American Dreamers

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

Jen těžko se dá popsat, o čem vlastně tenhle film je. Přiznám se, že sám vlastně nevím. Můžeme ho vnímat jako úvahu o snech a realitě, či jako ukázku toho, co všechno jsme schopni pro své touhy udělat. Další volbou je si film užít jako surrealistickou jízdu, kde je všechno povoleno. Zvolte si sami, příjemný let! 8/10(5.10.2008)

Na tomto filmu mě zaujala více jeho forma, než jeho obsah, na jednu stranu jsem filmem fascinovaná, ale na druhou jsem se stále nemohla do filmu úplně položit. Hodně se zde střídají nálady, chvíli se divák směje a vzápětí utírá slzy. I několik dnů po zhlédnutí nemůžu film úplně vyhnat z hlavy, rozhodně na tom něco je a každý si z filmu může něco odnést. Velká poklona především za scénu v bouřce, při které mi stály všechny chlupy na těle. Už jen díky této scény si budu muset vyhledat další filmy režiséra Kusturica.(30.8.2012)

Súhlasím s názorom, že film po dvoch tretinách stráca rytmus a začína trošíčku nudiť. Mne sa zdala navyše aj záverečná scéna. O splnení amerických snov optikou balkánskeho režiséra. O dospievaní a konfrontácii matky s dcérou. Pobavili vystúpenia začínajúceho herca parafrázujúce scénky zo slávnych filmov Zúriaci býk a Na sever severozápadnou linkou. Zaujala Bregovičova hudba, najmä ústredný motív bol veľmi silný a hodiaci sa k práve prebiehajúcemu deju. Množstvo symbolov nevadilo, veď celý film bol o snoch, túžbach – takže tie podobenstvá tam akosi prirodzene patrili. Prekážalo mi len spomenuté naťahovanie dĺžky poslednej tretiny filmu a záverečná scéna. 70%(5.9.2004)

• cheyene

Po stránce hudební nemám co vytknout. Herecké výkony skvělé, nemám námitek. Zpracování není vůbec špatné. Námět na základě zdejší synopse také zaujme. Ale film jako takový? Inu, nudil jsem se. Až na pár moudrých vět, které by se daly citovat a v hospodě bych s nimi každého dostal, to bylo dosti slabé a proto dávám pouhé 2* za výše uvedené klady.(13.9.2015)

Vskutku prdlé osazenstvo: Johnny Depp oděný od krku dolů v sukni vrávorající do zatáčky na kolečkovém křesle, Lili Taylor pendlující ze zábradlí na punčoše uvázané na krku, Faye Dunaway s leteckou čapkou z první světové vznášející se na čemsi, co připomíná kombinaci dřevěné žehličky a rakve. Takhle pošahané hrdiny si vážně může vymyslet jedině Emir Kusturica. Vtipný na tom je, že pod vším tím šaškováním se skrývá myšlenka hutná jako beton, na kterou se zapomenout nedá. Výsledek? Film tak rozporuplný jako život sám...(13.8.2010)

• - Ve scéně, kde Axel (Johnny Depp) předvádí slepici a jezdí po domě na vozíku, začne Grace (Lili Taylor) hrát na harmoniku českou lidovou písničku „Pes jitrničku sežral“. (POciSEM)

• - Kvůli Kusturicovým depresím, které v té době prožíval se natáčení muselo přerušit na 3 měsíce. (Tygrys)

• - Snímek vznikal v Douglasu (Arizona), White Mountain (Aljaška) a v New Yorku. (Tygrys)