárních případů "keď som si poprvé dal, tak som bol okamžitě závislý..." a několik rad do života. Drogy jsou špatné, áno?(15.7.2015)