Vikingové meets Monty Python a Svatý Grál se špetkou nepřehlédnutelného vlivu Černé svi... Ehm, zmije v postavě Orma. A překvapivě není problém, že by to snad nebylo vtipné jako spíše v tom, že se to především v první polovině mnohdy trochu táhne. Není to nonstop řachanda. Ona to ostatně řachanda není vůbec, nesnaží se to o humory za každou cenu a situační komika či vizuální gagy absentují zcela. Sám o sobě je to vlastně ucházející vážný (ehm, ehm) historický seriál (pravda, s absurdními charaktery i dialogy) o nelehkém severském životě za doprovodu skvostné hudby, který si poklidně plyne svým vlastním tempem a dvakrát či třikrát za epizodu (či v případě čtvrtého a šestého dílu po celou dobu) dostane do kolen scénkou či dialogovou výměnou, která má na to zkultovnět a usadit se ve zlatém kánonu absurdního humoru. Prostě nadprůměr s občasnými záchvěvy naprosté geniality. Což neplatí o druhé řadě, která poučena z chyb té první, adresuje jeden každý nedostatek a tak se může bez jakékoli nadsázky poměřovat s těmi vůbec nejlepšími epizodami/řadami Černé zmije. Z části proto, že tvůrci tomu šli hodně naproti; tohle prostě je nejlepší možný suchý absurdní "jakože smrtelně vážně se beroucí" britský humor, jaký už ani v Británii příliš nevzniká; akorát v norském podání a v podobě souvislého děje. Nenapadá mě větší chvála, kterou tomu lze vyseknout. PS: Byť seriál vzniká současně v norské i anglické verzi, tak ta norská působí, že hercům sedne do huby přeci jen lépe a tím pádem má pocitově lepší komediální timing. Ovšem některé slovní hrátky v anglické verzi jsou vyloženě vymazlené, takže ani ta není k zahození. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | (20.9.2017)

Drsně současný historický seriál - aneb - jak jsem koukal dva dny v kuse, protože od toho nešlo odejít. S největší pravděpodobnotí začnu "dobrým lidem" ve svým okolí dávat jména podle zdejších postav, protože snad každá "výtečná lidská vlastnost" je tady řádně adresovaná. Tajně doufám, že tohle bude nová hlášková klasika, protože když ne, tak co už? Padesát krát pět! ... a jedna vikingská kérka k tomu....(20.1.2019)

Úžasný seriál. Trochu Černé zmije, trochu Monty Pythonů, trochu Kanclu... Válečná porada může náhle vypadat jako klasická pondělní porada s plány na tento týden, odsouzení na smrt se mohou pozastavovat nad logikou obětování, rozmlouvat ji popravčímu a pak se nechat popravit s dobrým pocitem, že se alespoň ozvali, nově příchozí otroci si mohou stěžovat na mizernou gáži. Kromě toho, že jsou Norsemen ukrutně vtipní, jsou ovšem i dost mazaní - to když divák zjistí, že například epizody typu aettestup nebo holmgang, které ho už jednou rozchechtaly až k slzám, vlastně nebyly jen pouhé epizody a tvůrci je rádi využívají znovu, aby je opatřili druhou, ještě lepší pointou. Bavil jsem se každou půlhodinu a zároveň mě také zajímaly postavy a jejich (mnohdy dost nepředvídatelné) osudy.(9.6.2019)

Tenhle humor, ten já rád!(23.10.2018)

„JSTE VIKINGOVÉ. NEJJEDNODUŠŠÍ PRÁCE NA SVĚTĚ. SEDĚT NA LODI A BODAT LIDI MEČEM JE TO NEJPROSTŠÍ, CO MŮŽE BÝT...“ /// Taková píčovina o Vikinzích. Jak žili, co otroci… a že jejich ženský byly stejný jako ty naše. Takže v podstatě řešej píčoviny a hlavní slovo mají idioti. Fóry jsou takový… no nevím… trochu pissu, hraní si na chytráka, hlupáka…, ale všemu vévodí silná, „vtipná“ scénka o vyvraždění několika žen a dětí. Těžko odhaduju, jestli je zrovna tohle styl humoru, kterej poberete, protože ani já se extra nechlámal. Černější než černej.... až absurdní... I když, co to znamená takové absurdní... ? Možná mám jen nedostatečnou intelektuální kapacitu…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tak nějak jsem se zapletl do Holmgangu. 2.) Doma mě připravujou na Attestupu. 3.) Thx za titule „eshak“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(23.2.2019)

• - V Norsku vidělo první sérii kolem jednoho miliónu diváků. Což je jedna pětina celkového počtu obyvatel Norska. (MeanWhile)

• - Britský deník The Guardian zvolil seriál 29. nejlepším seriálem roku 2017. (MeanWhile)

• - Seriál byl zároveň natáčen v norském i anglickém jazyce. (MeanWhile)