• Fed. rep. Jugoslávie

• slovenský

• slovenský

Podzemie

Drama / Komedie / Válečný

Fed. rep. Jugoslávie / Francie / Německo / Bulharsko, 1995, 163 min (Director's cut: 320 min)

Typický Kusturicův film - dlouhý, nejasný, s milionem bizarních a šílených postaviček. Chápu, co se snažil Emir divákům přiblížit a šílenou formou předat, nicméně nezkousnu jeho úhel pohledu. Kusturica si navíc znovu nemohl odpustit prosrbský tón svého díla. Snad nejvíc to je patrné, když režisér zařadí válečné záběry z Mariboru, Zagrebu a Beogradu hned za sebe. Krom prosrbského tónu Kusturica nenechává suché nitky na titovském režimu. Hmm, proč asi post-titovské anti-titovské filmy točí pouze Srbové... Emir Kusturica by si měl lépe prostudovat historii vlastní země a regionu a až pak ať se sápe po filmové kameře.(18.12.2007)

Válečný Bělehrad není zrovna ideální místo k životu, zvlášť pokud se neumíte dobře otáčet. Což ale Marko a Černý rozhodně umí. Když ale začíná jít do tuhého, musí se Černý (i se svou rodinou i přáteli) začít skrývat, a ideální místo je pod Markovým domem. Společně zde vytvoří dílnu na výrobu zbraní - které Marko dokáže velmi snadno zpeněžit. A když skončí válka, rozhodne se Marko nechat lidi v podzemí dál žít v iluzi válečného stavu, a dál těžit z jejich práce ... Filmy Emira Kusturicy zatím šly vždycky tak nějak mimo mne, a tak jsem vůbec netušil, co od něj čekat. Nakonec se dostalo i na něj, a konkrétně na Underground - no a jak to říct, úplně tak moc nadšenej nejsem. Nápad (scénář) je sice brilantní, fakt jsem se pochechtával po celý film, jenže Kusturicovo zpracování mi vůbec nesedlo. Zvlášť u rádobyvtipných scén jsem se hodně nudil, a přišlo mi, že jsou ve filmu jen tak navíc, aby se mohl Kusturica pochlubit, že natočil jeden z nejdelších filmů všech dob. Stejně tak po herecké stránce mne účastníci nijak nepřesvědčili, i když "stárnutí" hrdinů je zvládnuté na jedničku. Když sečtu své pozitivní a negativní pocity z tohoto filmu, tak jsem na čistém průměru ...(8.9.2011)

• Hejtmy

Styl, jakým je film natočený, mi vůbec nesedl a nedokázal jsem jej vstřebat. Ze začátku se mi líbila aspoň hudební složka, ale i té balkánské dechovky bylo nakonec trochu moc. Dávám přednost civilnějšímu stylu zpracování před vědomou okázalostí. Opět musím plavat proti proudu, protože fakt nevím, za co bych další hvězdičky mohl udělit. 15 %(3.3.2016)

Mám trochu problémy s filmy, kde je se to jen hemží samýmy nosnými myšlenkami a jej jich tam jak malých myší na poli. To pak vždycky nevím, kam dřív skočit a kterou sežrat dřív... Navíc mi po třech hodinách "tklivého" hudebního podbarvení filmu žádné žestě a jiné zrůdnosti pěkných pár týdnů nesměly do baráku. Což nemění nic na tom, že mám jiné Kusturicovy filmy opravdu hodně rád.(13.1.2013)

Na tomhle snímku je krásně vidět, že se jedná o film, který byl natočen na Balkánu. Emir Kusturica do něj dal tolik neskutečné energie, že tomu ani nebudete věřit. A přitom se jedná o film, který má docela vážné momenty, ale ono se toho v těch třech hodinách vystřídá tolik, že vás to stejně nenechá spadnout do deprese. Veselé, vážné, jedinečné.(18.3.2016)

• - V roce 1996 Jugoslávská rada Akademie filmového umění a vědy zvolila tento snímek jako třetí nejlepší srbský film za období 1945 až 1995. (mi-ib)

• - Režisér Kusturica hrozil ukončením práce na filmu po té, co srbská kritika označila film za propagandu sjednocené Jugoslávie. (mi-ib)

• - Natáčanie filmu začalo na jeseň 1993 a trvalo do začiatku jari 1995. Okrem územia Srbska, sa natáčalo v Nemecku, Bulharsku, Českej republike. (MikaelSVK)