Bife Titanik (TV film)

Buffet Titanic

Jugoslávie, 1979, 61 min

Emir Kusturica

Vilko Filac

Adaptace povídky bosenskosrbského spisovatele Iva Andriće. Film odehrávající se v měšťáckém prostředí Sarajeva 30.let vypráví příběh o neradostném osudu bosenských sefardských Židů za Druhé Světové války a zároveň příběh životního ztroskotance, který se jako mnoho dalších mohl realizovat až jako fašistický voják.(12.11.2009)

• Marek1991

Emir Kusturica je môj obľúbený režisér a preto mu nechcem slepo prilepšovať. Tento film bol na jeho pomery veľmi tichý a kľudný a musím sa priznať, že mu to v tomto filme veľmi nesvedčalo. Mal som pocit, akoby ľudia v Juhoslávii boli nemí. Bola to hodina nudy s jednoduchým príbehom o človeku, ktorí je v živote neúspešní, ľudia si ho nevážia a majú ho za blázna a realizuje sa až neskôr ako ustašovský vojak a úctu si vydobýja strachom. Oceňujem, že krajinu nevykreslil rúžovo, ale pozrel sa na ňu kriticky a po filme Montevideo, bog te video, ktorý som pred ním videl a bol z podobnej doby, ale pred hospodárskou krízou, je toto tvrdší pohľad na realitu ľudí, kedže všetci nežili šťastne, najmä po hospodárskej kríze. Hudba je od skvelého skladateľa, ale tu to je až mĺkve. Podľa mňa z väčšej časti úplne zbytočný film. Najmä tie prestrihy natvrdo boli desivé. Dodám len, keby všetci boli takí ako tie postavy vo filme, Juhoslávia a krajiny v nej by už určite po 2. svetovej vojne neboli.(19.5.2012)

Na Kusturicu nezvykle statické a poklidné. Chvílemi kontrastní pohled na panoptikum Sarajeva a další z režisérových studií duše tamějšího lidu.(29.8.2011)

Na začátek musím říct, že jsem tenhle kousek viděl v dost hrozné obrazové kvalitě, čímž může být moje hodnocení ovlivněno. Kusturica natočil o outsiderovi z rozvrácené rodiny, ale na mě nijak nedolehla naléhavost tohoto tématu, spíše jsem se snažil nezavřít oči, protože to bylo skutečně uspávající. Ani bolestivý závěr nijak diváka neuchvacuje, napětí se rozhodně nedá krájet a to dost zamrzí. 55%(29.5.2014)

• SeanLSD

Nepríliš zaujímavá adaptácia geniálnej Andričovej poviedky. Výnimkou sú skvele obsadení herci, ktorí sa však vinou scenára nemohli dostatočne prejaviť. Rozhodne odporúčam radšej literárnu verziu, zaberie to porovnateľne dlhý čas, ale s odlišným, neporovnateľne silnejším efektom zážitku aj pochopenia.(27.2.2018)