Bajo la Rosa

Under the Rose

Krimi / Drama / Thriller

Španělsko, 2017, 99 min

• misterz

Tak škoda, tento námet mám veľmi rád - uzavretá skupinka ľudí rieši nejaký problém, alebo sa musia spolu k niečomu dopracovať. No v tomto prípade chýbalo napätie a pomyslená thrillerová šťava. V podstate ide iba o nudné kecanie, takže väčšinu času som bol v akejsi podivnej, spánkovej letargii. Z nej ma vytrhol až koniec, jednak dosť nepríjemnou scénou a tiež s klišé otrepaným rozuzlením. Podpriemer. 40/100(7.7.2019)

• vanadium

Kdepak, tohle se nepovedlo. Zbytečně naturalistické a dovedené do zbytečného extrému. Zlo, které vyplodilo ještě větší zlo. Film se zbytečně táhl, byl relativně předvídatelný (jak postupné události, tak pointa), některé scény jsem musel zrychlit (dívat se 5 minut na vytrhávání zubů kleštěmi ztrácí na svém "kouzlu" - nehledě na nesmyslnou perverznost takové scény). Udělal jsem si teď španělskou thrillerovou jízdu - ale po perfektním Contratiempu následovaném slabším, ale přesto nadprůměrným El cuerpem je tady pokažené Bajo la Rosa - takže je to jízda z kvalitativního kopce. Ano, herecké výkony super, napětí (kolísavě) dobré, ale celkově to konání hlavní trestající postavy postrádalo onen morální rozměr snahy o dosažení spravedlnosti čistými prostředky, jak bylo brilantně zobrazeno v Contratiempu. Namísto toho se trestající postava v Bajo la Rosa mnohočetně svým konáním ušpiní, protože se snižuje ke zvrácené osobní pomstě, která je cestou do pekel. Lukáš 8:17 rozhodně neměl na mysli tohle.(11.1.2019)

Oko za oko, zub za zub. Únos malé Sáry se stane záminkou pro tvrdé zúčtování. Únosce je ale rafinovaný, a proto chce veškerou svoji zlobu přenést na členy Sářiny rodiny. Na povrch začnou vyplouvat temná tajemství, o nichž ostatní v rodině neměli ani ponětí. A samozřejmě zločin si žádá odpovídající trest. Škoda laciného televizního looku. Nejděsivější momenty se odehrávají mimo kameru, naštěstí napětí vyvažuje jednání postav, i když jejich chování je místy nepříjemně afektované. V téhle podobě by se celý příběh dal odehrát na divadle. Závěrečná pointa se dá postupně vytušit, to ale na atmosféře neubírá. Obstojné.(31.1.2020)

Kleště, nemytý penis ohyzdného pejskaře, margarínem potřená mrkev, kuchyňský nůž.. Momentálně tříčlenná rodinka má ve skříních víc kostlivců než šatních molů a plešatý, waterboardingem jen lehce osvěžený Chammurapi jim připraví ochutnávku praktik ze svého zákoníku. Motivace únosce není dvakrát nečitelná a o to má pak Ramosova nezkušená režie těžší vybudovat něco intenzivnějšího (o uvěřitelnosti se bavit nebudeme). Pokud byla ráno společná rodinná snídaně, jsem si jist, že se nepodával párek..(11.12.2018)

Klasická hra na pravdu podle všech pravidel, kdy během nočního dýchánku s vyděračem ze sebe rodinka sype jednu špínu za druhou. A za každý prohřešek přichází náležitý trest. Ono je to celkem předvídatelné a to platí i pro vyústění, nicméně Ramos se s tím zase tolik nepáře a oběti sympatického záporáka nechá dělat věci, které nejsou tak úplně košér. Ne že by zacházel do nějakých detailů, ale v tomto případě naznačení stačí. Vyšlo to i herecky a i když k dokonalosti něco chybělo, zaslouží si Španělé dalš palec nahoru. 80%(10.6.2018)