American Dreamers

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

ARIZONA DREAM je dalším "hutným" Kusturicovým snímkem o "dospívání", naplněných/nenaplněných snech, zamilování či lásce, prvních "procitnutích", bolestech atd. Přestože se děj odehrává na "vyprahlém kusu" USA, tak snímku opět nechybí jihoslovanský temperament a jakási "kusturicovská živočišnost". Vedle perfektního natočení, výborně zpracovaných intenzivních dějových gradací či skvělých hereckých výkonů obsahuje i tento Kusturicův opus dokonalou hudbu.(30.11.2003)

Savoir vivre! Symbolická polemika o životě a snech (jeho přímé vazbě na jejich předivo a vice versa) obohacená o Kosturicův křiklavý nevkus a balkánský temperament, projektovaný > po jarmuschovsku < do americké krajiny s kulturně globalizovaným mustrem. Albert Lamorisse by měl ze všech těch balónků a aviatického dovádění radost. Já ji měl hlavně z postavy bratrance Paula, která vtipnýni imitátorskými výstupy rozvíjí tezi o tom, že jsou to právě filmy, které od dob svého vzniku uzavírají okruh mezi sny a jejich věcným naplněním, neboť jsou zrcadlením nesplnitelného, které se při konzumpci (narozdíl od četby literatury, kde vypravěče, a tudíž fiktivnost, vnímáme s vrozenou samozřejmostí) stává pro nepoučeného diváka realitou číslo 2. Tím film dosahuje svého nebezpečného manipulativního účinku, tím nám umožňuje svěřit se mu s obrazem našeho já s bezmeznou důvěrou, podobající se vztahu penitenta a jeho zpovědníka.(12.6.2009)

Filmy E. Kusturicy nejsou zrovna z kategorie normálních. Točí filmy, nespíš proto, že ho to baví. Mě baví taky. Arizona Dream je plný ulítlých nápadů. Různé kamerové šílenosti jsou doplňeny až absurdními hereckými výstřelky a mezi tím se plíží, občas zamaskován děj. Člověk musí mít na něco takového náladu, protože to není úplně snadné ztrávit. Johnny Depp je skvěl a ještě lepší jen Vincent Gallo a jeho citace kultovních italských filmů. K pěti hvězdičkaám chybělo možná jen trochu té normálnosti.(16.1.2007)

Hmmm ta geniální hudba. A taky Johnny Depp a Vincent Gallo.... Chceš umřít, až ti bude 35? - Ano. - Jak chceš umřít, až ti bude 35? - Jak? Řeknu ti jak. Svléknu se a vlezu do vany naplněné ledovou vodkou, budu tam mít televizi a dívat se na "North by Northwest." A když přijde ta scéna s letadlem, tak tu televizi hodím do vany. Ten film nesnáším. :D(20.4.2006)

Na to, že jsem mnohem více realista než snílek (nebo si to alespoň teď myslím), mě Arizonský sen vzal docela dost. Surrealistická linka protažená tak akorát (ne jako u některých Lynchových filmů, kde "sur" vypálí vše "real" kolem dokola), barvitý, vypiplaný scénář a ty dvě hlavní ženské role... (napomínám pana scénáristu a casting za to, že mě vyděsili s Paulin Porizek, úplně vážně jsem ztuhl, že ona bude hlavní postavou)... Faye Dunaway bylo snad dvaapadesát, když to točila - věřili byste tomu? - a Lili Taylor, to je omamná esence nemocné smyslnosti, ta by postavila do vztyku jaholka i za dvacet let, až za nima hezká tvářička Johny Deppa, který na své velké filmové role v té době ještě asi čekal (ale možná by měly divačky jiný názor), i bez toho hlavního vyjádření k lidskému životu jako naplnění či nenaplnění snů, na které dost nerad přistupuji, pořád velmi příjemný zážitek, stači se jen nechat bodat a hladit střípky jednotlivých scén obarvenými velmi originální, protože Americe vzdálenou balkánsky zabarvenou hudbou a v podvědomí si vybavit klip Linking Park "In the End" a přemýšlet, zda tu svoji rybu Kusturicovi nevyfoukli, je jí hodně podobná... a zda ta ryba je plovoucí nebo létající... Uvažoval jsem i o pěti, ale jak byli Eskymáci na začátku perfektní, tak bych je na konci zrušil... nebo bych je poslal taky do Arizony.(5.11.2009)

• - Ve scéně v kině, kdy Vincent Gallo jmenuje herce, zmíní i Johnnyho Deppa, který zde hraje hlavní roli Axela. (simply)

• - Píseň, která hrála v pozadí u večeře mezi Alexem (Johnny Depp), Elaine (Faye Dunaway), Grace (Lili Taylor) a Paulem (Vincent Gallo), je kousek od jazzového hudebníka Djanga Reinhardta. Stejnou skladbu hrála postava Johnnyho Deppa na kytaru ve filmu Čokoláda (2000). (milealelia)

• - V alternativním závěru se Axel (Johnny Depp) a Millie (Pavlína Pořízková) vezmou. (Tygrys)