Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

(více)

Recenze (358)

Radko 

všechny recenze uživatele

Súhlasím s názorom, že film po dvoch tretinách stráca rytmus a začína trošíčku nudiť. Mne sa zdala navyše aj záverečná scéna. O splnení amerických snov optikou balkánskeho režiséra. O dospievaní a konfrontácii matky s dcérou. Pobavili vystúpenia začínajúceho herca parafrázujúce scénky zo slávnych filmov Zúriaci býk a Na sever severozápadnou linkou. Zaujala Bregovičova hudba, najmä ústredný motív bol veľmi silný a hodiaci sa k práve prebiehajúcemu deju. Množstvo symbolov nevadilo, veď celý film bol o snoch, túžbach – takže tie podobenstvá tam akosi prirodzene patrili. Prekážalo mi len spomenuté naťahovanie dĺžky poslednej tretiny filmu a záverečná scéna. 70% ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

To je v pořádku, Emir jen žije mimo můj vesmír. Přínos Gorana Bregoviće považuju za neakceptovatelný, stejně jako imaginární ryby a výkon Deppa, který se potácel tehdy, ostatně stejně jako dnes, mezi artovkami a komerčními hity, a člověk si s ním mohl vytapetovat pokojík stejně jako ho nechat jít vlastní cestou. ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Fantastická hudba, vtipné scény, scenár s hlavnou myšlienkou týkajúcej sa snov, aj keď som si nie celkom istý, či som ju pochopil, lebo si myslím, že mala hovoriť o tom, že človek má snívať a potom tie sny sa snažiť aj prežiť, lebo to dodáva životu krásu, inšpiráciu, motiváciu, dokáže nás zmeniť, dokáže nám pomôcť. Realita však vie byť krutá a nie vždy sa sny naplnia, ale pokúšať sa ich zrealizovať za to stojí, veď život vie byť krásny napriek všetkej jeho krutosti. Ak je to takto, tak som pochopil svoj prvý dokonca dopozeraný, nedokumentárny, kusturicovský film. Nepáčil sa mi ten koniec, ale ten aspoň vypovedá o tom, že nie vždy všetko sa podarí, lebo realita je krutá, taktiež sa mi nepáčili vlastne všetky tie úmrtia, lebo to boli skôr samovraždy. V dobe vojny v Juhoslávii Kusturica točil film, ktorý mal možno dodať aj nádej a pokúsiť sa pochopiť život. Film je veľmi šialený, ale aj zábavný a niekedy je lepšie len tak sa nechať ním unášať, oddychovať, tráviť príjemné chvíle, než hľadať zmysel, ale ak ho nájdete často stojí za to. Tento režisér je pre mňa génius a film s výborne zahranou rolou v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom bol podľa mňa nádherný. Dlhý film, ale silný zážitok z oddychového filmu. Veľmi kladné, myslím si, že dva zápory dokážu utvoriť klad. :) Pekné. ()

Bachy 

všechny recenze uživatele

Jdu na Kusturicu pomalu. Od nejslavnějšího. Uvidíme, kam až se dohrabeme. Ale rovnou mohu říct, že to zatím vypadá velmi nadějně, jelikož Arizona Dream má úžasné vnitřní kouzlo a přitažlivost. Houpá a přitom je jiný než ostatní. Má svou rybu, své citace Hitchcocka a létání. Tam jsem se chytal a tam jsem byl nadšen, a proto mi malinko mrzí, že druhá půle už tak "kouzelná" nebyla, ale je holt potřeba dospět. Velmi silné 4 hvězdy za velmi silný zážitek. ()

francis 

všechny recenze uživatele

Film plnej fantazie a nápadů, kterej má vtip i hloubku, navíc se silným příběhem, kterej toho hodně říká o lidským životě - přemejšlet o něm je drásavý, ale současně úžasně osvobozující. Film s neuvěřitelně skvělou hudbou, plnej nezapomenutelných postav (miluju Paula Legera v podání Vincenta Galla. Všechny ty jeho zábavný stylový pózy, citování filmových scén z Raging Bull nebo Godfather, geniální sehrání scény North by Northwest...) a stejně nezapomenutelných scén. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (26)

  • Pár týdnů po premiéře byl stažen z prodeje soundtrack kvůli neshodám o autorská práva. Soundtrack se pak objevil zase v roce 2002 a bylo na něm více skladeb. (Tygrys)
  • Natočit tento film navrhl Emiru Kosturicovi jeden z jeho studentů. (Tygrys)

Související novinky

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)

Reklama

Reklama