poster

Pearl Harbor

 • USA

  Pearl Harbor

 • Slovensko

  Pearl Harbor

Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Hrají:

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos, Precious Chong, Chad Morgan, Sean A. Mulvihill, Jeremy Gilbreath, Tak Kubota
(další profese)

Zajímavosti k filmu (89)

 • - Slovo „shit“ zazní v celém filmu pouze jednou. (Gordy34)

 • - Danny Walker (Josh Hartnett) nosí hodinky Hamilton Khaki Mechanical. (Liqid)

 • - Na pľaci pri natáčaní tohto filmu sa prvýkrát stretli neskorší manželia Ben Affleck a Jennifer Garner. Ben Affleck však v tom čase randil s Jennifer Lopez, preto vtedy ešte žiadna iskra medzi dvojicou nepreskočila. (martin1m2)

 • - 12-sekundová scéna výbuchov lodí stála 5 500 000 $, vďaka čomu patrí medzi najdrahšie scény v histórii filmu. (Bruce0659)

 • - Jedna ze stíhaček P-40B díky umístění v opravárenském hangáru přežila japonský útok a dnes je jediným letuschopným exemplářem této verze. Je součástí sbírky válečných veteránů v britském Duxfordu. (Foxhound#1)

 • - Pro natáčení byly použity 4 stíhačky P-40 Warhawk, 1 verze E a 3 verze N. V době útoku na Pearl Harbor však tamní základny disponovaly staršími verzemi P-40B a C, které měly jiné uspořádání výzbroje a tvary draku. (Foxhound#1)

 • - Původně se ve filmu místo šití kostýmů zamýšlelo použít z velké části zachované dobového oblečení. Když se ovšem na natáčení dovezlo, musel se změnit plán. Většina modelů nemohla být použita před zásadní úpravou, protože se lidé v době druhé světové války nedorůstali takové výšky, jako v současnosti, zvláště pak ve filmu obsazené modelky a herečky, které by se do původních kostýmů museli zmenšit až o desítky centimetrů. (paphaja)

 • - V Japonsku i mezi veterány z Pearl Harbor došlo k pobouření kvůli scéně útoku na nemocnici. Japonským pilotům bylo výslovně zakázáno útočit na civilní objekty a dle očitých svědků si toto japonští piloti nedovolili ani v případě, kdy k tomu měli příležitost. Michael Bay odůvodnil natočení této scény tím, že chtěl útoku dodat nádech barbarství. (HellFire)

 • - Premiéra filmu se konala na lodi USS John Stennis kotvící v Pearl Harbor. (HellFire)

 • - Japonští kritici byli velmi pobouřeni faktem, že japonští velitelé ve filmu zasedají pod otevřeným nebem. Toto je v Japonsku považováno za necivilizované a barbarské. (HellFire)

 • - Romantická dějová linie byla častým terčem kritiků. Michael Bay se však nechal slyšet, že dostal stovky dopisů, ve kterých fanoušci filmu právě tuto část děje chválili. Mnoho z těchto lidí byli přeživší útoku na Pearl Harbor. (HellFire)

 • - Třetí spolupráce Michaela Baye a kameramana Johna Schwartzmana. Bay často své kameramany mění a jen výjimečně spolupracuje s jedním kameramanem na dvou filmech. Výjimku tvoří ještě Amir M. Mokri a Ben Seresin, kteří natáčeli dva Bayovi snímky. (Chrustyn)

 • - Postavu Rafe McCrawleyho mal pôvodne stvárniť Michael Fassbender. Ben Affleck ho však na kastingu absolútne prevalcoval. (Madsbender)

 • - Záběr výbuchu lodi Arizona zabrala 4 měsíce neustálé práce na počítačových efektech. (Cheeker)

 • - Když prolétají letadla před dětmi kolem horského pásu, pouze dvě letadla jsou skutečná. Ostatní jsou dodělané CG efekty. (Cheeker)

 • - Před natáčením filmu se režisér Michael Bay pro inspiraci podíval na filmy Bitva o Midway (1976), Tora! Tora! Tora! (1970), Třicet vteřin nad Tokiem (1944), Po zlém (1965), Příběh létající pevnosti (1944) a na další hodiny bojových záznamů. (Cheeker)

 • - Záběry farmy v Tennessee byly natočeny pouze jednu hodinu cesty od Los Angeles v Somis. Kukuřice na tamních polích byla zaseta 5 měsíců před začátkem natáčení. (Cheeker)

 • - Loď USS Texas hrála v tomto filmu velkou roli. Její exteriéry znázorňovaly lodě USS Tennessee, USS Oklahoma a USS West Virginia. Dále byly její interiéry použity pro loď USS Hornet. Další interiéry lodě Hornet byly použity z lodě USS Lexington. (Cheeker)

 • - Postava Rafe McCawley (Ben Affleck) je založena na skutečném pilotovi z 2. světové války, který se jmenoval Joe Foss. Dosáhl počtu 32 potvrzených sestřelů a další spoustu nepotvrzených. (Cheeker)

 • - Ben Affleck původně roli Rafa odmítl, ale nakonec ji přijal. (Cheeker)

<< předchozí 1 2 3