American Dreamers

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

• kajda.l

Nejde to, nezvládám to! Po padesáti minutách neskutečného utrpení film vypínám, jelikož se mi nechce film s Deppem či Dunaway poslat někam na okraj odpadových vod. A vím jistě, že dalších devadesát minut bych nepřežil. Film možná zkusím dokoukat někdy v příštím životě nebo v lepším rozpoložení (ehmm). Kusturica není pro mě a balkánské hudební motivy mně vyloženě pijí krev. Nedokoukáno, nehodnoceno.(4.4.2014)

Ten film byl jako sen. Sen, v němž si uvědomíte, že jednou se budete muset vzbudit, protože ten obyčejný život vás zavolá, ale snění trvá dál. A když přijde realita, je vám nějak teskno. Teskno po nejbližších, které už neuvidíte. Třeba strýček Leo, ten báječný šedesátník, plnící odkaz svého otce a tím je prodávání Cadillaců. A má jeho sen, prodá jich tolik, že se dokáží vyštosovat na měsíc. Axel, ten krásný mladý muž s oříškovýma očima, který se zamiluje do ženy, která by mu mohla být matkou, ženy, kterou Fay vystihla naprosto geniálně. Ona často sní a touží létat. A její nevlastní dcera, milující želvy, která často demonstruje sebevraždy. Ta na elastických punčocháčích byla dokonalá. Pak je tu Axelův bratranec Paul, moc moc touží být hercem a před očima si promítá filmy, jejichž repliky dokonale ovládá. A v domě, ve vyprahlé krajině, kde vítr honí klubka uschlé stepní trávy, si plní sny. Axel jen tak někdy vidí velkou rybu, plující krajinou, protože miluje zimu a klid. A Elain, ta touží létat. Scéna, ve které tohle přání vypráví večer pod stromem u stolu, ta byla dokonalá. Stačila úžasná práce kamery a výkon Faye a vy jste to věděli a viděli, že ano, tahle žena to dokáže... Vynikající hudba a skvělý zážitek, okořeněný humorem, temperamentem, slzami - tak jak to v životě bývá....(31.10.2014)

90% - Kusturicovy pohyblivé obrázky podbarvené Bregovičovým jukeboxem... Překrásný filmový zážitek: Závažný, ale zároveň pozitivní. Výživný, ale zároveň lehký do žaludku. Jestli je něco, co mě na tomto filmu rušilo, tak skutečnost, že se děj odehrává v Americe. Patrně proto, že kromě filmových ukázek je ve filmu zastupována především neamerická kultura, což se ale jako zápor rozhodně brát nedá. Arizona Dream je film, co vám bude rýpat do podvědomí, a když už vám to nebude příjemné, v tichosti se rozloučí, a odletí.(22.8.2008)

Přiznávám, že po shlédnutí filmu Černá kočka, bílý kocour jsem čekal něco jiného, což zřejmě ovlivnilo i mé hodnocení. Přes všechnu skvělou filmařinu i neuvěřitelné citace filmové klasiky mám z toho všeho značně rozporuplné dojmy. Možná jsem málo invenční, ale proč musí Kusturica všechno balit do podivnosti, aby mu stálo za to o tom vyprávět?(24.8.2007)

Když točíte film o snech a snílcích, mohou vám v něm klidně létat ryby... Kusturica ještě v plné formě, Johnny Depp jako nastupující hvězda nezávislého filmu (na což je ve filmu také dobře umístěný vtípek), Lili Taylor žhavá, že by mohla způsobovat požáry, pocta velkým americkým filmům, Bregovićova hudba, bez které jsou poslední Kusturicovy filmy poloviční. Parádní film.(25.4.2011)

• - Kvůli Kusturicovým depresím, které v té době prožíval se natáčení muselo přerušit na 3 měsíce. (Tygrys)

• - V alternativním závěru se Axel (Johnny Depp) a Millie (Pavlína Pořízková) vezmou. (Tygrys)

• - Ve scéně, kde Axel (Johnny Depp) předvádí slepici a jezdí po domě na vozíku, začne Grace (Lili Taylor) hrát na harmoniku českou lidovou písničku „Pes jitrničku sežral“. (POciSEM)