Akční / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2020, 95 min

• corpsy

WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES nestoja len za jednými z najväčších komerčných hitov filmovej histórie, ale aj za niektorými najväčšími finančnými prepadákmi v 125 ročnej kariére pohyblivých obrázkov. A k ním sa zaradil aj chabý ARTEMIS FOWL. Nešťastná tohtoročná pandémia, ale za to paradoxne nemôže. Skôr dosiahla toho, že účtovníci štúdia aspoň nepočítajú straty z kín, do ktorých sa film nedostal. Je takmer s určitosťou jasné, že by to chlapča v kinosálach nedotiahlo ďaleko. Stačí sa len pozrieť na výsledok. Filmársky nadpriemerné, ale umelecky podradné. Mix všemožných rozprávkových námetov a určené hlavne pre osadenstvo, ktoré okolo takýchto kúskov krúžia ( YA, Harry Potter a spol. ), pričom už len samotná knižná séria zaváňa neoriginalitou. Ťažko ale určiť, kde sa stala chyba ( Kenneth, štúdio a jeho odklady ? ), každopádne je tu výsledok a nestojí za veľa.(1.9.2020)

Upřímně... Viděl jsem celou řadu mnohem větších prů*erů. Artemis je vizuálně povedený, ale zároveň neuvěřitelně naivní. Scénář totiž absolutně neumí pracovat s jeho údajnou genialitou, takže hlavní hrdina (i postavy okolo něj) působí svým drsným chováním vesměs směšně. Na druhou stranu má nádherný soundtrack, a když to srovnáte s většinou podobně zaměřených filmů, je to docela v pohodě - hlavně pro mladší diváky. Hlavním problémem však je, že Fowl není hrdinou, kterému by se dalo fandit bez lepšího vykreslení charakteru. Moc se proto nedivím, že většina místních uživatelů touží dát Ferdiovi jednu mezi oči. Při pohledu na super předlohu je to škoda. Potenciál to má podle všeho ohromný. Jen ho teda výhledově zabil právě onen nezručný scénář, který navíc někdo brutálně prostřihal. Vzhledem k tomu, jakou bídu jsem čekal tu třetí hvězdičku hvězdičku dám. Ale je to s hodně odřenýma špičatýma ušima... (B!shop to jinak vystihl v komentáři celkem pěkně.)(17.8.2020)

Artemis Fowl je velmi příjemně odsýpající dobrodružství, jehož zdejší všeobecně negativní hodnocení považuji za rozhodně nepřiměřené. Já totiž této podívané nemám skutečně příliš co zásadního vyčíst a v podstatě od první až do poslední minuty jsem se vážně upřímně bavil. O knižní předloze k tomuto filmu jsem tedy nikdy neslyšel, ale zde použitá zápletka má spád, je nápaditá, zábavná, a i když by se jí asi opravdu dalo vytknout, že je až příliš strohá, tak zásadní linie a charaktery jednotlivých postav jsou nastíněny jasně a není tudíž problém se s tím vším ztotožnit. Krapet nahnutější to je tedy s vizuální podobou filmu, především co se efektů týče, kdy mi přišlo, že do toho nebyl investován až takový finanční obnos, aby si v tomto ohledu divák sedl na zadek, na druhou stranu je zde ale vidět tvůrčí fantazie a nápaditost, kdy musím ovšem zároveň zmínit, že mě opravdu překvapilo, že právě za tímto dobrodružstvím stojí Kenneth Branagh, kterého bych zrovna do tohoto žánru úplně netypoval. Škoda je pak také malé porce akce, kdy se s něčím intenzivnějším setkáme během filmu vlastně jen jednou, a to při demolici vily, na druhou stranu, ono to celé není ani tak o akci, jako spíš o samotném příběhu, který ovšem zábavný a fungující je dostatečně. Za pozitivní pak musím zmínit ještě výborný casting, plný výrazných a sympatických herců, a to včetně těch dětských, a určitě nemohu opomenout působivou atmosféru, která mi skutečně sedla. Já se u tohoto rodinného dobrodružství zkrátka vážně bavil, a opakuji, všeobecně chladné přijetí tohoto snímku upřímně nechápu.(13.10.2020)

• MrHlad

Z pokusu nastartovat novou rodinnou fantasy sérii vylezl režijně nezvládnutý bordel. Artemis Fowl tu začne vydírat víly, aby zachránil svého uneseného otce a vy budete doufat, že uspěje co nejdřív, abyste to mohli vypnout. Film vypadá víceméně průměrně, ale je bohužel plný neživotných a nesmyslně se chovajících hrdinů, jejich charaktery se během jediné scény od základu změní třeba i třikrát a celé to prakticky nedává smysl. Ale alespoň je to krátké.(13.6.2020)

Prehané malo percent, aj keď to je disneyovka. Čudujem sa, tie odpady a jednohviezdičkové hodnotenia nezaslužené. Nejde o nejako dobrý film ale priemer určite. Efekty tiež nic moc aj to herecké obsadenie, ale zbehlo to celkom rýchlo a žiadna veľká katastrofa sa nekoná. Pokračovania sa však asi nedočkáme. 3*(16.8.2020)

• - Postava velitele Roota, hlavy LEPrecon, je v knihách Eoina Colfera popsána jako muž s širokým hrudníkem a žvýkací doutník. Ve filmové adaptaci se však postava změnila na ženskou, přičemž do role byla obsazena Judi Dench. (Stoka)

• - Filmová práva k Artemis Fowl byla prodána Disney dříve, než byla vydána první kniha. (SONY_)

• - Natáčení začalo 12. března 2018 a natáčení probíhalo v Severním Irsku, Vietnamu, Taiwanu a v Anglii. (Stoka)