Errementari

El Herrero y el Diablo

(neoficiální název)

Fantasy / Horor

Španělsko / Francie, 2017, 96 min

Príjemné prekvapenie, aj keď sa to trochu pomalšie rozbiehalo. Ale kto prekoná nezáživný úvod, ten dostane celkom fajn fantasy zábavu (hlavne posledná tretina je výborná). Hororom by som to nenazýval, aj keď je samozrejme pravda, že v ponímaní niektorých postavičiek by sa to tak dalo nazvať. Celkom ma potešilo to stvárnenie brány pekla a niektoré masky čertov tiež boli celkom zábavné (tvár na zadku...). Spokojnosť, lepší priemer. 65/100(7.10.2018)

“S čerty nejsou žerty” po španielsky, alebo ako sa dá dokonale vyjebať s peklom i samotným Luciferom. Rozhodol som sa, že na tento snímok nebudem prihliadať ako na horor, lebo tým v žiadnom prípade nie je, ale ako na mierne strašidelnú fantasy rozprávku, s čertovským motívom, ktorá by celkom slušne, vyľakala najmenšie ratolesti. Potešili pekné masky, občasný komediálny nádych, pričom keby sa objavilo nejaké to gore, voľba pri hodnotení by bola pomerne jasná. Takto medzi tri-4 a veľká spokojnosť.(9.10.2018)

Tak tady bysme mohli polemizovat nad tím, zda to horor je, či není. Za mě je to půl na půl, kdy je první polovina hororová, ale v druhé půlce se to dějem a hlavně dialogy přehoupne do fantasy komedie. Akorát si tak říkám, že když byste tohle pustili dětem, tak z toho můžou mít doživotní trauma. Je to perfektně natočené v dobové kultuře, kdy skvělé efekty vše zvýrazňují a vypadá to věrohodně. Po vstupu do kovárny a pohledu na kovářovu tvář, jsem měl pocit, že už jsme v pekle, což tvůrci nepochybně zamýšleli a tenhle záměr jim vyšel na výbornou. Gore je vynahrazeno výbornou atmosférou a nádhernými maskami, přičemž závěrečné minuty u pekelné brány už byly trochu za hranou a hrálo to spíše na humor, což je škoda. Španělé však opět dokazují, co se originality a atmosféry týče, že nemají moc konkurence. - Z pohledu provedení to je na čtyři hvězdy, z pohledu originality na pět a já tomu rád ten vyšší počet dám.(10.10.2018)

Hororová pohádka. Přestože se zdá být dost netradiční, nacházím v ní velice tradiční pohádkové prvky a navíc docela dost vtipu, zejména v poslední třetině a - pozor, bojler - moc se mi líbil odlehčený konec. Taky jsem si přidala do boxu pár nápadů, jak na čerty - to s cizrnou jsem fakt nevěděla, je to super!!!. Každopádně musím říct, že takovou pohádku jsem nikdy neviděla. Děsivno, strašidelno a hororovo se tu snoubí s naprosto logickou přímočarostí a neohrožeností malé holčičky. Zaujme vás a obdivujete jí od samého počátku, co jste ji spatřili. Venkovani jsou ukázkově pověrčiví, jednoduší, přesto ne tak krutí, jak byste u hlupáků čekali - hloupí totiž nejsou, jen je na chvilku ovládne démon. Jako ostatně občas každého z nás.(15.1.2019)

Kvalitativně je to tak na úrovni Prachu a broků, přičemž tohle není amatérská haluzárna za pár tisíc. Pak ale přijde kurevsky parádní Peklo, což je tak 10 minut stopáže v kuse pořádné over the top, takže jsem na rozpacích. Když ale srovnám českou pohádku O statečném kováři a španělskou O pekelném kováři, mám v tu chvíli jasno. To Peklo, kurva!!! 70%(29.10.2019)

• - Natáčení probíhalo od 12. prosince 2016 do 27. ledna 2017 ve Španělsku. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. října 2017 na filmovém festivalu Sitges ve Španělsku. (Stoka)