American Dreamers

• Austrálie

• Kanada

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1993, 141 min

Snít je tak krásné, ale žít se musí!... Výborný fantaskní film, takový kusturomantický americký sen...;-) Ještě lepší hudba! Skvělý soundtrack mistrova dvorního skladatele Gorana Bregoviče (s Iggy Popem - a že to není žádný pop! :-) Tenhle film - za čtyři a půl hvězdičky - a zaokrouhleno nahoru - to za všechno to snění - a taky za všechny ty Cadillacy... Život je totiž krásný. Ale snít se musí...(20.1.2006)

Savoir vivre! Symbolická polemika o životě a snech (jeho přímé vazbě na jejich předivo a vice versa) obohacená o Kosturicův křiklavý nevkus a balkánský temperament, projektovaný > po jarmuschovsku < do americké krajiny s kulturně globalizovaným mustrem. Albert Lamorisse by měl ze všech těch balónků a aviatického dovádění radost. Já ji měl hlavně z postavy bratrance Paula, která vtipnýni imitátorskými výstupy rozvíjí tezi o tom, že jsou to právě filmy, které od dob svého vzniku uzavírají okruh mezi sny a jejich věcným naplněním, neboť jsou zrcadlením nesplnitelného, které se při konzumpci (narozdíl od četby literatury, kde vypravěče, a tudíž fiktivnost, vnímáme s vrozenou samozřejmostí) stává pro nepoučeného diváka realitou číslo 2. Tím film dosahuje svého nebezpečného manipulativního účinku, tím nám umožňuje svěřit se mu s obrazem našeho já s bezmeznou důvěrou, podobající se vztahu penitenta a jeho zpovědníka.(12.6.2009)

Jen těžko se dá popsat, o čem vlastně tenhle film je. Přiznám se, že sám vlastně nevím. Můžeme ho vnímat jako úvahu o snech a realitě, či jako ukázku toho, co všechno jsme schopni pro své touhy udělat. Další volbou je si film užít jako surrealistickou jízdu, kde je všechno povoleno. Zvolte si sami, příjemný let! 8/10(5.10.2008)

• cheyene

Po stránce hudební nemám co vytknout. Herecké výkony skvělé, nemám námitek. Zpracování není vůbec špatné. Námět na základě zdejší synopse také zaujme. Ale film jako takový? Inu, nudil jsem se. Až na pár moudrých vět, které by se daly citovat a v hospodě bych s nimi každého dostal, to bylo dosti slabé a proto dávám pouhé 2* za výše uvedené klady.(13.9.2015)

Jdu na Kusturicu pomalu. Od nejslavnějšího. Uvidíme, kam až se dohrabeme. Ale rovnou mohu říct, že to zatím vypadá velmi nadějně, jelikož Arizona Dream má úžasné vnitřní kouzlo a přitažlivost. Houpá a přitom je jiný než ostatní. Má svou rybu, své citace Hitchcocka a létání. Tam jsem se chytal a tam jsem byl nadšen, a proto mi malinko mrzí, že druhá půle už tak "kouzelná" nebyla, ale je holt potřeba dospět. Velmi silné 4 hvězdy za velmi silný zážitek.(23.6.2012)

• - Ve scéně, kde Axel (Johnny Depp) předvádí slepici a jezdí po domě na vozíku, začne Grace (Lili Taylor) hrát na harmoniku českou lidovou písničku „Pes jitrničku sežral“. (POciSEM)

• - V alternativním závěru se Axel (Johnny Depp) a Millie (Pavlína Pořízková) vezmou. (Tygrys)

• - Natočen byl již roku 1991, ale do kin se dostal až o dva roky později. (Tereza666)