Akční / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2020, 95 min

• Mrkvič

Od začátku do konce průser. Hlavní hrdina je otravný debil. Film se hemží vším možným ze světa fantasy, ale postrádá nějaké to propojení s reálným světem, které by diváka nutilo věřit tomu, že takový svět opravdu může existovat. Možná by k tomu propojení stačily uvěřitelnější a sympatičtější hrdinové, ale po zmíněném hlavním otrapovi je to vlastně už jen horší. Komorník, černý s modrýma nebo jakýma očima. Říkal jsem si, že je to nejotravnější postava v dějinách filmu. Ano, zastínil by i kentaura intelektuála. Ale na velkýho permoníka fakt nemá. Kdo film dá celý (a že já to naštěstí nebyl, jen jsem proklikal na konec a stejně ani nevím, jak film dopadl, "užije" si toho utrpení víc než dost. vypadá strašně. Chová se příšerně. Z každého póru té divné bytosti čpí obrovská záplava nechutenství.(4.1.2021)

Půjdu s hodnocením proti proudu a to z několika důvodů. Film odsýpá, vizuálně je moc povedenej, postavy sympatický. Knížky jsem nečetl. Pro srovnání je AF daleko lepší než všechny Letopisy Narnie nebo třeba Branaghova příšerná Popelka. Prostě mi Artemis Fowl docela sedl a i když si ho třeba už nikdy nepustim, nadávat na něj a ztotožnit se se zdejšíma 30ti procenty nemůžu. 3,5*(3.8.2020)

Tak úplně špatné to nebylo, a dokonce to - světě, div se - dodržuje jednotu místa, času a děje. Tedy, u toho času, co se časové kapsle týče, ale i tak. Zápletka je prostinká a jen vytváří půdu pro druhý díl, na druhou stranu, jestli je to určené dvanáctiletým děckám se zálibou v Harry Potterovi nebo Městu kostí či Percy Jacksonovi, tak není moc co kritizovat. Pravda, ten fracek (Artemis) je na zabití a působí jako naprosto asociální a neempatický autista, ale jinak to svižně jede až do konce. Podruhé to vidět nemusím, ale taky nejsem dvanáctileté děcko a třeba Harry Pottera taky znovu vidět nemusím. Takže asi jediné, co mi fakt vadilo, tak černoch s modrýma očima.(1.1.2021)

Tak dajme tri hviezdy, nech je sranda. Veď aj keď je to blbosť, tak je to tak krátke a stále sa niečo nezmyselné deje, že to nie je vôbec nuda. Občas to aj dobre vyzerá, ale to vážne iba občas. Casting je absolútne mimo, scenár pôsobí, ako by išlo o tretinu z toho pôvodného, ale film aspoň ako tak drží pokope, čo je podľa mňa hotový zázrak. Ferdia Shaw je jeden z najväčších castingových failov vôbec, nie len v detskom filme. Ale aj preto sa tu môžeme baviť o zábavnom a nie nudnom guilty pleasure. Artemis Fowl sa má k Harrymu Potterovi asi ako Narnia či Eragon k Pánovi prsteňov, aspoň to je môj osobný pocit.(12.9.2020)

Je vidět, že tahle dětská fantasy jednohubka něco stála (triky) a podíleli se na ní schopní tvůrci (hudba), i když si třeba vybrali slabší chvilku (režie). Se zbrklým nahozením jsem problém neměl, ovšem poté se kvaltovalo ještě víc a jak šlo o postavy, jejich instantní vztahy a vachrlaté motivace se materializovaly vyloženě ze vzduchoprázdna. Načrtnutý techno-kouzelný svět vypadal pěkně a nudit se tak nějak nebyl čas, čili škoda promarněného potenciálu, ale dvojku bych nezavrhnul (zvlášť když se na ni připravovalo déle, než trvalo spřátelení hlavních hrdinů). 50 %(28.7.2020)

• - Natáčení začalo 12. března 2018 a natáčení probíhalo v Severním Irsku, Vietnamu, Taiwanu a v Anglii. (Stoka)

• - Postava velitele Roota, hlavy LEPrecon, je v knihách Eoina Colfera popsána jako muž s širokým hrudníkem a žvýkací doutník. Ve filmové adaptaci se však postava změnila na ženskou, přičemž do role byla obsazena Judi Dench. (Stoka)

• - Filmová práva k Artemis Fowl byla prodána Disney dříve, než byla vydána první kniha. (SONY_)