poster

Underground

 • Fed. rep. Jugoslávie

  Underground

 • slovenský

  Underground

 • slovenský

  Podzemie

Drama / Komedie / Válečný

Fed. rep. Jugoslávie / Francie / Německo / Bulharsko, 1995, 163 min (Director's cut: 320 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darwin
  ***

  Typický Kusturicův film - dlouhý, nejasný, s milionem bizarních a šílených postaviček. Chápu, co se snažil Emir divákům přiblížit a šílenou formou předat, nicméně nezkousnu jeho úhel pohledu. Kusturica si navíc znovu nemohl odpustit prosrbský tón svého díla. Snad nejvíc to je patrné, když režisér zařadí válečné záběry z Mariboru, Zagrebu a Beogradu hned za sebe. Krom prosrbského tónu Kusturica nenechává suché nitky na titovském režimu. Hmm, proč asi post-titovské anti-titovské filmy točí pouze Srbové... Emir Kusturica by si měl lépe prostudovat historii vlastní země a regionu a až pak ať se sápe po filmové kameře.(18.12.2007)

 • GodComplex
  ***

  Balkanska party #2 - Cim je pro Cinu "To Live" Yimou Zhanga, tim je bezpochyby Underground pro Yugosferu. Takze epicky prulet nekolika dekadami za dob valky a stridani ruznych rezimu, v tomto pripade navic jeste prospikovano snahou o vtip. Samozrejme balkan neni Cina, takze je nutne si hned par hvezd odecist diky nesympatickym hercum, produkci, prostredi atd. Kazdopadne koncept Undergroundu a preckavani v podzmenim vaultu je spravne Falloutovsky a alespon druha pulka je diky nemu vyzivna. 5/10(12.6.2012)

 • Pohrobek
  *****

  Neuvěřitelný, přesto naprosto upřímně míněný pohled na srbskou historii 20. století, srbskou povahu, srbské svérázy i srbské vlastenectví. Ano, právě tento způsob dokonalé kombinace odstrašujícího, přitažlivého, komického a šokujícího snad nejlépe vystihuje včerejšek i dnešek Balkánu. Z filmového hlediska je celek jednoduše geniální. Ať se podívám kamkoliv, všude další a další "drobnosti" nevyčíslitelné humorné, absurdní i zcela nepopsatelné hodnoty. To, co se dá pozřít v jednom záběru, jiné filmy zatěžko shánějí dvě hodiny. A přitom ten zarážející kontrast, nebo naopak kontrapunkt?(20.5.2005)

 • Schuldiner
  **

  Asi moc teatrální, moc vážné a drsné v některých chvílích a někdy zas moc komediální...tedy, jak už jsem řekl, teatrální... To kyselo je moc kyselý a ten bramborák je moc bramborovej :-) Ne, vážně, prostě mě to nebavilo. I když jsem se párkrát dobře zasmál...tak to nestačí ke kladnému hodnocení. A samozřejmě je to moc dlouhé. Otázka je, jak bych hodnotil, kdyby to napasovali do 100 minut. Možná by se mi to i líbilo.. Ale to se nikdy nedozvím.(2.10.2013)

 • Sawy
  ****

  Zvyknout si na Kusturicovu balkánskou extravagantnost, agresivní stylizaci a neočekávané kloubení komiky a tragiky chvíli trvá. Na pochybné myšlenkové podhoubí filmu si člověk zvyknout ani nemůže. Underground ale svému divákovi dává dost času na to, aby se do něj ponořil. A v poslední třetině se před ním vyloupne jako nesmírně ambiciózní freska, která nakonec drží pohromadě a Kusturica z ní vytěžil podívanou, kterou člověku dá hodně práce vyhnat z hlavy. Portrét jugoslávské povahy v celé její kráse i ohavnosti, ambivalentní film celým svým konceptem, který nemá v rámci evropské kinematografie obdoby. 85 %(3.12.2017)

 • - Režisér Kusturica hrozil ukončením práce na filmu po té, co srbská kritika označila film za propagandu sjednocené Jugoslávie. (mi-ib)

 • - Chlapa vyjednávajúceho pri nákupe zbraní si zahral režisér Emir Kusturica. (MikaelSVK)

 • - Natáčanie filmu začalo na jeseň 1993 a trvalo do začiatku jari 1995. Okrem územia Srbska, sa natáčalo v Nemecku, Bulharsku, Českej republike. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace