Od doby, kdy Sarah Connorová (Linda Hamilton) zabránila dnu zúčtování, změnila budoucnost a přepsala osud lidské rasy, uplynuly už více než dvě dekády. Zbrusu nový smrtící Terminátor, Rev-9 (Gabriel Luna) se vrací v čase, aby dohonil a zabil Dani Ramosovou (Natalia Reyes), která žije obyčejný život v Mexico City se svým bratrem (Diego Boneta) a otcem. Daniino přežití závisí na jejím spojenectví s dvěma bojovníky – Grace (Mackenzie Davis), vylepšenou super bojovnicí z budoucnosti a bojem posilněnou Sarah Connorovou. Zatímco Rev-9 nelítostně ničí všechno a všechny, kdo mu stojí v cestě při honbě za Dani, nachází tyto tři cestu k T-800 (Arnold Schwarzenegger) ze Sářiny minulosti, který se zdá být jejich poslední nadějí. (CinemArt)

schizmo

SPOJLEŘI! Ten kdo mne zná, ví, že Terminátor 2 je pro mne srdeční záležitost a zaslouženej TOP3 film. Ale všichni taky víme, jakým způsobem bylo s touto frančízou neuváženě nakládáno a dodnes nemůžu Jimu Cameronovi odpustit, že svým nezájmem dopustil takových neštěstí a přešlapů nastupujících režisérů. Tahle recenze by mohla mít klidně 666 rovin a přesto bych neobsáhnul všechny, ačkoli všechny úhly pohledu jsou u tak zásadní série naprosto legitimní. Začal bych od konce. Po dokoukání Dark Fate se ve mě hnula jedna zásadní pohnutka, kterou jsem vůbec nečekal a která třeba přinese úlevu a odpuštění i pro další diváky. Nejdřív si položme otázku, jestli je náš přístup k Terminátorovi dvojce správný a jeho až biblické úctívání zdravé - na to si každý musí odpovědět sám a dle odpovědi dále nakládat s vyvstalými otázkami: Dá se vůbec takový majstrštyk zopakovat? Kdo by ho musel ale natočit? A jak? Jak by měl ideální nástupce dvojky vypadat? A chtěli bychom vůbec druhou dvojku? A jak by měla vypadat? Se s tejnou atmosférou jako v roce 1992? A dá se vůbec přenést do současnosti? Ano, většina jsou řečnické otázky, na které neexistuje uspokojivá společná odpověď, leda ta, že T2 je nepřekonatelný unikát, který z piedestalu nikdo nesesadí, nikdo nepřekoná, ale kvůli tomu bychom se neměli nechat týrat našimi nenaplněnými a nenaplnitelnými očekáváními. Pokud se s tímhle dokážeme popasovat, pak je Dark Fate nečekaně uspokojivá podívaná! Abych recenzi zbytečně nenafukoval, pokusím se to vypsat jen heslovitě. Dark Fate je jízda, kterou jsem nečekal a ani trailery tomu nenasvědčovaly - to co v nich uvidíte, je jen popovrchová špetka toho, co se ve filmu odehraje. Akce je tam tolik, že by z toho vyžilo 5 dalších filmů, častp za sebou tak intenzivně, že vůbec nestíháte. Ano, scény nejsou tak ikonické jako v roce 1991, ale je taky potřeba pochopit, že od té doby uplynulo skoro 30 let evoluce kinematografie, takže i přesto film vychází velice dobře. Oceňuju návrat Lindy a Arnolda, oba v super formě, ale o mnoho let později, než jak si je pamatujeme. Zbytek obsazení je nad poměry skvěle vybrán, Luna jako záporák je prostě geniální - jeho minimálni mimika a zamračenost je ideální volbou a solidně šlape na paty ikonickému Robertu Patrickovi. Přestože se z frančízy čerpá dost (klasické scény, postupy, chování robotů), tak se i hodně a překvapivě evolvovalo, takže o novinky není nouze. Napětí je dost, ke konci jsem vyloženě přítelkyni mačkal ruku, až jsem se cítil trochu trapně. Zazní několik fenomentálních hlášek, ze kterých jsem se málem udusil popcornem a ještě teď z nich žiju. Bojové scény jsou moderní a uvěřitelné, velice intenzivní a násilné - něktéré záběry na zranění a damage robotů jsou až šokujícně udělané a mnohdy nechutné a neučesaně věrohodné. Kamera super, produkce nádherná, v soundtracku mohlo být použito více legendárního T2 maine theme Brada Fiedela. Za negativa považuji trochu nešetrný restart, ale pokud se na to díváte jako na jednu z mnoha možností vývoje osudu, tak je to vlastně úplně jedno. Místy proleze celkem našetrně zpracované CGI, ale ve většině případů vůbec nevadí a je použito efektivně. Některé motion detaily a unikající fyzikální zákony asi řešit nebudu vůbec, i když je to škoda a zbytečně to bije do očí. Terminator: Dark Fate je překvapivě dobrej terminátor, nejlepší terminátor od dob T2 a pokud by tenhle nebyl tak neohrozitelným kultem, byl by Dark Fate biják, ze kterého by se člověk posral šokem. V momentě, kdy si projdete smířením, o kterém jsem psal na začátku a akceptujete všechny zmíněné aspekty, stává se z novinky totání filmovej rachot. Jsem rád, že si terminátor konečně našel životaschopnej směr, kterej když se podaří udržet nebo dokonce posunout, máme se ještě hodně na co těšit. Čekal jsem 27 let na to, abych se dočkal důstojného pokračování a to se právě stalo! () (méně) (více)

ledzepfan

Lindě Hamilton sice člověk pořád ještě věří, že je tvrdá jak hřebík z rakve, Arnold je zde něco jako povinná výbava a nová poloterminátorka je docela sympatická... To je ale asi tak všechno co bych pochválil.. Vše ostatní je šeď a pruda.. Dark fate vlastně jenom variuje a recykluje a to tak, že bez nápadu, invence, jakékoliv přidané hodnoty.. Třetí Terminátor si tenkrát skrz ty citace a odkazy na předchozí dva díly alespoň uměl udělat prdel sám ze sebe a mít celkově nadhled, díky čemuž působil stále jaksi živě. Tahle alternativní trojka je jen něco jako pokus o sex s mumií kdysi krásné ženské. Vzpomínky co to vyvolává jsou asi fajn, ale ten akt samotný stojí za hovno. ()

Adasin

SPOILERy: Není to taková patlanina jako byl Genisys, ale spokojená pořád nejsem. Nechápu, proč musí někdo pořád ničit ten konec dvojky. Takhle to vypadá, že ať se stane cokoliv, Skynet (zde přejmenovaný na "Legion"), se stejně někde objeví. Potom je vlastně na nic i to cestování časem za účelem měnit minulost, když ta budoucnost i po zničení všeho, co by k ní mohlo vést, stejně vznikne... ----- Kéž by radši vznikl film, který sleduje, jak se John Connor v budoucnosti (tak, jak je vyobrazena v prvních dvou dílech, ne ta v Salvation) stane vůdcem lidského odboje a jak nakonec pošle Kylea Reese do minulosti - kruh by se krásně uzavřel. ----- Tady jsou zase jenom fragmenty, co se vizuálem blíží spíš šedému Salvation. Malé bezvýznamné plus u mě mají tvůrci za pokus vytvořit nové zajímavé typy terminátorů. I když Gabriel Luna nepůsobí tak hrozivě jako Arnold a Robert Patrick. Tady by asi mohli dosadit kohokoliv a výsledek by vyšel nastejno. Ze zbytku osazenstva pro mě překvapivě nejlíp vyšla Linda Hamilton, vůči jejímuž návratu jsem byla nejvíc skeptická a nechci, aby to znělo nějak hanlivě, ale je vidět, že zestárla. Návrat Arnolda byl celkem ok, dokud jsem nedozvěděla, že potom, co jeho terminátor zabil Johna Connora, tak si našel rodinu a z pocitu viny začal Sarah pomáhat. Ano, jisté "polidštění" tu bylo i ve dvojce, ale tam byl Arnoldův T-800 přeprogramován lidmi. Samozřejmě po vzoru dvojky všechny zachránil a hrdinsky "zemřel" s hlavním padouchem. ----- Nové postavy mě nezaujaly. Grace byla taková zvláštní, ale vyloženě mi nevadila. Jen si myslím, že bez ní by to v klidu šlo taky. A Dani? Půlku filmu je ustrašená, neschopná boje, pak najednou jako lusknutím prstů obrátí a vrhá se do boje. ----- Zajímalo by mě, na co přesně šlo těch 185 milionů dolarů. Ne, že by CGI bylo vyloženě špatné, ale většina akce se odehrává ve tmě a vůbec i za menší peníze se dají podle mě předvést zajímavější věci. P.S.: Kolik za těch pár vteřin doslat Edward Furlong? 5/10 ()

fannah

Život mexického dělníka mě nějak zvlášť nezajímal, toto prostředí půlky filmu mi připadalo dost mimo, ale už v t2 se dlouhá dějová linie odehrává právě zde, resp prostor mezi t1 a t2. Všechny scény s Arnoldem byly pojaty jako částečná nadsázka, což v kině skvěle fungovalo. Linda je parádní a tak je tento díl i přes několik nefungujících částí scénáře skvělé zadostiučinění pro fanoušky série. Na rozdíl od nového star wars, které opravdu nefunguje. ()

baribal

Po letech konečně Terminátor, který neuráží diváka svoji stupidností (která často vycházela z přílišné překombinovanosti). Škoda že příběh není moc originální a že Grace s Dani jsou tak nezajímavé (ačkoli je vidět že u Grace se snažili vytvořit nějaký větší oblouk s Dani). Pro mě překvapivě je to dost vtipné, zejména Arnold perlí na téma rodinného života. Akce ujde, délka se zvládnout dá. A Linda Hamilton vypadá trochu jako Mark Hamill, asi podoba vychází z podoby příjmení. ()

Vxxx

Víte co? Prvního terminátora jsem viděla před třemi týdny. U dvojky jsem usnula a nikdy jsem se nedokopala k dokoukání. Žádné další filmy jsem neviděla, takže se opravdu nedá říct, že jsem velký fanda. Proto Dark Fate hodnotím jako samostatný film. A mně to bavilo. Akce byla šílená v tom nejlepším slova smyslu, postavy zajímavé, příběh stejný jako v předchozích dílech (z toho co jsem tak slyšela), ale povedené odvyprávěný. Arnie a jeho one liners mě pobavili asi nejvíc. Film mě rozhodně nedonutí dokoukat předchozí díly, ale užila jsem si ho. 4* ()

Korbitch

Buďme upřímní, Johna Connora zabil sám Furlong. Vážně jsem se toho bál, ale nakonec se genderově a rasově vyvážený T celkem povedl. I když neberu ani jedno pokračování po dvojce vůbec vážně, a dvojka pro mě oficiálně příběhově prostě končí, tak třeba takové Genisys mě bavilo určitě víc a radši bych navázal na něj. ()

agentmiky

Čím více mi nový Terminátor leží v hlavě, tím více zjišťuji, jak moc se mi opět nelíbil. Jako, v porovnání s minulým Terminátorem to nabídne o něco málo vydařenější příběh a hlavně se to opírá o návrat Sary Connorové, na druhou stranu to ale opět strhávají dolů prachbídné digitální triky a vskutku neoriginální herecké obsazení (ta přemíra ženských silných charakterů se prostě do této ságy nehodí, to se na mě nezlobte). Ano, očekával jsem od Tima Millera vydařenější počin po všech stránkách, vzpomeňme si na jedničku Deadpoola, která přinesla na pole komiksových filmů svěží vánek plný originálních nápadů. Temný osud dle mě už jen ždíme světoznámou značku, drží se osvědčených scén a hlášek a nepřichází s absolutně ničím inovativním, ona i ta Linda Hamilton ve výsledku na mě zapůsobila, jako by autoři už nevěděli, jak přilákat větší množství lidí do kinosálů.........Tak prostě vzali osvědčený koncept hrdinky z 90. let a dali jí roli.........Jenže těch třicet let je bohužel dlouhá doba. Obával jsem se, že by tato věta mohla vzejít někdy z mých úst, nevěřil jsem tomu, ale nyní ten moment přichází............Prosím, nechte tuto značku už na pokoji, T-2 již není v lidských možnostech překonat. Za mě dávám 56 % ()

kobejn

Akční scény za 5, ale jinak lehké zklamání, asi očekávání byla moc velká, bylo to trochu zbytečný, a ta hlavní hrdinka byla protivná, a měli to natočit mnohem dřív. ()

Ellmariachi

Epický úvod. Vlastně spíš WTF úvod, ale na mě to zabralo. Pak hodně zajímavých 15 minut a k tomu finále uvnitř komplexu. Vše mezi tím bylo jen průměrný marast. A od nástupu do letadla po vynoření z řeky to byla čistá otrava. Místo digi vody, měli tvůrci zabrousit spíš do lehce hororových vod. Klidně si jen tak nechat ošplouchnout nohy. Já se chtěl totiž o postavy bát. Jenže ne tak, že jedna z hrdinek musí do lékárny. Ale protože dostane čočku a to pořádnou. Když už jsme u hrdinek. Sára je parádní. Věk je znát, ale jen dotváří jaký utrpení musela prožít a že v ní už zbývá spíš jen nasranost a ostatní city vzal plechový ďábel. Film má pár silných momentů, ale třeba věta: Ona je John. Jak by mohla skvěle znít v momentě kdy jedna z postav umírá? Místo toho ji slyšíme když postavy jen tlachají. No jak jinak, T zachraňuje Arnie. Jeho linka s rodinkou mi teda přišla mimo mísu, ale v akci mu to Téčko věříte a usmíváte se. Já tu 4tou a 70ku prostě dát musím. Chtě nechtě. Pro Johna! ()

JJ.Gibson odpad!

Snažil se o to, již od třetího dílu. Ale teprve az nyní se to povedlo. Zatloukl se ten poslední pomyslný hřebík to Terminátoří rakve! Něco tak odporného, neoriginalního, bez nápadu jsem opravdu nečekal. A ještě k tomu se pod to podepsal sám Cameron?!? Měl vrátit značku, tam kde s druhým dílem skončila a ne naservírovat tupou mexicko-women power telenovelu!!!! Vážně ne!!!!! Nedalo se na dívat, vsě bylo tak plytké, nezábavné a hlavně viděné. Ani Arnold to nezachránil. Divím se, že na to vůbec kývl. Navíc mi přijde, že jsou ve filmu faktické chyby nebo minimálně nevysvětlené věci. Jen tak namátkou, proč arnoldův terminátor stárne, proč se jeho typ jmenuje jinak, proč je tady nová umělá inteligence, která dělá úplně to stejný, co Skynet když té budoucnosti Sára zabránila?? Dvě hodiny utrpení, prosím už tuto značku zanechte a nedělejte jí ještě větší ostudu, než kterou získala. Po delší úvaze bych ještě rád dodal (spoiler) Když zlý terminátor Arnold, killnul Johnna Connora, a poslal ho Skynet, proč tedy Skynet se netěšil ze vzestupu a ovládnutí všeho, vždyť uspěl! Tak proč o něm nikdo neslyšel a je tady Legion??? Nerozumím tomu... ()

GodComplex

Proc vsechny legendy posledni dobou jezdi do Mexika? Nejdriv Rambo a ted i novej Termous. Arnie a Linda tomu dodavaji spravny veteransky smrnc, ale jinak je to prilis non-stop niceni noveho neznicitelneho terminatora. Chybi mi tam ten klidnejsi, temnejsi USA Groove prvnich dvou terminatoru. 6/10 ()

Riddick77

Režisér Tim Miller pod bedlivým dohledem Jamese Camerona oživil a zrestartoval léta uvadající terminátoří svět, když naservíroval filmovým fanouškům přesně to, po čem dlouho volali. Přímočarou, dynamickou a technicky nadprůměrně zvládnutou akční jízdu bez zbytečných časových paradoxů, alternativních realit a dalších nefunkčních kudrlinek, v níž vyjma povedené akce baví i solidně napsané charaktery, šťavnaté a vtipné dialogy a sympatické herecké výkony. Millerův Temný osud sice nepřináší žádnou revoluci, leč umně kombinuje zavedené vzorce a schémata s technologickými inovacemi a moderním přístupem k látce, což bohatě stačí. Za mě velká spokojenost, tudíž upalujte do kina a podpořte Arnolda a Lindu. Pravděpodobně je vidíte v těchto rolích na velkém plátně naposledy. Recenze zde. ()

Salem

musím dát 5 hvězdiček už jenom protože film si nezaslouží 67% je rozhodně o hodně lepší než genisys který má 64% ()

Tony.cs

Inu, co říct. Možná chybí Cameronova režie, on nějak totiž cítí, co divák potřebuje a umí si kameramana i herce naštelovat, jako nikdo jiný. Ale to je má jediná výtka. Akční to je parádně. Přímé navázání na dvojku filmu prostě prospělo. Linda a Arnie zajistí dostatek nostalgie a posledních 20 minut finále, jako by točil sám Cameron. No pecka, zde podhodnocená rádoby kritiky, kteří více než film sledují své přerostlé ego. Nenechte se odradit. Tento Terminátor je výborným dovršením původní, nyní již trilogie... Plus Gabriel Luna má po GhostRiderovi další ikonickou roli, což mu přeji, protože má charisma a přál bych mu další úspěchy. ()

blackrain

Sarah Connor nezklamala. Ta ženská hláškuje o stošest a fakt jí to jde. Její vrásky a věk vůbec nejsou na překážku. Neočekávala jsem, že bude mít tvářičku plastikami vylepšenou a vyžehlenou jako dvacítka. Taky proč? Od Arnolda jsem očekávala mnohem víc. Působil poněkud směšně. Což je na škodu. Gabriel Luna se role Rev-9 zhostil na výbornou. Jeho tvář mě bude asi nějakou chvilku děsit ze spaní. Já jsem si tenhle díl užila. ()

Dr. Hawkeye

Váhám mezi slabšími čtyřmi a silnějším třemi hvězdami. Obsazení, které potěšilo. Návrat Lindy Hamilton jako badass zabijačky terminátorů je skvělý. Mackenzie Davis vypadá jako někdo, od níž byste rozhodně facku nechtěli. No a Arnie jako terminátor, který nabyl svědomí, je ve skvělé formě. Přesto mi to místy přišlo jako přehnaný digibordel. Naopak nahoru to táhne rozhodnutí natočit film jako r-kový nářez... ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Režisér Deadpoola chystá fantasy o pomstě