Reklama

Reklama

Seveřané

(TV seriál)
Komedie
Norsko, (2016–2020), 9 h 8 min (Minutáž: 29–34 min)

Hrají:

Kåre Conradi, Nils Jørgen Kaalstad, Jon Øigarden, Bjørn Myrene, Silje Torp, Trond Fausa Aurvåg, Øystein Martinsen, Henrik Mestad, (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(18)

Vikingové z městečka Norheim v roce 790 př. n. l. mají náročný program plný drancování, plenění a násilných řešení problémů. (Netflix)

Recenze (50)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Mne to teda veľmi vtipné neprišlo, také suché sa mi to zdalo, ale každý nech už sa riadi podľa svojho vkusu. Ešte menej smiešny je ale zase popis k filmu: Vikingové z městečka Norheim v roce 790 př. n. l. mají náročný program... Tak ako neviem ako vy, ale ja som teda o žiadnych Vikingoch žijúcich pred našim letopočtom ešte nepočul. Dokonca sa v seriáli objavujú aj kresťania, čiže ak sa budeme striktne držať tohto obsahu, potom kresťania existovali dokonca už 790 rokov pred Kristom... ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„JSTE VIKINGOVÉ. NEJJEDNODUŠŠÍ PRÁCE NA SVĚTĚ. SEDĚT NA LODI A BODAT LIDI MEČEM JE TO NEJPROSTŠÍ, CO MŮŽE BÝT...“ /// Taková píčovina o Vikinzích. Jak žili, co otroci… a že jejich ženský byly stejný jako ty naše. Takže v podstatě řešej píčoviny a hlavní slovo mají idioti. Fóry jsou takový… no nevím… trochu pissu, hraní si na chytráka, hlupáka…, ale všemu vévodí silná, „vtipná“ scénka o vyvraždění několika žen a dětí. Těžko odhaduju, jestli je zrovna tohle styl humoru, kterej poberete, protože ani já se extra nechlámal. Černější než černej.... až absurdní... I když, co to znamená takové absurdní... ? Možná mám jen nedostatečnou intelektuální kapacitu…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tak nějak jsem se zapletl do Holmgangu. 2.) Doma mě připravujou na Attestupu. 3.) Thx za titule „eshak“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Úžasný seriál. Trochu Černé zmije, trochu Monty Pythonů, trochu Kanclu... Válečná porada může náhle vypadat jako klasická pondělní porada s plány na tento týden, odsouzení na smrt se mohou pozastavovat nad logikou obětování, rozmlouvat ji popravčímu a pak se nechat popravit s dobrým pocitem, že se alespoň ozvali, nově příchozí otroci si mohou stěžovat na mizernou gáži. Kromě toho, že jsou Norsemen ukrutně vtipní, jsou ovšem i dost mazaní - to když divák zjistí, že například epizody typu aettestup nebo holmgang, které ho už jednou rozchechtaly až k slzám, vlastně nebyly jen pouhé epizody a tvůrci je rádi využívají znovu, aby je opatřili druhou, ještě lepší pointou. Bavil jsem se každou půlhodinu a zároveň mě také zajímaly postavy a jejich (mnohdy dost nepředvídatelné) osudy. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Veľká, preveľká škoda, že seriál skončil po dvoch sériách. Pritom koniec tej druhej sľuboval zaujímavú dejovú zápletku v tej tretej. To však nič nemení na tom, že som si užil zábavnú jazdu plnú humoru rôznych variánt a kopec irónie či satiry. A to nehovorím o celkom slušnom parodovaní niektorých kultových filmov. Dokonca miestami to bolo tak jednoduché, tak tupé, že sa človek musel pousmiať už len nad tou blbosťou. No proste ide o jeden veľký hrniec funkčnej zábavy. Jediný problém je, že to bolo tak krátke. Silný nadpriemer. 85/100 ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Vikingové meets Monty Python a Svatý Grál se špetkou nepřehlédnutelného vlivu Černé svi... Ehm, zmije v postavě Orma. A překvapivě není problém, že by to snad nebylo vtipné jako spíše v tom, že se to především v první polovině mnohdy trochu táhne. Není to nonstop řachanda. Ona to ostatně řachanda není vůbec, nesnaží se to o humory za každou cenu a situační komika či vizuální gagy absentují zcela. Sám o sobě je to vlastně ucházející vážný (ehm, ehm) historický seriál (pravda, s absurdními charaktery i dialogy) o nelehkém severském životě za doprovodu skvostné hudby, který si poklidně plyne svým vlastním tempem a dvakrát či třikrát za epizodu (či v případě čtvrtého a šestého dílu po celou dobu) dostane do kolen scénkou či dialogovou výměnou, která má na to zkultovnět a usadit se ve zlatém kánonu absurdního humoru. Prostě nadprůměr s občasnými záchvěvy naprosté geniality. Což neplatí o druhé řadě, která poučena z chyb té první, adresuje jeden každý nedostatek a tak se může bez jakékoli nadsázky poměřovat s těmi vůbec nejlepšími epizodami/řadami Černé zmije. Z části proto, že tvůrci tomu šli hodně naproti; tohle prostě je nejlepší možný suchý absurdní "jakože smrtelně vážně se beroucí" britský humor, jaký už ani v Británii příliš nevzniká; akorát v norském podání a v podobě souvislého děje. Nenapadá mě větší chvála, kterou tomu lze vyseknout. Třetí řada je, bohužel, krokem zpět. Doslova. Dějově totiž přímo předchází první řadě. A co se tedy zpočátku zdá jako stylový prolog, se táhne celou sezónu. Úvodních deset minut to ještě má nápad, v zásadě by to ustálo i celou epizodu, ale sérii nikoli. Je to vata lámaná přes koleno s občasnými záchvěvy hurónského smíchu. Ovšem je ho pomálu. PS: Byť seriál vzniká současně v norské i anglické verzi, tak ta norská působí, že hercům sedne do huby přeci jen lépe a tím pádem má pocitově lepší komediální timing. Ovšem některé slovní hrátky v anglické verzi jsou vyloženě vymazlené, takže ani ta není k zahození. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 3/5 ()

Galerie (23)

Zajímavosti (12)

  • Britský deník The Guardian zvolil seriál 29. nejlepším seriálem roku 2017. (MeanWhile)
  • Newyorský deník The New York Times zařadil seriál mezi TOP 10 nejlepších mezinárodních seriálů roku 2017. (MeanWhile)
  • 13 herců v Seveřanech si zahrálo také v seriálu Netflix Lilyhammer (od r. 2012). (MTHRFCKR)

Reklama

Reklama