Errementari vypráví příběh kováře Patxiho (Kandido Uranga), který uzavřel smlouvu s ďáblem, aby se vrátil v bezpečí z války za svou milovanou ženou. Když nadejde den, kdy si má ďábel vybrat svůj dluh, skočí na lest vychytralému kováři a stane se jeho zajatcem. Situace se změní, když zatoulaná dívka jménem Usue (Uma Bracaglia) ďábla nevědomky propustí. Proti kováři teď stojí nejen rozběsněný dav vesničanů, kteří si myslí, že Patxi dívku unesl, ale především celé peklo. (Hernycztek)

Fr

,,VĚŘÍTE V PEKLO?…“ /// Ďábel a 18tý století… krásný spojení! Má to takovou zvláštní poetiku – jako by to v sobě mělo kousek Faunova labyrintu. Možná za to může ta dětská nevinnost… Jinak jde o ďábelsky drsnou pohádkou dle těch nejlepších Grimmovskejch tradic. Takový „S čerty nejsou žerty“ pro dospěláky. Nebo „O statečným kovářovi“… pohádkový jsou vobčas i triky a to všechno vokolo. Takže… prostě pohádka. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Lže! Vždycky lže! 2.) Thx za titule „Kasparov88“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Španělé trošku jinak,ale pořád neokoukané a poutavé téma. Zaujme dobová atmosféra, herecké výkony malé holčičky a kováře, vynikající masky a kulisy a skvělé ztvárnění pekla v závěrečné třetině. Ono je to tak trošku historická pekelná báchorka, kde jeden démon má za úkol donést do pekla kovářovou duši, ovšem se to zkomplikuje a kovář si z démona udělá vězně, kterého následně mučí a to patří k velmi zábavné a informativní scéně. Kouká se na to hezky, atmosféra je fajn, ale zřejmě mi tam chybělo něco ostřejšího či údernějšího. 65% ()

ricci.s

Príbeh o odvážnom kováčovi a jeho zmluve s diablom. Avšak obávať sa môže celé peklo, jeho dušu totiž nie je také ľahké dostať. Celkom by ma zaujímalo, ako to vyzerá v pekle, rád by som sa tam šiel pozrieť. A pokiaľ démoni vyzerajú naozaj takto strelene, tak sa tam aj celkom teším, bude s nimi určite sranda. A ešte mať aj jedného v klietke, tomu by som sa rozhodne nebránil. Pri tomto filme som sa výborne bavil. Dokonca sa dostaneme až k pekelnej bráne. Krásna kamera a triky, historické prostredie, výborne vykreslené charaktery postáv a množstvo humoru. Len sa to trochu zbytočne pokladá za horor. Je to čisté fantasy mierne seknuté s komédiou. A riadne zhovorčivé, čo už tak nejako patrí k španielskej náture. ()

*CARNIFEX*

“S čerty nejsou žerty” po španielsky, alebo ako sa dá dokonale vyjebať s peklom i samotným Luciferom. Rozhodol som sa, že na tento snímok nebudem prihliadať ako na horor, lebo tým v žiadnom prípade nie je, ale ako na mierne strašidelnú fantasy rozprávku, s čertovským motívom, ktorá by celkom slušne, vyľakala najmenšie ratolesti. Potešili pekné masky, občasný komediálny nádych, pričom keby sa objavilo nejaké to gore, voľba pri hodnotení by bola pomerne jasná. Takto medzi tri-4 a veľká spokojnosť. ()

Malarkey

Tady bych s tím označením, že se jedná o španělský film, byl opatrný. Baskové jsou na to poměrně hákliví. Navíc v tomto případě se ve filmu baskicky i mluví, takže byl docela zážitek herce i poslouchat. Jinak ale musím uznale pokývnout, protože se jedná o daleko tajuplnější S čerty nejsou žerty s pocitem, jak kdyby nad filmem mudroval samotný Guillermo del Toro. Výborný, temný, tajuplný, mysteriozní, místy i tvrdý a krutý, ale s ironií, cynismem a sem tam i skrytou zábavnou vsuvkou. Nemohl jsem být spokojenější. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. října 2017 na filmovém festivalu Sitges ve Španělsku. (Stoka)
  • Natáčení probíhalo od 12. prosince 2016 do 27. ledna 2017 ve Španělsku. (Stoka)