American Dreamers

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

Film plnej fantazie a nápadů, kterej má vtip i hloubku, navíc se silným příběhem, kterej toho hodně říká o lidským životě - přemejšlet o něm je drásavý, ale současně úžasně osvobozující. Film s neuvěřitelně skvělou hudbou, plnej nezapomenutelných postav (miluju Paula Legera v podání Vincenta Galla. Všechny ty jeho zábavný stylový pózy, citování filmových scén z Raging Bull nebo Godfather, geniální sehrání scény North by Northwest...) a stejně nezapomenutelných scén.(14.4.2007)

Vskutku prdlé osazenstvo: Johnny Depp oděný od krku dolů v sukni vrávorající do zatáčky na kolečkovém křesle, Lili Taylor pendlující ze zábradlí na punčoše uvázané na krku, Faye Dunaway s leteckou čapkou z první světové vznášející se na čemsi, co připomíná kombinaci dřevěné žehličky a rakve. Takhle pošahané hrdiny si vážně může vymyslet jedině Emir Kusturica. Vtipný na tom je, že pod vším tím šaškováním se skrývá myšlenka hutná jako beton, na kterou se zapomenout nedá. Výsledek? Film tak rozporuplný jako život sám...(13.8.2010)

Na tomto filmu mě zaujala více jeho forma, než jeho obsah, na jednu stranu jsem filmem fascinovaná, ale na druhou jsem se stále nemohla do filmu úplně položit. Hodně se zde střídají nálady, chvíli se divák směje a vzápětí utírá slzy. I několik dnů po zhlédnutí nemůžu film úplně vyhnat z hlavy, rozhodně na tom něco je a každý si z filmu může něco odnést. Velká poklona především za scénu v bouřce, při které mi stály všechny chlupy na těle. Už jen díky této scény si budu muset vyhledat další filmy režiséra Kusturica.(30.8.2012)

• nascendi

Arizonský sen definitívne zaradil Kusturicu medzi režisérov nakrúcajúcich filmy pre iných divákov, ako som ja. Väčšinu zo 141 minút som pociťoval iba nudu a znechutenie, pretože dvaja slávni herci, osudy vyšinutých ľudí a tzv. balkánska poetika ma neoslovili. Vo všeobecnosti nemám rád filmy, ktoré režisér upláca z absurdných situácií, snových pasáží a psychike čudných postáv a od diváka chce, aby sa s tým stotožnil alebo tomu aspoň porozumel. Dokonca nemám ani chuť vyjadrovať sa k obdivným komentárom divákov, ktorí to dokázali. Mne k spokojnosti stačí, keď sa ďalším Kusturicovým filmom vyhnem širokým oblúkom.(16.8.2012)

Oh my god, what was it?! :D Já..slovama to neumím popsat, můžu jen říct, že jsem na to zírala asi od poloviny s otevřenou pusou a říkala jsem si "jasně, aby Johnny Depp taky nemohl hrát někdy v něčem normálním." Víte co na filmech úplně nesnáším? Když je nepochopím a tohle byl ukázkový příklad filmu, který jsem už od půlky nezvládala a nejsem si jistá jestli jsem ho vůbec zvládat chtěla. No, rozhodně velice zajímavý zážitek, kterému dám 3* ale jsem si jistá, že si ho nepustím znova.(22.3.2011)

• - Pár týdnů po premiéře byl stažen z prodeje soundtrack kvůli neshodám o autorská práva. Soundtrack se pak objevil zase v roce 2002 a bylo na něm více skladeb. (Tygrys)

• - Kvůli Kusturicovým depresím, které v té době prožíval se natáčení muselo přerušit na 3 měsíce. (Tygrys)

• - Ve scéně, kde Axel (Johnny Depp) předvádí slepici a jezdí po domě na vozíku, začne Grace (Lili Taylor) hrát na harmoniku českou lidovou písničku „Pes jitrničku sežral“. (POciSEM)