American Dreamers

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

Rusi tvrdia, že ak v prvej polovici filmu skúša herec nejakú scénu z Na sever severozápadnou linkou na nečisto, tak v druhej polovici ju akiste zažije na vlastnej koži. Ja a Emir si asi nikdy nebudeme rozumieť. Osobne mi magický realizmus a kadejaké snové pasáže vo filmoch (a ani v knihách) nevadia, lenže musí byť za nimi kvalitný príbeh. Johnny tu bol ale hodný zaľúbenia. 2,5*(10.8.2019)

Kusturicův vynikající americký film, a přitom plný jeho balkánské poetiky, režisérův nezaměnitelný rukopis je tam neustále znát. Jen ten skvostný eskymácký začátek bych do Kusturici býval neřekl, tím mě překvapil (a příjemně), ale pak už se jede ve známých kolejích - více nebo méně šílené postavy v šílených situacích vedoucí zhusta šílené rozhovory a šíleně se chovající, a do toho hraje Bregovićova skvělá hudba. Sympatický mladý Johnny Depp, Faye Dunaway hezčí než za mlada, ale hlavně famózní a typově stoprocentně "kusturicovská" Lili Taylor (k čemuž jí dopomáhá cigareta, akordeon a cikánská vizáž) a nezapomenutelný svérázný narcis Vincent Gallo se svými hereckými monology. Tenhle film je tak nabitý skvělými scénami (z nichž u mne kraluje společná večeře), že se dá vidět mnohokrát, aniž by nudil (což ostatně platí i pro spoustu dalších Kusturicových filmů).(29.4.2013)

....."Nemůžeš sny chytit do dlaní, protože nemůžeš chytit, co skutečně nevidíš. Když ale ve sny věříš, můžes si být jistý, že žádná síla, tornádo, sopka - ti nevezme lásku, protože ta si žije po svém.".......... Okouzlující film, který doporučuji vidět, než o něm dlouze mluvit, a pak se podle něj (aspoň někdy v něčem ) zařídit.(1.5.2005)

Oh my god, what was it?! :D Já..slovama to neumím popsat, můžu jen říct, že jsem na to zírala asi od poloviny s otevřenou pusou a říkala jsem si "jasně, aby Johnny Depp taky nemohl hrát někdy v něčem normálním." Víte co na filmech úplně nesnáším? Když je nepochopím a tohle byl ukázkový příklad filmu, který jsem už od půlky nezvládala a nejsem si jistá jestli jsem ho vůbec zvládat chtěla. No, rozhodně velice zajímavý zážitek, kterému dám 3* ale jsem si jistá, že si ho nepustím znova.(22.3.2011)

Každý jsme něčím ujetí, ale to co bylo tady, nutně vyžadovalo zásah profesora Chocholouška. Já neznám jiné práce pana režiséra. Tento jeho film, je mým prvním, ale s americkým snem jsme se patrně trochu minuli. Chápu, že to všechno mělo mnohem hlubší, psychologičtější význam, ty ryby, ty sny, ta přehnaná praštěnost úplně všech postav. Mě to ale opravdu víc niterněji neoslovilo. Na jednu stranu jsem vnímala tu určitou artovost snímku a zčásti fantaskní výpravu, jenomže polovina filmu se mě snažila mermomocí uspat. V každém případě smekám před hereckými výkony. Faye zde byla doslova nepřekonatelná. A skvělá, skvělá!!! hudba. Jdu si najít soundtrack. Chci ji znovu dostat do uší.(9.6.2015)