American Dreamers

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

Vskutku prdlé osazenstvo: Johnny Depp oděný od krku dolů v sukni vrávorající do zatáčky na kolečkovém křesle, Lili Taylor pendlující ze zábradlí na punčoše uvázané na krku, Faye Dunaway s leteckou čapkou z první světové vznášející se na čemsi, co připomíná kombinaci dřevěné žehličky a rakve. Takhle pošahané hrdiny si vážně může vymyslet jedině Emir Kusturica. Vtipný na tom je, že pod vším tím šaškováním se skrývá myšlenka hutná jako beton, na kterou se zapomenout nedá. Výsledek? Film tak rozporuplný jako život sám...(13.8.2010)

Snivost Arizonského snu se projevuje hlavně přehršlí symbolů, jež se tu vyskytují s frekvencí zhruba tucet za minutu, zjevnými psychedelickými úlety a vůbec spoustou surreálných vopiček, které jsou místy neodolatelné, ale obešlo by se to i bez nich. Nebo s mírou. Ale těžko do podobného autorského záměru kecat, omezím se na konstatování, že hlavně zpočátku jsem měl dost problém vyrovnat se s kolísavostí vážnosti-nevážnosti. Parta dospělých dětí se chová jak utržená ze řetězu, někdy na pokraji demence (zejména hlavní hrdina), kupodivu jsem se ale postupně nechal strhnout vírem podivných povah a jejich interakcí. S rozšiřujícím se pohledem na „zbabělého lva“ Paula a zejména s Grace, velmi nasranou dívkou s akordeonem a s jizvami na zápěstí, jíž jsem postupně zcela propadl, jsem zahodil zábrany a velmi si to užíval. Nebýt občasného přílišného tlačení na pilu komediálnosti, byl by to asi plný počet. Ať žije schizofrenická romantika.(12.7.2012)

Kdysi jsem měl možnost mluvit s lidmi, se kterými E. Kusturica natáčel. Byli zděšení z toho, jak nerespektoval scénář, přímo na place do filmu vkládal své momentální nápady, jejichž smysl sám neuměl vysvětlit jinak, než že se mu prostě zalíbily, přičemž jejich hlavní kvalitou bylo to, že byly v tu chvíli nové. Mnozí odmítli být uvedeni v titulcích. Přesně tak na mne Arizonský sen působí. Několik moc hezkých nápadů, pár mimořádně povedených sekvencí... a jinak zmatek postrádající jednotící vůli a myšlenku. Snad tam na počátku byla, dá se ještě pořád vytušit, jenže zvětrala v okolním chaosu.(18.7.2009)

• NinadeL

To je v pořádku, Emir jen žije mimo můj vesmír. Přínos Gorana Bregoviće považuju za neakceptovatelný, stejně jako imaginární ryby a výkon Deppa, který se potácel tehdy, ostatně stejně jako dnes, mezi artovkami a komerčními hity, a člověk si s ním mohl vytapetovat pokojík stejně jako ho nechat jít vlastní cestou.(8.6.2017)

90% - Kusturicovy pohyblivé obrázky podbarvené Bregovičovým jukeboxem... Překrásný filmový zážitek: Závažný, ale zároveň pozitivní. Výživný, ale zároveň lehký do žaludku. Jestli je něco, co mě na tomto filmu rušilo, tak skutečnost, že se děj odehrává v Americe. Patrně proto, že kromě filmových ukázek je ve filmu zastupována především neamerická kultura, což se ale jako zápor rozhodně brát nedá. Arizona Dream je film, co vám bude rýpat do podvědomí, a když už vám to nebude příjemné, v tichosti se rozloučí, a odletí.(22.8.2008)

• - Snímek vznikal v Douglasu (Arizona), White Mountain (Aljaška) a v New Yorku. (Tygrys)

• - Natočit tento film navrhl Emiru Kosturicovi jeden z jeho studentů. (Tygrys)

• - Ve scéně, kde Axel (Johnny Depp) předvádí slepici a jezdí po domě na vozíku, začne Grace (Lili Taylor) hrát na harmoniku českou lidovou písničku „Pes jitrničku sežral“. (POciSEM)